Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Cafe Σεπτέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

αααα ηρθε κ ο ατμομαγειρας!!δεν τον δοκιμασα ακομα αλλα ειναι μικρουλης και γλυκουλης!επισης να σας πω οτι εγω δεν παιρνω βιολογικα φρουτα γιατι δεν τους εμπιστευομαι.ξερει η μαμα μου 2-3 μαναβηδες στη λαικη που ψωνιζει χρονια και παιρνουμε απο εκει....απλα τα σαπουνιζω και τα βαζω 2-3 ωρες πριν φαει την φρουτοκρεμα μεσα σε νερο με την φλουδα βεβαια...ετσι φευγουν τα φυτοφαρμακα καθως ειναι υδατοδιαλυτα!ρωτησα κ τον παιδιατρο κ μου ειπε οκ.δεν το κανω απο τσιγκουνια απλα εχω τις αμφιβολιες μου....και βιολογικα να επαιρνα παλι στο νερο θα τα εχωνα οποτε λεω ασε καλυτερα.και επισης οποτε εχω κοιταξει ολα τα βιολογικα(κ σημερα παλι κοιταζα)ειναι εισαγωμενα συνηθως ιταλια...

Επεξεργάστηκαν by sunny

eNortjKzUjI0MDAxMVKyBlwwFUUCyA,,17.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • makarinaerthei

    3411

  • fairytale

    3304

  • maria_s

    2450

  • zoi_m

    1533

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

τι κανετε φιλεναδες; εγω τρεχω σαν π...ς και δεν τελειωνω. όλο με εκκρεμότητες βρίσκομαι! τελοσπαντων εχω και τα νευρα μου. σε λίγο ερχεται ο Αρης και θα φαει μπαρμπουτσαλα :|. εδω και μια ωρα βραζω φασολια για φασολαδα και ΔΕΝ... τι ποικιλία ειναι αυτη; ούτε που εχουν μαλακωσει. στις 5 περιμενουμε και τον παιδιατρο ... μια χαρα :(. στις 7 εχω ραντεβου με εναν συναδελφο μου για μια υποθεση την πεμπτη, εχω και δουλεια στο γραφειο. κλαφτε με! αν μπορεσω θα μπω το βραδακι να σας πω τα νεα του μπεμπη μου. αντε φιλακια!

ΥΓ: Βουλιτσα το απογευμα θα σου στειλω τα στοιχεια οκ;

Link to comment
Share on other sites

γεια!!!!!remember me?τι μου κανετε????

μαριανθη πως παει η διαιτα???εγω εχω φτασει τα - 4,2!!!!εχω εντυπωσιαστει γιατι φευγει το λιπος απο την κοιλια!!!

κατερινακι περαστικα!!!

εγω πηρα χαπι και το εκοψα το γαλα αλλα εσεις νομιζω μπορειτε να το κοψετε μονες σας!!!

αννουλα,λιτσακι,σοφακι νουμερο 1 και 2 τι κανετε?ζωιτσα?μακμαρακι?γιωτουλα?ελεννιτσα??βουλακι?

ξεχναω καμια?αααα ναι την μαριανθουλα μου την γλυκεια!!!τι κανει η αγαπημενη μας παρος??να ειδατε τι παθαινω?μπηκα να σας γραψω μια κουβεντα και αρχισε τη μουρμουρα!ηθελα να σας πω οτι τρωμε τα φρουτακια μας μια χαρα και την φαριν λακτε επισης!θα σας πω και το προγραμμα που μου ειχε δωσει μηπως καμια θελει να το χρησιμοποιησει....

ελα βρε Τατιανακι και σε σκεφτομουν! όλα καλα με την μπεμπου ε; καλα αυτο το παιδι δεν σε εχει ταλαιπωρησει ΚΑΘΟΛΟΥ! αλλα 3 να κανεις σαν και αυτη ευχομαι :mrgreen:. κανε πασα και την διαιτα μπας και προκοψω και εγω πλιιιιζ!

Link to comment
Share on other sites

μακμαρακι εχεις δικιο!!!ειναι πολυ καλη!!!κοιμαται ολο το βραδυ,τρωει δεν γκρινιαζει...τι αλλο να πω?την διαιτα θα στην στειλω!!!

ααα να σας πω τι κανουμε ομως με οτιδηποτε εισαγουμε πρωτη φορα....το καναμε στο ρυζαλευρο,το εκανα οταν δεν ετρωγε την φαριν λακτε κ το κανω και στα φρουτα...ειναι λογικο οτι δεν μπορουν να χλαπακιασουν με την μια οτι τους δωσουμε..ολα θελουν σιγα σιγα....

εμενα πινει 240 γαλα οποτε....τα παιδια που θηλαζουν ελαττωνουν τα λεπτα θηλασμου...σιγα σιγα...

1η μερα 30ml + 210 γαλα

2η μερα 30ml+ 210 γαλα

3η μερα 60ml+ 180 γαλα

4η μερα 60ml+ 180 γαλα

5η μερα 90ml+ 150 γαλα

6η μερα 90ml+ 150 γαλα

7η μερα 120ml+ 120 γαλα

8η μερα 120ml+ 120 γαλα

9η μερα 150ml+ 90 γαλα

10η μερα 150ml+ 90 γαλα

11η μερα 180ml+ 60 γαλα

12η μερα 180ml+ 60 γαλα

13η μερα 200ml σταματαμε το γαλα και αν πειναει τρωει και αλλο φρουτοκρεμα.εμενα μου ειπε απο 150-250 φρουτα κ χορτοσουπα κλπ και μεχρι 200 κρεμα γιατι ειναι παχυντικη...

δεν ξερω αν σας βοηθησα αλλα εμεις αυτο ακολουθουμε παντα και ειμαστε ευχαριστημενοι,δεν της εχει πεσει ποτε βαρυ τιποτα και συνηθιζει κ σιγα σιγα...βεβαια μας παιρνει περιπου 15 μερες μεχρι να αφαιρεσουμε το γαλα εντελως αλλα οκ δεν πειραζει...

για παιδακια που δεν τρωνε πολυ τοτε αλλαζουμε ml καθε 3-4 μερες...δεν πειραζει...

αυξανεις το φαγητο οταν βλεπεις οτι τρωει ολο το πιατο...δηλαδη αν δεν τρωει 30 δεν πας στα 60...ουτε οταν τρωει 30 της δινεις ξαφνικα 120....

Επεξεργάστηκαν by sunny

eNortjKzUjI0MDAxMVKyBlwwFUUCyA,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!

Κατερινακι, ελπιζω να σου περασει γρηγορα το αναπνευστικο θεματακι, εχω μια φιλη μου εδω σ αυτη τη φαση, κ την πηρε απο κατω, γιατι μεχρι να βγαλει ακρη τι εχει ταλειπωρηθηκε! Το κακο ειναι οτι αυτα εχουν καποια σχεση με αλλεργιες, τελοσπαντων, οπως κ να χει, αφου δεν ειναι κολλητικο, τουλαχιστον δεν θα χεις αγχος για το παιδι!

Λιτσακι περαστικα κ απο μενα για τον αντρουλη σου.. Ευχομαι κ εγω να μην ειναι τιποτα σοβαρο..

Ελενακι μου περαστικα στον μπεμπη κ απο μενα! Εσυ παλι εχεις αλλο τρεξιμο.. Κολαει το ενα απ το αλλο ε? Και μη λες το παιδι σου υποαναπτυκτο!!! Αντε! Μαλλον ειναι κι αυτος λιγο τεμπελακος οπως κι ο δικος μου! Κι απαιτητικος!! Σου λεει θα βαλω τα κλαμματα, τι θα κανει? Θα με σηκωσει, οποτε τι να κουραζομαι!

Κοριτσια εμενα ο μικρος ειναι ενας τεμπελαρος! Ενω πριν κανα μηνα εκοβε τουμπες κανονικα, τωρα που αρχισε να καθετε κ τον κραταμε ετσι, αν τον αφησεις κατω βαζει τις φωνες μολις βαρεθει, κ δεν κανει τον κοπο να γυρισει μονος του!!

Τελοσπαντων! Αυτη τη βδομαδα εχουμε γιατρο, να δουμε τι θα μας πει με το φαγητο.. Αν μου προσθεσει κι αλλη κρεμα (τωρα δινω 1 φορα τη μερα φρουτα) θα με διευκολυνει παααρα πολλη, κ θα νιωσω κ πιο ξεκουραστη οσον αφορα το θηλασμο. Μου λεγε σημερα μια φιλη να δωσω σιγα σιγα κ κρεμα σκονη, ξερετε, τη βανιλια κι αυτα. Α! κ τα γιαουρτακια.. Γι αυτα ομως δεν εχω κ πολυ εμπιστοσυνη.. Εσεις εχετε ακουσει κατι? Δεν τα παω καλα με τα γιαουρτια, αλλα δεν θελω να περασω τις δικες μου παραξενιες στο παιδι.. Τα φωτα σου Ελενη...!

Σοφακι τρεχεις κ εσυ κ δεν συντονιστηκαμε ε?? Ποτε βαφτιζεις αληθεια? Ποιο μηνα εννοω..

Ζωητσα μου ενταξει με τα σπυρακια ε???


[sIGPIC][/sIGPIC]v3aiwuyck.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τατιανακι κ Μαρακι εδω ειστε?

Τατι μου, πολυ χαιρομαι που σε πετυχαινω! Σωστο το προγραμμα, εχει τη λογικη του.. Εγω μαλλον τα χω κανει σαλατα ομως.. Δηλαδη εδενα στο μπεμπη τη φρουτοκρεμα με το ματι, 5 κουταλιες μετα λιγο παραπανω κ ουτω καθ εξης.. Αλλωτε τρωει ολη την ποσοτητα κι αλλοτε οχι, οποτε μερα με τη μερα παιζει.. Βεβαια ακομα του κανω μονο 1 γευμα την ημερα φρουτο, κ δεν μπορω να μετρησω τι ποσοτητα γαλα πινει.. Τι να πω, μηπως δεν το χω παρει πολυ σοβαρα?

Κατα τ αλλα καλα??? Η μικρη? Ποσο ειναι τωρα ρε συ?


[sIGPIC][/sIGPIC]v3aiwuyck.png

Link to comment
Share on other sites

Τατιανακι κ Μαρακι εδω ειστε?

Τατι μου, πολυ χαιρομαι που σε πετυχαινω! Σωστο το προγραμμα, εχει τη λογικη του.. Εγω μαλλον τα χω κανει σαλατα ομως.. Δηλαδη εδενα στο μπεμπη τη φρουτοκρεμα με το ματι, 5 κουταλιες μετα λιγο παραπανω κ ουτω καθ εξης.. Αλλωτε τρωει ολη την ποσοτητα κι αλλοτε οχι, οποτε μερα με τη μερα παιζει.. Βεβαια ακομα του κανω μονο 1 γευμα την ημερα φρουτο, κ δεν μπορω να μετρησω τι ποσοτητα γαλα πινει.. Τι να πω, μηπως δεν το χω παρει πολυ σοβαρα?

Κατα τ αλλα καλα??? Η μικρη? Ποσο ειναι τωρα ρε συ?

μαριανθουλα μου!!!!!ενταξει μια χαρα ειναι κ με τις κουταλιες...λιγο παραπανω καθε φορα....μια χαρα τα κανεις...εγω ειμαι πολυ του προγραμματος κ βλεπω οτι σε εμας εχει λειτουργησει...

ποσο ειναι????71 ποντους κ 9450 ηταν 8/3 νομιζω που πηγαμε παιδιατρο...


eNortjKzUjI0MDAxMVKyBlwwFUUCyA,,17.png

Link to comment
Share on other sites

για τα γιαουρτακια νομιζω λιγο πιο μετα τα δινουν...κρεμουλα μπορεις να δωσεις μολις σου πει οκ κ ο παιδιατρος.πλεον ολες οι κρεμες κανουν για την ηλικια του.εγω της δινω μονο φαριν λακτε γιατι εχουμε ενα θεμα με δυσκοιλιοτητα γιατι η κρεμα βανιλια εχει ρυζαλευρο μεσα που ειναι λιγο στουμπωτικο...


eNortjKzUjI0MDAxMVKyBlwwFUUCyA,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε γμτ ειμαι αρκετα ανοργανωτη... Δεν ξερω, δεν θελω να περναω τα ελλατωματα μου στο μωρο, η να λειτουργω τοσο χυμα εις βαρος του. Ξερω γω... Δηλαδη, ειμαι μεν του υγειηνου, σαφως, αλλα δεν τρελενομαι κι ολας μη τυχον κ φαει λιγη ζαχαρη! Γιατι να μην τη φαει.

Ακολουθω το προγραμμα του μικρου, κ προσπαθω να συμπεφτουν πανω κατω τα ωραρια, αλλα γενικα δεν εχω συγκεκριμενο προγραμμα κ ειδικα αν ειμαι στο μαγαζι η γενικα τρεχω με τη δουλεια..

Τελοσπαντων, απλα ωρες ωρες αισθανομαι τυψεις!


[sIGPIC][/sIGPIC]v3aiwuyck.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!!!

μπήκα στα γρήγορα πάλι τώρα που κοιμάται!

Ζωή απο τζάμπο το πήρα το ποτηράκι και σώθηκα! το πίνει τώρα το νεράκι!

Τατι μεγεια τον ατμομάγειρα! μόλις τον χρησιμοποιήσεις περιμένω εντυπώσεις!

9450 η Ραφαελίτσα ε????? μπράβο!!!

Συμφωνώ για τα βιολογικά! κι εγώ κανονικά της παίρνω γιατί κάπου διάβασα αυτό που είπες...οτι πολλές φορές βάζουν τα κανονικά φρούτα σε νερό για να φύγουν τα φάρμακα και μετά τα περνάνε για βιολογικά!

εγώ κάνω το ίδιο με σένα. το πρωί που ξυπνάμε της βράζω το νεράκι για να πιεί και της πλένω τα φρούτα και τα βάζω στο νερό μέχρι να έρθει η ώρα να φάει!

Μαριάνθη κι εγώ με το μάτι βλέπω πόσο τρώει! και δε θέλω και νατην πιέζω. Αντε να της κάνω λίγο τον καραγκιόζη για να ανοίξει το στοματάκι της αλλά μόλις δω οτι το σφραγίζει την αφήνω...

πάντως σήμερα έριξα μια ματιά που χτύπησα τα φρούτα στο μούλτι να δω τι ποσότητα βγαίνει και ήταν 200ml. Οπότε αφού δεν την τρώει όλη θεωρώ οτι τρώει γύρω στα 150-170.

Συμπεθέρα κουράγιο!!!!!!! και με τη φασολάδα και με τις εκκρεμότητες!


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που λες για τα βιολογικα, μαζι σου! Ουτε γω τα εμπιστευομαι.. Εγω εδω κυνηγαω τα ντοπια αλλωστε! Κι αυτα μονο απο γνωστους! Παντως τωρα το καλοκαιρι με βλεπω να στηνω μπαξε εδω εξω... Γιατι οχι αλλωστε? Ολοκληρο χωραφι ανεκμεταλευτο, Παλιοτερα ειχαμε απ ολα! Τωρα κ με τη οικονομικη κριση συμφερει! Λαχανικα, φρουτα... Απ ολα τα καλα!


[sIGPIC][/sIGPIC]v3aiwuyck.png

Link to comment
Share on other sites

άντε περιμένω και κανένα γκλίτερ γιατί η ζουζούνα μου έκλεισε τους 6 μήνες το Σάββατο!!! σας συγχωρώ που δεν το θυμηθήκατε λόγω ΣΚ!!!!!!!!!! :tongue::tongue::tongue:


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι γεια σου! Σε πετυχα κ σενα ε?

Καλα τα λες, κι εγω ετσι με το ματι, Αφου μετα τον βλεπω ευχαριστημενο κ χορτατο, ε, δεν ανυσηχω.. Απλα δεν θελω να τον ταλαιπωρω με τις παλαβομαρες μου!

Εμενα Τατι ο μικρος τον προιγ μηνα ηταν 7 κιλα κ 65-66 ποντους!

Νομιζω πως απ τα αγορια ειναι ο μικροτερος! Κ η πλακα ειναι οτι οταν βλεπουν μου λενε οτι δειχνει κ μεγαλος! Εγω νομιζω ειναι απλα κανονικος!

Καλα Τατιανα η δικια σου ειναι πολυ μπροστα! Κ απο προγραμμα αλλα κ απο αναπτυξη! Πολυ ψηλη!! Κανω λαθος? Η κ σενα Σοφια στα ιδια ειναι?

Μωρε καλα να ναι, κ ξερουν αυτα.. Ετσι τα λεω μη νομιζετε, δεν κανω συγκρισεις.. Ετσι απλα! Η αδερφη μου ας πουμε ηταν σχετικα ψηλο μωρο κ λεπτο! 3-4 μηνων κ επινε 30μλ!! Γενικα ετρωγε με το ζορι.. Κ τωρα ειναι ολοκληρη αλογα! Πιο ψηλη απο μενα κ στο σωμα κανονικη!

Πο πο, εφαγα κ μια φλασια σημερα... Πηγα κ πηρα βαθμους απ το σχολειο... Ενιωσα πολυ περιεργα! Ειδα καθηγητριες μου.. Συναντισα κ μια η οποια εχουμε κανει παρεα στο ασχετο, κ με ειδε μπροστα της κ απορησε η γυναικα... Ααααχ, μεγαλωνουμε.. Οταν γενηθηκε η αδερφη μου, ειμουν στην ηλικια της, κ πηγαινα σ αυτο το σχολειο.. Κ τωρα εχω δικο μου παιδι κ ειμαι κ κηδεμονας της Ειρηνης!!! Ε ρε που καταντησαμε!

Φλυαρω ε?


[sIGPIC][/sIGPIC]v3aiwuyck.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα τον προηγούμενο μήνα ήταν 7100 και 70 εκατοστά.

αλλά τώρα έχει κάνει κάτι μπουτάρες...πωπω!!! δε χορταίνω να τις φιλάω!!! χαχαχαχα!!!

Πάντως αυτό μετράει....να τα βλέπουμε χορτάτα και χαρούμενα! εγώ αν μπω στη διαδικασία να μετράω ml θα τρελλαθώ! είμαι που είμαι αγχώδης...

πιο πολύ αγχώνομαι που μου μειώνει τους θηλασμούς παρά αν θα φάει τα φρούτα!!!

α τώρα που το θυμήθηκα....για όσες θέλουν να αποθηλάσουν: 4 κούπες φασκόμηλο τη μέρα για μια εβδομάδα βοηθάει πάρα πολύ!

Και προσπαθήστε να αποφύγετε το χάπι! στις περισσότερες χώρες έχει απαγορευτεί η χρήση του λόγω των παρενεργειών του!


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...