Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2015


D_i_d

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!! Χρονιζουν οπου ναναι τα μικρα μας! Εμεις γενεθλια θα της κανουμε σε ενα παρκο κοντα στο σπιτι μας οπου εχει θεα, πρασινο, παιζοτοπο κ εχει μεζεδες ποικιλιες ειναι φανταστικά! Το προτιμω απο το σπιτι οπου θα κουραστω πολυ γιατι θα χω αρκετο κοσμο. Βεβαια θαθελα να μαγειρεψω απο την αλλη αλλα δεν ξερω.. Πεφτει καθημερινη εξω θα το φχαριστηθουμε περισσοτερο κ λιγοτερα κ τα εξοδα.. Το σκεφτομαι.. Θεμα δεν εχω σκεφτει.. Δεν ηξερα πως κανουμε θεμα στα γενεθλια! Αλλα πολυ ωραια ιδεα! Σιγουρα θα βαλω μπαλονια αλλα θα σκεφτω κ κατι ακομα κ γιατι οχι να μεινει σα σουβενιρ κ στους καλεσμενους! Μπραβο Αντωνια!

Κοριτσια εσας ζηλευουν οταν τρωτε; Οποτε τρωμε ζηλευει απιστευτα μεχρι σουβλακι της εδωσα, ακομα κ παγωτο(οκ ισα για τη γευση να μη φωναζει) εφαγε μια φορα κι εναν ολοκληρο κεφτε μπουκιτσα μπουκιτσα! Αυτη τη φετα πια.. τρελαινεται! Ευρυχωσ δεν την παιρνουμε πολυ αλμυρη...Κι αν παω να την ξεγελασω να τησ δωσω απτο δικο τησ φαγητο(ενω ειναι φαγωμενη) μου το πεταει! Πιο πολυ ζηλεια ειναι παρα πεινα! Μου φαινεται θα σταματησουμε να τρωμε μπροστα της!!!:D


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι,σ ευχαριστώ! Δεν το εχω ξανακούσει κ θα ήθελα να παρω καμια ιδεα! Κ το αερόστατο μ αρέσει που είπε το μωλο πριν,ολα ωραία ειναι! Να δειχνουμε φωτογραφίες στα παιδάκια μας οταν μεγαλωσουν6.πως θες να μου στείλεις;

Κοριτσακι σου στείλα πμ για τον τροπο με τις φωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!! Χρονιζουν οπου ναναι τα μικρα μας! Εμεις γενεθλια θα της κανουμε σε ενα παρκο κοντα στο σπιτι μας οπου εχει θεα, πρασινο, παιζοτοπο κ εχει μεζεδες ποικιλιες ειναι φανταστικά! Το προτιμω απο το σπιτι οπου θα κουραστω πολυ γιατι θα χω αρκετο κοσμο. Βεβαια θαθελα να μαγειρεψω απο την αλλη αλλα δεν ξερω.. Πεφτει καθημερινη εξω θα το φχαριστηθουμε περισσοτερο κ λιγοτερα κ τα εξοδα.. Το σκεφτομαι.. Θεμα δεν εχω σκεφτει.. Δεν ηξερα πως κανουμε θεμα στα γενεθλια! Αλλα πολυ ωραια ιδεα! Σιγουρα θα βαλω μπαλονια αλλα θα σκεφτω κ κατι ακομα κ γιατι οχι να μεινει σα σουβενιρ κ στους καλεσμενους! Μπραβο Αντωνια!

Κοριτσια εσας ζηλευουν οταν τρωτε; Οποτε τρωμε ζηλευει απιστευτα μεχρι σουβλακι της εδωσα, ακομα κ παγωτο(οκ ισα για τη γευση να μη φωναζει) εφαγε μια φορα κι εναν ολοκληρο κεφτε μπουκιτσα μπουκιτσα! Αυτη τη φετα πια.. τρελαινεται! Ευρυχωσ δεν την παιρνουμε πολυ αλμυρη...Κι αν παω να την ξεγελασω να τησ δωσω απτο δικο τησ φαγητο(ενω ειναι φαγωμενη) μου το πεταει! Πιο πολυ ζηλεια ειναι παρα πεινα! Μου φαινεται θα σταματησουμε να τρωμε μπροστα της!!!:D

Σ'ευχαριστω ... Αλλα σε όσα γενέθλια παω κ πριν το μωρό.. Σε φίλες κ κουμπάρες, το θεμα της τούρτας το αναπτύσσουν κ σε στολισμό .. Πιο light βεβαια... Κ δίνουν δωράκια σε ολα τα παιδάκια του πάρτυ ... Η δε μια κουμπαρά μου πιάνει το χέρι της κ κανει κατασκευές μεγάλες σε σχεση με το θεμα για να βγαίνουν φωτο τα παιδια κ πολλα αλλα, επίσης κάποιες που βλέπω κάνουν ακόμη πιο υπερβολές, απευθύνονται σε διοργανώτριες εκδηλώσεων κ τους στολίζουν το πάρτυ!!!

Εγω θα τα κανω πρωτα ο θεός στην αυλη μας κ θα στολίζω μονή μου!!! Να δούμε τι θα κατέφερω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα Αντωνια.. Εγω μονο 4 παιδακια εχω καλεσμενα, τα δυο πανε δημοτικο(και φοβαμαι οτι θα μου δυαλυσουν το σπιτι-ενας ακομα λογος που θελω να το κανω εξω) κ τα αλλα λυκειο... Δεν ξερω κατα ποσο τελικα αξιζει να ασχοληθω με θεμα κ σουβενιρ δωρακια..

Οταν μεγαλωσει η μπεμπα μου κι εχει φιλους τοτε ναι πολυ καλη ιδεα..

Κοριτσια σκεφτηκα να την γραψω απο σεπτεμβρη σε καποιο εργαστηρι μουσικοκινητικης αγωγης ή κολυμβητηριο ή καμμια αλλη ιδεα να μου δωσετε γιατι δεν εχω ιδεα εγω.. θελω 2-3 φορες τη βδομαδα να πηγαονω μαζι της βεβαια να παιζει θελω πιο πολυ να ρθει σε επαφη κ με αλλα παιδακια, χορο μουσικη κατι.. Εχετε να προτεινετε;;;


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Έχω πολύ καιρό να γράψω κ εγώ! Μεγαλώσανε πολύ τα μωρά μας. Να σας ζήσουν οι νεοφώτιστοι!!

Νεφέλη εμένα δε ζηλεύει, αλλά του δίνω συχνά ότι τρώμε από μόνη μου..Μάλλον γι αυτό δεν ζηλεύει, γιατί τα δοκιμάζει ούτως ή άλλως!χαχα!

Εμείς θα τον βαπτίσουμε ανήμερα των γενεθλίων του, οπότε πάρτυ και βάπτιση θα γίνουν μαζί. Θέμα δεν θα έχω, γιατί η εκκλησία από μόνη της είναι πολύ στολισμένη με λουλούδια και πεύκα, οπότε οποιοσδήποτε έξτρα στολισμός εκεί μέσα θα "χαθεί" στο φόντο και δεν θα ταιριάξει καθόλου. Κάτι ελαφρύ σε στολισμό πάντως θα κάνω μόνη μου, αλλά χωρίς κάποιο συγκεκριμένο θέμα.

Ο δικός μου επίσης δεν έχει κανένα μα κανένα δόντι! Έχουμε άλλο φαφουτάκι στην παρέα ή έχει μείνει ο μόνος φαφούτης ρε κορίτσια;;;;;


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τι κανετε;;; εχω χαθει,δεν εχω διαβασει νεα σας....δεν προκαβαινω...ειμαι ολη μερα στη δουλεια -εξετασεις βλεπετε..αλλαζει κι ο συζυγος δουλεια, τρεχουνε κ με ενα θεμα υγειας που εχει...κ επαθε κι η μικρη αλλεργια. Μαλλον δηλ ειναι αλλεργια...γεμισε το κορμακι της σπυρακια...μαλλον απο βερυκοκο...ευτυχως δεν την τρωνε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!

Εμείς Νεφέλη παμε καθε εβδομάδα 1 η 2 φορές την εβδομάδα σε δραστηριοτητες που διοργανώνει η ευαγγελικη εκκλησία στην περιοχη. Παίζουμε με αλλα παιδάκια, εχει διάφορα παιχνίδια, μπουσουλαει ο μικρός, εχει διάφορα. Μετα τραγουδάμε τραγουδια που συνδυάζουν και κίνηση. Πιστεύω εχει κ στην Αθήνα πολλές δραστηριοτητες. Θα διάλεγα κατι πολυ χαλαρό, με παιχνίδια κ τραγούδια.

Baby swimming θελω κι εγώ και δεν το πηγα το χειμώνα λογω του καιρού. Μας ειπαν για 1 φορα την εβδομάδα,8 φορες συνολικα 64?,καλά είναι; το καλό είναι οτι δίπλα στο σπίτι μας,5 λεπτά με τα πόδια. Έχουμε κ καποια καφε για γονείς που θελω να παω να δω πως είναι


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το φαγητό περνάμε φάση που δεν μας αρεσουν τα λαχανικά. Του βαζω μπροστα του κοτόπουλο η κρέας η ψάρι κ λαχανικά, σνομπάρει επιδεικτικά τα λαχανικά κ ορμάει στα υπολοιπα. Σε σημειο που αν βαλω μόνο λαχανικα, περιμένει για το ψάρι η το κρεας.

Απο φρούτα, εχουμε λατρεία για τις φράουλες κ τα ακτινιδια. Περασαμε κ τη φαση με τα φραμπουαζ αλλα τα βαρέθηκε. Τρωμε κ μήλο χριτς χριτς με τα δυο μας δοντάκια.

Καθε μερα παμε για καφεδάκι κ εχει κ χώρο για να παιξει,διπλα μας. Παίρνουμε τα φρούτα καθαρισμένα κ κομμένα κ τον βάζω στο καρεκλάκι κ τρώει η παιρνω μπιφτεκάκια μαζί κ τρώει. Μας βοηθάει πολυ πουδεν αλεθουμε, τα τρωει ολα ετσι. Αλλες φορές θελει μονο να θηλασει στη βόλτα. Γενικα θέλει να φάει αυτο που τρωω αλλα αν δεν καμει6,δεν του δίνω. Αν ειναι φαγητο κ εχω κανει εισαγωγη στα υλικά, του δίνω. Γλυκά δεν εχω δωσει. Τωρα σκέφτομαι τι λαχανικά να του δωσω


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Luz πως του δινεις μη αλεσμενα με δυο δοντια; Κι εμενα δυο δοντια εχει αλλα δοβαμαι να της δωσω μην πνιγει με κανενα κομματι. Αμα ξεφυγει κανα μικρο κομματι κ κατσει στο λαιμο τι γινεται μετα;

Εγω της δινω λιγο ψωμακι κ οτι τρωμε εμεις αλλα το λιωνω με το χερι μου εκεινη τη στιγμη ή μπουκιτσες πααρα πολυ μικρες αλλα το κανονικο της φαγητο ειναι παντα πουρες αλεσμενο.

Ψαρι κι αυγο τον αλλο μηνα μας ειπε π γιατρος.

Ωραια αυτα που κανει η εκκλησια εκει. Εγω δεν ξερω τιποτα για εδω.. 64 ευρω 8 φορες πολυ καλα. Εγω βρηκα ενα κεντρο ψυχοκιμητικης αγωγης 4 φορες 60 ευρω! Μου φαινονται πολλα αλλα αν δε βρω τπτ αλλο εκει θα παω.

Αν εχετε κι εσεις κατι κατα νου... Νοτια μενω...


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης το κολυμβητηριο στη παρουσα φαση το φοβαμαι, εχω διαβασει διαφορα για αυτη την ηλικια. Γενικα βεβαια εμενα δε μου αρεσει το κολυμβητηριο.. Θα την γραψω ομως ισως σε μεγαλυτερη ηλικια..


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nefeli,να σου πω,εμεις δεν φαγαμε καθολου αλεσμενα. εγω ηθελα να κανω baby led weaning απο την αρχη,οπου δινεις κομματια και αφηνεις το παιδι να φαει οσο και ο,τι θελει. Ο παιδιατρος με επεισε ομως να αρχισω με πουρε. Ο μικρος ομως δεν ηθελε. Αρχισαμε με το που κλεισαμε τον 6ο με ζωμο και μετα πουρε καροτο αλλα ο μικρος δεν ηθελε και δεν μπορουσε να φαει. Ολα τα εβγαζε με τη γλωσσα εξω! Και καθε φορα κλαμα με το που εβλεπε το κουταλι. Ετσι του εδωσα διστακτικα λιγη μπανανα πριν κλεισουμε τον 7ο και ως δια μαγειας εφαγε!

Συνεχισα με κοτοπουλο σε ινες,μπροκολο σε φουντιτσες,πλιγουρι το οποιο εφαγε με τις χουφτιτσες του. Πολλες φορες εβγαζε τις μπουκιες του αλλα συνεχιζε να τρωει. Με τον καιρο εγινε πιο ευκολο για αυτον να τρωει. Φυσικα οι ποσοτητες ειναι πιο μικρες απο ο,τι αν ετρωγε αλεσμενα,αν συγκρινω με αυτα που διαβαζω. Συμπληρωνει παντα με θηλασμο.

Εχει μονο τα δυο κατω δοντια για αυτο το κρεας του το κανω ινες η δινω μπιφτεκια. Τα φρουτα τα τρωει ανετα και το γιαουρτι το βαζω πανω σε κομματια φρουτο.

Φυσικα αν ενα μωρο τρωει αλεσμενα κ υπαρχει μεσα κομματι, επειδη εχει μαθει να ρουφαει την κρεμα θα ρουφηξει το κομματι προς τα πισω. Καλυτερα να δωσεις κομματια ανεξαρτητα απο την κρεμα ισως. Μαλακα λαχανικα,φρουτα στο χερι,μπανανα ας πουμε. Τωρα ειναι καλη ηλικια για να αρχισει η μεταβαση σιγα σιγα. Ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι ουτως η αλλως γυρω στους 9 μηνες αρχιζει το finger food με στοχο στο χρονο να τρωνε απο το οικογενειακο τραπεζι. Εισαι στο φεισμπουκ; Υπαρχει μια πολυ καλη ομαδα για τη μεταβαση σε κομματια. Θα κοιταξω να σου βαλω τις πληροφοριες αν σε ενδιαφερει.


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης το κολυμβητηριο στη παρουσα φαση το φοβαμαι, εχω διαβασει διαφορα για αυτη την ηλικια. Γενικα βεβαια εμενα δε μου αρεσει το κολυμβητηριο.. Θα την γραψω ομως ισως σε μεγαλυτερη ηλικια..

Γιατι το λες αυτο; τι εχεις ακουσει; Εμας εχει προγραμματα απο 6 μηνων. Αν παμε θα ειναι ηδη πανω απο 12 μηνων. Τι σε κανει να εχεις ενδοιασμους;


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω της δινω που κ που μικρα μικρα κομματακια που λιωνουν αλλα οχι καθε φορα.. Με ενδιαφερει αυτο που λες αλλα δεν εχω φεισμπουκ, αλλος τροπος να το διαβασω υπαρχει;

Για το κολυμβητηριο εχω διαβασει πως μεχρι τα δυο καλο ειναι να μην πηγαινουν ακομα γιατι αυξανονται οι πιθανοτητες να παρουσιασουν αναπνευστικα διοτι οζον με σαλιο ιδρωτα κ ουρα δημιουργουν μια ενωση ασχημη. Επισης εγω σαν παιδι λογω κολυμβητηριου εμφανισα ουρολοιμωξη που αν αρχισει αντε να την σταματησεις. Εφτασα 20 για να ησυχασω. Ηρεμουσα για κανα χρονο κ μετα ξανα τα ιδια. Κ γιαυτους τους λογους κυριως τον πρωτο, εχω ενδοιασμους..

Τι ειναι οι μπανανοτηφανιτες;;;;


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον κοριτσια μετα απο χροοοονια γραφω..

βαφτιστηκαμε πριν ενα μηνα,ολα καλα, μου εμεινε το αγχος μονο. Ηταν πολυ χαμογελαστη ποζαρε κ πηγε σε ολους. Πηγαμε κ διακοπες ξετρελαθηκε με τη θαλασσα κ την αμμο. Απο φαγητο...με τα κεφια μας. Αλεσμενα δινω ακομα...αλλα της δινω μιραντα ψωμακι εφαγε στις διακοπες πατατες κ λουκουμα...αυτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...