Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

μαμάδες Νοεμβρίου 2012


kellymom

Recommended Posts

μπαμπι σε διαβάζω και είναι σαν να ακούω τον άντρα μου.... ακριβώς τα ίδια έλεγε χτες...... ότι τα έξοδα για δραστηριότητες και φροντιστήρια είναι πολλά.....

δεν διαφωνώ καθόλου. και μάλιστα βρίσκω πολύ σωστό να θέλει ο κάθε γονιός να προσφέρει το καλύτερο στα παιδιά του.

όμως σίγουρα υπάρχουν πράγματα σε ένα σπίτι που μπορούμε να μειώσουμε ή ακόμα και να κόψουμε για να εξοικονομήσουμε χρήματα.

τα παιδιά είναι ευτυχία και μπορούν να είναι ευτυχισμένα και με λιγότερα υλικά, φτάνει να υπάρχει αγάπη στην οικογένεια.


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

baby girl συγνωμη αλλα μηπως δεν πρεπει να το πατε ετσι με πιεση??? Γνωμη μου εινια να μην το πιεσεις το θεμα ετσι για δευτερο παιδι ,απλα να καταλαβει μονος του εαν το θελει η οχι.Δεν το ειχατε συζητησει πριν παντρευτειτε για το εαν θελατε παιδακι?Εγω δεν θα το εκανα ετσι παντως δεν θα τον πιεζα και ειδικα για δευτερο.Συγγνωμη για την αποψη μου αλλα εινα προσωπικη η αποψη.Με την κορη σας πως τα παει ? ασχολειτε παιζει μαζι της???

Link to comment
Share on other sites

Βaby girl Επειδη ειμαι και εγω γυναικα και οπως ειναι γνωστο εμεις ειμαστε οι συναισθηματικες και οι αντρες οι εγκεφαλικοι περισσοτερο.Και εγω ετσι πιστευα οπωςεσυ αλλα οσο μεγαλωνουν τα παιδια βλεπω και αλλα πραγματα, που ισως ακομη να μην τα βλεπεις καθαρα μιας και η μικρη εινα μολις 2 ετων.Να φανταστεις οτι οσι ο αντρας μου δουλευε ελλαδα και ειμασταν με ενα παιδι ειχαμε λιγοτερα εσοδα εγω δουλεψα δυο φορες περιστασιακα αλλα ενταξει τωρα με δυο παιδια και ενας γονιος να λειπει συνεχεια εξω πρεπει κσαποιος να τα μεγαλωσει.Τα εξοδα με δυο παιδια δεν μπορεις να φανταστεις ποσο περισσοτερα ειναι .Παντως εαν θελετε να προσφερετε το καλυτερο στα παιδια σας η στο παιδι σας θα πρεπει να σκεφετειτε με λογκη περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

baby girl συγνωμη αλλα μηπως δεν πρεπει να το πατε ετσι με πιεση??? Γνωμη μου εινια να μην το πιεσεις το θεμα ετσι για δευτερο παιδι ,απλα να καταλαβει μονος του εαν το θελει η οχι.Δεν το ειχατε συζητησει πριν παντρευτειτε για το εαν θελατε παιδακι?Εγω δεν θα το εκανα ετσι παντως δεν θα τον πιεζα και ειδικα για δευτερο.Συγγνωμη για την αποψη μου αλλα εινα προσωπικη η αποψη.Με την κορη σας πως τα παει ? ασχολειτε παιζει μαζι της???

Σε μια συζήτηση που είχα με το άντρα μου πρίν κανά μήνα, του είχα πεί πάνω στη πλάκα να κάνουμε και ένα τρίτο παιδάκι? Φυσικά χλώμιασε, ίδρωσε, κόντεψε να το πάθει το εγκεφαλικό, γιατί πολύ απλά δυσκολευόμαστε αρκετά οικονομικώς...

Όμως θεωρω ότι αν μια γυναίκα το θέλει τόσο πολύ να κάνει παιδάκι, ο σύζυγος θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να μην φέρνει αντίρρηση... Και αυτό διότι η μάνα συνήθως τραβάει όλο το ζόρι της ανατροφής των παιδιών... Ο δικός μου όταν ως βρέφη κλαίγανε, έφευγε από το δωμάτιο και κοιμόταν στο σαλόνι να μην ακούει, γιατί έπρεπε να ξυπνήσει το πρωί για τη δουλειά... λές και εγώ θα κοιμόμουν μετά, που είχα τόσες δουλειές να κάνω! Οι άντρες συνήθως φεύγουν για τη δουλειά τους και όταν έρχονται σπίτι τρώνε, άντε να παιξουν λίγο με τα παιδιά και κοιμούνται! Φαντάζομαι εσύ ειδικά μπαμπι, που τραβας όλο το ζόρι μόνη σου, το καταλαβαίνεις αυτό. Αν εσύ ήθελες, υπο αυτές τις συνθήκες, και άλλο παιδάκι, θα δεχόσουν να φέρει αντίρρηση ο σύζυγος?

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΝΝΙ εμεις ειμαστε απο την αλλη πλευρα ,ο αντρας μου θελει και τριτο το λεει καμια φορα, αλλα εγω μεχρι στιγμης περασα τα παντα μονη μου ,χωρις τον αντρα ου στις εγκυμοσυνες,να τρεχω βραδυ στ νοσοκομειο με αποκολλησεις στον μικρο και πολλα αλλα και στην μεγαλη μονη μου .οποτε ουτε για αστειο τριτο.Τωρα εαν η baby girl to θελει τοσο πολυ ακομη και εαν αναλαβει ολα τα βαρη που αντεχουν οιμανουλες μακαρι να τον πεισει και να πανε ολα καλα μεσα απο την ψυχη μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεις δίκιο για την πίεση... δεν είναι ότι καλύτερο.

αλλά τώρα δεν θα είχαμε ούτε την κόρη μας αν δεν πίεζα την κατάσταση.

με τη μικρή είναι μια χαρά. την κρατάει τα απογεύματα που δουλεύω (κάνω 2 δουλειές), παίζει μαζί της, πάνε βόλτες, την κοιμίζει τα περισσότερα βράδια, την κάνει μπάνιο. γενικά ασχολείται αρκετά, δεν έχω παράπονο.

θέλει παιδιά και του είχα ξεκαθαρίσει πριν το γάμο ότι θέλω παιδιά και συμφώνησε. διαφορετικά δεν θα παντρευόμασταν και θα ήμασταν μαζί σαν ζευγάρι απλά.

τα παιδιά τα αγαπάει και θέλει πολλά αλλά αν είχε οικονομική άνεση και μπορούσε να τους προσφέρει τα πάντα χωρίς να ζοριζόμαστε.

κατανοητό μεν αλλά στις μέρες μας με την κρίση που υπάρχει γίνεται?


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μένουμε επαρχία αλλά σε μια αρκετά μεγάλη πόλη.

κάνω 2 δουλειές από πριν παντρευτούμε, 6 χρόνια συνολικά.

σίγουρα είναι δύσκολα τα πράγματα και οι θυσίες που κάνουμε καθημερινά είναι πολλές.

όμως μπροστά σε ένα δεύτερο παιδί, όλα τα υλικά έχουν μηδαμινή αξία...

και σας το λέω εγώ που μεγάλωσα σε ένα σπίτι μεγάλο, που δεν μου έλειπε τίποτα, που ντυνόμουν από μικρή με αρκετά ακριβά ρούχα, που ψώνιζα καλλυντικά κάθε μήνα χωρίς να το σκεφτώ και που σπούδασα σε κολέγιο, μιας και οι γονείς μου είχαν την οικονομική άνεση.

ο άντρας μου από την άλλη, μεγάλωσε σε μια οικογένεια με τρία παιδιά που κοιμόντουσαν στο ίδιο δωμάτιο, η μάνα δεν δούλεψε ποτέ, ο πατέρας ήταν οικοδόμος και έπαιρνε πάντα, όπως λέει τα παιχνίδια του ξαδερφού του που ήταν μεγαλύτερος.

και δεν θέλει λέει να ζήσει το παιδί του όσα έζησε αυτός.

που μεταξύ μας, στη μικρή μας δεν λείπει τίποτα. ίσα ίσα τα έχει όλα, της δίνουμε βιολογικά φρούτα και λαχανικά και βιολογικό γάλα (που είναι ακριβότερο).


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

και πολύ με στεναχωρεί που ο άντρας μου σκέφτεται μόνο το οικονομικό και όχι εμένα...

που είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη με αποκολλήσεις, αιμοραγίες και συσπάσεις από 5 μηνών, που κάθησα στο κρεβάτι (πότε στο σπίτι και πότε στο νοσοκομείο) για 3 μιση μήνες χωρίς να πηγαίνω ούτε τουαλέτα, που πήρα τόσες ορμόνες και ας έχουμε ιστορικό καρκίνου, που είμαι διατεθειμένη, αν δεν έρθει φυσιολογικά το δεύτερο, να τα ξαναπεράσω όλα

τέτοιος εγωισμός?


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Baby gir δουλευει και ο αντρας σου ετσι δεν ειναι? νομιζω πως πρεπει να το συζητησετε οι δυο σας και οχι να βαλετε αλλους να αποφασισουν για εσας η να πιεσουν.Συζητηστε το οσο χρειαστει για να καταλαβει γιατι τοθελεις και αποφασισετε σωστα χωρις εξωτερικους παραγοντες θα βρειτε την λυση,Φυσικα δεν ξερω εγω τα οικονομικα σας αλλα εαν κανετε και δευτερο παιδι φανταζομαι πως ναι δεν θα ζειτε οπως τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε όποια απόφαση και να πάρουμε, πάντα κάτι κερδίζουμε και κάτι χάνουμε! όχι μόνο στο θέμα του παιδιού, σε όλα τα θέματα!

Το παν για μένα είναι να μη μετανιώσουμε αργότερα για πράματα που κάναμε ή που δε κάναμε...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως ΜΙΝΝΙ

και νιώθω ότι θα μετανιώσω αν δεν κάνω 2ο παιδί. όχι για μένα, αλλά για να έχει κάποιον δικό του η μικρή μου που θα είναι δίπλα της στα δύσκολα, που μοιράζονται τις χαρές, που θα έχει ένα στήριγμα όταν εγώ δεν θα είμαι πια κοντά της.

εγώ δεύτερο παιδί θα κάνω και με οποιοδήποτε κόστος.

να μην σας ζαλίζω άλλο όμως με τα δικά μου......

για να πούμε κάτι πιο ευχάριστο

σήμερα θα πάμε πάλι κολυμβητήριο και η μικρή φαίνεται να έχει ενθουσιαστεί!!!

(όπως καταλάβατε είμαι μεν στη δουλειά αλλά σήμερα προς το παρόν όλα είναι χαλαρά...)


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να τα βρείτε με το σύζυγο και να μεγαλώσετε την οικογένειά σας!

Όσον αφορά το κολυμβήτήριο, επειδή ρώτησα για να στείλω τα παιδιά, μου είπαν ότι πρέπει να έχει βγάλει τη πάνα ο μικρός! Εσένα baby girl την έχει βγάλει τη πάνα η μικρή?

Link to comment
Share on other sites

όχι εντελώς.

το βράδυ εννοείται ότι της βάζουμε πάνα αλλά πολλές φορές ξυπνάει στεγνή και τα κάνει στο γιογιό.

όλη τη μέρα στο σπίτι είναι με το βρακάκι και τις περισσότερες φορές τα λέει και πάμε στο γιογιό. βέβαια έχουμε και μερικά ατυχήματα.

όταν πάμε βόλτα της φοράμε πάνα βρακάκι αλλά γενικά μένει στεγνή για περίπου 1 1/2 με 2 ώρες.

στο κολυμβητήριο μας είπαν και της φοράμε την πάνα - μαγιό της Libero, που δεν απορροφά πολύ νερό και συγκρατεί αρκετή ποσότητα από τσίσα.

βέβαια μέχρι τώρα δεν είχαμε ατυχήματα στην πισίνα.


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά πάτε!!!!!!!!!! Μπράβο σας!!!

Εμένα τα καταλαβαίνει πότε έρχονται τα τσίσα και τα κακά και τα λέει, αλλά όταν τον πάω στη τουαλετα να τα κάνει, τρέχει να φύγει...

Προς το παρόν όμως δεν τον πιέζω... άνοιξη προς καλοκαίρι θα προσπαθήσω σωστά για να τη βγάλουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...