Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts

Γίνεται 22η με 23η εβδομάδα. Βέβαια είναι ανάλογα με τον γιατρό!! Έγω ήδη έκανα μία στη 17η εβδομάδα, τη λεγόμενη μικρή καμπύλη με 50 mg γλυκόζη η οποια βγήκε καλή αλλά σε 2-3 εβδομάδες θα κάνω τη μεγάλη με τα 100 mg!! Εύχομαι να σου βγει super για να μην αναγκαστείς να κόψεις τη ζάχαρη!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ελπίζω κι εγώ... ούτε αλάτι ούτε ζάχαρη πολύ πάει!

Στο μεταξύ διαβάζω ένα άρθρο με οδηγίες για τους μπαμπάδες τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης και ορίστε τι λέει για το φαγητό (των μαμάδων):

"Your partner, (even the one who used to eat just the right portions of food ever so daintily), has taken to eating everything in the house that isn't tied down (so much for that last slice of pizza you were saving for a midnight snack). Her truck-driver appetite is helping to grow your baby, so no snide comments about the alarming rate at which she's emptying the entire refrigerator. Take the rapidly emptying shelves as an opportunity (and a hint) to do some grocery shopping yourself. And make sure you buy in bulk! She'll appreciate not having to lug those shopping bags by herself." (βλ. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/dads-guide/month-5/halftime.aspx?xid=nl_YourDailyNewsletterfromWhattoExpect_20130420)

Οπότε να μην έχουμε τύψεις που έχουμε αποκτήσει όρεξη νταλικέρη... φυσιολογικό είναι (αρκεί να μη γίνουμε κι εμείς σαν νταλίκες!)


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Είστε καλά;Όντως μας έπιασε η άνοιξη και όλο έξω είμαστε.Milinaki ώραιο το άρθρο σου.Έτσι για να μην λένε ότι το κάνουμε επίτηδες.Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.Όσες κοπέλες ακούω οι γιατροί όλο φωνάζουν.Εγώ είμαι στο τέλος της 17ης εβδομαδας και εχω βάλει 2 κιλά και κάτι.Είμαι σίγουρη ότι σήμερα που έχω ραντεβόυ πάλι κάτι θα μου πει...Τι ζητάνε δηλαδή;;;Εγώ ότι τρώω τοσα χρόνια τρώω και τώρα.Τόσα χρόνια δηλαδή γιατί δεν πάχαινα;;;Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω...Φυσικά και να φωνάξουν αν έχεις ξεφύγει...Είναι επικίνδυνο και αντιαισθητικό επίσης να πάρεις πολλά κιλά.Η αδερφη μου είχε βαλει 30+!!!Χάλια ψυχολογία μετά.Αλλά 2 και 4 κιλά εως τώρα νομίζω είναι καλά.

Άννα μου την εξέταση αυτή για το ζάχαρο την κάνουμε όλοι αν ξέρεις;Είναι τόσο αηδιαστικό αυτό που πίνεις γιατί έτσι έχω ακούσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα και καλή εβδομάδα!

Βάσια, δίκιο έχεις, λίγα κιλά πάνω λίγα κάτω δε νομίζω να είναι τόσο φοβερό. Τώρα +30 είναι όντως λίγο ακραίο! Φαντάζομαι ότι αν βάλει κανείς πολλά κιλά θα υποφέρει και η μέση του μετά. Η αδελφή σου κατάφερε να επανέλθει στα φυσιολογικά της επίπεδα;

Όσο για την καμπύλη ζαχάρου σε ένα βιβλίο διάβασα ότι αυτό που σου δίνουν να πιεις έχει γεύση σαν πορτοκαλάδα με ανθρακικό και ότι δεν είναι τόσο χάλια, στο forum όμως έχω διαβάσει ότι σε πολλές κοπέλες δεν αρέσει καθόλου και ότι το χειρότερο είναι τα πολλά τσιμπήματα για αιμοληψία. Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό να το κάνουν όλες οι κοπέλες, όμως.


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!!! Milinaki, ωραίο το άρθρο σου! Βάσια89, είναι ανάλογα με το γιατό αν θα σου δώσει να την κάνεις. Εμένα μου την έδωσε και την πρώτη φορά και τώρα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχε βγει καθαρή αλλά μου παρουσιάστηκε λίγο πιο μέτα. Όσο για τη γεύση; Για μένα δεν είναι ότι καλύτερο. Αλλά μου είπε η γιατρός μου να βάλω μέσα λίγες σταγόνες λεμονιού για να γίνει σαν λεμονάδα. Έτσι κατάφερα και την ήπια. Milinaki, όντως το πιο δύσκολο είναι οι αιμοληψίες και πρέπει και για 3 ώρες (αν κάνεις τη μεγάλη) να είσαι στο μικροβιολογικό. Εγώ είχα πάρει μαζι μου ένα λογοτεχνικό κι έτσι πέρασε η ώρα....


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και σ'εσένα milinaki και καλή εβδομάδα.Έτσι είναι κοπέλα μου με τα κιλά.Μα και σήμερα το πρωί που ζυγίστικα είδα ότι τα 2 και κάτι κιλά που είχα πάρει έχουν γίνει 2,5 χωρίς να έχω φάει κάτι παραπάνω.Νομίζω ότι δεν το ελέγχω αλλά δεν μου φαίνονται και υπερβολικά...Τελοσπάντων να είναι καλά τα μωράκια μας πάνω απ'όλα κι εμείς μιά χαρά τα πάμε...Η αδερφή μου που λες ,τα έχασε αλλά ποτέ δεν επανήλθε ο σωματότυπος της.Άνοιξε-κλείσε το σώμα ,δεν είναι και παιχνίδι...Να σε ρωτήσω κάτι...Σήμερα το πρωί που ξύπνησα μετά από λίγο ένιωσα για δευτερόλεπτα στην κοιλιά μου χαμηλά αυτό που λένε ''πέτρωμα''.Όχι πόνο,αλλά για λίγα δευτερόλεπτα σκλήρυνε πολύ η κοιλιά μου και μετά όλα καλά.Ξέρεις τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πετρωματάκια τα έχω κι εγώ, ιδίως όταν ειμαι ανάσκελα στο κρεβάτι. Μου είπε η γιατρός μου να προσπαθώ να αποφεύγω τον ύπνο ανάσκελα και να παίρνω 2 φορές την ημέρα το μαγνήσιο. Με το καλό να πας στο γιατρό να δεις το μπεμπάκι σου!!! Θα περιμένουμε τα νέα σου!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βάσια και Άννα, αυτά τα "πετρώματα" τα έχω και εγώ. Ανάσκελα ξαπλωμένη. Όμως απλώς σκληραίνει η κοιλιά. Θυμάμαι τις συσπάσεις της γέννας και κάποιες επικίνδυνες που είχα στον 4ο μήνα στην πρώτη κύηση, και η κοιλιά γινότανε πέτρα, χωρίς εισαγωγικά και υπογραμμισμένο. Αυτές είναι επικίνδυνες συσπάσεις. Τώρα για αυτό που λέμε, αύριο που θα πάω στο γιατρό θα τον ρωτήσω, γιατί με ψιλοαπασχολεί αν είναι κάτι που θέλει ξεκούραση ή να μην του δώσω σημασία... Εσάς τι σας είπανοι γιατροί;

Βάσια τι έγινε με το γιατρό; Όλα καλά;

Καμπύλη ζαχάρου στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα. Ήπια συγκεκριμένα ml Lucozade και μετά από 30 λεπτά (νομίζω) ακριβώς έδωσα αίμα. Αν αυτό έδειχνε κάτι, τότε θα έκανα την κανονική καμπύλη. Αλλά δεν έδειξε. Βέβαια ήμουν εξαιρετικά αδύνατη, οπότε ο γιατρός δεν θεώρησε απαραίτητο να με ταλαιπωρήσει. Τώρα θα δείξει...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κοριτσια!ευχομαι να ειστε καλα και με το καλο τα μωρακια σας.θα ημουν χαρουμενη αν με δεχοσασταν στην παρεα σας,μιας και γενναω(πρωτα ο θεος)τον σεπτεμβριο,συγκεκριμενα εχω πητ 17σεπτ.

καλημερα σας και παλι να ειστε ολες καλα και υγιης με τα μωρακια σας.


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα σας κοριτσια!ευχομαι να ειστε καλα και με το καλο τα μωρακια σας.θα ημουν χαρουμενη αν με δεχοσασταν στην παρεα σας,μιας και γενναω(πρωτα ο θεος)τον σεπτεμβριο,συγκεκριμενα εχω πητ 17σεπτ.

καλημερα σας και παλι να ειστε ολες καλα και υγιης με τα μωρακια σας.

Καλωσήρθες!! Καλημέρα και με το καλό να κρατήσεις στα χέρια σου το μωράκι σου όταν έρθει ο καιρός!!

Ξέρεις αν είναι αγόρι ή κορίτσι; Νομίζω ότι εδώ υπάρχει θύελλα αγοριών, μπορει όμως να κάνω και λάθος..Εγώ περιμένω αγοράκι, κανονικά 1 Οκτωβρίου, αλλά λόγω προηγούμενης καισαρικής πάω για μέσα Σεπτεμβρίου, κάπου μαζί θα γεννάμε λοιπόν! :D


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...Καλωσηρθες janneta με το καλο το μωρακι σου...Thanoula ρωτησα τον γιατρο για το πετρωμα και μου ειπε δεν ηταν κατι.Ειδαμε το μικρουλι,ολα καλα και ειναι κοριτσακι!!!Βεβαια μας ειπε οτι θα το επιβεβαιωσουμε στην β επιπεδου αλλα μαλλον κοριτσακι.Για την καμπυλη ζαχαρου ξεχασα να ρωτησω αλλα δεν μου ειπε και κατι.Βεβαια μου ειπε χτες οτι παμε καλα με τα κιλα(εχω παρει 2,5 και ειμαι 18η εβδομαδα) και επισης το ζαχαρο μου ηταν 76.Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο...

Janneta γνωριζεις το φυλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...Καλωσηρθες janneta με το καλο το μωρακι σου...Thanoula ρωτησα τον γιατρο για το πετρωμα και μου ειπε δεν ηταν κατι.Ειδαμε το μικρουλι,ολα καλα και ειναι κοριτσακι!!!Βεβαια μας ειπε οτι θα το επιβεβαιωσουμε στην β επιπεδου αλλα μαλλον κοριτσακι.Για την καμπυλη ζαχαρου ξεχασα να ρωτησω αλλα δεν μου ειπε και κατι.Βεβαια μου ειπε χτες οτι παμε καλα με τα κιλα(εχω παρει 2,5 και ειμαι 18η εβδομαδα) και επισης το ζαχαρο μου ηταν 76.Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο...

Janneta γνωριζεις το φυλο;;;

Αχχχ! Θα γεμίσεις ροζ!! όταν περίμενα την κόρη μου είχα φάει φρίκη με το ροζ, αυτό το "μπομπονιερί" ροζ (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα, υπάρχουν πολλά διαφορετικά ροζ). Το έβλεπα στα μαγαζιά και μου ερχότανε να δείρω τις πωλήτριες!! Έβαζα πλυντήριο και έβριζα την πεθερά μου (αυτή μου είχε πάρει πολλά ροζ, δεν είμαι τόσο προκατειλημμένη :)). Το είχα σιχαθεί τόσο πολύ, που ο Θείος του άντρα μου που με άκουσε να βρίζω τρομοκρατήθηκε και φέτος στα γενέθλια της μικρής της πήρε ποδηλατάκι με τον σπάιντερμαν επειδή φοβήθηκε να της πάρει κοριτσίστικο σχέδιο!! Χεχεχε...:D


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι σκοτοδείνες ρε παιδιά... άλλο πράγμα. Από χτες, τις δύο πρώτες φορές λέω τυχαίο θα είναι. Άλλη μια τώρα, ευτυχώς καθόμουνα, στ' αλήθεια μαύρισε το σύμπαν γύρω μου. Ευτυχώς η "σωματική μου κατάρευση" ήρθε σε καλή στιγμή, χτες έδωσα αίμα, σήμερα ούρα (τα ξέχασα χτες και ο γιατρός δεν ήθελε να του κατουρήσω στο μικροβιολογικό, τα ήθελε πρωινά) και αύριο με όλα αυτά τα παοτελέσματα πάω στο γιατρό...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Thanoula μ΄έκανες και γέλασα...Έχεις δίκιο και στην ανιψιά μου το ίδιο είχε γίνει και φρίκαρε η αδερφή μου και της έβαψε το δωμάτιο λαχανί...Ενταξει μ΄αρέσει το ροζ αλλά με μέτρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...