Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Αα να ρωτήσω,βλέπει καμιά σας call the midwife τις Κυριακές στο bbc one? ηταν εξι επεισόδια και μόλις εδειξε τον τελευταίο την περασμένη Κυριακή. Πολύ μου αρεσε αυτή η σειρα! Θα ΄εχει και δευτερο season του χρόνου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σχετικα με την καισαρικη, εγω μεταφερθηκα αμεσως κ μπορω να πω οτι οντως δεν παιζουν με την ασφαλεια...

εγω για ενα πραγμα που μετανιωσα ηταν η επισκληριδιος...συνολικα γεννουσα 42 ωρες κ στισ 27 με πεισανε να την κανω...η Μπιγκι θα τη θυμαται λογικα την γεννα μου :P

αποψη μου κ συμβουλη μου εινια να προσπαθησετε να μην χασετε την ψυχραιμια σας, οι πονοι αντεχοντε...εγω δεν εβγαλα αχνα τοσες ωρες κ την εκανα επειδη επιμενανε οι μαιες οτι η νυχτα ηταν μεγαλη (κ ηταν οντως) για να ξεκουραστω θα ηταν καλυτερο να την κανω....αλλα εγω επεσα σε μια απιστευτη υπνηλια κ πιστευω αυτο με κουρασε πιο πολυ. βεβαια παντα εξαρταται απο τον ανθρωπο κ την περιπτωση...εγω δεν ξερω πως θα γεννησω στο επομενο...επειδη επαθα κ Bell's Palsy 1 βδομαδα πριν γεννησω συν ολη την ταλαιπωρια του να μην κανω διαστολη σε παρακολουθουν διαφορετικα στο δευτερο για να σου πουν αν μπορεις να πας για vbac κλπ. πολυ θα το ηθελα βεβαια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αν ήταν planned και αν είμαι happy about it..... Κορυφαία η ερώτηση του γιατρού σου biggi....

Πρέπει να γράψουμε βιβλίο με τις ατάκες των γιατρών!Εμένα ο gp μου είπε πως το μωρό θα κάνει κακό στον τραπεζικό μου λογαριασμό (αφού με ρώτησε κι εμένα αν σκοπεύω να το κρατήσω έτσι στην ψύχρα!) :confused::confused::confused:


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γράψουμε βιβλίο με τις ατάκες των γιατρών!Εμένα ο gp μου είπε πως το μωρό θα κάνει κακό στον τραπεζικό μου λογαριασμό (αφού με ρώτησε κι εμένα αν σκοπεύω να το κρατήσω έτσι στην ψύχρα!) :confused::confused::confused:

ρε παιδια, οταν πας στον gp και λες ειμαι εγκυος εχει υποχρεωση να μαθει πρωτα τι σκοπευεις να κανεις μ'αυτη την εγκυμοσυνη πριν παει παραπερα, δε μπορει να υποθεσει οτι το θελεις το μωρο, γιατι μπορει αλλη να τον θεωρησει judgemental. μπορει εσυ να πηγες στο γιατρο να του πεις για την εγκυμοσυνη επειδη θελεις εκτρωση. Κι εμενα με ρωτησε, το θεωρησα εντελως φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε παιδια, οταν πας στον gp και λες ειμαι εγκυος εχει υποχρεωση να μαθει πρωτα τι σκοπευεις να κανεις μ'αυτη την εγκυμοσυνη πριν παει παραπερα, δε μπορει να υποθεσει οτι το θελεις το μωρο, γιατι μπορει αλλη να τον θεωρησει judgemental. μπορει εσυ να πηγες στο γιατρο να του πεις για την εγκυμοσυνη επειδη θελεις εκτρωση. Κι εμενα με ρωτησε, το θεωρησα εντελως φυσιολογικο.

Μόνο που εμένα μου έβγαλε το αντίθετο. Είσαι φοιτήτρια και θα το κρατήσεις??? Είσαι σίγουρη??? Θα κάνει κακό στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Σόρρυ αλλά αυτό δεν είναι φυσιολογική αντίδραση γιατρού. Εγώ τον ένιωσα judgemental από την αντίθετη μεριά. Κι ο γιατρός μου στην Ελλάδα με ρώτησε αν θα το κρατήσω αλλά δεν το πήρα στραβά γιατί ρώτησε μόνο αυτό και δεν άρχισε τις παρατηρήσεις για την οικονομική μου κατάσταση. Εγώ για αυτό μίλησα, κι όχι για την ερώτηση του αν θα το κρατήσεις αυτή καθεαυτή.


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Αα να ρωτήσω,βλέπει καμιά σας call the midwife τις Κυριακές στο bbc one? ηταν εξι επεισόδια και μόλις εδειξε τον τελευταίο την περασμένη Κυριακή. Πολύ μου αρεσε αυτή η σειρα! Θα ΄εχει και δευτερο season του χρόνου!

Εγώ όχι, δεν το βλέπω. Προτιμώ να μην ξέρω λεπτομέριες (ignorance is bliss) :wink: αλλά δεν έχω και χρόνο για τηλεόραση αυτή την εποχή.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, δεν το βλέπω. Προτιμώ να μην ξέρω λεπτομέριες (ignorance is bliss) :wink: αλλά δεν έχω και χρόνο για τηλεόραση αυτή την εποχή.

Ούτε εγώ, όπως επίσης δεν μπορώ να δω το one born every minute με όλες αυτές που φωνάζουν έκει πέρα. Μου θυμίζει όταν ήμουν στην αίθουσα οδυνών του Ιασώ και άκουγα την κάθε πονεμένη να τσιρίζει.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θυμάμαι οτι όταν ήμουν εγκυος το 2009, το εμβόλιο για swine flu ήταν ξεχωριστό. Τώρα είναι ένα με αυτό της εποχιακής γρίπης ετσι δεν είναι?

σωστα

Αμάν με αυτές τις γρίπες. Εγώ αυτο που διάβασα ήταν πως υπάρχουν δύο ειδών εμβόλια κατά της γρίπης και πως οι έγκυες πρέπει να κάνουν αυτό που δεν έχει το ζωντανο ιο (Μπορεί να λέω και χαζομάρες). Αλλά να πως την αλήθεια, ένας ακόμα φόβος μου είναι πως όποιος μου το έκανε θα εβαζε το λάθος. Δυστυχώς οι εμπειρίες μου με τους γιατρούς εδώ δεν είναι η καλύτερη.

Μετά κάπου είχα διαβάσει πως καλό είναι να γίνεται στην αρχή της περιόδου, που νομίζω είναι μεταξύ Σεπτεμβρίου με Απριλη. Οταν έμαθα πως ήμουν έγκυος ήταν ήδη Δεκέμβρης, και σκέφτηκα πως και να το έκανα, ίσως να μην έπιανε. Αλλωστε, αν είναι να αρρωστήσεις, θα αρρωστήσεις, απλώς με το εμβόλιο θα το περάσεις πιο ομαλα. Η πάλι κάνω λάθος?:confused: Δε μπορώ να πω, πρέπει να έχω και τις αλλεργίες μου, είπα να μη το κάνω. Εύχομαι να μη το μετανιωσω. Ισως όταν με το καλό έρθει το μωράκι να το κάνω κάθε χρονια, γιατί όπως λέει και ο αδερφός μου από τότε που έστειλε το μικρό του στο σταθμό, ολο αρρωσταίνουν οικογενειακως!

το εμβολιο του ιου της γριπης ειναι ενα κ περιχει τον ιο νεκρο,για αυτο κ δεν αρρωσταινεις,(το πολυ να σηκωσεις δεκατα)απλά αναπτυσεις αντισωματα κατα του ιου,ετσι ωστε εαν ερθεις σε επαφη,να μην αρρωστησεις καθολου,δεν ειναι οτι αρρωσταινεις ομαλα


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερίνα, κι εγώ είχα διαβάσει πως μπορεί παρά τον εμβολιασμό (όχι μόνο της γρίπης αλλά γενικά) να περάσεις τελικά την αρρώστια για την οποία εμβολιάστηκες. Είναι μούφα αυτό?? Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει...


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είμαι κάπως παραξενούλα. Για την ώρα λέω πως ο ιδανικός τοκετός είναι να είμαι σε ένα δωμάτιο καθυλωμένη στο κρεβάτι με όλα τα πιθανά μηχανήματα να ακούμε το μωράκι, να ελέγχουμε και τις δικές μου τις ενδείξεις με δυο τρεις γιατρούς πάνω από το κεφάλι μου για παν ενδεχόμενο! Η κλασική μέλουσα Ελληνίδα μανούλα!

δεν νομιζω πως ειναι παραξενια ή τρελη απαιτηση την πιο σημαντικη στιγμη της ζωης σου να θες να την ζησεις οπως εσυ την εχεις ονειρευτει.

μπορει για εσενα ο ιδανικος τοκετος να ειναι σε κρεβατι με μηχανηματα για μια αλλη μητερα στο σπιτι της κ για μια αλλη στο νερο.αυτα ειναι προτιμησεις,ασχετα βεβαια πως θα εξελιχθουν τα πραγματα στο τελος


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, κι εγώ είχα διαβάσει πως μπορεί παρά τον εμβολιασμό (όχι μόνο της γρίπης αλλά γενικά) να περάσεις τελικά την αρρώστια για την οποία εμβολιάστηκες. Είναι μούφα αυτό?? Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει...

διαβασες καποια ερευνα επισημου φορεα ή απλα ενα αρθρο? ;):)

το εμβολιο του ιου της γριπης-μονο σε αυτο θα αναφερθω τωρα-ξεκινα να δρα 7 ημερες μετα τον εμβολιασμο.εαν μεσα σε αυτο το διαστημα τυχει κ κολλησεις, ή ηδη εχεις τον ιο δε σε προστατευει κ φυσικα εχεις την εσφαλμενη εντυπωση πως το εμβολιο δεν σε προφυλαξε.

επισης,πολλοι συγχεουν τα συμπτωματα του απλου κρυολογηματος με εκεινα της γριπης.αν μετα τον εμβολιασμο κρυολογησεις το συνδεεις αυτοματα με το εμβολιο.

κ να επαναλαβω,αλλο αν δε θες να το κανεις γιατι οπως ειπες πχ δεν τα πας καλα με τα εμβολια κ αλλο επειδη κυκλοφορουν αβασιμες φημες


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, δεν το βλέπω. Προτιμώ να μην ξέρω λεπτομέριες (ignorance is bliss) :wink: αλλά δεν έχω και χρόνο για τηλεόραση αυτή την εποχή.

Ναι σωστό αυτό ως ένα βαθμό, αλλά δεν είναι οπως το one born every minute που είναι σα reality και τα δειχνει με όλες τις λεπτομέριες. Είναι περισότερο ενδιαφέρον να το δεις από κοινωνιολογικής άποψης, δείχνει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γεννούσαν οι γυναίκες στο east end του Λονδίνου το 50... Είναι κάπως διαφορετικό από τη σημερινή πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Επιτέλους έφτασε το Σαββατοκύριακο!

Τι σχεδια έχετε εσείς? Εύχομαι ο καιρός να είναι σχετικά καλός και να μπορέσουμε να ξεπορτίσουμε λίγο.

Peakaboo, τα έχετε όλα έτοιμα για το μικρό σας? Φαντάζομαι δεν είχες πολλά από το μεγάλο. Κάποια άλλη στιγμή θα πρέπει να με ενημερώσετε με τα πράγματα του μωρού που πρέπει να πάρω και από που τα πήρατε εσείς!

Για την επισιοτομή, δε ξέρω και πολλά. Η αδερφή μου στην Ελλάδα την έκανε. Και εμένα σαν ιδέα δε με ξετρελαίνει. Φαντάζομαι θα κάνω αυτό που θα προτείνει η μαία. Πάντως άμα πάρει το μωράκι τη κεφάλα του μπαμπά, μάλλον θα έχουμε πρόβλημα!:tongue:

Αυτό που με τρομάζει πιο πολύ είναι η επισκληρίδιος. Στα ντοκυμαντερ σχετικά με γέννες που βλέπω κατά καιρους εκείνη η ένεση με τρομάζει. Και η ιδέα ότι χτυπάει σπονδυλικη στήλη! Εύχομαι να μη τη χρειαστω αλλά εκείνη την ώρα μπορεί να αλλάξω γνώμη.....

Το one born every minute το έβλεπα κατά καιρούς. Μερικές νόμιζα πως ήταν κάπως υπερβολικές. Το γέλιο είναι πως από τότε που έμεινα εγκυος ο άντρας μου κάτι τέτοια τα βλέπει με τρόμο! Και μετά γυρνάει πάντα και μου λέει, μα καλά πώς θα αντέξεις. Κατι άλλο πρέπει να κάνουμε! Κλασικός άντρας φαντάζομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...