Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Μα δεν είναι αχνή,μια χαρά είναι.Ισως να μην προχώρησαν και τα δύο,αλλά σίγουρα είσαι έγκυος  🥰 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!!! Μόλις γυρίσαμε από τη γιατρό. Όλα καλά με τη μπεμπούλα μας!!! Είναι 465γρ και πολύ-πολύ ζωηρή!!! Δεν καθόταν για φωτογραφίες!!! Στις 8 Μαίου έχουμε τη Β΄επιπέδου και αρχές Ιουνίου θα κάνουμε τη μεγάλη καμπύλη ζαχάρου!! Αυτά από μένα!!! Ελπίζω όλες να είσαστε καλά!!! Φιλάκια!!!

οταν λες ζωηρη τι εννοεις?κουνουσε ποδια κ χερακια ή εκανε κολοτουμπες?8 μαιου εκλεισες για β επιπεδου δεν ειναι αργα?βλεπω εισαι ηδη 20 εβδ.εγω πηρα τον γυναικολογο σημερα και μου ειπε το ιδανικο ειναι για 2μαιου ,αλλα μπορουμε και πιο μετα .στις 2μαιου θα ειμαι 20 εβδομ.ακριβως.


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα την έκανα την άλλη εβδομάδα αλλά δεν είχε ραντεβού οπότε την κλείσαμε για 8 Μαίου. Στο γιο μου θυμάμαι την είχα κάνει στην 21η +5. Όσο για τη ζωηράδα της μπουκίτσας μου; Κολοτούμπες έκανε και στο τέλος μας έκανε και "κουπεπε"!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άννα...Τι ώραια που είναι όταν τα βλέπουμε στον γιατρό...Εγώ έκλεισα για β επιπέδου στις 23 Μαίου.Εγω είμαι στην 18η εβδομαδα και ο γιατρός μου είπε να την κάνω στην 22η εβδομάδα.Το θέμα μου είναι ότι από χτες με ταλαιπωρεί ένας τρομερός βηχας μαζί με συνάχι.Ευτυχώς καθόλου πυρετός.Δεν ενημέρωσα τον γιατρό μου όμως.Πιστεύω να περάσει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Για το θηλασμό άμα θέλετε κάτι, απορίες γενικής φύσεως, εγώ θήλασα κοντά 10 μήνες, ίσως μπορώ να βοηθήσω σε απορίες!!

Να 'σαι καλά, Θανούλα, να μη χαθούμε όταν έρθει ο καιρός, σίγουρα οι συμβουλές σου θα είναι πολύτιμες! Αλήθεια, θήλασες αποκλειστικά 10 μήνες ή από κάποιο σημείο και μετά συμπληρωματικά;

Μην αγχώνεσαι αν ξεχνάς κάποιο χάπι. Τα μωράκια μας ότι είναι να πάρουν θα το πάρουν από μας. Σε μας μπορεί να υπάρχει πρόβλημα π.χ. από πτώση αιματοκρίτη γι' αυτό παίρνουμε και το σίδηρο.

Για το θέμα αυτό είχα διαβάσει μία συνέντευξη του γιατρού που ανακάλυψε την αυχενική διαφάνεια (είναι Κύπριος, δε θυμάμαι το όνομά του αυτή τη στιγμή) και έλεγε ότι από μια πλευρά τα έμβρυα είναι τα πιο πετυχημένα παράσιτα που υπάρχουν - παίρνουν τα πάντα από τον οργανισμό της μητέρας, ακόμα και αν λείψεουν από την ίδια τη μητέρα. Μάλιστα έλεγε το χαρακτηριστικό παράδειγμα τις γυναίκες της Αφρικής, οι ίδιες λιμοκτονούν αλλά παρ' όλα αυτά φέρνουν στον κόσμο υγιή μωρά...

Καλησπέρα!!! Μόλις γυρίσαμε από τη γιατρό. Όλα καλά με τη μπεμπούλα μας!!! Είναι 465γρ και πολύ-πολύ ζωηρή!!! Δεν καθόταν για φωτογραφίες!!! Στις 8 Μαίου έχουμε τη Β΄επιπέδου και αρχές Ιουνίου θα κάνουμε τη μεγάλη καμπύλη ζαχάρου!! Αυτά από μένα!!! Ελπίζω όλες να είσαστε καλά!!! Φιλάκια!!!

Μπράβο για τη μπεμπούλα, ζωηρή από τώρα κι ας αποφεύγει τα φώτα της δημοσιότητας! Κι εγώ 8 Μαίου θα κάνω τη β' επιπέδου κι ανυπομονώ - σχετικά αργά αλλά επειδή είχα κάνει υπέρηχο τη 16η εβδομάδα ο γιατρός είπε ότι είναι καλύτερα η επόμενη εξέταση να είναι αφού έχει περάσει αρκετός καιρός.

Αυτά προς το παρόν, καληνύχτα σε όλες!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Άννα...Τι ώραια που είναι όταν τα βλέπουμε στον γιατρό...Εγώ έκλεισα για β επιπέδου στις 23 Μαίου.Εγω είμαι στην 18η εβδομαδα και ο γιατρός μου είπε να την κάνω στην 22η εβδομάδα.Το θέμα μου είναι ότι από χτες με ταλαιπωρεί ένας τρομερός βηχας μαζί με συνάχι.Ευτυχώς καθόλου πυρετός.Δεν ενημέρωσα τον γιατρό μου όμως.Πιστεύω να περάσει γρήγορα.

Βάσια, τώρα είδα το μήνυμά σου - περαστικά! Ριξ'το στην ξεκούραση, πορτοκαλαδίτσες, σουπίτσες και πολλά υγρά αλλά άμα δεις ότι ο βήχας επιμένει επικοινώνησε με το γιατρό σου, ακόμα κι αν δεν έχεις πυρετό. Κι εγώ έτσι την πάτησα με ένα κρυολόγημα που εξελίχθηκε σε οξεία βρογχίτιδα και μετά αναγκάστηκα να πάρω ένα σωρό φάρμακα...


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Milinaki από χτες το βράδυ είμαι έτσι.Προσπαθώ με όσους φυσικού τρόπους ξέρω να το πολεμήσω.Αν το τραβήξει πολύ θα πάρω τον γιατρό.Πάντως απ΄ότι διαβάζω στο φόρουμ δεν έχει θέμα το έμβρυο όταν εμείς είμαστε κρυωμένες.Έτσι ησύχασα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, κι εγώ το ίδιο έχω διαβάσει. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να επικοινωνείς με το γιατρό σου αν έχεις πυρετό πάνω από 38. Κατά τα λοιπά εμένα με βοηθάνε πολύ οι συχνές γαργάρες με χλιαρό αλατόνερο και τα πολλά ζεστά με μέλι και λεμόνι. Γενικά για να σου περάσει ο βήχας καλό είναι να πίνεις πολλά υγρά. Καληνύχτα και περαστικά και πάλι!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Βιάζομαι λίγ, οπότε τα γράφω όπως να' ναι: Στην πρώτη εγκυμοσύνη, νομίζω 14η βδομάδα χρειάστηκε και πήρα αντιβίωση λόγω ουρολοίμωξης. Περίπου 10 μέρες μετά, αρρώστησα και πήρα και άλλα χάπια,άφού μίλησαν ο παθολόγος και ο γυναικολόγος στο τηλέφωνο. Το παιδί δεν πήρε χαμπάρι τίποτα, υπάρχουν φάρμακα πολυχρησιμοποιημένα και δοκιμασμένα πάρα πολλά χρόνια, δεν δημιουργούν προβλήματα στο έμβρυο. ΟΜΩΣ: δεν κάνει να αφήνουμε τον πυρετό να ανέβει πολύ, γιατί υπερθερμένεται το έμβρυο ή κάτι εκέι γύρω, δεν θυμάμαι καλά, αλλά δεν κάνει. Επίσης δεν κάνει να πονάμε, παίρνουμε παρακεταμόλη και διώχνουμε τον πόνο, γιατί ανεβαίνει η αδρεναλίνη και αυτό δεν είναι καλό. Έχω εμπειρία, θα πω άλλη φορά, όπως και για το θυλασμό. Φιλιά τώρα..


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Βάσια, είχα αρρωστήσει κι εγώ στις αρχές της εγκυμοσύνης μου και για το συνάχι μου είπε να πάρω physiomer για μωρά!! Ε, λοιπόν μ' αυτό, με χυμούς και σουπίτσες έγινα περδίκι!!! Milinaki, αυτό για τον Κύπριο γιατρό το έχω ακούσει, μου το έχει πει η αδερφή μου που σπουδάζει μαιευτική. Σοφό!!!!!!! Αλήθεια που θα κάνεις τη β' επιπέδου;


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας...Το καλό είναι ότι δεν έχω ανεβάσει καθόλου πυρετό ούτε δέκατα και ότι δεν πονάω κάπου.Άρα ευτυχώς δεν νομίζω να χρειαστώ παυσίπονα και δεν ταλαιπορώ το μωράκι με τον πόνο μου.Το μόνο που έχω είναι συνάχι και τρελό ξερόβηχα εξαιτίας του οποίου δεν έχω κοιμηθεί δύο βράδια.Ευτυχώς μόνο αυτό όμως.Σήμερα το πρωί πήρα την μαία τηλεφωνο και μου είπε να πάω στον παθολόγο να με ακροαστεί για τον βήχα και να την πάρω τηλέφωνο μετά για να εγκρίνει ο γιατρός τα φάρμακα.Άντε μπας και ηρεμήσει αυτός ο βήχας...Ευτυχώς η παθολόγος μου μου είπε να πάω τώρα να με δει.

Άραγε το μωράκι ενοχλείται από τον βήχα???Γιατί έχω την εντύπωση ότι αν κάθε φορά που βήχω ενοχλείται κι αυτό ,αν έκανα έναν υπέρηχο τώρα μπορεί να έβλεπα να μου ρίχνει και κανένα φάσκελο...

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε αυτό με το φάσκελο!! Φαντάζεσαι; Αν αρχίσει από τώρα, στην εφηβεία έχεις να φας...Να πας, μην τον αφήνεις τον βήχα, εγώ τον φοβάμια (από μόνη μου, δεν μου είπε κανένας γιατρός τίποτα, μη σε τρομάξω κιόλας άδικα...) ΄Πάω να ξυπνήσω σύζηγο και κορούλα, έχουμε να πάμε επίσκεψη αργότερα!! Να δούμε το δυόμιση μηνών μωράκι μιας φίλης!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα την έκανα την άλλη εβδομάδα αλλά δεν είχε ραντεβού οπότε την κλείσαμε για 8 Μαίου. Στο γιο μου θυμάμαι την είχα κάνει στην 21η +5. Όσο για τη ζωηράδα της μπουκίτσας μου; Κολοτούμπες έκανε και στο τέλος μας έκανε και "κουπεπε"!!!

ωωχ νομιζω παρεξηγηθηκες!δεν το ελεγα ειρωνικα ,χωρις πλακα το εννοουσα.ρε συ αφου τωρα ειναι περιπου 300-350γρ.τι δυσκολο ειναι να κολοτουμπες.:D:D:Dεντωμεταξυ ο συζυγος ειναι ροδο και γω καπου στη θεσσαλια.και με ρωταει στο τηλ.κλωτσαει ο μπεμπης μας και αρχιζω κ του λεω κλωτσαει κανει,ρανει.ανυπομονω ρε κοριτσια να βγει (προς θεου στην ωρα του ομως)να το παιζω,να το φιλαω ,να το νανουριζω κτλ.:D:D:D:D


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ δεν παρεξηγήθηκα!!! Για ποιο λόγο άλλωστε; Δεν είπες τίποτα, μια απορία είχες. Δεν παρεξηγούμαι εγώ, μην αγχώνεσαι!!! Αχ, να δεις τι ωραία που θα είναι όταν θα κουρνιάζει με ασφάλεια στην αγκαλίτσα σου!! Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο... Θυμάμαι όταν γέννησα, μόλις τον έβλεπα έκλαιγα από ευτυχία...


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, να απαντήσω ότι θυμάμαι και να πάω να ξεσκονίσω, εντάξει;

Θήλασα εννιάμιση μήνες. η μόνη φορά που έδωσα ξένο γάλα ήταν μια φορά που ήταν απαραίτητο να κάνω μυοχαλαρωτική ένεση όταν η μπέμπα ήταν 2,5 μηνών και επειδή φοβήθηκα της έδωσα ξένο γάλα για ένα εικοσιτετράωρο. Σπάω το κεφάλι μου και δεν θυμάμαι αν στους εννιάμιση μήνες πήρε για πρώτη φορά το πρώτο της γεύμα με μπιμπερό ή αν ήταν η πρώτη μέρα που δεν θύλασε καθόλου, αλλά δεν θυμάμαι. Πάντως η όλη διαδικασία αποθυλασμού μας πήρε περίπου τρεις βδομάδες, και άλλες τρεις με ένα μήνα η διαδικασία για νά καταλάβει ότι το μπιμπερό έχει κάτι που πίνεται μέσα και πιει μια γουλιά. Οπότε μπορώ να μιλάω για αποκλειστικό θηλασμό :)

Για το ότι δεν κάνει να πονάμε: 12η βδομάδα (στην πρώτη κύηση πάντα, τώρα ξέρω) παθαίνω κολικό εντέρου. Πάω για αυχενική πονώντας ήδη δύο μέρες, το λέω στο γιατρό μου λέει πάρε μπουσκοπάν. Αυτά τα είχα πάρει στο παρελθόν και δεν μου είχαν κάνει τίποτα, οπότε δεν τα παίρνω. Γυρνάω σπίτι μου, πονάω- πονάω- πονάω και ταυτόχρονα δεν κοιμάμαι κανα δύο μέρες, ε, κάποια στιγμή πέρασε ο κολικός. Κοιμάμαι περίπου δύο μέρες, ανακτώ δυνάμεις και... παθαίνω δεύτερο κολικό εντέρου στα αριστερά συτή τη φορά. ήταν Πέμπτη. Κάθομαι άλλες δύο μέρες άυπνη, έπαιρνα ντεπόν μάξιμουμ και κατάφερνα να κοιμηθώ κανα δύωρο και μετά περνούσε η επίδραση και με ξυπνούσε ο πόνος. μετά από ένα βράδυ που στριφογύριζα όοολο το βράδυ, με πήρε ο σύζηγος Σάββατο πρωί και με πήγε στο νοσοκομείο. Τους λέω "θέλω γαστρεντερολόγο" μου λένε " Δεν πα να θες, 1ον είσαι έγκυος και θα πας στον γυναικολόγο". "ρε παιδιά, έντερο πονάει, το έχω ξαναπάθει, στείλτε με σε έναν γαστρεντερολόγο.." μου λένε "Δεν έχουμε ρε κοπελιά, θα πας σε χειρούργο αφού σε δει όμως ο γυναικολόγος". Ε, πάω στον γυναικολόγο και αφού κοιτάει στον υπέρηχο μου λέει .."Τελικά καλά κάνανε και σε στείλανε εδώ, έχεις συσπάσεις". Με ξεφώναξε που καθόμουνα και πόναγα, και τελικά σύσπαση στη σύσπαση τη Δευτέρα είχα αιμοραγία, μπήκα μέσα στο νοσοκομείο με αποκόληση, έκατσα πέντε νύχτες και έμαθα μια και καλή ότι δεν κάνει καλό στο έμβρυο να κάθεσαι και να πονάς.

Μη σας τρομάξω, αλλά μην την πατήσει και καμιά άλλη όπως την πάτησα εγώ...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...