Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

μανούλες Νοεμβρίου 2016 !!!


annoula_

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια κ μπεμπακια!

Πράγματι μετά το τρίμηνο μπορείς να κάνεις κάποια δοκιμή για πρόγραμμα αλλά στα μωράκια που θηλαζουν είναι πιο δύσκολο. Δ συμφωνώ καθόλου με τη μέθοδο του ελεγχόμενο κλίματος, το No cry Sleep καλύτερο αλλά προτίμησα θηλασμό από κούνημα, βόλτες η κουκλακια. Έχει κ ένα άλλο βιβλίο τα μωρά είναι πλάσματα της νύχτας η κάπως έτσι.

Φεύγοντας από το νοσοκομείο η παιδίατρος στις οδηγίες που μας έδωσε ήταν να ξυπναμε τα μωρά, γτ έτσι θα μάθουν αν κτ τα ενοχλεί να ξυπναμε κ μόνα (πχ παλινδρομηση)

Όσο για τις δουλειές όταν κοιμάται η όταν είναι κ ο μπαμπάς σπίτι. Τουλ στην πρώτη είχα τη δυνατότητα, δουλειές μια φορά την εβδομάδα, φαγητό η μαμά η ο αντρας

Μαμμυ κ μεις έτσι κοιμομαστε αλλά χωρίς το πορτ. Η κορη κοιμόταν στη μέση με ορθανοιχτα τα χέρια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζιλιχερ δ θεωρώ ότι κάνεις κτ λάθος. Είναι μικρούλα ακόμη για να μάθει να κοιμάται χωρίς θηλασμο

Όσο για τις δουλειές στο σλινγκ κ με ένα χερι

Βέβαια εξαρτάται κ τι θέλει κάθε μαμα

Εμείς αν αλλάξουμε πάνα πχ μετά το θηλασμό μετά θα θέλουμε πάλι γάλα. Κ δ έχω σκοπό να κουνάω κ να κόβω βόλτες μέσα στο σπίτι. Με το θηλασμο το βρίσκω πιο εύκολο κ γρήγορο

Η πρώτη προσπάθησε να από κοιμηθεί χωρίς στήθος μετά το χρόνο. Το κατάφερε μετά τα 1,5 όταν μπήκε σε φάση από θηλασμου. Δ προσπάθησα να της το μάθω εγώ

κι εγω συμφωνω στο οτι ειναι μικρουλα ακομη...ειναι πολυ βοηθητικο το προγραμμα, αλλα σε μας επιασε απο 3-3,5 μηνων περιπου, τοσο μικρουλια ειναι δυσκολο ακομη!
Mη κανετε απο τωρα δοκιμαστικα στα μωρα, ειναι πολυ μικρουλια για να μπουν στο δικο μας προγραμμα! Και για τον θηλασμο, οποτε θελουν αυτα για πολλους μηνες!!!
Βρε κοριτσι μου εμενα ο γιος μου οσο θηλαζε 22 μηνες ηθελε να θηλαζει για να κοιμηθει, και ακομα και τωρα θελει να το κραταει για να κοιμηθει. Τιποτα δεν κανεις λαθος απλως θελει τη μαμα της! Οι δουλειες δεν ειναι προτεραιοτητα τωρα και αν θες να κανεις κατι καντο οταν ειναι εκει ο μπαμπας της!

Οκ, οποτε συνεχίζω όπως θέλει η μπέμπα. Θηλασμός κ αγκαλιά. Ειδικά χθες βράδυ συγχρονιστήκαμε κιόλας κ κοιμηθήκαμε.ούτε δικιμαστικά θα κάνω. Μόνο θα προσπαθήσω να τηρήσω το να την κάνουμε μπάνιο το βράδυ για να χαλαρώνει καλύτερα για βράδυ.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!

Αγωνιστικους χαιρετισμους σε ολες!!

Η μπεμπα μαλλον περασε το αλμα, αλλα οχι τους κολικους! το βραδυ η καημενουλα υποφερει απιστευτα κ εμεις μαζι της!

τη μερα ειναι καπως ηρεμη και κοιμαται το πουλακι μου, φτου φτου!

προγραμμα απο τωρα δεν....

ζιλιχερ αν θηλαζεις αποκλειστικα μη το βασανιζεις απο τωρα, ακρη δε θα βρεις.

η δικια μου τρωει καθε 1,5-2 ωρες οταν δεν εχει καποιο αλλο θεμα. Στο αλμα την ειχα πανω μου διαρκως, δεν ηρεμουσε με τιποτα!

κ εμεις μπανακι την κανουμ το βραδυ, θηλαζει, την παιρνει ο υπνος και στο 2ωρο-3ωρο τσουπ παλι φαι!

το Σαββατο σαραντιζω κοριτσια! πως περασαν οι μερες, με μια ανασα λεμε παρα την ταλαιπωρια!

τελικα ειναι οπως οταν ερωτευεσαι! μπορει να μην κοιμασαι και να τρελενεσαι αλλα νιωθεις απλα να πετας! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σας βοηθάει το μπάνιο να χαλαρώσετε ναι. Εμένα την ξυπνουσε. Οπότε κάναμε νωρίς κατά τις 5,κ όχι κάθε μέρα. Μια ρουτίνα ύπνου όμως μπορείς να χεις. Πχ 8-10 πάτε στο δωμάτιο, με χαμηλό φωτισμό, κ πλέον θηλασμοι-αλλαγματα χωρίς πολύ φως κ ομιλία. Ενώ τη μέρα στο σαλόνι, με φυσικό φως κ θόρυβο κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Εν ναι τα κατάφερα! !!Τον βρήκα τον κωδικό μου!!! Καλημέρα κορίτσια να σας ζήσουν τα μωρα και κουράγιο σε όλες.Ο πανικός θα είναι ο καλύτερος φίλος σας πλέον!

Εμείς παλεύουμε με δυσκοιλιότητα εμετούς λόγω μπουκωματος πανικό από εμένα ώρες αγκαλιάς και πολλά πολλά κλάματα από μεριά μου. Τώρα μερικές μέρες δεν μου τρώει βγάζει κάποια γεύματα κάνειππολύ κρυο εδώ ,τον πήγα νοσοκομείο μια χαρά είναι.Εγώ μάλλον θέλω γιατρό, και ύπνο, και διακοπές, και 50000 ευρώ να πάρω σπίτι γιατί δεν βρίσκω να μετακομισω. .Αυτά τα νέα ,πρέπει να αλλάξω όνομα από ιζαμπελλα να το κανω μπελά σε κρίση. ..

τα φιλιά μας σε όλους, μαμάδες μωρά και μπαμπάδες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου. Περιττο να πω πως καναμε ρεκορ ξυπνηματος απο τις 10.30 το βραδυ μεχρι τις 4.30 το πρωι!!! Πως αντεχει μωρακι πραμα!!! Και στις εννια ξυπνησε για γαλα και ειναι ακομα ξυπνια. Πως να περιγραψω το ποσο κουρασμενη ειμαι. Τωρα εχουμε παρει με τον γιο μου οτι κανει φασαρια και τα εχουμε κανει ντραμς! Το πολυ πολυ να με βρει ο αντρας μου το βραδυ να κοιμαμαι σε καμια καρεκλα!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!

τι κανετε;πως τα περνατε;ξενυχτια;;;;εμεις καθομαστε ξυπνιοι λιγο πλεον μεσημερια-απογευματα!!τον βαζω πλεον και λιγο στο ριλαξ και τον παιρνει που και που ο υπνος!;)

Ρανια και εμεις προχθες μου ηταν ξυπνιος με γκρινια τουλαχιστον ενα 6ωρο.αφου και εγω σκεφτηκα πως δεν εχει κουραστει να κοιμηθει.

περιμενω την αλλη εβδομαδα να κλεισω ραντεβου με την παιδιατρο να παμε ή να ερθει αυτη να ζυγιστουμε να μας δει.πλεον πινει μονο ξενο.90 μλ τη φορα σιγουρα.και υπαρχουν και φορες που πινει κ λιγο παραπανω.τρωει καθε 3-3:30 ωρες!!!!!

Κατα τα αλλα εχω μπουχτισει μεσα στο σπιτι με τις πυτζαμες ολη μερα.και απο δουλειες...........αρπα κολλα.ο,τι προλαβω!!!!!!!!!!!

Ναταλια τι κανει η μπεμπα σας;;;;;;;;;

περιμενω νεα σας μανουλες.......

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου θυμίζετε εμένα στο πρώτο μου παιδάκι. Όλα βουνό τα έβλεπα. Τώρα πια στο δευτερο που ξέρω πως είναι όλα είναι πιο εύκολα. Βέβαια υπάρχουν στιγμές δύσκολες πχ όταν θηλαζω το μωρό κάποιες φορές η κόρη μιυ έρχεται και με καβαλαει κανονικά, με χτένιζει η ότι άλλο της έρθει ή όταν ειβαι ώρα να κοιμηθεί και τυχαίνει να έχω αγκαλιά τον μικρό έρχεται και και αυτή στην αγκαλιά μου και αποκοιμιουνταθ και τα δύο τα μωρά στα χέρια μου,δύσκολο αλλά δεν το αλλάζω με τπτ . Με το ένα παιδί όλα είναι πιο εύκολα, για αυτό συμβουλή μου είναι να είστε όσο πιο χαλαρός γίνεται. Και θα το δείτε και με το δεύτερο παιδί όσες σχεδιάσετε να κανετε.


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κορίτσια μου θυμίζετε εμένα στο πρώτο μου παιδάκι. Όλα βουνό τα έβλεπα. Τώρα πια στο δευτερο που ξέρω πως είναι όλα είναι πιο εύκολα. Βέβαια υπάρχουν στιγμές δύσκολες πχ όταν θηλαζω το μωρό κάποιες φορές η κόρη μιυ έρχεται και με καβαλαει κανονικά, με χτένιζει η ότι άλλο της έρθει ή όταν ειβαι ώρα να κοιμηθεί και τυχαίνει να έχω αγκαλιά τον μικρό έρχεται και και αυτή στην αγκαλιά μου και αποκοιμιουνταθ και τα δύο τα μωρά στα χέρια μου,δύσκολο αλλά δεν το αλλάζω με τπτ . Με το ένα παιδί όλα είναι πιο εύκολα, για αυτό συμβουλή μου είναι να είστε όσο πιο χαλαρός γίνεται. Και θα το δείτε και με το δεύτερο παιδί όσες σχεδιάσετε να κανετε.

Ntiakana μου εχεις απολυτο δικιο!ετσι ειναι!και ποσο μαλλον οταν και το/τα αλλα παιδια ειναι και αυτα μικρα και θελουν την αγκαλια τους απο την μαμα!!!!!:Pαπλα στο πρωτο επειδη αλλαζει ολη η ζωη σου πιστευω μεχρι να βρουμε τους ρυθμους μας πελαγωνουμε και σε μια κουταλια νερο!μου ειπε μια μαια στο μητερα την ωρα που γεννουσα οτι το μωρο καταβαλλει μεγαλυτερη προσπαθεια να γεννηθει απο τον δικο μας κοπο και πως οταν ερχεται στον κοσμο για αυτο ειναι πιο δυσκολη η προσαρμογη στο νεο περιβαλλον.σιγουρα!και εγω το βλεπω στον εαυτο μου πια οτι παρολο που μπορει να ειμαι κομματια εχω συνηθισει πλεον το ξυπνημα την νυχτα σε σημειο που χωρις υπερβολες εχω καφε ετοιμο στο τραπεζακι στο σαλονι και με το που κανει κιχ σηκωνομαι αμεσως πινω μια τζουρα και φτιαχνω κατευθειαν το γαλα του!

υπομονη να μεγαλωσουν λιγο τα ζουζουνια μας!ειναι απιστευτη εμπειρια και η χαρα που μας δινουν ομως που δεν συγκρινεται με τπτ στον κοσμο!τον φιλαω,τον μυριζω και ακομη δεν το πιστευω.σημερα εμεις ειχαμε πονακια ολο το απογευμα.τωρα λιγο ηρεμησε το μωρο μου.

φιλια......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!! Καλά είμαστε κι εμείς, επιτέλους μετά από πόσες μέρες φάγαμε κάπως καλά, να ηρεμήσουν η μαμά και ο μπαμπάς που τρελάθηκαν από το άγχος...

Κατα τ΄άλλα, οι γιατροί μας είπαν σήμερα να μην ελπίζουμε να την πάρουμε τα Χριστούγεννα, έχουμε δρόμο ακόμη λέει....δρομολογήσαμε και τη μαγνητική εγκεφάλου...

δεν πειράζει, χαλάλι της, ας μείνει όσο χρειάζεται για να δυναμώσει το ποντικάκι μας...

ξενύχτια ακούω οι υπόλοιπες ε?? να κοιμηθώ δηλαδή -μια κουβέντα είναι- τώρα που μπορώ γιατί μετά θα με τρέχει η μικρή, ε? :P


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου θυμίζετε εμένα στο πρώτο μου παιδάκι. Όλα βουνό τα έβλεπα. Τώρα πια στο δευτερο που ξέρω πως είναι όλα είναι πιο εύκολα. Βέβαια υπάρχουν στιγμές δύσκολες πχ όταν θηλαζω το μωρό κάποιες φορές η κόρη μιυ έρχεται και με καβαλαει κανονικά, με χτένιζει η ότι άλλο της έρθει ή όταν ειβαι ώρα να κοιμηθεί και τυχαίνει να έχω αγκαλιά τον μικρό έρχεται και και αυτή στην αγκαλιά μου και αποκοιμιουνταθ και τα δύο τα μωρά στα χέρια μου,δύσκολο αλλά δεδυο ειναι ησυχα οπωςο αλλάζω με τπτ . Με το ένα παιδί όλα είναι πιο εύκολα, για αυτό συμβουλή μου είναι να είστε όσο πιο χαλαρός γίνεται. Και θα το δείτε και με το δεύτερο παιδί όσες σχεδιάσετε να κανετε.

Θα σου πω τη διαφορα οταν το πρωτο ειναι αγορακι. Πχ, σημερα το πρωι μετα απο ξενυχτι απο τις 11.30 το βραδυ μεχρι τις 6.30 το πρωι, στις 8 αφου μου μιλουσε και δεν ξυπνουσα αρχισε τις κουτουλιες για να ξυπνησω, σε μορφη παιχνιδιου βεβαια! Αν θηλαζωδεν ερχεται απλως αγκαλια, βρισκει τροπο να χοροπηδαει πανω στην αγκαλια κανοντας γεφυρα με δυο σκαμπω! αλλα το λεω, εκτος απο τον υπνο, με τα 2 ειναι πιο ευκολα γιατι υπαρχει ισορροπια στο χρονο που διαθετεις κυριως αν το ενα απο τα δυο ειναι ησυχα, οπως πχ ειναι τωρα η μικρη μου.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συμφωνώ με τη Ντιακανα. Εμείς είμαστε κάπου στη μέση γτ ναι μεν κοριτσάκι αλλά ταλιμπανακι. Ευτυχώς κ ο μικρος ήσυχος όπως ήταν κ η κορη βρέφος κ είναι κ υπναρας! Ευτυχώς! Βέβαια πολύ αγκαλιά αλλά οκ.

Στις φρικαρισμενες νέες μανούλες μια συμβουλή θα δωσω:βγείτε έξω αν δ βγαίνετε. Μια βόλτα στον ήλιο, τον καθαρό αέρα κ μια κουβέντα με έναν άλλο ενήλικα για άσχετο θέμα κάνει τρελή διαφορά στην ψυχολογία κ τις αντοχές..

Ψες πρώτο βράδυ μόνη με τα 2.καλα πηγε

Link to comment
Share on other sites

Για την βόλτα που λέει η Βίκυ συμφωνώ κι εγώ. Όταν έχει ήλιο και δεν κάνει τόσο κρύο τον βγάζω με το καρότσι να πάμε μέχρι την λαική ή στο φούρνο που λέει ο λόγος και νιώθω άλλος άνθρωπος. Εδώ μέχρι το σούπερ μάρκετ πάω για δυο πράγματα και χαζεύω με τις ώρες σ όλα τα ράφια και το ευχαριστιέμαι γιατί βγήκα έξω κι άλλαξα παραστάσεις. Για δουλειές πλέον δεν το συζητάμε..ξεκινάω σκούπα το πρωί και τελειώνω το βράδυ. Χθες έφτιαχνα σπανακόπιτα 1 την νύχτα να φανταστείτε..χαχαχα. Εντωμεταξύ εγώ που αν δεν κοιμόμουν 8ωρο ένιωθα άρρωστη τώρα με 5 ώρες ύπνο κι αυτόν διακεκομμένο και είμαι μια χαρά πλέον. Συνήθεια είναι όλα τελικά. Και παρ΄όλη την γκρίνια που μου βγαίνει κάποιες φορές από την κούραση αυτή την περίοδο της ζωής μου δεν τη αλλάζω με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...