Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      μακάρι να μου πει κάτι καλό! αγχώνομαι λίγο όταν το σκέφτομαι αλλά λέω ότι είναι τώρα θα το δει ο εμβρυολογος και θα μ πει ποτέ είναι το μωράκι έτοιμο για τη μεγάλη έξοδο! 

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλέ έφτασες τις 30εβδομαδες,είναι τέλειο ❤️Και θα δεις που θα έχεις και σούπερ νέα στο ντοπλερ,θα γεννηθεί ένας μπεμπαρος άλλο πράγμα🥰

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      μωρε όλες οι χοριακες που είναι θετικές είναι καλές , απλώς κάποιες είναι πιο υψηλές από κάποιες άλλες!  😉 θετικη να ναι και ότι να ναι!!! πως νιώθεις εσυ σήμερα; 

      καλε άμα σου λέω όλα μια χαρά θα ναι ! είμαι σαν τη vivechrome  στα τεστ! εχω βεντάλια με χρώματα ! 🤣 

      😁🙏

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο Βάσια!!! Με το καλό!!! Κι άλλο κοριτσάκι στην παρέα!!! Το ζάχαρο σου είναι super γι' αυτό ίσως δεν σου είπε για την καμπύλη. Κι εγώ κορίτσια δεν τρελαίνομαι για το ροζ και είναι ο μόνιμος καυγάς με την πεθερά μου γιατί έχει ξεκινήσει και πλέκει ροζ φορεματάκια με ασορτί σκουφάκια και καλτσάκια!!!! Είμαι περίεργη, αν έχει γίνει λάθος στο φύλο και τελικά είναι αγόρι ποιος θα της το πει;;;; Thanoula, θα συμφωνήσω με τη Βάσια. Μήπως ήσουν νηστική;


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...Καλωσηρθες janneta με το καλο το μωρακι σου...Thanoula ρωτησα τον γιατρο για το πετρωμα και μου ειπε δεν ηταν κατι.Ειδαμε το μικρουλι,ολα καλα και ειναι κοριτσακι!!!Βεβαια μας ειπε οτι θα το επιβεβαιωσουμε στην β επιπεδου αλλα μαλλον κοριτσακι.Για την καμπυλη ζαχαρου ξεχασα να ρωτησω αλλα δεν μου ειπε και κατι.Βεβαια μου ειπε χτες οτι παμε καλα με τα κιλα(εχω παρει 2,5 και ειμαι 18η εβδομαδα) και επισης το ζαχαρο μου ηταν 76.Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο...

Janneta γνωριζεις το φυλο;;;

ευχαριστω για το καλωσορισμα!το μωρακι μου ειναι αγορακι!ρε κοριτσια αυτο το πετρωμα το νιωθετε οταν παιρνετε το ασβεστιο??γιατι μου ειπε μια γνωστη εγκυος οτι το ασβεστιο της επεφτε μολυβι με αποτελεσμα να το κοψει και να τρωει πολλα-πολλα γαλακτομικα(ετσι της ειπε ο γιατρος).

λοιπον,εγω παιρνω πρωι -βραδυ απο ενα φιαλιδιο σιδηρο ,το fysiofol(σε υγρη μορφη),και ενα χαπι ασβεστιο to calcioral-d3 το μεσημερι μετα το φαγητο.

αυτο το σιδηρο ρε κοριτσια ειναι τοσο γλυκο ,που κανω μιση ωρα να το πιω.

εσεις πως τα καταφερνετε?


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Βάσια και Άννα: όντως ήμουν νηστική, θα φροντίσω να μην αφήνω άδειο το στομάχι μου και βλέπουμε.

janneta δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα, στην πρώτη κύηση δεν πήρα καθόλου ασβέστιο και σίδηρο μόνο καμιά δεκαριά χάπια, δεν το σήκωνε το γαστρεντερικό μου και προτίμησα να τρώω μοσχάρι σχεδόν καθημερινά. Βέβαια δεν είχα και πολύ σοβαρό πρόβλημα... Τώρα δεν πήρα κάτι ακόμα, αυριο θα βγουν οι εξετάσεις αίματος που έκανα και βλέπουμε. Πάντως ξέρω σίγουρα ότι υπάρχουν πολλά σκευάσματα σιδύρου, αν σε ενοχλεί συτό πες στο γιατρό σου να δοκιμάσεις κάτι άλλο, ίσως σε χάπι που απλά το καταπίνεις και δεν έχει γεύση.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Janneta το σίδηρο που παίρνω είναι σε μορφή χαπιού, το Gyno-tardyferon. Όσο για το ασβέστιο δεν νομίζω ότι δημιουργεί τα "πετρώματα", τουλάχιστον όχι σε μένα αν και δεν το παίρνω τακτικά. Μαγνήσιο παίρνεις;


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εξακολουθώ να μην μπορώ να βοηθήσω για σίδηρο και ασβέστιο, βάση εξετάσεων αίματος δεν μου χρειάζονται. Πρέπει όμως να πάρω μαγνήσιο... Άντε, δεν πειράζει, απ' ότι θυμάμαι ψιλοβοηθούσε και στην τουαλέτα. Για τις σκοτοδείνες μου έιπε ότι είναι πολύ σύνηθες, πέφτει απότομα η πίεση ή το ζάχαρο, και για να είμαι καλυμένη να πιώ λίγο χυμό (ζάχαρη) και να φάω μπισκότα αλμυρά ή κάτι αλμυρό (πίεση). Και λέει έτσι θα με πάει, θα είμαι συνέχεια ψόφια απο΄την κούραση και θα ζαλίζομαι.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Janneta, καλώς ήλθες στην παρέα και με το καλό το μωράκι σου!

Βάσια, συγχαρητήρια για το κοριτσάκι σου! Καιρός ήταν να δούμε και λίγο ροζ στο καφέ του Σεπτεμβρίου... έστω φούξια, αφού έχουμε ένα θέμα με το μπομπονιερί!

Thanoula, είσαι καλύτερα με τις σκοτοδίνες; Δεν το έχω πάθει ακόμα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, μήπως παρακουράζεσαι και με το άλλο παιδάκι σου; Μήπως ζαλίζεσαι όταν σηκώνεσαι απότομα από το κρεββάτι; Αν ναι, καλό είναι να τεντώνεσαι πρώτα καλά και να σηκώνεσαι σιγά - σιγά (ένα βιβλίο που έχω λέει μάλιστα ότι είναι καλύτερα να κάθεσαι πρώτα στα τέσσερα, σαν να μπουσουλάς, και μετά να σηκώνεσαι). Επίσης καλό είναι να μη μένεις πολλές ώρες νηστική, προσπάθησε να τσιμπολογάς κάτι (κατά προτίμηση υγιεινό, π.χ. κρακεράκια, ξηρούς καρπούς) κάθε μερικές ώρες.

Για τα συμπληρώματα εγώ μάλλον είμαι η πρωταθλήτρια: παίρνω σίδηρο (χαπάκι resoferon) 2 φορές την ημέρα, φυλλικό οξύ 1 φορά, ασβέστιο 1 και μαγνήσιιο 3! Δεν είχα συσπάσεις ως τώρα, τουλάχιστον που να τις καταλαβαίνω, αλλά είχα κάτι καφέ και ροζ σταγονίτσες πριν από κανένα μήνα περίπου και μάλλον γι' αυτό και το τόσο μαγνήσιο. Και ο αιματοκρίτης μου έπεσε 4-5 μονάδες με την εγκυμοσύνη, οπότε ήταν απαραίτητος ο σίδηρος.

Κορίτσια, να σας ενημερώσω ότι την Κυριακή που πέρασε πήγα σε ένα σεμινάριο θηλασμού που οργάνωνε το www.mitrikosthilasmos.com και μου άρεσε πολύ, αν έχετε την ευκαιρία να πάτε σε κάτι τέτοιο μην τη χάσετε, εγώ το βρήκα πολύ χρήσιμο! Επίσης, για όποια ενδιαφέρεται (και είναι από Αθήνα), το Σάββατο που έρχεται έχει δωρεάν ημερίδα για το μητρικό θηλασμό στο Αττικό νοσοκομείο στο Χαϊδάρι, βλ. http://www.mitrikosthilasmos.com/2013/03/6-etisia-imerida-gia-ton-mitriko-thilasmo-apo-ton-galaxia.html


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

milinaki, δεν κάνει να μένουμε πολλές ώρες νηστικές, κάτι πρέπει να υπάρχει όντως στο στομάχι μας συνέχεις. Απλά και ο γυναικολόγος και ο μικροβιολόγος μου είπαν ότι με αιματοκρίτη στο 37,... δεν θυμάμαι δεν δικαιολογούνται ζαλάδες, οπότε είναι της εγκυμοσύνης. Να πίνω χυμό και να τρώω αλμυρά όταν με πιάνει, έτσι μου είπαν... Και όντως κουράζομαι με την μικρή και τη δουλειά, σηκώνομαι στις 6 το πρωί και μέχρι να κοιμηθεί η μικρή (περίπου 10 -11 το βράδυ) άντε να ξαπλώσω καμιά ώρα το πολύ στο σύνολο. Αλλά και τί να κάνω; Πάντως δεν συμβαίνει όταν σηκώνομαι απότομα, όποτε θέλει έρχεται η ζαλάδα και τελείως ξαφνικά και απροειδοποίητα... Πάντως σίγουρα δεν πρόκειται να οδηγήσω έτσι όπως είμαι!!

Για το θηλασμό άμα θέλετε κάτι, απορίες γενικής φύσεως, εγώ θήλασα κοντά 10 μήνες, ίσως μπορώ να βοηθήσω σε απορίες!! Και συμφωνώ απόλυτα με το milinaki, αν μπορέσετε να πάτε σε σεμινάρια, καλά είναι να πάτε, θα σας φύγει ο φόβος ότι είναι κάτι δύσκολο και ακατόρθωτο!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Thanoula δικιο εχεις,καλυτερα να μην οδηγεις οσο νιωθεις ετσι και να προσεχεις ιδιαιτερα.Αφου σου ειπε ο γιατρος για αλμυρα,να εχεις ενα σακουλακι κρακερς στην τσαντα σου.

Milinaki εκανα την ανατροπη με το κοριτσακι...Παντως και σε δικες μου γνωστες που ειναι εγκυες και γεννουν κοντα μ΄εμας ολο αγορακια ακουω...Καλα να ειναι ολα τα μωρακια...

Link to comment
Share on other sites

Βάσια και Άννα: όντως ήμουν νηστική, θα φροντίσω να μην αφήνω άδειο το στομάχι μου και βλέπουμε.

janneta δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα, στην πρώτη κύηση δεν πήρα καθόλου ασβέστιο και σίδηρο μόνο καμιά δεκαριά χάπια, δεν το σήκωνε το γαστρεντερικό μου και προτίμησα να τρώω μοσχάρι σχεδόν καθημερινά. Βέβαια δεν είχα και πολύ σοβαρό πρόβλημα... Τώρα δεν πήρα κάτι ακόμα, αυριο θα βγουν οι εξετάσεις αίματος που έκανα και βλέπουμε. Πάντως ξέρω σίγουρα ότι υπάρχουν πολλά σκευάσματα σιδύρου, αν σε ενοχλεί συτό πες στο γιατρό σου να δοκιμάσεις κάτι άλλο, ίσως σε χάπι που απλά το καταπίνεις και δεν έχει γεύση.[/quote

ελα βρε θανουλα δεν επαρνες καθολου?και το παιδακι βγηκε οκ?εγω αγχωνομαι κ οταν καμια φορα δεν παιρνω κατι απο τα 2,με τρωνε οι τυψεις.φανταζομαι οχι μονο μοσχαρι ετρωγες ,αλλα κ πολλα γαλακτομικα!θα μιλησω στο γιατρο για χαπια.καληνυχτα


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Janneta, καλώς ήλθες στην παρέα και με το καλό το μωράκι σου!

Βάσια, συγχαρητήρια για το κοριτσάκι σου! Καιρός ήταν να δούμε και λίγο ροζ στο καφέ του Σεπτεμβρίου... έστω φούξια, αφού έχουμε ένα θέμα με το μπομπονιερί!

Thanoula, είσαι καλύτερα με τις σκοτοδίνες; Δεν το έχω πάθει ακόμα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, μήπως παρακουράζεσαι και με το άλλο παιδάκι σου; Μήπως ζαλίζεσαι όταν σηκώνεσαι απότομα από το κρεββάτι; Αν ναι, καλό είναι να τεντώνεσαι πρώτα καλά και να σηκώνεσαι σιγά - σιγά (ένα βιβλίο που έχω λέει μάλιστα ότι είναι καλύτερα να κάθεσαι πρώτα στα τέσσερα, σαν να μπουσουλάς, και μετά να σηκώνεσαι). Επίσης καλό είναι να μη μένεις πολλές ώρες νηστική, προσπάθησε να τσιμπολογάς κάτι (κατά προτίμηση υγιεινό, π.χ. κρακεράκια, ξηρούς καρπούς) κάθε μερικές ώρες.

Για τα συμπληρώματα εγώ μάλλον είμαι η πρωταθλήτρια: παίρνω σίδηρο (χαπάκι resoferon) 2 φορές την ημέρα, φυλλικό οξύ 1 φορά, ασβέστιο 1 και μαγνήσιιο 3! Δεν είχα συσπάσεις ως τώρα, τουλάχιστον που να τις καταλαβαίνω, αλλά είχα κάτι καφέ και ροζ σταγονίτσες πριν από κανένα μήνα περίπου και μάλλον γι' αυτό και το τόσο μαγνήσιο. Και ο αιματοκρίτης μου έπεσε 4-5 μονάδες με την εγκυμοσύνη, οπότε ήταν απαραίτητος ο σίδηρος.

Κορίτσια, να σας ενημερώσω ότι την Κυριακή που πέρασε πήγα σε ένα σεμινάριο θηλασμού που οργάνωνε το www.mitrikosthilasmos.com και μου άρεσε πολύ, αν έχετε την ευκαιρία να πάτε σε κάτι τέτοιο μην τη χάσετε, εγώ το βρήκα πολύ χρήσιμο! Επίσης, για όποια ενδιαφέρεται (και είναι από Αθήνα), το Σάββατο που έρχεται έχει δωρεάν ημερίδα για το μητρικό θηλασμό στο Αττικό νοσοκομείο στο Χαϊδάρι, βλ. http://www.mitrikosthilasmos.com/2013/03/6-etisia-imerida-gia-ton-mitriko-thilasmo-apo-ton-galaxia.html[/quote/]

τελειες οι πληροφοριες για τον μητρικο θηλασμο!αμαν πια, ολα στην αθηνα γινονται.επαρχια τιποτα...:?:-?:?


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Janneta το σίδηρο που παίρνω είναι σε μορφή χαπιού, το Gyno-tardyferon. Όσο για το ασβέστιο δεν νομίζω ότι δημιουργεί τα "πετρώματα", τουλάχιστον όχι σε μένα αν και δεν το παίρνω τακτικά. Μαγνήσιο παίρνεις;

οχι δεν παιρνω μαγνησιο!!ποτε το δινουν αυτο?παντως και σε μενα το ασβεστιο πεφτει πολυ βαρυ!


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Janneta μου, μην αγχώνεσαι!!! Ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του. Εγώ το ξεκίνησα στις αρχές του 2ου τριμήνου. Όσο για το ασβέστιο;;; Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Εγώ το παίρνω μέρα παρα μέρα και αν... Πίνω βέβαια πολύ γάλα και τρώω κίτρινο τυρί που μου είπε η γιατρός μου ότι περιέχει πολύ ασβέστιο. Α!! και κάτι ακόμα!! Μην αγχώνεσαι αν ξεχνάς κάποιο χάπι. Τα μωράκια μας ότι είναι να πάρουν θα το πάρουν από μας. Σε μας μπορεί να υπάρχει πρόβλημα π.χ. από πτώση αιματοκρίτη γι' αυτό παίρνουμε και το σίδηρο.


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Janneta μου, μην αγχώνεσαι!!! Ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του. Εγώ το ξεκίνησα στις αρχές του 2ου τριμήνου. Όσο για το ασβέστιο;;; Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Εγώ το παίρνω μέρα παρα μέρα και αν... Πίνω βέβαια πολύ γάλα και τρώω κίτρινο τυρί που μου είπε η γιατρός μου ότι περιέχει πολύ ασβέστιο. Α!! και κάτι ακόμα!! Μην αγχώνεσαι αν ξεχνάς κάποιο χάπι. Τα μωράκια μας ότι είναι να πάρουν θα το πάρουν από μας. Σε μας μπορεί να υπάρχει πρόβλημα π.χ. από πτώση αιματοκρίτη γι' αυτό παίρνουμε και το σίδηρο.

Έτσι ακριβώς !!! Το μωρό δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, ότι χρειάζεται το παίρνει από εσένα, σίδηρο παίρνουμε για να μην έχουμε εμέις πρόβλημα με τον αιματοκρίτη που πέφτει και ασβέστιο για να υπάρχει έξτρα στο σώμα μας και να μην απορροφήσει το μωρό από τα οστά. Έκανα εξετάσεις αίματος κάθε δύο μήνες και αφού όλα ήτανε μέσα στα όρια δεν υπήρχε ανάγκη να παίρνω έξτρα. Όμως θέλει και λίγη προσοχή, ειικά το ασβέστιο όταν είναι πάνω από τα όρια δημιουργεί πρόβλημα νομίζω στα νεφρά, δεν θυμάμαι που..... ΓΦια γαλακτοκομιά έτρωγα κάθε βράδυ το ψωμάκι μου με λίγο παραπάνω κασέρι από ότι συνήθως και λίγη φέτα, δεν έκανα κάτι τρομερό... ειδικά όταν ήταν τοστάκι και έλιωνε όοοολο αυτό το κασέρι... μιαμ μιαμ. Α, και 40 μέρες μετά τη γέννα, χωρίς να πάρω καθόλου ασβέστιο και μόνο με ένα χαπάκι σιδήρου (φριχτή δυσκοιλιότητα, και με τα ράμματα ήτανε... άς' τα να πάνε...) ο αιματοκρίτης είχε ανέβει στο 44 και το ασβέστιο 1 ολόκληρη μονάδα ΠΑΝΩ από τα ανώτερα όρια του εργαστηρίου που έκανα την εξέταση. Αφού ο μικροβιολόγος ούρλιαζε να μην τολμήσω να πάρω ασβέστιο γιατί θα έχω πρόβλημα.

Επαναλαμβάνω όμως: έκανα εξετάσεις αίματος κάθε δύο μήνες..


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Μόλις γυρίσαμε από τη γιατρό. Όλα καλά με τη μπεμπούλα μας!!! Είναι 465γρ και πολύ-πολύ ζωηρή!!! Δεν καθόταν για φωτογραφίες!!! Στις 8 Μαίου έχουμε τη Β΄επιπέδου και αρχές Ιουνίου θα κάνουμε τη μεγάλη καμπύλη ζαχάρου!! Αυτά από μένα!!! Ελπίζω όλες να είσαστε καλά!!! Φιλάκια!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...