Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Χρονια πολλα και καλη χρονια! Ευχομαι πανω απο ολα υγεια! Και ο,τι επιθυμειτε να το φερει ο νεος χρονος! Να ναι καλυτερος απο τον προηγουμενο! Και κουραγιο! Σε αυτη την ζωη ο καθενας μας ειναι με τα δικα του που λεω! 

Μπορω να πω οτι η μικρη μου αποφασισε τελικα να φαει ... και να μην δωσω μετα γαλα ... παραμονη του νεου ετους! Θαυμα! Δεν το πιστευα οτι τελειωνε το φαγητο απο το μπωλ! χαχα! Σημερα 2η μερα που συμβαινει ... Κι εφαγε και ολο το μεσημεριανο ... αλλα νομιζω οτι εκανα ζαβολια! χαχα! Θα σας πω ... 

Περα απο αυτο ... μεσα στις γιορτες εβγαλε τελικα το 1ο της δοντι! Ναι ναι! Εκει που νομιζα οτι ειχε βγαλει το 1ο δοντι στους 5 μηνες ... απλα ηταν προεορτια ... Τωρα πια φαινεται κανονικα το "μαργαριταρακι" (!!) κατω μπροστα ... κι εχει απο πανω φουσκωματα στα ουλα ... απο τον 5ο ...

Εμεις πηγαμε διακοπες στους γονεις του μπαμπα τους. Για αυτο και δεν εμφανιστηκα καθολου μεσα στις γιορτες ... Εκει δεν ειχα προσβαση σε υπολογιστη και απο το κινητο μου ειναι δυσκολο να γραφω ... ακομη και στο messenger ή το viber το σκεφτομαι να το κανω ... Ευτυχως ανακαλυψα αυτο το πληκτρολογιο του google που μιλω και γραφει ... 

Καλα περασαμε ... ειδαμε συγγενεις και φιλους ... και τα δωρα θα μας τα στειλουν με δεμα γιατι δεν μπορουσαμε να τα παρουμε με το αεροπλανο .. Ηδη ειχαμε 3 μικρες βαλιτσες, 2 σακιδια/τσαντες και το καροτσι ... Πανικος εκει στον ελεγχο στο αεροδρομιο! Ωραιος ηταν σε γενικες γραμμες ο καιρος στην Μυτιληνη. 1-2 μερες μονο δεν ηταν καλος, στην αρχη και στο τελος ... Καναμε 2-3 βολτες ... Ειδαμε συγγενεις και φιλους ... και βγηκαμε κι εξω και χωρις παιδια! Ναι ναι! χαχα! Να βγω με τον καλο μου ειχα απο το καλοκαιρι του 17 που ειμασταν και παλι στο νησι ... Ευτυχως η μαμα του μπορει να κρατησει μωρα οταν κοιμουνται ... Βεβαια την τελευταια βραδια ο μικρος ξυπνησε στις 2 και δεν μας ειδε και ειχαμε πανηγυρια .. κοιμηθηκε στις 4 ... αλλα δεν πειραζει ... προλαβα να βγω αρκετα! χαχα!

Για να επιστρεψω στο θεμα του φαγητου ... η μικρη αρχισε να τρωει αρκετα καλα στην Μυτιληνη. Λιγο πριν φυγουμε ειχα ξεκινησει και φρουτο ... οχι με μεγαλη επιτυχια ... Αλλα δεν ξερω ... εκει ετρωγε περισσοτερο! Οχι ολο το φαγητο αλλα σιγουρα περισσοτερο ... Φαινεται τα λαχανικα και το κρεας εκει εχουν καλυτερη γευση! χαχα! Η αληθεια ειναι οτι εκει οι παππουδες πηραν βασιλοπουλα/σπαλομυτα, ενω εμεις παιρνουμε σπαλα (γενικα) ... Δεν μπορεσαμε να βρουμε στην επιστροφη πουθενα! 

Με τα φρουτα λοιπον εβαζα ειτε μπανανα και αχλαδι, ειτε μπανανα και μηλο κοκκινο ... Ε... μολις εβαλα και τα 3 την εφαγε ολη την φρουτοκρεμα! Δεν το πιστευα! χαχα! Σιγουρα ετρωγε καλυτερα την μπανανα-μηλο απο μπανανα-αχλαδι ... Εκεινα τα μεγαλα κιτρινα αχλαδια εχουμε δοκιμασει ... Ο γιατρος μου ειπε να βραζω για λιγο μηλο και το αχλαδι ... για να ειναι και λιγο ζεστη η κρεμα ... Στον μικρο που ηταν καλοκαιρι δεν το εκανα αλλα δεν ειχε και θεμα με το φαγητο αυτος τοτε ... 

Σας ειχα πει οτι το μεσημεριανο το ετρωγε και καπως καλυτερα αν ειχε αστρακι μεσα ... Δοκιμασα και κριθαρακι αλλα μπα ... Δεν το προτιμα ... Σημερα τι εκανα; Εβρασα το κολοκυθι και το καροτο στο νερο που ειχα βρασει το μηλο και το αχλαδι ... Φανταζεστε την γευση ... Ξεχασα να βρασω και αστρακι γιατι μολις ειχαμε επιστρεψει σπιτι απο το τραπεζι που μας εκανε ο αδερφος μου και βιαζομουν να την ταισω και σκεφτομουν οτι δεν θα φαει τιποτα ... Και το κατεβασε ολο ... Αν ειχα ετοιμασει κι αλλο ειμαι σιγουρη οτι θα το ετρωγε! Δεν το πιστευα! χαχα!

Ειναι ωρα να βαλω το απογευματινο αλλα το εχω καθυστερησει γιατι θα πηγαιναμε διακοπες και θελω αυτα να τα κανω με την ησυχια μου ... Γενικα χρειαζομαι τον χρονο μου ... Εσεις τι δινετε για απογευματινο, οσες εχετε ξεκινησει δλδ ... Μας ειπε για τραχανα γλυκο αλλα εχω τους ενδιασμους μου γιατι αυτος που πηραμε γραφει οτι εχει γινει με φρεσκο γαλα ... Υπαρχει και χωρις γαλα; Οπως καταλαβαινετε δεν ειμαι φαν του τραχανα ... Θα δωσω γιατι ξερω οτι εχει θερμιδες και θα ηθελα να εχει παρει περισσοτερα γραμμαρια την επομενη φορα που θα μας ζυγισει ο γιατρος ... Την τελευταια φορα δεν ειχε παρει ουτε 300 γραμμαρια σε εναν μηνα. Βεβαια ο γιατρος λεει να μην ανησυχω που τις 2 τελευταιες φορες πεφτει το βαρος στις καμπυλες .. Αλλα ανησυχω ... Και το αστειο ειναι οτι ειναι 7,5 κιλα περιπου ... Αλλα εχει μαγουλακια (μηλα) πολυ εντονα και ολοι νομιζουν οτι ειναι τροφαντουλα! χαχα!

Πω πω ... δεν ξερω τι εχω παθει ... αλλα πιανω τον εαυτο μου οτι θελω να μιλαω για την μικρη ... και για τον μικρο ... ωρες ... Νομιζω οτι ειναι που μου λειπει η μαμα μου και ολα αυτα θα τα μοιραζομουν μαζι της ... και θα την ρωτουσα πως ημουν εγω ... μαζι της νιωθω οτι χαθηκε μεγαλο μερος δικο μου ... Σε λιγο συμπληρωνονται 3 χρονια και ακομη δεν μπορω να το πιστεψω  ... Παντα ειναι λες και ηταν σαν πριν λιγο καιρο που την ειδα ... αχ βραδιατικα τι επαθα ... απλα αφηνω ολες αυτες τις σκεψεις σε μια ακρη του μυαλου μου διαφορετικα δε νομιζω οτι θα σταματουσαν τα δακρυα να τρεχουν απο τα ματια μου ... Και χρειαζομαι καποιον να τα πω να ξαλαφρωσω λιγο για αυτο και τα μοιραζομαι μαζι σας ... 

Για την περιοδο που γραφατε ... Κι εμενα πια κραταει περισσοτερες μερες ... Και τις πρωτες φορες ηταν και 7! Μου ηρθε στους 2,5 μηνες που ειχα μειωσει αρκετα τον θηλασμο. Τωρα κραταει καπου στις 5 μερες θα ελεγα ... Αλλα πριν απο την εγκυμοσυνη αυτη κρατουσε 4. Και ημουν ρολοι στις 26 μερες ... Τωρα σα να εχω ανεβει 2 μερες ...

Και η μαμα που νιωθει οτι μενει πισω και δεν εχει παρεες ... να τα μοιραστει ολα αυτα με τους δικους της ... να ξαλαφρωσει ... και να προσεχει γιατι η καταθλιψη ειναι δυσκολη υποθεση. Εχω φτασει στην αποψη οτι εμεις χρειαζεται να κανουμε ο,τι χρειαζεται για να ειμαστε χαρουμενες και να μην περιμενουμε απο κανεναν αλλον να μας φερει την χαρα και την ευτυχια. Οποτε να βρεις κατι που θα σε κανει χαρουμενη ειναι η συμβουλη μου. Δεν θεωρω οτι χρειαζομαστε πολλους φιλους αλλα καποιον να μοιραζομαστε οσα θελουμε να πουμε και βεβαια να εχει διαθεση να μας ακουσει ειτε απο κοντα ειτε απο μακρια με το τηλεφωνο ή με μηνυμα ή πια με βιντεοκληση! Και να θυμασαι ... ο καιρος περναει και καλυτερες μερες ερχονται ... και εξ αποστασεως βλεπουμε οτι ηταν δραματικα την ωρα που τα ζουσαμε ...

Καλη χρονια λοιπον και παλι να εχουμε ευχομαι, και να ειμαστε εδω να μιλαμε, να λεμε τα νεα μας, τις αποριες και να μοιραζομαστε αυτα που θελουμε!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή χρονιά κορίτσια!!!!!! @Lia21 κουράγιο...όπως σου πε και η @Farmakotriftena το περνάγαμε κι εμείς αυτό..έχει τώρα 2-3 βράδια που επέστρεψε στο ανά δίωρο και ανα τρίωρο το βράδυ στον ύπνο...2 εβδομάδες τα είχα τινάξει τα πέταλα...και βέβαια τώρα που μας άφησε αυτό μας βρήκε η αρρώστια!!! χαχα τι να πω..όλα μαζί μας βρίσκουν πια..η μαλλονα φήνει το ένα και πιάνει το άλλο..αλλά το πήρα απόφαση κορίτσια, θα σταματήσω να αγχώνομαι το 2019 και θα ακολουθώ το μωρό..και όπου μας βγάλει...

@mamSof για το απογευματινό που ρωτάς, είχα κι εγώ σκοπό να δώσω τραχανά αλλα μου είπαν να προσέξω να μην έχει μέσα αυγό..οπότε προς ώρας του δίνω ή οτι περισσέψει απο το μεσημεριανό από λαχανικά, ή του φτιάχνω κρέμα από βρώμη και μερικά φρούτα και την κάνει να...του χω δώσει και λίγο γιαούρτι με πετσούλα και το έφαγε...τώρα είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για επιλογές..εάν καταλήξεις σε κάτι πες ιδέες!!! μπράβο για την πρόοδο στο φαί!! στο φύλαγε για δώρο μάλλον!! 

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

ΧΙΟΝΙΖΕΙ! ναι ναι! Τι χαρα! Βεβαια θυμαμαι κι εκεινα τα χιονια που ειχαν φερει τα πανδεινα σε πολλους το 17 αν θυμαμαι καλα ... 

Δεν βγηκαμε ακομη εξω .. το χαζεψαμε απο μεσα και απο το μπαλκονι ... Και τωρα η νιφαδα μικρινε κιολας ... Παντως εχει χιονια ακομη και στα σχεδια των καγκελων!

Κατα τα αλλα ησυχια θα ελεγα ... Φτου φτου η μικρη συνεχιζει το φαγητο της να το τρωει ολο! Υπεροχο δωρο ειναι αληθεια ... Απογευματινο ελπιζω να εχω καταφερει να βαλω μεχρι το τελος του ΣΚ. Μαλλον θα ξεκινησω με γιαουρτι ...

@evaki_ Ο γιατρος που ειχα ρωτησει για το αυγο στις χυλοπιτες που εχει μου ειχε πει παντως οτι δεν πειραζει ... Στον τραχανα ανησυχω που λεει για φρεσκο γαλα εγω ... 

Τι αλλο κανετε κοριτσια; Μεσα στις γιορτες καταφερα να τελειωσω τον τελευταιο κυκλο απο το Vampires Diaries  ... ναι ναι μου αρεσουν αυτα με βρυκολακες! χαχα! Και η ρομαντζαδα ... Ειχα σκασει που δεν ειχε τον τελευταιο κυκλο το netflix ... Αλλα δεν με απογοητευσε τελικα ... Τωρα περιμενω να ξεκινησει το Grey's Anatomy στην τηλεοραση (foxlife). Και βλεπω το power of love ... χαχα! παραλληλα με το twitter ... τρελο γελιο! Βεβαια ειναι η ωρα του υπνου κτλ οποτε ο,τι προλαβω ... και την επομενη μερα στον Μουτσινα , Για την παρεα, τα υπολοιπα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2019 at 3:29 ΜΜ, mamSof είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

ΧΙΟΝΙΖΕΙ! ναι ναι! Τι χαρα! Βεβαια θυμαμαι κι εκεινα τα χιονια που ειχαν φερει τα πανδεινα σε πολλους το 17 αν θυμαμαι καλα ... 

Δεν βγηκαμε ακομη εξω .. το χαζεψαμε απο μεσα και απο το μπαλκονι ... Και τωρα η νιφαδα μικρινε κιολας ... Παντως εχει χιονια ακομη και στα σχεδια των καγκελων!

Κατα τα αλλα ησυχια θα ελεγα ... Φτου φτου η μικρη συνεχιζει το φαγητο της να το τρωει ολο! Υπεροχο δωρο ειναι αληθεια ... Απογευματινο ελπιζω να εχω καταφερει να βαλω μεχρι το τελος του ΣΚ. Μαλλον θα ξεκινησω με γιαουρτι ...

@evaki_ Ο γιατρος που ειχα ρωτησει για το αυγο στις χυλοπιτες που εχει μου ειχε πει παντως οτι δεν πειραζει ... Στον τραχανα ανησυχω που λεει για φρεσκο γαλα εγω ... 

Τι αλλο κανετε κοριτσια; Μεσα στις γιορτες καταφερα να τελειωσω τον τελευταιο κυκλο απο το Vampires Diaries  ... ναι ναι μου αρεσουν αυτα με βρυκολακες! χαχα! Και η ρομαντζαδα ... Ειχα σκασει που δεν ειχε τον τελευταιο κυκλο το netflix ... Αλλα δεν με απογοητευσε τελικα ... Τωρα περιμενω να ξεκινησει το Grey's Anatomy στην τηλεοραση (foxlife). Και βλεπω το power of love ... χαχα! παραλληλα με το twitter ... τρελο γελιο! Βεβαια ειναι η ωρα του υπνου κτλ οποτε ο,τι προλαβω ... και την επομενη μερα στον Μουτσινα , Για την παρεα, τα υπολοιπα!

Καλημέρα κορίτσια!!!! 

Mamsof έχεις δίκιο για το γάλα το έψαξα λίγο και λέει μετά τον 9ο!! Οπότε κι εγώ θα το καθυστερήσω..  του έδωσα πρόβειο γιαουρτάκι Στάμου και το έκανε να..Θα φτιάξω και μπισκοτάκια από βρώμη και φρούτα και θα του δώσω να φαει σιγά σιγά...Εκτός από αυτά και από κρέμα βρώμης σπιτική με φρούτα πραγματικά δε ξέρω τι άλλο να δώσω... Η αλήθεια είναι ότι το γιαούρτι είναι βολικό γιατί και έξω να είσαι μπορείς να αγοράσεις και να του δώσεις..  ενώ τα άλλα θέλουν προετοιμασία...

Το vamlife diaries τόσο παρακολουθούσα κι Εγώ! Και είχε και spinoff το the originals αλλά τό ξεκίνησα και δε το τελείωσα ποτέ..  ένα φεγγάρι έβλεπα true blood αλλά παραεγινε ωμό για τα γούστα μου..

Σε αλλά νέα είμαστε ακόμα με μύξες και φλεμματα.. ένα χαλί..  αύριο έχουμε παιδίατρο να δω τι θα με πει..  τι κρύο είναι αυτό που έχει βάλει βρε κοριτσια;;;; και παντού χιόνια... ελπίζω να μην ακυρωθεί η πτήση μας την Πέμπτη...έχω ξεκινήσει κι ετοιμασίες για τη βάφτιση σιγά σιγά..  ενάμιση μήνας έμεινε.. 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Το χιονι λιωνει σιγα σιγα αλλα ακομη κανει παγωνια! Ο σκυλος μας το σκεφτεται να βγει εξω! χαχα!

Απογευματινο τελικα δεν καταφερα να ξεκινησουμε ... Εψαξα να βρω στραγγιστο προβειο που οπως καταλαβα ειναι δυσευρετο ... Οποτε θα ξεκινησω με αγελαδινο ... Θυμαμαι που ο γιατρος ειπε στραγγιστο αλλα δεν θυμομουν απο ποιο ζωο ... Ειδα οτι υπαρχει και κατσικισιο ... Θα δουμε ...

Σας ειπα οτι τελικα εβγαλε δοντακι; Ναι ναι ... στις διακοπες που πηγαμε στο νησι θα εγινε τελικα η δουλεια ... και μεγαλωνει! Μαργαριταρακι! Και μαλλον ερχονται και αλλα γιατι ολο θελει να βαζει χερια στο στομα ... δικα της ή δικα μας! χαχα!

Μου εχει κανει επισης εντυπωση που τωρα με το φαγητο κανει κακα μετα απο καθε γευμα ... ακομη και γαλα να ηταν ... ενω πριν μπορει να εκανε και μια φορα την μερα ή και μερα παρα μερα ...

Εχω την εντυπωση οτι την επιασα να χαιρεταει ... Σιγουρα κανει ελα με τα χερια της ... και κουνιεται ολοκληρη προς εκεινον που θελει να την παρει αγκαλια ... Στις διακοπες εκανε και κουπε πε ... αλλα δεν κανει πια ...

8 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

 

Το vamlife diaries τόσο παρακολουθούσα κι Εγώ! Και είχε και spinoff το the originals αλλά τό ξεκίνησα και δε το τελείωσα ποτέ..  ένα φεγγάρι έβλεπα true blood αλλά παραεγινε ωμό για τα γούστα μου..

 

Το True Blood πολυ αγαπημενο! Δεν μου αρεσε καθολου το τελος βεβαια ... απογοητευση!

Στο Vampire Diaries καλο ηταν το τελος αφου επρεπε να τελειωσει ... Μου εδωσε μια αισθηση ελπιδας .. γαληνης ... μου αρεσε ..

Σαφως και ειδα το Originals! χαχα! Πολυ μου αρεσει και αυτο ... αλλα το netflix δεν εχει ολους τους κυκλους ... Συμπαθεστατος ο πρωταγωνιστης τελικα! χαχα!

Κυκλοφορουν κατι ωραιες ταινιες τωρα τελευταια ... ακομη και στα ελευθερα καναλια που δεν εχω δει ... Αλλα δυστυχως ειτε θα ξεχασω ποτε ειναι η προβολη ειτε κατι θα κανω και δεν θα την προλαβω ... Καποτε .. πολυ καποτε βεβαια ... δεν υπηρχε καινουρια ταινια του γουστου μου που δεν ειχα δει ... Απο το σινεμα ... πηγαμε στην τηλεοραση ... και καπου εκει σταματησα να βλεπω ... Τωρα εντελως τυχαια ... Το netflix βεβαια με εχει βολεψει τοσο πολυ! Σειρες βλεπω κυριως ... Λατρευω που πατας το pause και συνεχιζεις οποτε θελεις απο οποια συσκευη θελεις! ναι ναι ... εχω την εφαρμογη και στο κινητο!

Το ΣΚ ειδα και μια εκπομπη για συγυρισμα να πω ... Που οπωσδηποτε χρειαζεται κατι τετοιο στο σπιτι μου! χαχα! Μου αρεσε πολυ και με ωθησε στο να κανω κατι ... Tidying Up ο τιτλος της. 8 επεισοδια, επιασε διαφορετικες περιπτωσεις. Μου αρεσε η ιδεα το πως να διπλωνεις τα ρουχα  ... Νομιζω οτι θα εφαρμοσω την ολη φιλοσοφια της Marie Kondo ... Θα σας πως οταν το κανω πως θα παει!

Κατα τα αλλα περιμενω να ξεκινησουν και τα σχολεια για να μπουμε στην κανονικη ρουτινα μας που πολυ μου αρεσει εμενα! Αυριο ημερα ξεστολισματος του δεντρου ... Φετος δεν μπορω να πω δυστυχως οτι το χαρηκα ιδιαιτερα ... Πηρα και το δεντρο που στολιζαν οι γονεις μου που ειναι πιο μαζεμενο ... Μπορει να εφταιγε και αυτο ... Ηταν που ο μικρος πολυ πειραζε τα στολιδια φετος ... Του χρονου μου φαινεται θα βαλω ακομη πιο λιγα ... χμ ... Παντως χαιρομαι που θα το μαζεψω πρεπει να ομολογησω ... Θα βγουμε βεβαια καποιες φωτογραφιες πριν γινει αυτο ... Τα Πρωτα Χριστουγεννα της μικρης ... Ηθελα να της παρω special xmas decoration ball οπως ειχα κανει και με τον μικρο ... που περσι την εσπασε κι ευτυχως ο αδερφος μου μπορεσε να την αποκαταστησει πολυ καλα ... αλλα ξεχασε να μου φερει το μερος που την κρεμαμε τωρα στις διακοπες που ηρθε οποτε δεν μπηκε στο δεντρο μας ... του χρονου τωρα ...

Κατα τα αλλα ... προλαβα να πλεξω ενα χταποδακι για τα προωρακια μεσα στις διακοπες κι ενα αρκουδοκαστορα! Ακομη δεν το εχω πολυ με τα amigurumi ... αλλα που θα παει θα φτασει η στιγμη που θα ειναι σαν αγορασμενα! Και ξεκινανε και τοσα cal (crochet along) ... και παλι δεν θα ξερω τι να πρωτοπλεξω! χαχα! Το αγαπω το βελονακι ... Αισθανομαι ωραια οταν πλεκω ... δημιουργω κι αισθανομαι περηφανη που το καταφερα ... αλλα και ξεχνιεμαι ... καποιες φορες βεβαια παρασκεφτομαι ... και θυμαμαι την μαμα μου που της αρεσαν τοσο ολα αυτα που εκανα ... αχ αχ ... καθε φορα τα ιδια θα εχουμε ... ειναι που εχω ωρα να γραψω απερισπαστη και το μυαλο μου ταξιδευει ... ουφ...

Αντε ... καλο ξημερωμα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Το χιονι λιωνει σιγα σιγα αλλα ακομη κανει παγωνια! Ο σκυλος μας το σκεφτεται να βγει εξω! χαχα!

Απογευματινο τελικα δεν καταφερα να ξεκινησουμε ... Εψαξα να βρω στραγγιστο προβειο που οπως καταλαβα ειναι δυσευρετο ... Οποτε θα ξεκινησω με αγελαδινο ... Θυμαμαι που ο γιατρος ειπε στραγγιστο αλλα δεν θυμομουν απο ποιο ζωο ... Ειδα οτι υπαρχει και κατσικισιο ... Θα δουμε ...

Σας ειπα οτι τελικα εβγαλε δοντακι; Ναι ναι ... στις διακοπες που πηγαμε στο νησι θα εγινε τελικα η δουλεια ... και μεγαλωνει! Μαργαριταρακι! Και μαλλον ερχονται και αλλα γιατι ολο θελει να βαζει χερια στο στομα ... δικα της ή δικα μας! χαχα!

Μου εχει κανει επισης εντυπωση που τωρα με το φαγητο κανει κακα μετα απο καθε γευμα ... ακομη και γαλα να ηταν ... ενω πριν μπορει να εκανε και μια φορα την μερα ή και μερα παρα μερα ...

Εχω την εντυπωση οτι την επιασα να χαιρεταει ... Σιγουρα κανει ελα με τα χερια της ... και κουνιεται ολοκληρη προς εκεινον που θελει να την παρει αγκαλια ... Στις διακοπες εκανε και κουπε πε ... αλλα δεν κανει πια ...

Το True Blood πολυ αγαπημενο! Δεν μου αρεσε καθολου το τελος βεβαια ... απογοητευση!

Στο Vampire Diaries καλο ηταν το τελος αφου επρεπε να τελειωσει ... Μου εδωσε μια αισθηση ελπιδας .. γαληνης ... μου αρεσε ..

Σαφως και ειδα το Originals! χαχα! Πολυ μου αρεσει και αυτο ... αλλα το netflix δεν εχει ολους τους κυκλους ... Συμπαθεστατος ο πρωταγωνιστης τελικα! χαχα!

Κυκλοφορουν κατι ωραιες ταινιες τωρα τελευταια ... ακομη και στα ελευθερα καναλια που δεν εχω δει ... Αλλα δυστυχως ειτε θα ξεχασω ποτε ειναι η προβολη ειτε κατι θα κανω και δεν θα την προλαβω ... Καποτε .. πολυ καποτε βεβαια ... δεν υπηρχε καινουρια ταινια του γουστου μου που δεν ειχα δει ... Απο το σινεμα ... πηγαμε στην τηλεοραση ... και καπου εκει σταματησα να βλεπω ... Τωρα εντελως τυχαια ... Το netflix βεβαια με εχει βολεψει τοσο πολυ! Σειρες βλεπω κυριως ... Λατρευω που πατας το pause και συνεχιζεις οποτε θελεις απο οποια συσκευη θελεις! ναι ναι ... εχω την εφαρμογη και στο κινητο!

Το ΣΚ ειδα και μια εκπομπη για συγυρισμα να πω ... Που οπωσδηποτε χρειαζεται κατι τετοιο στο σπιτι μου! χαχα! Μου αρεσε πολυ και με ωθησε στο να κανω κατι ... Tidying Up ο τιτλος της. 8 επεισοδια, επιασε διαφορετικες περιπτωσεις. Μου αρεσε η ιδεα το πως να διπλωνεις τα ρουχα  ... Νομιζω οτι θα εφαρμοσω την ολη φιλοσοφια της Marie Kondo ... Θα σας πως οταν το κανω πως θα παει!

Κατα τα αλλα περιμενω να ξεκινησουν και τα σχολεια για να μπουμε στην κανονικη ρουτινα μας που πολυ μου αρεσει εμενα! Αυριο ημερα ξεστολισματος του δεντρου ... Φετος δεν μπορω να πω δυστυχως οτι το χαρηκα ιδιαιτερα ... Πηρα και το δεντρο που στολιζαν οι γονεις μου που ειναι πιο μαζεμενο ... Μπορει να εφταιγε και αυτο ... Ηταν που ο μικρος πολυ πειραζε τα στολιδια φετος ... Του χρονου μου φαινεται θα βαλω ακομη πιο λιγα ... χμ ... Παντως χαιρομαι που θα το μαζεψω πρεπει να ομολογησω ... Θα βγουμε βεβαια καποιες φωτογραφιες πριν γινει αυτο ... Τα Πρωτα Χριστουγεννα της μικρης ... Ηθελα να της παρω special xmas decoration ball οπως ειχα κανει και με τον μικρο ... που περσι την εσπασε κι ευτυχως ο αδερφος μου μπορεσε να την αποκαταστησει πολυ καλα ... αλλα ξεχασε να μου φερει το μερος που την κρεμαμε τωρα στις διακοπες που ηρθε οποτε δεν μπηκε στο δεντρο μας ... του χρονου τωρα ...

Κατα τα αλλα ... προλαβα να πλεξω ενα χταποδακι για τα προωρακια μεσα στις διακοπες κι ενα αρκουδοκαστορα! Ακομη δεν το εχω πολυ με τα amigurumi ... αλλα που θα παει θα φτασει η στιγμη που θα ειναι σαν αγορασμενα! Και ξεκινανε και τοσα cal (crochet along) ... και παλι δεν θα ξερω τι να πρωτοπλεξω! χαχα! Το αγαπω το βελονακι ... Αισθανομαι ωραια οταν πλεκω ... δημιουργω κι αισθανομαι περηφανη που το καταφερα ... αλλα και ξεχνιεμαι ... καποιες φορες βεβαια παρασκεφτομαι ... και θυμαμαι την μαμα μου που της αρεσαν τοσο ολα αυτα που εκανα ... αχ αχ ... καθε φορα τα ιδια θα εχουμε ... ειναι που εχω ωρα να γραψω απερισπαστη και το μυαλο μου ταξιδευει ... ουφ...

Αντε ... καλο ξημερωμα!

Κοριτσακι μου κατσικισιο γιαουρτακι να παρεις για το μωρακι σου ειναι πιο ελαφρυ απο το προβειο.Ελαφρως ξινο αλλα ο μπεμπης μου τρελαινεται.Δοκιμασε το.Αγελαδινο συνηθως δινουμε μετα το χρονο.

Τι ωραια που πλεκεις.Πολυ καλη ασχολια

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!! Έχω νεα!!! Μπουσουλησαμεεεεε... φεύγουμε με φορά από τη μια πλευρά και προσπαθούμε να πιάσουμε ότι βρούμε στην ααααλλη πλευρά!! Στην 2ή φορά τον τράβηξα βιντεο..  Δυστυχώς ο μπαμπάς θα το δει σε βιντεο γιατί είναι στη δουλειά!!! Η μάνα μου που της το στειλα έβαλε τα κλαμματα!! Χαχαχα 

Σε αλλά νέα ακόμα άρρωστοι..  Τετάρτη βράδυ θα δούμε αν θα ταξιδέψουμε Πέμπτη μεσημέρι..  επειδή είναι 7/10 Καλά ο μικρός σύμφωνα με την παιδίατρο..  Θα πρέπει να χω μαζί και μάσκες και όρους και αποφρακτηρα..Η κουμπάρα μου όμως είναι έγκυος όποτε άμα κολλάει θα μιλήσω με τη γιατρό και δε θα πάμε.. Θα μου στοιχίσει μεν.. Αλλά θα απασχοληθω με τα της βάπτισης..  ενάμιση μήνας έμεινε πια.. μήπως ξέρετε κανένα καλό και οικονομικό μαγαζί στην αθηνα να βγούμε για φαγητό με τους κουμπάρους και τους γονεις;; λογικά θα πρέπει να κλείσουμε νωρίτερα τραπέζι κάπου..  πρέπει να αρχίσω να ψάχνω.. 

Επίσης είπα στη παιδίατρο ότι ξυπνάει κλαίγοντας κάθε 2 ωρες το βραδυ και τη ρώτησα αν είναι φυσιολογικό λόγω δοντιών..  το ανα δύο ώρες λέει όχι τόσο αλλά το κλάμα Ναι..  Και τον ψηλαφησε και είδε ότι είναι έτοιμος να σκάσει και τα πάνω.. κορίτσια σε 2 εβδομάδες πήρε 450 γραμμάρια..  δλδ άμα δεν έτρωγε φρούτα λαχανικά και γιαούρτι και τον είχα πλακώσει στις κρέμες θα χε πάρει κάνα κιλό και..φλερτάρουμε με τα 11.5 κιλά πλέον.. ζωή να χει...

@mamsof όντως ωραίος ο πρωταγωνιστής στο originals!!! Και η σειρά που λες με το ξεκαθάρισμα ακούγεται του γούστου μου ψοφάω για τέτοια..  Θα το κοιτάξω..  ωραία η kondo αλλά δε ξέρω αν έχω χρόνο να εφαρμόσω αυτή τη μέθοδο προς ώρας..  μάλλον την επόμενη φορά που θα μετακομίσουμε..  είχα διαβάσει το βιβλίο πριν δύο Χρόνια!!

Μα ποτέ κι εγώ δεν έχανα ταινία και σειρά και τραγούδι..  πλέον δε βλέπω τπτ.. μονο youtube παρακολουθώ ανελλιπώς...έχω να δω σειρά κάτι μήνες..  από τους που τελείωσε το scandal δε βρήκα κουράγιο να δω τπτ άλλο..  έχω αφήσει στη μέση το greys anatomy στον τελευταίο κύκλο..  το mr. Robot..το how to get away with murder..Και πολλά άλλα.. όποια στιγμή ευελπιστώ να βρω το κουράγιο.. χαχαχα 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Ωωω @evaki_ μπράβο στο μωρό σου!! Τώρα οπλισου με πολύ υπομονή γιατι μόλις καταφέρει να πηγαίνει πιο γρήγορα θα θέλει να εξερευνήσει όλο το σπίτι σας!!

Εμάς άρχισε να κάθεται στον ποπο του να μπουσουλισει ούτε καν. Επίσης ούτε δόντια έχει βγάλει . Χεχε αλλά δεν αγχώνομαι και η κόρη μου άρχισε να κάτσει έκατσε 8ο και 9ο περπατησε κανονικότατα και τα δόντια τα έβγαλε σχεδόν όλα μαζί.

Τώρα για τον γιατρό σου που σου είπε ότι το ανά 2 ώρες δεν είναι φυσιολογικό, ας μας κάνει την χάρη!!!! Αρκετά έχουμε αγχωθεί εμείς οι δυο με αυτό το θέμα με τα μωρά μας!!! :-( 

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ωωω @evaki_ μπράβο στο μωρό σου!! Τώρα οπλισου με πολύ υπομονή γιατι μόλις καταφέρει να πηγαίνει πιο γρήγορα θα θέλει να εξερευνήσει όλο το σπίτι σας!!

Εμάς άρχισε να κάθεται στον ποπο του να μπουσουλισει ούτε καν. Επίσης ούτε δόντια έχει βγάλει . Χεχε αλλά δεν αγχώνομαι και η κόρη μου άρχισε να κάτσει έκατσε 8ο και 9ο περπατησε κανονικότατα και τα δόντια τα έβγαλε σχεδόν όλα μαζί.

Τώρα για τον γιατρό σου που σου είπε ότι το ανά 2 ώρες δεν είναι φυσιολογικό, ας μας κάνει την χάρη!!!! Αρκετά έχουμε αγχωθεί εμείς οι δυο με αυτό το θέμα με τα μωρά μας!!! :-( 

Αχ αυτό ξαναπάς το... πολύ με στεναχώρησε... να σε ρωτήσω η κόρη σου ηρέμησε όταν έβγαλε όλα τα δοντια;; να χω ελπίδες;;; χαχαχαχ δε μπορώ αλλοοοοοοο....


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/1/2019 at 11:04 ΜΜ, evaki_ είπε:

Αχ αυτό ξαναπάς το... πολύ με στεναχώρησε... να σε ρωτήσω η κόρη σου ηρέμησε όταν έβγαλε όλα τα δοντια;; να χω ελπίδες;;; χαχαχαχ δε μπορώ αλλοοοοοοο....

Η κόρη μου ήταν ένας άγγελος! Το κλάμα της το άκουσα ενός έτους στην βάπτιση! Δεν καταλάβαμε ούτε δόντια ούτε κολικούς ούτε καν πείνα. Σπάνια έκλαιγε η γλυκούλα!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

τι κάνετε; τα μπεμπάκια σας;

Τρωνε φρουτόκρεμα τα μωράκια σας; για τι ποσότητες μιλάμε; εγώ του κόβω μισό μήλο, ένα δαμάσκηνο (γιατί δυσκολεύεται στα κακά) και μια μέτρια μπανάνα. Κατέληξα σ αυτόν τον συνδυασμό γιατί ό,τι άλλο επιδίωξα, δεν πέτυχε. Δεν ξέρω αν χορταίνει με αυτή την ποσότητα και γι αυτό τον θηλάζω μετά. Η αλήθεια είναι πως χτες που έφαγε όλο αυτό το μείγμα που προανέφερα, μέτα θήλασε για 3 λεπτά.

Για απογευματινό τι δίνετε; 

Απέσυρα πλέον το ριλάξ και τον βάζω στο καρεκλάκι. Δεν του αρέσει όμως και κάθεται για λίγο. Προσπαθεί ακόμα να μπουσουλήσει κι ενώ στα πόδια έχει δύναμη και σπρώχνει, τα χεράκια του ακόμα θέλουν δουλίτσα. Κάθεται καλύτερα , γέρνει βέβαια στην πορεία. Όταν κλαίει λέει και μεμεεεεεεε. Νομίζω πως φωνάζει μαμά δηλ! Το ίδιο πιστεύει και ο μπαμπάς. Μεσημεριανό να τρώει το μισό, ζήτημα είναι. Δεν του αρέσει και το τρώει με πίεση. Μεγάλη εξάρτηση έχει πάθει από μένα. Ούτε ο μεγάλος μου γιος έτσι. Βέβαια τον έχω αποκλειστικότητα. όλα εγώ κι όλα μαζί τα κάνουμε. όλη την ώρα μαζί. Μόνο στον ύπνο χωρίζουμε. Αν αναλάμβανε και ο μπαμπάς κάτι, έστω το μπα΄νιο του, καμιά αλλαγή πάνας, παιχνίδι, θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Δεν μπορώ να λέιψω, ούτε για να κατεβάσω τα σκουπίδια. Αν δε με δει στον χώρο εμβάλειάς του, αρχίζει την γκρίνια που καταλήγει σε κλάμα. Και αυτό με αγχώνει, με στεναχώρει, με δυσκολεύει σε καθημερινά πράγματα. Σκέφτομαι από τώρα τι κοκομπλόκο θα πάθει όταν πάει από Σεπτέμβρη σε βρεφονηπιακό (εκεί καταλήγουμε τελικά όταν έρθει η ώρα να γυρίσω στη δουλεία). Θα σπαράξει η καρδιά μου, το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

τι κάνετε; τα μπεμπάκια σας;

Τρωνε φρουτόκρεμα τα μωράκια σας; για τι ποσότητες μιλάμε; εγώ του κόβω μισό μήλο, ένα δαμάσκηνο (γιατί δυσκολεύεται στα κακά) και μια μέτρια μπανάνα. Κατέληξα σ αυτόν τον συνδυασμό γιατί ό,τι άλλο επιδίωξα, δεν πέτυχε. Δεν ξέρω αν χορταίνει με αυτή την ποσότητα και γι αυτό τον θηλάζω μετά. Η αλήθεια είναι πως χτες που έφαγε όλο αυτό το μείγμα που προανέφερα, μέτα θήλασε για 3 λεπτά.

Για απογευματινό τι δίνετε; 

Απέσυρα πλέον το ριλάξ και τον βάζω στο καρεκλάκι. Δεν του αρέσει όμως και κάθεται για λίγο. Προσπαθεί ακόμα να μπουσουλήσει κι ενώ στα πόδια έχει δύναμη και σπρώχνει, τα χεράκια του ακόμα θέλουν δουλίτσα. Κάθεται καλύτερα , γέρνει βέβαια στην πορεία. Όταν κλαίει λέει και μεμεεεεεεε. Νομίζω πως φωνάζει μαμά δηλ! Το ίδιο πιστεύει και ο μπαμπάς. Μεσημεριανό να τρώει το μισό, ζήτημα είναι. Δεν του αρέσει και το τρώει με πίεση. Μεγάλη εξάρτηση έχει πάθει από μένα. Ούτε ο μεγάλος μου γιος έτσι. Βέβαια τον έχω αποκλειστικότητα. όλα εγώ κι όλα μαζί τα κάνουμε. όλη την ώρα μαζί. Μόνο στον ύπνο χωρίζουμε. Αν αναλάμβανε και ο μπαμπάς κάτι, έστω το μπα΄νιο του, καμιά αλλαγή πάνας, παιχνίδι, θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Δεν μπορώ να λέιψω, ούτε για να κατεβάσω τα σκουπίδια. Αν δε με δει στον χώρο εμβάλειάς του, αρχίζει την γκρίνια που καταλήγει σε κλάμα. Και αυτό με αγχώνει, με στεναχώρει, με δυσκολεύει σε καθημερινά πράγματα. Σκέφτομαι από τώρα τι κοκομπλόκο θα πάθει όταν πάει από Σεπτέμβρη σε βρεφονηπιακό (εκεί καταλήγουμε τελικά όταν έρθει η ώρα να γυρίσω στη δουλεία). Θα σπαράξει η καρδιά μου, το βλέπω.

Γειά σου κοπέλα μου εμείς είμαστε 8 μηνών και της δίνω 1 αχλάδι σχεδόν ένα μήλο μισό ακτινίδιο μισή μπανάνα και χυμό από μισό πορτοκαλί και από μισό μανταρίνι το τρωει ολο. Εμένα δεν θέλει θηλάζει μετά τη κρέμα έχει χορτάσει. Απογευματινό τρώμε κρέμα με βρωμη κεχρί και αχλάδι. Λέω να ξεκινήσω γιαούρτι με φρούτο μηπως είναι νωρίς τι λέτε; εμενα το μεσημεριανό τι τρωει πιο καλά από όλα τι τρώτε εσείς; και εμένα κλεει μόλις φεύγω αλλά από το μεσημέρι και μετά μπορεί να κουράζεται και όταν πάει να την πάρει άλλως θέλει να έρθει σε εμένα. Τόσο πολύ όχι με αφήνει να κάνω καμιά δουλειά ευτυχώς τώρα λίγο με τα δοντακια είναι πιο γκρινιάρα αλλά γενικά έχει στρώσει από τότε που μπήκαμε στις στερεές τροφές όταν πίναμε γάλα μόνο όλη Μέρα γκρίνια. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Εμείς κάναμε την βάπτιση χθες και το όνομα αυτής Λυδία :-D

Το πρωί της δίνω κεχρι με ένα δαμάσκηνο σε κρεμα, το μεσημέρι κρεατοσουπα και το απόγευμα φρουτοκρεμα με μήλο, αχλάδι και μπανάνα και σήμερα θα ξεκινήσω και το αβοκαντο... Μετά τα γεύματα θηλαζει μόνο στο πρωινό, το μεσημέρι και το απόγευμα δεν δείχνει να πεινάει άλλο... 

Επίσης από χθες ξεκίνησε να λέει μπαμπά αλλά όχι μόνο τον άντρα μου χαχα δλδ μπαμπαλιζει... 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , KarMar84 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Εμείς κάναμε την βάπτιση χθες και το όνομα αυτής Λυδία :-D

Το πρωί της δίνω κεχρι με ένα δαμάσκηνο σε κρεμα, το μεσημέρι κρεατοσουπα και το απόγευμα φρουτοκρεμα με μήλο, αχλάδι και μπανάνα και σήμερα θα ξεκινήσω και το αβοκαντο... Μετά τα γεύματα θηλαζει μόνο στο πρωινό, το μεσημέρι και το απόγευμα δεν δείχνει να πεινάει άλλο... 

Επίσης από χθες ξεκίνησε να λέει μπαμπά αλλά όχι μόνο τον άντρα μου χαχα δλδ μπαμπαλιζει... 

Γειά σου καλοφωτιστη η Λυδία σου να την χαίρεσε  και εμείς βαπτιστικάμε στις 29 Δεκεμβρίου. τα ίδια τρώμε μόνο που το κεχρί το τρωει το απογευμα είπα να της το αλλάξω να της βάλω γιαουρτι με φρουτο. Μπραβο το κορίτσι θα αρχίσει να λέει τώρα συνέχεια διαφορά. 

  • Ευχαριστώ 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...