Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

Για το μαγείρεμα κορίτσια εγω εχω τη μαμα μου, να ναι καλα, μου φτιάχνει φαγητο για σχεδόν όλες τις μέρες της εβδομάδας...λείπω απο το σπιτι περίπου 11ωρες και θα ηταν πακέτο να εχω και το μαγείρεμα. Μόνο σκ μαγειρεύω!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για το μαγείρεμα κορίτσια εγω εχω τη μαμα μου, να ναι καλα, μου φτιάχνει φαγητο για σχεδόν όλες τις μέρες της εβδομάδας...λείπω απο το σπιτι περίπου 11ωρες και θα ηταν πακέτο να εχω και το μαγείρεμα. Μόνο σκ μαγειρεύω!

Να ναι καλα οι μαμάδες μας που βοηθούν . Εμένα σήμερα πήρε την μικρη να κοιμηθεί σπιτι της για μεσημέρι για να ειμαι κ εγω ήσυχη να ξαπλώσω 2-3 ωρες . Φυσικά έφερε κ σνίτσελ με πατάτες να μην έχουμε κ μαγείρεμα !!! Κ εμένα οσο μπορει τρέχει γιατί εχει κ την γιαγιά μου που ειναι μεγαλη κ εχει τα δικά της προβλήματα ! Αλλα τωρα 24 που θα παω για δουλεια θα κρατάει την μικρη μεχρι να γυρίσω κ θα έχουμε κ το φαγητά κι έτοιμο ! Ζαχαρούλα στο Ιασω θα γεννήσεις ;; Εκει γέννησα την μπέμπα αν κ είχαμε μετακομίσει επαρχία αλλα κράτησα τον γιατρο μου γιατί τον εμπιστεύομαι πολυ κ μπήκα με πρόκληση κ γέννησα . Τωρα θα δω τι θα κανω γιατί ειναι κ πολλές οι ωρες 5 ωρες απόσταση !!!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προηγείται η φροντίδα των ηλικιωμένων! Εμένα η γιαγιά μου ζει στη Ξάνθη, και πηγαίνει η μαμα μου μια φορά το μηνα για δουλειές κτλ. Εμεις απο τριων μηνών που γύρισα στη δουλεια είχαμε κοπελα και ενος έτους πήγαμε παιδικο. Ιασω γέννησα δεν θεωρώ οτι ειναι κατι φοβερό, αλλα και εμένα ο γιατρός μου ειναι μόνο εκει, και δεν τον αλλάζω με τίποτα! Που βρίσκεστε τωρα σε ποιο μέρος; Εαν ερχόσουν αθηνα οταν έμπαινες στον ένατο; Θα εχει κάπου να μείνεις; Τωρα τι κανεις πηγαινοέρχεσαι να βλέπεις τον γιατρο στην αθηνα;


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προηγείται η φροντίδα των ηλικιωμένων! Εμένα η γιαγιά μου ζει στη Ξάνθη, και πηγαίνει η μαμα μου μια φορά το μηνα για δουλειές κτλ. Εμεις απο τριων μηνών που γύρισα στη δουλεια είχαμε κοπελα και ενος έτους πήγαμε παιδικο. Ιασω γέννησα δεν θεωρώ οτι ειναι κατι φοβερό, αλλα και εμένα ο γιατρός μου ειναι μόνο εκει, και δεν τον αλλάζω με τίποτα! Που βρίσκεστε τωρα σε ποιο μέρος; Εαν ερχόσουν αθηνα οταν έμπαινες στον ένατο; Θα εχει κάπου να μείνεις; Τωρα τι κανεις πηγαινοέρχεσαι να βλέπεις τον γιατρο στην αθηνα;

Μετακομίσαμε Ιωαννινα οταν έμεινα εγκυος αλλα κράτησα τον γιατρό μου εκει .Μενει κ η πεθερά μου Αθήνα κ η θεία μου κ φίλοι αρκετοί κ ετσι περισυ κατέβαινα μια φορά το μηνα στο γιατρό κ στις 38 εβδομάδες ήρθα κ γέννησα με πρόκληση φυσιολογικα ήδη ο τραχηλος ειχε χαλαρώσει κ ήταν θέμα ημερών να με πιάσουν οι πονοι κ εδω να εμένα . Φυσικά κ εδω είχα γιατρό στο νοσοκομειο για παν ενδεχόμενο κ υπερήχους οταν χρειαζόταν . Φέτος κατέβηκα μια φορά στις αρχές αθηνα κ μια στην αυχενικη, λεω να συνεχίσω μαζί του αν μπορω να μετακινούμαι λόγω τραχήλου . Ειναι οτι του εχω εμπιστοσύνη αλλιως θα γεννήσω εδω με αυτόν που εχω αν δεν ειμαι σε θέση για μετακινήσεις . Κ εμένα αυτός στην αθηνα ειναι μονο στο ιασω . Αυχενικη που έκανες ;; Σε πιστοποιημένο έξω ;;


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετακομίσαμε Ιωαννινα οταν έμεινα εγκυος αλλα κράτησα τον γιατρό μου εκει .Μενει κ η πεθερά μου Αθήνα κ η θεία μου κ φίλοι αρκετοί κ ετσι περισυ κατέβαινα μια φορά το μηνα στο γιατρό κ στις 38 εβδομάδες ήρθα κ γέννησα με πρόκληση φυσιολογικα ήδη ο τραχηλος ειχε χαλαρώσει κ ήταν θέμα ημερών να με πιάσουν οι πονοι κ εδω να εμένα . Φυσικά κ εδω είχα γιατρό στο νοσοκομειο για παν ενδεχόμενο κ υπερήχους οταν χρειαζόταν . Φέτος κατέβηκα μια φορά στις αρχές αθηνα κ μια στην αυχενικη, λεω να συνεχίσω μαζί του αν μπορω να μετακινούμαι λόγω τραχήλου . Ειναι οτι του εχω εμπιστοσύνη αλλιως θα γεννήσω εδω με αυτόν που εχω αν δεν ειμαι σε θέση για μετακινήσεις . Κ εμένα αυτός στην αθηνα ειναι μονο στο ιασω . Αυχενικη που έκανες ;; Σε πιστοποιημένο έξω ;;

Καλημερα Γιουλη! Γιαννενα ε? Πρεπει να ειναι πολυ ωραια πολη δεν εχω παει ποτε και θελω πολυ. Την αυχενικη την εκανα εξω, σε συνεργατη του γιατρου μου, Εμβρυοιατρικη λεγεται και ο γιατρος Νικολαιδης. Ολες τις εξετασεις εκει τις κανω ( β επιπεδου+doppler). λες δεν μπορεις τωρα να κανεις το ιδιο? γεννησες φυσιολογικα?


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Γιουλη! Γιαννενα ε? Πρεπει να ειναι πολυ ωραια πολη δεν εχω παει ποτε και θελω πολυ. Την αυχενικη την εκανα εξω, σε συνεργατη του γιατρου μου, Εμβρυοιατρικη λεγεται και ο γιατρος Νικολαιδης. Ολες τις εξετασεις εκει τις κανω ( β επιπεδου+doppler). λες δεν μπορεις τωρα να κανεις το ιδιο? γεννησες φυσιολογικα?

Καλημέρα Ζαχαρούλα !! Γέννησα φυσιολογικά 7:30 μου έβαλαν τους πόνους κ 12:25 γέννησα . Το ίδιο θελω να κανω κ τωρα απλα επειδη είδαμε οτι στην αυχενικη το μηκος του τραχηλου ήταν 2.9 φοβάμαι μήπως δεν μπορω να ταξιδεύω συνέχεια. Αν κ αυριο έρχομαι Αθηνα να πω την αλήθεια να ξαναδώ τον τραχήλο με τον γιατρο μου κ να δω τι θα μου πει. Προσπαθούσα αυτές τις ημέρες να ξεκουράζομαι κ ελπιζω να αυξήθηκε λιγο το μηκος του. Εγω στην μπέμπα μου είχα παει για όλες αυτές τις εξετασεις στην Σούκα που είναι πιστοποιημένη τωρα επειδη έλειπε σε άδεια έκανα την αυχενικη στον Μαλιγισννη που ειναι πιστοποιημένος κ αυτός. Εσυ γέννησες φυσιολογικά ;;


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ζαχαρούλα !! Γέννησα φυσιολογικά 7:30 μου έβαλαν τους πόνους κ 12:25 γέννησα . Το ίδιο θελω να κανω κ τωρα απλα επειδη είδαμε οτι στην αυχενικη το μηκος του τραχηλου ήταν 2.9 φοβάμαι μήπως δεν μπορω να ταξιδεύω συνέχεια. Αν κ αυριο έρχομαι Αθηνα να πω την αλήθεια να ξαναδώ τον τραχήλο με τον γιατρο μου κ να δω τι θα μου πει. Προσπαθούσα αυτές τις ημέρες να ξεκουράζομαι κ ελπιζω να αυξήθηκε λιγο το μηκος του. Εγω στην μπέμπα μου είχα παει για όλες αυτές τις εξετασεις στην Σούκα που είναι πιστοποιημένη τωρα επειδη έλειπε σε άδεια έκανα την αυχενικη στον Μαλιγισννη που ειναι πιστοποιημένος κ αυτός. Εσυ γέννησες φυσιολογικά ;;

Εγω γεννησα με καισαρικη, ειχα κανει ενα χειρουργιο στη μητρα παλιοτερα ( αφαιρεση μεγαλου ινομυωματος) το οποιο δεν μου επετρεπε φυσιολογικο τοκετο. Το ηξερα δηλαδη χρονια πριν. Οποτε και τωρα παω για καισαρικη, και μαλιστα νωρις, 37η εβδομαδα...

ο τραχηλος μου πριν την αυχενικη ηταν 3.8, ενω στην πρωτη εγκυμοσυνη στην ιδια φαση ηταν 4.5. δεν ξερω εαν σημαινει κατι αλλα δεν εδειξε να τον πειραζει τον γιατρο.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα με καισαρικη, ειχα κανει ενα χειρουργιο στη μητρα παλιοτερα ( αφαιρεση μεγαλου ινομυωματος) το οποιο δεν μου επετρεπε φυσιολογικο τοκετο. Το ηξερα δηλαδη χρονια πριν. Οποτε και τωρα παω για καισαρικη, και μαλιστα νωρις, 37η εβδομαδα...

ο τραχηλος μου πριν την αυχενικη ηταν 3.8, ενω στην πρωτη εγκυμοσυνη στην ιδια φαση ηταν 4.5. δεν ξερω εαν σημαινει κατι αλλα δεν εδειξε να τον πειραζει τον γιατρο.

Κ εγω με πρόκληση μπήκα αλλά 38η εβδομαδα γέννησα ,νωρις για πρόκληση αλλα ήδη είχα διαστολή 1. Ζαχαρούλα μου να ναι γερά τα παιδάκια μας κ ο τρόπος που θα γεννήσουμε δεν εχει καμία σημασία . Αρκεί ολα να πανε καλα . Η καισαρικη ή ο φυσιολογικός τοκετός δεν μας καλύτερες ή χειρότερες μάνες , έτσι πιστεύω .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κοριτσάκια μου! Τι κάνετε; Χάθηκα λιγάκι από το καφέ αλλά ξεκουράστηκα! Πήγαμε 4 μέρες τις διακοπούλες μας, μια χαρά! Δεν έκανα τιποτα από δουλεια, τι ωραία, μόνο τα παιδάκια μου φρόντιζα! Γυρίσαμε όμως την Παρασκευή και μπήκαμε κατευθείαν στο πρόγραμμα των σχολείων! Η μεγάλη μου πήγε στο νηπιαγωγείο, σημερα δεύτερη μέρα, μια χαρά και το μικρό μου πέρασε στον ιδιωτικό που πηγαίναμε και πέρυσι μέσω ΕΣΠΑ! Τακτοποιηθήκαμε δηλαδή από θέμα σχολείων! Τώρα θα αρχίσουμε και τις εξωσχολικές δραστηριότητες!

Άμα έχεις δίκη σου δουλεια κ την αφήσεις σε αφήνει !! Δίκιο έχεις . Εγω ειμαι υπάλληλος σε τράπεζα κ μεχρι 24 Σεπτεμβρίου εχω άδεια για την μπέμπα μου , ειμαι καλα, τωρα να δω που πρέπει να πάω τι θα κανω . Γερό να ναι κ άμα ειναι κοριτσάκι ας ειναι !! 2 κόρες ευτυχισμένη μάνα θα σαι !! Κ εμένα ευτυχώς η αυχενικη ήταν καλη κ το αιμα κ έτσι η πιθανότητα για down ήταν 1/6500. Κ δεν θα κανω κ αμνιο μου ειπε ο γιατρος υπερβολή να κανείς . Που την έκανες σε νοσοκομειο ή έξω σε ιδιωτικό ;;

Η αυχενική συνδιαστικά με το pap - a ήταν μια χαρά τελικά! Την έκανα στο Ρέα, συνεργάζεται ο γιατρός μου με το μαιευτήριο αυτό.

Καλημέρα! Καλά δεν σημαίνει κάτι αυτό. Οταν έκανα την αυχενικη ήταν πριν από εμένα μια κοπέλα που εκανε και αυτή. Η κοιλιά της ήταν κυριολεκτικά πλάκα και η δικιά μου η διπλή! Η αλήθεια είναι ότι μου είχε μείνει και λίγη κοιλίτσα από την προηγούμενη εγκυμοσύνη και ίσως παίζει και αυτό ρόλο. Εμένα η μικρή μου είναι σχεδόν δύο. Της έχω πει ότι έχω ενα μωράκι στη κοιλίτσα και έρχεται και την φιλάει! Δεν ξερω βέβαια κατά ποσο καταλαβαίνει το νόημα όλων αυτών. Είναι μικρούλα..

Ο γιος μου (2,5 χρ.) νομίζει ότι το μωρό είναι ο αφαλός μου και τον φιλάει! Επίσης δεν ξέρω αν σας είπα... θέλει να γεννήσω τον spiderman!

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες τις μανούλες. Ελπίζω Ολα τα μωράκια να Ναι γερά και δυνατά.

Εμένα το αγγελούδι μου, έφυγε... Πονάω πολύ τώρα.. Αλλά..Εύχομαι όταν ξανασυμβεί το θαύμα, να τα ξαναπούμε εδώ μέσα.

Και πάλι εύχομαι τα καλύτερα σε όλες.

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου! Κουράγιο! Σου ευχομαι σύντομα να γεμίσει η κοιλίτσα και να κρατήσεις γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!

Καλημέρα κορίτσια να εχουμε μια όμορφη κυριακη!πως είστε;σας εχουν περάσει οι αναγουλες και οι ανακατωσουρες;εγω ειμαι κάπως καλύτερα αλλα δεν μπορω να πω ακομη οτι εχουν περάσει...χτες μπήκαμε πλέον στο δεύτερο τρίμηνο! Πέρασαν γρήγορα οι μέρες μεχρι εδω...άντε να φτάσουν τα Χριστούγεννα να βγω σε άδεια!πινακακι δεν εχουμε φτιάξει!

Πινακάκι πως φτιάχνουμε; ΔΕν ξέρω.... νομίζω κάποια που "το 'χει" πρέπει να κάνει την αρχή!!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

Γιουλη πραγματικα οταν ηταν να κανω την εγχειρηση, το μονο μου σκεφτομουν ηταν να πανε ολα καλα....ουτε καν με ενοιαζε το θεμα καισαρικη. Το θεωρουσα πολυ ασημαντο σε σχεση με το να μπορεσω να κανω παιδια - γενικα. το ινομυωμα προκαλουσε σοβαρο προβλημα, ηταν στο ενδωμητριο, δεν υπηρχε περιπτωση να κανω παιδια χωρις να το αφαιρεσω. οποτε στο μυαλο μου το θεμα καισαρικη ηταν ελαχιστης σημασιας, τη στιγμη που εμεινα εγκυος και θα εκανα το παιδακι μου! Τα πραγματα μερικες φορες, μπαινουν στη σωστη τους διασταση.

Κοριτσια δεν ξερω για εσας, εγω μετραω τις μερες για να βγω σε αδεια...περιμενω πως και πως να ερθουν τα χριστουγεννα!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια !! Εγω σήμερα είχα ραντεβού με το γιατρο . Το μωρακι μου ειναι μια χαρα ειναι 138 γραμμάρια !! Βγαίνει 1 εβδομαδα μεγαλύτερο λογικό αφού εχω μικρο κύκλο . Το μονο αγκάθι ειναι ο τραχηλος . Βασούλα μου έκανε 5 διαφορετικές μετρήσεις όλες οι τιμες ειναι απο 2.8 μεχρι 3.2. Μου ειπε σε 2 εβδομάδες τον μετράμε πάλι μου ειπε κ αν εχει μικρύνει τότε ναι παμε για περιδεση . Αν ειναι ίδιος σε μεγεθος μου ειπε συνεχίζουμε έτσι παω για δουλεια μου ειπε αλλα χαλαρά αν δω οτι πιέζομαι σταματάω κ αντε γεια . Εσείς κορίτσια τι κάνετε ;;


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !! Εγω σήμερα είχα ραντεβού με το γιατρο . Το μωρακι μου ειναι μια χαρα ειναι 138 γραμμάρια !! Βγαίνει 1 εβδομαδα μεγαλύτερο λογικό αφού εχω μικρο κύκλο . Το μονο αγκάθι ειναι ο τραχηλος . Βασούλα μου έκανε 5 διαφορετικές μετρήσεις όλες οι τιμες ειναι απο 2.8 μεχρι 3.2. Μου ειπε σε 2 εβδομάδες τον μετράμε πάλι μου ειπε κ αν εχει μικρύνει τότε ναι παμε για περιδεση . Αν ειναι ίδιος σε μεγεθος μου ειπε συνεχίζουμε έτσι παω για δουλεια μου ειπε αλλα χαλαρά αν δω οτι πιέζομαι σταματάω κ αντε γεια . Εσείς κορίτσια τι κάνετε ;;

Καλησπέρα από εμένα. Αφού είναι καλά το μωράκι σου ολα τα αλλα καλά θα πάνε ειδικά τώρα που το ξέρουμε.. Το πολυ πολυ ας κάνουμε και την περιδεση δεν είναι και τόσο τρομερο πιστεύω. Αύριο θα πάω και εγώ και θα δω τι θα μου πει.. Σωστά σου είπε πάντως καλό είναι να γίνει μέχρι 18η εβδομαδα. Και εγώ με πρόκληση γεννησα 40 και.. Ενώ είχα θέμα με τον τραχηλο με τα τοκολυτικα που έπαιρνα αδρανησε ημήτρα και δεν εκανα διαστολή! Filiopi γέλασα με αυτό με τον spiderman. Να δω τι άλλο θα ακούσουμε απο τα ζουζουνακια μας..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από εμένα. Αφού είναι καλά το μωράκι σου ολα τα αλλα καλά θα πάνε ειδικά τώρα που το ξέρουμε.. Το πολυ πολυ ας κάνουμε και την περιδεση δεν είναι και τόσο τρομερο πιστεύω. Αύριο θα πάω και εγώ και θα δω τι θα μου πει.. Σωστά σου είπε πάντως καλό είναι να γίνει μέχρι 18η εβδομαδα. Και εγώ με πρόκληση γεννησα 40 και.. Ενώ είχα θέμα με τον τραχηλο με τα τοκολυτικα που έπαιρνα αδρανησε ημήτρα και δεν εκανα διαστολή! Filiopi γέλασα με αυτό με τον spiderman. Να δω τι άλλο θα ακούσουμε απο τα ζουζουνακια μας..:)

Βασούλα περιμένω νεα αυριο κ εύχομαι να έχουμε αύξηση !!! Να σε ρωτήσω στην προηγούμενη εγκυμοσυνη σου μειώθηκε απότομα στον 5ο μηνα;; Μεχρι πόσο έφτασε το μηκος του ; Γιατί έπαιρνες τοκολυτικά ;; Είχες κ συσπασεις ;; Εγω μονο utrogestan έβαζα καθε βραδυ όπως κ τωρα κ έπαιρνα κ μαγνησιο .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασούλα περιμένω νεα αυριο κ εύχομαι να έχουμε αύξηση !!! Να σε ρωτήσω στην προηγούμενη εγκυμοσυνη σου μειώθηκε απότομα στον 5ο μηνα;; Μεχρι πόσο έφτασε το μηκος του ; Γιατί έπαιρνες τοκολυτικά ;; Είχες κ συσπασεις ;; Εγω μονο utrogestan έβαζα καθε βραδυ όπως κ τωρα κ έπαιρνα κ μαγνησιο .

Καλημέρα. Είχαμε δει στην Β επιπεδου ότι ήταν κοντος. Ο γιατρός με έβαλε στον καρδιοτοκογραφο και είδαμε ότι εκανα συσπασεις. Οπότε ξεκινησα ξάπλα και yutopar. Κάποια στιγμή θυμάμαι γύρω στον έβδομο μήνα από τις πρόωρες συσπασεις είχε φτάσει 8 χιλιοστά.οπότε μου είπε ο γιατρός η κάθεσαι τελείως ξαπλα η σε βάζω στην κλινικήμέχρι να γεννήσεις. Έκατσα ξάπλα μέχρι να μπω στο μήνα μου.η αλήθεια είναι ότι δεν καθομουν στα αυγά μου δεν είχα καταλάβει την σοβαρότητα της κατάστασης. Ε μετά τα χρειάστηκα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...