Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

Μα φυσικά και είναι λογικό..Εμένα δε με έκοψε.Και πέρα από αυτό που σου είπαν ακόμα και στο κουτί αναφέρει να ρίξεις τη σκόνη απευθείας στον κάδο.

Νομίζω άν το διαλύσεις όπως είπε η Ειρήνη τότε θα κάνει δουλειά και στα ρουχαλάκια που θελουν πλύση στους 40

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Maria K8 είπε:

Μα φυσικά και είναι λογικό..Εμένα δε με έκοψε.Και πέρα από αυτό που σου είπαν ακόμα και στο κουτί αναφέρει να ρίξεις τη σκόνη απευθείας στον κάδο.

Νομίζω άν το διαλύσεις όπως είπε η Ειρήνη τότε θα κάνει δουλειά και στα ρουχαλάκια που θελουν πλύση στους 40

εγω επειδη δεν πλενω σε δυνατους βαθμους τα ρουχα μας το παρακανω ..... 

ο αντρας μου με κοροιδευε γιατι διαλυω και το ariel.:oops:

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria K8 είπε:

Αναστασία όχι απλά έχουν βρεφικά,αλλά είναι και πολύ όμορφα και πολύ οικονομικά.Εγώ τα ελάχιστα ρουχαλάκια που πήρα είναι από εκεί.

Palmoira περά από τα βασικά της φροντίδας που ανέφερε έδωσε και κάποιες λίστες με τα απαραίτητα για τις πρώτες μέρες του μωρού. Αν θες μπορώ να στα στείλω γιατί τα τράβηξα σε φώτο.

Επίσης είπε ότι στο σεμινάριο με τις ανησυχίες της μαμάς θα αναλύσει τα είδη πάνας,καλλυντικών κλπ

Δώρα στους 40 τα έπλυνα στη γρήγορη πλύση λόγω ετικετων.

Εάν μπορείς να μου τα στείλεις θα με βοηθούσε πολύ! Ευχαριστώ πολύ!!!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ

Πάνες

Προστατευτικό έλαιο ή κρέμα

Κρέμα για συγκάμματα(αν χρειαστεί)

Αφρόλουτρο

Μικρές αποστειρωμένες γάζες

Οινόπνευμα

Αμπούλες φυσ.ορού

8 μικρές βαμβακερές πετσετούλες

4 μεγάλες πετσέτες ολόσωμες

Ψαλιδάκι με στρογγυλεμένη άκρη

Αλλαξιέρα

 

ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΛΤΑ

Ελαφρύ καρότσι

Καθισμα αυτοκινήτου

Μάρσιπος

1 μεγάλη τσάντα

ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

Βαμβακερά σουτιέν

Επιθέματα στήθους

Κρέμα λανολίνης

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΗΣΙΜΑ

Θερμόμετρο χώρου

Θερμόμετρο σώματος

Φωτάκι νυκτός

Θήλαστρο αν απουσιάσετε

Βρεφοζυγός

ΓΙΑ ΝΤΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΥΠΝΟ

8 εσώρουχα (φορμάκια που κουμπώνουν κάτω)

8-10 φορμάκια (Σεπτέμβριος-Μάιος μακρυμάνικα)

4-5 σεντόνια βαμβακερά

1 κουβέρτα φλις ή υπνόσακος

4-5 πάνες αγκαλιάς βαμβακερές

1 σετ πάντες

Αυτά τα ολίγα.Είπα να τα βάλω εδώ να τα έχουν όσες θέλουν

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου μια χαρα ο μπεμπακος ολες οι μετρησεις του καλες 1.284 γρ. με κεφαλικη προβολη.

Ο τραχηλος ιδιος με τη β επιπεδου 33mm και ο πλακουντας ειπε ανεβηκε ελαχιστα αλλα ακομα χαμηλος.

Το μονο που με προβληματισε αν και ο γιατρος μας ειπε οτι ολα ειναι καλα να μην ανησυχουμε, ειναι οτι ειδα μετα που εγραφε ωριμοτητα πλακουντα II. Θα μαθω περισσοτερα τη Δευτερα που θα παρω τη γυναικολογο μου.

  • Μου αρέσει 4

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:mad:. Δώρα μου, πολύ χαίρομαι για σένα και τον μπεμπη. Τα κιλά τις πρώτες μέρες τα μωρά πάντα χανουν βάρος αλλά μετά περνούν τα πάνω τους (έκτος απο την μικρή μου χαχαχα). Πάρε ότι σου αρέσει κοπέλα μου, είμαι σίγουρη πως θα πάρεις τα καλύτερα!!! 

Για το Αρκάδι, έχει 3 χρόνια που το χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημενη. Μαζί με ενα υποαλλεργικο ειδικά για βρέφη μαλακτικό, κυρίως για μυρωδιά το βαζω. 

Το αρκαδι η σκόνη διαλύετε στους 40 βαθμούς έτσι μπορείτε να πλυνετε τα πάντα εκτος μάλλινα. Για τα μαλλινα τα βαζετε υγρο στους 30 βαθμούς και τέλος. Τα βαζετε στον καδο. 

  • Μου αρέσει 1

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Κοριτσια μου μια χαρα ο μπεμπακος ολες οι μετρησεις του καλες 1.284 γρ. με κεφαλικη προβολη.

Ο τραχηλος ιδιος με τη β επιπεδου 33mm και ο πλακουντας ειπε ανεβηκε ελαχιστα αλλα ακομα χαμηλος.

Το μονο που με προβληματισε αν και ο γιατρος μας ειπε οτι ολα ειναι καλα να μην ανησυχουμε, ειναι οτι ειδα μετα που εγραφε ωριμοτητα πλακουντα II. Θα μαθω περισσοτερα τη Δευτερα που θα παρω τη γυναικολογο μου.

ολα τελεια!!ειδες που ανησυχουσες?αντε ονειρα γλυκα σημερα.

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα κι εγώ απο το γιατρό με τακτικό ραντεβού και ντοπλερ. 1308gr. Ολα καλα...αλλά πλακουντας grade II κι εγώ @Αναστασία33 .Μεσα σε 28 μέρες...:-( απο 0. Αυτο το ειχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη, τις τελευταίες εβδομάδες ηταν γερασμένος ο πλακουντας σε grade III , κατι που φυσιολογικά συμβαίνει προς το τέλος τέλος...Ωστόσο ο μικρός δεν πηρε πρωτοβουλία να βγει νωρίτερα αλλα 40+2.

Έχω στεναχωρηθεί...φτιαχνω τεμπεληδες πλακουντες!

Ευτυχώς ειναι λιγο μεγαλύτερο μωρό, μια εβδομάδα μπροστά στις μετρήσεις, αααααν χρειαστεί να βγει νωρίτερα (ελπίζω οχι), αλλα απο την άλλη λέει, ενα μεγαλύτερο μωρό εχει μεγαλύτερες ανάγκες για θρέψη. Ειπε βέβαια οτι θα το παρακολουθούμε κι αν ολα συνεχίζουν καλά θα πάμε ως τις 40 εβδομάδες. Θα τον περιμένουμε.

Φοβάμαι , δε σας κρύβω...

  • Μου αρέσει 2

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσια στην αρχή λεει πράγματα που εγω δεν συμφωνώ αλλα μετα λεει παρααα πολυ ενδιαφέροντα πράγματα...εξηγεί γτ αποτυγχάνει μια γυναίκα να θηλάσει κ ποσο εύκολο ειναι να κάνει τις σωστές επιλογές για να επιτύχει


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , gaidaki είπε:

Ήρθα κι εγώ απο το γιατρό με τακτικό ραντεβού και ντοπλερ. 1308gr. Ολα καλα...αλλά πλακουντας grade II κι εγώ @Αναστασία33 .Μεσα σε 28 μέρες...:-( απο 0. Αυτο το ειχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη, τις τελευταίες εβδομάδες ηταν γερασμένος ο πλακουντας σε grade III , κατι που φυσιολογικά συμβαίνει προς το τέλος τέλος...Ωστόσο ο μικρός δεν πηρε πρωτοβουλία να βγει νωρίτερα αλλα 40+2.

Έχω στεναχωρηθεί...φτιαχνω τεμπεληδες πλακουντες!

Ευτυχώς ειναι λιγο μεγαλύτερο μωρό, μια εβδομάδα μπροστά στις μετρήσεις, αααααν χρειαστεί να βγει νωρίτερα (ελπίζω οχι), αλλα απο την άλλη λέει, ενα μεγαλύτερο μωρό εχει μεγαλύτερες ανάγκες για θρέψη. Ειπε βέβαια οτι θα το παρακολουθούμε κι αν ολα συνεχίζουν καλά θα πάμε ως τις 40 εβδομάδες. Θα τον περιμένουμε.

Φοβάμαι , δε σας κρύβω...

Αχ κι εγω φτιαχνω το ενα και χαλαει κατι αλλο. Μα τι κακο κι αυτο; Τελοσπαντων αυτο ειναι κατι στο οποιο δε μπορουμε να παρεμβουμε. Εμεις θα κανουμε το καλυτερο κι οποτε θελουν θα ερθουν τα μωρακια μας.

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, ERIANTON είπε:

ενταξει ολα θα φτιαξουν.εδω εγω δεν μπορω να συρω τα ποδια μου και τα φτυνω χωρις να  μενω ξαπλα.δεν ξερω γιατι τοσο κουραση τα ποδαρια μου και κυριως δεν φταινε τακιλα γιατι δεν εχω παρει

σε αφηνουν να τον περνεις αγκαλια τον βρεφακο σου?να τον ακουμπας γενικα...?

 

Οχι Οχι ειναι πολυ μικρούλης. Μονο τον βλεπουμε. Εχουμε πολυ μεχρι να τον πιάσουμε. 

2 ώρες πρίν, gaidaki είπε:

Ήρθα κι εγώ απο το γιατρό με τακτικό ραντεβού και ντοπλερ. 1308gr. Ολα καλα...αλλά πλακουντας grade II κι εγώ @Αναστασία33 .Μεσα σε 28 μέρες...:-( απο 0. Αυτο το ειχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη, τις τελευταίες εβδομάδες ηταν γερασμένος ο πλακουντας σε grade III , κατι που φυσιολογικά συμβαίνει προς το τέλος τέλος...Ωστόσο ο μικρός δεν πηρε πρωτοβουλία να βγει νωρίτερα αλλα 40+2.

Έχω στεναχωρηθεί...φτιαχνω τεμπεληδες πλακουντες!

Ευτυχώς ειναι λιγο μεγαλύτερο μωρό, μια εβδομάδα μπροστά στις μετρήσεις, αααααν χρειαστεί να βγει νωρίτερα (ελπίζω οχι), αλλα απο την άλλη λέει, ενα μεγαλύτερο μωρό εχει μεγαλύτερες ανάγκες για θρέψη. Ειπε βέβαια οτι θα το παρακολουθούμε κι αν ολα συνεχίζουν καλά θα πάμε ως τις 40 εβδομάδες. Θα τον περιμένουμε.

Φοβάμαι , δε σας κρύβω...

Μια κοπελα ειχε γερασμένο πλακούντα κ νοσηλευόταν δίπλα μου. Επαιρνε ενα κίτρινο όρο γεμάτο βιταμίνες για το μωρο. Απο τις 28 βδομαδες ξεκινησε κ καθε μηνα γέμιζε. Τελικα γέννησε στις 39 βδ

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, που και που σας διαβαζω και βλεπω οτι τα πατε ολες καλα! Εγω ειμαι μανουλα του Ιουλιου, ειδα το βιντεο που ανεβασες @Eutuxia25 τα λεει πολυ καλα και σωστα η κ.α Πατσουρου. Ολα ενα προς ενα. Πολυ καλο βιντεο πραγματικα. Αξιζει να το δουν ολες οι μελλουσες μανουλες. Εδω βεβαια δεν ειστε ολες πρωτομανουλες και αρα εχετε εμπειρια καποιες. Σας ευχομαι ολες με το καλο. Απο την λιστα με τα ψωνια που ανεβασατε θα σας προτεινα να παρετε μονο τα απαραιτητα. Το θηλαστρο πχ ειναι τελειως αχρηστη αγορα, για το λογο οτι μεχρι την εδραιωση του θηλασμου δε συνισταται καν. Αλλα και στην πορεια η χρηση του σαμποταρει το θηλασμο, καθως μειωνει την παραγωγη. Για συστηματικη χρηση οποια χρειαστει θα νοικιασει νοσοκομειακο και οποια χρειαζεται γαλα που και που μπορει να συλλεγει με τη μεθοδο marmet. Τελος, αν μου επιτρεπετε θα σας προτεινα να επενδυσετε σε εναν μαρσιπο αγκαλιας, γιατι εκτος του οτι σου λυνει τα χερια, η επαφη που προσφερει με το μωρο αλλα και πολλα ακομη οφελη ειναι ανεκτιμητης αξιας. Να ειστε ολες καλααααα! :)

  • Μου αρέσει 5

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Οχι Οχι ειναι πολυ μικρούλης. Μονο τον βλεπουμε. Εχουμε πολυ μεχρι να τον πιάσουμε. 

Μια κοπελα ειχε γερασμένο πλακούντα κ νοσηλευόταν δίπλα μου. Επαιρνε ενα κίτρινο όρο γεμάτο βιταμίνες για το μωρο. Απο τις 28 βδομαδες ξεκινησε κ καθε μηνα γέμιζε. Τελικα γέννησε στις 39 βδ

@Dwroulita85 Νοσηλευόταν 11 εβδομάδες; Η πηγαίνει μια φορα το μηνα για τον όρο; Δεν κατάλαβα...

  • Μου αρέσει 1

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια,

ως συνήθως άυπνη από τις 4:30... Επειδή δεν έχω ραντεβού άμεσα με το γιατρό μου, μήπως έχει ενημερωθεί κάποια από εσάς για την ιλαρά? Ψάχνω να βρω το βιβλιάριό μου, έχει σηκωσει στο πόδι η μάνα μου όλο το σπίτι και δεν το έχει βρει για να δω εάν έχω κάνει και τις δυο δόσεις. Έχει κάποια ενημέρωση από το γιατρό της? Σκέφτομαι να πάω να κάνω την εξέταση για τα αντισώματα.


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια,

ως συνήθως άυπνη από τις 4:30... Επειδή δεν έχω ραντεβού άμεσα με το γιατρό μου, μήπως έχει ενημερωθεί κάποια από εσάς για την ιλαρά? Ψάχνω να βρω το βιβλιάριό μου, έχει σηκωσει στο πόδι η μάνα μου όλο το σπίτι και δεν το έχει βρει για να δω εάν έχω κάνει και τις δυο δόσεις. Έχει κάποια ενημέρωση από το γιατρό της? Σκέφτομαι να πάω να κάνω την εξέταση για τα αντισώματα.

καλημέρα!!Εχτες πηγα τον γιο μου και εκανε εμβολιο της ιλαρας.Ρωτησα αν εχω εγω προβλημα να κολλησω .Απο τον εμβολιασμό του αφου περιεχουν στελεχη του ιου.μου ειπε οχι ,πολυ σπανιο.....

αλλα και να κολλησω στο μηνα που διανυω δεν επηρεαζεται το εμβρυο.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...