Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Περιδεση τραχηλου


Recommended Posts

On 3/8/2019 at 4:58 ΜΜ, mary1982 είπε:

την πρώτη φορά ότι έγινε ,έγινε από λοίμωξη

Καλή συνέχεια, καταρχήν, με το καλό να προχωρήσει η εγκυμοσύνη και να γεννηθεί το μωρό. Αν επιτρέπεις, από τι συνέβη η λοίμωξη που αναφέρεις; έκανες αμνιοπαρακέντηση που προκάλεσε αποβολή ή με κάποιον άλλο τρόπο μολύνθηκε το έμβρυο; Ρωτάω γιατί είμαι πρώτη φορά στον τρίτο μήνα κ φοβάμαι κ γω διάφορα.

Όσο για το γραπτό λόγο είναι πανεύκολο να δημιουργήσει παρεξηγήσεις, δεν υπήρχε κακή πρόθεση από κανέναν. Όσο διαβάζω τη Giotitsa έχει περάσει δύσκολα κ μόνο να σε προστατέψει από το να παρακούσεις το γιατρό σου ήθελε, αναφέροντας ότι η περίδεση έχει σώσει εγκυμοσύνες. Όλοι πάνω στην αγωνία μας βιαζόμαστε και μπορεί να μην τα καταφέρουμε καλά, είτε η έκφραση μας να είναι λάθος δημιουργώντας εσφαλμένη εντύπωση, είτε χαρακτηρίζοντας άδικα ανθρώπους ως επιθετικούς, είτε νομίζοντας ότι καταλάβαμε κάτι που δεν έχουμε εντοπίσει σωστά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, solena73 είπε:

Καλή συνέχεια, καταρχήν, και αν επιτρέπεις από τι συνέβη η λοίμωξη που αναφέρεις; έκανες αμνιοπαρακέντηση που προκάλεσε αποβολή ή με κάποιον άλλο τρόπο μολύνθηκε το έμβρυο;

Όσο για το γραπτό λόγο είναι πανεύκολο να δημιουργήσει παρεξηγήσεις, δεν υπήρχε κακή πρόθεση από κανέναν. Όσο διαβάζω τη Giotitsa έχει περάσει δύσκολα κ μόνο να σε προστατέψει από το να παρακούσεις το γιατρό σου ήθελε, αναφέροντας ότι η περίδεση έχει σώσει εγκυμοσύνες. Όλοι πάνω στην αγωνία μας βιαζόμαστε και μπορεί να μην τα καταφέρουμε καλά, είτε η έκφραση μας να είναι λάθος δημιουργώντας εσφαλμένη εντύπωση, είτε χαρακτηρίζοντας άδικα ανθρώπους ως επιθετικούς, είτε νομίζοντας ότι καταλάβαμε κάτι που δεν έχουμε εντοπίσει σωστά.

 @solena73σε ευχαριστώ γλυκιά μου να είσαι καλά αυτό ακριβως Εχω περάσει πολλά και προστατεύω δεν επιτίθεμαι σε καμια δεν Εχω εξάλλου τέτοια όρεξη  εσύ κοπελα μου είσαι καλά ;

  • Μου αρέσει 2

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

 @solena73σε ευχαριστώ γλυκιά μου να είσαι καλά αυτό ακριβως Εχω περάσει πολλά και προστατεύω δεν επιτίθεμαι σε καμια δεν Εχω εξάλλου τέτοια όρεξη  εσύ κοπελα μου είσαι καλά ;

Μετά από την αποβολή του ενός σάκου κ τις αποκολλήσεις που έμεινα στο κρεβάτι σχεδόν όλο το 2ο μήνα, τώρα μοιάζουν καλά τα πράγματα με τον άλλον που μεγαλώνει, ευχαριστώ. Φοβάμαι κ γω τα πάντα, όμως. Αλλά δεν θέλω να επεκταθώ άλλο εδώ, ας γράψουν όσες έχουν εμπειρία από περίδεση να μάθει κ η mary1982 που ενδιαφέρεται άμεσα κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2019 at 3:36 ΜΜ, mary1982 είπε:

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!!! Ήθελα να σας πω τον προβληματισμό μου... Τον Δεκέμβριο που μας πέρασα έχασα ένα μωράκι στις 16 εβδομάδες.... Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που μια μέρα ξεκίνησαν πόνοι τοκετού και όταν έφτασα στο νοσοκομείο ήταν πλέον αργά για να γίνει οτιδήποτε!!! Ο τράχηλος μου μια εβδομάδα πριν ήταν 30 να φανταστείτε!!! Τώρα είμαι πάλι έγκυος στην 13η εβδομάδα. Προχθές έκανα αυχενική με τράχηλο 32,8 ( κολπική μέτρηση). Νιώθω υπέροχα!!! Ο για τρία μου δίνει από την αρχή προγεστερόνη, και τώρα μιλάει για προληπτική περίδεση την άλλη εβδομάδα. Εγώ όμως νιώθω πολύ καλά και φοβάμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Σκεφτείτε ότι στο πρώτο μου παιδί έκανα καισαρική επειδή ο τράχηλος μου μετά από δώδεκα ώρες είχε φτάσει διαστολή 2,5 μόνο. Δεν ξέρω τι να κάνω... Θέλω τις εμπειρίες σας και τη γνώμη σας!!! 

Εν τω μεταξύ εγώ πιστεύω ότι την πρώτη φορά όλα έγιναν λόγω κάποιας λοίμωξης παρά από ανεπάρκεια τραχήλου. Πιστεύω ότι οι έντονες συσπάσεις της μήτρας έκαναν τον τράχηλο να ανοίξει... Πέφτουν και όλα αυτά μέσα στον Αύγουστο και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο... Νιώθω ότι είναι κρίμα ενώ νιωθω τοοοοσο καλά και με τράχηλο 32,8 να κάνω περίδεση ρισκάροντας μολύνσεις και επιπλοκές!!! Δεν ξέρω.... Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά εξ αιτίας αυτού και με αγχωνει παρά πολύ η όλη διαδικασία...από την άλλη δεν μπορώ να ρισκάρω να συμβεί το ίδιο... Σόρρυ για το σεντόνι αλλά θέλω κάπου να τα πω γιατί θα σκάσω...

Με τη περιδεση υπαρχει παντα ο κινδυνος λοιμωξης.Εμενα ο γιατρος επειδη ειχα κανει και υστεροσκοπιση μου πε οτι ανατομικα ο τραχηλος μου ειναι μια χαρα οποτε η λοιμωξη εκανε τον τραχηλο να ανοιξει και δε θα μου εκανε προληπτικη περιδεση γιατι ο κινδυνος λοιμωξης ειναι μεγαλυτερος.Απλα καθε μηνα θα μετρουσαμε τραχηλο και αυτο εκανε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, marian84 είπε:

Με τη περιδεση υπαρχει παντα ο κινδυνος λοιμωξης.Εμενα ο γιατρος επειδη ειχα κανει και υστεροσκοπιση μου πε οτι ανατομικα ο τραχηλος μου ειναι μια χαρα οποτε η λοιμωξη εκανε τον τραχηλο να ανοιξει και δε θα μου εκανε προληπτικη περιδεση γιατι ο κινδυνος λοιμωξης ειναι μεγαλυτερος.Απλα καθε μηνα θα μετρουσαμε τραχηλο και αυτο εκανε.

Κοριτσια αρκει μετρηση καθε μηνα ή θέλει πιο συχνες μετρήσεις; 

Αρκει μόνο μετρηση ή θέλει και προγεστερονη κολπικα;

και εμενα μαλλον ο τραχηλος ανοιξε απο το μικροβιο που μπηκε μετα την αμνιοπαρακεντηση και δεν εκανα ανεπαρκεια τραχηλου.

ο γιατρο μου φοβαται λιγο... σε επομενη εγκυμοσύνη και εχει προτίνει απο τώρα την περιδεση.

δεν ξερω... συμφωνω με το βλεπουμε και κανουμε και οχι προληπτικα. Γιατι αν γινει μια κοιμωξη στο ραμμα και χασω και το επομενο- μελλοντικο μωρο μου;

τρέλα μου ερχεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Angel2019 είπε:

Κοριτσια αρκει μετρηση καθε μηνα ή θέλει πιο συχνες μετρήσεις; 

Αρκει μόνο μετρηση ή θέλει και προγεστερονη κολπικα;

και εμενα μαλλον ο τραχηλος ανοιξε απο το μικροβιο που μπηκε μετα την αμνιοπαρακεντηση και δεν εκανα ανεπαρκεια τραχηλου.

ο γιατρο μου φοβαται λιγο... σε επομενη εγκυμοσύνη και εχει προτίνει απο τώρα την περιδεση.

δεν ξερω... συμφωνω με το βλεπουμε και κανουμε και οχι προληπτικα. Γιατι αν γινει μια κοιμωξη στο ραμμα και χασω και το επομενο- μελλοντικο μωρο μου;

τρέλα μου ερχεται...

Κοιτά αυτό θα το δει ο γιατρός όταν μείνεις αν κανεις περίδεση αγάπη ξςρω οτι ο τράχηλος δεν επιτρέπεται να μετριέται πολλες φορες αν κανεις καλλιέργειες συχνές δεν εχεις θέμα απο μικρόβιο παράδειγμα όταν εκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο τωρα πρόσφατα έφεραν μια κοπελα δίπλα μου η οποία είχε κοντό τραχηλο στην 24 εβδομάδα ως πριν ήτανε τέλειος ο γιατρός ο δικός της τον οποίο τον ξέρω τηε έβαλε χέρι μέσα και είπε την παίρνει για περίδεση πάμε της έκανε περίδεση σε πληροφορώ στην 24 εβδομάδα και εκατσε νοσοκομείο μέχρι να γεννήσει γεννησε στην 37 εβδομάδα παρακαλω πολύ της έκανε καταπληκτική δουλειά αυτή ήτανε μέσα στο νοσοκομείο εκει χρησιμοποιουσε την τουαλέτα και δνε κόλλησε ουτε ενα μικρόβιο δεν είναι όλα τοσα τραγικά η καθεμία εδώ μέσα έχει την εμπειρία της δεν σημαίνει οτι εσύ όταν θα μείνεις και θα κανεις περίδεση θα κολλήσεις μικρόβιο Οχι φυσικά θέλει προσοχή και καλό γιατρό για την περίδεση και πίστη στον Θεο

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, solena73 είπε:

Καλή συνέχεια, καταρχήν, με το καλό να προχωρήσει η εγκυμοσύνη και να γεννηθεί το μωρό. Αν επιτρέπεις, από τι συνέβη η λοίμωξη που αναφέρεις; έκανες αμνιοπαρακέντηση που προκάλεσε αποβολή ή με κάποιον άλλο τρόπο μολύνθηκε το έμβρυο; Ρωτάω γιατί είμαι πρώτη φορά στον τρίτο μήνα κ φοβάμαι κ γω διάφορα.

Όσο για το γραπτό λόγο είναι πανεύκολο να δημιουργήσει παρεξηγήσεις, δεν υπήρχε κακή πρόθεση από κανέναν. Όσο διαβάζω τη Giotitsa έχει περάσει δύσκολα κ μόνο να σε προστατέψει από το να παρακούσεις το γιατρό σου ήθελε, αναφέροντας ότι η περίδεση έχει σώσει εγκυμοσύνες. Όλοι πάνω στην αγωνία μας βιαζόμαστε και μπορεί να μην τα καταφέρουμε καλά, είτε η έκφραση μας να είναι λάθος δημιουργώντας εσφαλμένη εντύπωση, είτε χαρακτηρίζοντας άδικα ανθρώπους ως επιθετικούς, είτε νομίζοντας ότι καταλάβαμε κάτι που δεν έχουμε εντοπίσει σωστά.

Ακριβώς επειδή έχει περάσει πολλά θα έπρεπε να είναι πιο "τρυφερη"στον τρόπο που απευθύνεται σε κοπέλες που έχουν πρόβλημα και έχουν χάσει μωράκι.εχω χάσει 3 μωρά και το μόνο που δεν θα ήθελα είναι κάποιον να μου μιλήσει με αυτόν τον τρόπο.επισης μόνη της ξεκινώντας το μήνυμα της είπε στην κοπέλα θα σου μιλήσω λίγο κάπως και άρχισε να μιλάει απότομα.δεν λέω ότι το έκανε επίτηδες,απλά να προσέχουμε λίγο τον τρόπο που εκφραζόμαστε ειδικά στον γραπτό λόγο που είναι εύκολα παρεξηγησιμος. 

Just now, Giotitsa είπε:

Κοιτά αυτό θα το δει ο γιατρός όταν μείνεις αν κανεις περίδεση αγάπη ξςρω οτι ο τράχηλος δεν επιτρέπεται να μετριέται πολλες φορες αν κανεις καλλιέργειες συχνές δεν εχεις θέμα απο μικρόβιο παράδειγμα όταν εκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο τωρα πρόσφατα έφεραν μια κοπελα δίπλα μου η οποία είχε κοντό τραχηλο στην 24 εβδομάδα ως πριν ήτανε τέλειος ο γιατρός ο δικός της τον οποίο τον ξέρω τηε έβαλε χέρι μέσα και είπε την παίρνει για περίδεση πάμε της έκανε περίδεση σε πληροφορώ στην 24 εβδομάδα και εκατσε νοσοκομείο μέχρι να γεννήσει γεννησε στην 37 εβδομάδα παρακαλω πολύ της έκανε καταπληκτική δουλειά αυτή ήτανε μέσα στο νοσοκομείο εκει χρησιμοποιουσε την τουαλέτα και δνε κόλλησε ουτε ενα μικρόβιο δεν είναι όλα τοσα τραγικά η καθεμία εδώ μέσα έχει την εμπειρία της δεν σημαίνει οτι εσύ όταν θα μείνεις και θα κανεις περίδεση θα κολλήσεις μικρόβιο Οχι φυσικά θέλει προσοχή και καλό γιατρό για την περίδεση και πίστη στον Θεο

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από τις συχνές μετρήσεις.σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχα τράχηλο 28 εκατοστα από την 12η εβδομάδα και έφτασα μέχρι το τέλος μόνο με παρακολούθηση και προγεστερόνη.η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κρίνει ο γιατρος αλλά σε καμμία περίπτωση η συχνή υπερηχογραφικη παρακολούθηση του τραχήλου δεν δημιουργεί προβλήματα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Perple18 είπε:

Ακριβώς επειδή έχει περάσει πολλά θα έπρεπε να είναι πιο "τρυφερη"στον τρόπο που απευθύνεται σε κοπέλες που έχουν πρόβλημα και έχουν χάσει μωράκι.εχω χάσει 3 μωρά και το μόνο που δεν θα ήθελα είναι κάποιον να μου μιλήσει με αυτόν τον τρόπο.επισης μόνη της ξεκινώντας το μήνυμα της είπε στην κοπέλα θα σου μιλήσω λίγο κάπως και άρχισε να μιλάει απότομα.δεν λέω ότι το έκανε επίτηδες,απλά να προσέχουμε λίγο τον τρόπο που εκφραζόμαστε ειδικά στον γραπτό λόγο που είναι εύκολα παρεξηγησιμος. 

Χρήσιμη και σε μένα κ σε όλους η παρατήρησή σου, σ ευχαριστώ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Perple18 είπε:

Ακριβώς επειδή έχει περάσει πολλά θα έπρεπε να είναι πιο "τρυφερη"στον τρόπο που απευθύνεται σε κοπέλες που έχουν πρόβλημα και έχουν χάσει μωράκι.εχω χάσει 3 μωρά και το μόνο που δεν θα ήθελα είναι κάποιον να μου μιλήσει με αυτόν τον τρόπο.επισης μόνη της ξεκινώντας το μήνυμα της είπε στην κοπέλα θα σου μιλήσω λίγο κάπως και άρχισε να μιλάει απότομα.δεν λέω ότι το έκανε επίτηδες,απλά να προσέχουμε λίγο τον τρόπο που εκφραζόμαστε ειδικά στον γραπτό λόγο που είναι εύκολα παρεξηγησιμος. 

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από τις συχνές μετρήσεις.σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχα τράχηλο 28 εκατοστα από την 12η εβδομάδα και έφτασα μέχρι το τέλος μόνο με παρακολούθηση και προγεστερόνη.η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κρίνει ο γιατρος αλλά σε καμμία περίπτωση η συχνή υπερηχογραφικη παρακολούθηση του τραχήλου δεν δημιουργεί προβλήματα.

Δεν θα σου απαντήσω καν κορίτσι μου πραγματικά 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/8/2019 at 7:55 ΜΜ, Angel2019 είπε:

Κοριτσι μου σε καταλαβαινω πολυ! Μια απο τα ιδια και εγώ ή σχεδον τα ίδια. Εχασα το μωρο μου 20 εβδομαδων μετα απο αμνιοπαρακεντιαη και χοριαμνιονιτιδα. Και η μετρηση τραχηλου στην α επιπεδου ηταν 36!!

αλλα δυστυχως μπηκε μικροβιο, συσπασεις αιμα και απεβαλα 7 μερες μετα.

μπηκα για επειγουσα περιδεση να φαβταστεις αλλα δε γινοταν τιποτα. 

Ακομη δεν ειμαι εγκυος...δυστυχως. 

Θα κανω δευτερη προσπαθεια με εξωσωματικη μηπως ειμαι τυχερη οπως και η πρωτη προσπαθεια, με ελπιδα να πανε καλα ολα μεχρι τελους!

ο γιατρος μου και εμενα σκεφτεται την περιδεση σε πιθανη δευτερη κυηση λογω του ιστορικου.

και εγω σκεφτομαι, αν φοηθησει ο Κυριος και η Παναγια, μηπως δοκιμασω με προγεστερονη και συχνες μετρησεις τραχηλου. Μηπως γλιτωσω μια επιπλοκη ή μια λοιμωξη λογω περιδεσης....

πολυ μπερδεμα!!!

Όσο θα σ πανε μια χαρα  αυτή την φορά....μην φοβάσαι τίποτα να εισια αισιοδοξη κ ια τα καταφέρεις σε όλα σ....

Just now, Perple18 είπε:

Για απάντησε μου.

την ξέρω την @Giotitsa κ μάλιστα πολυ καλά....σαν αδερφή μ είναι.....Έχει χάσει κ αυτή μωρό σε πολύ μεγάλη εβδομάδα κ καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά κ εσένα.κ πολλές κοπέλες εδώ μέσα....Μπορεί ο τρόπος της να είναι κάπως  αλλα δεν ειναι τέτοια κοπέλα....

Διάβασε την κ θα καταλάβεις κ συ ....

όλα μας έχουμε χάσει μωρά εδώ μέσα.....

μην μαλωνετε βοηθήστε η μια την αλλη.

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Όσο θα σ πανε μια χαρα  αυτή την φορά....μην φοβάσαι τίποτα να εισια αισιοδοξη κ ια τα καταφέρεις σε όλα σ....

την ξέρω την @Giotitsa κ μάλιστα πολυ καλά....σαν αδερφή μ είναι.....Έχει χάσει κ αυτή μωρό σε πολύ μεγάλη εβδομάδα κ καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά κ εσένα.κ πολλές κοπέλες εδώ μέσα....Μπορεί ο τρόπος της να είναι κάπως  αλλα δεν ειναι τέτοια κοπέλα....

Διάβασε την κ θα καταλάβεις κ συ ....

όλα μας έχουμε χάσει μωρά εδώ μέσα.....

μην μαλωνετε βοηθήστε η μια την αλλη.

 

Αυτό έγραψα και εγώ να βοηθάμε και όχι να αποπερνουμε γιατί όλες έχουμε προβλήματα και καθόλου διάθεση να μας απαντάνε απότομα.αν ο τρόπος της είναι κάπως να σκέφτεται πρώτα έναν ωραίο τρόπο να τα πει και μετά να γράφει .δεν φταίει καμμία να δέχεται τέτοια απότομη συμπεριφορά και χωρίς προφανή λόγο.δεν χρειάζεται να διαβάσω τα προβλήματα της κάθε κοπέλας.καταλαβαινω γιατί και εγώ έχω περάσει τα δικά μου γι'αυτό λέω λίγο προσοχή στον τρόπο που απευθυνόμαστε ειδικά σε κοπέλες που έχουν πρόβλημα, δεν είναι ανάγκη να τις συγχυζουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω αναστάτωση στο φορουμ... Απλά έχω αγχωθει αρκετά με το θέμα της περίδεσης και όταν είσαι φοβισμένος και αγχωμενος παρεξηγείς πολύ πιο εύκολα τα λόγια κάπου ( πόσο μάλλον στο γραπτό λόγο που δεν έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις τον τρόπο και το ύφος που τα λέει). Δεν αμφιβάλλω ότι η κοπέλα είχε τις καλύτερες προθέσεις αλλά ειδικά στο γραπτό λόγο πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές ακριβώς για να μην γίνονται παρεξηγήσεις. Τώρα στα νέα μου... Τελικά αύριο θα κάνω την περίδεση. Ο γιατρός μου είναι πολύ καθησυχαστικος και θεωρεί ότι με αυτό τον τρόπο εξαντλούμε όλα τα περιθώρια.... Όταν μπορέσω θα μπω να σας πω τα νέα μου και την εμπειρία μου ... Κάντε όλες μια προσευχή για μένα να πάνε όλα καλά και να γυρίσω γρήγορα σπίτι μου με το μωράκι μου καλά δεμένο στη κοιλίτσα μου!!! Σας φιλώ! Καλό βράδυ!

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι ο γιατρός μου ,μου ανέφερε ότι οι τελευταίες έρευνες στο θέμα αυτό αναφέρουν ότι μετά από αποβολή δεύτερου τριμήνου ( έστω και μόνο μια) σε επόμενη κύηση κάνουμε περίδεση... Έτσι μου είπε,έτσι λέω.... Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που έχεις επιλέξει έναν γιατρό και σου εμπνέει εμπιστοσύνη, ακολουθείς τις οδηγίες του... Κ εγώ διάβασα σε πολλές περιπτώσεις ότι εξ αιτίας των μολύνσεων πολλοί γιατροί επιλέγουν την πιο συντηρητική μέθοδο( προγεστερόνη και συχνές μετρήσεις τραχήλου) και δεν αρνούμαι ότι θα προτιμούσα να απέφευγα την επεμβαση αλλά αφού εκείνος επιμένει,προχωράω και παρακαλώ να μην έχουμε τπτ επιπλοκές!!! Συγγνώμη αν σας ζάλισα!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mary1982 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω αναστάτωση στο φορουμ... Απλά έχω αγχωθει αρκετά με το θέμα της περίδεσης και όταν είσαι φοβισμένος και αγχωμενος παρεξηγείς πολύ πιο εύκολα τα λόγια κάπου ( πόσο μάλλον στο γραπτό λόγο που δεν έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις τον τρόπο και το ύφος που τα λέει). Δεν αμφιβάλλω ότι η κοπέλα είχε τις καλύτερες προθέσεις αλλά ειδικά στο γραπτό λόγο πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές ακριβώς για να μην γίνονται παρεξηγήσεις. Τώρα στα νέα μου... Τελικά αύριο θα κάνω την περίδεση. Ο γιατρός μου είναι πολύ καθησυχαστικος και θεωρεί ότι με αυτό τον τρόπο εξαντλούμε όλα τα περιθώρια.... Όταν μπορέσω θα μπω να σας πω τα νέα μου και την εμπειρία μου ... Κάντε όλες μια προσευχή για μένα να πάνε όλα καλά και να γυρίσω γρήγορα σπίτι μου με το μωράκι μου καλά δεμένο στη κοιλίτσα μου!!! Σας φιλώ! Καλό βράδυ!

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι ο γιατρός μου ,μου ανέφερε ότι οι τελευταίες έρευνες στο θέμα αυτό αναφέρουν ότι μετά από αποβολή δεύτερου τριμήνου ( έστω και μόνο μια) σε επόμενη κύηση κάνουμε περίδεση... Έτσι μου είπε,έτσι λέω.... Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που έχεις επιλέξει έναν γιατρό και σου εμπνέει εμπιστοσύνη, ακολουθείς τις οδηγίες του... Κ εγώ διάβασα σε πολλές περιπτώσεις ότι εξ αιτίας των μολύνσεων πολλοί γιατροί επιλέγουν την πιο συντηρητική μέθοδο( προγεστερόνη και συχνές μετρήσεις τραχήλου) και δεν αρνούμαι ότι θα προτιμούσα να απέφευγα την επεμβαση αλλά αφού εκείνος επιμένει,προχωράω και παρακαλώ να μην έχουμε τπτ επιπλοκές!!! Συγγνώμη αν σας ζάλισα!!!

με το καλο κ όλα καλά θα σ πανε κούκλα μ κ συ κ το μωράκι σ θα εισται μια χαρα ....

Ο γιατρός σ ξερει τι κάνει κ μην ανχωνεσαι ....

Φιλάκια πολλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mary1982 είπε:

 Κάντε όλες μια προσευχή για μένα να πάνε όλα καλά και να γυρίσω γρήγορα σπίτι μου με το μωράκι μου καλά δεμένο στη κοιλίτσα μου!!! Σας φιλώ! Καλό βράδυ!! Συγγνώμη αν σας ζάλισα!!!

Δεν μας ζάλισες, να σου πάνε όλα καλά τώρα που ηρέμησες Θα περιμένουμε νέα σου. 

Αν θέλεις μου απαντάς σ αυτό που σε ρώτησα, η μόλυνση οφειλόταν σε αμνιοπαρακέντηση ή συνέβη κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...