Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , evio είπε:

Εσυ αγορακι ε? Γενικα αμα αναπτυσεται καλα μην σε απασχολουν καθολου οι υπερηχοι. Στο εξωτερικο μονο 2-3 κανουν σε ολη την εγκυμοσυνη. Εμενα στην αρχη που με κοιτουσαν ολη την ωρα μου εφερναν επιπλεον αγχος οι πολλοι υπερηχοι. Τωρα που εχω κενο ενα μηνα αναμεσα στα ραντεβου νιωθω πιο χαλαρη. Περασαν κ τα συμπτωματα κ ξεχναω οτι ειμαι εγκυος χαχαχα.

Τον τραχηλο κοριτσια σας τον κοιτανε? Αυτο ειναι ενα θεμα που εχω στο μυαλο μου...

Έχεις απολυτο δικιο μωρε, το σημαντικότερο ειναι να ειναι καλα το νινακι. Ναι αγορακι εχουμε ❤

Στην αυχενικη μου ειχαν μετρησει τον τραχηλο, τώρα δεν μου ειπε κατι ο γιατρος. 

@evio ζεις στο εξωτερικό? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι εδω μενω απλα διαβαζω κ καμια σελιδα εξωτερικου για εγκυμοσυνες 8-)

Εμενα μου ειχε πει ο γιατρος οτι οι διαφραγματικες μητρες σαν την δικια μου καμια φορα συνοδευονται με αδυναμο τραχηλο. Επισης οτι μπορει να κανουμε περιδεση. Μαλλον στο επομενο ραντεβου θα το δουμε στην 16η εβδ γιατι κ εμενα στην αυχενικη καλος ηταν.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , evio είπε:

Απο την αρχη εμεις το ειπαμε μονο σε γονεις κ αδερφια κ μετα την αυχενικη σε κοντινους συγγενεις κ σε καποιους φιλους. Γενικα λογω προιστοριας δεν το καναμε κ πολυ βουκινο.

@Nicol_ στον ιδιο γιατρο εκανες κ την αυχενικη? Ισως ο γιατρος σου να μην εχει πολυ καλο μηχανημα. Παιζει ρολο κ ο χειριστης. Κ εγω ειδα διαφορα μεγαλη απο την ποιοτητα εικονας της αυχενικης με τους υπερηχους των απλων γυναικολογων.

Η αυχενική, η Β επιπέδου και το ντοπλερ πρέπει να γίνονται υποχρεωτικά από πιστοποιημένους υπερηχογραφιστες. Γι αυτό πηγαίνουμε συνήθως σε άλλους γιατρούς και όχι λόγω των μηχανημάτων.

Just now, evio είπε:

Οχι εδω μενω απλα διαβαζω κ καμια σελιδα εξωτερικου για εγκυμοσυνες 8-)

Εμενα μου ειχε πει ο γιατρος οτι οι διαφραγματικες μητρες σαν την δικια μου καμια φορα συνοδευονται με αδυναμο τραχηλο. Επισης οτι μπορει να κανουμε περιδεση. Μαλλον στο επομενο ραντεβου θα το δουμε στην 16η εβδ γιατι εβδμενα στην αυχενικη καλος ηταν.

Μην ανησυχείς για την περιδεση. Είναι μια πολύ απλή διαδικασία. Γίνεται με απλή μέθη, μένεις ένα βράδυ προληπτικά στο νοσοκομείο και μετά θέλει λίγο ξεκούραση. Εγώ θα κάνω σίγουρα λόγω μονοκερης μήτρας απλά θα την κάνουμε λίγο αργότερα λόγω της αιμορραγίας. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , palmoira είπε:

Η αυχενική, η Β επιπέδου και το ντοπλερ πρέπει να γίνονται υποχρεωτικά από πιστοποιημένους υπερηχογραφιστες. Γι αυτό πηγαίνουμε συνήθως σε άλλους γιατρούς και όχι λόγω των μηχανημάτων.

Μην ανησυχείς για την περιδεση. Είναι μια πολύ απλή διαδικασία. Γίνεται με απλή μέθη, μένεις ένα βράδυ προληπτικά στο νοσοκομείο και μετά θέλει λίγο ξεκούραση. Εγώ θα κάνω σίγουρα λόγω μονοκερης μήτρας απλά θα την κάνουμε λίγο αργότερα λόγω της αιμορραγίας. 

Ναι εννοειται αυτο για τους μεγαλους υπερηχους. Κ εγω σε πιστοποιημενο πηγα. Απλα το λεω γιατι κ πολλοι γυναικολογοι κανουνε αυχενικες...

Ααα κ αλλη με συγγενη ανωμαλια μητρας :?. Μια φιλη μου με μονοκερη εκανε διδυμα κ τα ειχε φτασει κ σε ικανοποιητικη βδομαδα κυησης! Αν θυμαμαι καλα γυρω στην 35η. Ολα καλα να πανε Παναγιτσα μου!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Καλημερα!!! Ναι στους κοντινους μου το ειπα απο την αρχη και τώρα πια το λεω γενικα :)

Ρε Κοριτσια χθες όπως σας έγραψα δεν μπορεσα να διακρινω καθαρα το μωρο στον υπερηχο. Περίμενα οτι θα εβλεπα χεράκια ποδαρακια και οτι θα το εβλεπα καθαρα,οπως στην αυχενικη αλλα δεν ειδα παρα ακαθόριστα σχήματα.Απογοητευτηκα λιγο. Δεν θα επρεπε να φαινεται καθαρα η μπορει κ λογω θέσης να γινεται αυτο? 

Μη στεναχωριέσαι, εμένα πρώτη φορά το είδαμε και το ευχαριστηθηκαμε. Όλες τις άλλες καθόταν μπρούμυτα και δεν γύρναγε με τίποτε. Αυτή τη φορά όμως στη διαδρομή για το γιατρό ήπια μια πορτοκαλάδα με ανθρακικό όχι φυσικό χυμό και κουνιόταν συνέχεια! Ο γιατρός σου είδε ότι έπρεπε να δει, εμεις θελουμε να το βλέπουμε και να το ευχαριστιομαστε

πρίν από 4 λεπτά , evio είπε:

Ναι εννοειται αυτο για τους μεγαλους υπερηχους. Κ εγω σε πιστοποιημενο πηγα. Απλα το λεω γιατι κ πολλοι γυναικολογοι κανουνε αυχενικες...

Ααα κ αλλη με συγγενη ανωμαλια μητρας :?. Μια φιλη μου με μονοκερη εκανε διδυμα κ τα ειχε φτασει κ σε ικανοποιητικη βδομαδα κυησης! Αν θυμαμαι καλα γυρω στην 35η. Ολα καλα να πανε Παναγιτσα μου!

Μη θεωρείς δεδομένο ότι όλοι κάνουν αυτές τις εξετάσεις σε πιστοποιημένους...εδώ μέσα έχουμε διαβάσει πολλά δυστυχώς! 

@Nicol_ εσυ ρώτησες για το NIPT test? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , palmoira είπε:

Μη στεναχωριέσαι, εμένα πρώτη φορά το είδαμε και το ευχαριστηθηκαμε. Όλες τις άλλες καθόταν μπρούμυτα και δεν γύρναγε με τίποτε. Αυτή τη φορά όμως στη διαδρομή για το γιατρό ήπια μια πορτοκαλάδα με ανθρακικό όχι φυσικό χυμό και κουνιόταν συνέχεια! Ο γιατρός σου είδε ότι έπρεπε να δει, εμεις θελουμε να το βλέπουμε και να το ευχαριστιομαστε

Μη θεωρείς δεδομένο ότι όλοι κάνουν αυτές τις εξετάσεις σε πιστοποιημένους...εδώ μέσα έχουμε διαβάσει πολλά δυστυχώς! 

@Nicol_ εσυ ρώτησες για το NIPT test? 

Ρωτήσαμε τελικα και κανει 470 και αν βάλεις και αλλες εξετάσεις 580.

 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα μανούλες Μαρτίου! Να σας ρωτήσω ....γενικά το έχετε πει για την εγκυμοσυνη σας? 

Εμείς γονείς γιαγιά(τη μια. Οι άλλες δεν είναι Ν Τις πούμε ότι περιμένουμε τρίτο...Κ φαντάσου γιαγιάδες Όχι γονείς..) Σε κάποιους κοντινούς φίλους Αλλά μετά τη βοήθεια Π μαμά Κ πεθερά έχουν χαθεί Κ με βοηθάνε το έχουν καταλάβει πολλοί γτ ποτέ δεν ήρθαν για βοήθεια στα άλλα δύο παιδιά(Εγώ δεν ήθελα ) Αλλά λόγω κιλών από προηγούμενες εγκυμοσύνες έχω κάνει κοιλιά Κ πολλοί με ρώτησαν(με θράσος Κ περιέργεια πιο πολύ) 

6 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Καλημερα!!! Ναι στους κοντινους μου το ειπα απο την αρχη και τώρα πια το λεω γενικα :)

Ρε Κοριτσια χθες όπως σας έγραψα δεν μπορεσα να διακρινω καθαρα το μωρο στον υπερηχο. Περίμενα οτι θα εβλεπα χεράκια ποδαρακια και οτι θα το εβλεπα καθαρα,οπως στην αυχενικη αλλα δεν ειδα παρα ακαθόριστα σχήματα.Απογοητευτηκα λιγο. Δεν θα επρεπε να φαινεται καθαρα η μπορει κ λογω θέσης να γινεται αυτο? 

Μην αγχώνεσαι..Κ γω δεν κατάλαβα καλά στους προηγούμενους υπέρηχους..Ενώ Αυχενική είδαμε Τ πάντα..Όσο μεγαλώνει Θ φαίνεται..μαλλοΝ τα μηχανήματα τους είναι πιο παλιά.

5 ώρες πρίν, evio είπε:

Εσυ αγορακι ε? Γενικα αμα αναπτυσεται καλα μην σε απασχολουν καθολου οι υπερηχοι. Στο εξωτερικο μονο 2-3 κανουν σε ολη την εγκυμοσυνη. Εμενα στην αρχη που με κοιτουσαν ολη την ωρα μου εφερναν επιπλεον αγχος οι πολλοι υπερηχοι. Τωρα που εχω κενο ενα μηνα αναμεσα στα ραντεβου νιωθω πιο χαλαρη. Περασαν κ τα συμπτωματα κ ξεχναω οτι ειμαι εγκυος χαχαχα.

Τον τραχηλο κοριτσια σας τον κοιτανε? Αυτο ειναι ενα θεμα που εχω στο μυαλο μου...

Ο τράχηλος ανοίγει ξαφνικά?γτ έχει φοβηθεί το μάτι Μ.. Εγώ νιώθω αρκετή πίεση κάτω ρε κορίτσια .Από τώρα νωρίς δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Ρωτήσαμε τελικα και κανει 470 και αν βάλεις και αλλες εξετάσεις 580.

 

Ναι κάπου εκεί είχαμε δώσει και εμεις την προηγούμενη φορά. Εμεις αυτή τη φορά δεν χρειάζεται να κάνουμε λόγω δανεικών...


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , oneira_glyka είπε:

 

Ο τράχηλος ανοίγει ξαφνικά?γτ έχει φοβηθεί το μάτι Μ.. Εγώ νιώθω αρκετή πίεση κάτω ρε κορίτσια .Από τώρα νωρίς δεν είναι? 

Βρε κοριτσια μ συγνωμη π επεμβαινω στην συζητηση σας αλλα αφου οπως ειπε κ η @evio στο εξωτερικο κανουν 2-3υπερηχους κ το εχω ακουσει κ εγ  πως ξερουν για τον τραχηλο σε τι κατασταση βρισκεται κ αν χρειαστει καποια στιγμη καποια θεραπεια;;;


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , oneira_glyka είπε:

 

Ο τράχηλος ανοίγει ξαφνικά?γτ έχει φοβηθεί το μάτι Μ.. Εγώ νιώθω αρκετή πίεση κάτω ρε κορίτσια .Από τώρα νωρίς δεν είναι? 

Δεν εχω ιδεα πραγματικα. Απλα μου ειχε πει ο γιατρος οτι λογω ανατομιας μπορει να χρειαστω περιδεση...Μην τρομαζεις αδικα!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Βρε κοριτσια μ συγνωμη π επεμβαινω στην συζητηση σας αλλα αφου οπως ειπε κ η @evio στο εξωτερικο κανουν 2-3υπερηχους κ το εχω ακουσει κ εγ  πως ξερουν για τον τραχηλο σε τι κατασταση βρισκεται κ αν χρειαστει καποια στιγμη καποια θεραπεια;;;

Δεν το ξέρουν...τι νομίζεις ότι παντού στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα συστήματά υγείας? Μην αγχώνεστε με τον τράχηλο παντως. Υπάρχουν περιπτώσεις που λόγω ανατομίας όπως εγώ με μονοκερη μήτρα που είναι υψηλού κινδύνου κυήσεις για προωροτητα και γι αυτό μετράμε συχνά τον τράχηλο. Όλες θα τον μετρήσετε στη Β επιπέδου. Μην αγχώνεστε!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , palmoira είπε:

Ναι κάπου εκεί είχαμε δώσει και εμεις την προηγούμενη φορά. Εμεις αυτή τη φορά δεν χρειάζεται να κάνουμε λόγω δανεικών...

Προτιμω την εξεταση αιματος παντως παρα την αμνιοπαρακεντηση που τη φοβαμαι γιατι ειναι επεμβατική και οσο κ να πεις ενεχει κινδύνους.  Παντως το ταμειο θα επρεπε να δικαιολογεί εστω ενα ποσο σε αυτες τις εξετασεις. Αν το παρεις καθαρα απο την  οικονομικη πλευρα συμφερει να επενδυεις στην προληψη παρα μετα στην αντιμετώπιση.  Αλλα είμαστε πισω σε κατι τετοια. Οι κουμπαροι μου στη Γερμανια την εκαναν δωρεαν γιατι καλυπτουν τα ταμεια

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Προτιμω την εξεταση αιματος παντως παρα την αμνιοπαρακεντηση που τη φοβαμαι γιατι ειναι επεμβατική και οσο κ να πεις ενεχει κινδύνους.  Παντως το ταμειο θα επρεπε να δικαιολογεί εστω ενα ποσο σε αυτες τις εξετασεις. Αν το παρεις καθαρα απο την  οικονομικη πλευρα συμφερει να επενδυεις στην προληψη παρα μετα στην αντιμετώπιση.  Αλλα είμαστε πισω σε κατι τετοια. Οι κουμπαροι μου στη Γερμανια την εκαναν δωρεαν γιατι καλυπτουν τα ταμεια

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα!Η αμνιοπαρακέντηση πρέπει να γίνεται όταν υπάρχει ενδειξη να γίνει γιατί ενέχει κίνδυνο αποβολής. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ από μένα!! Έχω πητ 27/3 αλλά θα γεννήσω νωρίτερα λόγω προηγούμενης καισαρικής..  Με το καλό εύχομαι σε όλες μας.. Ευχομαι να  περάσει ο καιρός γρήγορα!! 

Να ρωτήσω, κορίτσια δουλεύεται? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, February17 είπε:

Γειά σας κ από μένα!! Έχω πητ 27/3 αλλά θα γεννήσω νωρίτερα λόγω προηγούμενης καισαρικής..  Με το καλό εύχομαι σε όλες μας.. Ευχομαι να  περάσει ο καιρός γρήγορα!! 

Να ρωτήσω, κορίτσια δουλεύεται? 

Καλημέρα και καλωσήρθες! Με το καλό το μωράκι σου. Ξέρετε τι είναι? 

Εγω από την αρχή της εγκυμοσυνης είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι λόγω αποκολλήσεων και αιμορραγιών. Εάν είχα μια καλή εγκυμοσυνη θα ήθελα να δουλεύω.


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...