Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Περιδεση τραχηλου


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα .Πώς είστε?τελικά εκανα υστεροσκόπηση καο φάνηκε οτι εχω πολύ μαλακο τράχηλο.Ο γιατρός μ μιλησε για ξάπλα και προληπτική περιδεση οπωσδηποτε.Ενω το περιμενα απογοητεύτηκα.Εχουν ξ2κινησει τώρα οι φοβίες μου μήπως δεν ξαναμείνω εγκυος λόγω της χοριοαμνιονιτιδας ή το ξαναπαθω.Επισης ξεχασα να σας πω οτι οταν εχασα τη μπεμπα μου ενω η βιοψια του πλςκουντα εδειξε μολυνση οι καλλιεργειες εβγαιναν αρνητικες.Σε καποιο αλλο θεμα ειχα διαβασει για μοριακο ελεγχω ενδομητριου π καναν καποια κοριτσια καο ενω οι καλλιεργειες ήταν αρνητικες τελικα βρηκαβ μικρόβιο.Ρωτησαβ τον γιατρι μου καο μ ειπε οτι με τόσες αντιβιωσεις που πήρα ενδοφλεβια σκοτωθηκαν όλα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Κοριτσια καλησπερα .Πώς είστε?τελικά εκανα υστεροσκόπηση καο φάνηκε οτι εχω πολύ μαλακο τράχηλο.Ο γιατρός μ μιλησε για ξάπλα και προληπτική περιδεση οπωσδηποτε.Ενω το περιμενα απογοητεύτηκα.Εχουν ξ2κινησει τώρα οι φοβίες μου μήπως δεν ξαναμείνω εγκυος λόγω της χοριοαμνιονιτιδας ή το ξαναπαθω.Επισης ξεχασα να σας πω οτι οταν εχασα τη μπεμπα μου ενω η βιοψια του πλςκουντα εδειξε μολυνση οι καλλιεργειες εβγαιναν αρνητικες.Σε καποιο αλλο θεμα ειχα διαβασει για μοριακο ελεγχω ενδομητριου π καναν καποια κοριτσια καο ενω οι καλλιεργειες ήταν αρνητικες τελικα βρηκαβ μικρόβιο.Ρωτησαβ τον γιατρι μου καο μ ειπε οτι με τόσες αντιβιωσεις που πήρα ενδοφλεβια σκοτ

 

Καλησπέρα στην έγκυμοσυνη έκανες καλλιέργειες κ βγαίναν αρνητικές?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ilios είπε:

Καλησπέρα στην έγκυμοσυνη έκανες καλλιέργειες κ βγαίναν αρνητικές?

Καλησπέρα.Εκανα μονο μια φορα ήταν αρνητικη.Το ιδιο και στα ουρα.Βγηκε ομως αρνητικη κ η καλλιεργεια που μ καναν στο νοσοκομειο οταν εχασα τη μπεμπα κι ενψ ειχα λευκα και crp στα υψη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπερα.

αν και εχει περασει καιρος που συζητατε για υην περιδεση, θε ηθελα τη βοηθεια σας.

εγω εχασα το πρωτο μου μωρο στις 20 εβδομαδες, 7 μερες μετα απο αμνιοπαρακεντιση και συσπασεις της μητρας. Ειπε ο γιατρος οτι ανοιξε ο τραχηλος λογω των συσπασεσων που προκληθηκαν απο την αμνιοπαρακεντηαη. Μετα μπηκαν μικροβια και ξεκινησε ο τοκετος( ποτε δεν αυξηθηκε η crp μου)

Μου ειπε οτι ισως σε επομενη κυηση να κανω περιδεση. Απο τη μια φοβαμαι μη χασω ξανα το μωρο μου, απο την αλλη φοβαμαι την περιδεση μην παθω λοιμωξη και χασω το μωρο. Φοβαμαι τις αντιβιωσεις κατα τη διαρκεια της κυησης! Και τα φαρμακα γενικα.

αλλοι παλι λενε οτι η προγεστερονη μονο αρκει!

Με περιδεση δε πρεπει να εισαι και ξαπλα στο κρεβατι; Μεχρι ποτε; Ποτε την κοβεις; Και καθε μηνα αντιβιωση; Και με τη δουλεια τι κανεις;

φοβαμαι κοριτσια!! Δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο! 

Προγεστερονη και υπερηχος καθε 10 μερες ή περιδεση & αντιβιωση;

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angel2019 είπε:

Κοριτσια καλησπερα.

αν και εχει περασει καιρος που συζητατε για υην περιδεση, θε ηθελα τη βοηθεια σας.

εγω εχασα το πρωτο μου μωρο στις 20 εβδομαδες, 7 μερες μετα απο αμνιοπαρακεντιση και συσπασεις της μητρας. Ειπε ο γιατρος οτι ανοιξε ο τραχηλος λογω των συσπασεσων που προκληθηκαν απο την αμνιοπαρακεντηαη. Μετα μπηκαν μικροβια και ξεκινησε ο τοκετος( ποτε δεν αυξηθηκε η crp μου)

Μου ειπε οτι ισως σε επομενη κυηση να κανω περιδεση. Απο τη μια φοβαμαι μη χασω ξανα το μωρο μου, απο την αλλη φοβαμαι την περιδεση μην παθω λοιμωξη και χασω το μωρο. Φοβαμαι τις αντιβιωσεις κατα τη διαρκεια της κυησης! Και τα φαρμακα γενικα.

αλλοι παλι λενε οτι η προγεστερονη μονο αρκει!

Με περιδεση δε πρεπει να εισαι και ξαπλα στο κρεβατι; Μεχρι ποτε; Ποτε την κοβεις; Και καθε μηνα αντιβιωση; Και με τη δουλεια τι κανεις;

φοβαμαι κοριτσια!! Δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο! 

Προγεστερονη και υπερηχος καθε 10 μερες ή περιδεση & αντιβιωση;

 

Εχασα το μωρο απο αμνιοπαρακέντηση και τώρα είμαι παλι έγκυος και δεν Εχω κάνει περίδεση δεν νομιζω οτι παιζει ρολο ο τράχηλος σε αυτό που έγινε και με τις συσπάσεις ο σάκος σου έσπασε δεν σου άνοιξε ο τράχηλος τέλος πάντων αν χρειαστεί όντως να κανείς περίδεση μην φοβάσαι δεν είναι κάτι απλα θέλει καλό γιατρό και να κανεις κάποιες καλλιεργειες στην εγκυμοσύνη μην φοβάσαι ξάπλα απο οτι ξέρω ναι χρειαζεται και νομιζω απο την ωρα που κανεις την περίδεση έως και το τέλος επίσης καμία δεν επαθε κάτι με τις αντιβιωσεις


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Εχασα το μωρο απο αμνιοπαρακέντηση και τώρα είμαι παλι έγκυος και δεν Εχω κάνει περίδεση δεν νομιζω οτι παιζει ρολο ο τράχηλος σε αυτό που έγινε και με τις συσπάσεις ο σάκος σου έσπασε δεν σου άνοιξε ο τράχηλος τέλος πάντων αν χρειαστεί όντως να κανείς περίδεση μην φοβάσαι δεν είναι κάτι απλα θέλει καλό γιατρό και να κανεις κάποιες καλλιεργειες στην εγκυμοσύνη μην φοβάσαι ξάπλα απο οτι ξέρω ναι χρειαζεται και νομιζω απο την ωρα που κανεις την περίδεση έως και το τέλος επίσης καμία δεν επαθε κάτι με τις αντιβιωσεις

Ποσων εβδομαδων είσαι τωρα; Ολα καλα με την εγκυμοσύνη σου;;

Συζήτησες με το γιατρο σου για περισεση και δεν κανατε ή σου είπε δε χρειαζεται;

ναι ξερω. Πολλα κοριτσια εκαναν και μετα κανουν καλ/ες και προληπτικά αντιβιωση μια φορα το μηνα. Και ξαπλα!

μακαρι να πανε καλα ολα με το μωρακι σου!

να παρουμε και εμεις σειρα σιγα σιγα!

σε ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angel2019 είπε:

Ποσων εβδομαδων είσαι τωρα; Ολα καλα με την εγκυμοσύνη σου;;

Συζήτησες με το γιατρο σου για περισεση και δεν κανατε ή σου είπε δε χρειαζεται;

ναι ξερω. Πολλα κοριτσια εκαναν και μετα κανουν καλ/ες και προληπτικά αντιβιωση μια φορα το μηνα. Και ξαπλα!

μακαρι να πανε καλα ολα με το μωρακι σου!

να παρουμε και εμεις σειρα σιγα σιγα!

σε ευχαριστω για την απαντηση

Τωρα είμαι 21+2 εβδομάδων αγάπη μου ο τράχηλος μου έχει έλεγχε δυο φορες και είναι τελειος  ναι προς το παρόν είναι όλα καλά δόξα τον Θεό και την Παναγια κορίτσι μου δεν έχουμε συζητήσει για περίδεση αυτος είναι άλλος γιατρός εμένα κορίτσι έγιναν αλλά πραγματα δεν έφταιγε ο τράχηλος είχα θρομβοφιλια και δεν το ήξερα μετα εσπασε ο σάκος και ετσι έγινε οτι έγινε τώρα προσέχουμε αλλά πραγματα με τον γιατρό και φυσικά Οχι τον ίδιο γιατρό έτσι


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Τωρα είμαι 21+2 εβδομάδων αγάπη μου ο τράχηλος μου έχει έλεγχε δυο φορες και είναι τελειος  ναι προς το παρόν είναι όλα καλά δόξα τον Θεό και την Παναγια κορίτσι μου δεν έχουμε συζητήσει για περίδεση αυτος είναι άλλος γιατρός εμένα κορίτσι έγιναν αλλά πραγματα δεν έφταιγε ο τράχηλος είχα θρομβοφιλια και δεν το ήξερα μετα εσπασε ο σάκος και ετσι έγινε οτι έγινε τώρα προσέχουμε αλλά πραγματα με τον γιατρό και φυσικά Οχι τον ίδιο γιατρό έτσι

Να σου πανε ολα καλα μεχρι το τέλος!!

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2019 at 2:35 AM, Angel2019 said:

Κοριτσια καλησπερα.

αν και εχει περασει καιρος που συζητατε για υην περιδεση, θε ηθελα τη βοηθεια σας.

εγω εχασα το πρωτο μου μωρο στις 20 εβδομαδες, 7 μερες μετα απο αμνιοπαρακεντιση και συσπασεις της μητρας. Ειπε ο γιατρος οτι ανοιξε ο τραχηλος λογω των συσπασεσων που προκληθηκαν απο την αμνιοπαρακεντηαη. Μετα μπηκαν μικροβια και ξεκινησε ο τοκετος( ποτε δεν αυξηθηκε η crp μου)

Μου ειπε οτι ισως σε επομενη κυηση να κανω περιδεση. Απο τη μια φοβαμαι μη χασω ξανα το μωρο μου, απο την αλλη φοβαμαι την περιδεση μην παθω λοιμωξη και χασω το μωρο. Φοβαμαι τις αντιβιωσεις κατα τη διαρκεια της κυησης! Και τα φαρμακα γενικα.

αλλοι παλι λενε οτι η προγεστερονη μονο αρκει!

Με περιδεση δε πρεπει να εισαι και ξαπλα στο κρεβατι; Μεχρι ποτε; Ποτε την κοβεις; Και καθε μηνα αντιβιωση; Και με τη δουλεια τι κανεις;

φοβαμαι κοριτσια!! Δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο! 

Προγεστερονη και υπερηχος καθε 10 μερες ή περιδεση & αντιβιωση;

 

Έκανα έκτακτη περιδεση 5 μηνων έγκυος.  Το μωρό να φανταστείς βγήκε και ο γιατρός το ξαναβαλε.  Ήμουνα ξάπλα με χάπια για τις συσπάσεις,  αργότερα ορούς, προγεστερόνη,  αντιβίωση κτλ . Δόξα τω Θεώ όλα πήγαν πάρα πολύ καλά. 

Αν κάνεις προληπτικά περιδεση δε θα είσαι ξάπλα απλώς θα προσέχεις. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, anneta82 είπε:

Έκανα έκτακτη περιδεση 5 μηνων έγκυος.  Το μωρό να φανταστείς βγήκε και ο γιατρός το ξαναβαλε.  Ήμουνα ξάπλα με χάπια για τις συσπάσεις,  αργότερα ορούς, προγεστερόνη,  αντιβίωση κτλ . Δόξα τω Θεώ όλα πήγαν πάρα πολύ καλά. 

Αν κάνεις προληπτικά περιδεση δε θα είσαι ξάπλα απλώς θα προσέχεις. 

Στην επειγουσα περιδεση πρεπει να εισαι ξαπλα;;

τι εννοεις βγηκε το μωρο;; Τι εγινε; Ανοιξε ο τραχηλος σου ετσι απλα;;

και εμενα 30 εβδομαδων ανοιξε αλλα δεν καταφεραμε να φτασουμε μεχρι την περιδεση! 

Ησουν πολυ τυχερη! Μπραβο! Ποσο ειναι το μωρακι σου τωρα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 hours ago, Angel2019 said:

Στην επειγουσα περιδεση πρεπει να εισαι ξαπλα;;

τι εννοεις βγηκε το μωρο;; Τι εγινε; Ανοιξε ο τραχηλος σου ετσι απλα;;

και εμενα 30 εβδομαδων ανοιξε αλλα δεν καταφεραμε να φτασουμε μεχρι την περιδεση! 

Ησουν πολυ τυχερη! Μπραβο! Ποσο ειναι το μωρακι σου τωρα;;

Ναι έτσι απλά άνοιξε ο τράχηλος και πήγαινα για τοκετό περίπου στον 5ο μήνα.  

Στη δική μου περίπτωση επειδή είχα συσπάσεις έπρεπε να ήμουνα ξαπλωμένη. 

Ναι ήμουνα τυχερή κι έζησα μεγάλο θαύμα.  Τώρα είναι 15 μηνων Δόξα τω Θεώ. Αλλά και άλλες κοπέλες που νοσηλευονταν μαζί μου στην κλινική με παρόμοια περίπτωση όλες τα κατάφεραν. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2019 at 2:34 ΜΜ, Ilios είπε:

 .Εμένα στην αρχή δεν θέλανε  να μου κάνουν περίδεση .Λέγανε ίσως έφταιγε που ήταν δίδυμα κλπ. κ μολις βλέπανε το βιντεάκι της υστεροσκοπήσης είπανε περίδεση οπωσδήποτε.ο τράχηλος ήταν ανοιχτός χωρίς να φαίνεται στον υπέρηχο.

Κοριτσια και εγω βασανιζομαι απο τοτε που εχασα τον μπεμπακο μου! Την υστεροσκοπηση ποτε την κανεις; Πριν την εγκυμοσυνη ο τραχηλος δεν ειναι αλλιως ετσι κ αλλιως;

Η ανεπαρκεια ή το μηκος του τραχηλου φαινεται σε κολπικο υπερηχο! 

Υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να κανεις προληπτικα πριν φτασεις στην περιδεση;

βοηθηστε κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angel2019 είπε:

Κοριτσια και εγω βασανιζομαι απο τοτε που εχασα τον μπεμπακο μου! Την υστεροσκοπηση ποτε την κανεις; Πριν την εγκυμοσυνη ο τραχηλος δεν ειναι αλλιως ετσι κ αλλιως;

Η ανεπαρκεια ή το μηκος του τραχηλου φαινεται σε κολπικο υπερηχο! 

Υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να κανεις προληπτικα πριν φτασεις στην περιδεση;

βοηθηστε κοριτσια!!

σε καποιες κοπελες ο.τραχηλος εχει θεμα απο φυσικου τους ητε απο γεννησιμιου ητε απο καποια επεμβαση. προληπτικα μονο η περιδεση υπαρχει κ η ξεκουρση τιποτα αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε κοριτσια εσεις που επρεπε να μεινετε ξαπλα με τις δουλειες σας τι εγινε?Εμενα παντως και τις δυο φορες με εδιωξαν.Δυο μωρακια εχασα (14η και 20η βδομ) και επειδη λογω ιστορικου αν ξαναμεινω εγκυος ειμαι σιγουρη οτι θα μου πει να σταματησω τη δουλεια ηθελα να ρωτησω εσεις τι κανατε?Αν ειχα τα παιδακια μου δε μ ενοιαζε φυσικα το θεμα δουλεια αλλα δεν ει αι και παιχνιδι καθε φορα μεσα στο πενθος μου να προσπαθω να βρω αλλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, marian84 είπε:

Να ρωτησω ρε κοριτσια εσεις που επρεπε να μεινετε ξαπλα με τις δουλειες σας τι εγινε?Εμενα παντως και τις δυο φορες με εδιωξαν.Δυο μωρακια εχασα (14η και 20η βδομ) και επειδη λογω ιστορικου αν ξαναμεινω εγκυος ειμαι σιγουρη οτι θα μου πει να σταματησω τη δουλεια ηθελα να ρωτησω εσεις τι κανατε?Αν ειχα τα παιδακια μου δε μ ενοιαζε φυσικα το θεμα δουλεια αλλα δεν ει αι και παιχνιδι καθε φορα μεσα στο πενθος μου να προσπαθω να βρω αλλη δουλεια

καταρχας εγκυος κ σε διωξαν επρεπε να τους καταγγειλεις.

περνεις αδεια επαπειλουμενης κυησης στις γραφει ο γιατρος σου κ περνας κ.επιτροπη ικα οπου στην δικαιολογουν αν το διαστημα ειναι κ.οι εννεα μηνες κ πληρωνεσε απο το ικα αν δεν κανω λαθος. παντως να σε απολυσουν για αυτο το λογο απαγορευετε .  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...