Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σασ ξέρει κάποια καλή ενδοκρινολόγο ;;; Αρχίζει τ4 γιατί βγήκε η tsh 2.95 και πρέπει να είναι κάτω από 2.50 και θέλω να την παρακολουθεί μια ενδοκρινολόγος γιατί έχει και ΣΠΩ . Όλες οι άλλες εξετάσεις όλες καλές. 

      Καλημέρα! Μπορώ να προτείνω τον δικό μου, Γ. Παπαγ..ιου, πηγαίνω χρονια και τον εμπιστεύομαι! Φτηνός δεν είναι βέβαια κι είναι στην Αθήνα, στο Μέγαρο μουσικής

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ετσι και εγώ palmoira καποια οπως καλλυντικα μωρου μεσω ιντερνετ και τα αλλα απο ενα το πολυ 2 μαγαζια. Εχω σημειωσει ήδη ποια θα παρω απο Λητω κ ποια απο mothercare μετα απο πολλες συμβουλες φίλων.  Τα αλλα ιντερνετ γιατί ειναι πολυ κοπος χωρίς λογο. Ευτυχως με κουνια λικνο στρωματακι κτλ εχουμε τελειώσει. Οποτε μενουν οι αγορες σε ρουχαλακια και λευκα ηδη τον Ιανουαριο. 

@Alex1989 δεν  ξερω αν εισαι απο Θεσ/Νικη δες την εταιρια afroline πολυ καλη εταιρεια με πολυ καλα προσιτα στρώματα. Εννοείται στελνουν σε ολη την Ελλάδα. Εμεις απο εκει πηραμε κ για εμας κ για το μωρο

Αν δεν επρεπε να περιμένω τις εκπτώσεις Ιανουαριου θα τα ειχα.παρει ηδη ολα..τοσο αγχωδης ειμαι χαχα.. Αν και δεν πρέπει βεβαια έχουμε χρονο. 

Ολα καλα εμεις εσυ πως εισαι? 

Στο πρώτο κ εγώ τα είχα όλα έτοιμα θυμάμαι τα Χριστούγεννα κ γεννουσα τέλος Φλεβάρη..  Τώρα που πάει Μάρτιο λέω έχω ακόμα... 

Καλά είμαι κ εγώ.. Δόξα το θεό!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ετσι και εγώ palmoira καποια οπως καλλυντικα μωρου μεσω ιντερνετ και τα αλλα απο ενα το πολυ 2 μαγαζια. Εχω σημειωσει ήδη ποια θα παρω απο Λητω κ ποια απο mothercare μετα απο πολλες συμβουλες φίλων.  Τα αλλα ιντερνετ γιατί ειναι πολυ κοπος χωρίς λογο. Ευτυχως με κουνια λικνο στρωματακι κτλ εχουμε τελειώσει. Οποτε μενουν οι αγορες σε ρουχαλακια και λευκα ηδη τον Ιανουαριο. 

@Alex1989 δεν  ξερω αν εισαι απο Θεσ/Νικη δες την εταιρια afroline πολυ καλη εταιρεια με πολυ καλα προσιτα στρώματα. Εννοείται στελνουν σε ολη την Ελλάδα. Εμεις απο εκει πηραμε κ για εμας κ για το μωρο

Αν δεν επρεπε να περιμένω τις εκπτώσεις Ιανουαριου θα τα ειχα.παρει ηδη ολα..τοσο αγχωδης ειμαι χαχα.. Αν και δεν πρέπει βεβαια έχουμε χρονο. 

Ολα καλα εμεις εσυ πως εισαι? 

Ρόδο μένω αλλά θα το κοιτάξω.  Να παραγγείλω ηλεκτρονικά. Γιατί στην Ρόδο τα καταστήματα είναι περιορισμένα και οι τιμές καταστημάτων πιο τσιμπιμενες. Το ίντερνετ με συμφέρει περισσότερο σε κάποια πράγματα.  Από καταστήματα έχουμε τα prenatal kai mothercare με βρεφικα,  δεν έχω πάει ακόμη  όμως τον άλλον μήνα.  Στα οrchestra που έριξα μια γρήγορη ματιά για βρεφικα  ρούχα δεν ενθουσιαστηκα.. ☺️  σε ευχαριστώ! 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Εμεις για στρώμα και υπόστρωμα καταλήξαμε Greco strom για την κούνια. Ήθελα κάτι καλό για την κούνια γιατί θα είναι για αρκετό καιρό και θεωρώ πολύ σημαντικό το στρώμα για την σωστή ανάπτυξη του μυοσκελετικου στα βρέφη, γι αυτό και στο λίκνο που θα μας δανείσουν θέλω να αλλάξω στρώμα. Όπως και να το κάνεις δυο παιδιά έχουν ήδη κοιμηθεί. Για το λίκνο επίσης Greco storm θα παραγγείλω. Με βόλεψε επίσης ότι το ΗΡΑ που παραγγείλαμε την κούνια συνεργάζεται με τη συγκεκριμένη εταιρεία οπότε δεν χρειάζεται να τρέχω σε άλλο μαγαζί. Παντως υπάρχουν πολλές εταιρείες με καλά στρώματα, να κοιτάξεις και τα υλικά που έχει το υπόστρωμα, να είναι πλενόμενα και να μην είναι μόνο με στεγνό καθάρισμα. 

Για εσωρουχακια και φορμάκια mothercare μου άρεσε πολύ η ποιότητα στα βαμβακερά τους, όπως για τα πετσετακια μου άρεσε η ποιότητα του Ζάρα home. Έχω πετσετες από το γάμο μου που μου έφεραν από τα Ζάρα και ακόμη είναι αφράτες όπως την πρώτη μέρα. Τα υπόλοιπα ΛΗΤΩ. Υπνόσακους θα μου δώσουν όπως και αρκετά ρουχαλάκια. Ενδοεπικοινωνία έχω διαλέξει, θα παραγγείλω μέσω Σκρουτζ. Όλα αυτά στις εκπτώσεις εννοειται. Καροτσι μου έχουν δώσει, μπανάκι επίσης, ριλαξ, καθισματάκι έξτρα για αυτοκίνητο. Γενικά ελάχιστα πράγματα χρειάζομαι. Καλλυντικα κτλ από φαρμακείο φίλης μου θα τα πάρω σε τιμή χονδρικής. Περιμένω να βρω ευκαιρία για παμπερς για να πάρω αρκετά! 

Αααα μόλις γύρισα από γιατρό! Όλα μια χαρά! 

  • Μου αρέσει 3

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Θα κοιτάξω και την συγκεκριμένη εταιρεία.  Σ ευχαριστώ. @palmoira  Να σε ρωτήσω κάτι άλλο;  Όταν λες υπόστρωμα εννοείς αυτό που αναφέρεται ως άνω στρώμα ασφαλείας; το λεγομενο για την αποφυγή του σύνδρομο αιφνιδιου  θανάτου,  που επιτρέπει  στο μωρό να αναπνέει  σε περίπτωση που γυρίσει μπρουμυτα; ή είναι ένα υπόστρωμα απλά προστστευτικο;  για να μη λερωνεται  το στρώμα;  είδα ενα ανωστρώμα τέτοιο ασφαλείας να διαφημίζει στο ίντερνετ μια γνωστή εταιρεία  κ σκέφτομαι  αν είναι απαραίτητο να το εχουμε


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, palmoira είπε:

Εμεις για στρώμα και υπόστρωμα καταλήξαμε Greco strom για την κούνια. Ήθελα κάτι καλό για την κούνια γιατί θα είναι για αρκετό καιρό και θεωρώ πολύ σημαντικό το στρώμα για την σωστή ανάπτυξη του μυοσκελετικου στα βρέφη, γι αυτό και στο λίκνο που θα μας δανείσουν θέλω να αλλάξω στρώμα. Όπως και να το κάνεις δυο παιδιά έχουν ήδη κοιμηθεί. Για το λίκνο επίσης Greco storm θα παραγγείλω. Με βόλεψε επίσης ότι το ΗΡΑ που παραγγείλαμε την κούνια συνεργάζεται με τη συγκεκριμένη εταιρεία οπότε δεν χρειάζεται να τρέχω σε άλλο μαγαζί. Παντως υπάρχουν πολλές εταιρείες με καλά στρώματα, να κοιτάξεις και τα υλικά που έχει το υπόστρωμα, να είναι πλενόμενα και να μην είναι μόνο με στεγνό καθάρισμα. 

Για εσωρουχακια και φορμάκια mothercare μου άρεσε πολύ η ποιότητα στα βαμβακερά τους, όπως για τα πετσετακια μου άρεσε η ποιότητα του Ζάρα home. Έχω πετσετες από το γάμο μου που μου έφεραν από τα Ζάρα και ακόμη είναι αφράτες όπως την πρώτη μέρα. Τα υπόλοιπα ΛΗΤΩ. Υπνόσακους θα μου δώσουν όπως και αρκετά ρουχαλάκια. Ενδοεπικοινωνία έχω διαλέξει, θα παραγγείλω μέσω Σκρουτζ. Όλα αυτά στις εκπτώσεις εννοειται. Καροτσι μου έχουν δώσει, μπανάκι επίσης, ριλαξ, καθισματάκι έξτρα για αυτοκίνητο. Γενικά ελάχιστα πράγματα χρειάζομαι. Καλλυντικα κτλ από φαρμακείο φίλης μου θα τα πάρω σε τιμή χονδρικής. Περιμένω να βρω ευκαιρία για παμπερς για να πάρω αρκετά! 

Αααα μόλις γύρισα από γιατρό! Όλα μια χαρά! 

Αα ειχες γιατρό σήμερα? ? Τελεια χαίρομαι που ολα ειναι καλα! Εγω πρέπει να περιμένω μεχρι 14 Ιανουαριου..πολυ μακρια.μου φαίνεται 

Palmoira και εγω ηθελα να σε ρωτησω τι ειναι το υποστρωμα που πηρες. Εκτος το στρωμα χρειάζεται και αυτό? Λικνο και εγω ειχα σκεφτεί να αλλαξω το στρωμα γιατι δεν μου γεμιζε το ματι αλλα απο τα Λητω μου ειπαν οτι ειναι καταλληλο για νεογνά.  

Υπνοσακο λετε να παρω?  Εννοω χρειάζεται υπνόσακος και.κουβερτα? Επισης δεν ξερω τι σοι κουβερτα.πρέπει να παρω εχει καποιες λεπτές και καποιες πιο χοντρες και μπερδεύτηκα.


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, evio είπε:

@February17 κ εγω στην ιδια φαση ειμαι , νομιζω εχουμε καιρο.

Το μονο που εχω αγορασει ειναι η πρωτη της φορεσια που θα βαλει στο νοσοκομειο.

Στο επομενο ραντεβου στον γιατρο θα ζητησω τη λιστα με τα πραγματα που θα χρειαστω για την βαλιτσα κ αναλογα θα ψωνισω. Ελπιζω να παρω κ το οκ να παμε μια μερα στα καταστηματα να δουμε καροτσι, κουνια κ καθισματακι αυτοκινητου. Καποια φορμακια κ κορμακια αγορασε ηδη η πεθερα κ θα δω κ αυτα που θα μας δανεισουν.

 

Θα γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο; γιατί μου είπαν ότι για μαιευτήριο χρειάζεται μόνο δικά σου πραγματα και ρουχαλακι για την έξοδο από το μαιευτήριο

On 27/12/2018 at 1:39 ΜΜ, palmoira είπε:

Εμένα μου έχουν δώσει ένα καροτσι 3 σε 1 της cam οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω. Η @Nicol_ έχει κάνει πολύ καλή έρευνα αγοράς για τα πάντα οπότε μπορεί να σου δώσει πληροφορίες! 

Χρόνια πολλά με υγεία! Να γεμίσουν τα σπίτια μας μπεμπακια! 

Τώρα βρήκα και εγώ ένα - cam 3/1 taski..το λάτρεψα.. μπροστά στα αλλά πολλά που έχω δει μου αρέσει πολύ.. ακόμα και το καινούριο το dinamicoδεν είναι τόσο καλο..

On 27/12/2018 at 3:44 ΜΜ, Nicol_ είπε:

Καλησπερα Margigo εμεις ψαξαμε παρα πολυ για καροτσι και η αληθεια ειναι οτι χανεσαι. Πρωτον αποφασισε τι αναγκες εχετε,θελετε καροτσι 3 σε 1 ή 2 σε 1? Εμεις θελουμε δυο σε ενα γιατι δεν θα χρειαστω πορτ μπεμπε.Καταλληξαμε στη μαρκα foppapedretti που ειναι καλη ποιοτικα και εχει καροτσια για ολα τα βαλαντια που λεμε.Μας αρεσαν και τα inglesina φυσικα αλλα ειναι πολυ ακριβα και δεν θελαμε να δωσουμε τοσα χρηματα.Επισης και τα peg perego μας αρεσαν. Εμεις θα παρουμε το foppapedretti bikini το βρηκαμε τωρα στις εκπτωσεις με 350 ευρω, θα βαλω και φωτο να το δεις. Σημασια εχει να μην ειναι πολυ βαρυ,να κλεινει ευκολα και να χωραει στο πορτμπαγκαζ του αυτοκινητου σας. 

Αυτο ειναι το καροτσι μας.Δεν εχει πορτ μπεμπε αποσπώμενο οπως σου ειπα απλα το ιδιο το καροτσι γινεται ετσι οταν ειναι νεογεννητο το μωρακι και ρυθμιζεται αλλιώς  οταν μεγαλωνει. 

14mdxco.jpg

Εμένα αυτό με ενοχλεί.οτι δεν έχει σταθερό πορτ μπεμπέ... ευχαριστώ για την συμβουλή... σκέφτομαι τελικά να πάρω ένα της cam(taski) χθες το είδα και η φίλη μου που το έχει λέει ότι αξίζει τα λεφτά..γύρο στα 420 χωρίς έκπτωση.. αλλά λέω να περιμένω μήπως το ρίξουν γιατί είναι προηγούμενη χρονιά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Margigo είπε:

Θα γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο; γιατί μου είπαν ότι για μαιευτήριο χρειάζεται μόνο δικά σου πραγματα και ρουχαλακι για την έξοδο από το μαιευτήριο

 

Ναι σε δημοσιο οποτε εχω να μαζεψω ολοκληρη προικα δικια μου κ του παιδιου. Θα δω κ την λιστα βεβαια. Εσυ στο ιδιωτικο λογικο ειναι να θελεις πιο λιγα, γι'αυτο τους πληρωνεις!

@palmoira ολα πανε καλα ετσι; Τι ωραια, ετσι να συνεχισεις!

Εγω επομενο ραντεβου εχω στις 8 κ μακαρι ολα να ειναι σταθερα μηπως κ βγω λιγακι για ψωνια κ κανα κομμωτηριο γιατι χαλια το μαλλι.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Margigo είπε:

Θα γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο; γιατί μου είπαν ότι για μαιευτήριο χρειάζεται μόνο δικά σου πραγματα και ρουχαλακι για την έξοδο από το μαιευτήριο

Τώρα βρήκα και εγώ ένα - cam 3/1 taski..το λάτρεψα.. μπροστά στα αλλά πολλά που έχω δει μου αρέσει πολύ.. ακόμα και το καινούριο το dinamicoδεν είναι τόσο καλο..

Εμένα αυτό με ενοχλεί.οτι δεν έχει σταθερό πορτ μπεμπέ... ευχαριστώ για την συμβουλή... σκέφτομαι τελικά να πάρω ένα της cam(taski) χθες το είδα και η φίλη μου που το έχει λέει ότι αξίζει τα λεφτά..γύρο στα 420 χωρίς έκπτωση.. αλλά λέω να περιμένω μήπως το ρίξουν γιατί είναι προηγούμενη χρονιά

Εννοειται εσυ θα επιλεξεις αυτο που σας βολευει.Εγω οπως σου ειπα εχω λικνο οποτε δεν θελω και πορτ μπεμπε.Παντως σιγουρα απο Ιανουαριο θα εχει εκπτωσεις οποτε μπορει να το βρεις πιο φθηνο


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Τέλεια! Θα κοιτάξω και την συγκεκριμένη εταιρεία.  Σ ευχαριστώ. @palmoira  Να σε ρωτήσω κάτι άλλο;  Όταν λες υπόστρωμα εννοείς αυτό που αναφέρεται ως άνω στρώμα ασφαλείας; το λεγομενο για την αποφυγή του σύνδρομο αιφνιδιου  θανάτου,  που επιτρέπει  στο μωρό να αναπνέει  σε περίπτωση που γυρίσει μπρουμυτα; ή είναι ένα υπόστρωμα απλά προστστευτικο;  για να μη λερωνεται  το στρώμα;  είδα ενα ανωστρώμα τέτοιο ασφαλείας να διαφημίζει στο ίντερνετ μια γνωστή εταιρεία  κ σκέφτομαι  αν είναι απαραίτητο να το εχουμε

Εννοώ το κάλυμμα του στρώματος που βγαίνει και πλένεται. Μάλλον κακώς το έγραψα υπόστρωμα. Το έχω δει και εγώ αυτό το υπόστρωμα αλλά δεν νομίζω ότι θα το πάρω. Το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου δυστυχώς είναι αδιευκρίνιστης αιτιολογίας...Αυτό που διάβασα είναι ότι τα νεογέννητα κοιμούνται πάντα ανάσκελα και ότι είναι πολύ δύσκολο να γυρίσουν μπρούμυτα. Είναι μάλιστα σημείο που οι αναπτυξιολόγοι λένε ότι συμβαίνει 4-7 μηνών. Ο μόνος κίνδυνος είναι να καλυφθεί το πρόσωπο από κάτι βαρύ που δεν θα μπορεί το μωρό από μόνο του να γυρίσει το κεφαλάκι του και να πάρει αέρα. Απαγορεύονται λοιπόν βαριές κουβέρτες ή παπλώματα σε νεογέννητα όπως επίσης και μαξιλάρια. Επίσης διακοσμητικά μέσα στο κρεβάτι κτλ. Γι αυτό @Nicol_ θα σου πρότεινα ή υπνόσακο ή ελαφριές κουβερτούλες για αρχή  που δεν θα έχουν πολύ βάρος. Καλύτερα να το σκεπάζεις με 2 ελαφριές που θα μπορεί να γυρίζει το κεφαλάκι του παρα μία πολύ βαριά. Υπνόσακο μπορείς να πάρεις έναν για αρχή και βλέπεις εάν θα σε βολέψει. Παρε κάποιον γνωστής εταιρείας που θα αναφέρει τα tog αναλογα με τη θερμοκρασία του σπιτιού σου και που γράφουν τι πρέπει να φοράει το μωρό από μέσα. Γενικά θέλει μια προσοχή η ζέστη γιατί και δυσφορία προκαλεί στα μωράκια αλλά και δυσκολίες στην αναπνοή. @evio στο δημόσιο θα πρέπει να πάρεις τα πάντα μαζί σου. Το ξέρω από την κουμπάρα μου. Ρουχαλάκια,εσωρουχακια,καλλυντικά,πετσετες, πάνες...Όλα! Εκεί πραγματικά έχεις βαλίτσα να ετοιμάσεις. Εμεις στα ιδιωτικά δεν χρειαζόμαστε τίποτε εκτός από τα ρουχαλάκια που θα το πάρουμε από το μαιευτήριο. 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , palmoira είπε:

Εννοώ το κάλυμμα του στρώματος που βγαίνει και πλένεται. Μάλλον κακώς το έγραψα υπόστρωμα. Το έχω δει και εγώ αυτό το υπόστρωμα αλλά δεν νομίζω ότι θα το πάρω. Το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου δυστυχώς είναι αδιευκρίνιστης αιτιολογίας...Αυτό που διάβασα είναι ότι τα νεογέννητα κοιμούνται πάντα ανάσκελα και ότι είναι πολύ δύσκολο να γυρίσουν μπρούμυτα. Είναι μάλιστα σημείο που οι αναπτυξιολόγοι λένε ότι συμβαίνει 4-7 μηνών. Ο μόνος κίνδυνος είναι να καλυφθεί το πρόσωπο από κάτι βαρύ που δεν θα μπορεί το μωρό από μόνο του να γυρίσει το κεφαλάκι του και να πάρει αέρα. Απαγορεύονται λοιπόν βαριές κουβέρτες ή παπλώματα σε νεογέννητα όπως επίσης και μαξιλάρια. Επίσης διακοσμητικά μέσα στο κρεβάτι κτλ. Γι αυτό @Nicol_ θα σου πρότεινα ή υπνόσακο ή ελαφριές κουβερτούλες για αρχή  που δεν θα έχουν πολύ βάρος. Καλύτερα να το σκεπάζεις με 2 ελαφριές που θα μπορεί να γυρίζει το κεφαλάκι του παρα μία πολύ βαριά. Υπνόσακο μπορείς να πάρεις έναν για αρχή και βλέπεις εάν θα σε βολέψει. Παρε κάποιον γνωστής εταιρείας που θα αναφέρει τα tog αναλογα με τη θερμοκρασία του σπιτιού σου και που γράφουν τι πρέπει να φοράει το μωρό από μέσα. Γενικά θέλει μια προσοχή η ζέστη γιατί και δυσφορία προκαλεί στα μωράκια αλλά και δυσκολίες στην αναπνοή. @evio στο δημόσιο θα πρέπει να πάρεις τα πάντα μαζί σου. Το ξέρω από την κουμπάρα μου. Ρουχαλάκια,εσωρουχακια,καλλυντικά,πετσετες, πάνες...Όλα! Εκεί πραγματικά έχεις βαλίτσα να ετοιμάσεις. Εμεις στα ιδιωτικά δεν χρειαζόμαστε τίποτε εκτός από τα ρουχαλάκια που θα το πάρουμε από το μαιευτήριο. 

Ευχαριστώ πολυ palmoira μου με βόηθησες πολυ!  ❤❤❤


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ευχαριστώ πολυ palmoira μου με βόηθησες πολυ!  ❤❤❤

Εννοειται μην πάρεις άλλο στρώμα για το λίκνο σου. Και εμένα εάν ήταν καινούργιο δεν θα το άλλαζα! Το ξέχασα να στο γράψω πριν!!

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, palmoira είπε:

Εννοώ το κάλυμμα του στρώματος που βγαίνει και πλένεται. Μάλλον κακώς το έγραψα υπόστρωμα. Το έχω δει και εγώ αυτό το υπόστρωμα αλλά δεν νομίζω ότι θα το πάρω. Το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου δυστυχώς είναι αδιευκρίνιστης αιτιολογίας...Αυτό που διάβασα είναι ότι τα νεογέννητα κοιμούνται πάντα ανάσκελα και ότι είναι πολύ δύσκολο να γυρίσουν μπρούμυτα. Είναι μάλιστα σημείο που οι αναπτυξιολόγοι λένε ότι συμβαίνει 4-7 μηνών. Ο μόνος κίνδυνος είναι να καλυφθεί το πρόσωπο από κάτι βαρύ που δεν θα μπορεί το μωρό από μόνο του να γυρίσει το κεφαλάκι του και να πάρει αέρα. Απαγορεύονται λοιπόν βαριές κουβέρτες ή παπλώματα σε νεογέννητα όπως επίσης και μαξιλάρια. Επίσης διακοσμητικά μέσα στο κρεβάτι κτλ. Γι αυτό @Nicol_ θα σου πρότεινα ή υπνόσακο ή ελαφριές κουβερτούλες για αρχή  που δεν θα έχουν πολύ βάρος. Καλύτερα να το σκεπάζεις με 2 ελαφριές που θα μπορεί να γυρίζει το κεφαλάκι του παρα μία πολύ βαριά. Υπνόσακο μπορείς να πάρεις έναν για αρχή και βλέπεις εάν θα σε βολέψει. Παρε κάποιον γνωστής εταιρείας που θα αναφέρει τα tog αναλογα με τη θερμοκρασία του σπιτιού σου και που γράφουν τι πρέπει να φοράει το μωρό από μέσα. Γενικά θέλει μια προσοχή η ζέστη γιατί και δυσφορία προκαλεί στα μωράκια αλλά και δυσκολίες στην αναπνοή. @evio στο δημόσιο θα πρέπει να πάρεις τα πάντα μαζί σου. Το ξέρω από την κουμπάρα μου. Ρουχαλάκια,εσωρουχακια,καλλυντικά,πετσετες, πάνες...Όλα! Εκεί πραγματικά έχεις βαλίτσα να ετοιμάσεις. Εμεις στα ιδιωτικά δεν χρειαζόμαστε τίποτε εκτός από τα ρουχαλάκια που θα το πάρουμε από το μαιευτήριο. 

Ευχαριστω πολύ :)

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2018 at 5:07 ΜΜ, palmoira είπε:

Εμεις για στρώμα και υπόστρωμα καταλήξαμε Greco strom για την κούνια. Ήθελα κάτι καλό για την κούνια γιατί θα είναι για αρκετό καιρό και θεωρώ πολύ σημαντικό το στρώμα για την σωστή ανάπτυξη του μυοσκελετικου στα βρέφη, γι αυτό και στο λίκνο που θα μας δανείσουν θέλω να αλλάξω στρώμα. Όπως και να το κάνεις δυο παιδιά έχουν ήδη κοιμηθεί. Για το λίκνο επίσης Greco storm θα παραγγείλω. Με βόλεψε επίσης ότι το ΗΡΑ που παραγγείλαμε την κούνια συνεργάζεται με τη συγκεκριμένη εταιρεία οπότε δεν χρειάζεται να τρέχω σε άλλο μαγαζί. Παντως υπάρχουν πολλές εταιρείες με καλά στρώματα, να κοιτάξεις και τα υλικά που έχει το υπόστρωμα, να είναι πλενόμενα και να μην είναι μόνο με στεγνό καθάρισμα. 

Για εσωρουχακια και φορμάκια mothercare μου άρεσε πολύ η ποιότητα στα βαμβακερά τους, όπως για τα πετσετακια μου άρεσε η ποιότητα του Ζάρα home. Έχω πετσετες από το γάμο μου που μου έφεραν από τα Ζάρα και ακόμη είναι αφράτες όπως την πρώτη μέρα. Τα υπόλοιπα ΛΗΤΩ. Υπνόσακους θα μου δώσουν όπως και αρκετά ρουχαλάκια. Ενδοεπικοινωνία έχω διαλέξει, θα παραγγείλω μέσω Σκρουτζ. Όλα αυτά στις εκπτώσεις εννοειται. Καροτσι μου έχουν δώσει, μπανάκι επίσης, ριλαξ, καθισματάκι έξτρα για αυτοκίνητο. Γενικά ελάχιστα πράγματα χρειάζομαι. Καλλυντικα κτλ από φαρμακείο φίλης μου θα τα πάρω σε τιμή χονδρικής. Περιμένω να βρω ευκαιρία για παμπερς για να πάρω αρκετά! 

Αααα μόλις γύρισα από γιατρό! Όλα μια χαρά! 

Τελειαα!δόξα τω Θεώ!! Πόσο ζυγίζει το μικρούλι μας??? 

Κορίτσια εγώ από καρότσι έχω. Πήρα μια καλαθουνα τώρα στο τρίτο από γνωστό μας Γτ δε με βολευε του καροτσιού στα άλλα δύο. Κ πρώτα Ο Θεός Μόλις φύγει από κρεβατοκάμαρα Θ κοιμάται για λίγο στο σαλόνι στο παρκοκρεβατο, μέχρι Ν δούμε πως Θ βολευτούν Κ τα τρία στο παιδικό Γτ είναι μικρό..ανάλογα δλδ την ωριμότητα του μεγάλου για τις επιλογές ως προς τον ύπνο Τ. Από ρουχα Δεν αγόρασα κάτι..Από καλλυντικά ήδη έχω του μικρού, Κ πλέον έχω από πολλές Κ διαφορες εταιρείες.. Γτ οι γιαγιάδες προμηθεύουν καλα..Χαχαχα..Τώρα Π Θ γίνουν τρία Τ κωλαράκια χαχαχα... Τι λέω Θεέ Μ.. σαμπουάν τρελαίνομαι Γαία φρεζιντερμ. Αλλά Κ της φαρμασεπτ πολύ ωραίο. Για συγκαμα μονο όταν χρειαζόταν έβαζα Κ χρησιμοποιουσα ή φρεζιντερμ ή σουντοκριμ..απέφευγα όμως αν δεν χρειάζεται Γτ δεν υπηρχε λόγος. Για το μπανακι Κ της mustela είναι τέλειο το αφρόλουτρο. Για μασαζακι γαλάκτωμα χρησιμοποιουσα φρεζιντερμ Αλλά η μυρωδιά δε με τρελαινε..έχετε κατά νου κανένα? Μας είχαν δώσει ένα δείγμα κάποτε τέλειο Αλλά Μ διαφευγει. Υπνοσακο δεν έβαλα σε κανένα τους γτ με τις κουβερτούλες δεν ξεσκεπαζονταν. Κ κουβερτούλα απλη..Όχι καμία χοντρή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι της pharmasept αφρόλουτρο και θέλω να πάρω δειγματακια weleda για αλλαγή πάνας και κρέμα σώματος. Σίγουρα για τις βόλτες μας εξω αφρό καθαρισμού frezyderm, έχω δει από μαμάδες ότι είναι πολύ πρακτικό. Για πάνες θα ξεκινήσω με pampers και θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμασω και τις pufies. Αυτό που μου λένε όλοι είναι ότι καμία φορά σε καθοδηγεί το μωρό σε όλα αυτά.

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...