Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , elenistam είπε:

ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!! ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΚΟΥΝΙΑ, ΑΛΑΞΙΕΡΑ, ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ, ΣΤΡΩΜΑ, ΚΑΛΥΜΑ ΑΛΑΞΙΕΡΑΣ , ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΕΝΤΟΝΙΑ 450 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ...ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΟΥ ΜΕΙΝΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ , ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΜΑΞΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ.....Ε ΡΕ ΜΑΝΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΧΕ ΑΦΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ....ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ

 

πρίν από 37 λεπτά , modena είπε:

Αυτό το θετικό προαίσθημα το έχω κ εγώ! Περιμένουμε φωτογραφίες από το δωμάτιο!!! Καλά αποτελέσματα για τις εξετάσεις! Κ μένα σήμερα βγαίνανε αλλά δεν την παλεψα να πάω σήμερα να τις πάρω..

μπραβο κοριτσια ετσι ανεβαστε την ομαδα με τα θετικα προαισθηματα γιατι τωρα που πλησιαζουμε χτυπαμε κοκκινα κ εμεις!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@rapounzel_rapounzel μου καλά κάνατε και κλείσατε ραντεβού στον καρδιολόγο, για να ηρεμήσεις! Να δεις ότι δν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

@katia2018 με το καλό να γυρίσεις από το γιατρό κ να έχεις πολύ πολύ καλά νέα!!

@modena έτσι, καθησύχασέ μας κ ανέβασέ μας! Η κάθε μία έχει τη δικιά της μικρή/μεγάλη ανησυχία αλλά εφόσον έχουμε η μία την άλλη, όλα θα περάσουν πιο εύκολα! Αχ αυτές τις σκέψεις που έκανες στο αυτοκίνητο, πόσες φορές τις έχω κάνει κ εγώ!

1 ώρα πρίν, elenistam είπε:

ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!! ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΚΟΥΝΙΑ, ΑΛΑΞΙΕΡΑ, ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ, ΣΤΡΩΜΑ, ΚΑΛΥΜΑ ΑΛΑΞΙΕΡΑΣ , ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΕΝΤΟΝΙΑ 450 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ...ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΟΥ ΜΕΙΝΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ , ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΜΑΞΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ.....Ε ΡΕ ΜΑΝΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΧΕ ΑΦΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ....ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ

Κ εμείς από ΙΚΕΑ θα πάρουμε συρταριερα! Τώρα σημειώνω κωδικούς, κ 2 επιτοιχια φωτιστικά, καπέλο για το φωτιστικό οροφής και χαλί! Α κ ράφια για πάνω από τη συρταριερα!

  • Μου αρέσει 4

hutep2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenistam είπε:

ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!! ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΚΟΥΝΙΑ, ΑΛΑΞΙΕΡΑ, ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ, ΣΤΡΩΜΑ, ΚΑΛΥΜΑ ΑΛΑΞΙΕΡΑΣ , ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΕΝΤΟΝΙΑ 450 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ...ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΟΥ ΜΕΙΝΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ , ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΜΑΞΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ.....Ε ΡΕ ΜΑΝΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΧΕ ΑΦΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ....ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ

Καλά έκανες για το στρώμα με ελατήρια!!Η μαία στο σεμινάριο είπε τέτοιο στρώμα να έχουμε!!

Κορίτσια μου γύρισα  από γιατρό!

Σήμερα είμαι 31+3.Δε μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη,καθώς ο τράχηλος σταθερά στο 1,8cm.Ειναι σε αυτή την κατάσταση 2 μήνες τώρα.Τα κιλά του είναι 1760 γρ.με τη γνωστή απόκλιση φυσικά. Αυτό που δεν είναι καλό είναι  ότι το αμνιακό έπεσε (μέσα στα φυσιολογικά,αλλά στα πολύ κατώτερα). Φυσικά με αγχωσε αυτό πάρα πολύ,αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι,δεν εξαρτάται από κάτι.

Ο γιατρός είναι πολύ καθησυχαστικος,  αφού  λεει  πως ο,τι και να συμβεί τώρα (π.χ. ρήξη υμένων, προεκλαμψία κ.λπ.) το παίρνουμε με σιγουριά. Εγώ δε συμφωνώ καθολου μαζί του, καθώς δεν είναι επιλογή μας εδώ που φτάσαμε να χρειαστεί να μπει και θερμοκοιτίδα.Βασικα δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Τελοσπαντων,το doppler σε μια εβδομάδα θα δείξει την κατάσταση...

Σας ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη όλες!!Η καθεμία με τον τρόπο της,κάτι που θα πει και θα ξεχαστουμε, συμβάλλει στην καλή ψυχολογία μας!!!

 

Σας φιλώ!!!

 Υ.Γ. Rapounzel όταν έχεις νέα από καρδιολόγο πες μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenistam είπε:

ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!! ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΚΟΥΝΙΑ, ΑΛΑΞΙΕΡΑ, ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ, ΣΤΡΩΜΑ, ΚΑΛΥΜΑ ΑΛΑΞΙΕΡΑΣ , ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΕΝΤΟΝΙΑ 450 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ...ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΟΥ ΜΕΙΝΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ , ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΜΑΞΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ.....Ε ΡΕ ΜΑΝΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΧΕ ΑΦΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ....ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ

Εγώ στρώμα θα πάρω απο κατάστημα με βρεφικά γτ εμάς εδώ στο Ηράκλειο δεν έχει κατάστημα το ΙΚΕΑ αλλά κέντρο παραλαβών οπότε δεν μπορώ να τα δω από κοντά. Εγώ θα πάρω ένα με ένα λάτεξ-αφρο που αερίζεται καλύτερα γιατί τα άλλα τα κλασικά με τον κοκοφοίνικα μου είπαν ότι τραβάει πιο πολύ την υγρασία κ εμείς εδώ έχουμε αρκετή, οπότε είπα μιας κ η διαφορά ήταν 30€ πιο ψηλά μονο να πάμε σε αυτό. 

  • Μου αρέσει 1

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , katia2018 είπε:

Καλά έκανες για το στρώμα με ελατήρια!!Η μαία στο σεμινάριο είπε τέτοιο στρώμα να έχουμε!!

Κορίτσια μου γύρισα  από γιατρό!

Σήμερα είμαι 31+3.Δε μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη,καθώς ο τράχηλος σταθερά στο 1,8cm.Ειναι σε αυτή την κατάσταση 2 μήνες τώρα.Τα κιλά του είναι 1760 γρ.με τη γνωστή απόκλιση φυσικά. Αυτό που δεν είναι καλό είναι  ότι το αμνιακό έπεσε (μέσα στα φυσιολογικά,αλλά στα πολύ κατώτερα). Φυσικά με αγχωσε αυτό πάρα πολύ,αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι,δεν εξαρτάται από κάτι.

Ο γιατρός είναι πολύ καθησυχαστικος,  αφού  λεει  πως ο,τι και να συμβεί τώρα (π.χ. ρήξη υμένων, προεκλαμψία κ.λπ.) το παίρνουμε με σιγουριά. Εγώ δε συμφωνώ καθολου μαζί του, καθώς δεν είναι επιλογή μας εδώ που φτάσαμε να χρειαστεί να μπει και θερμοκοιτίδα.Βασικα δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Τελοσπαντων,το doppler σε μια εβδομάδα θα δείξει την κατάσταση...

Σας ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη όλες!!Η καθεμία με τον τρόπο της,κάτι που θα πει και θα ξεχαστουμε, συμβάλλει στην καλή ψυχολογία μας!!!

 

Σας φιλώ!!!

 Υ.Γ. Rapounzel όταν έχεις νέα από καρδιολόγο πες μας!

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι!

Και εγω στις 25 εβδομάδες βρέθηκα με αμνιακα στα κατώτερα φυσιολογικά (δείκτης 9) και αγχώθηκα πολυ. Άρχισα να πίνω τρία λίτρα νερό τη μέρα όπως με είπε ο γιατρός και μέσα σε τρεις βδομάδες ανέβηκε στο 16 που είναι μια χαρά.

Ξεκίνα να πίνεις νερό και θα διορθωθεί. Αν και να είσαι προετοιμασμένη για συχνοουρια !! :)


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , katia2018 είπε:

Καλά έκανες για το στρώμα με ελατήρια!!Η μαία στο σεμινάριο είπε τέτοιο στρώμα να έχουμε!!

Κορίτσια μου γύρισα  από γιατρό!

Σήμερα είμαι 31+3.Δε μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη,καθώς ο τράχηλος σταθερά στο 1,8cm.Ειναι σε αυτή την κατάσταση 2 μήνες τώρα.Τα κιλά του είναι 1760 γρ.με τη γνωστή απόκλιση φυσικά. Αυτό που δεν είναι καλό είναι  ότι το αμνιακό έπεσε (μέσα στα φυσιολογικά,αλλά στα πολύ κατώτερα). Φυσικά με αγχωσε αυτό πάρα πολύ,αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι,δεν εξαρτάται από κάτι.

Ο γιατρός είναι πολύ καθησυχαστικος,  αφού  λεει  πως ο,τι και να συμβεί τώρα (π.χ. ρήξη υμένων, προεκλαμψία κ.λπ.) το παίρνουμε με σιγουριά. Εγώ δε συμφωνώ καθολου μαζί του, καθώς δεν είναι επιλογή μας εδώ που φτάσαμε να χρειαστεί να μπει και θερμοκοιτίδα.Βασικα δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Τελοσπαντων,το doppler σε μια εβδομάδα θα δείξει την κατάσταση...

Σας ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη όλες!!Η καθεμία με τον τρόπο της,κάτι που θα πει και θα ξεχαστουμε, συμβάλλει στην καλή ψυχολογία μας!!!

 

Σας φιλώ!!!

 Υ.Γ. Rapounzel όταν έχεις νέα από καρδιολόγο πες μας!

Μήπως να δεις αν μπορείς να κάνεις το doppler λίγο νωρίτερα να σου φύγει το άγχος? Συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να μείνει όσο το δυνατόν περισσότερο στην κοιλίτσα αλλά στην χειρότερη περίπτωση μένει θερμοκοιτίδα λιγάκι κ βγαίνει λίγο πιο μετά για να πάτε σπίτι. Δεν είναι το ιδεατό -το ξαναλέω- αλλά ο ξάδερφος μου που γεννήθηκε λόγω προεκλαμψίας σε αυτές τις εβδομάδες είναι υγιεστατος κ ένα αντράκι δύο μέτρα. Ευτυχώς η ιατρική έχει εξελιχθεί πολύ κ τα μωράκια μας ήρθαν για να μείνουν.


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Agusta είπε:

@rapounzel_rapounzel μου καλά κάνατε και κλείσατε ραντεβού στον καρδιολόγο, για να ηρεμήσεις! Να δεις ότι δν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

@katia2018 με το καλό να γυρίσεις από το γιατρό κ να έχεις πολύ πολύ καλά νέα!!

@modena έτσι, καθησύχασέ μας κ ανέβασέ μας! Η κάθε μία έχει τη δικιά της μικρή/μεγάλη ανησυχία αλλά εφόσον έχουμε η μία την άλλη, όλα θα περάσουν πιο εύκολα! Αχ αυτές τις σκέψεις που έκανες στο αυτοκίνητο, πόσες φορές τις έχω κάνει κ εγώ!

Κ εμείς από ΙΚΕΑ θα πάρουμε συρταριερα! Τώρα σημειώνω κωδικούς, κ 2 επιτοιχια φωτιστικά, καπέλο για το φωτιστικό οροφής και χαλί! Α κ ράφια για πάνω από τη συρταριερα!

ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ HEMNES 119 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΕΑ ΦΑΜΙΛΙ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ....ΕΙΝΑΙ 1 ΜΕΤΡΑ ΦΑΡΔΟΣ 1 ΜΕΤΡΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΒΑΘΟΣ 50 ΕΚΑΤΟΣΤΑ...ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΒΟΛΙΚΗ...ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΠΗΡΑ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΑΛΑΞΙΕΡΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΠΑΛΙ 25 ΕΥΡΩ


MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , katia2018 είπε:

Καλά έκανες για το στρώμα με ελατήρια!!Η μαία στο σεμινάριο είπε τέτοιο στρώμα να έχουμε!!

Κορίτσια μου γύρισα  από γιατρό!

Σήμερα είμαι 31+3.Δε μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη,καθώς ο τράχηλος σταθερά στο 1,8cm.Ειναι σε αυτή την κατάσταση 2 μήνες τώρα.Τα κιλά του είναι 1760 γρ.με τη γνωστή απόκλιση φυσικά. Αυτό που δεν είναι καλό είναι  ότι το αμνιακό έπεσε (μέσα στα φυσιολογικά,αλλά στα πολύ κατώτερα). Φυσικά με αγχωσε αυτό πάρα πολύ,αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι,δεν εξαρτάται από κάτι.

Ο γιατρός είναι πολύ καθησυχαστικος,  αφού  λεει  πως ο,τι και να συμβεί τώρα (π.χ. ρήξη υμένων, προεκλαμψία κ.λπ.) το παίρνουμε με σιγουριά. Εγώ δε συμφωνώ καθολου μαζί του, καθώς δεν είναι επιλογή μας εδώ που φτάσαμε να χρειαστεί να μπει και θερμοκοιτίδα.Βασικα δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Τελοσπαντων,το doppler σε μια εβδομάδα θα δείξει την κατάσταση...

Σας ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη όλες!!Η καθεμία με τον τρόπο της,κάτι που θα πει και θα ξεχαστουμε, συμβάλλει στην καλή ψυχολογία μας!!!

 

Σας φιλώ!!!

 Υ.Γ. Rapounzel όταν έχεις νέα από καρδιολόγο πες μας!

μην ανχωνεσε ετσι ο τραχηλος ειναι καλο που εμεινε σταθερος. σε μια εβδομαδα το μωρο θα ειναι 2 κιλα. ενεσεις ειχες κανει για τα πνευμονακια?? το ντομπλερ μπορεις να το κανεις κ παρασκευη ανετα κ μετα το ξαναεπαναλαμβανεις ζητα το ετσι κ αλλιως οπως φαινετε θα σε βαζει συνεχεια για ντομπερ απο εδω κ περα καθε εβδομαδα σχεδον. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Maraki2018 είπε:

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι!

Και εγω στις 25 εβδομάδες βρέθηκα με αμνιακα στα κατώτερα φυσιολογικά (δείκτης 9) και αγχώθηκα πολυ. Άρχισα να πίνω τρία λίτρα νερό τη μέρα όπως με είπε ο γιατρός και μέσα σε τρεις βδομάδες ανέβηκε στο 16 που είναι μια χαρά.

Ξεκίνα να πίνεις νερό και θα διορθωθεί. Αν και να είσαι προετοιμασμένη για συχνοουρια !! :)

Σ' ευχαριστώ σε Μαράκι!

Είσαι σίγουρη ότι σε βοήθησε το νερό?Γιατί από όσο διαβάζω δεν παίζει ρόλο.Αν και βρήκα μια έρευνα που οι έγκυες είχαν βοηθηθεί από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katia2018 είπε:

Καλά έκανες για το στρώμα με ελατήρια!!Η μαία στο σεμινάριο είπε τέτοιο στρώμα να έχουμε!!

Κορίτσια μου γύρισα  από γιατρό!

Σήμερα είμαι 31+3.Δε μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη,καθώς ο τράχηλος σταθερά στο 1,8cm.Ειναι σε αυτή την κατάσταση 2 μήνες τώρα.Τα κιλά του είναι 1760 γρ.με τη γνωστή απόκλιση φυσικά. Αυτό που δεν είναι καλό είναι  ότι το αμνιακό έπεσε (μέσα στα φυσιολογικά,αλλά στα πολύ κατώτερα). Φυσικά με αγχωσε αυτό πάρα πολύ,αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι,δεν εξαρτάται από κάτι.

Ο γιατρός είναι πολύ καθησυχαστικος,  αφού  λεει  πως ο,τι και να συμβεί τώρα (π.χ. ρήξη υμένων, προεκλαμψία κ.λπ.) το παίρνουμε με σιγουριά. Εγώ δε συμφωνώ καθολου μαζί του, καθώς δεν είναι επιλογή μας εδώ που φτάσαμε να χρειαστεί να μπει και θερμοκοιτίδα.Βασικα δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Τελοσπαντων,το doppler σε μια εβδομάδα θα δείξει την κατάσταση...

Σας ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη όλες!!Η καθεμία με τον τρόπο της,κάτι που θα πει και θα ξεχαστουμε, συμβάλλει στην καλή ψυχολογία μας!!!

 

Σας φιλώ!!!

 Υ.Γ. Rapounzel όταν έχεις νέα από καρδιολόγο πες μας!

Μπραβοοο ολα καλα θα πανε!! Εχεις φτασει σε καλο σημειο κ ο τραχηλος κραταει καλα!!

Εγω γυρισα απο γιατρο!! Σταθερος ο τραχηλος,η μικρη καλα,εφτασε 1600 και ολα προχωρανε. Επομενο μαξιλαρι οι 32 βδομαδες!!

  • Μου αρέσει 5

poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , katia2018 είπε:

Σ' ευχαριστώ σε Μαράκι!

Είσαι σίγουρη ότι σε βοήθησε το νερό?Γιατί από όσο διαβάζω δεν παίζει ρόλο.Αν και βρήκα μια έρευνα που οι έγκυες είχαν βοηθηθεί από το νερό.

Το νερό με βοήθησε κι εμένα πολύ! Είχα αμνιακό στα κατώτερα φυσιολογικά και μετά από 3 εβδομάδες έκανα υπέρηχο κατ' εξαίρεση και ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο. Πίνω 3 λίτρα την ημέρα όπως με συμβούλεψε ο γιατρός και ξεκουράζομαι. Η τουαλέτα είναι η καλύτερη μου φίλη! 

Δεν έχω καταλάβει ρε κορίτσια ποτέ μπαίνουμε 8ο; στις 32 εβδομάδες, σωστά; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elenistam είπε:

ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!! ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΚΟΥΝΙΑ, ΑΛΑΞΙΕΡΑ, ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ, ΣΤΡΩΜΑ, ΚΑΛΥΜΑ ΑΛΑΞΙΕΡΑΣ , ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΕΝΤΟΝΙΑ 450 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ...ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΟΥ ΜΕΙΝΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ , ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΜΑΞΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ.....Ε ΡΕ ΜΑΝΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΧΕ ΑΦΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ....ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ

Ελενηη εχω τρελαθει με αυτο το καροτσι!! Μολις το παραλαβεις ανοιγουμε σαμπανια!!

  • Χαχα 2

poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , katia2018 είπε:

Σ' ευχαριστώ σε Μαράκι!

Είσαι σίγουρη ότι σε βοήθησε το νερό?Γιατί από όσο διαβάζω δεν παίζει ρόλο.Αν και βρήκα μια έρευνα που οι έγκυες είχαν βοηθηθεί από το νερό.

Μου το είπε ο Σωτηριάδης ο έμβρυολόγος στη Θεσσαλονίκη που είναι τοπ. Μου είπε το ίδιο και ο γιατρός που με παρακολουθεί...  Εμένα απ' ότι φάνηκε είχε αποτέλεσμα. Δοκίμασε το δε χάνεις τπτ. Το νεράκι καλο κάνει μόνο... :)


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , modena είπε:

Μήπως να δεις αν μπορείς να κάνεις το doppler λίγο νωρίτερα να σου φύγει το άγχος? Συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να μείνει όσο το δυνατόν περισσότερο στην κοιλίτσα αλλά στην χειρότερη περίπτωση μένει θερμοκοιτίδα λιγάκι κ βγαίνει λίγο πιο μετά για να πάτε σπίτι. Δεν είναι το ιδεατό -το ξαναλέω- αλλά ο ξάδερφος μου που γεννήθηκε λόγω προεκλαμψίας σε αυτές τις εβδομάδες είναι υγιεστατος κ ένα αντράκι δύο μέτρα. Ευτυχώς η ιατρική έχει εξελιχθεί πολύ κ τα μωράκια μας ήρθαν για να μείνουν.

Έλα modena μου, 

Εξάλλου την άλλη Δευτέρα είναι το doppler,μέχρι τότε θα μετράω κινήσεις...δε μου το είπε ο γιατρός,απλώς για δική μου ηρεμία.

Πάντως, είναι απίστευτο το ότι νιώθω ότι τους γυναικολόγους δεν τους νοιάζει μετά τις 30 πώς θα πάει...σου λένε μόνο ότι μια χαρά επιβίωση έχουν.Μου το έχει πει ένας γυναικολόγος στο νοσοκομείο ότι μετά τις 24εβδ. αναλαμβάνουν οι νεογνολογοι την κατάσταση.Ειναι λες και δεν τους νοιάζει αυτούς ρε παιδί μου...

πρίν από 41 λεπτά , linaa είπε:

μην ανχωνεσε ετσι ο τραχηλος ειναι καλο που εμεινε σταθερος. σε μια εβδομαδα το μωρο θα ειναι 2 κιλα. ενεσεις ειχες κανει για τα πνευμονακια?? το ντομπλερ μπορεις να το κανεις κ παρασκευη ανετα κ μετα το ξαναεπαναλαμβανεις ζητα το ετσι κ αλλιως οπως φαινετε θα σε βαζει συνεχεια για ντομπερ απο εδω κ περα καθε εβδομαδα σχεδον. 

Μωρέ, θα το πάρω πιο cool.Αφου είναι στα φυσιολογικά, εξάλλου έτσι ήταν και πριν ένα μήνα,έτσι θα παραμείνει.Αν δω θεμα στην ανάπτυξη τότε θα τιυσυ πω τι κάνουμε.... Όσο αναπτύσσεται δεν υπάρχει θέμα.

πρίν από 43 λεπτά , linaa είπε:

μην ανχωνεσε ετσι ο τραχηλος ειναι καλο που εμεινε σταθερος. σε μια εβδομαδα το μωρο θα ειναι 2 κιλα. ενεσεις ειχες κανει για τα πνευμονακια?? το ντομπλερ μπορεις να το κανεις κ παρασκευη ανετα κ μετα το ξαναεπαναλαμβανεις ζητα το ετσι κ αλλιως οπως φαινετε θα σε βαζει συνεχεια για ντομπερ απο εδω κ περα καθε εβδομαδα σχεδον. 

Δε θέλει ο γιατρός μου να κάνω τώρα τις ενέσεις,μου λέει γιατί να χάσουμε ένα χαρτί γερό που έχουμε τώρα που δεν έχουμε κάποια ένδειξη???Και συμφωνώ κι εγώ μαζί του.Αν δούμε κάτι μη αναστρέψιμο τότε θα τις κάνουμε αμέσως για να προλάβουμε.

πρίν από 9 λεπτά , Melissoula27 είπε:

Το νερό με βοήθησε κι εμένα πολύ! Είχα αμνιακό στα κατώτερα φυσιολογικά και μετά από 3 εβδομάδες έκανα υπέρηχο κατ' εξαίρεση και ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο. Πίνω 3 λίτρα την ημέρα όπως με συμβούλεψε ο γιατρός και ξεκουράζομαι. Η τουαλέτα είναι η καλύτερη μου φίλη! 

Άρα κορίτσια μου αρχίζω τα νερά!!!!Όχι ότι δεν ήμουν κάθε τέταρτο τουαλέτα,τώρα θα είμαι στο πεντάλεπτο!!!

πρίν από 12 λεπτά , samiam είπε:

Μπραβοοο ολα καλα θα πανε!! Εχεις φτασει σε καλο σημειο κ ο τραχηλος κραταει καλα!!

Εγω γυρισα απο γιατρο!! Σταθερος ο τραχηλος,η μικρη καλα,εφτασε 1600 και ολα προχωρανε. Επομενο μαξιλαρι οι 32 βδομαδες!!

Εξαιρετικό βάρος έχετε!!Ο τράχηλος σου πόσο είναι??

πρίν από 13 λεπτά , samiam είπε:

Μπραβοοο ολα καλα θα πανε!! Εχεις φτασει σε καλο σημειο κ ο τραχηλος κραταει καλα!!

Εγω γυρισα απο γιατρο!! Σταθερος ο τραχηλος,η μικρη καλα,εφτασε 1600 και ολα προχωρανε. Επομενο μαξιλαρι οι 32 βδομαδες!

samiam,έχεις κάνει περίδεση αν θυμάμαι καλά???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , katia2018 είπε:

Έλα modena μου, 

Εξάλλου την άλλη Δευτέρα είναι το doppler,μέχρι τότε θα μετράω κινήσεις...δε μου το είπε ο γιατρός,απλώς για δική μου ηρεμία.

Πάντως, είναι απίστευτο το ότι νιώθω ότι τους γυναικολόγους δεν τους νοιάζει μετά τις 30 πώς θα πάει...σου λένε μόνο ότι μια χαρά επιβίωση έχουν.Μου το έχει πει ένας γυναικολόγος στο νοσοκομείο ότι μετά τις 24εβδ. αναλαμβάνουν οι νεογνολογοι την κατάσταση.Ειναι λες και δεν τους νοιάζει αυτούς ρε παιδί μου...

Μωρέ, θα το πάρω πιο cool.Αφου είναι στα φυσιολογικά, εξάλλου έτσι ήταν και πριν ένα μήνα,έτσι θα παραμείνει.Αν δω θεμα στην ανάπτυξη τότε θα τιυσυ πω τι κάνουμε.... Όσο αναπτύσσεται δεν υπάρχει θέμα.

Δε θέλει ο γιατρός μου να κάνω τώρα τις ενέσεις,μου λέει γιατί να χάσουμε ένα χαρτί γερό που έχουμε τώρα που δεν έχουμε κάποια ένδειξη???Και συμφωνώ κι εγώ μαζί του.Αν δούμε κάτι μη αναστρέψιμο τότε θα τις κάνουμε αμέσως για να προλάβουμε.

Άρα κορίτσια μου αρχίζω τα νερά!!!!Όχι ότι δεν ήμουν κάθε τέταρτο τουαλέτα,τώρα θα είμαι στο πεντάλεπτο!!!

δεν ξερω ετσι οπως στα ειπε στην αρχη δεν το θεωρει αυτο ενδειξη??? εξαλλου αυτες κρατανε οπως λενε κ τα υπολοιπα κοριτσια που τις εχουν κανει σε δυο εβδομαδες πας κ 34 εβδομαδες κ εκει παλι μπορεις να τις επαναλαβεις. τι να πω παντως να ξερεις μετα απο 48 ωρες κανουν δουλεια αν τις κανεις την ωρα που γεννας δεν προλαβαινεις.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...