Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

ωοθυλάκιο-ανάπτυξη.


Recommended Posts

καλα...σε βάλανε να κάνεις σαλπιγγογραφία χωρίς σπερμοδιάγραμμα?έλεος!

πάρε και δευτερη γνώμη σίγουρα.Τα φάρμακα να τα πάρεις μόνο αν δε γίνεται αλλιώς.

Αν είχαμε πάει στον πρώτο χρόνο προσπάθειας θα έλεγαν πρώτα σπερμοδιάγραμμα και αν έβγαινε καλό μετά από 1,5χρόνο θα ζήταγαν και σαλπιγγογραφία. Τώρα που πήγαμε μετά από 2χρόνια δεν τους ενδιαφέρει με τη σειρά θα γίνουν...όλα χρειάζονται! Εμένα με ενδιαφέρει να πάρουμε αξιόπιστα αποτελέσματα από το σπερμοδιάγραμμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να το κάνει τώρα παράλληλα με την αντιβίωση...ας περιμένουμε κ ένα μήνα να φύγει εντελώς η επηροή δεν χαλασε κ ο κόσμος!

Τώρα πάω για την τρίτη γνώμη αλλά θέλω να τα έχω όλα αυτή τη φορά. Και η πρώτη γνώμη και η δεύτερη για έλεγχο ωορρηξίας μου είχαν πει και μετά πρόκληση αλλά επειδή τα 2χρόνια είναι πολλά λένε αν βγει καλό το σπερμοδιάγραμμα να ξεκινήσω πρόκληση κ να μην χάνω άλλο χρόνο.

Το θετικό είναι ότι ο χρόνος είναι με το μέρος μας και δεν χρειάζεται να κάνουμε γρήγορες κινήσεις.

Εσύ Εύη μου σε τι φάση είσαι; θέλεις και εσύ να αποκτήσεις μωράκι;


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χωρίς να ξέρω και πολλά...αν δεν υπάρχει σπέρμα όσες προκλήσεις και να κάνεις είναι σα να βαρας το κεφαλι σου σε τοίχο.Μου έκανε εντύπωση γιατί είναι η πιο εύκολη εξεταση και συνήθως ξεκινούν από εκει.Ο χρόνος είναι με το μέρος σου :D

Σε προσπάθεια είμαστε για δευτερο παιδάκι και φαίνεται οτι θα μας παιδέψει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να ξέρω και πολλά...αν δεν υπάρχει σπέρμα όσες προκλήσεις και να κάνεις είναι σα να βαρας το κεφαλι σου σε τοίχο.Μου έκανε εντύπωση γιατί είναι η πιο εύκολη εξεταση και συνήθως ξεκινούν από εκει.Ο χρόνος είναι με το μέρος σου :D

Σε προσπάθεια είμαστε για δευτερο παιδάκι και φαίνεται οτι θα μας παιδέψει λίγο...

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω πρόκληση χωρίς να δούμε τα αποτελέσματα από το σπέρμα. Ούτε φταίνε οι γιατροί που δεν την κάναμε ακόμα. Αλλά επειδή φάνηκε να υπάρχει κάποιο μικρόβιο πρέπει αναγκαστικά να τελειώσουμε με τη θεραπεία και να αφήσουμε τουλάχιστον 20μέρες για να μπορέσει να κάνει και την καλλιέργεια μαζί με το σπερμοδιάγραμμα.

Δεν νομίζω να σε παιδέψει το δεύτερο εφόσον εχεις ήδη παιδί μπορείς σίγουρα να τα καταφέρεις! Έχει περάσει καιρός από όταν ξεκινήσατε τη προσπάθεια;


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω πρόκληση χωρίς να δούμε τα αποτελέσματα από το σπέρμα. Ούτε φταίνε οι γιατροί που δεν την κάναμε ακόμα. Αλλά επειδή φάνηκε να υπάρχει κάποιο μικρόβιο πρέπει αναγκαστικά να τελειώσουμε με τη θεραπεία και να αφήσουμε τουλάχιστον 20μέρες για να μπορέσει να κάνει και την καλλιέργεια μαζί με το σπερμοδιάγραμμα.

Δεν νομίζω να σε παιδέψει το δεύτερο εφόσον εχεις ήδη παιδί μπορείς σίγουρα να τα καταφέρεις! Έχει περάσει καιρός από όταν ξεκινήσατε τη προσπάθεια;

οχι πολύ, 4 μήνες εχουμε μόνο.Θα δείξει...τίποτα δεν είναι σίγουρο πάντως.Για την ώρα περιμένω να δω τι έγινε τελικά με το ωαριο...;)

Ελπίζω κι εσεις να βρείτε σύντομα το εμπόδιο και να μην ταλαιπωρηθείτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

οχι πολύ, 4 μήνες εχουμε μόνο.Θα δείξει...τίποτα δεν είναι σίγουρο πάντως.Για την ώρα περιμένω να δω τι έγινε τελικά με το ωαριο...;)

Ελπίζω κι εσεις να βρείτε σύντομα το εμπόδιο και να μην ταλαιπωρηθείτε άλλο.

Ευχαριστούμε Εύη μου!

Ακούω τους περισσότερους που λένε κάπου 6μήνες προσπάθειας έκαναν οπότε δεν έχει νόημα να έχεις άγχος είναι νωρίς.

Εγώ πιστεύω ότι αν καταφέρω και κάνω το πρώτο μετά δεν θα με απασχολεί θα το άφηνα εντελώς στη τύχη για το δεύτερο. Είναι και η όλη άσχημη φάση που έχω περάσει που με κάνει να μην πιστεύω ότι θα φτάσω να κάνω το δεύτερο.

Απόλαυσε την όλη προσπάθεια με τον άντρα σου και θα έρθει σύντομα.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε Εύη μου!

Ακούω τους περισσότερους που λένε κάπου 6μήνες προσπάθειας έκαναν οπότε δεν έχει νόημα να έχεις άγχος είναι νωρίς.

Εγώ πιστεύω ότι αν καταφέρω και κάνω το πρώτο μετά δεν θα με απασχολεί θα το άφηνα εντελώς στη τύχη για το δεύτερο. Είναι και η όλη άσχημη φάση που έχω περάσει που με κάνει να μην πιστεύω ότι θα φτάσω να κάνω το δεύτερο.

Απόλαυσε την όλη προσπάθεια με τον άντρα σου και θα έρθει σύντομα.

σίγουρα είναι λιγότερο το αγχος αλλά μόλις κάνεις με το καλό το παιδάκι σου θα δεις οτι είναι φοβερά δύσκολο να κάνεις εντατικές προσπάθειες με το μπομπιράκι...Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ ;)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι λιγότερο το αγχος αλλά μόλις κάνεις με το καλό το παιδάκι σου θα δεις οτι είναι φοβερά δύσκολο να κάνεις εντατικές προσπάθειες με το μπομπιράκι...Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ ;)

Πρεπεί να το βάζεις νωρίς για ύπνο:D Και αν εργάζεσαι ή εργάζεται ο άντρας σου πολλές ώρες τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο! Όταν θα είναι η ώρα του θα έρθει ακόμα και αν έχει γίνει μόνο μία επαφή μέσα στον μήνα!


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχ!!νωρίς για ύπνο!!!ούτε με τάμα!!!

που θα πάει...θα τη βρούμε την άκρη.

Για την ώρα προσπαθώ να καταλάβω πότε μπορώ να μετρήσω πιθανή καθυστέρηση αλλά δε τα καταφέρνω....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχ!!νωρίς για ύπνο!!!ούτε με τάμα!!!

που θα πάει...θα τη βρούμε την άκρη.

Για την ώρα προσπαθώ να καταλάβω πότε μπορώ να μετρήσω πιθανή καθυστέρηση αλλά δε τα καταφέρνω....

Τι εννοείς; δεν εχεις σταθερο κυκλο;


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οχι δεν έχω σταθερό κύκλο και τώρα με τον υπέρηχο μπερδεύτηκα περισσότερο!

Εσυ πότε δεν περιμένεις?

Αρχές του άλλου μήνα μέχρι 2 Νοεμβρίου πιστεύω ότι θα έρθει. Πόσες μέρες κρατάει συνήθως; αν είναι για παράδειγμα περίπου 31ημερών...κάνε το τεστ κάπου την 38 ημέρα. Καλύτερα να αφήνεις ένα περιθώριο για να μην κάνεις τεστ συνέχεια χωρίς λόγο. Και εγώ την εποχή που η περίοδο ήταν χάλια κάπου 40η ημέρα του κύκλου το έκανα.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχές του άλλου μήνα μέχρι 2 Νοεμβρίου πιστεύω ότι θα έρθει. Πόσες μέρες κρατάει συνήθως; αν είναι για παράδειγμα περίπου 31ημερών...κάνε το τεστ κάπου την 38 ημέρα. Καλύτερα να αφήνεις ένα περιθώριο για να μην κάνεις τεστ συνέχεια χωρίς λόγο. Και εγώ την εποχή που η περίοδο ήταν χάλια κάπου 40η ημέρα του κύκλου το έκανα.

26,28,31,30 οι τελευταίοι

είμαι 31η σημερα..ίσως κάνω ένα Δευτερα ή Τρίτη αν δεν εχει ερθει........

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. διαβασα το θεμα σας και θα ηθελα να σας βοηθησω οσο μπορω μιασ και εχω κανει 10 εξωσωματικες και ειμαι τωρα στην 11η. το ωαριο 'σκαει' κανονικα μετα τα 20 εκατοστα. καθε 2 μερες που εκανα υπερηχο μεγαλωναν κατα 2 χιλιοστα περιπου. αν σκαει πιο μικρο το πιο πιθανο ειναι να ειναι ανωριμο. βεβαια αυτο το δειχνει και μια εξεταση αιματος, η οιστραδοιολη οπου για καθε ωριμο ωαριο πρεπει να ειναι περιπου απο 160-200 μοναδες. αν σας σκαει πιο νωρις καλο ειναι να το παρακολουθησετε λιγο αν αυτο συμβαινει συνεχεια. σας ευχομαι να εχετε γρηγορα ενα μωρακι στην αγκαλια σας.:-P


an1cM8O-O7-0000MTM3bGR8MjMzNDRsZGF8ZWlzYWkgbWF6aSBtYXM.gif

kVTXp3.png?fNTTgvXF

Link to comment
Share on other sites

26,28,31,30 οι τελευταίοι

είμαι 31η σημερα..ίσως κάνω ένα Δευτερα ή Τρίτη αν δεν εχει ερθει........

Τετάρτη κάνε να πέσεις μέσα! οπότε μετά την 30 είναι καθυστέρηση! Καλά πας καλή τύχη! Εύχομαι να τα κατάφερες!


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. διαβασα το θεμα σας και θα ηθελα να σας βοηθησω οσο μπορω μιασ και εχω κανει 10 εξωσωματικες και ειμαι τωρα στην 11η. το ωαριο 'σκαει' κανονικα μετα τα 20 εκατοστα. καθε 2 μερες που εκανα υπερηχο μεγαλωναν κατα 2 χιλιοστα περιπου. αν σκαει πιο μικρο το πιο πιθανο ειναι να ειναι ανωριμο. βεβαια αυτο το δειχνει και μια εξεταση αιματος, η οιστραδοιολη οπου για καθε ωριμο ωαριο πρεπει να ειναι περιπου απο 160-200 μοναδες. αν σας σκαει πιο νωρις καλο ειναι να το παρακολουθησετε λιγο αν αυτο συμβαινει συνεχεια. σας ευχομαι να εχετε γρηγορα ενα μωρακι στην αγκαλια σας.:-P

Γεια σου Τάνια! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και για τις ευχες. Βρήκα τις εξετάσεις μου! Λίγο πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες η οιστραδιόλη μου ήταν 23 αλλά έγινε 4η μέρα του κύκλου. Ενώ μετά από 1χρόνο προσπάθειας που έκανα πάλι ορμονικές επειδή είχα κάπου ένα μήνα καθυστέρηση η οιστραδιόλη ήταν 200.

Από τότε δεν έχω κάνει πάλι. Αλλά ο γυναικολόγος δεν θεώρησε αξιόπιστους τους υπέρηχους γιατί στο διαγνωστικό κέντρο μου τους έκαναν από την κοιλιά και όχι ενδοκολπικά.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...