Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Α δεν τις ήξερα αυτές, θα το ψαξω. Αν κσι με την κατάπωση χαπιών πάντα είχα ένα θέμα. Μόνο το φολικό που είναι μικροσκοπικό νιωθω άνετα να καταπίνω.

Βασικά μόνο φολλικό οξύ χρειάζεσαι. Και αν δεν κάνω λάθος, το πρώτο τρίμηνο είναι το σημαντικό.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα αυτό το έτσι κι αλλιώς και εσύ τι λες με τρέλαινε, αλλά ΟΚ γούστα είναι αυτά!

Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς, και εμένα μου πήρε καιρό να το συνηθήσω. Στην Ελλάδα νομίζω έχουμε μάθει ο λόγος του γιατρού να είναι νόμος και να θεωρουμε το γιατρό σχεδόν Θεό (εγώ τουλάχιστον έτσι ήμουν). Εδώ είναι λίγο πιο διαλακτικοί οι γιατροί. Είναι απλά μια άλλη προσέγγιση...

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε Δεσποινα μην ανησυχεις :) πρεπει παντα να εχεις θετικη σκεψη κ να μην αχωνεσαι :) να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου ειναι η καλυτερη περιοδος!

στην Ελλαδα καποιοι γιατροι δεν κανουν εξετασεις κ απλα σου δινουν σιδηρο η ασβεστιο. μα πως μπορεις να παρεις συμπληρωμα αν δεν εχεις ελλειψη? το φολλικο οξυ ειναι για την αποφυγη της δισχιδης ραχης κ το παιρνουμε μεχρι την 13η βδομαδα. μετα δεν χρειαζεται αν δεν παιρνεις σιδηρο, αν παιρνεις σιδηρο βοηθαει στην καλυτερη απορροφηση του σιδηρου

εγω εκανα εξετασεις σε τακτα χρονικα διαστηματα θυμαμαι κ στον 8ο ο σιδηρος μου επεσε, τοτε μου δωσανε συμπληρωμα.

συμφωνω με αυτο που λεει η eugie ο καθενας ειναι στον τομεα του εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε?

Ευgie, ναι η γνωστή Δέσποινα είμαι! Τελικά ήρθε το μωράκι, δεν ήθελε κόπο, τρόπο ήθελε!:tongue: Τώρα είμαι στη 16εβ και μέχρι στιγμής όλα πάνε πολύ καλά, εκτός από την κούραση δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα. Και τώρα σα να άρχισε να φουσκώνει και η κοιλιά μου (αν είναι νωρίς δε ξέρω), γιατί αλλιώς ούτε εγώ θα καταλάβαινα πως είμαι έγκυος!

Διάβασα εσύ περιμένεις το δεύτερο κοριτσάκι? Με το καλο να το υποδεχτείς! Πότε γεννάς με το καλό? Η μικρή (ή μάλλον σύντομα μεγάλη σου) πως πήρε την εγκυμοσύνη?

CONGRATULATIONS!!!!!!!

χαιρομαστε παρα πολυ, ολα να πανε καλα και συντομα να εχεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινάκι μου πολλά , πάρα πάρα πολλά συγχαρητήρια!!!

Δεν μπορώ να σου περιγράψω ΠΟΣΟ χάρηκα με τα νέα σου...Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη, κι ένα γερό μωράκι σε λίγο καιρό στην αγκαλιά σου!!!!!!!


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Abbie

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Διάβασα και τα δικά σας ευχάριστα νέα για το μικρό και χάρηκα πάρα πολυ! Εύχομαι να είναι ήδη πολύ καλύτερα και από εδώ και πέρα να έχετε μόνο ευχάριστες στιγμές. Καλή προσαρμογή και στο σχολείο να έχει!

Ισως και όταν θα φτιάξει ο καιρός να κανονίσουμε καμιά συνάντηση Λονδινο!

Link to comment
Share on other sites

Τζουλι σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Δε θυμάμαι να σας ευήθηκα για τη μικρή σας, αν και αν περιμένω λίγο ακόμα θα σας εύηθω χρόνια πολλά για τα πρώτα σας γεννέθλια!:tongue:

Πώς σου φάνηκε η εγκυμοσύνη και η γέννα? Αν θυμάμαι γέννησες Ελλάδα. Πώς ήταν σαν εμπειρία? Θα σκεφτόσουν να γεννούσες Αγγλία σε μια επόμενη εγκυμοσύνη?

Πολλά φιλιά στη μικρή σου, μια γλύκα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες και συμβουλές σας. Οντως το σύστημα εδώ είναι κάπως διαφορετικό, αλλά με το καιρο συνηθίζεις! Βέβαια δε ξέρω αν οι οδηγίες δίνονται με το τρόπο που δίνονται γιατι δε θέλουν να παρεμβαίνουν στις αρμοδιότητες των άλλων ή απλώς αποφεύγουν την ευθύνη. Το βλέπω και στη δουλειά μου αυτο, κανένας δεν είναι υπεύθυνος για καμιά απόφαση, και οι απαντήσεις μας είναι κάτι σα τις πυθίας!:tongue:

Οσο για το πως πρέπει να αντιμετωπιστεί η εγκυμοσύνη, κατά τη γνώμη μου η έγκυος Ελληνίδα είναι λίγο υπερβολική, αλλά για μένα η εγκυμοσύνη είναι μια περίοδος που χρειάζεται προσοχη. Το σώμα μας όσο να είναι ταλαιπωρείται και χρειάζεται όλη την προσοχή μας.

Για το σίδηρο, ο γιατρός νομίζω πως μου το έδωσε γιατι ο αιματοκρίτης μου ήταν φυσιολογικός μεν αλλά πολύ χαμηλός. Επαιρνα και στο λύκειο, όταν πάλι ο αιματοκρίτης ήταν σε παρόμοιες τιμές. Αν θα ήταν καλό να πάρω ασβέστιο δε ξέρω. Νομίζω το δίνουν προληπτικά, γιατι αν υπάρχουν τυχών ελλείψεις το μωρό θα πάρει το ασβέστιο από τα κόκκαλάκια μας! Πάντως πίνω ένα ποτήρη γάλα το πρωί, τρώω και το τυράκι μου, εύχομαι να είναι αρκετο! Και για τη βιταμίνη D, ίσως σε ένα με δύο χρόνια να λεν πως είναι απαραίτητη τουλάχιστον κατά τους χειμερινούς μήνες. Η νύφη μου στη Νορβηγία την έπαιρνε και μου φαίνεται πως μετά την έδινε και στο μικρό της.

Για τις πολυβιταμίνες, μου φαίνεται πως περιέχουν τόσα πολλά που το σκέφτομαι. Σίγουρα δε θα τις αρχίσω από μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δε ξέρω αν οι οδηγίες δίνονται με το τρόπο που δίνονται γιατι δε θέλουν να παρεμβαίνουν στις αρμοδιότητες των άλλων ή απλώς αποφεύγουν την ευθύνη. Το βλέπω και στη δουλειά μου αυτο, κανένας δεν είναι υπεύθυνος για καμιά απόφαση, και οι απαντήσεις μας είναι κάτι σα τις πυθίας!

Χαχαχα βλέπω το έχεις πιάσει το νόημα :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη αν σας πρήζω αλλά να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πολλές αναφέρετε το gp σας, και δε καταλαβαίνω κάτι. Σας παρακολουθούσε και ο gp σας κατα την εγκυμοσύνη? Γιατί εγώ κατάλαβα πως θα με παρακολουθεί μόνο η μαία. Στο γιατρό θα πάω μόνο αν έχω κάποιο άλλο προβλημα υγείας (μακρυά από εδω!)

Το εμβόλιο της γρίπης το είχατε κάνει? Το πρότεινε η μαία, αλλά επείδη δεν το έχω κάνει ποτέ μου φοβήθηκα. Εύχομαι να μη το μετανιώσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευγι πολύ γλυκιά η μικρή σου με τη κοιλιά σου. Αλήθεια, αν επιτρέπεται πόσα κιλά πήρες στην πρώτη και πόσα τώρα? Το έχω ακούσει πάντως πως στη δεύτερη η κοιλιά φαίνεται πιο γρηγορα, αλλά πως και το μωρό το νοιώθεις πιο γρήγορα!

Τώρα για το ξεχείλωμα δε φαντάζομαι να έχω πρόβλημα. Μια ζωή χαλαρή ήταν η κοιλιά μου ΄ποσο περισσότερο να χαλαρώσει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ πήγαινα και στον GP, π.χ. για να παρακολουθώ την πίεση ή για να μου δώσει φάρμακα (γιατί χρειάζονται συνταγή γιατρού που δεν μπορούσε να μου δώσει η μαία).

Το εμβόλιο της γρίπης μου είχαν στείλει γράμμα να το κάνω, η μαία δεν είπε τίποτα, ο GP είπε να το κάνω, η γυναικολόγος δεν ασχολήθηκε, ο γυναικολόγος στην Ελλάδα είπε να μην το κάνω. Τελικά δεν το έκανα.

Σε φώτισα τώρα θα μου πεις... :rolleyes:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Στο gp πήγαινα μόνο για να λέω οτι με βλέπει και γιατρός... Δεν έκανε τίποτα παραπάνω απ'ότι έκανε η μαία, απλά και στα notes που μου είχαν δώσει από το νοσοκομείο, έλεγε να έχω και ενδιάμεσα από τα ραντεβού με τη μαία και ραντεβού με gp.

To εμβόλιο τώρα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη αποφάσισα να μην το κάνω (και ήταν και το 2009 όταν είχε δημιουργηθεί πανικός με τη γρίπη) και ούτε η μαία ούτε ο gp μου το ανέφεραν. Σε αυτή την εγκυμοσύνη η μαία μου είπε από το πρώτο ραντεβού οτι μου συνιστά να το κάνω, και μάλιστα δε χρειαζόταν να περιμένω να περάσει το πρώτο τρίμηνο για να το κάνω (ενώ το 2009 έλεγαν να το κάνουν οι έγκυες αφού συμπληρώσουν το πρώτο τρίμηνο). Τελικά και πάλι δεν το έκανα. Τώρα που έρχεται η ανοιξη, πιστεύω οτι σιγά σιγά μειώνονται και τα κρούσματα όπως και ο κίνδυνος να κολλήσω, οπότε δεν προκειται να το κάνω αφού εβγαλα όλο το χειμώνα χωρίς.

Τώρα στα κιλά.. Ε χμ....

Στην πρώτη πήρα 18 ή και παραπάνω (έτρωγα χωρίς σταματημό). Τα έχασα όλα , αλλά μόνο αφού διέκοψα το θηλασμό και σε κάποια φάση είχα χάσει και περισσότερα έτσι όπως με τρέχει η μικρή. Τώρα δεν ξέρω πόσα πήρα γιατί έχω σταματήσει να ζυγίζομαι (φοβάμαι να ανέβω σε ζυγαριά). Μου αρέσει πολύ που εδώ δε σε ζυγίζουν και δε σε πριζουν με τα κιλά. Απ' ότι κατάλαβα μόνο αν κρίνουν πως είσαι πιο γεμάτη απ' ότι πρέπει θα σου πουν να προσέξεις. Πάντως εσύ Δέσποινα έχεις και περιθώριο και 30 κιλά να βάλεις, οπότε μην ανησυχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όπως η eugie, όσο ήμουν Αγγλία είχα καθορισμένες κάποιες συναντήσεις με τον gp που μου έκανε λίγο πολύ τα ίδια πράγματα. Το εμβόλιο η μαία μου είχε πει να το κάνω αλλά δεν το έκανα τελικά (γενικά δεν είμαι φαν των εμβολίων). Πάντως πρόσεχα πάρα πολύ κι έπλενα συνεχώς τα χέρια μου θυμάμαι χαχα!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές Δεσποινάκι. Όσο για το πού θα γένναγα, 1000000000 φορές Αγγλία. Στην Ελλάδα μου βρήκαν ένα σωρό προβλήματα που δεν υπήρχαν τελικά, μου έκαναν υπερηχους για την πλάκα τους, μου έκαναν με το ζόρι πρόκληση, στο μαιευτήριο με είχαν καθηλωμένη στο μαραφέτι που ακούει την καρδιά του μωρού και επί 9 ώρες (δηλαδή όσο κράτησε ο τοκετός)(χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όλα ήταν μια χαρά) δεν με άφηναν να κουνηθώ ή να σηκωθώ με αποτέλεσμα να μην αντέχω τους πόνους. Μπορεί να έκανα τελικά ευτυχώς "φυσιολογικό" τοκετό αλλά μόνο φυσιολογικός δεν ήταν. Βέβαια πάνω από όλα να είναι καλά το μωρό, αλλά εδώ στην Αγγλία είναι πολύ πιο ανθρώπινα τα πράγματα και σέβονται τις επιθυμίες σου. Άλλωστε όταν δεν κινδυνεύεις εσύ και το μωρό είναι δικαίωμά σου να γεννήσεις όπως θέλεις εσύ κι όχι όπως θέλουν αυτοί...


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μόνο φολλικό οξύ χρειάζεσαι. Και αν δεν κάνω λάθος, το πρώτο τρίμηνο είναι το σημαντικό.

Nαι μόνο το φολικό χρειαζεται οπωσδήποτε εδικά στo 1ο τρίμηνο. Στην Ελλάδα ξέρω οτι δεν το δίνουν ολοι οι γιατροί. Τώρα παίρνω σιδηρο γιατί μου βρίκαν χαμηλό σε μια εξέταση και οι ταμπλέτες που μου έδωσε η μσία έχουν και φολικό (ή φυλλικό λέγεται;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...