Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Υπάρχουν ταλαίπωροι χωρισμένοι απο Βοιωτία? (Και γυναίκες μπορούν να απαντήσουν)


olympicbird

Recommended Posts

ν και η πρώτη δημοσίευση μου εδώ, θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας. Ομοιοπαθείς και άλλο τόσο ευάλωτοι. Μόνοι, ξαφνικά, από το πουθενά. Είναι όπως ο καρκίνος που ούτε το όνομά του δεν θέλουμε να ακούσουμε, χτυπά μια μέρα ξαφνικά την πόρτα μας και λίγες μέρες δακρύων μετά, μια ερώτηση ψιθυριστά στα χείλη τους σχηματίζεται. “ Γιατί, γιατί στο δικό μου σπίτι, γιατί” ;

Έτσι και γώ, σαν το δαιμονισμένο χτύπημα του καρκίνου της ζωή μας, ένα πρωινό, καθώς νόμιζα ότι αυτά που συμβαίνουν στα άλλα σπίτια δεν έχουν να κάνουν με την δική μας μοίρα ζωής, ήρθε η καταιγίδα, η ντροπή της αμοιβαιότητας, ο ξεσηκωμός των ψυχών και η κατάρρευση των πάντων .

Χωρίς προειδοποίηση χωρίς έλεος και οίκτος κοιτάς τα απομεινάρια και δακρύζεις. Το πρώτο δάκρυ για την εμπιστοσύνη, το δεύτερο για το μεγάλο το γιατί, το τρίτο, για το κενό.

Τα δάκρυα στέγνωσαν, η θλίψη παρέμεινε. Λες και την πήρε ο θάνατος την γυναίκα μου, αλλά είναι η εν ζωή και σε κοιτά από μακριά με ένα στιλ ειρωνείας που λες δεν είναι για μένα , δεν αφορά εμένα. Τρομάζεις στην άγνωστη σύζυγό σου. Δεν την γνωρίζεις, δεν ειναι αυτή, δεν θα μπορούσε να είναι αυτή.

Είναι Κυριακή του Πάσχα, αυτήν την μέρα διάλεξε, μετά τα χαμόγελα, τα λίτρα με κρασί, τον χορό , την μουσική. Θυμηθήκαμε ιστορίες από τα παλιά από μητρικές γενιές. Κοιμηθήκαμε αγκαλιά. Ξύπνησα τόσο όμορφα στο ζεστό πάπλωμα και είπα πρίν ανοιξω τα μάτια μου: “ Παω να φτιάξω κανα καφέ”.

Που το είπα, δεν έχει αξία, δεν ήταν εκεί για να με ακούσει. Η πόρτα κλειστή, σκοτάδι έξω, σκοτάδι στην ψυχή μου.

Μέρες αργότερα λίγα μηνύματα και ούτε καν η φωνή της. “ Δεν σε άντεχα.. είπε, θέλω ηρεμία, εσύ δεν σταματάς.. έγραψε στα SMS που δεν είχα σε τόση υπόληψη. Λόγια, που πέρασαν μήνες για να καταλάβω ότι ανήκαν στην σφαίρα του παράλογου. Να πιστέψω μια φθηνή δικαιολογία, αυτήν που αγαπητοί μου φίλοι και συμπάσχοντες, δηλώνει οτι θέλει, όποιος θέλει, για να αποκρύψει την αλήθεια. Αυτήν την αλήθεια αναζήτησα στους μήνες που περνούσαν, ανάμεσα στα δάκρυα μου, στις σκέψεις μου, στο να συντηρώ το παιδι μας που άφησε πίσω της. Μέρες τραγικά περασμένες και να σκουπίζεις κάποια βράδια τα δακρυά σου γιατί πρέπει να δείξεις στο παιδί σου οτι είσαι δυνατός, να καλύψεις την ντροπή που δεν φτιάχθηκε για τους άντρες όταν δακρύζουν απο αδυναμία ψυχής. Προχωρούσα σαν όρθιος θάνατος στις πεδιάδες που ζούσα, για να χωρέσω μια λογική στα άστρα μιας αγάπης . Αδύνατον. Η αγάπη μου για αυτήν ήταν η ίδια μου η ζωή, στηριζόμενη σε ανώτερες ηθικές αξίες οικογενείας και ύπαρξης. Πόσο λάθος έκανα. Έμαθα στην ζωή μου να τα δίνω όλα, γιατί είσαι ένα με αυτήν οφείλεις να είσαι. Ακόμη κάποιοι με βρίζουν.. ευγενικά λέγοντας μου ότι δεν πρέπει να τα δίνεις όλα.. Όμως, δεν μπορώ να φανταστώ έναν κόσμο που δεν μπορείς να πιάσεις το χέρι του συντρόφου σου και να ανεβείτε μέχρι τα άστρα αυτά, μέχρι θανάτου και περα απο αυτόν. Τι σημασία έχουν όλα τα άλλα στην ζωή;

Έφυγε την Κυριακή του Πάσχα, η τριαντάχρονη Βασίλισσα μου, διάλεξε άλλο πριγκιπόπουλο πολύ μεγαλύτερό της, ετών εξήντα πέντε. Ο άγνωστος μόνο Θεός γνωρίζει τα γιατί, τα δάκρυα και τους στεναγμούς αυτών που μείναν πίσω. Οι ψυχολόγοι γνωρίζουν φιλοσοφώντας, ότι θέλησε να βρει τον πατέρα που πράγματι δεν είχε, ως εραστή και ως ένα σε όλα. Έβρισα μερικούς από αυτούς ψάχνοντας να βρω τα κομμάτια μου.

Και γώ, πιο εκεί, προσπαθώ να γίνω , πατέρας, μάνα, σύζυγος του εαυτού μου, πνιγμένος σε όλα ανεξήγητα ερωτηματικά που πρέπει να απαντηθούν. Πρέπει;

Με έφαγε η μοναξιά των σκέψεων, και είμαι σίγουρος ότι ένας παπούς σε ένα πάρκινγκ είχε δίκιο που μου είπε: Ένα άλλο βλέμμα με αγάπη θα απαλύνει τον πόνο σου, όταν σε κοιτάξει, και ξαναχτίσει μέσα σου την ελπίδα. Μπορεί να έχει δίκιο. Γιατί κανένα φάρμακο ψυχής ακόμη δεν βοήθησε.

Υπήρξα ρομαντικός μέχρι βλακείας εξομολογούμε σε εσάς, Σε εσάς που άγνωστοι σε με, μπορεί να καταλάβετε πολλά περισσότερα από ότι δεν κατάλαβα δέκα χρόνια τώρα.

Ισως Ο Θεός που του αρέσει να κρύβεται, να υπάρχει στο περίσσευμα ψυχής ενός άλλου συνανθρώπου μας, εμφανίζοντας το καλύτερο για μας, μετά τόσων βασάνων. Σίγουρα Αυτός ξέρει καλύτερα. Μετά , εσείς, και τελευταίος εγώ.

Σας ευχαριστώ πολύ που με δεχτήκατε.

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω βρε Γιωργο...:(

Ευχομαι συντομα να μαζεψεις τα κομματια σου και να προχωρησεις παρακατω,ξερω δεν ειναι ευκολο,μα πρεπει...

Κανε υπομονη για το παιδι σου,δυστυχως συμβαινουν και αυτα μεσα στην ζωη...

Κουραγιο,δεν εχω αλλα λογια να σου πω...!!!


Γιωργία :arrow: 31/1/2008

Μυρτώ :arrow: 13/11/2009

Σας λατρεύω γλυκά μου κοριτσάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

πραγματικά συγκλονίστηκα με τον τρόπο της γραφής σου!

Θα μπορούσα να πω ότι βρισκόμαστε στην ίδια κατασταση μόνο που εμένα μου έχει μπλοκάρει τα συναισθήματά μου και προσπαθεί να με έχει σε μια κατάσταση ανάγκης κι εκείνος ζει την ζωή του!

Θα έκανε πότέ κανείς οικογένεια χωρίς να έχει ξεπεράσει την πρώην?

Με καθημερινά ψέμματα?με επιθέσεις μπροστά στοπαιδί?

Και μετά να σου λέει σ'αγαπάω τα έκανα αυτά γιατί είχες δίκιο!

Καλή Δύναμη

Να σαι δυνατός για το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πραγματικά συγκλονίστηκα με τον τρόπο της γραφής σου!

Θα μπορούσα να πω ότι βρισκόμαστε στην ίδια κατασταση μόνο που εμένα μου έχει μπλοκάρει τα συναισθήματά μου και προσπαθεί να με έχει σε μια κατάσταση ανάγκης κι εκείνος ζει την ζωή του!

Θα έκανε πότέ κανείς οικογένεια χωρίς να έχει ξεπεράσει την πρώην?

Με καθημερινά ψέμματα?με επιθέσεις μπροστά στοπαιδί?

Και μετά να σου λέει σ'αγαπάω τα έκανα αυτά γιατί είχες δίκιο!

Καλή Δύναμη

Να σαι δυνατός για το παιδάκι σου!

λοιπαμε πολυ για τον γιωργο γιατι η γυναικα του τον εχει κανει κοματα και φενεται ενας γλυκος ανθρωπος απο την γραφη του .

αλλα και αυτη την κατασταση που ζεις εσυ δεν θα μπορουσα να ειμαι η εναλακτικη λυση σε καποιον ετσι ειμαι εγω δεν θελω να σε κρινω αλλα δεν θα το εκανα αυτο στον εαυτο μου για εμενα !!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο πολύπλοκα τα πράγματα! πίστευε πως αν συνέχιζε την ζωή του χωρίς να έχει λύσει τα προβλήματά του θα γιατρευε τις πληγές του!

γεννούσα και μάλωνε με την πρώην για το παιδί τους!!!!!!!!!

φυσικά τον έχω εγκαταλείψει εδώ και 6 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι κουράγιο και υπομονή.

Η ζωή είναι πολύ απλή απλά θέλει δύναμη, πορεύεσαι με αυτά που σου δίνει, απλά παλεύεις για το καλύτερο.

Όλοι πέφτουμε και μέσα σε αυτούς και εγώ φυσικά, όμως πρέπει να ξανασηκωθείς. Σκληρό? Ναι, όμως έτσι είναι.

Καλή δύναμη.


IxBZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο πολύπλοκα τα πράγματα! πίστευε πως αν συνέχιζε την ζωή του χωρίς να έχει λύσει τα προβλήματά του θα γιατρευε τις πληγές του!

γεννούσα και μάλωνε με την πρώην για το παιδί τους!!!!!!!!!

φυσικά τον έχω εγκαταλείψει εδώ και 6 μήνες!

ποσα εχει αυτη η ζωη να μας μαθει αληθεια γιατι αυτο τι ατιμο γιατι μου την σπαει στα νευρα .κριμα ειναι να τα περναμε ολα αυτα και να υπαρχουν και παιδικες ψυχουλες να ταλεποριουνται :-( :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οπου υπάρχει θέληση, υπάρχει τρόπος.

Για οποιαδήποτε απορία που αφορά την αναπτυξη του παιδιού σας και τυχόν προβλήματα μάθησης & συμπεριφοράς του, μη διστάσετε να στείλετε μήνυμα στο λογαριασμό μου προκειμένου να επικοινωνήσω μαζί σας. Περιοχές Ν.Βοιωτίας

Καλή δύναμη!!

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...