Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 41 minutes ago, Blue Velvet said:

      Είδατε βελτίωση με τις βιταμίνες αυτές?Δεν περιμένω και θαύματα,αλλά τουλάχιστον για το σπέρμα,πιστεύω πως οι βιταμίνες βοηθούν αρκετά.Ειδα κάτι τιμές άσε..γύρω στα 250-300 για δύο άτομα για 3 μήνες,είναι τρέλα!

      Εμείς είχαμε θέμα με την μορφολογία  σπέρματος ήταν 2% … και στις τρεις εξετάσεις σπέρματος … αυτά πρόπερσι κ πέρυσι … πριν τιν εξωσωματική δεν έκαναν εξέταση σπέρματος στάθηκαν στις προηγούμενες … κ όταν κάναμε εξωσωματική άφησαν να γίνει φυσικά η γονιμοποίηση καθώς μας είπαν το σπερμα  κρίθηκε άριστο … τώρα τι να πω και εγώ σκεφτήκαμε μήπως λόγω κοβιντ κλπ το ανοσοποιητικό του άντρα μου ήταν πεσμένο καθώς ήταν κ πολύ συχνά κρυωμένος … από την άλλη γιατί όχι μπορεί αυτά τα χάπια όντως να βοήθησαν … τώρα όσον αγορά τιν ποιότητα ωαρίων δ ξέρω ακόμα σίγουρα πήγε σχετικά καλα γιατί πήραμε 5 βλαστοκυστες 5 ημερών με τις τρεις να χαρακτηρίζονται άριστες … 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Αυριο θα κανει καμια το σεμιναριο για το μητρικό θηλασμό; 

Εγώ όχι γιατί το έψαξα πολύ το θέμα στην πρώτη εγκυμοσύνη κ θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ευκολότερα αυτή τη φορά! Εσύ ποτε θα μπορείς να θηλάσει κανονικά; είναι λίγο άχαρο να αντλεις γάλα, καμία σχέση με όταν πραγματικά έχεις το μωρό σου!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , IoannaMas είπε:

Καλησπέρα! Εγώ πήγα ενδοκρινολογο για το ζάχαρο, με φόβισε λίγο αλλά θα προσπαθήσω να κρατηθώ ψύχραιμη. Αρχίζω δίαιτα αφου με κατσαδιασε καλά καλά για τα 12 κιλά που έχω πάρει κ μου είπε πως πρέπει να χάσω γιατί ήδη την εγκυμοσύνη την ξεκίνησα με πολλά. Τη δίαιτα θα προσπαθήσω να την τηρήσω όπως κ τις μετρήσεις που πρέπει να παίρνω με το ειδικό μηχανάκι κ ευχόμαστε να αποφύγω την ινσουλίνη κ την καισαρική. Μου είπε ότι είναι αυξημένος ο κίνδυνος καισαρικής σε διαβητικη εγκυμοσύνη Κ αυτό με στεναχώρησε λίγο. Περισσότερο γιατί είμαι πεπεισμένη ότι το θεματάκι που έχω δεν είναι κ τόσο σοβαρό. Τέλος πάντων ας αρχίσουμε με μετρήσεις κ βλέπουμε. 

@Dwroulita85 πολύ χαίρομαι κ για σένα κ για τον μπέμπη σου. Εύχομαι να βρείτε γρήγορα τις ισορροπίες σας!

Ελα μην στεναχωριέσαι θα την γλυτώσεις την ινσουλίνη...οσο για τα κιλα αν επιτρέπεται απ τον γιατρό σ παρε κ την κορουλα σ και πήγαινε βολτες ..λιγο η δίαιτα λιγο το περπάτημα θα χασεις... οσο για την καισαρική και τελευταία στιγμη μπορεί να τύχει μια επιπλοκή σε ολες κ να καταλήξουν σε καισαρική η το αντίθετο τελευταία στιγμή να αλλάξουν τα δεδομένα κ να παει μια γυναίκα για φυσιολογικό... αυτο που εχει σημασία ειναι να έχουμε γερα μωρα ολα τ αλλα θα τα αντιμετωπίσουμε....κ γω αύριο θα παρω τ αποτελέσματα απο καμπύλη ζαχαρου και με τοση μερέντα μπορεί να ναι τσιμπήμενες οι μετρήσεις εεε οκ θα κοψω τα γλυκά

  • Μου αρέσει 3

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Ελα μην στεναχωριέσαι θα την γλυτώσεις την ινσουλίνη...οσο για τα κιλα αν επιτρέπεται απ τον γιατρό σ παρε κ την κορουλα σ και πήγαινε βολτες ..λιγο η δίαιτα λιγο το περπάτημα θα χασεις... οσο για την καισαρική και τελευταία στιγμη μπορεί να τύχει μια επιπλοκή σε ολες κ να καταλήξουν σε καισαρική η το αντίθετο τελευταία στιγμή να αλλάξουν τα δεδομένα κ να παει μια γυναίκα για φυσιολογικό... αυτο που εχει σημασία ειναι να έχουμε γερα μωρα ολα τ αλλα θα τα αντιμετωπίσουμε....κ γω αύριο θα παρω τ αποτελέσματα απο καμπύλη ζαχαρου και με τοση μερέντα μπορεί να ναι τσιμπήμενες οι μετρήσεις εεε οκ θα κοψω τα γλυκά

Ναι μου είπε 1 ώρα τη μέρα περπάτημα. Αλλά δεν είναι εφικτό κάθε μέρα γιατί δουλεύω απόγευματα 4 φορές την εβδομαδα. Θα προσπαθήσω πάντως να αυξήσω κ το περπάτημα, δεν ειμαι πολύ αθλητική σαν άνθρωπος εκτός Κ αν ειμαι στα μαγαζιά, μόνο τότε περπατάω χωρίς να διαμαρτύρομαι χαχαχα

Για την καισαρική δεν είμαι καθόλου αρνητική αν υπάρξει ανάγκη, ίσα ίσα θα τη ζηταγα κιόλας. Αλλά δεν θέλω να μπω για καισαρική με μοναδική αφορμή ότι σε μια μέτρηση είχα 94 ζάχαρο ενώ θα έπρεπε να είναι 90. Θέλω έναν πιο σοβαρό λόγο για να πειστώ ότι η καισαρική είναι η σωστή επιλογή. Αλλά ας δούμε τις μετρήσεις θα αρχίσω από αύριο κ μιλάμε από κει παραπέρα.

Όσο για τη μερέντα δε θέλω να σε τρομάξω αλλά κ εγώ μερεντα τσακιζα τόσο καιρο.. Γλυκά αλλα δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου, μόνο μερέντα ειμαι μεγάλη φαν. Αλλά έτρωγα κ ζυμαρικά κ ψωμί πολύ κ όλα αυτά επιβαρύνουν το ζάχαρο. Κ έχω κ μια μικρή προδιαθεση οικογενειακώς.. 

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , IoannaMas είπε:

Ναι μου είπε 1 ώρα τη μέρα περπάτημα. Αλλά δεν είναι εφικτό κάθε μέρα γιατί δουλεύω απόγευματα 4 φορές την εβδομαδα. Θα προσπαθήσω πάντως να αυξήσω κ το περπάτημα, δεν ειμαι πολύ αθλητική σαν άνθρωπος εκτός Κ αν ειμαι στα μαγαζιά, μόνο τότε περπατάω χωρίς να διαμαρτύρομαι χαχαχα

Για την καισαρική δεν είμαι καθόλου αρνητική αν υπάρξει ανάγκη, ίσα ίσα θα τη ζηταγα κιόλας. Αλλά δεν θέλω να μπω για καισαρική με μοναδική αφορμή ότι σε μια μέτρηση είχα 94 ζάχαρο ενώ θα έπρεπε να είναι 90. Θέλω έναν πιο σοβαρό λόγο για να πειστώ ότι η καισαρική είναι η σωστή επιλογή. Αλλά ας δούμε τις μετρήσεις θα αρχίσω από αύριο κ μιλάμε από κει παραπέρα.

Όσο για τη μερέντα δε θέλω να σε τρομάξω αλλά κ εγώ μερεντα τσακιζα τόσο καιρο.. Γλυκά αλλα δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου, μόνο μερέντα ειμαι μεγάλη φαν. Αλλά έτρωγα κ ζυμαρικά κ ψωμί πολύ κ όλα αυτά επιβαρύνουν το ζάχαρο. Κ έχω κ μια μικρή προδιαθεση οικογενειακώς.. 

Πωπω τωρα δουλεύεις? Εγω μονο να κάθομαι ξέρω πια...χαρα στο κουράγιο σ... εγω δεν εχω προδιάθεση απο καπου απ οσο ξέρω... απο κει κ περα απο την στιγμή που θα κόψεις την μερέντα δεν βλέπω το λόγο να μην πεσει κατω απο 90 αφου τωρα είναι 94...

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Πωπω τωρα δουλεύεις? Εγω μονο να κάθομαι ξέρω πια...χαρα στο κουράγιο σ... εγω δεν εχω προδιάθεση απο καπου απ οσο ξέρω... απο κει κ περα απο την στιγμή που θα κόψεις την μερέντα δεν βλέπω το λόγο να μην πεσει κατω απο 90 αφου τωρα είναι 94...

Ναι αλλά δεν κάνω κάτι τρομερό πηγαίνω σε ένα σπίτι κ διαβάζω κάτι παιδακια. 2 τετράγωνα μακριά από το σπίτι μου. Μπορώ κ το κάνω για αυτό κ δεν το άφησα. Δεν είναι δουλειά 8ωρη όπως λεμε. Επίσης εσύ έχεις θέμα με τον τράχηλο, πρέπει να είσαι ξεκούραστη. Εγώ το αντίθετο πρέπει να κάνω κανονικά...

Ειμαι κ εγώ αισιόδοξη ότι θα έχω καλές μετρήσεις γιατί όντως θα αλλάξω πράγματα στη διατροφή μου. Το αποτέλεσμα θα δείξει. 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, IoannaMas είπε:

Εγώ όχι γιατί το έψαξα πολύ το θέμα στην πρώτη εγκυμοσύνη κ θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ευκολότερα αυτή τη φορά! Εσύ ποτε θα μπορείς να θηλάσει κανονικά; είναι λίγο άχαρο να αντλεις γάλα, καμία σχέση με όταν πραγματικά έχεις το μωρό σου!

Καταρχήν δεν ξερουμε αν μπορει ο μικρος να κανει τη θηλαστικη κίνηση, αν εχει δύναμη να θηλάζει. 

Επισης μου βρήκαν μικρόβιο στο γαλα κ θελει πρωτα να καταψύχεται στους 20βαθμους για 3 μερες κ μετα να δίνεται. 

Οποτε για τους παραπανω λογους δεν με βλεπω να θηλάζω... οποτε στον αγώνα της άντλησης. 

  • Μου αρέσει 2

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ γράφτηκα στο σεμινάριο αύριο ελπίζω να μπω στα κρυφά γτ έχω δουλειά αύριο!

@Dwroulita85 πάντως θεωρώ ότι αντλείς πάρα πολύ καλές ποσότητες για το διάστημα που το κάνεις, φαντάσου μετά τι θα γίνεται! 


5eUkp2.pngEYn2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ θα το παρακολουθήσω!!! Όσα και να διαβάζω για το θηλασμό νομίζω ότι ποτέ δεν είναι αρκετά. Μου φαίνεται σαν βουνό. Ελπίζω στην πράξη να είναι πολύ εύκολο γιατί αν έχω γάλα θα ήθελα πολύ να θηλάσω.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

@butterfly1986 Γάλα έχουν όλες μην ανησυχείς καθόλου γι αυτο, πρέπει να συντρέχουν παρα πολυ σοβαροί λόγοι για να κοπεί το γάλα. Ο θηλασμός είναι καθαρά θέμα τεχνικής, υπομονής και αυτοπεποίθης!! Εγώ τη μικρη μ δεν τη θήλασα αποκλειστικά αλλά έκανα μικτή διατροφή 6 μήνες, πολύ κουραστικό, και ήταν καθαρά δική μ ανασφάλεια τώρα που το βλέπω ψύχραιμα. Απλά θέλει πολλή αφοσίωση στην αρχή κ να αφιερώνεις το μεγαλύτερο μέρος του χρονου σου εκεί. Αυτό βλέπω απο φίλες που κανανε αποκλειστικό. Και 1 μήνα μετά ηρεμούν τα πράγματα.

θέλω πολύ να το δω να δω τι θα πει κ αυτή η μαία, μπας κ καταφέρω κάτι αυτή τη φορά, αν κ με τη μικρή σπίτι δεν ξέρω!

  • Μου αρέσει 2

5eUkp2.pngEYn2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το είχα παρακολουθήσει το σεμινάριο αυτό και μου είχε αρέσει πολύ ! Η μαία που το κάνει όταν τελειώνει το σεμινάριο σε έχει κάνει να νιώθεις αισιόδοξα, ότι μπορείς να τα καταφέρεις. 

  • Μου αρέσει 1

MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στον γιατρό μου σήμερα κορίτσια..... Έχω έντονους πλέον πόνους μου είπε να κάθομαι έστω Αφού δεν μπορώ να ξαπλώνω κ του λέω δεν γίνετε το μωρό είναι πολύ ζωηρό.κ ούτε κοιμάται για να ξαπλώσω.. Μου είπε λόγο οξύ τοκετού που είχα πιθανόν πάλι τα ίδια κ πιο νωρίς να έχουμε αν δεν ξαπλώσω. Η μαία είπε η μήτρα σου φωνάζει για ξεκούραση.. Τέλος πάντων .

Το δεύτερο που με στεναχώρησε πολύ 

Ξεκινάω ινσουλίνη. 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Elpidaaa είπε:

Πήγα στον γιατρό μου σήμερα κορίτσια..... Έχω έντονους πλέον πόνους μου είπε να κάθομαι έστω Αφού δεν μπορώ να ξαπλώνω κ του λέω δεν γίνετε το μωρό είναι πολύ ζωηρό.κ ούτε κοιμάται για να ξαπλώσω.. Μου είπε λόγο οξύ τοκετού που είχα πιθανόν πάλι τα ίδια κ πιο νωρίς να έχουμε αν δεν ξαπλώσω. Η μαία είπε η μήτρα σου φωνάζει για ξεκούραση.. Τέλος πάντων .

Το δεύτερο που με στεναχώρησε πολύ 

Ξεκινάω ινσουλίνη. 

Ρε κορίτσι δεν υπάρχει καμία γιαγιά να σε βοηθήσει λίγο έστω για 1 μήνα να ξεκουράζεται λίγο; είναι πολύ δύσκολο με μικρό παιδί το ζω κ εγώ.. Αλλά λιγάκι με βοηθάει η μητέρα μου. Δεν μπορεί όλο κ κάποιον θα έχεις, έστω να έπαιρνε μια άδεια από τη δουλειά ο άντρας σου;; 

Για την ινσουλίνη πρέπει να είναι στενάχωρο αλλά όσο μπορείς μην σε καταβάλει , δεν είναι κ τρομερό από όσο ξέρω κ φυσικά προέχει η υγεία μας κ του μωρου. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανες; πόσο σου βγαίνει το ζάχαρο νηστείας το πρωί κ σου είπαν ινσουλίνη; υπομονή κ κουράγιο, σε νιώθω!

  • Μου αρέσει 2

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...