Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Έχει γράψει σε καμία σας ο γιατρός της υπέρηχο μαστού? Έχω κλείσει σήμερα ραντεβού αλλά με παραξένεψε το ότι θέλει υπέρηχο μαστού στη διάρκεια της εγκυμοσυνης. 

Καλημερα palmoira μου! Εμενα οχι δεν μου εχει γραψει κατι τετοιο. Δεν σου ειπε εκείνη την ωρα γιατί το θέλει?  Οχι οτι μου φαίνεται κ περιεργο,ανάλογα το γιατρό. Καποιοι ζητανε επιπλεον εξετάσεις και θελουν να τα ελεγχουν ολα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλημερα palmoira μου! Εμενα οχι δεν μου εχει γραψει κατι τετοιο. Δεν σου ειπε εκείνη την ωρα γιατί το θέλει?  Οχι οτι μου φαίνεται κ περιεργο,ανάλογα το γιατρό. Καποιοι ζητανε επιπλεον εξετάσεις και θελουν να τα ελεγχουν ολα

Όχι δεν ρώτησα γιατί το είδα μετά όταν πήρα τις εξετάσεις από τη γραμματέα του. Υποψιάζομαι λόγω ηλικίας και λόγω των πολλών εξωσωματικών. Τέλος πάντων τον έκανα αλλά δεν ήταν και πολύ ευχάριστο συναίσθημα να σου ζουλάνε ένα πρησμένο στηθος. Ευτυχως δεν κράτησε πολύ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , palmoira είπε:

Όχι δεν ρώτησα γιατί το είδα μετά όταν πήρα τις εξετάσεις από τη γραμματέα του. Υποψιάζομαι λόγω ηλικίας και λόγω των πολλών εξωσωματικών. Τέλος πάντων τον έκανα αλλά δεν ήταν και πολύ ευχάριστο συναίσθημα να σου ζουλάνε ένα πρησμένο στηθος. Ευτυχως δεν κράτησε πολύ. 

Τι να κανεις, απο εξετασεις αλλο τιποτα στην εγκυμοσυνη αλλα χαλαλι :) Ποτε εχεις ραντεβου ξανα στο γιατρο? Εγω 13 Δεκεμβριου


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nicol_ είπε:

Τι να κανεις, απο εξετασεις αλλο τιποτα στην εγκυμοσυνη αλλα χαλαλι :) Ποτε εχεις ραντεβου ξανα στο γιατρο? Εγω 13 Δεκεμβριου

Στις 12 Δεκέμβρη έχω εγώ. Άσε αυτή τη φορά με έβαλε στις 4 εβδομάδες αντί 3 και μου φαίνεται πολύ μακριά....Ε λογικα μετά πάμε για ντοπλερ 31η -32η εβδομάδα. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , palmoira είπε:

Στις 12 Δεκέμβρη έχω εγώ. Άσε αυτή τη φορά με έβαλε στις 4 εβδομάδες αντί 3 και μου φαίνεται πολύ μακριά....Ε λογικα μετά πάμε για ντοπλερ 31η -32η εβδομάδα. 

Ναι και μενα μακρια μου φαινεται.Αλλα πάντα ετσι με εβαζε μια φορα το μηνα. Ανυπομονώ για το ντοπλερ :)


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Ναι και μενα μακρια μου φαινεται.Αλλα πάντα ετσι με εβαζε μια φορα το μηνα. Ανυπομονώ για το ντοπλερ :)

Καλημέρα κορίτσια...  Και γω ανυπομονώ για το επόμενο ραντεβού 19 Δεκεμβρίου.  Κ μένα κάθε μήνα πλέον με εξετάζει.  Κ στις 12 Δεκεμβρίου θα κάνω την καμπύλη ζαχαρου. Αφού τότε θα μαι στην 27η εβδομάδα,  και μένα λογικά η επόμενη επίσκεψη θα ναι το ντοπλερ;  θα μπορούσατε να μου πείτε λεπτομέρειες για αυτή την εξέταση ντοπλερ; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2018 at 11:35 ΠΜ, palmoira είπε:

Τα τελευταία?Πω πω μήπως πρέπει να βιαστώ λιγάκι? 

Καλημέρα κορίτσι μου !!!! Οχι οχι καμία βιασύνη έχουμε καιρό ακόμα μπροστά μας για τέτοια σίγουρα μεν τώρα πρέπει ν είμαστε λίγο πιο ενεργές αλλά υπάρχει πολύς χρόνος εγω από το τρίτο από τ χαρά μου της επαιρνα κ κάτι λίγο συν κάποια δωράκια κ μαζεύτηκαν !!!! Έχουμε καιρό ακόμα ♡

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alex1989 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...  Και γω ανυπομονώ για το επόμενο ραντεβού 19 Δεκεμβρίου.  Κ μένα κάθε μήνα πλέον με εξετάζει.  Κ στις 12 Δεκεμβρίου θα κάνω την καμπύλη ζαχαρου. Αφού τότε θα μαι στην 27η εβδομάδα,  και μένα λογικά η επόμενη επίσκεψη θα ναι το ντοπλερ;  θα μπορούσατε να μου πείτε λεπτομέρειες για αυτή την εξέταση ντοπλερ; 

Καλημερα!! Και εγω αυτο το μηνα θα κανω την καμπυλη σακχαρου. Οσον αφορα το ντοπλερ σου αντιγραφω αυτα που βρηκα στο ιντερνετ

 

Πρόκειται για υπερηχογράφημα ανάπτυξης στο τελευταίο τρίμηνο της κύησης, το οποίο δίνει μια ολοκληρωμένη εικόνα του εμβρύου. Με το υπερηχογράφημα Doppler ελέγχεται η ροή του αίματος στα αγγεία του εμβρύου και του πλακούντα, η οποία μας δίνει πληροφορίες για τη λειτουργία του πλακούντα και την κατάσταση του εμβρύου. Αποτελεί εξέταση που συνιστάται σε όλες τις κυήσεις.

Σκοπός της εξέτασης αυτής είναι:

  • Η ανίχνευση πιθανού προβλήματος στην ανάπτυξη του εμβρύου

  • Η επιβεβαίωση της καλής κατάστασης του εμβρύου

  • Η εξέταση της ανατομίας του τρίτου τριμήνου του παιδιού

  • Ο προσδιορισμός του κινδύνου πρόωρου τοκετού

  • Ο προσδιορισμός του κινδύνου προεκλαμψίας και υπολειπόμενης σωματικής ανάπτυξης του εμβρύου

 
 

Πότε γίνεται;

Διενεργείται από την 28η εβδομάδα έως και τον τοκετό, συνήθως όμως μεταξύ 32ης – 34ης εβδομάδας της κύησης.

 
  • Ευχαριστώ 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! Τις τελευταίες ημέρες έχω κάτι τσιμπηματάκια και μικροπονακια. Έχετε εσείς τέτοια συμπτώματα? Δεν μου φαίνονται ανησυχητικά, νομίζω ότι μεγαλώνει η Μπέμπα και αρχίζουν όλα και πιέζονται. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Τις τελευταίες ημέρες έχω κάτι τσιμπηματάκια και μικροπονακια. Έχετε εσείς τέτοια συμπτώματα? Δεν μου φαίνονται ανησυχητικά, νομίζω ότι μεγαλώνει η Μπέμπα και αρχίζουν όλα και πιέζονται. 

Καλησπέρα palmoira! Εχω και εγω τσιμπήματα και πονακια. Πριν λιγο μαλιστα πηγα να γυρισω πλευρο και με έπιασαν σουβλιες στη δεξια πλευρά. Ολα συμπιέζονται τωρα οποτε το βρισκω λογικο. Αυξήθηκε και η συχνουρία μου. Ειδικα οταν κανει πετρωμα η μητρα πιεζει αμεσως την κύστη μου κ τρεχω τουαλετα. Εσυ πως εισαι? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλησπέρα palmoira! Εχω και εγω τσιμπήματα και πονακια. Πριν λιγο μαλιστα πηγα να γυρισω πλευρο και με έπιασαν σουβλιες στη δεξια πλευρά. Ολα συμπιέζονται τωρα οποτε το βρισκω λογικο. Αυξήθηκε και η συχνουρία μου. Ειδικα οταν κανει πετρωμα η μητρα πιεζει αμεσως την κύστη μου κ τρεχω τουαλετα. Εσυ πως εισαι? 

Και εγώ συχνοουρία...όχι συνέχεια αλλά κάποιες φορές δεν προλαβαίνω κιόλας! Γενικά νιώθω καλά με τις κλασικές δυσκολίες αλλά σκέφτομαι ότι μας έμεινε λίγο ακόμη! Όλο βλέπω φωτογραφίες από δωμάτια, φωτιστικά,χαλιά. Προσπαθώ να περνάω όμορφα το χρόνο σπίτι. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , palmoira είπε:

Και εγώ συχνοουρία...όχι συνέχεια αλλά κάποιες φορές δεν προλαβαίνω κιόλας! Γενικά νιώθω καλά με τις κλασικές δυσκολίες αλλά σκέφτομαι ότι μας έμεινε λίγο ακόμη! Όλο βλέπω φωτογραφίες από δωμάτια, φωτιστικά,χαλιά. Προσπαθώ να περνάω όμορφα το χρόνο σπίτι. 

Ναι και εγω!  Συνεχεια τετοια χαζευω στο ιντερνετ σημειωνω ιδεες. Ωραια ειναι. Λιγο εμεινε palmoira μου ουτε θα καταλάβουμε πως θα περάσει :)


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Τις τελευταίες ημέρες έχω κάτι τσιμπηματάκια και μικροπονακια. Έχετε εσείς τέτοια συμπτώματα? Δεν μου φαίνονται ανησυχητικά, νομίζω ότι μεγαλώνει η Μπέμπα και αρχίζουν όλα και πιέζονται. 

Καλησπέρα!!Ν σ πω Κ γω ξάπλωσα για μεσημέρι λίγο Κ με έπιασε πόνος περιόδου..για κανένα μισάωρο με έπιαναν Κ με. Άφηναν...Ν με πήγε λίγο ν πω την αλήθεια..Αλλά μετά ηρέμησαν.. Μπορεί ν Ήταν Κ το έντερο..Ποιος ξέρει..Δευτέρα θ παω στη γιατρό πρώτα Ο Θεός Κ ανυπομονώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελες. Μια απο τα ιδια κ εδω. Μια δυο φορες τη μερα ποναλακια κ η συχνοουρια δινει κ παιρνει. Εμενα με βλεπει καθε δυο βδομαδες για να μετραμε τον τραχηλο. Το ευχαριστο ειναι οτι δεν μικρυνε αλλο, η ακινησια κ η προγεστερονη αποδιδει. Δεν εχω κ σωστο ιντερνετ να κανω ερευνα αγορας. Εχετε καταληξει σε κατι απο τα βαρια ψωνια; Εννοω κρεβατακια κτλ.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , evio είπε:

Γεια σας κοπελες. Μια απο τα ιδια κ εδω. Μια δυο φορες τη μερα ποναλακια κ η συχνοουρια δινει κ παιρνει. Εμενα με βλεπει καθε δυο βδομαδες για να μετραμε τον τραχηλο. Το ευχαριστο ειναι οτι δεν μικρυνε αλλο, η ακινησια κ η προγεστερονη αποδιδει. Δεν εχω κ σωστο ιντερνετ να κανω ερευνα αγορας. Εχετε καταληξει σε κατι απο τα βαρια ψωνια; Εννοω κρεβατακια κτλ.

Μπράβο! Ελπίζω να έχεις ξε αγχωθεί λιγάκι. Καλό που σε βλέπει τόσο συχνά παντως. Εμεις έχουμε παραγγείλει από ΗΡΑ μια κούνια που γίνεται κρεββατακι στη συνέχεια σε ουδέτερο χρωμα όπως επίσης και το στρώμα. Την περιμένουμε τέλος Ιανουαρίου. Λίκνο και καροτσι μας έχουν δανείσει, θα πάρω μόνο ένα καινούργιο στρωματακι για το λίκνο.  Το καροτσι είναι 3 σε 1 όποτε έχει και το κάθισμα αυτοκινήτου. Προς το παρόν ασχολούμαστε με την ντουλάπα που πρέπει να φτιάξουμε στο δωματιο, πήραμε κάποιες προσφορές και θα ξεκινήσουμε ή τώρα πριν τις γιορτές ή αμέσως μετά. Αλλαξιερα δεν θα πάρω ολόκληρο έπιπλο ξεχωριστό αφού θα φτιάξουμε μεγάλη ντουλάπα στο δωματιο. Θα βάλω μόνο το στρωματακι ή στο μπάνιο εάν καταφέρω να τη χωρέσω ή επάνω σε ένα γραφείο στο παιδικό δωματιο. Η τριτη επιλογή για αλλαξιερα είναι μια πολύ οικονομική που είδα στο site του ΙΚΕΑ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...