Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

On 5/2/2019 at 7:52 ΠΜ, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια

Είμαι πολύ στεναχωρημένη.

Κόλλησα από τον μεγάλο μου γιο Η1Ν1 . Πήγα χθες στο νοσοκομείο και ύστερα από ταλαιπωρία 6 ολόκληρων ωρών , βγήκαν θετικές στον ιό οι αιματολογικές μου. Μου έχουν δώσει ένα ισχυρό φάρμακο και μ ια αντιβίωση. Μου είπαν οι γιατροί να μη θηλάζω για μια εβδομάδα. Δεν ξέρω για τι πράγμα να πρωτοστενοχωρηθώ:

!) Μην κολλήσει και το μωρό

2)Δεν πίνει το ξένο γάλα. Είναι νηστικός από χθες το απόγευμα. Το βράδυ ξύπναγε συνέχεια κι έλεγε μαμ. Του έδινα μπιμπερό και δωστου κλάμα. Το λυπήθηκα.

Περιττό να σας πω πόσο κομμάτια είμαι. Στην ουσία μόνη μου, εξαντλημένη από τον πυρετό, άυπνη και να πρέπει να φροντίσω κι ένα μωρό. 

Του χρόνου θα κάνουμε όλοι αντιγριπικό.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που ν αναγκαστήκε να σταματήσει το θηλασμό 7, 8 μηνών και να δώσει μπιμπερό; Το πήρε τελικά;

Περαστικα σας! Δυστυχως φετος εχουν κολλησει παρα μα παρα πολυ! Δεν θυμαμαι αλλη χρονια να συμβαινει κατι τετοιο! Περαστικα και αγυριστα να ναι! Πως ειστε; Τελικα τι εκανες με τον θηλασμο; Καλο κουραγιο! Με 2 μικρα και μονη ειναι δυσκολα! Υπομονη και θα περασει και αυτο! Αυτο να σκεφτεσαι!

Κατα τα αλλα .. οπως βλεπετε ... ωρες εργασιας λιγο πρωινες! χαχα! Αποκοιμηθηκα οταν κοιμιζα τον μικρο στις 10:30 και ξυπνησα απο τα κλαματα της μικρης στην 1 ... Καταφερα να ξεμπερδεψω και απο τα δυο γιατι στην πορεια μισοξυπνησε και ο μικρος στις 2:30. Εκανα τις εργασιες που ειχα για την δουλεια και ειπα πριν παω στο κρεβατι να επικοινωνησω λιγο ... γιατι η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι μεσα στην ημερα πολυ να κατσω στον υπολογιστη γιατι δεν βρισκω τον χρονο! Με δυσκολευει πολυ η μικρη πλεον που ειναι διαδραστικη παρα πολυ μετα το 6μηνο! Θελει συνεχεια αγκαλια! Οι ωρες που εχω στην διαθεση μου το πρωι ειναι ουτως ή αλλως πολυ περιορισμενες ... 8:45 με 12:45 που παω να παρω τον μικρο και τωρα μεσα σε αυτο το 4ωρο πρεπει να χωρεσω να κανω φαγητο για μας και την μικρη, φρουτοκρεμα που βραζω τα φρουτα, να συμμαζεψω και να καθαρισω λιγο (συνηθως την κουζινα που μου μενει απο την προηγουμενη) και να δουλεψω ... ολα αυτα με ενα μωρο αγκαλια οταν δεν κοιμαται .. που μπορει να κοιμηθει απο 30 λεπτα μεχρι και 1 και ωρα ... Πολυ δυσκολο στην πραξη πραγματικα ... Στο παρκο ή στο πατωμα καθεται και παιζει μονο αν ειμαι κι εγω καπου εκει να με βλεπει και μην φανταστειτε για πολυ ... Το ριλαξ το εχουμε για την ταιζουμε ... Νομιζω οτι μισει να καθεται εκει! Και ο μικρος ομως δεν καθοταν εκει στους 8 μηνες ... Σταματησαμε να τον βαζουμε γιατι κουνιοταν τοσο που θα επεφτε ... Σπαω το κεφαλι μου πως μπορω να οργανωθω και να καταφερω οσα θελω σε μια μερα ... Αλλα μεχρι στιγμης ματαιος κοπος ... Δεν το εχω πετυχει ... Καθε μερα κανω οτι προλαβαινω ... Ειμαι και στην φαση παλι να βγαλω τα ρουχα της μικρης για 9-12 μηνων και στο παιδικο γινεται ενας χαμουλης απο κουτακια ... Δεν τα αποθηκευσα κι εγω σε ενα μεγαλο κουτι μια που μου ερχοντα λιγα λιγα ... Εχω και κατι ρουχα που επλυνα και θελουν τακτοποιηση ... Αφηστε τα! Ωρες ωρες μονο που τα βλεπω και τα σκεφτομαι πελαγωνω! Δεν ξερω για σας ... αλλα γενικα χρειαζομαι μια ηρεμια ... ψυχικη ... για να κανω κατι .... Καλα, αν πρεπει ... θα το κανω αλλα μετα θα ειμαι χειροτερα ψυχολογικα ... Δεν λεω, να κατεβασω τα σκουπιδια ας πουμε ή να συμμαζεψω στο τελος της ημερας το σαλονι ... Αλλα κατι που μου φαινεται "βουνο" ... πολλα απλυτα στον νεροχυτη ... Αν και προσπαθω να το κανω ρουτινα και στο τελος της μερας ... καπου αργα το απογευμα να τακτοποιω την κουζινα ... Δεν το εχω καταφερει ακομη αυτο ... αλλα νομιζω οτι βρισκομαι σε καλο δρομο ... Καπου ειχα διαβασει καποτε οτι αν κανεις κατι για 3 βδομαδες καθε μερα ... μετα θα σου γινει συνηθεια ... Νομιζω οτι σε καποια φαση το πετυχα αυτο με το να στρωνω τα κρεβατια ... Γιατι τωρα πραγματικα με ενοχλει αν δεν ειναι στρωμενο! χαχα! Αλλα καποιες μερες ... ελαχιστες βεβαια και πρεπει να ειναι πολυ χαλια ... δεν το κανω ... το κανω δλδ αλλα αργοτερα ... το μεσημερι ισως ... Ειδατε ... τελικα δεν μπορω χωρις να ειναι στρωμενο ... 

Και μπουρου μπουρου περνα η ωρα ... Γραφω κοντα ενα μισαωρο πια! Μου αρεσει που μπορω και μοιραζομαι καποια πραγματα εστω και γραπτως με ατομα που περναν παρομοια φαση με μενα και θα μπορουσαν να με καταλαβουν καπως ... Γιατι οπως και να εχει ο καθενας εχει την δικη του αντιληψη ... Ειναι πραγματικα δυσκολο να μπεις στην θεση του αλλου ακομη και οταν ζει παρομοιο/ιδιο γεγονος ... Αυτο ειναι που μας κανει τοσο μοναδικους αλλωστε ... Τερμα ομως η φιλοσοφια ...

Ενδιαφερεται καποια αλλη κοπελα για το facebook/messenger για να κανουμε μια ομαδα/ομαδα συζητησης; Επικοινωνησα ηδη με την sunshine που μου εστειλε μηνυμα κι εγω εστειλα μηνυμα σε evaki & iwanna. 

Καλο ξημερωμα να εχουμε ολοι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα κορίτσια!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

φαρμακοτριφτενα ευχαριστώ για την ενημέρωση! Δεν είχα υπόψιν μου αυτή την επιστημονική σελίδα που ανέφερες. Πολύ ενδιαφέρουσα, την κρατάω για το μέλλον, αχρείαστη να 'ναι!

Ευτυχώς είμαι καλά τώρα, έπεσε ο πυρετός, λίγο βήχα έχω και καταρροή. Το μωρό δεν το βλέπω καλά, δεν έχει κέφια. Τον θερμομετρώ συχνά. Τη μέρα που ήμουν στο νοσοκομείο ανέβασε 37.7, ο παιδίατρος συνέστησε ψυχραιμία και 24ωρη παρακολούθηση. Ευτυχώς δεν ξανανέβασε δέκατα. Τώρα να ήταν το άγχος του αποχωρισμού (όση ώρα έλειπα έκλαιγε και όταν δεν έκλαιγε κοιμόταν, φώναζε μαμμμαααα, έσπασε το νευρικό σύστημα των πεθερικών) 'η τα δόντια; Ναι ναι, φύτρωσαν τα 2 κάτω μπροστινά παρεούλα! 2 μαργαριταράκια! 

Με το θέμα γάλα ύστερα από 14 ώρες νηστικός, ήπιε ξένο. Είχε πάει 9 το πρωί, θα έδινα φρουτόκρεμα, αλλά δε μ άφησε ο άντρας μου. Μου είπε να προσπαθήσω με γάλα πάλι και πάλι και πάλι. Γιατί αν κοβόταν ξαφνικά το γάλα και έπρεπε να πίνει ξένο, τι θα κάναμε; Εντάξει λογικό το βρίσκω, αλλά σπάραξε η καρδιά μου από το κλάμα νηστικομάρας του.

Τώρα το πίνει χωρίς κλάμα. 

Αν δεν το έπινε θα λάμβανα υπόψιν μου το ότι το χάπι είναι χάμηλης επικινδυνότητας, θα έψαχνα αν και η αντιβίωση είναι οκ και θα τον θήλαζα εννοείται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

φαρμακοτριφτενα ευχαριστώ για την ενημέρωση! Δεν είχα υπόψιν μου αυτή την επιστημονική σελίδα που ανέφερες. Πολύ ενδιαφέρουσα, την κρατάω για το μέλλον, αχρείαστη να 'ναι!

Ευτυχώς είμαι καλά τώρα, έπεσε ο πυρετός, λίγο βήχα έχω και καταρροή. Το μωρό δεν το βλέπω καλά, δεν έχει κέφια. Τον θερμομετρώ συχνά. Τη μέρα που ήμουν στο νοσοκομείο ανέβασε 37.7, ο παιδίατρος συνέστησε ψυχραιμία και 24ωρη παρακολούθηση. Ευτυχώς δεν ξανανέβασε δέκατα. Τώρα να ήταν το άγχος του αποχωρισμού (όση ώρα έλειπα έκλαιγε και όταν δεν έκλαιγε κοιμόταν, φώναζε μαμμμαααα, έσπασε το νευρικό σύστημα των πεθερικών) 'η τα δόντια; Ναι ναι, φύτρωσαν τα 2 κάτω μπροστινά παρεούλα! 2 μαργαριταράκια! 

Με το θέμα γάλα ύστερα από 14 ώρες νηστικός, ήπιε ξένο. Είχε πάει 9 το πρωί, θα έδινα φρουτόκρεμα, αλλά δε μ άφησε ο άντρας μου. Μου είπε να προσπαθήσω με γάλα πάλι και πάλι και πάλι. Γιατί αν κοβόταν ξαφνικά το γάλα και έπρεπε να πίνει ξένο, τι θα κάναμε; Εντάξει λογικό το βρίσκω, αλλά σπάραξε η καρδιά μου από το κλάμα νηστικομάρας του.

Τώρα το πίνει χωρίς κλάμα. 

Αν δεν το έπινε θα λάμβανα υπόψιν μου το ότι το χάπι είναι χάμηλης επικινδυνότητας, θα έψαχνα αν και η αντιβίωση είναι οκ και θα τον θήλαζα εννοείται.

Μη νιώθεις τύψεις Λία μου... εξάλλου τον γιατρό σου άκουσες που είναι και το λογικό. Απλά οι γιατροί σε κάποια θέματα δεν είναι ενημερωμένοι και ακολουθούν έναν κοινό κώδικα σε ολα. Της κολλητής μου της ειπε να παίρνει ένα γνωστό σπρέι για την μύτη(dexa rhinasprey) του λέει θηλάζω και της απαντά δεν υπάρχει θέμα, σιγά απορροφάται κατευθείαν σπρέι ειναι(!!!!) Αν πας στο e lactancia το δίνει υψηλό κίνδυνο. Στο κατω κατω δεν ειναι και ο τομεας τους να ξερουν για το θηλασμο. Πότε τελειωνεις τα χαπια; Όταν τελειώσεις ξεκινά πάλι θηλασμό αν θες. Δε νομίζω να τον έχασες τον θηλασμό. Πάντως εγώ 2 φορές αρρώστησα και ο μικρός δεν κόλλησε τίποτα που είμαστε όλη μέρα κολλημένοι ο ένας στον αλλον. Και θεωρώ ότι οφείλεται στον θηλασμό αυτό. Παίρνουν έτοιμα αντισώματα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει να θηλάσω την Τρίτη.

Παιδεύομαι τώρα γιατί το θήλαστρο (χειροκίνητο της chicco) δεν το βγάζει το γάλα. Μα γιατί; Χάλασε; Πώς να χάλασε δηλ; Αφού δουλεύει όπως πριν. 

Οπότε πάω στην μπανιέρα, κάνω μπάνιο και βγάζω 2 φορές τη μέρα. Κανά μισάωρο αυτή η δουλειά, πιάνονται τα χέρια μου. Και δεν ξέρω αν το βγάζω και όλο. Κάποια στιγμή τα παρατάω από αγανάκτηση.

Βγάζοντας γάλα στο μπάνιο, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο αποθηλασμού; Γιατί στον πρώτο έτσι αποθήλασα σιγά σιγά.

Πάντως κι εγώ πιστεύω τη θεωρία σου. Κολλημένο το μωρό πάνω μου και φτου φτου μέχρι στιγμής είναι καλά , αν και 4 μέρες που ψηνόμουν τον θήλαζα κανονικά. Μου είχε πει ο παιδίατρος και συχνότατες πλύσεις με όρο για να ξεπλένεται η μύτη του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Lia21 είπε:

κανονικά πρέπει να θηλάσω την Τρίτη.

Παιδεύομαι τώρα γιατί το θήλαστρο (χειροκίνητο της chicco) δεν το βγάζει το γάλα. Μα γιατί; Χάλασε; Πώς να χάλασε δηλ; Αφού δουλεύει όπως πριν. 

Οπότε πάω στην μπανιέρα, κάνω μπάνιο και βγάζω 2 φορές τη μέρα. Κανά μισάωρο αυτή η δουλειά, πιάνονται τα χέρια μου. Και δεν ξέρω αν το βγάζω και όλο. Κάποια στιγμή τα παρατάω από αγανάκτηση.

Βγάζοντας γάλα στο μπάνιο, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο αποθηλασμού; Γιατί στον πρώτο έτσι αποθήλασα σιγά σιγά.

Πάντως κι εγώ πιστεύω τη θεωρία σου. Κολλημένο το μωρό πάνω μου και φτου φτου μέχρι στιγμής είναι καλά , αν και 4 μέρες που ψηνόμουν τον θήλαζα κανονικά. Μου είχε πει ο παιδίατρος και συχνότατες πλύσεις με όρο για να ξεπλένεται η μύτη του.

Το μωρό ίσως είναι κολλημένο πάνω σου επειδή σταμάτησες το θηλασμό και σε χρειάζεται περισσότερο ίσως τώρα.  Τώρα το χειροκίνητο θήλαστρο απ όσο ξέρω δεν είναι και ότι καλύτερο για την παραγωγή μας. Θέλεις να σου στείλω τηλ συμβουλου θηλασμου να σε βοηθησει; Ότι θες εσύ Λία μου..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!

Χθες πηγαμε στον παιδιατρο για να κανουμε το εμβολιο του 7ου μηνα ... Τωρα ειμαστε 8,5 μηνων ... Το καθυστερησαμε λιγο ... Τελευταια φορα ειχαμε παει για εμβολιο στους 6,5 μηνες, μεσα Δεκεμβριου περιπου. 2 μηνες λοιπον μετα ... ειναι ακομη 71 εκατοστα ... και απο βαρος μονο 7950 ... Δεν πηρε ουτε μισο κιλο! Ειμασταν 7460. Επεσε μια ολοκληρη καμπυλη στο βαρος! Εχω απογοητευτει! Ο γιατρος λεει να μην ανησυχω αλλα να της δινω περισσοτερο μεσημεριανο ... να αφηνει δλδ ποσοτητα στο πιατο της. Και το απογευμα να της δινω τραχανα. Θα ξεκινησουμε με το κροκο του αυγου τωρα και στον χρονο θα δωσω και το ασπραδι ειπε. Απο λαχανικα και φρουτα μπορω να δωσω τα παντα. Να προσεχω το πορτοκαλι ειπε ... Δεν της δινω για την ωρα παντως ... Μου ειπε να της βαζω και λεμονι στο φαγητο αλλα δε νομιζω να της αρεσουν τα ξυνα ... Δεν πειραζει που δεν τρωει φρουτα ... Τρωει, αλλα κατα εμε η ποσοτητα ειναι ελαχιστη! 5 κουταλιες αλεσμενο και 1/3 μπανανας κομματακια ... Ναι, ξεκινησα να της δινω κομματια μπας και φταει το αλεσμενο ... Ακομη να δωσω φετα ξαλμυρισμενη και προβειο γιαουρτι ειπε ... Κατα τα αλλα την βρηκε μια χαρα ... Δε νομιζει να εχει ουρολοιμωξη μια που δεν εχει κανει πυρετο για να πουμε οτι μπορει να οφειλετε σε αυτο το γεγονος του οτι δεν παιρνει βαρος ... Για να δουμε τι θα κανουμε μεχρι τον επομενο μηνα λεω εγω ... Ειπε οτι παει καθιστη και δεν μπουσουλαει γιατι κι ετσι την κανει την δουλεια της ... Μου εδειξε καποιες ασκησεις να κανουμε αλλα σα να μου ειναι δυσκολο να την κραταω ετσι οπως εδειξε για πολυ οποτε θα την αφησω να πηγαινει καθιστει. Χθες κρατηθηκε απο τον καναπε και σηκωθηκε στα γονατα για να παρει κατι απο το καθισμα ... 

Εσεις τι κανετε; Που εχετε χαθει; Ειδα διπλα στο καφε με τις μαμαδες Μαιου που χαθηκαν σχεδον εντελως ... Μην το κανουμε ετσι ... Που τυχει να εχεις βρει ατομα να κανουν μαζι σου αυτο το "ταξιδι" ... Νομιζω οτι παντα ειναι αλλιως οταν βιωνεις καταστασεις και τις μιλας με αλλα ατομα που βιωνουν κατι αναλογο εκεινη την στιγμη ακομη και αν ο καθενας μας το βιωνει διαφορετικα ... 

Ακομη να ενημερωσω οτι τωρα στο messenger ειμαστε συνολικα 5 μανουλες απο εδω και περιμενουμε και οποια αλλη θελει να γινει μελος στην ομαδα συζητησης!

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Χθες πηγαμε στον παιδιατρο για να κανουμε το εμβολιο του 7ου μηνα ... Τωρα ειμαστε 8,5 μηνων ... Το καθυστερησαμε λιγο ... Τελευταια φορα ειχαμε παει για εμβολιο στους 6,5 μηνες, μεσα Δεκεμβριου περιπου. 2 μηνες λοιπον μετα ... ειναι ακομη 71 εκατοστα ... και απο βαρος μονο 7950 ... Δεν πηρε ουτε μισο κιλο! Ειμασταν 7460. Επεσε μια ολοκληρη καμπυλη στο βαρος! Εχω απογοητευτει! Ο γιατρος λεει να μην ανησυχω αλλα να της δινω περισσοτερο μεσημεριανο ... να αφηνει δλδ ποσοτητα στο πιατο της. Και το απογευμα να της δινω τραχανα. Θα ξεκινησουμε με το κροκο του αυγου τωρα και στον χρονο θα δωσω και το ασπραδι ειπε. Απο λαχανικα και φρουτα μπορω να δωσω τα παντα. Να προσεχω το πορτοκαλι ειπε ... Δεν της δινω για την ωρα παντως ... Μου ειπε να της βαζω και λεμονι στο φαγητο αλλα δε νομιζω να της αρεσουν τα ξυνα ... Δεν πειραζει που δεν τρωει φρουτα ... Τρωει, αλλα κατα εμε η ποσοτητα ειναι ελαχιστη! 5 κουταλιες αλεσμενο και 1/3 μπανανας κομματακια ... Ναι, ξεκινησα να της δινω κομματια μπας και φταει το αλεσμενο ... Ακομη να δωσω φετα ξαλμυρισμενη και προβειο γιαουρτι ειπε ... Κατα τα αλλα την βρηκε μια χαρα ... Δε νομιζει να εχει ουρολοιμωξη μια που δεν εχει κανει πυρετο για να πουμε οτι μπορει να οφειλετε σε αυτο το γεγονος του οτι δεν παιρνει βαρος ... Για να δουμε τι θα κανουμε μεχρι τον επομενο μηνα λεω εγω ... Ειπε οτι παει καθιστη και δεν μπουσουλαει γιατι κι ετσι την κανει την δουλεια της ... Μου εδειξε καποιες ασκησεις να κανουμε αλλα σα να μου ειναι δυσκολο να την κραταω ετσι οπως εδειξε για πολυ οποτε θα την αφησω να πηγαινει καθιστει. Χθες κρατηθηκε απο τον καναπε και σηκωθηκε στα γονατα για να παρει κατι απο το καθισμα ... 

Εσεις τι κανετε; Που εχετε χαθει; Ειδα διπλα στο καφε με τις μαμαδες Μαιου που χαθηκαν σχεδον εντελως ... Μην το κανουμε ετσι ... Που τυχει να εχεις βρει ατομα να κανουν μαζι σου αυτο το "ταξιδι" ... Νομιζω οτι παντα ειναι αλλιως οταν βιωνεις καταστασεις και τις μιλας με αλλα ατομα που βιωνουν κατι αναλογο εκεινη την στιγμη ακομη και αν ο καθενας μας το βιωνει διαφορετικα ... 

Ακομη να ενημερωσω οτι τωρα στο messenger ειμαστε συνολικα 5 μανουλες απο εδω και περιμενουμε και οποια αλλη θελει να γινει μελος στην ομαδα συζητησης!

 

Καλημέρα κορίτσι  εμεις σημερα κλεινουμε 9 μη νων την Τετάρτη θα παμε παιδιατρο να την δει και μου ειχε πει να κανουμε το εμβόλιο bexseroπου ειναι 3 δωσεις εσυ το εχετε κανει; εγω δεν ξερω αν θα το κανω τωρα φοβάμαι λιγακι πειτε μια γνωμη βρε κοριτσια.εμενα ευτυχως τρωει και την Φρουτοκρεμα μερικες φορες εκανε κολπα αλλα ανακαλυψα τι ηταν και τωρα την τρωει ολη. Το μεσημεριανό της αρεσει πιο πολυ απο ολα εχει μοιάσει απο την μαμα της και την κρεμα το απογευμα την τρώει. Της εδωσα τραχανα αλλα δεν της αρεσε καθολου. εσενα ξυνο σου ειπε η γλυκο και πως να το φτιαχνεις; και εγω εχω πολυ ανχος αν εχει παρει κιλα γιατι πάντα τα περνει με το σταγονομετρο. Εμενα μπουσουλαει πιανεται απο το ενα επιπλο στο αλλο και μερικες φορες στέκεται, παραταει τα χερια μονη της και παρτην κατω θέλει ολη μέρα να την κραταω να περπατάει. Κανει γεια προχθες την ρωτησα που ειναιβο μπαμπάς και ειπε ατα τρελαθηκα την πηρα και βιντεο!! Εγω κοριτσια δεν εχω messenger θα σας μιλαω απο εδω. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

φυσικά και δε θα χαθούμε, η παρέα σας είναι πολύτιμη! Πέρα από τις εμπειρίες που ανταλλάζουμε και τις πληροφορίες, υπάρχει και μια κατανόηση που ούτε στην οικογένειά σου δε συναντάς όσον αφορά το μεγάλωμα ενός μωρού.

Φαρμακοτριφτενα μου! Σ ευχαριστώ πολύ για την καλή σου διάθεση! Αυτό εννοώ και παραπάνω. Εν τέλει πήρα την απόφαση εγώ πρώτα και 'επειτα μαζί με τον σύζυγο , ν αποθηλάσω. Έχω τύψεις αφενός ναι το παραδέχομαι. Θα μπορούσα να θηλάσω το μωρό για πολύ ακόμα. Τον μεγάλο τον θήλασα σχεδόν 2 χρόνια. Υπολόγιζα το μωρό τουλάχιστον ένα χρόνο. Άλλωστε να πω ότι δεν ξυπνάει και τώρα με το ξένο; Ξυπνάει όπως ξύπναγε με τον θηλασμό. Μάλλον του έχει γίνει συνήθεια. Απλά σκεφτήκαμε ότι μιας που πήρε μπουκάλι, ήταν ευκαιρία να το διατηρήσουμε κι αυτό γιατί; Γιατί ο μεγάλος από τη στιγμή που αποθήλασε έφτασε 4 χρονών να ξαναπιεί γάλα. Τυριά δεν έτρωγε, ούτε γιαούρτι, εκτός από του εμπορίου με ζάχαρη. Οπότε τα ζυγίσαμε και αποφασίσαμε να συνεχίσει το μωρό με ξένο. Ασύμφορο βέβαια κι αυτό. Θέλουμε 60 ευρώ τον μήνα για γάλα. Δεν ξέρω αν πήρα τη σωστή απόφαση γιατί και από πολλούς το γάλα εμπορίου θεωρείται υπερεκτιμημένο συν ότι μπορεί να γίνει λήψη ασβεστίου από άλλες τροφές. Τι να πω; 

Εν τω μεταξύ τώρα περνάει και το άλμα ανάπτυξης , όπου βρίσκεται στην εβδομάδα κορύφωσης. Δεν έχω τι να τον κάνω. Με τίποτα δεν ικανοποιείται. Να τον αφήσω κάτω να παίξει, κλαίει. Να τον πάω στο κρεβάτι να κουτρουβαλίσει, κλαίει. Να τον πάρω αγκαλιά, κάποια στιγμή ξεκινάει και κλαίει. Ουφ!

Δεν μπουσουλάει ακόμα. Το μόνο που προσπαθεί να κάνει και τον κόβω σε λίγο να το πετυχαίνει, είναι όπως είναι στο πλάι , δίνει ώθηση για να καθίσει με τον πωπό. 

Νινίδα  έχει ακόμα, βάζω λαδάκι κτλ κτλ.

όσον αφορά το εμβόλιο bexsero. Εμείς το κάναμε στον μεγάλο. 2 δόσεις όμως. 3 είναι στα μωρά; Πάντως ο παιδίατρος μάς είπε , αν δυσκολευόμαστε οικονομικά ας το κάνουμε του χρόνου στο μωρό. Τουλάχιστον ας το έχει κάνει ο μεγάλος.

Παιδίατρο θα πάμε την άλλη βδομάδα. Όσον αφορά τα κιλά, το μπεμπάκι είχε πάρει την τελευταία φορά το μέγιστοο συνιστώμενο βάρος. Βέβαια δεν καλοέτρωγε στερεές και του συμπλήρωνα με γάλα. Τώρα να δω που τρώει όσο φάει και δεν δίνω μετά γάλα. 

έχω κι εγώ μεσεντζερ!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω αλλα δεν εχω χρονο να γραφω εδω. Αν μπορειτε στειλτε μου καποια σε προσωπικο μυνημα το ονομα της να τη βρω στο φεις και να τα λεμε στο μεσεντζερ. Θα ειμαι πιο πολυ παρουσα απο οτι εδω. Φτιαξατε ομαδα εκει?

 

 


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 13/2/2019 at 8:39 ΠΜ, Alex. Arap είπε:

Καλημέρα κορίτσι  εμεις σημερα κλεινουμε 9 μη νων την Τετάρτη θα παμε παιδιατρο να την δει και μου ειχε πει να κανουμε το εμβόλιο bexseroπου ειναι 3 δωσεις εσυ το εχετε κανει; εγω δεν ξερω αν θα το κανω τωρα φοβάμαι λιγακι πειτε μια γνωμη βρε κοριτσια.εμενα ευτυχως τρωει και την Φρουτοκρεμα μερικες φορες εκανε κολπα αλλα ανακαλυψα τι ηταν και τωρα την τρωει ολη. Το μεσημεριανό της αρεσει πιο πολυ απο ολα εχει μοιάσει απο την μαμα της και την κρεμα το απογευμα την τρώει. Της εδωσα τραχανα αλλα δεν της αρεσε καθολου. εσενα ξυνο σου ειπε η γλυκο και πως να το φτιαχνεις; και εγω εχω πολυ ανχος αν εχει παρει κιλα γιατι πάντα τα περνει με το σταγονομετρο. Εμενα μπουσουλαει πιανεται απο το ενα επιπλο στο αλλο και μερικες φορες στέκεται, παραταει τα χερια μονη της και παρτην κατω θέλει ολη μέρα να την κραταω να περπατάει. Κανει γεια προχθες την ρωτησα που ειναιβο μπαμπάς και ειπε ατα τρελαθηκα την πηρα και βιντεο!! Εγω κοριτσια δεν εχω messenger θα σας μιλαω απο εδω. 

Καλημερα!

Κλεισαμε κι εμεις χθες τους 9 μηνες! Για το bexsero δεν μου εχει πει ακομη τιποτα ο γιατρος. Μου ειχε πει περσι που ο γιος ηταν 5 να το κανουμε αλλα μας βγηκε η εγκυμοσυνη και το αφησαμε οπως και αυτο της ανεμοβλογιας. Οποτε ο δικος μας παιδιατρος ειναι πια θετικος ως προς να το κανει ενα νηπιο. Θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει ειχε πει να περιμενουμε λιγο να δουμε πως θα παει, αν θα το βαλουν στο βιβλιαριο κτλ ... αλλα τωρα πια λεει να το κανουμε. Ισως να πει και για το μωρο αλλα μετα το ετος που θα χρειαστει 2 δοσεις μονο και οχι 3. Ειναι και μεγαλο το κοστος των 100 και ευρω ... Αν κανουμε για τα 2 παιδια τις 2 δοσεις θα ειναι 400-500 ευρω!

Τι ανακαλυψες για την φρουτοκρεμα; Εγω νομιζω οτι πρεπει να το παρω αποφαση οτι τελικα δεν της αρεσουν τα φρουτα ... Μηπως να της δινω λαχανικα! χαχα! Ακομη δεν εκανα εισαγωγη το αυγο ... Σημερα ανακαλυψαμε οτι απο ολα τα επιδορπια ... γιατι τα δοκιμασαμε ολες τις γευσεις του advance προτιμα αυτη των 5 δημητριακων! Και ας ειναι παγωμενο! Οποτε θα δοκιμασω να της δωσω τραχανα και βρωμη ... Εμενα μου ειχε πει για γλυκο τραχανα ο γιατρος. Η οδηγιες φανταζομαι οτι ηταν οπως γινεται κανονικα, απλα ειπε να προσθεσω και ψωμι στο πλεντερ οταν το αλεσω.

Τωρα για το βαρος θα δουμε ... Θα παμε μεσα στον Μαρτη και θα μας πει ... Τελικα αποφασισα να το ξεπερασω και να μην σκασω ... Το πολυ πολυ να πηρε απο τον παππου της ή τον θειο της ... Τρωνε τρωνε και κιλο δεν βαζουν! Σουπερ μεταβολισμος! Μακαρι να ειχα κι εγω τετοιον!  Οσο για τις βολτες ακομη τις κανει με τον δικο της τροπο ... οχι του κλασσικου μπουσουλιματος αλλα κατι αναμεσα παω καθιστη ή μπουσουλαω πατωντας το ενα ποδι ... περιεργα πραγματα που ομως την φερνουν απο το σαλονι στο χωλ! Και ναι, εχει αρχισει να πιανεται και να στεκεται ορθια ... αλλα μετα πεφτει ... πουφ ... καθιστη ευτυχως! χαχα! Οσο για το γεια ... το κανει καποιες φορες αλλα οχι παντα ... Ενθουσιαζομαι με καθε τι μικρο που κανει! χαχα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα!

Κλεισαμε κι εμεις χθες τους 9 μηνες! Για το bexsero δεν μου εχει πει ακομη τιποτα ο γιατρος. Μου ειχε πει περσι που ο γιος ηταν 5 να το κανουμε αλλα μας βγηκε η εγκυμοσυνη και το αφησαμε οπως και αυτο της ανεμοβλογιας. Οποτε ο δικος μας παιδιατρος ειναι πια θετικος ως προς να το κανει ενα νηπιο. Θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει ειχε πει να περιμενουμε λιγο να δουμε πως θα παει, αν θα το βαλουν στο βιβλιαριο κτλ ... αλλα τωρα πια λεει να το κανουμε. Ισως να πει και για το μωρο αλλα μετα το ετος που θα χρειαστει 2 δοσεις μονο και οχι 3. Ειναι και μεγαλο το κοστος των 100 και ευρω ... Αν κανουμε για τα 2 παιδια τις 2 δοσεις θα ειναι 400-500 ευρω!

Τι ανακαλυψες για την φρουτοκρεμα; Εγω νομιζω οτι πρεπει να το παρω αποφαση οτι τελικα δεν της αρεσουν τα φρουτα ... Μηπως να της δινω λαχανικα! χαχα! Ακομη δεν εκανα εισαγωγη το αυγο ... Σημερα ανακαλυψαμε οτι απο ολα τα επιδορπια ... γιατι τα δοκιμασαμε ολες τις γευσεις του advance προτιμα αυτη των 5 δημητριακων! Και ας ειναι παγωμενο! Οποτε θα δοκιμασω να της δωσω τραχανα και βρωμη ... Εμενα μου ειχε πει για γλυκο τραχανα ο γιατρος. Η οδηγιες φανταζομαι οτι ηταν οπως γινεται κανονικα, απλα ειπε να προσθεσω και ψωμι στο πλεντερ οταν το αλεσω.

Τωρα για το βαρος θα δουμε ... Θα παμε μεσα στον Μαρτη και θα μας πει ... Τελικα αποφασισα να το ξεπερασω και να μην σκασω ... Το πολυ πολυ να πηρε απο τον παππου της ή τον θειο της ... Τρωνε τρωνε και κιλο δεν βαζουν! Σουπερ μεταβολισμος! Μακαρι να ειχα κι εγω τετοιον!  Οσο για τις βολτες ακομη τις κανει με τον δικο της τροπο ... οχι του κλασσικου μπουσουλιματος αλλα κατι αναμεσα παω καθιστη ή μπουσουλαω πατωντας το ενα ποδι ... περιεργα πραγματα που ομως την φερνουν απο το σαλονι στο χωλ! Και ναι, εχει αρχισει να πιανεται και να στεκεται ορθια ... αλλα μετα πεφτει ... πουφ ... καθιστη ευτυχως! χαχα! Οσο για το γεια ... το κανει καποιες φορες αλλα οχι παντα ... Ενθουσιαζομαι με καθε τι μικρο που κανει! χαχα!

 

Καλημέρα κοριτσι! Με την Φρουτοκρεμα επερνα κατι αχλαδια που ηταν σκληρα και οταν τα χτυπαγα αφηναν κατι σαν αμμο μεσα αυτο μαλλον δεν το ηθελε τωρα εχω βρει αχλαδια μαλακα και γευστικα και την τρωει ολη χωρις αντιρρησει. Τραχανα δεν της ξανα δινω ουτε γλυκο ουτε ξυνο της ερχετε εμετος. Εοχαμε παρει ενα κιλο προχθές που πηγαμε παιδιατρο μια χαρα μου ειπε ειναι. Οτι καινούργιο κανουν σε τρελενουν εντομεταξυ ειναι πανεξυπνα απο τωρα!!!


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , KarMar84 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Αλεξ και εμένα αναγουλιαζε με τον τραχανα λόγω υφης και πλέον της τον βάζω στο μεσημεριανό και δεν τον καταλαβαίνει 

Της το χτυπας η έτσι ολοκληρο; ποσο της βαζεις; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Της το χτυπας η έτσι ολοκληρο; ποσο της βαζεις; 

Της βάζω μια κουταλιά της σούπας μέσα στα λαχανικά που βραζω και μετά τα αλεθω όλα μαζί 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...