Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aγαπητές τζιμπουρίτισσες, οπως έγραψα και παραπάνω ειμαι σε αναζήτηση του δεματος μου, το οποιο να τονίσω είναι μολις 110δολλάρια. ωστοσο ακομη δεν εχει ερθει, οταν μιλησα στο τηλεφωνο που ανεφερα παραπανω μου ειπαν οτι απο 12/6 φαίνεται ότι βρισκεται στον κέντρο διαλογής δεμάτων Πειραιά, σημερα επικοινώνησα πάλι (αυτή την φορά με το ίδιο το κεντρο διαλογής του Πειραιά) και μου έδωσαν ένα άλλο τηλεφωνο και μου είπαν να τηλεφωνήσω εκεί την Δευτέρα 10-11το πρωί για να με ενημερώσει ο τελωνειακος, μου έδωσαν μάλιστα και τον αριθμό διασάφησης του δέματος μου. Όταν τους ρώτησα τι σημαίνει ακριβώς αυτό μου είπαν οτι θα εκτελωνιστεί την Δευτέρα γι αυτο και ο τελωνειακος θα με ενημερώσει για τα περαιτέρω.Μπορείτε λιγο να με διαφωτίσετε, εν ολίγοις τσιμπήσανε το δικο μου δέμα και θα χρειαστεί να πληρώσω για να το πάρω? Εγώ δεν έχω βέβαια σκοπό να πληρώσω στο τελωνείο για ένα τοσο μικρο πόσο, οποτε την Δευτέρα να επικοινωνήσω εγω με αυτον ή να το αφήσω και να περιμένω τι θα γίνει? Με τα τζιμπουρι να κάνω καμια ενέργεια, να στους στειλω κάποιο μέιλ, εννοώ σε περίπτωση που οντως χρειάζεται για να πληρώσω για να το παρω, χρειαζεται να τους ενημερώσω οτι δεν το εχω σκοπό και ότι θα τους επιστραφεί για να γίνει η πίστωση του πόσού στην κάρτα με την οποία έχω πληρώσει?αυτά τα ολίγα, μα τόσα δέματα εχω πάρει από Gymboree και crazy με πολύ μεγαλύτερα ποσά αυτό το μικρούλι λέτε να τσιμπήσανε?

Link to comment
Share on other sites

καλά αυτό είναι πολυ κολλημένο γι αυτο και άρχισα να το ψάχνω πιο πολύ, εχει μείνει στην αποστολή συσκευασίας απο το ΙΕΔ(υποκατάστημα εκτελωνισμού δεμάτων) Θεσσαλονίκης στις 12/6. Ενώ εμένα είναι δεν ξέρω πόσες μέρες τώρα στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακουμε, δευτερα πρωι παρε τα ελτα σου και δωσε το CL και να δουμε τι θα σου πουν αυτοι, βλεπουν διαφορετικα πραματα

αυτό έδωσα και σήμερα που μίλησα με ΙΕΔ Πειραιά, το βρήκαν με το ονοματεπώνυμό μου και μου έδωσαν το τηλ 210 4612456 και μου είπαν να επικοινωνήσω με αυτον τον κύριο να του πω και τον αριθμο διασάφησης γιατι εκτελωνίζεται την Δευτέρα. Τώρα το ότι εκτελωνίζεται σημαίνει αυτόματα και πληρωμή ή μπορεί και να το περάσει έτσι και απλά θα με ενημερώσει οτι στάλθηκε στο δικό μου υποκατάστημα ελτα άραγε?

Link to comment
Share on other sites

μαζί με μεταφορικά

Nα υποθέσω ότι ήταν απλή αποστολή ?

Εξαιρετικά περιέργο αυτό που συνέβη.

Διασάφηση εισαγωγής = τελωνισμός = money to pay on duties........

Εκτός και αν έπεσες σε κανέναν πολύ τυπικό υπάλληλο, που κάνει διασάφηση εισαγωγής για κάθε δέμα αλλά τότε καλά κρασιά.............

Πέσμας τι θα σου πει την Δευτέρα.

Να ξέρουμε δηλαδή αν σταμάτησε να ισχύει το ασφαλές όριο των 120 δολλαρίων, από το οποίο εσύ ήσουν ούτως ή άλλως κάτω.

Αν, ο μη γένοιτο, τελωνισθεί, θα κληθείς να πληρώσεις το 30-40% της αξιας του δέματος. Το ακριβές ποσό θα το ξέρεις με την ειδοποίηση των ΕΛΤΑ, καθώς επισυνάπτουν εκεί αντίγραφο της διασάφησης, όπου αναγράφει το ποσό που πρέπει να καταβληθεί.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα υποθέσω ότι ήταν απλή αποστολή ?

Εξαιρετικά περιέργο αυτό που συνέβη.

Διασάφηση εισαγωγής = τελωνισμός = money to pay on duties........

Εκτός και αν έπεσες σε κανέναν πολύ τυπικό υπάλληλο, που κάνει διασάφηση εισαγωγής για κάθε δέμα αλλά τότε καλά κρασιά.............

Πέσμας τι θα σου πει την Δευτέρα.

Να ξέρουμε δηλαδή αν σταμάτησε να ισχύει το ασφαλές όριο των 120 δολλαρίων, από το οποίο εσύ ήσουν ούτως ή άλλως κάτω.

Αν, ο μη γένοιτο, τελωνισθεί, θα κληθείς να πληρώσεις το 30-40% της αξιας του δέματος. Το ακριβές ποσό θα το ξέρεις με την ειδοποίηση των ΕΛΤΑ, καθώς επισυνάπτουν εκεί αντίγραφο της διασάφησης, όπου αναγράφει το ποσό που πρέπει να καταβληθεί.

ναι βεβαια θα πάρω να μαθω τι δευτερα, αν και ουτως η αλλως θα λειπω εκτος αθηνων, αλλα δεν εχω σκοπό να πληρώσω, οποτε σε αυτή την περίπτωση το λεω στον τελωνειακο ή περιμένω την ειδοποιηση απο ελτά και δεν το παραλαμβάνω? με τα gymboree πως διακανονιζεται η επιστροφη των χρηματων, μολις παρουν το δεμα κάνουν την πίστωση ή θα υπάρχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

ναι βεβαια θα πάρω να μαθω τι δευτερα, αν και ουτως η αλλως θα λειπω εκτος αθηνων, αλλα δεν εχω σκοπό να πληρώσω, οποτε σε αυτή την περίπτωση το λεω στον τελωνειακο ή περιμένω την ειδοποιηση απο ελτά και δεν το παραλαμβάνω? με τα gymboree πως διακανονιζεται η επιστροφη των χρηματων, μολις παρουν το δεμα κάνουν την πίστωση ή θα υπάρχει θέμα?

Δεν χρειάζεται να πεις τίποτα σε κανέναν, απλά δεν θα παραλάβεις και το δέμα σου θα γυρίσει πίσω ως ανεπίδοτο/αζήτητο.

Το τζίμπο θα σου επιστρέψει την αξία της παραγγελίας σου χωρίς τα μεταφορικά ή θα σου ξαναστείλει με δεύτερη χρέωση μεταφορικών.

Προσωπική μου γνώμη να δεις τι σε συμφέρει. Αν το ποσό στο τελωνείο δεν υπερβαίνει τα 30 ευρώ, εγώ θα τα έδινα. Αλλιώς, θα πληρώσεις δεύτερη φορά μεταφορικά, θα σου έρθει σχεδόν μιά ή άλλη και θα χάσεις και πολύ χρόνο. Η απόφαση δικιά σου φυσικά.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου παραγγελία από το τζιμπο, επέλεξα καταλάθος express delivery, και ήρθε με fedex. Μου τηλ μια κυρία από εκεί και μου ζητούσε 160? για εκτελωνισμούς, έξοδα κλπ κλπ... και φυσικά της είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τόσα ??!!! (αξία παραγγελίας περίπου 160$

Δεν παρέλαβα φυσικά, επέστρεψε πίσω και τους είπα να μου το στείλουνε με απλό ταχυδρομείο και έτσι τελικά τα παρέλαβα...

Μια άλλη φορά έκανα τη πατάτα και έβαλα παραγγελία 185$!!! (αυτά τα τζιμπο είναι αχόρταγα!!!) και πλήρωσα 70? για εκτελωνισμό στο τοπικό ταχυδρομείο...

αλλά εφόσον σου είπαν για αριθ διασάφησης, μάλλον το τσίμπησε ο π.... ο τελώνης.

και εμένα στο Ταχυδρομείο τα 75? τα έδωσα αφού με ενημέρωσαν για αριθ διασάφησης κκλπκλπκλπ....

Οότε θα πρέπει να ανησυχούμε για τις παραγγελίες μας?? περιμένω μια 125άρα$...!!

Περιμένουμε νέα!!!


line_flow_blue_beg_minie_time_1279771200_text_d4ef20f6f5f3f4dfeae920e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητές τζιμπουρίτισσες, οπως έγραψα και παραπάνω ειμαι σε αναζήτηση του δεματος μου, το οποιο να τονίσω είναι μολις 110δολλάρια. ωστοσο ακομη δεν εχει ερθει, οταν μιλησα στο τηλεφωνο που ανεφερα παραπανω μου ειπαν οτι απο 12/6 φαίνεται ότι βρισκεται στον κέντρο διαλογής δεμάτων Πειραιά, σημερα επικοινώνησα πάλι (αυτή την φορά με το ίδιο το κεντρο διαλογής του Πειραιά) και μου έδωσαν ένα άλλο τηλεφωνο και μου είπαν να τηλεφωνήσω εκεί την Δευτέρα 10-11το πρωί για να με ενημερώσει ο τελωνειακος, μου έδωσαν μάλιστα και τον αριθμό διασάφησης του δέματος μου.

Καλησπέρα. Λοιπόν σε εμένα που 1 φορά είχε καθυστερήση το δέμα μου 40 ημέρες είχε κολλήσει 20 ημέρες στο τελωνείο Πειραιά. Και εγώ επικοινώνησα μαζί τους και σε εμένα είπαν να πάρω στο ίδιο τηλέφωνο για να μου δώσουν αριθμό διασάφησης. Στην ερώτησή μου τι είναι αυτός αριθμός μου είπαν ότι είναι η τυπική διαδικασία του εκτελωνισμου και με ζώσαν τα φίδια. Προσπαθούσα 2 ημέρες να τους βρω στο τηλέφωνο αλλά ευτυχώς την 3η ημέρα είδα στο Track and trace των ΕΛΤΑ ότι είχε φύγει από εκεί και μετά από 2 ημέρες τα είχα σπίτι μου χωρίς να πληρώσω τίποτα (ήταν και 145 δολλάρια).


LlIEp3.pngvOfHp2.pngI46bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...