Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      @Nima21 εκανες την εμβρυομεταφορα? Πως νιωθεις?@Bluee19 @DizzyツMommy ποτέ είναι οι εμβρυομεταφορες σας?  Όλα με το καλό και στις 3 σας!!! 🙏

      @Angot εύχομαι να ειστε καλα με τον τζαναμπετη!

      @η ζωή είναι όμορφη τώρα είδα στον 1ο  υπέρηχο που εκανα ότι και εμενα με βγάζει μια μέρα πιο πίσω. Δε με αγχώνει, αλλωστε τα υπολογίζουμε στο περίπου από το ίντερνετ, οι μετρήσεις θα δείξουν που ακριβως είμαστε.  Αύριο δεν έχετε τον υπέρηχο? 

      🙏🏼🙏🏼🙏🏼

      εγώ Σάββατο θα κάνω υπέρηχο για να μάθω ποτέ θα γίνει 🥹

      περιμένουμε νέα από τον υπέρηχο σου 🙏🏼

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , IoannaMas είπε:

Μια χαρά μου ακουγεσαι κ εμένα! Να αγχωθεις πριν καν κανεις τις εξετάσεις; Ε οχιιι

Εγώ ρε παιδιά παρατήρησα κάτι κουφό με τον αφαλό μου κ δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλά φοβάμαι να τον πειράξω γιατί είναι κ η κοιλιά πολύ τσιτωμενη πλεον..έχει κάτι σαν καπαλο μέσα μέσα, το έχει καμία σας μήπως; κουφό αλλά τώρα σκαλωσα μ αυτο

Και μενα ο αφαλος μ.εχει πεταχτεί πολυ κ με ανατριχιάζει να τον βλέπω ...καπαλο δεν ξέρω τι σημαίνει... πάντως νομίζω συμβαίνει ...


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Και μενα ο αφαλος μ.εχει πεταχτεί πολυ κ με ανατριχιάζει να τον βλέπω ...καπαλο δεν ξέρω τι σημαίνει... πάντως νομίζω συμβαίνει ...

Καλά εγώ είχα θεματακια από πάντα με τον αφαλό , μου ματωνε κάποιες φορές παλιότερα κ έβγαζε πύον για αυτό φοβάμαι πολύ να τον πειράξω ειδικά τώρα. Είναι σαν να έχει ένα μαύρο εξογκωμα μέσα μέσα ίσως σαν μόλυνση; δεν ξέρω αλλά μάλλον θα το αγνοήσω. Απλά με σκαλωσε τώρα κ είπα να ρωτήσω αν το έχει καμία! Είναι ίσως λίγο χαζή η ερώτηση :Ρ

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , IoannaMas είπε:

Καλά εγώ είχα θεματακια από πάντα με τον αφαλό , μου ματωνε κάποιες φορές παλιότερα κ έβγαζε πύον για αυτό φοβάμαι πολύ να τον πειράξω ειδικά τώρα. Είναι σαν να έχει ένα μαύρο εξογκωμα μέσα μέσα ίσως σαν μόλυνση; δεν ξέρω αλλά μάλλον θα το αγνοήσω. Απλά με σκαλωσε τώρα κ είπα να ρωτήσω αν το έχει καμία! Είναι ίσως λίγο χαζή η ερώτηση :Ρ

Εγω θα εβαζα προληπτικά λιγο οινόπνευμα αφου ενδείκνυται για τον αφαλό μωρου σίγουρα κ για το δικο σ...γτ αν ειναι μόλυνση μην χειροτερεψει? Η λιγο μπεταντιν...

  • Μου αρέσει 2

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !!!παντα φοβομουν τους αφαλους που πεταγονται αλλα λογο της μικρης κοιλιας δεν εγινε ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη ουτε τωρα.απλα ειναι σαν πηγαδι :).

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Είναι θέμα για κάποιες μας ο αφαλος, βλέπουμε αρκετές αλλαγές.. Το betadine Δεν είμαι σίγουρη αν κάνει αλλά θα μπορούσα να πάρω το οινόπνευμα για το μωρό που είπε κ η @Eutuxia25 μάλλον αυτό θα κάνω. Δεν νομίζω ότι είναι τίποτα σοβαρό, απλά το παρατήρησα. Αρχίζω κ εγώ σιγά σιγά να μπαίνω στη φάση που με αγχωνουν όλα όσα πλησιάζει η γεννα


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοπέλες! Εύχομαι να είστε καλά, έχω 5 σελίδες να διαβάσω!!! 

Να ρωτήσω κάτι, είχε καμία κοπέλα σε προηγούμενη εγκυμοσύνη προεκλαψια με ρυθμισμένη πίεση, να μου πει εμπειρία!? 

Βρήκαν λέει αυξημένες πρωτεΐνες στα ουρά άρα εχω προεκλαψια. Η πίεση ομως είναι μια χαρα. 12/8.

Η διπλανή μου εψες στα ξαφνικά εκανε 7cm διαστολή κ γεννησε πριν λίγο. 25 εβδομάδες!!!! Απλά είχε συσπάσεις! 

 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο αφαλός μου και μένα έχει γίνει φλατ και λίγο προς τα έξω γενικά ποτέ δεν ήταν κλειστός τελείως, με ανατριχιαζει πολύ μολις τον ακουμπήσω. @Marigula δυστυχώς δεν το έχω ξανακουσει αυτό . 25 είναι πολύ νωρίς.. θα τα καταφέρει? 

  • Μου αρέσει 1

MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Marigula είπε:

Καλημέρα κοπέλες! Εύχομαι να είστε καλά, έχω 5 σελίδες να διαβάσω!!! 

Να ρωτήσω κάτι, είχε καμία κοπέλα σε προηγούμενη εγκυμοσύνη προεκλαψια με ρυθμισμένη πίεση, να μου πει εμπειρία!? 

Βρήκαν λέει αυξημένες πρωτεΐνες στα ουρά άρα εχω προεκλαψια. Η πίεση ομως είναι μια χαρα. 12/8.

Η διπλανή μου εψες στα ξαφνικά εκανε 7cm διαστολή κ γεννησε πριν λίγο. 25 εβδομάδες!!!! Απλά είχε συσπάσεις! 

 

νομιζω η Ελπιδα το ειχε πει?δεν ειμαι σιγουρη?η πιεση σου ειναι 12 με 8 ρυθμισμενη με χαπια?φυσιολογικα γεννησε η κοπελα?

ποια εξεταση ειναι αυτη για την προεκλαμψια?

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Marigula είπε:

Καλημέρα κοπέλες! Εύχομαι να είστε καλά, έχω 5 σελίδες να διαβάσω!!! 

Να ρωτήσω κάτι, είχε καμία κοπέλα σε προηγούμενη εγκυμοσύνη προεκλαψια με ρυθμισμένη πίεση, να μου πει εμπειρία!? 

Βρήκαν λέει αυξημένες πρωτεΐνες στα ουρά άρα εχω προεκλαψια. Η πίεση ομως είναι μια χαρα. 12/8.

Η διπλανή μου εψες στα ξαφνικά εκανε 7cm διαστολή κ γεννησε πριν λίγο. 25 εβδομάδες!!!! Απλά είχε συσπάσεις! 

 

Δεν ξέρω για την προεκλαμψια Αλλά αφού είναι καλή η πίεση σου Εύχομαι να μην είναι τιποτα σοβαρό. 

Κρίμα η κοπέλα 25 εβδομάδων πολύ νωρίς. Δεν ξέρω αν θα είναι καλα το μικρό της, θα χρειαστεί πολύ κουράγιο. Μακάρι να τα καταφέρει. Εσύ πάντως μια χαρά τα πας στην εβδομάδα που έφτασες! Άντε κ εις ανώτερα!

Εγώ διανυω την 34 τώρα.. Μετράμε αντίστροφα! Κ ευτυχώς το ζάχαρο μου έχει πολύ καλές τιμές ειμαι αισιόδοξη οτι οι κακες τιμές της καμπύλης ήταν ένα τυχαίο γεγονός κ δεν θα επαναληφθούν.

  • Μου αρέσει 3

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 54 λεπτά , ERIANTON είπε:

νομιζω η Ελπιδα το ειχε πει?δεν ειμαι σιγουρη?η πιεση σου ειναι 12 με 8 ρυθμισμενη με χαπια?φυσιολογικα γεννησε η κοπελα?

ποια εξεταση ειναι αυτη για την προεκλαμψια?

12/8 και 11/7 και 10/6 το πιο πολυ ειναι 13/8.5, ρυθμισμένη με χάπι. Η εξέταση ειναι 24 ώρες συλλογή ούρων σε παγούρι και μετρουν πρωτεΐνη μου ειπαν. Αν βγει πάνω απο 500 θεωρείται προεκλαψια και εμενα εοναι 512.

Η κοπέλα γεννησε φυσιολογικά 25 εβδομάδες αλλά μεγάλο μωρό. Να φανταστείτε ειναι 1100. Το θέμα της είπαν είναι να αρχίσει να αναπνέει μόνο του κάποια στιγμή. Πρόλαβε εκανε μόνο τις 2 από τις 4 ενέσεις για τους πνεύμονες του μωρού. 

Το είχαν καταλάβει οι γιατροί χτες το πρωί οτι θα συνέβαινε αυτό γιατί την ειχαν προηδοποιηση για προωρο τοκετό και μάλιστα της μιλησαν για το χειρότερο. Ήταν πολύ απαίσιο κορίτσια μου. Της είπαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο εκτός απο αυτό που κανουν. Μερικές φορές η φύση κ ο Θεός είναι πάνω από αυτούς. 

Προσπαθουσαν να την κρατησουν μέχρι 27 εβδομάδες αλλά δεν τα καταφεραν. Έμεινε 2 βραδιά δίπλα μου αλλά πονούσε συνεχως.  Ο Θεός είναι μεγάλος και εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον μικρούλη που βιαστικε πολύ. 

Εγω κοπέλες μου, δεν μπορώ να καταλαβω γιατί να γεννησω 34 εβδομάδες και οχι 36, με την δικαιολογία οτι 34 εβδομάδες γεννουμε τα διδυμακια. Πολιτική του Νοσοκομείου. Δεν το δέχομαι αυτό!!! 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Marigula είπε:

12/8 και 11/7 και 10/6 το πιο πολυ ειναι 13/8.5, ρυθμισμένη με χάπι. Η εξέταση ειναι 24 ώρες συλλογή ούρων σε παγούρι και μετρουν πρωτεΐνη μου ειπαν. Αν βγει πάνω απο 500 θεωρείται προεκλαψια και εμενα εοναι 512.

Η κοπέλα γεννησε φυσιολογικά 25 εβδομάδες αλλά μεγάλο μωρό. Να φανταστείτε ειναι 1100. Το θέμα της είπαν είναι να αρχίσει να αναπνέει μόνο του κάποια στιγμή. Πρόλαβε εκανε μόνο τις 2 από τις 4 ενέσεις για τους πνεύμονες του μωρού. 

Το είχαν καταλάβει οι γιατροί χτες το πρωί οτι θα συνέβαινε αυτό γιατί την ειχαν προηδοποιηση για προωρο τοκετό και μάλιστα της μιλησαν για το χειρότερο. Ήταν πολύ απαίσιο κορίτσια μου. Της είπαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο εκτός απο αυτό που κανουν. Μερικές φορές η φύση κ ο Θεός είναι πάνω από αυτούς. 

Προσπαθουσαν να την κρατησουν μέχρι 27 εβδομάδες αλλά δεν τα καταφεραν. Έμεινε 2 βραδιά δίπλα μου αλλά πονούσε συνεχως.  Ο Θεός είναι μεγάλος και εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον μικρούλη που βιαστικε πολύ. 

Εγω κοπέλες μου, δεν μπορώ να καταλαβω γιατί να γεννησω 34 εβδομάδες και οχι 36, με την δικαιολογία οτι 34 εβδομάδες γεννουμε τα διδυμακια. Πολιτική του Νοσοκομείου. Δεν το δέχομαι αυτό!!! 

Μαριγουλα το χαπι ρυθμιζει την πιεση ,οπως το σκεφτομαι ,οχι την προεκλαμψια.νομιζω στην προεκλαμψια αρχιζουν και δεν τροφοδοτουνται τα εμβρυακια σωστα και βλεπουν μετα οτι ανεβαινει η πιεση ή πριζονται τα ακρα.εγω που φοβαμαι γενικα θα προτιμουσα να γεννησω στις 34 εβδομαδες παρα να περιμενω.ρωτα αν ελεγχομενα μπορεις να κατσεις μεχρι 35 εβδομαδες και αν ενδιαμεσα στην εβδομαδα πρεπει να γεννηθουν ... οκ ειναι μια χαρα ανεπτυγμενα.μια συγκατοικος γεννησες προωρα λογω σακχαρου(μου ειπε) εσπασαν τα νερα, στις 33 εβδομαδες και το κοριτσακι της εμεινε 20 μερες στο νοσοκομειο.χωρις προβληματα.Ο θεος ειναι οντως μεγαλος και η φυση επισης σοφη.ολα για καποιον λογο γινονται (απο την φυση εννοω).ας πουμε οταν εχασα ενα εμβρυακι στον πρωτο μηνα εγκυμοσυνης μου ειπε ο γιατρος οτι κατι δεν ειχε παει καλα στην συλληψη και η φυση προνοησε.who knows?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το βρίσκω απαράδεκτο να σου λένε ότι 34 εβδ γεννιούνται τα διδυμακια χωρίς να εξετάσουν μεμονωμένα την κάθε περίπτωση τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι. Είμαι της άποψης ότι κ μια μέρα παραπάνω μέσα στην κοιλιά είναι κέρδος κ επένδυση για μια καλύτερη υγεία μετά κ δεν θα δεχόμουν να γεννήσω νωρίτερα μόνο με τη δικαιολογία ότι είναι δίδυμη κύηση κ χωρίς να υπάρχει άλλος ιατρικός λόγος. Πιστεύω @Marigula αν κατά τα άλλα τα πάτε καλά (με συνεχή παρακολούθηση εννοείται) να μη δεχτείς να γεννήσεις νωρίτερα, να κρατηθεις όσο μπορείς περισσότερο!

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Marigula εύχομαι ότι καλύτερο για τα μωρά κ σένα ούτως η αλλιώς έχεις διανύσει το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής για ν αγχώνεσαι τώρα, οι γιατροι σ ξέρουν τι είναι καλύτερο για σένα κ τα μωρά, μπορεί να είναι συντηρητικοί αλλά οκ δεν είναι όλοι ίδιοι! Η προεκλαμψία κ εγώ έχω την εντύπωση ότι δε ρυθμίζετε με το χάπι της πίεσης κ θέλει παρακολούθηση συνεχή την οποία κ την έχεις. Από ότι καταλαβαίνω όμως είναι ελαφριάς μορφής βέβαια


5eUkp2.pngEYn2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Marigula ο γιατρός σου τι λέει γιατι 34 εβδομάδες?? Εμένα μου είπε ας πούμε οτι επόμενος στόχος είναι οι 34 βδομάδες και αν όλα πάνε καλά και δεν εχουμε κανένα θέμα στις 36 θα γεννήσουμε. Εμένα κι εκείνο παραξενο μου φανηκε από τη στιγμή που ξέρω ότι υπάρχουν δίδυμα που έχουν γεννηθεί μέχρι και 38 εβδομάδα. Εννοώ αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για τη μαμα ή το μωρό γιατί να μην μένουν παραπάνω?Τι να πεις.Πριν λίγο γύρισα και από τις εξετάσεις και τώρα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι αύριο. Ρε κορίτσια εμένα μου φάνηκε απαίσια η καμπύλη σακχάρου. Στη μια ώρα παραλίγο να λιποθυμίσω και με έβαλαν σε ένα φορείο κι έμεινα εκεί μέχρι το τέλος.Ρόμπα!

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...