Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Marigula είπε:

12/8 και 11/7 και 10/6 το πιο πολυ ειναι 13/8.5, ρυθμισμένη με χάπι. Η εξέταση ειναι 24 ώρες συλλογή ούρων σε παγούρι και μετρουν πρωτεΐνη μου ειπαν. Αν βγει πάνω απο 500 θεωρείται προεκλαψια και εμενα εοναι 512.

Η κοπέλα γεννησε φυσιολογικά 25 εβδομάδες αλλά μεγάλο μωρό. Να φανταστείτε ειναι 1100. Το θέμα της είπαν είναι να αρχίσει να αναπνέει μόνο του κάποια στιγμή. Πρόλαβε εκανε μόνο τις 2 από τις 4 ενέσεις για τους πνεύμονες του μωρού. 

Το είχαν καταλάβει οι γιατροί χτες το πρωί οτι θα συνέβαινε αυτό γιατί την ειχαν προηδοποιηση για προωρο τοκετό και μάλιστα της μιλησαν για το χειρότερο. Ήταν πολύ απαίσιο κορίτσια μου. Της είπαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο εκτός απο αυτό που κανουν. Μερικές φορές η φύση κ ο Θεός είναι πάνω από αυτούς. 

Προσπαθουσαν να την κρατησουν μέχρι 27 εβδομάδες αλλά δεν τα καταφεραν. Έμεινε 2 βραδιά δίπλα μου αλλά πονούσε συνεχως.  Ο Θεός είναι μεγάλος και εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον μικρούλη που βιαστικε πολύ. 

Εγω κοπέλες μου, δεν μπορώ να καταλαβω γιατί να γεννησω 34 εβδομάδες και οχι 36, με την δικαιολογία οτι 34 εβδομάδες γεννουμε τα διδυμακια. Πολιτική του Νοσοκομείου. Δεν το δέχομαι αυτό!!! 

Αυτο μαριγουλα μου οτι γεννιουνται τα διδυμακια 34 βδομαδες δεν ισχυει.Εχεις δικιο. Η καθε περιπτωση ειναι μεμονωμενη.

Φιλη μου γεννησε πριν λιγους μηνες τα διδυμακια της 37 εβδομαδες.

Ελπιζω το μωρακι της κοπελας να τα καταφερει


RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια  . Ευχαριστώ @IoannaMas για την απάντηση.  Εγώ χθες μέτρησα ζάχαρο 100 νηστείας κ 140 μετά από το φαγητό αλλά Θεός να το κάνει φαγητό αυτό! Δεν έχω όρεξη για φαγητό έχω χάσει πάλι βάρος.  Κοιλιά μεγάλη δεν έχω.  Ό γιατρός δεν μου είπε κάτι για αμνιακό, αλλά αυτός δύσκολα να τρομάξει. Κ η ενδοκρινολογος σε λίγες μέρες που θα τις στείλω τις μετρήσεις θα μου πει τι και πόσο με την ινσουλίνη. Ό αιματοκρίτης χάλια κ η φεριτινη μου λένε από αυτό έχω ανορεξία. 

Ναι Ειρήνη εγώ είχα προεκλαμψια αλλά ήμουν χάλια κ με πολύ ψηλή πίεση. Η μικρή 12 σχεδόν πάντα κ η μεγάλη όταν έφτασε 18 μπήκα για γέννα αμέσως.  Τα πόδια μου τα χέρια μου το πρόσωπο μου είχαν γίνει τριπλάσια. Κ είχα νοσηλευτεί φυσικά. 

 

Ετοίμασα πλέον όλα τα ρουχαλάκια για τον μπέμπη. Έμεινε βαλίτσα, να πάρω κούνια και το αυγό :) 

 

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ERIANTON είπε:

Μαριγουλα το χαπι ρυθμιζει την πιεση ,οπως το σκεφτομαι ,οχι την προεκλαμψια.νομιζω στην προεκλαμψια αρχιζουν και δεν τροφοδοτουνται τα εμβρυακια σωστα και βλεπουν μετα οτι ανεβαινει η πιεση ή πριζονται τα ακρα.εγω που φοβαμαι γενικα θα προτιμουσα να γεννησω στις 34 εβδομαδες παρα να περιμενω.ρωτα αν ελεγχομενα μπορεις να κατσεις μεχρι 35 εβδομαδες και αν ενδιαμεσα στην εβδομαδα πρεπει να γεννηθουν ... οκ ειναι μια χαρα ανεπτυγμενα.μια συγκατοικος γεννησες προωρα λογω σακχαρου(μου ειπε) εσπασαν τα νερα, στις 33 εβδομαδες και το κοριτσακι της εμεινε 20 μερες στο νοσοκομειο.χωρις προβληματα.Ο θεος ειναι οντως μεγαλος και η φυση επισης σοφη.ολα για καποιον λογο γινονται (απο την φυση εννοω).ας πουμε οταν εχασα ενα εμβρυακι στον πρωτο μηνα εγκυμοσυνης μου ειπε ο γιατρος οτι κατι δεν ειχε παει καλα στην συλληψη και η φυση προνοησε.who knows?

@Marigula @ERIANTON @IoannaMas Γενικά συμφωνώ φυσικά οτι και μια μερα παραπάνω κέρδος είναι. Αλλά, εγω ειδικός δεν ειμαι, ο άντρας μου που ειβαι ειδικός παιδαγωγός εχει δει παιδάκια που τα κράτησαν παραπάνω με προεκλαψια και ειναι πολύ επιζήμιο. Διευκρινίζω: Ούτε ως ειδικος μιλάω ούτε όλες οι περίπτωσεις ειναι ίδιες, απλά αναφέρω τη μονη σχετική πληροφορία που γνωρίζω. 

Φλατ αφαλος κι εδώ, ελπίζω να μη βγει προς τα έξω...

  • Μου αρέσει 1

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με τον διευθυντή, κοπέλες μου, ηρθε να δει πως τα παμε. Μου είπε πως η προεκλαψια ελέγχεται μετην πίεση. Αν η πίεση ειναι φυσιολογική δεν έχει να φοβάμαι τίποτα. 

Η προεκλαψια λέει γίνεται επικίνδυνη οταν συνοδεύεται με φουσκωμα προσωπου ποδια στον αστράγαλο και πάνω, πονους στα πλευρά, θολή όραση, ναυτία, εμετους, έντονους πονοκεφάλους. Αν νιώσω κάτι από αυτά να τους το πω αμέσως. 

Τωρα για τις34 εβδομάδες είναι πολιτική τους λέει. 

Ο γιατρός μου του το είπα είναι κάθετος αρνητικός με τις 34 εβδομάδες. Δεν βλέπει τον λόγο. Φυσικά μου λέει δούμε πως θα παμε. Αν και μου είπε πως θα ζητήσει να έρθει να με δει και να ζητήσει να με πάρει στην κλινική του να με γεννήσει 36 εβδομάδες. Αν τον αφήσουν. Δύσκολο αλλά γίνεται!!! 

  • Μου αρέσει 3

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, gaidaki είπε:

@Marigula @ERIANTON @IoannaMas Γενικά συμφωνώ φυσικά οτι και μια μερα παραπάνω κέρδος είναι. Αλλά, εγω ειδικός δεν ειμαι, ο άντρας μου που ειβαι ειδικός παιδαγωγός εχει δει παιδάκια που τα κράτησαν παραπάνω με προεκλαψια και ειναι πολύ επιζήμιο. Διευκρινίζω: Ούτε ως ειδικος μιλάω ούτε όλες οι περίπτωσεις ειναι ίδιες, απλά αναφέρω τη μονη σχετική πληροφορία που γνωρίζω. 

Φλατ αφαλος κι εδώ, ελπίζω να μη βγει προς τα έξω...

Δεν γνωρίζω ούτε εγώ κάτι τέτοιο αλλά αυτό που πιστεύω Είναι ότι φυσικά αν συντρέχει ιατρικός λόγος είτε για τα μωρά είτε για τη μητέρα, φυσικά κ να γεννήσει νωρίτερα ή να κάνει ο,τι χρειαστει. Αλλά όχι γιατί είναι η πολιτική τους οι 34 εβδομάδες να τις βάζουμε όλες στο ίδιο τσουβαλι, είτε έχουν πρόβλημα είτε όχι.. Εύχομαι να φτάσετε τουλάχιστον 36 @Marigula εφόσον δεν έχεις προβλήματα υγείας!

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ γιατί εφτασε ο καιρός να πάω στο ΙΚΑ, την επόμενη εβδομάδα για να καταθέσω τα χαρτιά και να σταματήσω να δουλευω.

Εκτός απο το χαρτί της ΠΗΤ που δίνει ο γιατρός, παίρνω απο κάπου αλλου καποια φόρμα που πρεπει να συμπληρώσει ο εργοδότης ότι "δε μου επιτρέπει να εργαστώ απο δω και περα μεχρι και +64 μερες μετα τον τοκετό";

Πηρε μπροστά μου τηλ. το αφεντικό μου τον λογιστή και η πρώτη του ατάκα ηταν "αυτή γιατί την προλάβαμε;". Μπορεί να φαίνεται μικρο.κ χαζο σε τρίτους αλλα εχω στεναχωρηθεί και θυμώσει , ρε κορίτσια!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δε με άφησαν να υπογραχω σύμβαση οταν, αθώα και χαζοχαρούμενη , τους ειπα για την εγκυμοσύνη στο 2ο μόλις μηνα.

Δεν ειναι  άχρηστες οι έγκυες γμτ... και αν δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα δεν είμαστε ξεχωριστό είδος!!

  • Μου αρέσει 1

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , gaidaki είπε:

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ γιατί εφτασε ο καιρός να πάω στο ΙΚΑ, την επόμενη εβδομάδα για να καταθέσω τα χαρτιά και να σταματήσω να δουλευω.

Εκτός απο το χαρτί της ΠΗΤ που δίνει ο γιατρός, παίρνω απο κάπου αλλου καποια φόρμα που πρεπει να συμπληρώσει ο εργοδότης ότι "δε μου επιτρέπει να εργαστώ απο δω και περα μεχρι και +64 μερες μετα τον τοκετό";

Πηρε μπροστά μου τηλ. το αφεντικό μου τον λογιστή και η πρώτη του ατάκα ηταν "αυτή γιατί την προλάβαμε;". Μπορεί να φαίνεται μικρο.κ χαζο σε τρίτους αλλα εχω στεναχωρηθεί και θυμώσει , ρε κορίτσια!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δε με άφησαν να υπογραχω σύμβαση οταν, αθώα και χαζοχαρούμενη , τους ειπα για την εγκυμοσύνη στο 2ο μόλις μηνα.

Δεν ειναι  άχρηστες οι έγκυες γμτ... και αν δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα δεν είμαστε ξεχωριστό είδος!!

Αυτός ο μαλακας γυναίκα δεν εχει? Αδερφή? Κορη κατιιι...έτσι θα μιλαγε γι αυτες? Ντροπή ...πραγματικά ...μην στεναχωριέσαι αυτός έπρεπε να στεναχωριέται γτ δεν ειναι άνθρωπος ζωο ειναι...αχ τα πα κ ηρέμησα!

  • Μου αρέσει 2

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ καλή μου φίλη δίδυμα στις 36 εκείνης της είχε πει ο γιατρός ότι δεν αφήνουν συνήθως τις διπλές κυήσεις πάνω από 36 . Και μάλιστα όταν πήγε στο προγραμματισμένο ραντεβού για καισαρική είχε εκείνο το πρωί αίμα .. δεν μπορούσε άλλο να τα κρατήσει. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και καλό είναι να διαλέξουμε κάποιους ειδικούς που εμπιστευόμαστε και να μην ανησυχούμε συνέχεια . Ελπίζω να γίνει αυτό που είναι καλύτερο για τα ζουζούνια σου δεν έχω ιδέα τι όμως.

πρίν από 53 λεπτά , gaidaki είπε:

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ γιατί εφτασε ο καιρός να πάω στο ΙΚΑ, την επόμενη εβδομάδα για να καταθέσω τα χαρτιά και να σταματήσω να δουλευω.

Εκτός απο το χαρτί της ΠΗΤ που δίνει ο γιατρός, παίρνω απο κάπου αλλου καποια φόρμα που πρεπει να συμπληρώσει ο εργοδότης ότι "δε μου επιτρέπει να εργαστώ απο δω και περα μεχρι και +64 μερες μετα τον τοκετό";

Πηρε μπροστά μου τηλ. το αφεντικό μου τον λογιστή και η πρώτη του ατάκα ηταν "αυτή γιατί την προλάβαμε;". Μπορεί να φαίνεται μικρο.κ χαζο σε τρίτους αλλα εχω στεναχωρηθεί και θυμώσει , ρε κορίτσια!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δε με άφησαν να υπογραχω σύμβαση οταν, αθώα και χαζοχαρούμενη , τους ειπα για την εγκυμοσύνη στο 2ο μόλις μηνα.

Δεν ειναι  άχρηστες οι έγκυες γμτ... και αν δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα δεν είμαστε ξεχωριστό είδος!!

Το αφεντικό σου προφανώς δεν το γέννησε καμία μάνα απλά φύτρωσε για αυτό πιστεύει ότι είναι άχρηστες οι έγκυες . Εγώ τον άκουσα να μιλάει με τον λογιστή και να λέει ευτυχώς που δεν της έχουμε πρόσληψη. Και μετά παραιτήθηκα και μου είπε ότι έτσι όπως φεύγεις με κρεμάς, όχι να κάτσω να δουλέψω μέχρι τον 8ο για να με διώξει μετά.. γκρρρρρ τα θυμάμαι και θυμώνω. 

  • Μου αρέσει 4

MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@gaidaki @Alzira τι κόσμος υπάρχει ρε κορίτσια μην τους δίνεται σημασία κ συγχιζεστε ξεχάστε τα τώρα αυτά...

Gaidaki δεν είμαι ΙΚΑ ιατροφαρμακετική ειμαι σε άλλο ταμειο οπότε δεν ξέρω τι χαρτια απαιτούνται να σε βοηθήσω... εμας τα πράγματα είναι λίγο απλά ευτυχώς

  • Μου αρέσει 1

5eUkp2.pngEYn2p2.png

Link to comment
Share on other sites

@AlziraAlzira

Ο λογιστής ειναι ο μ...Το αφεντικό μου εχει φερθεί πολύ καλά μέχρι στιγμής.

Ευχαριστώ για τα χθεσινά μηνύματα. Μου πέρασε, θαρρώ...

Θα περασει ο άντρας μου απο Ικα σημερα να ρωτήσει να παω πληρως εξοπλισμένη με χαρτια και δικαιολογητικά την επόμενη εβδομάδα! 

@ElpidaaaΓια το μαιευτήριο: ιδανικά τον Θ. θα τον βλέπω. Δε γίνεται να με χασει 3-4 μέρες! Απλά ισως οχι στο δωματιο αφου δεν επιτρέπεται. Υπαρχει και κυλικείο και αλλοι χώροι. Εχω διαβάσει σε φόρουμ οτι στο εξωτερικό τα μεγαλα αδέλφια βλέπουν μαμα και μωρο. εχω δει και βιντεακια απο vloggers. Απλα δε μπορεις να ζητήσεις κατι που (καλώς η κακώς) ειναι ενάντια στους κανονισμούς.

Ειχα διαβάσει οτι υπαρχει προνοια για μεγαλα αδέλφια που συνεχίζουν να θηλάζουν, αρα... πρεπει να τη δουν τη μαμά.

Όπως έχω ξαναεξομολογηθει ειμαι λιγο εκτός μωρουδοmood και μετα το επόμενο ραντεβού στο γιατρό σκοπεύω να πάω για ψώνια για το φρέσκο πλασματακι, μπας και ...ξυπνήσω! Να δούμε και τι κάνει ο γεροπλακουντας @Αναστασία33. Πώς περνάει με το δικό σου στο ΚΑΠΗ :-P

Εγώ πάντως λεω στο μωρό θα είμαστε διαθέσιμοι μετα το τέλος Νοεμβρίου, μην κάνεις καμια τρέλα! 

 

Καλημέρα!

  • Μου αρέσει 2

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...