Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Όνομα μωρού


Smile77

Recommended Posts

Γειά σας!           Είμαι νέα στο φόρουμ και χρειάζομαι βοήθεια. Ψάχνουνε όνομα για την κόρη μας. Μας αρέσουν και αρχαία ελληνικά  ονόματα όπως τα Αθηνά και Άρτεμις. Αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να επιλέξουμε τέτοια ονόματα, διότι ζούμε στο εξωτερικό και δεν θα μπορούν όλοι να τα προφέρουν καλά. Σκεφτήκαμε το Έλενα και Αιμιλία. Ποιό σας αρέσει; Μπορείτε να προτείνετε και κάποιο άλλο που να είναι εύηχο και εύκολο στην προφορά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι θα σ πρότεινα το  Ελενα ή κατι αντίστοιχο... Ωραία τα αρχαία ονόματα αλλα πηξαμε ρε παιδακι μου... Φαντασου εγω που ειχα ορκιστει να βαφτισω τ κορη μ Αφροδίτη ή Αριαδνη, οταν δουλεψα σε σχολειο και ειδα πως σε κάθε ταξη υπηρχαν 2-3 Αφροδίτες,  Δαναες κλπ και καμια Κατερίνα ή Σταυρούλα, αναθεωρησα! 

Να τη χαιρεστε παρεπιπτοντως! :)

  • Χαχα 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Smile77 είπε:

Γειά σας!           Είμαι νέα στο φόρουμ και χρειάζομαι βοήθεια. Ψάχνουνε όνομα για την κόρη μας. Μας αρέσουν και αρχαία ελληνικά  ονόματα όπως τα Αθηνά και Άρτεμις. Αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να επιλέξουμε τέτοια ονόματα, διότι ζούμε στο εξωτερικό και δεν θα μπορούν όλοι να τα προφέρουν καλά. Σκεφτήκαμε το Έλενα και Αιμιλία. Ποιό σας αρέσει; Μπορείτε να προτείνετε και κάποιο άλλο που να είναι εύηχο και εύκολο στην προφορά;

κ τα δυο ονοματα ειναι πολυ ομορφα,δ μπορω να τα ξεχωρισω

το αθηνα ισως να μην ειναι κ τοσο δυσκολο στην προφορα,εξαρταται κ σε ποια χωρα

υπαρχουν αρκετα αρχαια ονοματα που χρησιμοποιουν κ ξενοι.χλοη,φοιβη,πηνελοπη

εξαρταται τι αρεσει σε εσας.πχ εγω θα ηθελα να εχει γιορτη κ αλλη εποχη απο τα γενεθλια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!    

Τα ονόματα που προτείνατε είναι ωραία. 

 Το όνομα Αθηνά μας αρέσει. Αλλά ζούμε στη Γερμανία και δυστυχώς οι Γερμανοί δεν μπορούν να προφέρουν καλά το θ. Στα λατινικά  θα γράφαμε Athina και θα διάβαζαν το θ ως τ. Γι’ αυτό το απορρίψαμε. 

Το όνομα Έλενα πίστευα ότι ως παραλλαγή του Ελένη γιορτάζει μόνο στις 21.05. Σύμφωνα με τον ορθόδοξο συναξαριστή που συμβουλεύτηκα υπάρχει και μια οσία Έλενα που γιορτάζει στις 28.05.

Το όνομα Αιμιλία σας φαίνεται αρκετά σύγχρονο για ένα κορίτσι ή παλιομοδίτικο; Το βρίσκετε δύσκολο στην προφορά;

 

Link to comment
Share on other sites

το αιμιλια μου αρεσει,ειναι γλυκο,δ το θεωρω βαρυ.κ μου αρεσει κ κ με τον τονο στο δευτερο ι

κ το θαλεια μ αρεσει αλλα επειδη φανταστηκα να το φωναζουν ταλία δ το προτεινα

παρα πολυ μου αρεσουν κ τα ζωη κ εμμελεια οπου στο δευτερο θα εχετε ενα υποκοριστικο εμμα,εμμυ για οσους δυσκολευονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Smile77 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!    

Τα ονόματα που προτείνατε είναι ωραία. 

 Το όνομα Αθηνά μας αρέσει. Αλλά ζούμε στη Γερμανία και δυστυχώς οι Γερμανοί δεν μπορούν να προφέρουν καλά το θ. Στα λατινικά  θα γράφαμε Athina και θα διάβαζαν το θ ως τ. Γι’ αυτό το απορρίψαμε. 

Το όνομα Έλενα πίστευα ότι ως παραλλαγή του Ελένη γιορτάζει μόνο στις 21.05. Σύμφωνα με τον ορθόδοξο συναξαριστή που συμβουλεύτηκα υπάρχει και μια οσία Έλενα που γιορτάζει στις 28.05.

Το όνομα Αιμιλία σας φαίνεται αρκετά σύγχρονο για ένα κορίτσι ή παλιομοδίτικο; Το βρίσκετε δύσκολο στην προφορά;

 

Να σας ζήσει η μικρή. Το Αθηνά είναι δύσκολο να το προφέρουν ακόμα και οι αγγλόφωνοι που λένε το θ (το προφέρουν Αθήνα). Το Αιμίλια είναι πολύ ωραίο! Με αυτόν τον τονισμό για εμένα είναι ακόμα καλύτερο από το Αιμιλία.  Ένα αρχαίο που είναι σχετικά εύκολο για το εξωτερικό είναι το Ηλέκτρα (πώς προφέρουν στην Γερμανία την Κάρμεν Ηλέκτρα;). 

Από την άλλη αν σας αρέσει τόσο το Αθηνά επιλέξτε το. Και ας την φωνάζουν οι Γερμανοί καπως αλλιώς (Νίνα ίσως;). 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!κ εγώ κορίτσι έχω ,έτσι μου είπαν στην Αυχενική κ το όνομα το είχα σκεφτεί από τον 2ο γιο μιας Κ το είχα τάξει αν είναι κορίτσι,τελικά ήρθε το 3ο παιδάκι κ είναι κορίτσι αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς ήθελα κ ενα ουδέτερο,αποφάσισα να το την βγάλω ΑΝΝΑ,γιορτάζει στις 9 Δεκεμβρίου Κ των Μάιο αλλά δεν θυμάμαι την ημερομηνία.

Τώρα μεταξύ της αιμιλιας κ της Αθήνα το πρώτο είναι πιο ωραίο,κ την φωνάζεις και εμιλι,μίλι αυτά έχω ακούσει από γνωστό που έχει το ίδιο όνομα.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! 

ζουζούνα να σας ζήσει και η μικρή σας. Και Άννα είναι ωραίο.

Το Αθηνά πρέπει λόγω της προφοράς να το απορρίψουμε. Ποιό σας αρέσει περισσότερο, Έλενα ή Αιμιλία; 

Μπορείτε να προτείνετε και ονόματα που να μην είναι απαραίτητα αρχαία ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...