Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Γεια σας σε όλες τις εγκυούλες, στις νέες μανούλες αλλά και στις κοπέλες που προσπαθούν για το μικρό θαυματάκι στην Αγγλία!

Εύχομαι μέσα από το τόπικ αυτο να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, τις ανησυχίες μας αλλά και τις γνώμες μας σχετικά με την εγκυμοσύνη γενικά και πιο συγκεκριμενα με την εγκυμοσύνη στην Αγγλία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λίγα λόγια για μένα...

Θεσσαλονικιά που ήρθε στην Αγγλία το Σεπτέμβριου του 2004, έτσι για μια αλλαγή! Πέρασα από το Cardiff, Bath, Bristol και τα τελευταία 3 χρόνια μένω κοντά στο Cambridge, Suffolk, και εύχομαι σύντομα να μετακομίσουμε ξανά, ίσως σε μια πιο μεγάλη πόλη! Στην Αγγλία βρήκα και τον αντρούλη μου, Ιταλός (ε, και πάλι γειτονάκι :tongue:) και τώρα περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι αρχές Αυγούστου.

Μέχρι στιγμής είδα μια φορά τη μαία στο σπίτι μου, και έκανα και τον πρώτο υπέρηχο που ήταν καλός, είδα και μια obstetrician (που ήταν απλώς χάσιμο χρόνου!) και περιμένω πως και πώς το δεύτερο ραντεβού με τη μαία στις 3/03. Αραγέ πώς θα είναι?

Αυτά για μένα, εύχομαι σύντομα το τόπικ να αποκτήσει κι αλλα μέλη!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μετρήσει την κοιλιά με μεζούρα! Μην την κοιτάξεις με μισό μάτι, ούτε να της δώσεις κλωστή και βελόνα. Έτσι κάνουν εδώ ;)

Με το καλό το μωράκι σου!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αντε Δεσποινα με το καλό. Σε ποια εβδομάδα εισαι;

Εντωμεταξυ, οταν σου απάντησα στο αλλο τοπικ δεν είχα συνειδιτοποιησει οτι είσαι η γνωστή μου Δεσποινα....

Για πες, γιατί ήταν χασιμο χρόνου το ραντεβού με την obstetrician?

Link to comment
Share on other sites

Hello και από μένα, αν και δεν θα ανήκω για πολύ ακόμη στο club σας καθώς η αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού μου είναι 20/3 ;)

Πειραιώτισσα που μετακόμισε μαζί με τους επίσης Πειραιώτες σύζυγο και υιό τον Σεπτέμβριο του 2010 σε ένα μικρό χωριό, 5 λεπτά έξω από το Swindon, απολαμβάνοντας τους ήρεμους ρυθμούς της Βρετανικής επαρχίας.

Ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε με καισαρική γιατί λόγω θέσης δεν επέτρεπε στον τράχηλο μου να εξαληφθεί και όταν άρχισε να χάνει παλμούς (μετά από 15 ώρες τοκετού περίπου) ο γιατρός αποφάσισε να προχωρήσουμε στην επέμβαση. Ο δεύτερος ελπίζω να γεννηθεί με φυσιολογικό τοκετό, καθώς έχω επιλέξει να πάω για vbac (vaginal birth after ceasarian) η οποία ήταν και η προτεινόμενη μέθοδος από τη γυναικολογό που με είδε στο NHS. Δέσποινα γιατί σε είδε γυναικολόγος; Δεν σε παρακολουθεί απλά μαία; Εγώ γυναικολόγο είδα μόνο μια φορά και αυτό λόγω της προηγούμενης καισαρικής.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε?

Ευgie, ναι η γνωστή Δέσποινα είμαι! Τελικά ήρθε το μωράκι, δεν ήθελε κόπο, τρόπο ήθελε!:tongue: Τώρα είμαι στη 16εβ και μέχρι στιγμής όλα πάνε πολύ καλά, εκτός από την κούραση δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα. Και τώρα σα να άρχισε να φουσκώνει και η κοιλιά μου (αν είναι νωρίς δε ξέρω), γιατί αλλιώς ούτε εγώ θα καταλάβαινα πως είμαι έγκυος!

Διάβασα εσύ περιμένεις το δεύτερο κοριτσάκι? Με το καλο να το υποδεχτείς! Πότε γεννάς με το καλό? Η μικρή (ή μάλλον σύντομα μεγάλη σου) πως πήρε την εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Peekaboo! Mε το καλό να υποδεχτείς το καινούριο σου αγγελουδάκι. Ξέρεις το φύλο? Από ότι κατάλαβα τον πρώτο τον γέννησες Ελλάδα. Πώς σου φαίνεται η διαφορά? Πιστεύεις πως εδώ είναι καλύτερα?

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και αυτη τη φορά να γεννήσεις όπως εσύ θελεις! Και σιγουρα θα θελουμε να ακούσουμε για την εμπειρία της γέννας σου, και ως πρωτάρα, ότι συμβουλές έχεις να προσφέρεις!

Το swindon το έχω ακουστά. Βέβαια τα περισσότερα σχόλια ήταν κάπως αρνητικά. Εσας πως σας φαίνεται?

Και εμείς είμαστε στην επαρχία, δε λέω ωραίο το πράσινο, αλλά τελικά είμαι κορίτσι της πόλης! Θέλω την καλή μου συγκοινωνία, τη βαφούρα και κάπως πιο ευρωπαική κουλτούρα!

Link to comment
Share on other sites

Το γιατρό τον είδα γιατί κάνω ενέσεις ηπαρίνης λόγω ιστορικό θρόμβωσης. Οπότε στα χαρτιά μου παρουσιάζομαι ως hign risk pregnancy.

Πήγα με μια χαρά στη γιατρό, φαντάστηκα πως θα με παρακολουθεί καθ'όλη τη διάρκεια. Ηταν μια αρκετά νεαρή κοπελίτσα. Μου πήρε το ιστορικό μου για μια ακόμα φορά (μα καλά δε διαβάζουν ποτέ τις σημειώσεις?), συμφώνησε με την αγωγή και είπε πως δε χρειάζεται να με ξαναδεί!:confused:

Εντωμεταξύ, είχα λαβει ένα χαρτί που έλεγε πως η γενική αίματος έδειξε πως είχα χαμηλά αιμοπετάλια (ή κάτι τέτοιο) και πως σημαίνει πως το αίμα μου δε πήζει εύκολα (την ανάλυση την είχα κάνει πριν αρχίσω τις ενέσεις). Και μες στο άγχος τη ρωτάω τι σημαίνει, κι αν θα επηρεάσει τη θεραπεία. Και η απάντηση που πήρα ήταν πως για αυτο θα πρέπει να ρωτήσω τη μαια, γιατι αύτη μου έδωσε τη θεραπεία!:rolleyes: Τρέχα γύρευε δηλαδή! Την άλλη Παρασκευή θα ρωτήσω τη μαία αν ξέρει κι αυτη τι σημαίνει αυτο, γιατί όπως ήταν φυσικό η επαναληπτική ανάλυση έδειξε πως τα αιμοπετάλια μειώθηκαν κι άλλο! Εύχομαι αυτο να είναι το μόνο αγκαθάκι της εγκυμοσύνης!

Και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Εκτός απο το φυλλικό παίρνετε άλλα συμπληρώματα? Ο γιατρος απο την Ελλάδα μου είπε να παίρνω και σίδηρο. Η αδερφη μου στην Ελλάδα έπαιρνε και ασβέστιο, και ξέρω πώς κάποιες άλλες κοπέλες έπαιρνα και βιταμίνη D.

Το είχα ακούσει και παλιότερα πως η μαία θα μου μετρήσει τη κοιλιά μου. Θα ακουσουμε όμως και τη καρδούλα του εμβρύου με dopler ή πολλά ζητάω? Ισως ακουστώ χαζή, αλλά μόνο από το μέγεθος της κοιλιάς μπορείς να ξέρεις πως το εμβρυάκι αναπτύσσεται σωστά? Βέβαια, και απο τους χτύπους της καρδιάς μπορείς να καταλάβεις περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε?

Ευgie, ναι η γνωστή Δέσποινα είμαι! Τελικά ήρθε το μωράκι, δεν ήθελε κόπο, τρόπο ήθελε!:tongue: Τώρα είμαι στη 16εβ και μέχρι στιγμής όλα πάνε πολύ καλά, εκτός από την κούραση δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα. Και τώρα σα να άρχισε να φουσκώνει και η κοιλιά μου (αν είναι νωρίς δε ξέρω), γιατί αλλιώς ούτε εγώ θα καταλάβαινα πως είμαι έγκυος!

Διάβασα εσύ περιμένεις το δεύτερο κοριτσάκι? Με το καλο να το υποδεχτείς! Πότε γεννάς με το καλό? Η μικρή (ή μάλλον σύντομα μεγάλη σου) πως πήρε την εγκυμοσύνη?

Αντε βρε Δεσποινα, πολύ χαρηκα! Λίγο υπομονή ηθελε η ολη υπόθεση δηλαδή.

Τέλος Μαΐου είναι να γεννήσω και ελπίζω αυτή τη φορά να ερθει μόνο του χωρίς πρόκληση...η μικρή βάζει το αυτί της στην κοιλιά μου να ακούσει το μωρό και έχει προσκοληθέι πάνω μου τον τελευταίο καιρό, οπότε νομίζω οτι το έχει πάρει έτσι και έτσι...

Εγώ πάντως στην πρώτη εγκυμοσύνη φούσκωσα από το δευτερο μήνα σχεδον, οπότε νωρίς δεν είναι να φουσκώσεις. Τώρα στη δευτερη η κοιλιά μου πετάχτηκε αμέσως (λόγω χαλάρωσης των κοιλιακών απότην πρώτη εγκυμοσύνη λέει η μαία, κλαψ....)

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Εκτός απο το φυλλικό παίρνετε άλλα συμπληρώματα? Ο γιατρος απο την Ελλάδα μου είπε να παίρνω και σίδηρο. Η αδερφη μου στην Ελλάδα έπαιρνε και ασβέστιο, και ξέρω πώς κάποιες άλλες κοπέλες έπαιρνα και βιταμίνη D.

Το είχα ακούσει και παλιότερα πως η μαία θα μου μετρήσει τη κοιλιά μου. Θα ακουσουμε όμως και τη καρδούλα του εμβρύου με dopler ή πολλά ζητάω? Ισως ακουστώ χαζή, αλλά μόνο από το μέγεθος της κοιλιάς μπορείς να ξέρεις πως το εμβρυάκι αναπτύσσεται σωστά? Βέβαια, και απο τους χτύπους της καρδιάς μπορείς να καταλάβεις περισσότερα?

Πάντα η μαία άκουγε και καρδούλα στα ραντεβου για να δει αν το μωρό είναι καλά. Το μέγεθος της κοιλιάς είναι μια ενδειξη μόνο, που απλά ειναι μια ευκολη μέτρηση να γίνει σε ραντεβού με τη μαία. Η μια μαία με την άλλη βγάζουν και διαφορετική μέτρηση....Οταν μεγαλώσει το εμβρυο προς το τέλος, θα σου κάνει και ψιλάφηση στην κοιλιά για να δει τη θέση του μωρού. Είχε τυχει να με ψιλαφήσει γιατρος στην 37η εβδομάδα επειδή η μαία δεν καταλάβαινε τη θέση, και με έστειλε για υπέρηχο επειδή το ένιωσε μικρό. Τελικά έκανε λάθος η μικρή γεννήθηκε 3700... Οπότε ο υπέρηχος είναι πιο ακριβής μέτρηση, αλλά δεν είναι δυνατόν και ίσως δε χρειάζεται να γίνεται σε όλα τα ραντεβού οπως στην Ελλάδα

Απο συμπληρώματα επαιρνα μόνο φολικό στην αρχή και σίδηρο στο τέλος της εγκυμοσύνης. Είχα δει και γιατρό λόγω προβλήματος που έχω στη μέση και ρώτησα για ασβέστιο και μου είπε οτι εδώ στην αγγλία δεν πιστεύουν πολύ στα supplements.. Τώρα πρόσφατα όμως βγήκε ένα study που λέει οτι οι έγκυες πρέπει να παίρνουν βιταμίνη D. Αν θέλεις να πάρεις κάτι, υπάρχει μια πολιβιταμίνη για εγκύους που λέγεται pregnacare που περιέχει όλα όσα πιθανό να χρειάζεσαι ως έγκυος. Ρώτα το gp η τη μαία να δεις τι θα σου πουν. Προσπάθησα να την πάρω τώρα στη δευτερη εγκυμοσύνη γιατι μου τη σύστησε η gp αλλά είναι τεράστιο χάπι και δεν καταπίνεται με τίποτα... Αυτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το γιατρό τον είδα γιατί κάνω ενέσεις ηπαρίνης λόγω ιστορικό θρόμβωσης. Οπότε στα χαρτιά μου παρουσιάζομαι ως hign risk pregnancy.

Πήγα με μια χαρά στη γιατρό, φαντάστηκα πως θα με παρακολουθεί καθ'όλη τη διάρκεια. Ηταν μια αρκετά νεαρή κοπελίτσα. Μου πήρε το ιστορικό μου για μια ακόμα φορά (μα καλά δε διαβάζουν ποτέ τις σημειώσεις?), συμφώνησε με την αγωγή και είπε πως δε χρειάζεται να με ξαναδεί!:confused:

Εντωμεταξύ, είχα λαβει ένα χαρτί που έλεγε πως η γενική αίματος έδειξε πως είχα χαμηλά αιμοπετάλια (ή κάτι τέτοιο) και πως σημαίνει πως το αίμα μου δε πήζει εύκολα (την ανάλυση την είχα κάνει πριν αρχίσω τις ενέσεις). Και μες στο άγχος τη ρωτάω τι σημαίνει, κι αν θα επηρεάσει τη θεραπεία. Και η απάντηση που πήρα ήταν πως για αυτο θα πρέπει να ρωτήσω τη μαια, γιατι αύτη μου έδωσε τη θεραπεία!:rolleyes: Τρέχα γύρευε δηλαδή! Την άλλη Παρασκευή θα ρωτήσω τη μαία αν ξέρει κι αυτη τι σημαίνει αυτο, γιατί όπως ήταν φυσικό η επαναληπτική ανάλυση έδειξε πως τα αιμοπετάλια μειώθηκαν κι άλλο! Εύχομαι αυτο να είναι το μόνο αγκαθάκι της εγκυμοσύνης!

Και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Το ιστορικό μάλλον σου το ξαναπήρε για να είναι σίγουρη οτι δεν τους έχει ξεφύγει τιποτα σημαντικό.

Καλά η απάντηση της γιατρού κλασική απάντηση εδώ στην αγγλία. Εγώ είχα ρωτήσει παιδιατρο για το τι γάλα να δώσω στη μικρή και μου είπε να ρωτήσω τη health visitor... Είναι τελικά πολύ αυστηρά καθορισμένη η δικαιοδοσία του καθενός εδώ. Δεν μπαίνει ο ένας ειδικός στα χωράφια του άλλου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ρωτήσει παιδιατρο για το τι γάλα να δώσω στη μικρή και μου είπε να ρωτήσω τη health visitor... Είναι τελικά πολύ αυστηρά καθορισμένη η δικαιοδοσία του καθενός εδώ. Δεν μπαίνει ο ένας ειδικός στα χωράφια του άλλου..

Καλά, αυτό να λέγεται. Ρώτησα τη γυναικολόγο αν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση και μου είπε να ρωτήσω τον υπερηχογραφιστή. Ρώτησα τη μαία αν κάνει να βάφω τα μαλλιά μου και μου είπε να ρωτήσω την κομμώτρια (περιπτωσάρα η μαία, δεν το συζητώ) :rolleyes:

Από συμπληρώματα, μου έδωσε ο GP πολυβιταμίνες (δωρεάν μάλιστα, τους τις είχαν στείλει για promo). Η μαία μου είπε ότι δεν τις συστήνουν. Ο ενδοκρινολόγος είπε απαραίτητα φολλικό οξύ. Η γυναικολόγος δεν είπε τίποτα. Τον υπερηχογραφιστή δεν τον ρώτησα :tongue:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πάρεις κάτι, υπάρχει μια πολιβιταμίνη για εγκύους που λέγεται pregnacare που περιέχει όλα όσα πιθανό να χρειάζεσαι ως έγκυος. Ρώτα το gp η τη μαία να δεις τι θα σου πουν. Προσπάθησα να την πάρω τώρα στη δευτερη εγκυμοσύνη γιατι μου τη σύστησε η gp αλλά είναι τεράστιο χάπι και δεν καταπίνεται με τίποτα...

Έχεις δοκιμάσει τις Sanatogen; Νομίζω ότι είναι μικρότερες από τις Pregnacare και πιο εύκολες στην κατάποση.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει τις Sanatogen; Νομίζω ότι είναι μικρότερες από τις Pregnacare και πιο εύκολες στην κατάποση.

Α δεν τις ήξερα αυτές, θα το ψαξω. Αν κσι με την κατάπωση χαπιών πάντα είχα ένα θέμα. Μόνο το φολικό που είναι μικροσκοπικό νιωθω άνετα να καταπίνω.

Καλά, αυτό να λέγεται. Ρώτησα τη γυναικολόγο αν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση και μου είπε να ρωτήσω τον υπερηχογραφιστή. Ρώτησα τη μαία αν κάνει να βάφω τα μαλλιά μου και μου είπε να ρωτήσω την κομμώτρια (περιπτωσάρα η μαία, δεν το συζητώ) :rolleyes:

Από συμπληρώματα, μου έδωσε ο GP πολυβιταμίνες (δωρεάν μάλιστα, τους τις είχαν στείλει για promo). Η μαία μου είπε ότι δεν τις συστήνουν. Ο ενδοκρινολόγος είπε απαραίτητα φολλικό οξύ. Η γυναικολόγος δεν είπε τίποτα. Τον υπερηχογραφιστή δεν τον ρώτησα :tongue:

Γιατί δεν τον ρωτησες όλο και κάτι θα είχε να συνεισφέρει :tongue:

Πάντως ίσως να έιναι και κάπως καλό το οτι δεν είναι τελιως δογματικοί και απόλυτοι εδώ, τουλάχιστον φαίνεται οτι την έγκυο δεν την αντιμετωπίζουν ως ασθενή...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τον ρωτησες όλο και κάτι θα είχε να συνεισφέρει

Είπα να αφήσω και κανέναν ειδικό για την επόμενη εγκυμοσύνη. Μην εξαντλήσω τα αποθέματα γνώσεων με τη μία :tongue:

Πάντως ίσως να έιναι και κάπως καλό το οτι δεν είναι τελιως δογματικοί και απόλυτοι εδώ, τουλάχιστον φαίνεται οτι την έγκυο δεν την αντιμετωπίζουν ως ασθενή...

Εμένα αυτό το έτσι κι αλλιώς και εσύ τι λες με τρέλαινε, αλλά ΟΚ γούστα είναι αυτά!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...