Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts

Πού είστε, αγορομάνες (και όχι μόνο) του Σεπτεμβρίου; Όλα καλά;

Βρε κορίτσια, εσείς τα έχετε καταλάβει τα μωράκια σας ή όχι ακόμα; Εγώ πριν από 3-4 μέρες νόμιζα ότι το καταλάβαινα (ένοιωθα κάτι σαν έντονες μπουρμπουλήθρες χαμηλά αριστερά στην κοιλίτσα) αλλά έκτοτε τίποτα και έχω ανησυχήσει...


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόοοον milinaki. Στην πρώτη εγκυμοσύνη κατάλαβα ότι αυτό που αισθανόμουν ήταν το μωρό στην 15 εβδομάδα, στο τέλος της. Είναι ακριβώς σαν την κίνηση του εντέρου, απλά είναι σε πιο συγκεκριμμένα σημεία, δεν είναι δηλαδή "μια μπουρμπουλήθρα που μετακινείται μέσα στην κοιλιά σου", είναι λίγο πιο σταθερή. Με το μπαρδόν κιόλας, αλλά θα σου το πω όπως μου το είπε η αδερφή μου "Αν αεριστείς είναι έντερο, αλλοιώς είναι το μωρό". Να τονίσω ότι τότε ήμουν 48 κιλά με 1,68 ύψος.

Τώρα, ως έμπειρη πια στις κινήσεις του εμβρύου αν και πιο "παχιά" (ξεκίνησα εγκυμοσύνη 54 κιλά) μπορώ να πω ότι το αισθάνθηκα για πρώτη φορά στη 12η βδομάδα, καθιστή, σταυροπόδι και σκυμένη μπροστά, γράφοντας στον υπολογιστή.

Το ότι δεν το ξανααισθάνθηκες να μην σε ανησυχεί καθόλου, είναι πολύ μικρό το μωράκι σου ακόμα και έχει μπόλικο χώρο μέσα στην κοιλίτσα σου για να στριφογυρνάει χωρίς να γίνεται αντιληπτό. Νομίζω ότι στους δύο ή τρεις τελευταίους μήνες είναι που πρέπει να προσέχεις τις κινήσεις του και να ανησυχήσεις αν δεν το νιώσεις νακινείται. Σίγουρα όχι από τώρα πάντως. Άντε, με το καλό και οι υπόλοιπες να το νιώσουν!!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα κοριτσια...Εχω ΠΗΤ 29-09 και ειναι το πρωτο μου παιδακι, κατα μεγαλη πιθανοτητα αγορι αν και παντα τα ονειρα μου ειχαν ροζ χρωμα...Γερο να ειναι ομως, αυτο μονο σκεφτομαι τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Gioulaki, και με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Τι να πω, αυτό το Σεπτέμβριο βλέπω να γεννιούνται μόνο αγοράκια!

Κορίτσια, τι κάνετε οι υπόλοιπες; Εγώ αναρρώνω από οξεία βρογχίτιδα και ένα φοβερό νευρόπιασμα στο πλευρό - μάλλον οσφυαλγία πρέπει να ήταν. Είδα το μωράκι, όμως, στον υπέρηχο την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν μια χαρά! Μας έκανε και like με το χεράκι του, κυριολεκτικά, έσφιξε τη γροθιά με τον αντίχειρα πάνω - σαν να μας λέει όλα καλά!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες gioulaki!!

Milinaki το μωράκι το ξαναένιωσες; Σιγά- σιγά θα το νιώθεις καλύτερα, μέχρι που στο τέλος θα το ξεφωνάζεις κιόλας... "ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΒΡΕ ΣΚΑΣΜΕΝΟ" και άλλα τέτοια χαριτωμένα...

Το γλυκούλι το μωράκι σου, δεν είναι τέλεια που κάνουν τέτοιες χαριτωμενιές στον υπέρηχο; Φαντάσου και όλα όσα κάνουν όταν δεν τα βλέπουμε... Τώρα το φαντάζομαι να τρώω σοκολάτα παυλίδη γεμιστή με φράουλα και να χτυπαέι παλαμάκια και να λέει "Καλό 'ναι 'το" (καλό είναι αυτό) όπως κάνει η κόρη μου!!

Τα άλλα κορίτσια που είσαστε καλέ; Καλά είστε,; Με τις αδιαθεσίες και τις αναγούλες πώς πάτε;


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, Thanoula!

Πού και πού νοιώθω τώρα τελευταία κάτι σαν μικρά χτυπηματάκια χαμηλά στην κοιλιά αλλά είναι τόσο ανεπαίσθητα που δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι είναι το μωράκι. Ανυπομονώ να ρίξει καμιά γερή κλωτσιά να το καταλάβω χωρίς αμφιβολία - αν και ξέρω ότι μετά δε θα έχει σταματημό και θα λέω τι καλά που ήταν πριν!

Εσύ πώς πας; Βλέπω το έχουμε ρίξει στις σοκολατίτσες; Εγώ προσπαθώ να κάνω λίγο κράτει γιατί πήρα αρκετά κιλά τώρα με την ξάπλα και δε με βλέπω καλά αν συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,ειμαι κι εγω εγκυος με Π.Η.Τ. 26/09/2013.Θελω να σας ρωτησω κατι που με προβληματιζει αρκετα.Εχετε νιωσει κι εσεις καποιες μερες να ειναι η κοιλια τουμπανο και καποιες μερες να ειναι αρκετα πιο ξεπρησμενη;Προσπαθω να μην ειμαι υπερβολικη και να παιρνω τον γιατρο με το παραμικρο,θα ηθελα ομως και την αποψη σας.Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες, Βάσια, και με το καλό το μωράκι σου!

Εγώ αυτό που λες το παθαίνω όλη την ώρα... τις μισές φορές φταίει αυτό που έχω φάει - εντερικές διαταραχές - και την άλλη είναι απλώς η ιδέα μου! Αφού όλη την ώρα ρωτάω τον άντρα μου αν έχει μικρύνει η κοιλίτσα... Νομίζω ότι είναι το φούσκωμα από το φαγητό, σε συνδυασμό με το άγχος της εγκυμοσύνης. Τώρα αν πραγματικά τη μία φουσκώνεις και την άλλη ξεφουσκώνεις υπερβολικά και δεν είναι η ιδέα σου αλλά το παρατηρούν και οι γύρω σου, δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό αλλά ρώτα το γιατρό σου για να 'σαι σίγουρη - γι' αυτό τους έχουμε τους γιατρούς!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...Με καθυσηχασες αρκετα αφου το εχεις νιωσει κι εσυ.Κι εγω ρωταω συνεχεια τον αντρα μου και γελαει γιατι ειμαι λιγο αγχωμενη.Ειναι το πρωτο μας μωρακι και ειμαστε καπως αγχωμενοι και οι δυο.Πιστευω πως αν ηταν κατι ανησυχητικο δεν θα συνοδευοταν απο πονο αιμα η εστω καποια ενοχληση;Τελοσπαντων θα σκεφτομαστε μονο θετικα και θα ρωτησω και τον γιατρο στο επομενο ραντεβου να μου φυγει η απορια.Και παλι σε ευχαριστω πολυ και με το καλο και το δικο σου μωρακι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βάσια, με το καλό το μωράκι σου. Και εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα εντέρων. Ειδικά αν φουσκώνει η κοιλιά σου μετά το φαγητό, μετά από σαλάτες ή αν δεν έχεις πάει στην τουαλέτα... εγώ δεν θα το πολυσκεφτόμουν. Επίσης εμένα φουσκώνει η κοιλιά και μετά το οχτάωρο στο γραφείο, την αισθάνομαι σαν να έχει έρθει όλη μπορστά, να κρέμεται δηλαδή προς τα εμπρός, δεν μπορώ να το πω καλύτερα. Και αυτό την κάνει να φαίνεται μεγαλύτερη.

Milinaki, θυμάμαι στον 8ο και μετά, τράβαγα με την κάμερα τις κινήσεις του μωρού, φαινόταν καθαρά από έξω. Τεντωνόταν όλη η κοιλιά και μετακινούνταν. Ξέρωντας τη θέση του μωρού και από την ένταση του "χτυπήματος" καταλάβαινα και τι κουνούσε. Δηλαδή, όταν χτυπούσε με τον πισινό (συνήθως στομάχι έπιανε, φρίκη...) το κατρα-καταλάβαινα. Και χεράκια- ποδαράκια...Ενοχλητικό, αλλά τώρα που το σκέφτομαι συγκινούμαι..

Και αυτό το "σαν γαργαλητό" που αισθάνομαι τώρα από το εμβρυάκι μου όμως, είναι μια σκέτη γλύκα. Κατευθείαν χαμόγελο μου φέρνει...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Thanoula καλησπερα...Με ανακουφισες παρα πολυ...Γιατι εχω τοσο αγχος δεν μπορω να καταλαβω...Ελπιζω οσο περναει ο καιρος να ηρεμισω λιγο...Πολυ αγχος...Με το καλο και το δικο σου μωρακι...

Link to comment
Share on other sites

Thanoula καλησπερα...Με ανακουφισες παρα πολυ...Γιατι εχω τοσο αγχος δεν μπορω να καταλαβω...Ελπιζω οσο περναει ο καιρος να ηρεμισω λιγο...Πολυ αγχος...Με το καλο και το δικο σου μωρακι...

Σου έχω νέα: ΔΕΝ θα ηρεμήσεις ποτέ. Συνέχεια με κάτι θα είσαι αγχωμένη. Και το συνέχεια αφορά και τη ζωή μετά τη γέννηση του παιδιού, για εμένα ήταν και είναι χειρότερα από τότέ που ήμουν έγκυος. Δεν θα επεκταθώ σε αυτό, δεν χρειάζεται, απλά θα σου πώ κάτι που μου είπε η αδερφή μου : "Το άγχος δεν θα σου φύγει πλέον ποτέ, απλά κάποια στιγμή θα μάθεις να το διαχειρίζεσαι γιατί αλλοιώς θα τρελαθείς".

Και κάτι άλλο που διάβασα κάπου, δεν θυμάμαι καθόλου πού, "όταν γεννησει μια γυναίκα πρέπει να μάθει να ζει συμβιβασμένη με το γεγονός ότι η καρδιά της πλέον χτυπάει ΕΞΩ από το σώμα της". Και αυτό είναι αλήθεια, οπότε δέξου ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να δεχτείς ότι έρθει (που προφανώς δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι υπερβολικά, αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα)


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον ας μαθω οπως λες κι εσυ να το διαχειριζομαι...Γιατι αν δεν βρω ενα τροπο,μας βλεπω,ή εγω θα παω σε ψυχιατρο ή θα στειλω τον αντρα μου!!!Να σε ρωτησω κατι ακομα;Εσυ εχεις νιωσει εντονα το μωρακι σου;Κι αν ναι,το νιωθεις καθε μερα;

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός σου είπε ότι εγώ μπορώ και το διαχειρίζομαι; Τρέμει η ψυχή μου όλη την ώρα, και για το μέσα και για το έξω!! Απλά αφού γεννηθεί και έχεις κάποιον έλεγχο και όσο μεγαλώνει το εμπιστεύεσαι όλο και περισσότερο...

Το μωράκι δεν το έχω νιώσει έντονα ακόμα. Κάθε μέρα σε καμία περίπτωση, αυτά ξέχνα τα τώρα, στο τελευταίο τρίομηνο θα το νιώθεις συνέχεια και τότε έχει και νόημα να προσέχεις αν το νιώθεις. Τώρα κατά λάθος τα νιώθουμε, επειδή "κολυμπώντας" στη μήτρα ήρθαν σε θέση που να ακουμπάν τοίχωμα. Είναι πολύ μικρά ακόμα, πολύ αδύναμα και πιστεύω ότι νοιώθουμε μόνο κάποια κεφαλιά ή "κολιά".


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...