Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , ERIANTON είπε:

ολα μια χαρα θα γίνουν κοριτσακι μου.προσπαθησε μονο να μην τα περνεις όλα βαρέως.

Η κούραση και η εξάντληση πάντα χειρότερα τα κάνει όλα...ποσο μάλλον και η εγκυμοσύνη.  Ανυπομονώ  παραπολυ να γεννήσω.  Ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που δεν απολαμβάνουν  την εγκυμοσύνη περιμένουν  πως κ πως να γεννηθεί το ζουζούνι. Δεν βρήκα ακόμη χρόνο να κάνω την καμπύλη και ανησυχώ. Γιατί αν φάω γλυκό ζαλίζομαι :shock:

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, ERIANTON είπε:

Γεια σας κοριτσια!!Πως ειστε όλες;

Δωρουλα δεν θελω να σε αγχωσω αλλα με αγχωνεις οταν δεν γραφεις .... τι απεγινε με τις συσπασεις?τα φιλια μου!!!

Μαριγουλα μου εγω κολπικα επερνα την προγεστερονη δεν ειχα ακουσει οτι την βαζουνε και πισω.Ξερω απο το στομα ή κολπικα.Για την ουτροτζεσταν δεν λες?

 

το γαλα μαγνησιας εχει και καποιες παρενέργειες καλό ειναι να μιλησεις να με τον  γιατρό αν περνεις και μαγνησιο γιατι η υπερμαγνησιαιμια εχει καποιες ανεπιθυμητες ενεργειες.

Ο γιατρός μου πρότεινε για κάποιες ημέρες. Θα τον ρωτήσω την Τετάρτη που θα πάμε να δούμε τον μικρό.


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Elpidaaa είπε:

Η κούραση και η εξάντληση πάντα χειρότερα τα κάνει όλα...ποσο μάλλον και η εγκυμοσύνη.  Ανυπομονώ  παραπολυ να γεννήσω.  Ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που δεν απολαμβάνουν  την εγκυμοσύνη περιμένουν  πως κ πως να γεννηθεί το ζουζούνι. Δεν βρήκα ακόμη χρόνο να κάνω την καμπύλη και ανησυχώ. Γιατί αν φάω γλυκό ζαλίζομαι :shock:

Δεν εισαι η μονη οι περισσότερες εδω ενα ζόρι το τραβάμε ...και Θέλουμε να περάσει ο καιρός να δούμε οτι ολα πήγαν καλα και να φύγουν ολα αυτα τα συμπτώματα και οι απαγορεύσεις ...καμπύλη ούτε εγώ εχω κανει δεν ξέρω γτ...

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Eutuxia25 είπε:

Δεν εισαι η μονη οι περισσότερες εδω ενα ζόρι το τραβάμε ...και Θέλουμε να περάσει ο καιρός να δούμε οτι ολα πήγαν καλα και να φύγουν ολα αυτα τα συμπτώματα και οι απαγορεύσεις ...καμπύλη ούτε εγώ εχω κανει δεν ξέρω γτ...

 Είναι και αυτά που λες.αλλα εγώ έχω ζόρια με τον γιο μου γι'αυτό θέλω  πως κ πως να γεννήσω να έχω δυνάμεις να κάνω όσα πρέπει. Γιατί και βοήθεια δεν έχω.

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Elpidaaa είπε:

Η κούραση και η εξάντληση πάντα χειρότερα τα κάνει όλα...ποσο μάλλον και η εγκυμοσύνη.  Ανυπομονώ  παραπολυ να γεννήσω.  Ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που δεν απολαμβάνουν  την εγκυμοσύνη περιμένουν  πως κ πως να γεννηθεί το ζουζούνι. Δεν βρήκα ακόμη χρόνο να κάνω την καμπύλη και ανησυχώ. Γιατί αν φάω γλυκό ζαλίζομαι :shock:

βρες χρονο να την κανεις.ενα σαββατο ισως?δεν ειναι να ζουμε με το αγχος ,δεν ειναι καλή παρεα.στην αναγκη αν θελεις υπαρχουν και οι μικροβιολογοι που κανουν αιμοληψια στο σπιτι.βεβαια δεν ξερω τι κοστος μπορει να εχει. 

πρίν από 5 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Δεν εισαι η μονη οι περισσότερες εδω ενα ζόρι το τραβάμε ...και Θέλουμε να περάσει ο καιρός να δούμε οτι ολα πήγαν καλα και να φύγουν ολα αυτα τα συμπτώματα και οι απαγορεύσεις ...καμπύλη ούτε εγώ εχω κανει δεν ξέρω γτ...

δεν σου ειπε η γιατρος σου? καθολου ουτε της μιας ωρας εστω;


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , ERIANTON είπε:

βρες χρονο να την κανεις.ενα σαββατο ισως?δεν ειναι να ζουμε με το αγχος ,δεν ειναι καλή παρεα.στην αναγκη αν θελεις υπαρχουν και οι μικροβιολογοι που κανουν αιμοληψια στο σπιτι.βεβαια δεν ξερω τι κοστος μπορει να εχει. 

δεν σου ειπε η γιατρος σου? καθολου ουτε της μιας ωρας εστω;

Ο αύριο εχω ραντεβού το απόγευμα και θα την ρωτήσω...έχουμε να πούμε πολλά ελπίζω να μην ειναι πνιγμένη παλι ως συνήθως...


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Ο αύριο εχω ραντεβού το απόγευμα και θα την ρωτήσω...έχουμε να πούμε πολλά ελπίζω να μην ειναι πνιγμένη παλι ως συνήθως...

Να τα σημειωσεις γιατι εχω παω και επειδη συνηθως προκυπτει ξαφνικα κατι νεο, ξεχναω να ρωτησω κατι απο τα προηγουμενα που ειχα στο μυαλο μου κι ελεγα ελα μωρε 2 πραγματα ειναι θα τα θυμηθω.

1 ώρα πρίν, Elpidaaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου . 

Ειρηνουλα ακόμη έχει κακο βήχα κάνουμε τα σπρέι που έλεγα. Φαντάσου να πήγαινε παιδικό τώρα που είναι τόσο αδύναμος και δεν τρώει δεν κοιμάται. Τραβάω μεγάλο ζόρι. Μου ξυπνάει όλη την νύχτα ανά μια ώρα μια η μυτούλα μια ξεράθηκε ο λαιμός να πίνει θέλει  . Σίδηρο με καμία Παναγία ούτε μουρουνελαιο καταφέρνουμε. Έχει πάθει φοβία. Επίσης το μωρό μου πάλι γύρισε σε ισχιακη θέση :shock:

Δώρα μου περιμένω τα νέα σου ... τι έγινε με τις συσπαεις .

Περαστικα και παλι στον μικρουλη μας. Πως καταλαβες οτι ξαναγυρισε το μωρακι;

2 ώρες πρίν, Marigula είπε:

To θεμα μου κοριτσάκια μου είναι ότι επειδή βάζω υπόθετο πισω προγεστερονη, μου φέρνει ευκιλιωτητα. 2-3 φορές την ημέρα. Δεβ έχω πρόβλημα τουαλέτας. Το πρόβλημα μου είναι μετά την τουαλέτα, είτε χαρτί ειτε πλύσιμο, αρχίζει το κάψιμο και όλη μέρα υποφερω!!!! 

Μέχρι ποτ κλαιω από τον πόνο!!! 

Μαριγουλα μου κι εγω για κολπικα υποθετα πεογεστερονης ηξερα...

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Elpidaaa είπε:

 Είναι και αυτά που λες.αλλα εγώ έχω ζόρια με τον γιο μου γι'αυτό θέλω  πως κ πως να γεννήσω να έχω δυνάμεις να κάνω όσα πρέπει. Γιατί και βοήθεια δεν έχω.

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο έγω εχω μονο την εγκυμοσύνη και δεν μπορώ μου χουν σπάσει τα νεύρα ποσο μάλλον εσυ δπου χεις και τον μικρό άρρωστο και πρέπει να είσαι δυνατή μπορείς δεν μπορείς...πάντως περει αερολιν και αλλον εισπνεόμενων να ξέρεις πως και γω εκει στα πέντε ταλαιπωρησα πολυ τους γονείς μου αφού ξαφνικά εμφανισα αλλεργικό άσθμα και επειδή δεν ήξεραν άργησαν πολύ να με πανε στο νοσοκομείο με αποτέλεσμα παραλιγο να μην με προλαβαιναν...μετα απ αυτο καθε φορα με το παραμικρό για χρόνια παθαινα κρίσεις και με τρεχανε στο παιδων απο κρυωματακια μέχρι και χωρίς προφανή αιτία...ξαφνικά απλα μια μερα δεν το ξανα παθα ποτε...σκέψου οτι πριν μεινω έγκυος καπνιζα ενα πακέτο και γενικά δεν αρρωσταινα ποτε...στα λέω ολα αυτα γτ τωρα μπορεί να απελπίζεσαι αλλα ξαφνικά μπορεί ολα να γίνουν όπως πρωτα

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Eutuxia25 είπε:

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο έγω εχω μονο την εγκυμοσύνη και δεν μπορώ μου χουν σπάσει τα νεύρα ποσο μάλλον εσυ δπου χεις και τον μικρό άρρωστο και πρέπει να είσαι δυνατή μπορείς δεν μπορείς...πάντως περει αερολιν και αλλον εισπνεόμενων να ξέρεις πως και γω εκει στα πέντε ταλαιπωρησα πολυ τους γονείς μου αφού ξαφνικά εμφανισα αλλεργικό άσθμα και επειδή δεν ήξεραν άργησαν πολύ να με πανε στο νοσοκομείο με αποτέλεσμα παραλιγο να μην με προλαβαιναν...μετα απ αυτο καθε φορα με το παραμικρό για χρόνια παθαινα κρίσεις και με τρεχανε στο παιδων απο κρυωματακια μέχρι και χωρίς προφανή αιτία...ξαφνικά απλα μια μερα δεν το ξανα παθα ποτε...σκέψου οτι πριν μεινω έγκυος καπνιζα ενα πακέτο και γενικά δεν αρρωσταινα ποτε...στα λέω ολα αυτα γτ τωρα μπορεί να απελπίζεσαι αλλα ξαφνικά μπορεί ολα να γίνουν όπως πρωτα

Πω πω . Ευτυχώς το ξεπερασες!!! Και ευτυχώς που τον τρέχω κ εγώ στον  γιατρό όταν αρρωσταίνει γιατί φοβάμαι τις ιώσεις μην αφήνουν κουσούρια ,όπως έχω δει πολύ συχνά. Ακόμη κ συνάχι που επιμένει έχω δει να εξελίσσεται σε κάτι πιο σοβαρό στα μωρά. Όπως κ σε μένα που τρύπησε το τύμπανο και έτρεχε αίμα. Πολύ προσοχή θέλουν τα παιδιά .

πρίν από 13 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Να τα σημειωσεις γιατι εχω παω και επειδη συνηθως προκυπτει ξαφνικα κατι νεο, ξεχναω να ρωτησω κατι απο τα προηγουμενα που ειχα στο μυαλο μου κι ελεγα ελα μωρε 2 πραγματα ειναι θα τα θυμηθω.

Περαστικα και παλι στον μικρουλη μας. Πως καταλαβες οτι ξαναγυρισε το μωρακι;

Μαριγουλα μου κι εγω για κολπικα υποθετα πεογεστερονης ηξερα...

Από χθες πάλι στην αγάπημενη του θέση κλωτσάει. Τέρμα χαμηλά προς την λεκάνη.  Οπότε περιμένω πάλι μια τούμπα χεχεχεχε

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο έγω εχω μονο την εγκυμοσύνη και δεν μπορώ μου χουν σπάσει τα νεύρα ποσο μάλλον εσυ δπου χεις και τον μικρό άρρωστο και πρέπει να είσαι δυνατή μπορείς δεν μπορείς...πάντως περει αερολιν και αλλον εισπνεόμενων να ξέρεις πως και γω εκει στα πέντε ταλαιπωρησα πολυ τους γονείς μου αφού ξαφνικά εμφανισα αλλεργικό άσθμα και επειδή δεν ήξεραν άργησαν πολύ να με πανε στο νοσοκομείο με αποτέλεσμα παραλιγο να μην με προλαβαιναν...μετα απ αυτο καθε φορα με το παραμικρό για χρόνια παθαινα κρίσεις και με τρεχανε στο παιδων απο κρυωματακια μέχρι και χωρίς προφανή αιτία...ξαφνικά απλα μια μερα δεν το ξανα παθα ποτε...σκέψου οτι πριν μεινω έγκυος καπνιζα ενα πακέτο και γενικά δεν αρρωσταινα ποτε...στα λέω ολα αυτα γτ τωρα μπορεί να απελπίζεσαι αλλα ξαφνικά μπορεί ολα να γίνουν όπως πρωτα

Ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση. Απιστευτες κρισεις βηχα οι παιδιατροι δε μπορουσαν να κανουν διαγνωση και με ειχαν τρελανει στα σιροπια χωρις αποτελεσμα. Να μη μπορω να κοιμηθω τα βραδια, μιλαμε για τρελα. Τελικα ειχα αλλεργικο ασθμα εκανα σπρει και καποιες περιοδους και κορτιζονη. Καποια στιγμη κι εμενα εξαφανιστηκε. Κι εγω καπνιζα πολυ μεχρι που εμεινα εγκυος. Ευτυχια μηπως ειχες και αλλεργιες η ατοπικη δερματιτιδα;


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση. Απιστευτες κρισεις βηχα οι παιδιατροι δε μπορουσαν να κανουν διαγνωση και με ειχαν τρελανει στα σιροπια χωρις αποτελεσμα. Να μη μπορω να κοιμηθω τα βραδια, μιλαμε για τρελα. Τελικα ειχα αλλεργικο ασθμα εκανα σπρει και καποιες περιοδους και κορτιζονη. Καποια στιγμη κι εμενα εξαφανιστηκε. Κι εγω καπνιζα πολυ μεχρι που εμεινα εγκυος. Ευτυχια μηπως ειχες και αλλεργιες η ατοπικη δερματιτιδα;

Οχι

Μόλις πηρα τα αποτελέσματα εχω ουρεοπλασμα...βαρέθηκα ολο κατι βγαίνει...ξέρει καμία ποσο σοβαρό ειναι? 


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Οχι

Μόλις πηρα τα αποτελέσματα εχω ουρεοπλασμα...βαρέθηκα ολο κατι βγαίνει...ξέρει καμία ποσο σοβαρό ειναι? 

Ειχα κι εγω πριν καποια χρονια και το παλεψαμε με αντιβιωση και εφυγε τη δευτερη φορα. Απ' οσο ξερω θα παρεις οπωσδηποτε αντιβιωση γιατι ειναι παρεμφερες με το τοξοπλασμα. Θα στα πει και αυριο η γυναικολογος σου.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Αναστασία33 είπε:

Ειχα κι εγω πριν καποια χρονια και το παλεψαμε με αντιβιωση και εφυγε τη δευτερη φορα. Απ' οσο ξερω θα παρεις οπωσδηποτε αντιβιωση γιατι ειναι παρεμφερες με το τοξοπλασμα. Θα στα πει και αυριο η γυναικολογος σου.

Δεν το γλιτωνω το εγκεφαλικό

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Δεν το γλιτωνω το εγκεφαλικό

Ελα ηρεμησε αφου το βρηκες ολα καλα θα το παλεψουμε κι αυτο :-D

Εμενα θυμαμαι μου εδωσε rulid. Τελειωνω, κανω επανεξεταση και δεν ειχε φυγει. Και της λεω δε δοκιμαζουμε καμια αλλη; και μου εδωσε μια πολυ κλασικη αντιβιωση πολυ γνωστη εχει κολλησει το μυαλο μου τωρα που ειναι παμφθηνη κι αν πας στο φαρμακειο να παρεις πχ 6 κουτια που ηθελα εγω δε μου τα διναν για να εχουν παντα αποθεμα. Ισως ηταν και η vibramycin. Πρεπει να παρει κι ο αντρουλης σου μαζι. Και μην ξεχασεις να ζητησεις και τι μπορεις να παρεις για το στομαχι. Εμενα με ειχε τσακισει η αντιβιωση θυμαμαι.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχια το ουρεοπλασμα πρεπει να αντιμετωπιστει με αντιβιωση.Ειχες ξανακανει κολπικη καλλιεργεια πριν την εγκυμοσυνη?γενικα ξερω οτι ευθυνεται για την υπογονιμοτητα


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...