Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

Κ εμένα ακριβώς τα ιδια ειναι 2.9 εκατοστά . Δεν ξέρω τι να κανω αν μου πει για περιδεση περιμένω να γυρίσει ο γιατρος μου να το συζητήσω. Κανείς δουλειές ή κάθεσαι εντελώς ξαπλωμένη ;; Εγω σηκώνομαι να μαγειρέψω για την μικρη κ να την ταΐσω δεν μπορω να κανω αλλιώς . Εγω 24 πρέπει να γυρίσω στην δουλεια είχα άδεια αγκυμοσυνης μεχρι τωρα πως θα ζητήσω πάλι άδεια αυτό σκέφτομαι ;;; Εσυ θα την κανείς την περιδεση ;; Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη στην μετρηση της αυχενικηη είχα τραχήλο 3.4.

Πολλές δουλειές εκανα τα παντα όπως και πριν μεινω εγκυος και τοπαιδακι μου φροντιζα και φροντίζω. Κοντεύει τα δύο. Και δουλειά πηγαίνω δουλεύω στοδημοσιο. Από αυτα που κατάλαβα η θα κανω την περιδεση και πάλι θα προσεχω η θα φροντίζω να κάτσω στο κρεβάτι και θα σηκώνομαι οταν χρειαζεται μόνο. Τωρατοδευτερο δεν ξερω αν είναι εφικτό.. Στον ιδιωτικό τομεα δουλεύεις? Γιατί νά μην μπορείς να πάρεις άδεΙα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα υποτίθεται πρέπει να ειμαι ξαπλωμένη αλλα από το πρωί έχω σηκωθεί είκοσι φορές. Μια να την ταΐσω μια να την αλλάξω μια να μαγειρέψω.. Δεν ξερω ακόμη τι θα κανω. Είπε ο γιατρός μου θα το συζητήσουμε. Εν τω μεταξύ δεν ξερω έχει κινδύνους η περίδεση?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα υποτίθεται πρέπει να ειμαι ξαπλωμένη αλλα από το πρωί έχω σηκωθεί είκοσι φορές. Μια να την ταΐσω μια να την αλλάξω μια να μαγειρέψω.. Δεν ξερω ακόμη τι θα κανω. Είπε ο γιατρός μου θα το συζητήσουμε. Εν τω μεταξύ δεν ξερω έχει κινδύνους η περίδεση?

Και εγω 20 φορες εχω σηκωθεί . Προσπαθώ οταν κοιμάται το μωρό να ειμαι εκείνες τις ωρες ξαπλωμένη κ εγω . Δουλεύω σε τράπεζα στον ιδιωτικό τομέα κ επειδη είχα πάρει αναρρωτική άδεια στο πρωτο παιδί κ στο καπάκι ήρθε η δεύτερη εγκυμοσυνη δεν ξέρω πως θα το πάρουν . Εγω για κινδύνους μόλυνσης εχω ακούσει απο την περιδεση μονο αυτό . Εμένα η μαία δεν μου τα παρουσίασε τόσο μαύρα μου ειπε ελαφριά δραστηριότητα μέσα στο σπιτι κ οχι βαρος κ σκαλιά . Εσυ αν κανείς περιδεση ποτε θα την κανείς ;;; Συζητήσατε ;;


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 20 φορες εχω σηκωθεί . Προσπαθώ οταν κοιμάται το μωρό να ειμαι εκείνες τις ωρες ξαπλωμένη κ εγω . Δουλεύω σε τράπεζα στον ιδιωτικό τομέα κ επειδη είχα πάρει αναρρωτική άδεια στο πρωτο παιδί κ στο καπάκι ήρθε η δεύτερη εγκυμοσυνη δεν ξέρω πως θα το πάρουν . Εγω για κινδύνους μόλυνσης εχω ακούσει απο την περιδεση μονο αυτό . Εμένα η μαία δεν μου τα παρουσίασε τόσο μαύρα μου ειπε ελαφριά δραστηριότητα μέσα στο σπιτι κ οχι βαρος κ σκαλιά . Εσυ αν κανείς περιδεση ποτε θα την κανείς ;;; Συζητήσατε ;;

Giouli μου δεν συζητήσαμε ακόμη αναλυτικά. Οταν μου πει θα σου πω λεπτομέρειες. Ποτέ γίνεται ποσο κόστιζει κλπ γιατί κάναμε την αυχενικη και ημουν κουρασμενη δενμπορουσα να κατσω άλλο για να συζητήσουμε. Όσο για την άδεια αν είναι τέτοια περίπτωση δεν νομίζωνα μπορούν να μην στην δώσουν. Σε καθε περίπτωση ναμην σε αγχωνω μιλακαι εσυ με τον γιατρό σου ίσως σου πει κάτι διαφορετικό. Και ξεκούραση όσο γίνεται- μόνο καλοκανει:)

Link to comment
Share on other sites

Giouli μου δεν συζητήσαμε ακόμη αναλυτικά. Οταν μου πει θα σου πω λεπτομέρειες. Ποτέ γίνεται ποσο κόστιζει κλπ γιατί κάναμε την αυχενικη και ημουν κουρασμενη δενμπορουσα να κατσω άλλο για να συζητήσουμε. Όσο για την άδεια αν είναι τέτοια περίπτωση δεν νομίζωνα μπορούν να μην στην δώσουν. Σε καθε περίπτωση ναμην σε αγχωνω μιλακαι εσυ με τον γιατρό σου ίσως σου πει κάτι διαφορετικό. Και ξεκούραση όσο γίνεται- μόνο καλοκανει:)

Κ εγω περιμενω τον γιατρο μου την Πεμπτη να γυρισει να μιλησουμε γιατι αγχωνομαι , εγω βεβαια θα ξαναπαω την τριτη στο νοσοκομειο να κανω μια μετρηση που θα εχει περασει μια εβδομαδα να δω μηπως μειωθηκε κ αλλο. Ευτυχως την αλλη εβδοαμαδα εχει αδεια κ αντρας μου κ θα εχω επιπλεον βοηθεια με το μωρο, κατι ειναι κ αυτο. Τωρα θα επιστρατευσω κ την μαμα μου οποτε μπορει να βοηθαει εστω λιγο να κραταει το μωρο. εσυ εχεις καθολου βοηθεια ?


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγω περιμενω τον γιατρο μου την Πεμπτη να γυρισει να μιλησουμε γιατι αγχωνομαι , εγω βεβαια θα ξαναπαω την τριτη στο νοσοκομειο να κανω μια μετρηση που θα εχει περασει μια εβδομαδα να δω μηπως μειωθηκε κ αλλο. Ευτυχως την αλλη εβδοαμαδα εχει αδεια κ αντρας μου κ θα εχω επιπλεον βοηθεια με το μωρο, κατι ειναι κ αυτο. Τωρα θα επιστρατευσω κ την μαμα μου οποτε μπορει να βοηθαει εστω λιγο να κραταει το μωρο. εσυ εχεις καθολου βοηθεια ?[/

Ευτυχώς έχω βοήθεια μένει από πάνω η μητέρα μου απλά δουλεύει και τα αδερφια μου είναι μικρά ακόμη. Δεν θελω να τη Φορτώνω συνέχεια αλλά τώρα δεν γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για το ενδιαφερον...το χρειαζομαι...ο γιατρος ειπε απλως πωσ ηταν θεμα τυχησ ...χρωματοσωματικο ταιριασμα στο συγκεκριμενο έμβρυο..

διαβασα πωσ μονο η αμνιο μπορει να δωσει αληθινά και σιγουρα αποτελεσματα οπότε ...αυτο θα περιμενω.,.εξτρα εξοδα ειναι αυτα δυστυχωσ που δεν τα ειχαμε σε καμια περιπτωη υπολογίσει συν το οτι σταμάτησα να δουλευω εδω και εναν μηνα...λογο κακησ εκγυμοσυνης...συν το οτι ο συντορφοσ μου σκετεται σοβαρα να αλλαξει δουλεια...και μαλλον θα μεετακομισουμε κι εμεισ προσωρινα μεχρι να επιστρεψω στην δουλεια για να τα βολεψουμε πιο ευκολα... συν το οτι οι γονεισ μασ δεν μασ στηριζουν καθολου..και εχουμε ταραχτει η αληθεια ειναι..

.αλλα φαναταζομαι πρεπει να σκεφτομαι πωσ ολα ειναι μεσα στο προγραμμα.... περιπέτεια ειναι η ζωη..

οσο για εσας κοριτσια...ειναι χαμηλα τα μωρακια σασ?γι αυτο και τοσο κοντος τραχυλος?

κουραγιο και πολυ πολυ ξεκουραση...οσο για την εργασια..μην σκοτίζεστε...συνηθωσ ετσι κι αλλιωσ μετα την αδεια τοκετου απολυουν....σημασια εχει αν ειστε με τα μωρακια σας και δουλειεσ βρισκονται...


JM2al1e.jpgJM2ap2.png8BFPp3.png

και 7χρονων ο γιοκας μας..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για το ενδιαφερον...το χρειαζομαι...ο γιατρος ειπε απλως πωσ ηταν θεμα τυχησ ...χρωματοσωματικο ταιριασμα στο συγκεκριμενο έμβρυο..

διαβασα πωσ μονο η αμνιο μπορει να δωσει αληθινά και σιγουρα αποτελεσματα οπότε ...αυτο θα περιμενω.,.εξτρα εξοδα ειναι αυτα δυστυχωσ που δεν τα ειχαμε σε καμια περιπτωη υπολογίσει συν το οτι σταμάτησα να δουλευω εδω και εναν μηνα...λογο κακησ εκγυμοσυνης...συν το οτι ο συντορφοσ μου σκετεται σοβαρα να αλλαξει δουλεια...και μαλλον θα μεετακομισουμε κι εμεισ προσωρινα μεχρι να επιστρεψω στην δουλεια για να τα βολεψουμε πιο ευκολα... συν το οτι οι γονεισ μασ δεν μασ στηριζουν καθολου..και εχουμε ταραχτει η αληθεια ειναι..

.αλλα φαναταζομαι πρεπει να σκεφτομαι πωσ ολα ειναι μεσα στο προγραμμα.... περιπέτεια ειναι η ζωη..

οσο για εσας κοριτσια...ειναι χαμηλα τα μωρακια σασ?γι αυτο και τοσο κοντος τραχυλος?

κουραγιο και πολυ πολυ ξεκουραση...οσο για την εργασια..μην σκοτίζεστε...συνηθωσ ετσι κι αλλιωσ μετα την αδεια τοκετου απολυουν....σημασια εχει αν ειστε με τα μωρακια σας και δουλειεσ βρισκονται...

Καλημέρα dudu και σε όλες τις μανούλες. Ολα καλά θα πανε να σκέφτεσαι θετικά πιστεύω ότι το μωράκι σου θα ειναι μια χαρά. Τώρα τα έξοδα είναι όντως ενα θέμα και εγώ αυτό σκέφτομαι για την περιδεση αλλά είναι για τα γλυκα μας τα μωρακια. Έχουν οι εγκυμοσυνες δυσκολίες αν όχι όλες οι περισσότερες. Πρέπει να έχουμε υπομονή και ;)θετική σκέψη.;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για το ενδιαφερον...το χρειαζομαι...ο γιατρος ειπε απλως πωσ ηταν θεμα τυχησ ...χρωματοσωματικο ταιριασμα στο συγκεκριμενο έμβρυο.

Οι τρισωμίες, για τις οποίες δίνει πιθανότητες η αυχενική (συνδυαστικά με την papp-a και την ελεύθερη β-HCg), είναι απολύτως τυχαίες και η συχνότητά τους αυξάνεται μεν με την πάροδο της ηλικίας της μητέρας, ωστόσο είναι, δυστυχώς, πιθανόν να προκύψουν οποτεδήποτε, γι' αυτό, άλλωστε, δεν "εξαιρούνται" από την αυχενική ούτε οι πολύ νέες εγκυμονούσες.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει να κάνει με το ζευγάρι, όπως είπες κι εσύ. Είναι θέμα τύχης...

Να σκέφτεσαι αισιόδοξα! Αντικειμενικά, με όρους αριθμητικούς, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας ;).

Κορίτσια, το μήκος του τραχήλου μετριέται μόνο ενδοκολπικά; Στην κόρη μου δεν το μετρήσαμε ποτέ :roll:.

άραγε μπορούν να δουν υπερηχογραφικά αν συντρέχει λόγος ενδοκολπικής μέτρησης;

Βασούλα και Γιούλη, καλό κουράγιο! Πώς να μείνεις ξάπλα ρε γμτ όταν έχεις τόσο μικρά παιδάκια;


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Οι τρισωμίες, για τις οποίες δίνει πιθανότητες η αυχενική (συνδυαστικά με την papp-a και την ελεύθερη β-HCg), είναι απολύτως τυχαίες και η συχνότητά τους αυξάνεται μεν με την πάροδο της ηλικίας της μητέρας, ωστόσο είναι, δυστυχώς, πιθανόν να προκύψουν οποτεδήποτε, γι' αυτό, άλλωστε, δεν "εξαιρούνται" από την αυχενική ούτε οι πολύ νέες εγκυμονούσες.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει να κάνει με το ζευγάρι, όπως είπες κι εσύ. Είναι θέμα τύχης...

Να σκέφτεσαι αισιόδοξα! Αντικειμενικά, με όρους αριθμητικούς, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας ;).

Κορίτσια, το μήκος του τραχήλου μετριέται μόνο ενδοκολπικά; Στην κόρη μου δεν το μετρήσαμε ποτέ :roll:.

άραγε μπορούν να δουν υπερηχογραφικά αν συντρέχει λόγος ενδοκολπικής μέτρησης;

Βασούλα και Γιούλη, καλό κουράγιο! Πώς να μείνεις ξάπλα ρε γμτ όταν έχεις τόσο μικρά παιδάκια;

Κική η σωστή μετρηση ειναι ενδοκολπικά. Μπορούν να το δουν κ υπερηχογραφικά αλλά υπάρχει απόκλιση μεταξύ των 2 μετρήσεων . Στην αυχενικη δεν στον είχανε μετρήσει ;; Τον μετράνε συνήθως κ στην αυχενικη κ στην β επιπέδου .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κική η σωστή μετρηση ειναι ενδοκολπικά. Μπορούν να το δουν κ υπερηχογραφικά αλλά υπάρχει απόκλιση μεταξύ των 2 μετρήσεων . Στην αυχενικη δεν στον είχανε μετρήσει ;; Τον μετράνε συνήθως κ στην αυχενικη κ στην β επιπέδου .

Ενδοκολπικά όχι.

Αναρωτιέμαι αν, έστω κι αν είναι ακριβέστερη η ενδοκολπική μέτρηση, μπορούν υπερηχογραφικά να δουν αν συντρέχει λόγος να προχωρήσουν σε ενδοκολπική μέτρηση :confused:.

Ευχαριστώ για την απάντηση :). Θα πάω να ψάξω τις τότε εξετάσεις.


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, πως είστε; Τι κάνουν τα μπεμπέκια σας μέσα και έξω από τις κοιλιές; Έχουμε κανένα νέο από εξετάσεις μανούλες; Εμείς σήμερα κάναμε την αυχενική διαφάνεια και είδαμε το μικράκι μια χαρά, χαρηκα πολύ γιατί το άγχος μου είχε χτυπήσει κόκκινο! Τώρα σε δυο μέρες θα έχουμε τα αποτελέσματα ωστόσο ο γιατρός που έκανε τον υπέρηχο το είδε πολύ καλό το νινι. Μόνο που είναι μεγαλύτερο 3-4 μέρες από ότι νομίζουμε. Είναι που δεν θυμάμαι και ακριβώς πότε ήταν η ΤΕΡ!!! Κάπου αρχές Μάρτη θα ΤΗΝ περιμένουμε πάντως!!! Χα χα μάλλον έχουμε άλλο ένα κοριτσάκι!!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!! Και εγώ μανούλα Μαρτίου! Πητ 31/03 είμαι πολύ χαρούμενη!

21/09 έχω αυχενική και εύχομαι να πάνε όλα καλά! Έχω διαβήτη κύησης από τώρα και φοβάμαι μήπως έχει επηρεαστεί το μωράκι... Έχει καμιά άλλη ζάχαρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια με το καλο όλες μας εύχομαι!ειμαι η χαρά και ειμαι εγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου, με πητ 12/03 σίγουρα ομως θα γεννήσω δυο βδομάδες νωρίτερα για διαφορα θέματακια που εχω, οπως και στο πρώτο μου παιδάκι, ενα αγορακι σχεδόν δυο ετών! Κάναμε αυχενικη χτες ολα καλα, και μάλλον εχουμε παλι αγορακι! Ειμαι κρεββατωμενη εδω και μια εβδομάδα λογω μιας μεγάλης αιμορραγίας που ειχα, τωρα ολα καλα αυριο επιστρέφω δουλεια!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...