Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Marigula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε? 

Ειλικρινά τα εχω παίξει με την μικρή μου, έχει 2 μέρες. Έχει γίνει ζιζάνιο, δεν ακούει, ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Κλαίω από το κακό μου. Έχω όλο το βάρος εγώ αφού ο άντρας μου δουλεύει, κι ειλικρινά δεν έχω άλλη υπομονή. Πώς θα τα καταφέρω με τρία μωρά. 

Εσώρουχα αγόρασα το Σάββατο. Πήρα ενα size πιο μεγάλο αποτι συνήθως.. Μου είναι λίγο μεγάλα αλλά νομίζω με τον καιρό θα είναι καλά. Με σουτιέν δεν ξέρω τι θα κανω. Θέλω κατι φθηνό κ εδω κάτω απο 40 δεν βρίσκω. 

Αγορασα και πυτζάμες για την κλινική. Δεν ηταν να παρω αλλά ηταν προσφορά στα 15 ευρώ και είναι και του θυλασμου. Το μόνο άσχημο ειναι οτι είναι ροζ!!! 

Αυτό με τον μήνα. Οταν μερωτουν ποσο είμαι λεω είμαι στον 5ον μήνα. Και έρχεται η μεγάλη ατάκα "έκλεισες τον 5ον μήνα?" και επειδή εκεί εκνευριζομαι λεω, ειμαι 19+ εβδομαδων. Και έτσι το θέμα κλείνει εκεί. 

Αυτό που με εκνευρίζει, ρε κορίτσια, είναι να σου πιανουν την κοιλιά ή να την χαϊδεύουν. Τι εκνευριστικό πράγμα!!!! Ήρθε προχθές μια κυρία, απλά κάτι ήθελε την μητέρα μου, ουτε σχέσεις έχουμε τίποτα, που με βλέπει, ααα μου λέει είσαι έγκυος, πόσο είσαι και το χέρι της στην κοιλιά μου. Ούτε απάντησα και άλλαξα δωμάτιο. Πώς το αντιμετωπίζουμε? 

Αυτο με το χαϊδεμα κοιλιας το εχω διαβασει και στο βιβλιο που εχω. Ν' ανοιξει η γη να με καταπιει γιατι το εχω κανει κι εγω σε φιλες μου εγκυουλες... Το εκανα με τρυφεροτητα προς το μωρακι, αλλα τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον εκανα βλακεια...


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα ρε κορίτσια μ αρεσει να μου χαιδευουν την κοιλιά χτες μια φίλη μ την φιλησε κιόλας που ειμασταν μες την θάλασσα και γω ενοιωσα πολυ όμορφα...και ισα ισα το αποζητω κ ολας ...μ αρέσει που αγαπάνε την μπέμπα μ 

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dwroulita85 είπε:

Καλημερα κοριτσακι μου! Καλη εβδομάδα σε ολες! Κ εγω την νοιωθω πεντακάθαρα πια. Μεχρι κ στα ράμματα! Ειδικά μετα απο γεύματα. Τι πραγμα κ αυτο. 

Ευτυχως άλλαξε η διάθεση μου, ακούω μουσική κ άρχισα κέντημα. Ειδα κ διακόσμηση βρεφικού δωματίου. Ετσι για να ανέβω βρε αδερφέ. Αποθήκευσα μερικά απο το Pinterest. Ειναι πολυ καλη εφαρμογή κ σου δίνει πολλες ιδέες. 

Σκεφτομαι να ρωτήσω τον γιατρο για φυσικοθεραπευτή. Εχει μουδιάζει η δεξιά κ αριστερή πλευρά απο την ξαπλα. Δεν μιλάω για αυχένα κ μεση. Χαλι... Κ επεται σίγουρα συνεχεια. Κ αυτο ευχόμαστε ;)

Και εμένα δεν μου αρέσει να μου πιάνουν την κοιλιά.δεν φαίνεται αλλά όταν το λέω σε κάποιο γνωστό κάνει την κίνηση.συνήθως τους σαμποτάρω βάζοντας μπροστά την τσάντα μου.Και δεν φαίνεται καν έτσι.στον γιο πηγα στον 9 να κάνω καρδιογράφημα που ήθελε ο γιατρός να έχω στην γέννα και είχα την τσάντα μπροστα(χιαστη) και του είπα ήρθα να βγάλω καρδιογράφημα για την γέννα και μου λέει πια γέννα?του έδειξα χαχα.σκέψου κανείς δεν μου είχε προσφέρει την θέση του σε δημόσια υπηρεσια 

πρίν από 9 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Αυτο με το χαϊδεμα κοιλιας το εχω διαβασει και στο βιβλιο που εχω. Ν' ανοιξει η γη να με καταπιει γιατι το εχω κανει κι εγω σε φιλες μου εγκυουλες... Το εκανα με τρυφεροτητα προς το μωρακι, αλλα τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον εκανα βλακεια...

Δεν το βλέπουν όλες το ίδιο .άλλωστε και με την γλώσσα του σώματος καταλαβαίνεις Ποτέ κάποιος σε αφήνει να περάσεις "στα όρια του"

  • Μου αρέσει 2

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Marigula αυτό με την κοιλιά όντως είναι πάρα πολύ ενοχλητικό, εγώ κάνω βήματα προς τα πίσω για να μην με ακουμπάνε και γενικά είμαι υπερβολική εν γνώση μου. μόνο εγώ και ο άντρας μου την χαϊδεύουμε. Όσο πιο κοντινός είναι ο άλλος τόσο πιο πολύ του εξηγώ στην οικογένεια μου πχ έχω πει ότι δεν νιώθω άνετα και αν δεν έχουν πρόβλημα το εκτιμώ. Με πεθερά μου να δω τι θα κάνω.

Εγώ όταν με ρωτάνε πόσο μηνών είσαι λέω πέντε.


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια! Σχετικά με το χάιδεμα της κοιλιάς η αλήθεια είναι ότι πάντα ντρεπόμουνα να ζητήσω σε μια έγκυο να την ακουμπήσω αν και είχα την περιέργεια.Τώρα πολλές φορές έχει τύχει να μου ζητήσουν να ακουμπήσουν την κοιλιά μου αλλά δεν έχω κανένα θέμα.

Ρε κορίτσια ενώ τη μέρα σε γενικές γραμμές είμαι οκ εδώ και καμιά δεκαριά μέρες το βράδυ όταν πέφτω να κοιμηθώ έχω τρομερό πρόβλημα. Ανεκαθεν κοιμόμουνα με πολύ λεπτό μαξιλάρι. Τώρα έχω φτάσει να κοιμάμαι με 2 μαξιλάρια και πάλι με το που ξαπλώνω αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Σαν δύσπνοια και μόνο με βαθιές ανάσες ανακουφίζομαι.Περνάει άπειρη ώρα για να μπορέσω να κοιμηθώ. Έχει καμιά σας τέτοιο θέμα???Γιατι φοβάμαι ότι είναι ψυχολογικο...Ο γιατρός μου είπε οτι δεν ειναι κάτι και ότι ειναι από το τσίτωμα του δέρματος που τεντώνει...

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Γεια σας κοριτσάκια! Σχετικά με το χάιδεμα της κοιλιάς η αλήθεια είναι ότι πάντα ντρεπόμουνα να ζητήσω σε μια έγκυο να την ακουμπήσω αν και είχα την περιέργεια.Τώρα πολλές φορές έχει τύχει να μου ζητήσουν να ακουμπήσουν την κοιλιά μου αλλά δεν έχω κανένα θέμα.

Ρε κορίτσια ενώ τη μέρα σε γενικές γραμμές είμαι οκ εδώ και καμιά δεκαριά μέρες το βράδυ όταν πέφτω να κοιμηθώ έχω τρομερό πρόβλημα. Ανεκαθεν κοιμόμουνα με πολύ λεπτό μαξιλάρι. Τώρα έχω φτάσει να κοιμάμαι με 2 μαξιλάρια και πάλι με το που ξαπλώνω αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Σαν δύσπνοια και μόνο με βαθιές ανάσες ανακουφίζομαι.Περνάει άπειρη ώρα για να μπορέσω να κοιμηθώ. Έχει καμιά σας τέτοιο θέμα???Γιατι φοβάμαι ότι είναι ψυχολογικο...Ο γιατρός μου είπε οτι δεν ειναι κάτι και ότι ειναι από το τσίτωμα του δέρματος που τεντώνει...

Το έχω τώρα  , το είχα κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη  . Κοιμάμαι με πολλά μαξιλάρια, αλλιώς πνίγομαι.  Να φανταστείς ήμουν 8 μηνών μπήκα στα επείγοντα κ με ξάπλωσαν στο κρεβάτι του νοσοκομείου που δεν λειτουργούσε ο μηχανισμός , κ πάνω στον πόνο μου έλεγα σηκώστε με πνίγομαι!!!! Ειχε γινει θεμα τοτε . Πραγματικά κάτι γίνετε κ δεν έχω οξυγόνο οταν ξαπλωνω χαμηλα 

Όσο για την κοιλίτσα. Μου την έτριβε μια που δεν ήθελα καν να με ακουμπάει κ δεν ξέρω πώς δεν την χτύπησα , τόσα νεύρα μου τσιτοσε! Κ έτριβε όσο μίλαγε επίμονα.κ κάπως την σταμάτησα.  Όταν Οι άλλοι απλά την ακουμπάνε την κοιλίτσα μου  δεν με πειράζει. Εγώ ποτέ δεν είχα ακουμπήσει ντρεπόμουν. 

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ! Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και ο Αιματοκρίτης έχει πάει στο 31 χειρότερα περίμενα να είναι , ξέρει καμία μέχρι πότε συνεχίζει να πέφτει ? Στο 27 κάνουν μετάγγιση αίματος άκουσα ελπίζω να μην φτάσω εκεί . 


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα!

@Alzira Πόσο σίδερο πίνεις?δεν ξέρω καθόλου ποτέ γίνεται μεταγγιση.δεν νιώθεις ζαλάδες ?και εγώ όταν με ρωτάνε  5 μηνών λέω.Όταν τους λέω εβδομάδες με ρωτάνε ποτέ θα γεννήσω.

13 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Γεια σας κοριτσάκια! Σχετικά με το χάιδεμα της κοιλιάς η αλήθεια είναι ότι πάντα ντρεπόμουνα να ζητήσω σε μια έγκυο να την ακουμπήσω αν και είχα την περιέργεια.Τώρα πολλές φορές έχει τύχει να μου ζητήσουν να ακουμπήσουν την κοιλιά μου αλλά δεν έχω κανένα θέμα.

Ρε κορίτσια ενώ τη μέρα σε γενικές γραμμές είμαι οκ εδώ και καμιά δεκαριά μέρες το βράδυ όταν πέφτω να κοιμηθώ έχω τρομερό πρόβλημα. Ανεκαθεν κοιμόμουνα με πολύ λεπτό μαξιλάρι. Τώρα έχω φτάσει να κοιμάμαι με 2 μαξιλάρια και πάλι με το που ξαπλώνω αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Σαν δύσπνοια και μόνο με βαθιές ανάσες ανακουφίζομαι.Περνάει άπειρη ώρα για να μπορέσω να κοιμηθώ. Έχει καμιά σας τέτοιο θέμα???Γιατι φοβάμαι ότι είναι ψυχολογικο...Ο γιατρός μου είπε οτι δεν ειναι κάτι και ότι ειναι από το τσίτωμα του δέρματος που τεντώνει...

Μην σε τρομαζει φουσκωνει Η κοιλίτσα μεγαλώνει η μητρα και στενεύουν τα περιθώρια για όλα τα οργανα όπου και Όταν ξαπλώνουμε μας πιάνει δυσφορία.Εγώ έχω αγκαλιά τα μαξιλάρια που με βολεύουν και το μαξιλάρι θηλασμού το οποίο είναι κορυφή και το περνώ καβάλα και αγκαλιά μαζί. 

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Alzira είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και ο Αιματοκρίτης έχει πάει στο 31 χειρότερα περίμενα να είναι , ξέρει καμία μέχρι πότε συνεχίζει να πέφτει ? Στο 27 κάνουν μετάγγιση αίματος άκουσα ελπίζω να μην φτάσω εκεί . 

Καλημερα κι απο μενα!!! Δεν πιστευω να κανουν μεταγγιση αιματος σε εγκυο. Λογικα θα αυξανουν την ποσοτητα σιδηρου.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αναστασία33 είπε:

Καλημερα κι απο μενα!!! Δεν πιστευω να κανουν μεταγγιση αιματος σε εγκυο. Λογικα θα αυξανουν την ποσοτητα σιδηρου.

Και εγώ αυτό νομίζω.καλύτερα να μην χρειαστεί να το μάθει καμία κοπελα

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 56 λεπτά , ERIANTON είπε:

Και εγώ αυτό νομίζω.καλύτερα να μην χρειαστεί να το μάθει καμία κοπελα

Σε περιπτωσεις που πεφτει παρα πολυ ο αιματοκριτης κανουνε μεταγγιση.νομιζω πιο κατω κ απο 27.εκανε φιλη μου που εχει το στιγμα.ειναι λιγο βαρετο κ κουραστικο γτ εισαι πολλες ωρες νηστικη αλλα κατα τα αλλα δ ειμαι κτ επικινδυνο

Οσο για τον υπνο,το ιδανικο ειναι στο αριστερο πλευρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vikib είπε:

Σε περιπτωσεις που πεφτει παρα πολυ ο αιματοκριτης κανουνε μεταγγιση.νομιζω πιο κατω κ απο 27.εκανε φιλη μου που εχει το στιγμα.ειναι λιγο βαρετο κ κουραστικο γτ εισαι πολλες ωρες νηστικη αλλα κατα τα αλλα δ ειμαι κτ επικινδυνο

Οσο για τον υπνο,το ιδανικο ειναι στο αριστερο πλευρο

Κ εμενα φίλη μου εκανε μετάγγιση. Ειχε υπερεμεση κ αναγκαστικά την εκαναν μετάγγιση. Ολα καλα ομως με το κοριτσακι της. Τωρα θα γινει 3. 

Κοριτσια εχω 3 μερες που τρωω ελιές Καλαμών - Χαλκιδικής (παραγωγής μας) κ πινω κ το ξυδάκι με λαδι που εχουν για να συντηρούνται. Πως το βλέπετε; γενικα δεν εχω καποια αλλαη ορεξη μονο αυτές. 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σας!! 

Κ Εγώ αύριο που θα πάω στο γιατρό θα του πω να μου γράψει κ αίματος να δω που βρισκομα, πάντως να κοιτάτε την τιμή της αιμοσφαιρινης να μην είναι κάτω από 11. Η άλλη τιμή το 31 Δεν μας ενδιαφέρει κ τόσο, έτσι μου έλεγε η γιατρός μου! 

@Dwroulita85 δεν νομίζω ότι είναι κακό να τρως ελιές, τι να λένε κ άλλες που ονειρεύονται τυρογαριδακια ή άλλες βλακείες! (Εγώ πχ, άλλο που δεν τρώω)


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , IoannaMas είπε:

Καλή μέρα σας!! 

Κ Εγώ αύριο που θα πάω στο γιατρό θα του πω να μου γράψει κ αίματος να δω που βρισκομα, πάντως να κοιτάτε την τιμή της αιμοσφαιρινης να μην είναι κάτω από 11. Η άλλη τιμή το 31 Δεν μας ενδιαφέρει κ τόσο, έτσι μου έλεγε η γιατρός μου! 

@Dwroulita85 δεν νομίζω ότι είναι κακό να τρως ελιές, τι να λένε κ άλλες που ονειρεύονται τυρογαριδακια ή άλλες βλακείες! (Εγώ πχ, άλλο που δεν τρώω)

Μπα απ εξω δεν τρωω, εκτος αν παρουν οι άλλοι κ λογικό ειναι να φαω 1-2 κομματάκια. Τωρα που δεν παιρνω κ κορτιζόνη δεν φοβαμαι. Αλλα μου φαινεται παράξενο. Οκ έτρωγα αλλα Οχι 10-20 ετσι σαν στραγάλια. Δεν μου χαλάνε κ χατήρι λόγο καταπίεσης.. Αχαχαχ 

να κανεις! Εμενα μ εχει 2 φορες τη βδομαδα. Πιο πολυ για μικρόβια φοβάται. Κανω γενική κ Crp. 

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Μπα απ εξω δεν τρωω, εκτος αν παρουν οι άλλοι κ λογικό ειναι να φαω 1-2 κομματάκια. Τωρα που δεν παιρνω κ κορτιζόνη δεν φοβαμαι. Αλλα μου φαινεται παράξενο. Οκ έτρωγα αλλα Οχι 10-20 ετσι σαν στραγάλια. Δεν μου χαλάνε κ χατήρι λόγο καταπίεσης.. Αχαχαχ 

να κανεις! Εμενα μ εχει 2 φορες τη βδομαδα. Πιο πολυ για μικρόβια φοβάται. Κανω γενική κ Crp. 

2 φορές τη βδομάδα κανείς εξετάσεις αίματος;;


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...