Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Φωτογραφικό Οδοιπορικό στην Γερμανία


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 530
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ' αυτές τις εικόνες η ταμπελοφόρος φοράει μπανάνες στο λαιμό και στο κεφάλι και οι υπόλοιποι παρελαύνοντες φοράνε γούνες ζώων. Στην τρίτη φωτό μια βασίλισσα σε άρμα, αλλά.....χωρίς άλογα.

IMG_3711.jpgIMG_3712.jpgIMG_3726.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έμβλημα μαγισσών με ουρές ξανθών και μαύρων μαλλιών να κρέμονται αριστερά-δεξιά. Στην επόμενη φωτογραφία η μικρή μαγισσούλα παίρνει πόζες μπροστά στην κόρη μου, την κοιτάζει καλά, καλά (ίσως επειδή και η κόρη μου είχε ντυθεί μάγισσα) και σκέφτεται τι πλάκα να της κάνει. Η απάντηση είναι στην τρίτη φωτό, όταν αντί να πετάξει καραμέλες στον κόσμο πήγε κι έκρυψε μία κάτω από το καπέλο της κόρης μου. Στην ίδια παρέα παρέλασης ήταν κι αυτό το χαριτωμένο κοριτσάκι που βλέπετε, το οποίο πέρασε πάλι μπροστά από την κόρη μου και την έβαψε κάνοντάς της οβάλ γραμμούλες στα μάγουλα. Σε άλλους θεατές ζωγράφιζαν καρδούλες και διάφορα σχήματα.

IMG_3714.jpgIMG_3715.jpgIMG_3716.jpgIMG_3717.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και..........έρχεται η τρομερή μάγισσα με τα πιο φοβερά ξόρκια. Όποιος πέσει στα χέρια της θα είναι δεμένος για πάντααααααααααα.

Άρμα με κρεμασμένο κεφάλι, στο πίσω μέρος ένα μπουρί βγάζει καπνό, κάποιος είναι ανεβασμένος στον τροχό με τις σκούπες που γυρίζουν και στο πλάι το κρανίο ενός ζώου για να μας φοβερίζει.

IMG_3719.jpgIMG_3722.jpgIMG_3724.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος της τελευταίας φωτογραφίας, (τι κι αν φοράει φουστάνι) είχε ένα καταπληκτικό μακιγιάζ σε όλο το πρόσωπο και σε όλο το κεφάλι, καθώς ήταν καραφλός, αλλά δυστυχώς δεν αποτυπώθηκε καθαρά στη μηχανή.

IMG_3730.jpg">IMG_3731.jpgIMG_3733.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κοπέλα που την έχουν σηκώσει ψηλά είναι από το κοινό. Πιάστηκε στα δίχτυα των μασκαράδων και την ανεβοκατέβαζαν, μέχρι που την πήραν για λίγα μέτρα μαζί τους. Γενικά, έκαναν τέτοιες πλάκες σε πολλούς θεατές. Σε κάποιες κοπέλες έπαιρναν το κοκαλάκι των μαλλιών τους, σε άλλες έπαιρναν το παπούτσι και την κάλτσα και μετά από αρκετά μέτρα τους την ξανάδιναν, άλλους τους έπαιρναν αγκαλιά σαν τσουβάλι με πατάτες, άλλους τους έβαφαν.

IMG_3734.jpgIMG_3735.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδώ αν νομίζετε ότι βλέπετε κάποιες αιθέριες υπάρξεις με μπλε γυαλιστερή τουαλέτα και με ασπροκόκκινη στολή καουμπόισσας.......για κοιτάξτε καλύτερα, γιατί ο ένας "αιθέριος" είναι ένας καλοστεκούμενος 65άρης-70άρης με γαμπούλα ζηλευτή και ο άλλος "αιθέριος" με το χειλάκι πετροκέρασο είναι ένας νεαρός ντυμένος καουμπόισσα.

Κι όπως άνοιξε η παρέλαση με άντρα ντυμένο γυναίκα (με πράσινο μπικίνι), έτσι έκλεισε με άντρες ντυμένους και στολισμένους κουκλίτσες. Τυχαίοοοοοο.......δε νομίζω.

IMG_3739.jpgIMG_3740.jpgIMG_3741.jpgIMG_3742.jpgIMG_3743.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι, προσωπικά θεωρώ ότι το δικό μας καρναβάλι είναι πολυποίκιλο, γιατί διαθέτει φαντασία, χιούμορ, αυτοσαρκασμό, σάτιρα (ειδικά στην πολιτική) κι ακόμη βάζει και τα ξενόφερτα στοιχεία κι όλα αυτά μαζί συνθέτουν μια παρέλαση με ποικίλα και διαφορετικά θέματα μεταξύ τους.

Στο γερμανικό καρναβάλι, παρατηρώ ότι η θεματολογία τους στηρίζεται στη φύση (κυρίως στα δάση, τους αγρούς, τα ζώα), στα στοιχεία που είναι συνδεδεμένα με αυτήν όπως οι μάγισσες και τα ξωτικά (και λίγο παραπέρα άνθρωποι ζόμπι) και στο σύγχρονο κόσμο που τον εκπροσωπούν κυρίως οι μαζορέτες και οι φιλαρμονικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα όπως και χθες ο καιρός ήταν βροχερός. Κάποια στιγμή από τη μία πλευρά του ουρανού βγήκε ο ήλιος, ενώ από την άλλη έβρεχε και τα σύννεφα κρέμονταν βαριά και απειλητικά.

Η τέρψη της όρασης όμως ήταν η αποζημίωσή μας. Οι παρακάτω φωτογραφίες δεν αποτύπωσαν όπως ήθελα, αυτό που εμείς θαυμάσαμε από κοντά. Ένα εκπληκτικό ουράνιο τόξο και μάλιστα διπλό. Έτσι που να σχηματίζεται κάτι σαν πύλη

IMG_3757.jpgIMG_3756.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους.

Προχτές επισκεφθήκαμε τη λίμνη Κονστάντζ εντός των γερμανικών συνόρων. Το ταξίδι αυτό μας έμεινε αξέχαστο. Η απόσταση από τη Στουτγκάρδη είναι περίπου 2 ώρες. Αριστερά και δεξιά από την εθνική οδό που συνδέει τις πόλεις ξεκουράζεται το μάτι από το πράσινο και τα δέντρα που θα δει.

Μοναδικό μειονέκτημα -κάτι που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση- είναι ότι το βράδυ δεν υπάρχουν φώτα σε μια τόσο μεγάλη εθνική οδό, όπως και σε άλλες τις Γερμανίας.

Κάναμε μια μικρή γνωριμία με τα μεσαιωνικά σπίτια της πόλης πριν αφήσουμε το αυτοκίνητο παρκαρισμένο και περπατήσουμε με τα πόδια.

img3773u.jpg

img3774mb.jpg

img3774mb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πόλη της Κονστάντζ είναι αρκετά παλιά. Είναι όμως και πολύ σύγχρονη ταυτόχρονα. Διαθέτει πανεπιστήμια όπου έρχονται φοιτητές από διάφορα μέρη του κόσμου, δημόσιες υπηρεσίες, καταστήματα παντός είδους και φυσικά πολύ τουρισμό.

Ενδείκνυται για ποδηλασία, αλλά και σπορ που μπορούν να γίνουν στο νερό, όπως ιστιοπλοΐα, κανώ και βόλτα με φουσκωτά και άλλες μικρές βαρκούλες.

img3775v.jpgimg3775v.jpg

img3776d.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...