Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

μανούλες Νοεμβρίου 2016 !!!


annoula_

Recommended Posts

Καλημερα μανουλες και μπεμπακια!!:P

Τι ωραιο ηλιο εχει σημερα!:D

ο μπεμπης κοιμαται και εφτιαξα εναν καφε στα γρηγορα!ταλαιπωρουμαστε απο την κοιλιτσα μας εμεις!με το ζορι πινει χαμομηλακι με γλυκανισο 10γρ!!!του τριβω και την κοιλιτσα με λαδι και χαμομηλι.αλλα τουλαχιστον οταν τα "κανει"ηρεμει λιγο.κανουμε και μπανιο μετα ,τρωει και ηρεμει το μικρακι μου!!!!

Επισης,κοιμομαστε με μουσικη και τραγουδια!ειχα ανοιχτο το ραδιο μια μερα και το παρατηρησα!τον εβαλα για λιγο στο ριλαξ να καθαρισω πατατες και ενω παντα για να κοιμηθει τον εχω η αγκαλια ή βαζω το χερι μου πανω του στην κουνια για να με νιωθει,τσουπ τον ειδα και ειχε αποκοιμηθει.τωρα μολις τρωει ,αλλαζουμε πανα(σχεδον παντα με πολλα φιλια και χαδια-διοτι κλαιμε)και βαζω κατευθειαν ραδιο.και κοιμαται.ισως ειναι τυχαιο γεγονος.τι να πω!!!!:tongue:

εσεις;τι κανετε βρε κοριτσια;τα μικρα σας;;;

φιλια πολλα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια και μπεμπακια! Τι κανετε???

Εμεις ειμαστε καλα και μεγαλωνουμε μερα με τη μερα!!!! Την Τεταρτη φωναξαμε παιδιατρο και μας βρηκε πολυ καλους! Με βαρος γεννησης 3200 και βαρος εξοδου 3070 στην 13η μερα ηταν 3700 που σημαινει αποδεδειγμενα πολυ φαγανος!!! Να ειναι καλο το ζουζουνι μου και να τρωει!!!! Γενικα προσπαθουμε να φτιαξουμε ενα προγραμμα αλλα οι κολικοι δε μας αφηνουν και πολυ!!! Εκει που κοιμοταν στην καλαθουνα μετα αρχισε να ξυπναει στα 10 λεπτα οποτε τον παιρνω στο κρεβατι και τον θηλαζω και κοιμαται μαζι μου και μολις τον παρει καλα ο υπνος τον βαζω διπλα στην καλαθουνα! Συνηθως ξυπναει δυο φορες μεσα στο βραδυ οποτε προλαβαινω να κοιμηθω και λιγο!!! Το πρωι θελει πολυ φαγητο και αλλαγμα, επομενως ολη μερα με ενα βυζι εξω ειμαι!!! Απο πονο στις θηλες μολις κανει και στρωνουν και δεν ποναω τσουπ παλι θα μου τις πληγωσει ή θα εχω κανενα πετρωμα και προσπαθω να το αντιμετωπισω με κομπρεσες!!! Γενκα μπορω να πω οτι τα καταφερνουμε!!!! Το μπανακι μας αρεσει πολυ και χαλαρωνουμε μεσα στο νερο αλλα δεν μας αρεσει οταν μας αλλαζουν, προχτες μας επεσε και ο αφαλος οποτε ειμασε πιο ανετοι!!! Αυτα τα νεα μας, ειπα να σας τα πω τωρα που ειναι ησυχος!!! Σημερα αν ο καιρος ειναι καλος οπως χτες λεμε να βγουμε μια βολτιτσα με το καροτσι να ξελαμπικαρω και εγω!!! Φιλακια σε ολες και στα μπεμπακια σας!!!


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κ μπεμπακια! τι κανετε???

Εμεις 40ντισαμε και ξεκινησαμε βολτες και θηλασμους εξω (στο αυτοκινητο, δε νιωθω ανετα για παραπανω για την ωρα τουλαχιστον)! η μπεμπα κοιμαται λιγο παραπανω τα βραδια, ευτυχως τη μερα την παλευουμε, το απογευμα μονο οταν την πιανουν κολικοι ειναι δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μανούλες και πιρανχάκια!

Εμείς δεν έχουμε βγει από το σπίτι ακόμα κι ένας λόγος είναι που πρέπει να σταματήσω να θέλω να ουρλιάξω στο θηλασμό. 😐

Μεγάλος αγώνας. Θα έρθει σύμβουλος από το σπίτι γιατί μάλλον δεν κάνω κάτι καλά. Επίσης, ο παιδίατρος δεν μας βρήκε και τόσο καλές αφού στις 15 μέρες από τη γέννηση πήραμε μόνο 30γρ και φυσικά έχουμε δρόμο μπροστά μας. Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί και λίγο χαλαστεί γιατί αμέσως πρότεινε ξένο γάλα κι έτσι αύριο θα έρθει μια άλλη παιδίατρος για 2η γνώμη. Οι θηλασμοί και οι πάνες μας είναι πολύ εντάξει, θέλω όμως να αποκλείσω προβλήματα, όπως χαλινό και ουρολοίμωξη...

Κατά τ αλλά, ο καλύτερος ύπνος είναι στην αγκαλιά η μία της άλλης οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Άλλοτε για μία κ άλλοτε για δυο ή 3 ώρες.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μανούλες και πιρανχάκια!

Εμείς δεν έχουμε βγει από το σπίτι ακόμα κι ένας λόγος είναι που πρέπει να σταματήσω να θέλω να ουρλιάξω στο θηλασμό. 😐

Μεγάλος αγώνας. Θα έρθει σύμβουλος από το σπίτι γιατί μάλλον δεν κάνω κάτι καλά. Επίσης, ο παιδίατρος δεν μας βρήκε και τόσο καλές αφού στις 15 μέρες από τη γέννηση πήραμε μόνο 30γρ και φυσικά έχουμε δρόμο μπροστά μας. Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί και λίγο χαλαστεί γιατί αμέσως πρότεινε ξένο γάλα κι έτσι αύριο θα έρθει μια άλλη παιδίατρος για 2η γνώμη. Οι θηλασμοί και οι πάνες μας είναι πολύ εντάξει, θέλω όμως να αποκλείσω προβλήματα, όπως χαλινό και ουρολοίμωξη...

Κατά τ αλλά, ο καλύτερος ύπνος είναι στην αγκαλιά η μία της άλλης οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Άλλοτε για μία κ άλλοτε για δυο ή 3 ώρες.

Οντως Μονο 30γρ ειναι λιγο αλλα παλεψε το. Ειναι κριμα να πρεπει να δωσεις ξενο γαλα. Μηπως πρεπει να φτιαξεις τη διατροφη σου; ισως το γαλα σου να μην ειναι αρκετα λιπαρο. Βιταμινες παιρνεις, d3 εσυ και το παιδι; το αγχος δεν βοηθαει στο θηλασμο. Καλα θα κανεις να παρεις 2η γνωμη και μπραβο που το παλευεις.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ζιλιχερ υπαρχουν μωρακια που ανακτουν το βαρος γεννησης μετα απο 3εβδ.εσεις.ειστε 30γρ πανω;

καλα θα κανεις να παρεις δευτερη γνωμη κ να αποκλεισεις οτιδηποτε παθολογικο

παντως εγω δ παιρνω συμπληρωματα,θα κανω ομως εξετασεις να δω αν.εχω.καμια ελλειψη

σιγουρα να τρεφεσαι καλα,να ξεκουραζεσαι.οσο μπορεις(εστω κ με τη μικρη αγκαλια)κ πολλα υγρα

ακομη κ.αν.μια μαμα υποσιτιζεται το γαλα ειναι μια χαρα κ το μωρο θα παρει οτι πρεπει,η μαμα θα χει ελλειψεις

εγω απο φαγητα τρωω τα παντα.εχει καποιες φορες λιγα πονακια κ αερια αλλα δ εχω παρατηρησει με κτ συγκεκριμενο.κ γουλιες βγαζει αλλες μερες λιγο αλλες πιο πολυι

Link to comment
Share on other sites

εφοσον κατεβει το γαλα δ χρειαζεται να κανουμε συχνες εναλλαγες στο.στηθος.καλο ειναι.το μωρο να αδειαζει τουλ το ενα καθε φορα ωστε να παιρνει κ το πιο λιπαρο γαλα

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή ίσως είναι ένα λάθος μου. Ξέρω ότι δεν πρέπει να αποκλείω τίποτα μέχρι να δω τι την πειράζει ΑΛΛΑ προληπτικά ακόμα δεν έχω φάει όσπρια, σπανάκι, όξινα φρούτα, λάχανο, κουνουπίδι, μπρόκολο. Έχω την εντύπωση ότι τρώω κυρίως πρωτείνες κ υδατάνθρακες.

Επίσης, πρέπει να επανέλθω στη βιτ D που έπαιρνα.

Την περασμένη εβδομάδα είχα πολύ έντονη ροή κ ίσως η μικρή να μην έπαιρνε αρκετό λιπαρό γάλα.

Εννοείται θα το ψάξω και εννοείται θα θηλάσω.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή ίσως είναι ένα λάθος μου. Ξέρω ότι δεν πρέπει να αποκλείω τίποτα μέχρι να δω τι την πειράζει ΑΛΛΑ προληπτικά ακόμα δεν έχω φάει όσπρια, σπανάκι, όξινα φρούτα, λάχανο, κουνουπίδι, μπρόκολο. Έχω την εντύπωση ότι τρώω κυρίως πρωτείνες κ υδατάνθρακες.

Επίσης, πρέπει να επανέλθω στη βιτ D που έπαιρνα.

Την περασμένη εβδομάδα είχα πολύ έντονη ροή κ ίσως η μικρή να μην έπαιρνε αρκετό λιπαρό γάλα.

Εννοείται θα το ψάξω και εννοείται θα θηλάσω.

Kαλά κάνεις και τα έχεις αποκλείσει μιας και όντως μπορουν να δημιουργήσουν θέμα στο μικρούλι, αλλά μιας και μέχρι στιγμής δεν έχεις παρατηρήσει κάτι μπορείς να τα εισάγεις ένα ένα, πχ αυτή την εβδομάδα να φας πχ φακες, όχι ολόκληρο πιάτο και να παρατηρήσεις λίγες μέρες αν το μικρό σου έχει θέμα με το εντεράκι του κτλ. Αλλά σε γενικές γραμμές αυτό που έχουν θέμα τα περισσότερα μικρούλια και κάνουν κολικούς είναι τα γαλακτοκομικά. Οπότε θεωρώ ότι τα υπόλοιπα δεν θα σας δημιουργήσουν θέμα. Πάντως σύμφωνα με προτροπή 3 παιδιάτρων τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά (και οι μαμάδες) πρέπει να παίρνουν βιταμίνη d3 περίπου ένα χρόνο. Εγώ μια πολυβιταμίνη την παίρνω και παίρνω και ασβέστιο γιατί στο γιο μου το είχα χάσει το δοντάκι μου και δεν την ξαναπατάω!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μου!! Καλά είμαστε κι εμείς, επιτέλους μετά από πόσες μέρες φάγαμε κάπως καλά, να ηρεμήσουν η μαμά και ο μπαμπάς που τρελάθηκαν από το άγχος...

Κατα τ΄άλλα, οι γιατροί μας είπαν σήμερα να μην ελπίζουμε να την πάρουμε τα Χριστούγεννα, έχουμε δρόμο ακόμη λέει....δρομολογήσαμε και τη μαγνητική εγκεφάλου...

δεν πειράζει, χαλάλι της, ας μείνει όσο χρειάζεται για να δυναμώσει το ποντικάκι μας...

ξενύχτια ακούω οι υπόλοιπες ε?? να κοιμηθώ δηλαδή -μια κουβέντα είναι- τώρα που μπορώ γιατί μετά θα με τρέχει η μικρή, ε? :P

Ναταλία τι κάνει το προωράκι μας?


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερουδια!!!

Εχουμε ξυπνησει απο τις 5 σημερα!! η μπεμπα το ματι γαριδα ενω μετα το αλλαγμα κ το θηλασμο συνηθως αποκοιμιεται στο στηθος!! αχ, εγω θελω να παει στην κουνια...κ ας σηκωνομαι να την ταιζω! εννοειται η κουνια διπλα μας, γιατι τωρα κοιμαται μονο στο κρεββατι και πραγματικα χερια ποδια πλατη, ολα ειναι πιασμενα και μας πονανε!!

Οσες θηλαζετε αποκλειστικα πως το κανετε με τον υπνο??

Ζιλιχερ καλα κανεις κ δεν τα παρατας κ θα παρεις κ 2η γνωμη απο παιδιατρο.

Εαν εχετε ανακτησει βαρος +30 γρ θα το βρειτε σιγουρα!! Εαν θηλαζεις αποκλειστικα μεχρι 20 μερες εχεις "περιθωριο" να ανακτησει το βαρος γεννησης!

Μην απογοητευεσαι, ειμαι σιγουρη οτι εχεις προσπαθησει οσο δεν παει και οτι τα εχεις κανει σχεδον ολα , περασα κ εγω απο κει....

Οτι κ αν γινει ομως καλη μαμα εισαι ανεξαρτητα του θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερουδια!!!

Εχουμε ξυπνησει απο τις 5 σημερα!! η μπεμπα το ματι γαριδα ενω μετα το αλλαγμα κ το θηλασμο συνηθως αποκοιμιεται στο στηθος!! αχ, εγω θελω να παει στην κουνια...κ ας σηκωνομαι να την ταιζω! εννοειται η κουνια διπλα μας, γιατι τωρα κοιμαται μονο στο κρεββατι και πραγματικα χερια ποδια πλατη, ολα ειναι πιασμενα και μας πονανε!!

Οσες θηλαζετε αποκλειστικα πως το κανετε με τον υπνο??

Ζιλιχερ καλα κανεις κ δεν τα παρατας κ θα παρεις κ 2η γνωμη απο παιδιατρο.

Εαν εχετε ανακτησει βαρος +30 γρ θα το βρειτε σιγουρα!! Εαν θηλαζεις αποκλειστικα μεχρι 20 μερες εχεις "περιθωριο" να ανακτησει το βαρος γεννησης!

Μην απογοητευεσαι, ειμαι σιγουρη οτι εχεις προσπαθησει οσο δεν παει και οτι τα εχεις κανει σχεδον ολα , περασα κ εγω απο κει....

Οτι κ αν γινει ομως καλη μαμα εισαι ανεξαρτητα του θηλασμου.

μαμα δεν είναι όλα τα παιδάκια ίδια. στον γιο μου κοιμόμασταν στο ίδιο κρεβάτι (ακόμα σχεδόν κοιμόμαστε! αφου η κούνια ειναι ενωμένη με το κρεβάτι μας και το κάγκελο βγαλμένο οπότε τρώω κάτι κλωτσιές ξεγυρισμένες στο κεφάλι...αστα!) οπότε καταλαβαίνεις το πιάσιμο που είχα αλλά ήμουν τουλάχιστον ξαπλωμένη. Αυτός ήταν βυζάκιας οπότε αν ήταν στο στήθος ξεκουραζόσουν. Με την μικρή τώρα επειδή είμαι πολύ κουρασμένη (ο μικρός μου ξύπνιος όλη μέρα και η μικρή ξύπνια το βράδυ) δεν έχω εμπιστοσύνη να κοιμηθεί δίπλα μου, φοβάμαι μην την πλακώσω, οποτε θηλάζω και την βάζω στην κουνια της (στο δωμάτιό μας και αυτή αλλά χωριστά). Την κοιμίζω δίπλα μου μόνο αν νιώθω ότι θα ξυπνήσω (σπάνιες φορές). Επίσης αν δεν την ρέψω καλά μου βγάζει γουλιές από τη μύτη και τη φοβάμαι. Οπως καταλαβαίνεις αυτή ενώ μπορεί να έχει γλαρώσει στο στήθος αν τη βάλω στην κούνια της 70% θα ξυπνήσει, οπότε την παίρνω αγκαλιά και πάω στο καθιστικό μέχρι να κοιμηθεί ή θα την κοιμήσω στο πορτ μπεμπέ που ειναι στην κουζινα με τη συνοδία του απορροφητήρα κι εγώ θα κάτσω και θα δω ταινία γιατι δυσκολευομαι να κοιμηθώ στην καρέκλα! Αλλά παρά την κούραση πολύ τα ευχαριστιέμαι βρε κορίτσια! Τι τέλεια που είναι τα παιδια!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, από τις εννιά θα μπορούσα να κοιμόμουν, μιας και κοιμούνται ακόμα και τα δύο αλλά πρέπει να μαγειρέψω γιατί μετά ο γιόκας μου θα πεινάει και όταν πεινάει δενκρατιέται, και σαβουριάζει και προσπαθώ να το προλάβω! :tongue:


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Απ' ότι διαβάζω όλες στην ίδια φάση βρισκόμαστε..Όλα τα μωράκια ταλαιπωρούνται από κολικούς και μαζί τους κι εμείς. Η καθημερινότητα μου ίδια με σας..Με το που ξυπνάμε θήλασμα, τρίψιμο στην κοιλιά και ασκησούλες με τα ποδαράκια για να αφήσει αέρια και να κάνει κακά, άλλαγμα και μετά αγκαλιά για να κοιμηθεί. Και το βράδυ λόγω εξάντλησης πια δικιάς μου τον παίρνω αγκαλιά στο κρεβάτι για να κοιμηθεί, λάθος μου το ξέρω αλλά δεν την παλεύω άλλο, χρειάζομαι ύπνο, έτσι τουλάχιστον κοιμάται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...