Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Μπράβο! Ελπίζω να έχεις ξε αγχωθεί λιγάκι. Καλό που σε βλέπει τόσο συχνά παντως. Εμεις έχουμε παραγγείλει από ΗΡΑ μια κούνια που γίνεται κρεββατακι στη συνέχεια σε ουδέτερο χρωμα όπως επίσης και το στρώμα. Την περιμένουμε τέλος Ιανουαρίου. Λίκνο και καροτσι μας έχουν δανείσει, θα πάρω μόνο ένα καινούργιο στρωματακι για το λίκνο.  Το καροτσι είναι 3 σε 1 όποτε έχει και το κάθισμα αυτοκινήτου. Προς το παρόν ασχολούμαστε με την ντουλάπα που πρέπει να φτιάξουμε στο δωματιο, πήραμε κάποιες προσφορές και θα ξεκινήσουμε ή τώρα πριν τις γιορτές ή αμέσως μετά. Αλλαξιερα δεν θα πάρω ολόκληρο έπιπλο ξεχωριστό αφού θα φτιάξουμε μεγάλη ντουλάπα στο δωματιο. Θα βάλω μόνο το στρωματακι ή στο μπάνιο εάν καταφέρω να τη χωρέσω ή επάνω σε ένα γραφείο στο παιδικό δωματιο. Η τριτη επιλογή για αλλαξιερα είναι μια πολύ οικονομική που είδα στο site του ΙΚΕΑ. 

Σε βρισκω πολυ οργανωμενη! Μπραβο κ με γεια το κρεβατακι. Οποτε ειστε σχεδον κομπλε αμα τελειωσετε κ με την ντουλαπα. Κρεβατακι ειναι απο αυτα που εχουν κ μηχανισμο να τα κουνας πιο ευκολα;

Ναι ξεαγχωθηκα αρκετα, μεχρι το επομενο ραντεβου φυσικα χαχααχα. Ειμαι στα 22-23 χιλιοστα οσο κ στη Β επιπεδου. Δεν το λες κ χαλια, μαλλον οριακο.

 


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, evio είπε:

Σε βρισκω πολυ οργανωμενη! Μπραβο κ με γεια το κρεβατακι. Οποτε ειστε σχεδον κομπλε αμα τελειωσετε κ με την ντουλαπα. Κρεβατακι ειναι απο αυτα που εχουν κ μηχανισμο να τα κουνας πιο ευκολα;

Ναι ξεαγχωθηκα αρκετα, μεχρι το επομενο ραντεβου φυσικα χαχααχα. Ειμαι στα 22-23 χιλιοστα οσο κ στη Β επιπεδου. Δεν το λες κ χαλια, μαλλον οριακο.

 

Καλημέρα! Όχι δεν κουνιέται, είναι κούνια με δυο επίπεδα στο στρώμα και μετά γίνεται κρεββάτι.

Εγώ θα ξαναμετρήσω τράχηλο την άλλη Τετάρτη που θα πάω γιατρό αλλά πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Το ότι είμαι σπίτι και δεν κουράζομαι έχει βοηθήσει πολύ. Βέβαια εάν χρειαστεί θα κάνω περιδεση δεν το συζητάω. Κάποιες φορές που αγχώνομαι λέω ότι καλύτερα να την είχα κάνει να είχα ξεμπερδέψει αλλά μετά συνέρχομαι! Όπως και να το κάνεις είναι μια διαδικασία που θα πάρεις και μέθη και όπως και κάθε επεμβατική διαδικασία έχει και το ρίσκο της μόλυνσης από μικρόβιο, όσο μικρό και εάν είναι το ρίσκο. Άσε και το οικονομικό....δε λέω ότι είναι αυτός ο λόγος που δεν θέλω να το κάνω αλλά δυστυχώς τα σκέφτομαι όλα. Προέχει βέβαια η γνώμη του γιατρού που θα εξασφαλίσει την ασφάλεια του μωρου. Οπότε ξεκούραση,φάρμακα και βλέπουμε! Ούτως ή άλλως και όσα πράγματα μου λείπουν και μέσω ιντερνετ μπορώ να τα ετοιμάσω. 

 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Κορίτσια τι Ν πω...Όσο μπορείτε ξεκούραση!!μη το συζητάτε.. Δεν παίζουμε με αυτά Τ θέματα. 

Εγώ ξεκινάω δίαιτα για το ζάχαρο. Γτ ήταν οριακά. Κ βλέπουμε. Αν Θ χρειαστεί ινσουλίνη. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Καλημέρα!! Κορίτσια τι Ν πω...Όσο μπορείτε ξεκούραση!!μη το συζητάτε.. Δεν παίζουμε με αυτά Τ θέματα. 

Εγώ ξεκινάω δίαιτα για το ζάχαρο. Γτ ήταν οριακά. Κ βλέπουμε. Αν Θ χρειαστεί ινσουλίνη. 

Πολλά κοριτσια τελικά ξεκινησαν διατροφη για διαβήτη κύησης. Δεν πειράζει, όλες κάνουμε υπομονή. Νομίζω ότι η αρχή είναι λίγο δύσκολη μετά τη συνηθίζεις και τη διατροφη. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Καλημέρα!! Κορίτσια τι Ν πω...Όσο μπορείτε ξεκούραση!!μη το συζητάτε.. Δεν παίζουμε με αυτά Τ θέματα. 

Εγώ ξεκινάω δίαιτα για το ζάχαρο. Γτ ήταν οριακά. Κ βλέπουμε. Αν Θ χρειαστεί ινσουλίνη. 

Υπομονή κοριτσι μου,μια συνήθεια ειναι και η διατροφη. Βλεπω ομως απο πολλες κοπελες τρωνε κ κανενα γλυκακι δεν ειναι εντελως αυστηρα τα πράγματα. Θα ελέγχεις το σακχαρο απλα και θα προσεχεις.

Οι υπολοιπες κοιλιτσες τι κανουν?

Μιλαμε ρε κορίτσια μεγαλη δυσφορια μετα το φαγητο..δυσπεψια απιστευτη. Υποφερω μολις φαω κατι. Επισης επεστρεψε και η κουραση. Κουραζομαι πλεον πολυ πιο ευκολα. Την αλλη Πέμπτη εχω γιατρο,θα μου γραψει δοκιμασια γλυκοζης και αιματολογικές να δω που βρισκομαι 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@oneira_glyka ολα καλα θα ειναι με τη διατροφη. Στις αλλες εγκυμοσυνες ειχες θεμα; Κ εγω πριν ενα μηνα οριακα ημουν κ απο τοτε προσεχω τι τρωω. Στο νοσοκομειο που με κοιταγαν πιο σοβαρα ηταν μια χαρα το ζαχαρο μου. Θα ξανακανω την αλλη βδομαδα καμπυλη να δουμε τι γινεται...

@Nicol_ κανε πιο μικρα κ πολλα γευματα. Καμια σοδιτσα δοκιμασες αμα βοηθαει; Χαλια ειναι κ αυτο να μην τολμας να φας. Αντε Μαρτη ελα σε περιμενουμε με αγωνια χαχαχα.

Μια χαρα θα εισαι @palmoira. Νομιζω αφου δεν εκανες μεχρι την 24η βδομαδα περιδεση μετα δεν ειναι κ τοσο ασφαλης η διαδικασια...Μην χρειαστει σε καμια μας.  Τεσπα ολα καλα θα πανε, ξαπλα ,προγεστερονη κ θα τον πιασουμε τον Μαρτη.

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, evio είπε:

@oneira_glyka ολα καλα θα ειναι με τη διατροφη. Στις αλλες εγκυμοσυνες ειχες θεμα; Κ εγω πριν ενα μηνα οριακα ημουν κ απο τοτε προσεχω τι τρωω. Στο νοσοκομειο που με κοιταγαν πιο σοβαρα ηταν μια χαρα το ζαχαρο μου. Θα ξανακανω την αλλη βδομαδα καμπυλη να δουμε τι γινεται...

@Nicol_ κανε πιο μικρα κ πολλα γευματα. Καμια σοδιτσα δοκιμασες αμα βοηθαει; Χαλια ειναι κ αυτο να μην τολμας να φας. Αντε Μαρτη ελα σε περιμενουμε με αγωνια χαχαχα.

Μια χαρα θα εισαι @palmoira. Νομιζω αφου δεν εκανες μεχρι την 24η βδομαδα περιδεση μετα δεν ειναι κ τοσο ασφαλης η διαδικασια...Μην χρειαστει σε καμια μας.  Τεσπα ολα καλα θα πανε, ξαπλα ,προγεστερονη κ θα τον πιασουμε τον Μαρτη.

Καλημέρα!! σήμερα έχω γιατρό και θα μου πει να κάνω την καμπύλη ζαχάρου.πως είναι σαν διαδικασία και που την κάνατε? γίνεται και σε μικροβιολογικό σωστά?κι από κόστος??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , athinoulitsa είπε:

Καλημέρα!! σήμερα έχω γιατρό και θα μου πει να κάνω την καμπύλη ζαχάρου.πως είναι σαν διαδικασία και που την κάνατε? γίνεται και σε μικροβιολογικό σωστά?κι από κόστος??

Καλημέρα! Είναι πολύ απλή διαδικασία στο μικροβιολογικό. Πας νηστική και σου παίρνουν αίμα σε διαφορετικές χρονικές στιγμές αφού πιεις τη γλυκόζη που θα σου δώσουν. Απλά πρέπει να μείνεις στο μικροβιολογικό αρκετή ώρα. Συνήθως γράφουν την 2ωρη καμπύλη.

18 ώρες πρίν, evio είπε:

@oneira_glyka ολα καλα θα ειναι με τη διατροφη. Στις αλλες εγκυμοσυνες ειχες θεμα; Κ εγω πριν ενα μηνα οριακα ημουν κ απο τοτε προσεχω τι τρωω. Στο νοσοκομειο που με κοιταγαν πιο σοβαρα ηταν μια χαρα το ζαχαρο μου. Θα ξανακανω την αλλη βδομαδα καμπυλη να δουμε τι γινεται...

@Nicol_ κανε πιο μικρα κ πολλα γευματα. Καμια σοδιτσα δοκιμασες αμα βοηθαει; Χαλια ειναι κ αυτο να μην τολμας να φας. Αντε Μαρτη ελα σε περιμενουμε με αγωνια χαχαχα.

Μια χαρα θα εισαι @palmoira. Νομιζω αφου δεν εκανες μεχρι την 24η βδομαδα περιδεση μετα δεν ειναι κ τοσο ασφαλης η διαδικασια...Μην χρειαστει σε καμια μας.  Τεσπα ολα καλα θα πανε, ξαπλα ,προγεστερονη κ θα τον πιασουμε τον Μαρτη.

Καλημέρα! Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Ας κρατηθεί λιγάκι ακόμη σταθερός και θα φτάσουμε στο τέλος. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Υπομονή όσες είστε στο κρεβάτι/σπίτι, βοηθάει και ο καιρός έτσι που είναι χειμωνιάτικος και είναι ότι πρέπει για χουχούλιασμα στο σπίτι...

Στη Β επιπέδου μου μέτρησε τον τράχηλο στα 28,7 χιλιοστά, το οποίο είναι ψιλοορικό απότι διάβασα... αλλά η μέτρηση ήταν με τον υπέρηχο κοιλιακά και όχι κολπικά, οπότε μπορεί να μην είναι και τόσο ακριβές.

Θα πάω και στο γιατρό να μου μετρήσει τον τράχηλο, οπότε θα μου πει και αυτός. Πάντως και στις πιθανότητες που γράφει η Β επιπέδου για πρόωρο τοκετό, μου έβγαλε πριν τις 37 εβδομάδες πιθανότητα 1,3% αν θυμάμαι καλά....Αχ με βλέπω πάλι 40 εβδομάδων να περπατάω χιλιόμετρα μπας και κατέβει το μωρό και γεννήσω!

 

 


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Έκανα κ εγώ την Τρίτη την καμπύλη να δούμε τι γίνεται μιας κ δεν ξέρω τι συμβαίνει σε εμένα πια..  Τελικά δεν έχω ζάχαρο..  Το Σάββατο έχω επανάληψη στην Β επίπεδου κ μετά γιατρό να δούμε τι γίνεται!!! Όλα Θα πάνε καλά για όλες μας!!! Λίγο έμεινε..  Μόλις μπει ο Γενάρης μετράμε αντίστροφα!!!!! 

Εμείς τπτ δεν έχουμε ετοιμάσει..  Καροτσι θα πάω να κοιτάξω κάποια στιγμή τώρα που έκατσα..  Έκατσα από την δουλειά!! Νομίζω είναι σαν ψέμα..  Αλλά είναι πολύ ωραίο το χουχουλιασμα όπως λένε κ τα κορίτσια!!! Υπομονή Κορίτσια για όλες μαζί.. Όλα θα πάνε καλά.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι θέλοντας Κ μη κάνεις υπομονή με τη διατροφή.. Ακόμα θέμα δεν έχω Αλλά λόγω της προηγούμενης εγκυμοσύνης Π είχα τλκ θέλουμε Ν το προλάβουμε γτ οι τιμές ήταν οριακές..Κ μόνο αν προσεξω τη γλιτωνω..

Εγώ ήδη μετράω αντίστροφα..λόγω ανυπομονησίας δλδ...Χαχαχα..αν Κ από τις κλωτσιές Π τρώω καταλαβαίνω πως είναι με τα πόδια κάτω ακόμα..όχι ότι έχει σημασία γτ παω με καισαρική..Αλλά ελπίζω σε κανένα θαύμα Μέχρι Ν παω μαιευτήριο τσουπ μ έχει βγει Κ μ πει κου κου.. Χαχαχα..παλαβωσα..ντάξει γέρο Ν είναι..κ εννοείται Όπως είναι για το καλό Ν γεννηθεί..Τ λέω απλά γτ λίγο φοβάμαι πως Θ Είμαι με Την τομή το μωρό Κ τους μικρούς Ταρζάν...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Ναι θέλοντας Κ μη κάνεις υπομονή με τη διατροφή.. Ακόμα θέμα δεν έχω Αλλά λόγω της προηγούμενης εγκυμοσύνης Π είχα τλκ θέλουμε Ν το προλάβουμε γτ οι τιμές ήταν οριακές..Κ μόνο αν προσεξω τη γλιτωνω..

Εγώ ήδη μετράω αντίστροφα..λόγω ανυπομονησίας δλδ...Χαχαχα..αν Κ από τις κλωτσιές Π τρώω καταλαβαίνω πως είναι με τα πόδια κάτω ακόμα..όχι ότι έχει σημασία γτ παω με καισαρική..Αλλά ελπίζω σε κανένα θαύμα Μέχρι Ν παω μαιευτήριο τσουπ μ έχει βγει Κ μ πει κου κου.. Χαχαχα..παλαβωσα..ντάξει γέρο Ν είναι..κ εννοείται Όπως είναι για το καλό Ν γεννηθεί..Τ λέω απλά γτ λίγο φοβάμαι πως Θ Είμαι με Την τομή το μωρό Κ τους μικρούς Ταρζάν...

Καλημέρα! Με τη διατροφη μια χαρά θα τα πας. Θα βρεις τι συνδυασμοί σου ανεβάζουν και θα προσέχεις λίγο περισσότερο. Εμένα εδώ και κανενα μήνα έχει γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω. Το ειδαμε στον υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός ότι φταίει η μονοκερος μήτρα. Δεν έχει και πολύ χώρο να απλωθεί η κακομοίρα! Βέβαια και εγώ με καισαρικη θα πάω οπότε δεν έχει πολύ σημασία. Εσυ οντως με δυο παιδιά και μωρό θα χρειαστεις βοήθεια! Θα υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει σπίτι? Μαμα ή πεθερά? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!Πως ειστε? Να σας πω,νιωθετε συνεχεια τα μωρακια σας?Ενω καποιες μερες το νωθω πολυ εντονα,αλλες ειναι αρκετα ησυχος και προβληματιζομαι.. Χθες τον ενιωσα αλλα πιο ελαφρα και σημερα οχι ακομα. Ειμαστε στη φαση που πρεπει να το νιωθουμε εντονα?

Update..ενταξει ξυπνησε ο μικρος μου και αρχισε να κουνιεται :)

Ενα αγχος με τις κινησεις του το εχω παντως,αν ηρεμησει αρκετα αρχιζω και προβληματιζομαι

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! @Nicol_ κ εμενα μου εκανε μια τετοια πλακα χτες η μικρη κ κατααγχωθηκα. Αφου προσπαθησα με ποσους τροπους να την κανω να κουνηθει τελικα ηπια καφε κ αρχισε να κλωτσαει κ ηρεμησα. Δεν εισαι μονη σου σε αυτο το αγχος! Αμα ειναι να μας σκασουν το καταφερνουν μια χαρα.

@elge τελικα πηγες στον γιατρο σου; Η μετρηση του τραχηλου κοιλιακα δεν δινει σωστη εικονα. Παντως κ εμενα στην β επιπεδουν καλες σχετικα πιθανοτητες μου ειε δωσει για πριωρο τοκετο, ολα αυτα στατιστικα ειναι.

Κι εμενα στον τελευταιο υπερηχο με το κεφαλι κατω ηταν αλλα νομιζω ακομη κανει κωλοτουμπες. Τις γερες κλωτσιες τις νιωθω καθε μερα κ σε αλλο σημειο.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , evio είπε:

Καλημερα! @Nicol_ κ εμενα μου εκανε μια τετοια πλακα χτες η μικρη κ κατααγχωθηκα. Αφου προσπαθησα με ποσους τροπους να την κανω να κουνηθει τελικα ηπια καφε κ αρχισε να κλωτσαει κ ηρεμησα. Δεν εισαι μονη σου σε αυτο το αγχος! Αμα ειναι να μας σκασουν το καταφερνουν μια χαρα.

@elge τελικα πηγες στον γιατρο σου; Η μετρηση του τραχηλου κοιλιακα δεν δινει σωστη εικονα. Παντως κ εμενα στην β επιπεδουν καλες σχετικα πιθανοτητες μου ειε δωσει για πριωρο τοκετο, ολα αυτα στατιστικα ειναι.

Κι εμενα στον τελευταιο υπερηχο με το κεφαλι κατω ηταν αλλα νομιζω ακομη κανει κωλοτουμπες. Τις γερες κλωτσιες τις νιωθω καθε μερα κ σε αλλο σημειο.

ααχ ετσι ειναι..αλλες φορες δινει γερες και αλλες αφαντος ο μικρος..με παιδευει απο τωρα χαχα

  • Χαχα 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...