Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

Εχω δυσαρεστα νεα απο την εγκυμοσυνη της αδελφης μου.Η καρδουλα του στις εφταμιση εβδομαδες ισα που ακουγεται,πολυ αδυναμη,κατι το ζοριζει.Λεει ο γιατρος οτι αν ειναι χρωμοσωμικο προβλημα θα καταληξει μονο του,υπαρχει ομως περθπτωση να ναι αγγειακο και οι ενεσεις clexan να το βοηθησουν να παρει μπρος.Θα τις κανει για μια εβδομ και θα την ξαναδει.Το περιεργο ειναι οτι εχει πολυ εντονα συμπτωματα,ζαλαδες κι εμετους κι ετσι ελπιζουμε.Τι να πω...Ευτυχως εχει παιδακι και κοιταει μπροστα.

Μακάρι να μην είναι χρωμοσωμικό και να τα καταφέρει το μικρούλη! 7,5 εβδομάδες είναι η εγκυμοσύνη;


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εχω δυσαρεστα νεα απο την εγκυμοσυνη της αδελφης μου.Η καρδουλα του στις εφταμιση εβδομαδες ισα που ακουγεται,πολυ αδυναμη,κατι το ζοριζει.Λεει ο γιατρος οτι αν ειναι χρωμοσωμικο προβλημα θα καταληξει μονο του,υπαρχει ομως περθπτωση να ναι αγγειακο και οι ενεσεις clexan να το βοηθησουν να παρει μπρος.Θα τις κανει για μια εβδομ και θα την ξαναδει.Το περιεργο ειναι οτι εχει πολυ εντονα συμπτωματα,ζαλαδες κι εμετους κι ετσι ελπιζουμε.Τι να πω...Ευτυχως εχει παιδακι και κοιταει μπροστα.

Αχ βρε κορίτσι μου μακάρι να πάνε όλα καλά η Αγία Ειρήνη η χρυσοβαλαντω να είναι μαζί της που είναι η προστάτιδα των εγκύων...εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά για την αδελφούλα σου


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου μπήκαν τα λεφτά του ΙΚΑ μου ήρθε μυνηματακι..αχ πόσο χαρούμενη είμαι .....

Σοβαρά; Είπαμε κανονικά 3 Ιουλίου ήταν να πληρωθείς ε; Και σου τα βάλαν από σήμερα; Άντε να δούμε και μια άσπρη μέρα!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; Είπαμε κανονικά 3 Ιουλίου ήταν να πληρωθείς ε; Και σου τα βάλαν από σήμερα; Άντε να δούμε και μια άσπρη μέρα!

Ναι ήταν για αύριο οι πληρωμές του ΙΚΑ για εμάς στις ειδήσεις είχαν πει για χθες αλλά μας τα έβαλαν σήμερα οπότε και αύριο που θα πας να δεις θα στα έχουν βάλει και εσένα οι πληρωμές του ΙΚΑ γίνονται όλες την ίδια μέρα οπότε Μαριάνθη μου Καλά ψώνια...


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήταν για αύριο οι πληρωμές του ΙΚΑ για εμάς στις ειδήσεις είχαν πει για χθες αλλά μας τα έβαλαν σήμερα οπότε και αύριο που θα πας να δεις θα στα έχουν βάλει και εσένα οι πληρωμές του ΙΚΑ γίνονται όλες την ίδια μέρα οπότε Μαριάνθη μου Καλά ψώνια...

Πράγματι! Καλά μας ψώνια! Καλύτερα να τα φάμε για τα παιδάκια μας παρά να τα φάνε αυτοί για βλακείες! Μου έφτιαξες το απόγευμα! :D:D:D


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανουλιτσες καλησπερα μια που μιλατε για το ικα να ρωτησω γιατι δεν τον εμπιστευομαι τον λογιστη. Την π.η.τ δεν την μετραω απο εκει και πισω 56 ημερες στην 56 με σταματαει η στην 55?


UstLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι! Καλά μας ψώνια! Καλύτερα να τα φάμε για τα παιδάκια μας παρά να τα φάνε αυτοί για βλακείες! Μου έφτιαξες το απόγευμα! :D:D:D

Πολύ χαίρομαι που σου έφτιαξα το απογευματάκι σου όπως μου το έφτιαξε και εμένα το μυνηματακι της Πειραιώς..εννοείται ότι θα τα φάω για την κορούλα μου...Λοιπόν θέλω να πάρω κουρτίνα ,κουρτινοξυλο φωτιστικό για το δωματιάκι της..το έχω βάψει σε ένα κιτρινακι απαλό και ένα απαλό πρασινακι..της έχω παραγγείλει το αυτοκόλλητο για τον τοίχο όπου είναι ένα δέντρο με θέμα ζωάκια Και φύση..Και θέλω να της πάρω και μερικά παιχνίδια...Αυτά ...Εσύ παρηγγγειλες πάνες;


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανουλιτσες καλησπερα μια που μιλατε για το ικα να ρωτησω γιατι δεν τον εμπιστευομαι τον λογιστη. Την π.η.τ δεν την μετραω απο εκει και πισω 56 ημερες στην 56 με σταματαει η στην 55?

Γεια σου κορίτσι μου σε εχεουν μπερδέψει Ε;σταματάς την 55μερα δηλ την δουλεύεις και σταματάς.Και από την επόμενη μέρα που είναι Ή 56.Πρέπει να έχεις βγει σε άδεια απαγορεύεται να δουλεύεις θα στο πουν και στο ΙΚΑ...Δεν έχεις βγει ακόμη σε αδεια;Πότε βγαίνεις;


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανουλιτσες καλησπερα μια που μιλατε για το ικα να ρωτησω γιατι δεν τον εμπιστευομαι τον λογιστη. Την π.η.τ δεν την μετραω απο εκει και πισω 56 ημερες στην 56 με σταματαει η στην 55?

εμένα δεν μου την μέτρησε την μέρα της ΠΗΤ η λογίστρια και με σταμάτησε στην 57

πχ με ΠΗΤ 24/08 μέτρησε 56 μέρες πριν οι οποίες είναι 29/06-23/08

και έβαλε ότι εργάστηκα μέχρι και 28/06

πρέπει να κατσουμε 56 μέρες πριν την ΠΗΤ

άρα θα μετρήσεις 56 χωρίς την ημερομηνία της ΠΗΤ

και θα δουλέψεις μέχρι και την 57η μέρα πριν την ΠΗΤ


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

29/06 λοιπόν πρώτη μέρα της υποτιθέμενης άδειας μου πήγα στο ΙΚΑ και κατέθεσα τα χαρτιά...μου είπαν ότι το επίδομα θα μπεί στις 16/07.....

θα μπεί άραγε??? ή θα μπεί και θα κουρευτεί πριν προλάβω να το βγάλω...

φυσικά δεν είναι ανάλογο του μισθού...έχει πολύ μεγάλη διαφορά

την οποία θα πάρω με αίτηση στον ΟΑΕΔ αφού πάρω και το επίδομα λοχείας από το ΙΚΑ....

με όλα αυτά που γίνονται ήδη τα κλαίω....σίγα μην τα πάρω


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα δεν μου την μέτρησε την μέρα της ΠΗΤ η λογίστρια και με σταμάτησε στην 57

πχ με ΠΗΤ 24/08 μέτρησε 56 μέρες πριν οι οποίες είναι 29/06-23/08

και έβαλε ότι εργάστηκα μέχρι και 28/06

πρέπει να κατσουμε 56 μέρες πριν την ΠΗΤ

άρα θα μετρήσεις 56 χωρίς την ημερομηνία της ΠΗΤ

και θα δουλέψεις μέχρι και την 57η μέρα πριν την ΠΗΤ

Εμενα κορίτσια μου είχε δώσει ο γιατρός μου την πητ σε ένα χαρτί και μετά πήγα στο γιατρό του ΙΚΑ και μου έβγαλε αυτός την ημερομηνία που ξεκινάνε οι 56μερες και δούλεψα μέχρι 55 μέρες και από την επόμενη που ήταν η 56η έπρεπε να κάθομαι ..


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανουλιτσες καλησπερα μια που μιλατε για το ικα να ρωτησω γιατι δεν τον εμπιστευομαι τον λογιστη. Την π.η.τ δεν την μετραω απο εκει και πισω 56 ημερες στην 56 με σταματαει η στην 55?

Μετράς μια μέρα πριν τον τοκετό και σταματάς στην 56η. Δηλαδή δουλεύεις μέχρι την 57η. Κατάλαβες;


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που σου έφτιαξα το απογευματάκι σου όπως μου το έφτιαξε και εμένα το μυνηματακι της Πειραιώς..εννοείται ότι θα τα φάω για την κορούλα μου...Λοιπόν θέλω να πάρω κουρτίνα ,κουρτινοξυλο φωτιστικό για το δωματιάκι της..το έχω βάψει σε ένα κιτρινακι απαλό και ένα απαλό πρασινακι..της έχω παραγγείλει το αυτοκόλλητο για τον τοίχο όπου είναι ένα δέντρο με θέμα ζωάκια Και φύση..Και θέλω να της πάρω και μερικά παιχνίδια...Αυτά ...Εσύ παρηγγγειλες πάνες;

Τέλεια! Εγώ θα πάω να αγοράσω σεντονάκια, πετσέτες, ρουχαλάκια και τέτοια πράγματα. Α! Και ένα καθισματάκι αυτοκινήτου. Πάνες όχι δεν πήρα ακόμη. Όπως και σαμπουάν, απορρυπαντικά κ.τ.λ. Βασικά, εκτός από το κρεβάτι, την συρταριέρα και το καρότσι, δεν έχω τίποτε άλλο! Κυριολεκτικά όμως! ;)


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

29/06 λοιπόν πρώτη μέρα της υποτιθέμενης άδειας μου πήγα στο ΙΚΑ και κατέθεσα τα χαρτιά...μου είπαν ότι το επίδομα θα μπεί στις 16/07.....

θα μπεί άραγε??? ή θα μπεί και θα κουρευτεί πριν προλάβω να το βγάλω...

φυσικά δεν είναι ανάλογο του μισθού...έχει πολύ μεγάλη διαφορά

την οποία θα πάρω με αίτηση στον ΟΑΕΔ αφού πάρω και το επίδομα λοχείας από το ΙΚΑ....

με όλα αυτά που γίνονται ήδη τα κλαίω....σίγα μην τα πάρω

Καλώς ήρθες και εσύ στο κλαμπ των αδειούχων! Μακάρι από εβδομάδα να ομαλοποιηθούν τα πράγματα και να μην έχεις πρόβλημα με το επίδομα...


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κορίτσι μου σε εχεουν μπερδέψει Ε;σταματάς την 55μερα δηλ την δουλεύεις και σταματάς.Και από την επόμενη μέρα που είναι Ή 56.Πρέπει να έχεις βγει σε άδεια απαγορεύεται να δουλεύεις θα στο πουν και στο ΙΚΑ...Δεν έχεις βγει ακόμη σε αδεια;Πότε βγαίνεις;

Θα επρεπε να εχω βγει απλα για να εχω σιγουρα πανω απο 200 ενσημα μου εβαλε π.η.τ 10/09


UstLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...