• Θέματα

• Ποιός είναι συνεδεμένος τώρα; (δείτε όλη την λίστα)

• Μαιρη το ξερω.για σενα πηγαινε οτι οι παιδιατροι μας δ ξεκινανε με ζωμο κρεατος Καλο κουραγιο με την αποχη Οσον αφορα αυτο που ειπες για τα λαχανικα κ τα φρουτα επισης δ εχω ξεκαθαρη αποψη γι αυτο Στην κορη μου βαλαμε πρωτα φρουτα κ μετα λαχανικα.κ τα δυο καναμε μια καλη αρχη για ενα διμηνο οπου μετα δ ετρωγε τπτ για αλλο ενα διμηνο κ μετα σιγα σιγα σε κομματια πρωτα φρουτα κ μετα απο ολα Μετα το χρονο ειναι ενα πολυ καλοφαγο παιδακι στις ποσοτητες.της αρεσουν σχεδον ολα τα φρουτα,κ τα μισα λαχανικα Στον γιο μου βαλαμε πρωτα λαχανικα κ μετα φρουτα.αυτος τα πηγε ακομη καλυτερα.αλλα κ αυτος μετα απο δυο μηνες τσιμπολογουσε σαν πουλακι για τους επομενους δυο.συνεχιζει να μην τρωει πολυ.κ προς το παρον προτιμα λαχανικα κ οχι φρουτα.δειχνει πολυ αγαπη στο κρεας Δ ξερω κατα ποσο παιζουν ρολο ολα αυτα αν σκεφτουμε οτι κ το μητρικο ειναι αρκετα γλυκο Κ απο την αλλη σκεφτομαι οτι τα νεροβραστα λαχανικα ειναι κ σχετικα ανοστα για τα θηλαζοντα που εχουν γευτει διαφορα μεσα απο το γαλα μας Για αλλη μια φορα για αποφυγη παρεξηγησεων θα πω οτι αναφερω τι εκανα εγω οχι σαν αυθεντια,αλλα γτ αυτος πιστευω ειναι ο ρολος του φορουμ,να ανταλλασουμε αποψεις απο την εμπειρια μας.αν ψαχνουμε γνωμη ειδικου απευθυνομαστε σε ειδικο Μετα τους 6μηνες το μωρο δ καλυπτεται απο τις αποθηκες σιδηρου που εκανε κατα την ενδομητρια ζωη γι αυτο κ προτεινουν ζωμο κρεατος Επισης νιωθω σαν να ειναι το φορουμ μια τεραστια παιδικη κ ειμαστε μαζεμενες πολλες μαμαδες Αν λοιπον καποια μαμα πει οτι ο γιατρος τους τους ειπε οτι μετα τους 6μηνες η σκονη ειναι καλυτερη απο το μητρικο,αν μη τι αλλο θα ρωτησω ποιος γιατρος ειναι αυτος να ξερω να τον αποφυγω.ακομη κ αν ειναι ο καλυτερος επιστημονας εγω θα αμφισβητουσα οτι κ αν μου ελεγε(τι να κανω κ γω δ μπορω να κρατηθω κ μιλαω.ξερω σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να το βουλωνω) Αν λοιπον αυτη η μαμα ειχε διαθεση για συζητηση θα ελεγα κ δυο κουβεντες παραπανω.αν οχι,καλως.οταν θα γυρνουσα σπιτι δ θα ασχολιομουν αλλο με το αν θηλαζει η καθε μια κ γτ.ουτε μου πεφτει λογος,ουτε με αφορα.μεγαλες κοπελες ειμαστε,μαμαδες ολες,προσπαθουμε για το καλυτερο για τα παιδια μας,ενημερωμενες ειμαστε.κ αν οχι η επιστημονικη κοινοτητα εχει απαντησει κ σε αυτο.μπορουμε να ενημερωθουμε.κ αυτο αφορα οχι μονο το θηλασμο αλλα κ οτι αλλο μπορει να προβληματιζει μια νεα η οχι κ τοσο νεα μαμα Κ γω οτι εχω πει ως τωρα αφορα για μωρα που θηλαζουν κ θελουν οι μαμαδες να συνεχισουν κ μετα το εξαμηνο Απλα επειδη το περασα δυο φορες,δ περιμενεις ενα μωρακι 6μηνων να καταβροχθισει 200γρ φρουτοκρεμα την πρωτη μερα.κ καλυτερα οχι ακομη κ αν δειχνει να θελει.γτ ειναι μια τεραστια ποσοτητα για ενα στομαχακι που μεχρι χθες επινε μονο υγρα Ξεκινας με 1-2κουταλακια.μετα απο 1-2βδομαδες λογικα το μωρο θα τρωει το μπωλακι.οχι ομως ολα.τα δικα μου ποτε δ φαγανε τετοιες ποσοτητες.κ αυτος ειναι ο λογος που γραφω κ καποιες προσωπικες εμπειριες.οταν λοιπον εχεις ενα μωρο 6,5μηνων το οποιο τρωει δυο κουταλιες της σουπας φρουτα,λογικο ειναι να μην κοβει θηλασμο,κ εφοσον θηλαζει το ιδιο κ τρωει μονο τοσο πως θα αφυδατωθει αν δ πιει νερο; Να τονισω ομως οτι δ εννοω οτι δ προσφερουμε.φυσικα δινεις στο μωρο 1-2μερα με το ποτηρακι.δ πινει.δινεις με το κουταλακι,δ πινει.κανεις κ μια ερωτηση στον παιδιατρο.τι παραπανω μπορεις να κανεις; Οπως κ για το φαγητο.προσπαθεις μιση-μια ωρα να του δωσεις την κρεμα.στη φτυνει.θα το αφησεις μετα νηστικο;δινεις γαλα.ειτε θηλασμο ειτε σκονη Συμφωνω στο οτι αν θελουμε να συνεχισουμε να θηλαζουμε κ μετα το 6μηνο καλο ειναι να ειναι 8θηλασμοι για τη διατηρηση της παραγωγης Γενικοτερα ο που αλλα κ στο βιβλιαριο των μωρων το λεει οτι κ μετα τους 6μηνες το γαλα εξακολουθει να ειναι η βασικη τροφη του μωρου κ οι στερεες συμπληρωματικες μεχρι το χρονο.το οποιο γαλα Αν κ κατα ποσο ενα νηπιο ανω του ετους εχει αναγκη η ποια αναγκη του καλυπτεται με το θηλασμο,την απαντηση μπορει να την ξερει μονο το νηπιο.φανταζομαι καποια αναγκη καλυπτει εφοσον αν αποφασισεις να αποθηλασεις φυσικα οταν θα ειναι ετοιμο το μωρο σπανια να γινει σε νηπιο κατω των 18μηνων.το μεγαλυτερο ποσοστο αποθηλαζει στα 2-2,5 αφου βγουν τα δοντια κ περασουν το στοματικο σταδιο Αυτο δ σημαινει οτι πρεπει ολα να θηλασουν τοσο.ετσι κ αλλιως ποτε δ καταλαβα γτ πρεπει καποια να θηλασει με το ζορι.δικαιωμα της καθε μαμας αν θα θηλασει κ ποσο.καλυτερα να δινει ξενο αν ειναι ηρεμη κ ευχαριστιεται το μωρο της Επισης μετα το χρονο φυσικα μπορεις να αποθηλασεις μονο το βραδυ,η να βαλεις προγραμμα κ ορια στο νηπιο (Τωρα γτ εγω γραφω τους προβληματισμους μου εδω κ οχι σε καποιο αλλο θεμα;εχουμε δυσκολο βραδυ) Σορρυ για το τεραστιο μηνυμα.δ νομιζω οτι θα επανελθω.ελπιζω να εγινα κατανοητη
    • Αααα πολυ ωραια καλιοπακι....χριστουγεννιατικο θα ειναι το δικο σου δωρο. Καντι μου να ζησετε....μην απελπιζεσαι.ψαξιμο θελει κ θα την βρεις την ακρη. Γεωργια μου συμφωνω πως η οδηγηση ειναι επικίνδυνη. Εχεις για 2 μικρες ζωουλες να ανησυχεις.θα σου ελεγα αν ειναι εφικτο να παρεις αναρρωτικη ολη την εγκυμοσυνη Καλο βραδυ σε ολες
    • Γλυκια μου Καντι, αρχικα θελω να σου ευχηθω να ζησετε με υγεια και να χαιρεστε ο ενας τον αλλον. Λυπαμαι πολυ για την αποτυχια αυτη. Το εχω περασει οπως και πολλα κοριτσια εδω και σε καταλαβαινουμε απολυτα. Να εχεις πιστη ομως πως θα τα καταφερεις. Θα σου έλεγα κι εγω να κανετε προεμφυτευρικο ελεγχο ώστε να δειτε αν εχουν τα εμβρυα ανωμαλιες και τι μπορειτε να κανετε γι' αυτο. Αναλογα την ηλικια οι γιατροι προτεινουν ή φυσικο κυκλο (τα ωαρια αυτα θεωρουνται πιο δυνατα και απο στατιστικης αποψης δεν μπορει όλα να εχουν ανωμαλιες) ή δανεικα ωαρια. Με τον φυσικο κυκλο να ξερεις πως θα διαθεσεις περισσοτερο χρονο και περισσοτερα χρηματα. Εμεις προχωρησαμε σε δανεικα γιατι ουτε αλλα χρηματα ειχαμε, ουτε αλλο χρονο. Βρες ενα αξιοπιστο κεντρο που να κανει προεμφυτευτικο ελεγχο και κινηθειτε αναλόγως. Θα τα καταφερεις! Ειμαι σίγουρη! Κορίτσια μου σας καληνυχτιζω... Όνειρα γλυκα...
    • @Nenitaki88 έμαθες ότι εισαι εγκυος αν καταλαβα καλα? Καλώς ήρθες! Και ολα καλα να πανε κοπελα μου. κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.? εχω 4 μέρες που το βρακάκι μου είναι μουσκεμενο.σαν νεράκι και αοσμο.αλλαζω συνέχεια εσώρουχο Γιατί νομίζω ότι κατουριεμαι πανω μου. να το πάρω ως καλο τώρα αυτο? 
  • Στατιστικές Μελών

• Total Members
      31.719
    • Most Online
      62

Newest Member
    fayfay
    Μελος απο
  • Στατιστικές ενότητας

• Σύνολο θεμάτων
      17.626
    • Σύνολο δημοσιεύσεων