Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Alex@ είπε:

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

      Δεν έχεις πρόβλημα, άλλωστε θα γίνει πριν την ετ. Απλά κλείσε ραντεβού να προλάβεις.

Μανούλες Μαρτίου 2014


evamath82

Recommended Posts

Καλημερα στα κοριτσια!!!! Τα φιλια μας απο την καλοκαιρινη -επιτελους- Ερμουπολη!!!

Τονια μου να περιμενεις κ το ενδεχομενο να τα χασει ολα! Η κορη μου γεννηθηκε με πιο πολυ μαλι πεθαινεις,δεν εχασε ουτε τριχα κ ο γιος μου εχει μια τουφα στο σβερκο, μια μοϊκανα απο πανω κ τα υπολοιπα πολυ πολυ κοντα, κ ιδια ηλικια με εσας εχει χασει καμποσα κ εκεινος!


z7tup3.pngArPLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα στα κοριτσια!!!! Τα φιλια μας απο την καλοκαιρινη -επιτελους- Ερμουπολη!!!

Τονια μου να περιμενεις κ το ενδεχομενο να τα χασει ολα! Η κορη μου γεννηθηκε με πιο πολυ μαλι πεθαινεις,δεν εχασε ουτε τριχα κ ο γιος μου εχει μια τουφα στο σβερκο, μια μοϊκανα απο πανω κ τα υπολοιπα πολυ πολυ κοντα, κ ιδια ηλικια με εσας εχει χασει καμποσα κ εκεινος!

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Dms.. την πηγα κ παιδιατρο κ θα την παω παλυ αυριο... πιθανον να κανουμε κ εξετασεις αιματος μου ειπε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Εμεις ειχαμε τρεξιματα. Η μπεμπα μου φαινεται ειναι αλλεργικη στο αγελαδινό γαλα οπότε θα πρεπει να κοψω ΕΝΤΕΛΩΣ τα γαλακτοκομικα και ότι μπορει να περιεχει ορο γαλακτος ή ίχνη γαλακτος. Με λιγα λογια πρεπει να διαβαζω τα συστατικα από οτιδηποτε καταναλωνω. Εκανε αρκετο αιματακι στα κακα της τις τελευταιες 20 μερες και την πηγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο στην Θεσσαλονίκη. Οποτε τωρα πολύ προσοχη στο καθετι που τρωω γιατι εστω και ελαχιστη ποσοτητα της δημιουργει προβλημα. Και θα παλεψω να θηλασω όσο περισσοτερο γινεται γιατι δεν θελω να δώσω στο μωρό μου τα απαισια υποαλλεργικά γάλατα! Και μαλιστα μου ειπε ούτε καν τα ΗΑ αλλά κατι αλλα πιο ειδικά με ακόμα χειροτερη γευση! Πηρα και χαπακια μαγιας για να αυξησω την παραγωγή μου και φουλ θηλασμος μέχρι να ξεπερασουμε την αλλεργία (Γυρω στον 1 χρόνο μου είπαν).Αυτα τα δικα μας νεακια!

Φιλακια σε ολες τις μανουλες και τα μωρακια!


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλιτσες τι κανετε???? Εγω εχω ανοιξει δουλειες! Βαφω ενα ενα τα δωματια μας, -κανω κ σχεδια τρομαρα μου- φτιαχνω ενα ξυλινο προσκεφαλο για το κρεβατι μας, και μετα θα πιασω να φτιαξω κ τις μπομπονιερες για τη βαπτιση μας -τα προσκλητηρια τα εχω ηδη τελειωσει!

Ξερετε, ολα αυτα επειδη εχω βαρεμαρες και μου περισσευει χρονος,που δε μου φτανει το 24ωρο δλδ! χιχιχιχι... τα νεα σας?

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Dms.. την πηγα κ παιδιατρο κ θα την παω παλυ αυριο... πιθανον να κανουμε κ εξετασεις αιματος μου ειπε..

Κοριτσακι μου τι κανατε?

Καλησπέρα μανούλες! Εμεις ειχαμε τρεξιματα. Η μπεμπα μου φαινεται ειναι αλλεργικη στο αγελαδινό γαλα οπότε θα πρεπει να κοψω ΕΝΤΕΛΩΣ τα γαλακτοκομικα και ότι μπορει να περιεχει ορο γαλακτος ή ίχνη γαλακτος. Με λιγα λογια πρεπει να διαβαζω τα συστατικα από οτιδηποτε καταναλωνω. Εκανε αρκετο αιματακι στα κακα της τις τελευταιες 20 μερες και την πηγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο στην Θεσσαλονίκη. Οποτε τωρα πολύ προσοχη στο καθετι που τρωω γιατι εστω και ελαχιστη ποσοτητα της δημιουργει προβλημα. Και θα παλεψω να θηλασω όσο περισσοτερο γινεται γιατι δεν θελω να δώσω στο μωρό μου τα απαισια υποαλλεργικά γάλατα! Και μαλιστα μου ειπε ούτε καν τα ΗΑ αλλά κατι αλλα πιο ειδικά με ακόμα χειροτερη γευση! Πηρα και χαπακια μαγιας για να αυξησω την παραγωγή μου και φουλ θηλασμος μέχρι να ξεπερασουμε την αλλεργία (Γυρω στον 1 χρόνο μου είπαν).Αυτα τα δικα μας νεακια!

Φιλακια σε ολες τις μανουλες και τα μωρακια!

Κοριτσαρα μου αν θες να αυξησεις την παραγωγη σου πιες γλυκανισο, αλλα το πολυ ενα-δυο ροφηματα τη μερα με τροπο μη σου κανει υπερπαραγωγη! ειναι εγγυημενο το αποτελεσμα,η μαγια δεν κανει κ τοσο καλο κ εχει κ μια βιταμινη που δε τη θυμαμαι κ δε πρεπει να την απορροφα σε μεγαλες ποσοτητες το μωρο....


z7tup3.pngArPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλιτσες εχω αρκετο καιρο να μπω ελπιζω να στε ολες καλα κ τα αστερακια σας ακομη καλυτερα.εμεις ειμαστε καλα, ηρεμες η πιπιλα εχει γινει ενα με το στομα μας, πινουμε ολο μας το γαλα κ κοιμομαστε μονο αγκαλια δλδ αυτοκολλητες


Yupqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες! Εμεις ειχαμε τρεξιματα. Η μπεμπα μου φαινεται ειναι αλλεργικη στο αγελαδινό γαλα οπότε θα πρεπει να κοψω ΕΝΤΕΛΩΣ τα γαλακτοκομικα και ότι μπορει να περιεχει ορο γαλακτος ή ίχνη γαλακτος. Με λιγα λογια πρεπει να διαβαζω τα συστατικα από οτιδηποτε καταναλωνω. Εκανε αρκετο αιματακι στα κακα της τις τελευταιες 20 μερες και την πηγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο στην Θεσσαλονίκη. Οποτε τωρα πολύ προσοχη στο καθετι που τρωω γιατι εστω και ελαχιστη ποσοτητα της δημιουργει προβλημα. Και θα παλεψω να θηλασω όσο περισσοτερο γινεται γιατι δεν θελω να δώσω στο μωρό μου τα απαισια υποαλλεργικά γάλατα! Και μαλιστα μου ειπε ούτε καν τα ΗΑ αλλά κατι αλλα πιο ειδικά με ακόμα χειροτερη γευση! Πηρα και χαπακια μαγιας για να αυξησω την παραγωγή μου και φουλ θηλασμος μέχρι να ξεπερασουμε την αλλεργία (Γυρω στον 1 χρόνο μου είπαν).Αυτα τα δικα μας νεακια!

Φιλακια σε ολες τις μανουλες και τα μωρακια!

Konna πως ειστε;; Ειδες διαφορα με την αποχη;; Σου ειναι ευκολο να μου στειλεις τα στοιχεια του γιατρου;;;


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κριστυ μου εχετε και εσεις αιματακι στα κακά? Δεν εχω δει μεγαλη διαφορα με την αποχή. Αν και σημερα ανακαλυψα ότι και το κριθαρακι γραφει ότι μπορει να περιεχει ιχνη γαλατος!!! Και ειχα φαει αυτες τις ημερες. Κάνουμε ακομα λιγες ροζ βλενες που και που. Περνανε και 2-3 μερες καθαρες αλλά φτασαμε τις 3 βδομαδες αποχης (εκτος απο το κριθαρακι όπως ειπα) και ακομα δεν καθαρισαμε τελειως. Μπορει να της φταιει και κατι ακομα αλλά πραγματικά δεν ξερω τι...τρωω μονο ρυζι,πατατες,κρεας χοιρινο και κοτοπουλο,φρουτα,λαχανικα και χυμους. Εχω κοψει και το ψωμι γιατι μπορει να περιεχει αλευρι σογιας. Το θετικο ειναι ότι εχω χάσει όλα τα κιλα της εγκυμοσυνης(27 παρακαλώ!!!!). Ο γιατρος συστηνει υποαλλεργικό γαλα και μαλιστα όχι τα ΗΑ αλλά τα εκτεταμενης υδρολυσης που όπως μου ειπε βρωμανε και εχουν απαισια γευση γι'αυτο μου συνεστησε να κοψω αμεσως τον θηλασμο πριν αρχισει να καταλαβαινει γευση το μωρό. ΕΓΩ ΣΕ ΠΕΙΣΜΑ ΟΛΩΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΤΗΣ! Και όχι δεν της κανω κακό ίσα-ίσα που της κανω καλό με τον θηλασμό. http://pediatros-thes.gr/%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CF%89%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%8C/

Πάντως kristy μου σου στελνω με π.μ. τα στοιχεια του γιατρου. Καλός μου φανηκε αλλά αυτό θα σου προτεινει...υποαλλεργικά γαλατα.


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Konna μου δυο-τρεις φορες ειδα σαν μια πολυ μικρη κλωστη με αιμα:( δεν ειμαστε σιγουροι οτι προερχεται απο το εντερο αλλα μαλλον απο κει ειναι. Εμεις εχουμε πολλες βλενες στα κακακια μας κ επισης τα ηωσινοφυλα απο τις αιματολογικες που καναμε βγηκαν αυξημενα :( εγω δεν εχει καιρο που ξεκινησα την αποχη αλλα δεν βλεπω την παραμικρη αλλαγη. Μας εδωσε η γιατρος ultra levure για 10 μερες για να ενισχυσουμε τη χλωριδα του εντερου. Παντως κ σε μας ετσι μας ειπε αν θα ξεκινησει το πολυ αιμα διακοπτουμε το θηλασμο κ ξεκιναμε υποαλλεργικο. Ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω αυτο!! Απο βαρος πως πατε;; Παιρνετε κανονικα;; Ποσο ειναι τωρα το κοριτσακι σου;;


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κριστυ μου! Και οι βλενες αλλεργια υποδηλωνουν. Παντως μην ανησυχεις ιδιαιτερα,οι αλλεργιες ξεπερνιουνται και εφοσον παιρνει βαρος το μωρο και δειχνει υγιες κατα τα αλλα δεν εχει προβλημα. Διαβασες το αρθρο του Παπαβεντση απο το link που εδωσα? Ειναι πολυ καλος παιδιατρος και μαλιστα ειναι Θεσσαλονικη στα Πυλαιωτικα. Εγω θα συνεχισω με τον θηλασμο παντως. Ραντεβου εχουμε την Τριτη στον παιδιατρο για να δουμε και ακριβως το βαρος της αλλά υπολογιζω να εχει φτασει τα 7,5κιλά και θα γινουμε 4 μηνων στις 6 Ιουλίου. Ειμαστε γυρω στην καμπυλη των 90 οποτε δεν ανησυχώ. Απογοητευομαι βεβαια όσο βλεπω αιματακι αλλά θα το παλεψω με τον θηλασμό. Απο Σεπτεμβρη θα αρχισω να της δινω και κρεμες από λαχανικά και φρουτα που θα τις κανω μόνη μου οπότε θα ειμαστε ακομα καλυτερα. Ισα-ισα που η μπεμπα μου θα τρωει όλα τα αγνά φαγητακια και το γαλατακι της μαμας και δεν θα παρει τιποτα τυποποιημενο. Αν ειναι αλλεργια μην τρελαινεσαι,ξεπερνιεται και δεν ειναι τιποτα σοβαρο στην τελική. Όσο παιρνει βαρος και ειναι ενα ζωντανό και χαρουμενο παιδακι να μην ανησυχεις κοριτσι μου!


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Konna μου χαιρομαι πολυ που σε βλεπω τοσο συνειδητοποιημενη. Το αρθρο του γιατρου το εχω διαβασει ηδη ποσες φορες!! Σκεφτηκα να τον επισκεφτω κιολας αλλα δεν θα ειναι ωραιο για την παιδιατρο μας. Μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν το παρουσιασαν απο την αρχη τα μωρακια μας αλλα πολυ αργοτερα. Μακαρι να το ηξερα να μην ετρωγα τιποτα γαλακτοκομικο. Το αιματακι που βλεπεις σε τι ποσοτητα ειναι;; Σε καθε κενωση;; Τα κακακια σας πως μοιαζουν;; Σε εχω πρηξει ε;;!!!


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kristy μου καταρχην δεν με πρηζεις καθολου,ισα-ισα που ειναι χαρα μου να μοιραζομαι ότι μαθαινω και να συζηταω για αυτα που μας απασχολουν,φευγει ενα βαρος απο πάνω μου. Τα κακακια μας ειναι άλλοτε κιτρινα και άλλοτε πρασινα. Σχεδον παντα περιεχουν βλενες. Αιμα δεν εχει καθε φορα. Ξεκινησε τελη Μαιου (τοτε ειδα πρωτη φορα αιμα και μαλιστα μια βλεννα σε μεγεθος δεκαρικου κατακοκκινη). Μπορει να περασουν 2-3 μερες τελειως καθαρες. Τωρα εχω 3 βδομαδες που πραγματικα προσεχω τα παντα(αν και μου ξεφυγε το κριθαρακι) και οι βλεννες ειναι πιο αραιες και πιο πολυ ροζ παρα κοκκινες. Ετσι πιστευω οτι υποχωρει σιγα σιγα η φλεγμονη. Καποιες φορες τα κακα της εχουν πολλα υγρα σαν διαρροια. Ο γαστρεντερολογος ειπε ότι και αυτο οφειλεται στην φλεγμονη του παχεος εντερου που δεν αφηνει τα υγρα να απορροφηθουν και να μεινουν μονο τα στερεα. Πάντως πρεπει να προσεχεις πραγματικα τα πάντα,να διαβαζεις όλες τις συσκευασιες των τροφιμων γιατι πολλα περιεχουν ορο γαλακτος ή ιχνη γαλακτος. Ακομα και τα ιχνη γαλακτος αρκουν για να συντηρησουν την φλεγμονη μου ειπε ο παιδογαστρεντερολογος. Επισης μακρια απο σογια! Ψωμι ζυμωνει η μαμα μου γιατι πολλοι φουρνοι βαζουν και αλευρι σογιας για πιο φθηνο. Αν διαβαζεις τα συστατικα παντως θα εκπλαγεις απο το ποσα τροφιμα περιεχουν ιχνη γαλακτος και ορο γαλακτος. Αξιζει η θυσια όμως! Γιατι να δωσεις στο παιδι σου φορμουλες με απαισια γευση? Στον 6ο μηνα θα αρχισουμε και τις κρεμουλες απο λαχανικα και φρουτα οπότε ο θηλασμος θα ειναι λιγοτερος. Στον 9ο μηνα βαρια στον 12ο το πεπτικο τους ωριμαζει και δεν θα εχουν πια προβλημα με τα γαλακτοκομικα! Λιγη υπομονη θέλει. Αλλωστε ο γιατρος ειπε ότι ειναι πολυ πολυ σπάνια η περιπτωση αναιμιας από αυτο το αιματακι.

όσο για τον παιδιατρο αν εισαι ικανοποιημενη απο την δικη σου παιδιατρο τοτε δεν εχεις λογο να πας, αλλά αν δεν εισαι τότε θα κοιταξεις μόνο το καλό του μωρού σου και τιποτα αλλο και θα επισκεφτεις όποιον γιατρό πιστευεις ότι θα δωσει λυση στο προβλημά σου.

Πάνω από όλα ψυχραιμια κοριτσι μου. Η αλλεργια δεν ειναι τιποτα το τρομερο!! Θα τους περασει αλλωστε. Δωσε το δικό σου γαλατακι στο μωρό σου ή αν δεν αντεχεις δώσε υποαλλεργικο(δεν θα κρινω εγω κανεναν, ο καθενας ξερει τις αντοχες του και πραγματικά αν δεν αντεχεις την στερηση αυτο δεν σε κανει χειροτερη μαμα!). Να χαιρεσαι καθε στιγμη με το μωρο σου,δωστου αγαπη,φιλακια και χαδακια.


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Konna μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις σου! Μου δινεις μεγαλη δυναμη ειλικρινα! Για την αποχη δεν με απασχολει καν, αν μου λεγανε οτι χρειαζεται να κοψω κ αλλα για να ειναι αυτη καλα, θα το εκανα στη στιγμη. Η ιδεα κ μονο οτι θα σταματησω το θηλασμο μου φερνει κ μενα μεγαλη στεναχωρια για αυτο κ θα το παλεψω μεχρι τελους. Αφου το κοριτσακι μου μεγαλωνει τοσο καλα με το γαλατακι της μανουλας γιατι να μας το στερησει μια χαζοαλλεργεια... Στην γιατρο της εχω εμπιστοσυνη κ μου αρεσει πολυ ο τροπος που χειρεζεται την κατασταση κ ισα ισα με προτρεπει κ η ιδια να θηλαζω γιατι μου λεει ειναι οτι καλυτερο για ενα τετοιο προβλημα αλλα αν χτυπα ξυλο τα πραγματα χειροτερεψουν κ αναφερθει το υποαλλεργικο σιγουρα θα παρω κ δευτερη κ τριτη γνωμη.

Εμεις ειμαστε 2 μηνων κ 9 ημερων αρα για τις στερεες εχουμε ακομα...

Α... Κ το αλλο... Αναγωγες κανετε;; Εμενα ετσι ξεκινησε κ το εψαξα κ βρηκαμε την αλλεργεια. Σε πολλα ιατρικα site που διαβασα αναφερουν οτι οι δυο αυτες καταστασεις συχνα συνδεονται, το ιδιο μου ειπε κ η γιατρος! Τι τραβανε τα μικρουλια μας!!! Κ να φανταστεις δεν μας φτανουν η αλλεργεια κ οι αναγωγες, εχουμε κ φουλ σαλακια, βαζουμε χερια στο στομα, πιπιλαει το ωμο μου η οτι βρει ευκαιρο κ η γιατρος μας ειπε οτι τωρα ξεκιναει να αναπτυσσεται η οδοντοστοιχια τους :mad::mad: Εχεις προσεξει αν απο τοτε που παρουσιαστηκαν τα συμπτωματα εχετε περισσοτερες γκρινιες;;

Να μου φιλησεις την πριγκιπισσα σου!!


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kristy μου! Οχι αναγωγες δεν κανουμε. Πολύ σπανια να βγαλει καμια γουλιτσα,πάνω από 4-5 φορες δεν εχει τυχει στους 4 μηνες ζωης μας! Σάλια ξεκινησαν εδώ και 3 βδομάδες,τα χερακια μας τα βαζουμε πολύ συχνα στο στομα, πιπιλάει τον ώμο όταν την κραταμε αγκαλια,να φανταστεις με τετοια μανία που τον μπαμπα της τον αφησε πιπιλια στον ώμο μια φορα. Επίσης ότι παιχνιδακι πιασουμε θελουμε να το βαλουμε στο στομα!Πιανουμε την κουβερτουλα μας και την μασουλαμε! Ειναι φυσιολογικο σταδιο της αναπτυξης τους και αυτο. Θελουν να δοκιμασουν τα παντα! Και μαλλον σιγα-σιγα ξεκιναει και η οδοντοστοιχια τους. Σε ενα σημειο στα ουλα της σαν να ψιλοασπρισε...θα δειξει! Ανησυχη ιδιαιτερα δεν ειναι πάντως και ευτυχως κοιμομαστε 6-7 ώρες συνεχομενες τα βραδια.

Σημερα γιναμε ακριβώς 4 μηνων!!!!!♥♥♥♥


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...