Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Cafe Σεπτέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Ζωίτσα μου προφανώς της δίνουν ξένο γάλα για να κοιμάται τόσο πολύ και να μένει τόσες ώρες χωρίς θηλασμό. Εφόσον το κάνουν έτσι και δεν σέβονται την επιθυμία σου, ένας τρόπος υπάρχει για να παραμείνεις ήρεμη και να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου. Να έχεις το μωρό συνεχώς μαζί σου. Τα ίδια έκαναν και εμένα τότε στο Μητέρα, ενώ είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό τον έφερναν όχι και τόσο συχνά με αποτέλεσμα να πάθει σύγχιση θηλών.

Οι συμβουλές μου είναι οι εξής...

Καταρχάς άσε το θήλαστρο...Θα οδηγηθείς σε υπερπαραγωγή και θα έχεις άλλα προβλήματα.

Δεύτερον θήλαζε όσο συχνά θέλει το παιδί και σε μερικές μέρες θα ρυθμιστεί η παραγωγή σου ώστε και το στήθος να μην πρήζεται τόσο και η μικρή να μην πεινάει.Τις πρώτες 40 μέρες και μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός το στήθος πρήζεται συχνά μέχρι να ρυθμίσει την παραγωγή αλλά προς Θεού μην αντλείς χωρίς λόγο, δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις το μωρό συνεχώς δίπλα σου και να το θηλάζεις όσο συχνά ζητάει, συνήθως σε κάθε κλάμα του.

Οι πρώτες μέρες είναι πολύπλοκες και αποτελούν μέρες γνωριμίας μεταξύ μητέρας και βρέφους. Μην αφήσεις κανέναν να μπει ανάμεσά σας όμως.

Εδώ θα είμαστε να σε στηρίζουμε. Όλα καλά θα πάνε!


KYvKp2.png

5NmIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • makarinaerthei

    3411

  • fairytale

    3304

  • maria_s

    2450

  • zoi_m

    1533

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ελευθερια να σαι καλα!!!Σ'ευχαριστω πολυ και εσυ με το καλο να δεχτεις τη κορουλα σου!!!!

Και μια και σε πετυχαινω εδω θα ηθελα λιγο τη γνωμη σου και φυσικα τη γνωμη οποιας αλλης γνωριζει θεματα θηλασμου....

Απο χθες λοιπον που κατεβηκε το γαλα και εχω πολυ ζητησα να κανω αποκλειστικο θηλασμο....(ακομα στην κλινικη ειμαι) μου την φερανε λοιπον ανα 3 ωρες τελοσπαντων και παντα μου λεγανε οταν ξυπνησει θα τη στειλουμε αλλα ποτε τελοσπαντων δεν συνεβαινε αυτο παντα ανα 3 ωρες μου τη στελνανε.Ομως την ταισα στις 4:30 το βραδυ και μετα ενω περιμενα να μου την φερουν λογικα κατα τις 8 ηρθε στις 9 μπανιαρισμενη και μαλλον ταισμενη διοτι με το που την πηρα αγκαλια χεστηκε και εκτος αυτου κοιμοταν κιολας του καλου καιρου....Με χιλια ζορια την ταισα λιγο διοτι και εγω με τοσο γαλα υποφερω και ηθελα να γλτωσω το θηλαστρο το οποιο τελικα ειναι ο μονος συντροφος μου.....τελοσπαντων μετα το πρωινο περιστατικο τους ξαναλεω για αποκλειστικο θηλασμο και μου λενε ενταξει οταν ξυπνησει θα σου την φερουμε.....Λοιπον παει 13:30 η ωρα και μου λενε επειδη γινονται κατι εξετασεις και τετοια δεν θα ερθει τωρα αλλα μετα τις 14:00 σιγουρα...και τους ρωταω καλα και δεν πειναει...νμου λενε θα σου την στειλουμε μολις την εξετασουν...Λεω ενταξει ομως εγω πονουσα φρικτα και δεν αντεχα αλλο και ετσι παταω κατι κλαματα με βλεπει μια μαια τελοσπαντων γινεται ενα σκηνικο και τσακ αμεσως μου την ανεβαζουν επανω και μαλιστα μου λενε κρατησε την εδω και ταισε την....και αμα κοιμηθει αστην εδω και οταν ξυπνησει ταισε την ξανα....την ταιζω στις 14 νομιζω και μετα ξανα 15:30 οπου και χεστηκε και τους φωναζω να την παρουν....ερχονται μου λενε θελετε να την ξαναφερουμε και τους λεω οχι οταν ξυπνησει φερτε την παλι....ομως παιδια περναι η ωρα και η μικρη δεν ερχαιτε παει 19:30 πηγαινω ρωταω...τι γινεται με την μικρη? μου λενε κοιμαται....το αφηνω εγω......πηγαινει 8 η ωρα ξαναπηγαινω....λεω τι γινεται με την μικρη μου λενε κοιμαται....τους λεω καλα ειναι φυσιολογικο τοσες ωρες να κοιμαται?δεν υπαρχει καποιος γιατρος εκει να δει?μου λενε τωρα ετσι κι αλλιως θα την ξυπνησουν να την φερουν μαζι με τα υπολοιπα μωρα οποτε μην ανησυχειτε.....Και αυτο που θελω νασ ρωτησω εειναι:ΕΙναι δυνατον να κοιμαται τοσες ωρες?μηπωςε τις δωσανε παλι γαλα?εγω εντωμεταξυ να εχω φουσκωσει παλι να μην ξερω τι να κανω και να με εχει φαει και το αγχος γιατι να κοιμαται τοσες ωρες....Το μυστηριο δεν λυθηκε....μου την φερανε εδω εφαγε κανενα τεταρτο χεστηκε και κοιμηθηκε....ΕΥτυχως αυριο παω στο σπιτακι μου να βγαλω μια ακρη γιατι εδω μεσα σημερα μου βγαλανε το λαδι.....τι να πω.....

καλως το κοριτσι!!!!!!

βρε μην αγχωνεσαι. ακου την Ελευθερια που ξερει! και εγω ειχα υπονοιες για τον μικρο ότι τον ταιζανε με ξενο στο Ιασω αλλα όταν πηγαμε σπιτι θηλαζε αποκλειστικα. δε νομιζω να εχεις προβλημα στην πορεια. θεωρω ότι αν παιρνει επιπλεον υγρα καλο της κανει γιατι δεν θα ανεβασει ικτερο. επίσης ειναι απολυτως φυσιολογικο να κοιμαται τοσο πολύ! ειναι νεογεννητη! τα εχεις ξεχασει μου φαινεται χα χα χα χα... σε φιλω ζουζουνα. μπορω να σου τηλεφωνησω η εισαι πιεσμενη;

Κατερινακι μου τι κανεις; που εχεις χαθει καλε; οι γονεις σου ειναι καλα; ο Νικολακης μας;

Σοφακι (κερκυρα) βαλε οσο φρενο μπορεις σε παππουδογιαγιαδες και εξηγησε τους οτι εσυ εισαι η μανα και οτι θα μεγαλωσεις κατα πως εσυ κρινεις σωστα το παιδι σου! αν το καταλαβουν καλως αν δεν το καταλαβουν δυστυχως θα αναγκαστεις να τους προσβαλλεις καθε φορα που επεμβαινουν! δεν ξερω τι παθαινουν όλοι οι γονεις μας. με εμας ηταν αυστηροι (εως αυστηροτατοι) και με τα εγγονια μεταλασσονται! ό,τι θελει το παιδι, μην το μαλωσουνε , μην κλαψει και με εμας πηγαινε η σφαλιαρα στεφανι! τι να πω!:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....

Μαρακι πως παει?οι αντρες σου καλα?

Σοφια εχεις δικιο....αλλα οι γονεις μας δεν ακουνε..και τα κακομαθαινουν.....εμενα ας πουμε ο Ανδρεας εχει ξεφυγει πολυ......αλλα φταιει και ο Κωστας σε αυτο!!!!εγω δεν μπορω αλλο....εχω εξαντηθει.....νομιζω πως καποια στιγμη θα σας στειλω μηνυμα απο αλλου....ειναι δεδομενο αυτο!!!!

Ζωιτσα ειναι πολυ σωστο αυτο που σου ειπε η Μαρια......το παιδι χορταινει με το γαλα σου και γι αυτο αργει να ξυπνησει.....μην ανησυχεις οταν θα πας σπιτι θα βρεις την σειρα σου....ολα θα πανε καλα. και εμεις ειμαστε εδω να σε βοηθαμε!!!θα διαφωνησω λιγο με την Ελευθερια στο πρωτο κομματι....αλλα στο θεμα που λεει μετα με το θεμα "θηλασμος στο σπιτι" θα συμφωνησω!!!

Κατερινακι τι κανεις? σου εχω στειλει και μηνυμα αλλα δεν μου απαντησες.....η οικογενεια καλα?

λοιπον σκεφτηκα κατι και θελω αποψεις.......σκεφτομαι να κανω κατι το οποιο πιστευω πως θα κανει να εκτιμησουν λιγο "την μαμα "τα παιδια μου και θα δρουν πλεον σαν παιδια και οχι σαν μωρα......λεω λοιπον ενα βραδυ να βγω χωρις να πω που θα παω....θα μεινει ο Κωστας με τα παιδια, θα τα βαλει για υπνο και οταν ρωτησουν που ειναι η μαμα να τους πει οτι την στεναχωρησατε γιατι δεν την ακουτε......κτλ κτλ να το κανω ή θα τα πληγωσω?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ελενιτσα..... θα τα πληγωσεις.... μην το κανεις αυτο που λες! η αποψη μου ειναι πως θα πρεπει να τα πιασεις κατ'ιδιαν (τα 2 μεγαλυτερα φυσικα) και να τους εξηγησεις ότι γενικα εισαι πολύ πιεσμενη και ότι θα πρεπει να σε βοηθουν όσο μπορουν κανοντας πραγματακια τα οποια εσυ θα τους υποδειξεις φυσικα. μην τους δωσεις να καταλαβουν ότι φταινε αυτα διοτι ειναι ότι χειροτερο. θα τα γεμισεις τυψεις και ενοχες και αυτο μπορει να εχει αντιθετα αποτελεσματα από αυτα που επιθυμεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενιτσα..... θα τα πληγωσεις.... μην το κανεις αυτο που λες! η αποψη μου ειναι πως θα πρεπει να τα πιασεις κατ'ιδιαν (τα 2 μεγαλυτερα φυσικα) και να τους εξηγησεις ότι γενικα εισαι πολύ πιεσμενη και ότι θα πρεπει να σε βοηθουν όσο μπορουν κανοντας πραγματακια τα οποια εσυ θα τους υποδειξεις φυσικα. μην τους δωσεις να καταλαβουν ότι φταινε αυτα διοτι ειναι ότι χειροτερο. θα τα γεμισεις τυψεις και ενοχες και αυτο μπορει να εχει αντιθετα αποτελεσματα από αυτα που επιθυμεις

λες εεεεε? τωρα που το σκεφτομαι......ισως να ειναι χειροτερη η κατασταση αλλα δεν χαμπαριαζουν ρε παιδι μου αλλιως!!!!

Link to comment
Share on other sites

λες εεεεε? τωρα που το σκεφτομαι......ισως να ειναι χειροτερη η κατασταση αλλα δεν χαμπαριαζουν ρε παιδι μου αλλιως!!!!

χαμπαριαζουν αρκει να βρεις το κουμππι τους. μηπως πρεπει να τους αναθεσεις αρμοδιοτητες και να τα επιβραβευεις για αυτα που θα κανουν; ξερεις οπως κανει και η νταντα. θεσπισε καινουργιους κανονες, εξηγησε τους βεβαια γιατι το κανεις και υποσχεσου πως αν ειναι καλα παιδια θα εχουν και τα αντιστοιχα δωρακια :) (αυτοκολλητα, βολους, μπαλιτσες τετοια)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα......ειστε καλα?

ΖΩΗ εχεις μηνυμα απο την Τατιανα

Ζωιτσα μου, κοριτσακι μου, να χαιρεσαι την καινουρια ζωουλα που ηρθε στη ζωη σας (ειδες ποσα ζωη χωρεσα?)και θα σας γεμισει με τοση αγαπη ευτυχια χαρα και αμετρητα χαμογελα!!!!Να είναι παντα μα παντα καλοτυχη στη ζωη της και πολλη πολλη ευτυχισμενη μεσα από την καρδια μου!!!!Ειμαι στο γραφειο και σου γραφω και εχω συγκινηθει πολύ που σκεφτομαι πως ένα ακομα πλασματακι ηρθε στον κοσμο και εσυ εισαι η μανουλα του!και ειμαι σιγουρη πως εισαι πολύ καλη μανουλα.

Να αναρρωσεις γρηγορα και με το καλο να πατε σπιτακι σας να χορτασετε η μια την άλλη!πολλα φιλια από εμενα και από τη ραφαελα!

Link to comment
Share on other sites

ελενακι εγω εδω ειμαι μπαινοβγαινω αλλα δεν βρισκω ανθρωπο να μιλησω (ασε που τρεχω σαν την παλαβη σημερα με βλακεις!)!

τι κανεις; τι τελεια φωτο αυτη του Μαρινουλη στο φεις :))). αντρακος σωστος και ομορφος!

η συμπι μου που ειναι αραγε; αυτη δεν κανει απουσιες :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελα ντε..το σοφακι ειναι το μονο πιστο στα ραντεβου εδω μεσα!!!!

Καλημερουδια...εχω ενα σπιτι βομβαρδισμενο...δεν εχω μαγειρεψει τπτ...και απο το πρωι παιζω με την Χρυσοβαλαντου...το απογευμα θα παμε στον γιατρο να δουμε την μπεμπουλα,..φτανει ο καιρος,οι τελευταιοι 3 μηνες περασαν γρηγορα!!!

μολις εφτασε κ η μικρη να με βοηθησει στο γραψιμο

,3+++++++ τον μπαρνυ θελει να της βαλω..θα ξαναμπω


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites

alo!!!

να'μαι κι εγω!!!

χαθηκα λίγο γιατί Δευτέρα ως Τεταρτη ειχαμε ανεβει Αθήνα για βόλτα!

σημερα πλακωσα τα πλυντηρια....να δω ποιος θα τα σιδερωσει....

ουφ....

πάντως αν και κουραστηκαμε ωραια ηταν!

η Βαλέρια έγινε ατραξιόν! χαιρετούσε όλο τον κοσμο, κερνούσε μπισκοτο όποιον της ζητουσε και γενικά όλοι μου έλεγαν τα καλύτερα για το παιδι μου!!!! κουκουβα-κουκουβα!!!!

καλά ο παππούς της.....χρειαζόταν πάνες!!!

του εκανε ναζια η Βαλ. , τον φωναζε και συνεχεια "παππού μου".....ηθελε να την ταιζει μονο εκεινος....

ο πατερας μου είχε ένα χαμόγελο μονιμως ζωγραφισμενο στο πρόσωπο του και πολύ το χάρηκα!!!:D:D:D

τα βρισκουν οι δυο τους και ξεκουραζομαι λίγο κι εγω!!!!

το μόνο άσχημο του ταξιδιού ήταν οτι η Βαλ. μιλούσε και τις 2,5 ωρες που ταξιδευαμε!!!! γλωσσοκοπάνα!!! μας ζαλισε!!!!

Ζωίτσα μου ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά με το θηλασμό...

τωρα που το ειδα δεν έχει νόημα να σου πω τη γνωμη μου...αργησα λιγο....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

άλλωστε μια χαρα στα ειπε και η Ελευθερία!;)

Ελενιτσα επουδενι μην το κάνεις αυτό που είπες με τα παιδιά!!!

θα τους προκαλέσεις άγχος και στεναχωρια που δεν ξερεις πως θα εκδηλωθούν αργότερα....

προσπάθησε να βρεις τρόπους να καταλάβουν οτι η μαμά δεν είναι δεδομένη και οτι τα 2 μεγάλα σου κυριως είναι σε θέση να αναλάβουν αρμοδιοτητες και ευθυνες...

να μαζευουν το πιατό τους και να το πηγαινουν στο νεροχυτη, να φροντιζουν να έχουν μαζεψει τα παιχνιαδια τους πριν πάνε για ύπνο,κλπ....

μικρά πράγματα που στην αρχη μπορεί να τα κάνουν λάθος αλλά να τους δειχνεις απλά το σωστό....να μην το κάνεις εσύ πάλι στο τέλος....

αν θες πες μας και πιο συγκεκριμένα πραγματα που σε ενοχλούν, ωστε να προτείνουμε και πιο συγκεκριμένες λύσεις!;)


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

βρε πάει το καλοκαιρι....ήρθε το φθινόπωρο.....μαζευτειτε....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

το παιδι μου ακομα κοιμαται....

τωρα τελευταια ψιλοκλαίει στον ύπνο της....

να έρχεται κανενας τραπεζίτης αραγε?

δεν ανοιγει και το στόμα της να δω....

ούτε για να της πλύνω τα δόντια....τι θα την κανω....

μόνο τα μπροστινα με αφηνει να της πλένω και μετα ρουφαει την οδοντόκρεμα απο την οδοντοβουρτσα!!!

τι νεα απο τις εγκυούλες μας??????

οι φρέσκες διπλομανούλες τι κάνουν με τα μπεμπάκια τους????


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλεναδιτσες...χαθηκατε τελικα οι περισσοτερες..λιγες ειμαστε που δινουμε το παρον!!Δεν πειραζει!!!

Σοφακι ωραια περασατε Αθηνα εε?Ο παππουλης φανταζομαι χαρα!!Στον ολυμπιακο τελικα πηγε ο αντρουλης σου??

Η δικια μου μια στις 2-3 μερες πλενει τα δοντια της,οταν την πιασω στα καλα της,αλλα η παιδιατρος ειπε με σκετο νερο,εσεις με ποια οδοντοκρεμα τα πλενετε???Καλα αν της δωσω κανενα αυγουλακι κιντερ της τα πλενω θελει δεν θελει!!!

Εμεις πηγαμε στο γιατρο χθες,ολα καλα με την μπεμπουλα,θα μας βγει γεματουλα οπως τα βλεπω τα πραγματα,,2900 στην 36η εβδομαδα δηλαδη αν παρω ολο το μηνα τι θα γινει??Μου ειπε να αρχισω δειλα δειλα το περπατημα και περιμενουμε...


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας..... αντε βρε Σοφακι και λεγαμε που εισαι? χαρες ο παππους...με την εγγονα εεεε?θα την βλεπει σαν εσενα πιτσιρικα....:D

Λια μια χαρα η μπουμπου......αντε με το καλο να γεννηθει....παντως σχετικα με το πλυσιμο των δοντιων..εμενα ο Μαρινος το ευχαριστιεται πολυ...και οταν δεν μπορει τα πισω δοντια με φωναζει να τον βοηθησω γιατι του αρεσει που τον γαργαλαει η οδοντοβουρτσα.....:tongue:

εμεις καλα...εγω σημερα εχω εξοδο με τις υπολοιπες εκλεγμενες απο τον συλλογο γονεων στο σχολειο του Ανδρεα.....αφασια σας λεω...ο Κωστας ηθελε να παει να δει την Εθνικη στην Αθηνα σημερα αλλα του ειπα πως εχω προτεραιοτητα.....οποτε ας το δει απο το σπιτι.....;)

αυτο που σας ειπα για τα παιδια..ηταν λαθος....προσπαθω να βαλω μια σειρα συμφωνα με την νταντα....αλλα μου την χαλαει παντα ο Κωστας...τι κακο και αυτο...μηπως πρεπει να αρχισω πρωτα τις τιμωριες με αυτον?λεω εγω τωρα.....:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...