Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα! Εγω αυριο εχω εμβρυομεταφορά και μεθαύριο θα ταξιδέψω με αεροπλάνο να επιστρέψω στον τόπο διαμονής μου.. μου ειπαν απλώς προληπτικα να μεινω μια μερα Αθήνα.. νομιζω αλλοι γιατροι σε αφηνουν και την ιδια μερα να φυγεις.. μην αγχωνεσαι, απλως δεν θα οδηγησεις και δεν θα κουβαλησεις βαρος εννοειται! Καλή επιτυχία!!! 

      Καλή επιτυχία εύχομαι να φωλιάσουν τα εμβρυακια για τα καλά στην κοιλιτσα σου🙏🏼

      2 ώρες πρίν, DizzyツMommy είπε:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία να κάνετε πολλά εμβρυακια 🙏🏼🙏🏼

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

hahahahahaha vre Maria me ekanes kai gelasa akou ekei gerano!! Mia xara eisai sta kila gia didima!! Kai gw 50 kila ksekinisa kai enw stin arxi dn eperna varos me tipota twra exw mia koiloumpa terastia kai exw ftasei 57. Mi se ptoei to zaxaro! Apisteuto m fenete p eftases alles 6 evdomades, mpravo sou kai pali, ftou mi se matiasw!!!! Ase 4 meres ksapla mono kai ponaw fantazomai esi pws ponas!! Elpizw auto na ennoouse gia ton traxilo tha sas enimerwsw sintoma vevaia!! Ekanes tipota alles eneseis esi? Ta xapakia sou einai kati tirkouaz makria?

Μωρέ μια χαρά είναι τα κιλά για δίδυμη κύηση αλλά για το σώμα μου είναι πάααααρα πολλά,δεν τα σηκώνει,καταπονείται τρελά!!σίγουρα αυτό εννοούσε για τον τράχηλο γιατί και μένα σε χιλιοστά τον μετράνε!!εγώ μόνο 2 ενέσεις κορτιζόνης έκανα και τίποτα άλλο απο ένεση.τα τιρκουάζ χάπια που λες μου τα έδωσαν τις 3-4 μέρες που μπήκα αλλά επειδή είναι αρκετά βαριά και εγώ έχω ιστορικό καρδιάς μου τα άλλαξαν και παίρνω ένα κόκκινο άνα 6 ώρες,όχι πως με αυτά δεν έχω συσπάσεις,έχω,αλλά όχι τακτικές,πάλι καλά οι περισσότερες είναι χωρίς πόνο,μόνο τέντωμα νιώθω στην κοιλιά!!εμένα μου είπαν ότι και οι κινήσεις των παιδιών δημιουργούν συσπάσεις γιατί τεντώνουν την μήτρα στο μάξιμουμ!!όσο για τον πόνο λόγω ξάπλας προετοιμάσου γιατί είναι άστα να πάνε!!!ατροφούν και οι μύες και πλέον και οι απλές κινήσεις είναι επώδυνες!!!αλλά χαλάλι,αν έτσι μείνουν τα μωράκια μας πιο πολύ στην κοιλίτσα μας θα τα αντέξουμε όλα!!:)


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μωρέ μια χαρά είναι τα κιλά για δίδυμη κύηση αλλά για το σώμα μου είναι πάααααρα πολλά,δεν τα σηκώνει,καταπονείται τρελά!!σίγουρα αυτό εννοούσε για τον τράχηλο γιατί και μένα σε χιλιοστά τον μετράνε!!εγώ μόνο 2 ενέσεις κορτιζόνης έκανα και τίποτα άλλο απο ένεση.τα τιρκουάζ χάπια που λες μου τα έδωσαν τις 3-4 μέρες που μπήκα αλλά επειδή είναι αρκετά βαριά και εγώ έχω ιστορικό καρδιάς μου τα άλλαξαν και παίρνω ένα κόκκινο άνα 6 ώρες,όχι πως με αυτά δεν έχω συσπάσεις,έχω,αλλά όχι τακτικές,πάλι καλά οι περισσότερες είναι χωρίς πόνο,μόνο τέντωμα νιώθω στην κοιλιά!!εμένα μου είπαν ότι και οι κινήσεις των παιδιών δημιουργούν συσπάσεις γιατί τεντώνουν την μήτρα στο μάξιμουμ!!όσο για τον πόνο λόγω ξάπλας προετοιμάσου γιατί είναι άστα να πάνε!!!ατροφούν και οι μύες και πλέον και οι απλές κινήσεις είναι επώδυνες!!!αλλά χαλάλι,αν έτσι μείνουν τα μωράκια μας πιο πολύ στην κοιλίτσα μας θα τα αντέξουμε όλα!!:)

Auto lew kai egw, genika kala einai ta kila gia ta dika mas swmata einai megaloi oi arithmoi!! Gia tia sispaseis mou to eipe kai emena se ena vathmo mou leei tis theloume deixnoun kinisi!! Mou eipe episis tha metrisoume klotsies kai petrwmata na doume oti ola einai aneta kai omorfa ekei mesa prepei na exw peripou 10-15 tin imera.

gia ton traxilo m eipe oti dn apantouse se emena, ston antra mou elege 20 ekatosta pou ton rwtouse gia ta poulakia tous! Tou lew sa de ntrepesai giatre! Pes mou twra kai poso einai o traxilos p exw pei se olo to kosmo 20cm!! Kai eidame pou egrapse katw 9mm stis fotografies. Kalos nmzw gia na min mou eipe tipota allo.

xalali den les tipota!! mou afise dio forografies tous apo tis poli kathares kai ama me pianei to parapono tis vlepw!!

Oi ipoloipes kale pou eiste??


kadxp2.png

FghAp2.png

duX5p1.png

Link to comment
Share on other sites

Το τιρκουάζ και το ροζ χαπάκι σα να βλέπω την ταινία το Matrix. Δε μπορείτε να ρωτήσετε ποια είναι η περιεκτικότητα του χαπακιού να μάθω γιατί και εγώ είμαι με επαπειλούμενη στο κρεβάτι. Δεν γράφουμε εδώ γιατί γράφουμε ασταμάτητα στο fb


ApRmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το τιρκουάζ και το ροζ χαπάκι σα να βλέπω την ταινία το Matrix. Δε μπορείτε να ρωτήσετε ποια είναι η περιεκτικότητα του χαπακιού να μάθω γιατί και εγώ είμαι με επαπειλούμενη στο κρεβάτι. Δεν γράφουμε εδώ γιατί γράφουμε ασταμάτητα στο fb

Susana ola einai tokolitika, analoga ti sispaseis exeis nmzw sou dinoun kai diaforetiki farmakeutiki agwgi kai analoga kai ti istoriko exeis giati nmzw merika prokaloun arithmies, zalades ktl. Twra ti akrivws periexoun den kserw tha mporeis sigoura omws na to vreis sto internet. Eksartate vevaia kai poia etairia ipostirizei o giatros sou gt einai farmaka poli omoia apo diaforetines etairies!!

Epeita einai kai oi eneseis gia tous pneumones pou voithane gia mia ousia na dimiourgithei grigorotera stous pneumones twn mwrwn. auta nmzw edw ta lene steriod injections alla nmzw kiriws einai gnwsta san corticosteriods! Elpizw na se voithisa!!


kadxp2.png

FghAp2.png

duX5p1.png

Link to comment
Share on other sites

Susana ola einai tokolitika, analoga ti sispaseis exeis nmzw sou dinoun kai diaforetiki farmakeutiki agwgi kai analoga kai ti istoriko exeis giati nmzw merika prokaloun arithmies, zalades ktl. Twra ti akrivws periexoun den kserw tha mporeis sigoura omws na to vreis sto internet. Eksartate vevaia kai poia etairia ipostirizei o giatros sou gt einai farmaka poli omoia apo diaforetines etairies!!

Epeita einai kai oi eneseis gia tous pneumones pou voithane gia mia ousia na dimiourgithei grigorotera stous pneumones twn mwrwn. auta nmzw edw ta lene steriod injections alla nmzw kiriws einai gnwsta san corticosteriods! Elpizw na se voithisa!!

Συνήθως κορτιζόνη δίνουν για ωρίμανση των πνευμόνων.

Τώρα για τις συσπάσεις αναλογα με την περίπτωση. Θα σας πω ότι μας είπε η μαία στο τελευταίο μάθημα για τις συσπάσεις.

Φανταστείτε τη μήτρα σαν ένα μεγαλο (τώρα πια) μυ. Σκεφτείτε τώρα τον τρικέφαλο στο χέρι σας. Οι συσπάσεις είναι σα να σφίγγει/χαλαρώνει αυτος ο μυς. Κανει την πρόβα του για τη μεγάλη μέρα, όπου θα πρέπει να σπρώξει έξω ένα παιδι. Δε γίνεται να είναι αγύμναστος! Εξου και Braxton Hicks που μπορεί να ξεκινήσουν νωρίς.

Αν τώρα είναι ρυθμικές και με πόνο εκει χορηγουν φάρμακα, να τις κόψουν λίγο γιατι μαλλον ο μυς πήρε φόρα. Και δε φτάνουν όλα αυτά, έχει και ένα (δύο στην περίπτωση σας)διαολάκια μέσα του να τον τζολεύουν.

Το μαγνήσιο πχ. βοηθάει στις κράμπες. Τι είναι οι κράμπες; Ακουσιες συσπάσεις μυών.:wink: Γι'αυτο πολλες έγκυες παίρνουν μαγνήσιο αλλά για light περιπτώσεις. Εσεις προφανώς παίρνετε κάτι πιο δυνατό, που δεν ξέρω τι είναι! :P


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως κορτιζόνη δίνουν για ωρίμανση των πνευμόνων.

Τώρα για τις συσπάσεις αναλογα με την περίπτωση. Θα σας πω ότι μας είπε η μαία στο τελευταίο μάθημα για τις συσπάσεις.

Φανταστείτε τη μήτρα σαν ένα μεγαλο (τώρα πια) μυ. Σκεφτείτε τώρα τον τρικέφαλο στο χέρι σας. Οι συσπάσεις είναι σα να σφίγγει/χαλαρώνει αυτος ο μυς. Κανει την πρόβα του για τη μεγάλη μέρα, όπου θα πρέπει να σπρώξει έξω ένα παιδι. Δε γίνεται να είναι αγύμναστος! Εξου και Braxton Hicks που μπορεί να ξεκινήσουν νωρίς.

Αν τώρα είναι ρυθμικές και με πόνο εκει χορηγουν φάρμακα, να τις κόψουν λίγο γιατι μαλλον ο μυς πήρε φόρα. Και δε φτάνουν όλα αυτά, έχει και ένα (δύο στην περίπτωση σας)διαολάκια μέσα του να τον τζολεύουν.

Το μαγνήσιο πχ. βοηθάει στις κράμπες. Τι είναι οι κράμπες; Ακουσιες συσπάσεις μυών.:wink: Γι'αυτο πολλες έγκυες παίρνουν μαγνήσιο αλλά για light περιπτώσεις. Εσεις προφανώς παίρνετε κάτι πιο δυνατό, που δεν ξέρω τι είναι! :P

Πόσα ξέρεις!!! :roll:


WWM7p2.pngqDKSp2.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ξέρεις!!! :roll:

αχαχαχαχα

Η μαία καλέ μας τα'πε την Τρίτη!

Εντάξει, βοηθάει που'χω και αδερφη μαιευτήρα, ενα φίλο παιδίατρο και αλλους δυο τρεις γιατρους στο κοντινό περιβάλλον και τους σκοτίζω τον έρωτα...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σαλομη πως πας;; εγω μπερδευτικα ο προηγούμενος γιατρος σ ελεγε οτι θα γεννησεις 2 μηνες νωριτερα ενω αυτός σ λεει οτι ειναι ολα οκ;.

Χειμωνα οποτε μπορεις μπες να να μας πεις νεα ηια τ παιδακια σ!!


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Auto lew kai egw, genika kala einai ta kila gia ta dika mas swmata einai megaloi oi arithmoi!! Gia tia sispaseis mou to eipe kai emena se ena vathmo mou leei tis theloume deixnoun kinisi!! Mou eipe episis tha metrisoume klotsies kai petrwmata na doume oti ola einai aneta kai omorfa ekei mesa prepei na exw peripou 10-15 tin imera.

gia ton traxilo m eipe oti dn apantouse se emena, ston antra mou elege 20 ekatosta pou ton rwtouse gia ta poulakia tous! Tou lew sa de ntrepesai giatre! Pes mou twra kai poso einai o traxilos p exw pei se olo to kosmo 20cm!! Kai eidame pou egrapse katw 9mm stis fotografies. Kalos nmzw gia na min mou eipe tipota allo.

xalali den les tipota!! mou afise dio forografies tous apo tis poli kathares kai ama me pianei to parapono tis vlepw!!

Oi ipoloipes kale pou eiste??

Salomi καλημέρα,πως είσαι??πόσο έχω γελάσει με τα 20 εκατοστά που είπες ο γιατρός για τα πουλάκια των μπέμπηδων!!! τα 9mm δεν είναι πάλι μήκος τραχήλου σίγουρα!!κάτι άλλο θα έγραψε ο γιατρός!!οι συσπάσεις πως πάνε?πόσο καιρό είπαν ότι θα σε κρατήσουν εκεί?εντωμεταξύ δεν έχεις βάλει και τικεράκι να ξέρουμε σε ποιά βδομάδα είσαι!!:D:D


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το τιρκουάζ και το ροζ χαπάκι σα να βλέπω την ταινία το Matrix. Δε μπορείτε να ρωτήσετε ποια είναι η περιεκτικότητα του χαπακιού να μάθω γιατί και εγώ είμαι με επαπειλούμενη στο κρεβάτι. Δεν γράφουμε εδώ γιατί γράφουμε ασταμάτητα στο fb

Susana συμφωνώ με όσα είπε η σαλώμη και η Daip,τοκολυτικά είναι όλα αυτά τα χαπάκια,κάποια πιο ήπια κάποια πιο βαριά!!στην Ελλάδα τα πιο γνωστά είναι τα yutopar αλλά κάτι άκουσα ότι τα απέσυραν!!εσύ λόγω συσπάσεων είσαι σε επαπειλούμενη ή λόγω αιμορραγιών??


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalispera sas!!!pos eiste koritsia simera? poli asioupi sto forumaki!! :)

emeis exthes eidame to nini mas!eina 2050kgr kai poli zoiros!!!

ola kala ta vrike o giatros...tora ksana se 3 evdomades kai tha kanoume kai kardiotokografima!

thiksame ligo kai to thema vlastokittaron!!ti mperdema thee mou!!pos einai dinaton na iparxoun toso diforoumenes apopseis gia ena epistimoniko kai toso sovaro zitima!!

emeis stin proti genna ta dosame se dimosia trapeza!!tora ti kanoume?? kortitsia eseis exete kataliksei ti tha kanete?


5At8p2.png

IoSup2.png

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas!!!pos eiste koritsia simera? poli asioupi sto forumaki!! :)

emeis exthes eidame to nini mas!eina 2050kgr kai poli zoiros!!!

ola kala ta vrike o giatros...tora ksana se 3 evdomades kai tha kanoume kai kardiotokografima!

thiksame ligo kai to thema vlastokittaron!!ti mperdema thee mou!!pos einai dinaton na iparxoun toso diforoumenes apopseis gia ena epistimoniko kai toso sovaro zitima!!

emeis stin proti genna ta dosame se dimosia trapeza!!tora ti kanoume?? kortitsia eseis exete kataliksei ti tha kanete?

Εμείς θέλαμε να τα δώσουμε σε δημόσια, αλλα δε γίνεται γιατί είναι συγκεκριμένα τα νοσοκομεία εδω που τα συλλέγουν και εγω δε θα γεννήσω σε κάποιο απο αυτά. Σε ιδιωτική δε θα τα βάλουμε πάλι, για πολλούς λόγους:

1. λόγω αναιμίας μου πιθανά να μην είναι και καλό το δείγμα

2. καταννοώ ότι οι αυτόλογες μεταμοσχέυσεις για γεννετικά νοσήματα δεν βοηθάνε το παιδί. Ιατρικό ιστορικό δεν έχουμε, οποτε δεν θα κάνουμε τίποτα.

Μετά είδα και την εκπομπή του Εξάντα και πείστηκα ακόμα περισσότερο...

http://vimeo.com/23804657

XEIMWNA τι κάνεις; Τα μπεμπουλινάκια σου; Όταν βρεις χρόνο γράψε μας δυο κουβέντες.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Susana συμφωνώ με όσα είπε η σαλώμη και η Daip,τοκολυτικά είναι όλα αυτά τα χαπάκια,κάποια πιο ήπια κάποια πιο βαριά!!στην Ελλάδα τα πιο γνωστά είναι τα yutopar αλλά κάτι άκουσα ότι τα απέσυραν!!εσύ λόγω συσπάσεων είσαι σε επαπειλούμενη ή λόγω αιμορραγιών??

Λόγω αιμορραγιών κυρίως είμαι στο κρεβάτι χτες νομίζω ότι έκανα και συσπάσεις ή με τρέλανε το έντερο και ο μπέμπης ή όλα μαζί. Πάντως εμένα το μωρό ζήτημα είναι να είναι ενάμιση κιλό το άλλο Σάββατο έχω ραντεβού για το Doppler


ApRmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...