Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια

Ειχα ξαναγραψει ενα μηνυμα το πρωι, αλλά εχει εξαφανιστεί!!Περιεργο...Το ειδε καμια σας;

ζουνιτσα το βρηκα τελικά και μαλιστα σε δυο σ/μ.Πηρα και τις δυο γευσεις και θα του δοκιμασω αύριο, τη μπανανα μάλλον

Τα μπιλάκια τα δοκιμασα σε δικο μου γιαουρτακι και μου αρεσαν πολύ

Ο μικρος μου δεν εχει στανταρ ωρες υπνου.Δυστυχώς!!Σήμερα ξυπνησε στις 5 για φαγητό, ενω χθες ειχε πιει όλο του το γαλα.Αλλες φορες πινει γαλατακι νωρις και κοιμάται πάνω από 10ωρο.

Δυσκολευομαστε πολύ να τον κοιμισουμε.Ενω είναι σκουντουφλης από τη νυστα αργει να κοιμηθεί.Τα εχω δοκιμασει όλα, μπανακι πριν τον υπνο, αγκαλιτσες στο κρεβατι, νανουρισμα.Τωρα παιδευομουν πάνω από μισαωρο και δεν τα καταφερα, ανελαβε ο μπαμπας του

Εσεις πως τα κοιμιζετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ρε κοριτσια δεν κοιμαται σερι με τιποτα. Θα ξυπνησει τουλαχιστον 2 φορες το βραδυ!Ποτε κοιμουνται σερι? Ξερω οτι θα μου πειτε οτι κοιμουνται ΗΔΗ!Δε δουλευω και ξεκουραζομαι λιγο απο δω λιγο απο κει αλλα αυτο το νυχτερινο ειναι μαρτυριο!!!καμια οχι πολύ ακραια προταση??:wink:

φιλιαα

Ποιον πονο σου???? Η δικη μου δεν κοιμαται καθολου το βραδυ? οταν βγαζουμε δοντια ειναι ολο βραδυ στο στηθος και οταν την βγαζω σηκωνεται ορθια και κλαιει. οταν δεν βγαζουμε δοντια κοιμαται στις 9 και σηκωνεται στην καλυτερη περιπτωση 12,30, 3, 6, 7,30 και ξυπναει στις 8,30!!!!!!!!!!!!!!!!! Εχεις να πεις τιποτα???? Ακομη και το μεσημερι ξυπναει..... Τα νευρα μου ειναι κροσια!!!! Εχω και τον περιγυρο να μου λεει το μακρυ και το κοντο του για τον θηλασμο και εκνευριζομαι ακομη περισσοτερο. Μεχρι και η διαιτολογος που με παρακολουθει αντι να ασχολειται με την διατροφη μου εχει φαγωθει να κοψω τον θηλασμο γιατι δεν προσφερει τιποτα στο μωρο κτλ.... Εχω προσπαθησει να της δωσω ξενο γαλα με μπιμπερο, πινει 250μλ στις 9-9.30 και 12.30 ειναι παλι ξυπνια και ετοιμη για θηλασμο. Αυτο το μωρο με εχει εξαντλησει...


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites

αχ κριστι μου.... σε νιωθω.

Οσο για το θηλασμο ειναι τρομερο δεσιμο και εγω εκλαιγα πολύ καιρο μετα τον αποθηλασμο.Μου ελειπε τρομερα και ενιωθα οτι δεν εκανα τα παντα,στενοχωριομουν που δεν ειχαμε τοσο εντονη επαφη Εγω το εκοψα στον 6ο μηνα γιατι ο μικρος επινε απιστευτες ποσοτητες οπως διαπιστωσα αργοτερα, τις οποιες ουτε αγελαδα δεν τις εβγαζε!!!

Θα σου ππω το εξης: Η αληθεια ειναι οτι ο θηλασμος ειναι υπεροχος και μας δενει απιστευτα αλλα οταν θα τον κοψεις θα νιωσεις απιστευτη ελευθερια και οσο και αν δε το πιστευεις και με το μπουκαλι δενεσαι πολύ.Το ξερω ουτε εγω το πιστευα αλλα πολλες φορες που τον ταιζω βραδυ και χουχουλιαζει μου θυμιζει πολύ εκεινααα τα βράδια του θηλασμου.

Οσο για τους γυρω επισης σε καταλαβαινω γιατι εμενα η μαμα μου φανατικη αντι-θηλασμου με εκανε να νιωθω οτι στην ουσια βασανιζα το παιδι μου με το θηλασμο οτι αυτο φταιει που δεν κοιμαται και αλλες τετοιες βλακειες. Οπως βλέπεις ακομη τα ιδια εχουμε!!!ΩΧ τα ξαναθυμήθηκα και φουντωσα!!!:mad:

Να πω τελος οτι θαυμαζω ολες εσας τις μανουλες που θηλαζεται ακομη!

καλημερα!!!!


aigAp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας!!!!! περιστεράκι και εγώ τρώω τα μπαλάκια φιατί οταν θέλω σοκολάτα είναι μια λάιτ απόλαυση... χαχαχαχαχα.

κριστάκι θα κόψεις το θυλασμό όταν εσύ είσαι έτοιμη!!! και μην ακούς κανέναν!!! και το κουρκουμπελάκι έχει δίκιο. θα είσαι λίγο πιο free. όσο αφορά το βραδινό γάλα μην περιμένεις σε μία φορά αλλαγή. θα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 7-10 μέρες για να καταλάβει οτι χόρτασε και δεν θα ξυπνήσει. γιατί η αλήθεια είναι οτι το ξένο γάλα είναι πιο χορταστικό. και έχει και κάποιες ουσίες (σίδηρο, βιταμίνες κλπ) που πρέπει να κάνεις διατροφή για να τις δίνεις εσύ. πάντως η απόφαση είναι δική σου!!!!!

κουρκουμπέλι εμένα κοιμόταν σερί από 3 μηνών και τώρα κανα δίμηνο ξυπνάει τη νύχτα!!!! τι να πω?? η αλήθεια είναι οτι είναι και η φάση αναπτυξης που φοβούνται μόνα τους κλπ. μήπως πεινάει?? μήπως έχει δοντάκια?? δοκίμασε ένα βράδυ να της δώσεις ντεπονάκι ή ότι άλλο δίνεις και να δεις. ή να την ταίσεις εκείνη την ώρα. μόνο για ένα βράδυ για δοκιμή!! εμένα μια εβδομάδα (πιο παλιά) δδεν σταματούσε να κλαίει αν δεν έτρωγε. εγώ δεν της έδινα για να μην μάθει και συνεχιζόταν όλο το βράδυ έτσι, ώσπου μια μέρα της έδωσα γάλα, το τσάκισε και κοιμηθήκαμε.... μια εβδομάδα κράτησε. μετά ξανακοιμήθηκε πάλι σερί.

πήγαμε σε ωρυλά και δεν έχει τπτ το αυτάκι μας. χτες φάγαμε μακαρόνια με κιμά (αλεσμένα εννοείται γιατί αρνούμαστε να φάμε διαφορετικά). μιλάμε για πολλές αναγούλες αν καταλάβει κομμάτι στο στόμα της. θα δείξει. τα φιλιά μας!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γεια σας

Ηρθε κ ο Βέγγος.....θα γίνω γραφική αμα πω πόσο τρέχω ε? Σε καλό να μου βγει....ελπίζω!

Εγώ που αποθήλασα βίαια κ πολύ άσχημα στους 6 μήνες το μωρό μου, χωρίς φυσικά να θέλω, λόγω ενός γεγονότος τελοσπάντων που δε θέλω να θυμάμαι, έχω να πω τα εξής.

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ μωρά που δεν θηλάζουν κ απλά δεν κοιμούνται.

Οπως επίσης υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ μωρα που θηλάζουν κ ξεραίνονται στον ύπνο.

Και μελέτες τα λένε αυτά, αλλά κ ο περίγυρος, εγώ ξέρω πολλές και από τις 2 περιπτώσεις! Και μάλιστα παιδιά της ίδιας μαμάς!

Κορίτσια, δεν είναι όλα τα μωρά ίδια.

Υπομονή...άλλα είναι καλόβολα άλλα βασανιάρικα.

Ενα πράγμα ξέρω σίγουρα

Οταν εκβιάζεις καταστάσεις κ πας να επιβάλλεις πράγματα τελείως ξένα με το παιδί σου, σε καλό δε θα σου βγει.

Κάντε αυτό που λέει το ένστικτό σας κ οι αντοχές σας βέβαια....μια χρυσή τομή καπως....δύσκολο πολύ είναι αλλά δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος.

Οσο για το τι προσφέρει ο θηλασμός, οι επίσημοι φορείς υγείας που λένε 2 χρόνια ανεμπόδιστος θηλασμός κάτι ξέρουν.

Εαν το παιδί εχει μια σχετικά ισορροπημένη διατροφή στέρεων τροφών, δε στερείται τίποτα διατροφικά, ίσα ίσα, μάλλον στερείται την ταυρίνη που έχουν οι σκόνες! Ω ναι, σα το red bull......

Οσον αφορά το δέσιμο....

Ενα παιδί "χορτασμένο" απο την επαφή, αργότερα ανεξαρτητοποιείται πιο εύκολα και ουσιαστικά από ένα "στερημένο" παιδί που συνέχεια θα ψάχνει να βρει αυτό που του λείπει, και στην ενήλικη ζωή μετά..... (είμαι φαν του Γιωσαφάτ ναι!)

Φιλοσόφησα πάλι!

Φευγω, πάω στο νεροχύτη! Με καλεί!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας ταλαιπωρες μανουλες

τι κανετε?Ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μπεμπονια το ιδιο.......

εμεις καλυτερα με το βηχα και τισ μυξες ηρεμησαμε λιγο με την αντιβιωση αλλα η ζηλεια και η τρελα του Μαριου καλα κρατει!!!!!!!!Δεν ξερω ωρες ωρες με βγαζει εκτος εαυτου......

Το ευχαριστο ειναι οτι εχτες γεννησε η κουμπαρουλα μου την βαπτιστηρα μου και ειμαι πολυ χαρουμενη!Της εφτιαξε και η Κλεο μια τουρτιτσα παρα πολυ ωραια.Ξετρελαθηκε.......


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τον υπνο που λετε ρε κοριτσια τι να πω σιγουρα το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και εχει τους ρυθμους του. Εγω και με τα δυο παιδια δεν ειχα ιδιατερο προβλημα. Καλα με το Μαριο κανενα απολυτως απο τοτε που γεννηθηκε μεχρι και σημερα! ο χαρουλης μεχρι 6 μηνων ξυπναγε μια φορα τη νυχτα για γαλα. Ξεκινησε να ξυπναει στις 3 και σιγα σιγα το κατεβαζε. Τωρα κοιμαται σερι 10 με 7.30 εως 8 το αργοτερο! Εγω αυτο που εχω εφαρμοσει και στα δυο ειναι την ιδια παντα ωρα καθε βραδυ κλασικη ρουτινα μπανακι παιχνιδακι γαλα και υπνο. Τα βαζω στο κρεβατι τους με την πιπιλα τους και το αγαπημενο τους αρκουδακι και τα αφηνω να κοιμηθουν μονα τους απο την αρχη αυτο! Δεν τα νανουριζω δεν τα παιρνω αγκαλια.....Συνηθως δεν ξυπανε καθολου μεσα στη νυχτα(οταν ειναι καλα παντα μιλαμε). Αν τυχει και ξυπνησουν συνηθως τους εχει φυγει η πιπιλα οποτε την βαζω και συνεχιζουν. Αυτα


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα γιναμαι 11 μηνων! Αντε σε λιγο χρονιζουμε! Α δεν σας εχω πει και εμεις πολυ μινιον ειμαστε. Την παρασκευη που μετρηθηκαμε 9450 και 72 εκατοστα. βεβαια εμεις εχουμε και τους εμετους ισως για αυτο αλλα η γιατρος δεν ανησυχει οποτε ουτε και εγω.


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Φευγω παω για υπνο σημερα σχετικα νωρις γιατι αν η αυριανη μερα ειναι οπως η χτεσινη δεν θα την βγαλω καθαρη!

Καληνυχτα


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσακια μου!!!!! Χριστινα και η δικη μου η μικρη δεν κοιμαται καθολου και ακομα θηλαζει............... και εγω νοιωθω πολυυυυυυυυυυυ κουρασμενη........... βρε κοριτσια πηγα στα hondos center χθες και πετυχα μια εγκυουλα πωλητρια τη ρωτησα σε ποιον μηνα ειναι μου ειπε οτι ειναι 4 μηνων στο δευτερο και μου λεει η κορουλα μου ειναι 14 μηνων αλλα ειναι πολυ ησυχη, δεν με εχει ξενυχτησει ουτε μια νυχτα...... κοιμαται σερυ απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε!!!!!!!!!!!!!!!! ηταν σαν να μου εχωσε σφαλιαρες!!!!!!!!!!! γιάυτο λεει και το αποφασισε το δευτερο!!!!!!! την ακουγα και νομιζα οτι με κοροϊδευε.......... αφου σκεφτηκα να κοψω τον θηλασμο για να κοιμηθω λιγακι...........αλλα δε το θελω πραγματικα, χωρια που τη μικρη τη βλεπω οτι αν κανω να το κοψω θα κλαιει απαρηγορητη............... το μοναδικο που με παρηγορει ειναι τα λογια τη honey!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ειμαι κομματια τρεχω και δε φτανω μπορει να εχω παθει υπερκοπωση... τελος παντων αρκει να ειναι η μικρη μου καλα........... Χριστινακι μια ερωτηση...... εσυ που εισαι επαγγελματιας στο χωρο της υγειας το εμβολιο της γριπης το εκανες στη μικρη σου? γιατι εμεις οπως και να το κανουμε ερχομαστε σε επαφη με πολλους αρρωστους καθημερινα????????? υπομονη και φιλακια.


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

honey όλα αυτά που έγραψες με εκφράζουν απόλυτα

σαν να τα έγραψα εγώ. Συμφωνώ 100%!

κι εμένα ξυπνούσε και πρίν σταματήσουμε το θηλασμό

και ξυπνάει και με το ξένο γάλα

όχι πάντα αλλά αν είναι να ξυπνήσει θα ξυπνήσει

και δεν του φταίει το γάλα

εγώ δεν ένιωσα καμία ανακούφιση που σταμάτησα το θηλασμό

και κανένα βάρος δεν μου έφυγε

του μικρού δε νομίζω να του έλειψε

βασικά αυτός του τον έκοψε σιγά σιγά

(20/09 ήταν ο τελευταίος θηλασμός)

ήταν η φάση που δεν καθόταν πουθενα από 8 έως 10 μηνών

ούτε στο στήθος καθόταν (μόνο μεταμεσονύχτιες ώρες κι αυτό

από συμφέρον για να μην κοιμηθεί μόνος του στη κούνια)

έχω περάσει πολλά με τον ύπνο του

και φυσικά κι εγώ έχω ακούσει όλα αυτά που άκουει η Christy

σχετικά με το θηλασμό και τον ύπνο του...

μέχρι να 40ντίσει δεν κοιμόταν πολύ όπως όλα τα νεογέννητα

και φυσικά όταν κοιμόταν ήταν αποκλειστικά πρωινές ώρες

τέταρτα και μισάωρα

1-6 μαμά και γιός ήταν ξύπνιοι

από 2-5 μηνών κοιμόταν σερί 6-7 ώρες το βράδυ

5-10 μηνών έκανε σκαμπανευάσματα στον ύπνο του

πότε κοιμόταν σερί πότε ξύπναγε ανά μιάμιση ώρα

αυτή τη περιόδο (από 10 μηνών) κοιμάται το βράδυ

στη κούνια του ευτυχώς

με εξαίρεση μερικά ξυπνήματα κάποια βράδυα


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

margioula και γώ όταν ακούω για μωρά που κοιμούνται μόνα τους σερί

νομίζω ότι το δικό μου ήρθε από άλλο πλανήτη

αλλά έχω και πολλές γνωστές που τράβηξαν αυτά που τράβηξα εγώ

και πολύ χειρότερα οπότε παρηγοριέμαι

μην κόψεις το θηλασμό για να κοιμηθείς γιατί αυτό δεν είναι σίγουρο

εγώ όταν τον έκοψα τότε ήταν που ξυπνούσε πιο πολλές φορές

ενάμιση μήνα τον αποθηλασμό κοιμήθηκε σερί


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

πήγαμε σε ωρυλά και δεν έχει τπτ το αυτάκι μας. χτες φάγαμε μακαρόνια με κιμά (αλεσμένα εννοείται γιατί αρνούμαστε να φάμε διαφορετικά). μιλάμε για πολλές αναγούλες αν καταλάβει κομμάτι στο στόμα της. θα δείξει. τα φιλιά μας!!!

μπράβο που σας βρήκε καλά ο γιατρός...

του είχα δώσει κι εγω μακαρόνια με κιμά (αλεσμένα)

αλλά δεν τα έφαγε

δεν είχαν γίνει κρέμα και του καθόντουσαν στο λαιμό και πνιγόταν

τι κρίμα εμείνε νηστικός

νόμιζα ότι θα ήταν το αγαπημένο του


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο μου προβλημα όμως ειναι οτι εκοψε το βραδινο γαλα. Με το που βλεπει το μπιμπερο κανει περα δωθε το κεφαλι. Ουτε να το ακουμπησει. Δοκιμασα διαφορετικες ωρες να της το δωσω αλλα τιποτα. Και βλεπω οτι πειναει. Της εδωσα γιαουρτακι 11 το βραδυ και το εφαγε αλλα το γαλα οχι. Εχω αγχωθει γιατι εδω και καποιες μερες εχει κανει 4 γευματα και ειναι χαμηλο το βαρος της. Αποψε εφαγε μιση πατατα μονη της αντι για γαλα. Δεν ξερω τι να κανω...

pitsimama και μένα πέρασε αυτή τη φάση και του έφυγε τώρα

το αδειάζει το μπιμπερό του

είναι σε τι φάση θα τον πετύχω όμως

2 βδομάδες είχε που δεν το πολυήθελε

οπότε υπομονή


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...