Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Περιδεση τραχηλου


Recommended Posts

 Καλησπερα στην παρεα ειμαι νεο μελος κ 7 εβδομαδων εγκυος.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα που να εχει κανει προληπτικα περιδεση τραχηλου στην 13 εβδομαδα κ τι εμπειριες ειχε.Να σας πω λιγο την ιστορία μου εγω εχασα διδυμακια στην 21 εβδομαδα.Σε εκεινη την εγκυμοσυνη περασα παρα πολυ δυσκολα.εκανα δυο φορες περιδεση γιατι η πρωτη ανοιξε με αποτελεσμα να πρεπει να κανω δευτερη οπου κ σκαει ο σακος του ενος μωρου,μενω στο νοσοκομειο για 2 εβδομαδες δεν σηκωνομουν καθολου,ουτε τουαλετα κ αφου ερχομαι σπιτι στιςεξετασεις φανηκε οτι εχω κολλησει κλεψιελα με αποτελεσμα να εχω συσπασεις κ να γεννησω.Κανω υστεροσκοπηση  κ μου λεει ο γιατρος οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου κ συστηνει περιδεση νωρισ για να τον δεσουμε ψηλα.Τωρα παλι εγκυος η χαρα τεραστια αλλα ταυτοχρονα κ μεγαλος φοβος.Την περιδεση θα την κανω αν πανε ολα καλα μεχρι τοτε αλλα φοβαμαι τα μικροβια απο την περιδεση.εκανε καποια κοπελα τοσο νωρις περιδεση δηλ 12-13 εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Ilios είπε:

 Καλησπερα στην παρεα ειμαι νεο μελος κ 7 εβδομαδων εγκυος.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα που να εχει κανει προληπτικα περιδεση τραχηλου στην 13 εβδομαδα κ τι εμπειριες ειχε.Να σας πω λιγο την ιστορία μου εγω εχασα διδυμακια στην 21 εβδομαδα.Σε εκεινη την εγκυμοσυνη περασα παρα πολυ δυσκολα.εκανα δυο φορες περιδεση γιατι η πρωτη ανοιξε με αποτελεσμα να πρεπει να κανω δευτερη οπου κ σκαει ο σακος του ενος μωρου,μενω στο νοσοκομειο για 2 εβδομαδες δεν σηκωνομουν καθολου,ουτε τουαλετα κ αφου ερχομαι σπιτι στιςεξετασεις φανηκε οτι εχω κολλησει κλεψιελα με αποτελεσμα να εχω συσπασεις κ να γεννησω.Κανω υστεροσκοπηση  κ μου λεει ο γιατρος οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου κ συστηνει περιδεση νωρισ για να τον δεσουμε ψηλα.Τωρα παλι εγκυος η χαρα τεραστια αλλα ταυτοχρονα κ μεγαλος φοβος.Την περιδεση θα την κανω αν πανε ολα καλα μεχρι τοτε αλλα φοβαμαι τα μικροβια απο την περιδεση.εκανε καποια κοπελα τοσο νωρις περιδεση δηλ 12-13 εβδομαδα?

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εκανα περίδεση στις 14 εβδομάδες. Όλα πήγαν καλά κ γέννησα τα διδυμακια μου προγραμματισμενα 35+2. Είχα χάσει κ εγώ πριν ένα μωρακι στις 22 εβδ. Λόγω αυτού αλλά κ της δίδυμης κύησης η γιατρός μου ήταν κάθετη στο ότι πρέπει να κάνουμε περιδεση από νωρίς. Όσον αφορά τα μικρόβια, έκανα κάθε μήνα καλλιέργεια κολπικού υγρού κ ήταν πάντα αρνητική. Μη φοβάσαι! Όλα καλά θα πάνε! Εγώ ένιωθα πιο ασφαλής με την περίδεση. Με το καλό σου εύχομαι να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 27/10/2018 at 4:04 ΜΜ, Ilios είπε:

 Καλησπερα στην παρεα ειμαι νεο μελος κ 7 εβδομαδων εγκυος.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα που να εχει κανει προληπτικα περιδεση τραχηλου στην 13 εβδομαδα κ τι εμπειριες ειχε.Να σας πω λιγο την ιστορία μου εγω εχασα διδυμακια στην 21 εβδομαδα.Σε εκεινη την εγκυμοσυνη περασα παρα πολυ δυσκολα.εκανα δυο φορες περιδεση γιατι η πρωτη ανοιξε με αποτελεσμα να πρεπει να κανω δευτερη οπου κ σκαει ο σακος του ενος μωρου,μενω στο νοσοκομειο για 2 εβδομαδες δεν σηκωνομουν καθολου,ουτε τουαλετα κ αφου ερχομαι σπιτι στιςεξετασεις φανηκε οτι εχω κολλησει κλεψιελα με αποτελεσμα να εχω συσπασεις κ να γεννησω.Κανω υστεροσκοπηση  κ μου λεει ο γιατρος οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου κ συστηνει περιδεση νωρισ για να τον δεσουμε ψηλα.Τωρα παλι εγκυος η χαρα τεραστια αλλα ταυτοχρονα κ μεγαλος φοβος.Την περιδεση θα την κανω αν πανε ολα καλα μεχρι τοτε αλλα φοβαμαι τα μικροβια απο την περιδεση.εκανε καποια κοπελα τοσο νωρις περιδεση δηλ 12-13 εβδομαδα?

Καλημέρα κοπέλα μου. Έχω και εγώ τις ίδιες απορίες. Τον Ιούλιο έχασα και εγώ το μωρό μου απο ανεπάρκεια τραχήλου στις 20 εβδομάδες. Τώρα είμαστε σε προσπάθειες εγκυμοσύνης. Έχω επισκεφθεί πολλούς γιατρούς και ο καθένας λέει τα δικά του. Οι μισοί μου παρουσιάζουν την περιδεση ως κάτι πολύ επικίνδυνο και ότι αρκεί μόνο η θεραπεία με προγεστερόνη. Οι άλλοι μισοί όμως μου λένε ότι η περιδεση δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο εφόσον κάνεις συχνά κολπικές καλλιέργειες και παίρνεις προληπτικά αντιβίωση. Συγκεκριμένα ο τελευταίος γιατρός που πήγα μου είπε πως δεν έχει δει ποτέ ως τώρα κάποιο κοπέλα να μην τα πάει καλά με περιδεση και μάλιστα όλες γεννάνε στον μήνα τους με πρόκληση γιατί δεν ανοίγει ο τράχηλος. Σε πόσο καιρό έμεινες πάλι έγκυος? Είσαι απο Αθήνα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ειρηνη σορρυ που απανταω αργα αλλα τωρα το ειδα .Εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε με τα διδυμα κ εμεινα εγκυος με εξωσωματικη.Εχθεσ που μιλησα με τον γυναικολογο μου ,μου ειπε πως οσες κοπελες ειχε με περιδεση ολες πηγαν πολυ καλα.Λεει θα ειμαστε πιο σιγουροι με την περιδεση.Ενας αλλος γιατρος τωρα που ειχα παει μια φορα μου ειχε πει πως μια κοπελα εγκυος σε διδυμα εκανε εκτακτη περιδεση στην 20 εβδομαδα γιατι ανοιξε ο τραχηλος κ δεν τα καταφερε.Στην επομενη εγκυμοσυνη δεν κανανε περιδεση γιατι ηταν ενα το μωρο κ ειναι κ αυτος κατα της περιδεσης αλλα λεει παλι ανοιξε ο τραχηλος κ παλι εκτακτη περιδεση.Ο.γιατρος της εξωσωματικης μου ειπε οτι οταν κανεις περιδεση νωρις κ προγραμματισμενα οι πιθανοτητεσ να παει καλα ειναι πολυ μεγαλες .Κ γω φοβαμαι παρα πολυ αλλα πρεπει να γινει.οχι δεν μενω αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, όσες περιπτώσεις γνωρίζω με ανεπάρκεια τραχήλου κατέληξαν σε περίδεση, είτε έκτακτη είτε προγραμματισμένη.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, όμως αυτό έχω δει να συμβαίνει στον κύκλο μου.

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάρεις την σωστή απόφαση.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/11/2018 at 1:58 ΜΜ, Ilios είπε:

Γεια σου ειρηνη σορρυ που απανταω αργα αλλα τωρα το ειδα .Εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε με τα διδυμα κ εμεινα εγκυος με εξωσωματικη.Εχθεσ που μιλησα με τον γυναικολογο μου ,μου ειπε πως οσες κοπελες ειχε με περιδεση ολες πηγαν πολυ καλα.Λεει θα ειμαστε πιο σιγουροι με την περιδεση.Ενας αλλος γιατρος τωρα που ειχα παει μια φορα μου ειχε πει πως μια κοπελα εγκυος σε διδυμα εκανε εκτακτη περιδεση στην 20 εβδομαδα γιατι ανοιξε ο τραχηλος κ δεν τα καταφερε.Στην επομενη εγκυμοσυνη δεν κανανε περιδεση γιατι ηταν ενα το μωρο κ ειναι κ αυτος κατα της περιδεσης αλλα λεει παλι ανοιξε ο τραχηλος κ παλι εκτακτη περιδεση.Ο.γιατρος της εξωσωματικης μου ειπε οτι οταν κανεις περιδεση νωρις κ προγραμματισμενα οι πιθανοτητεσ να παει καλα ειναι πολυ μεγαλες .Κ γω φοβαμαι παρα πολυ αλλα πρεπει να γινει.οχι δεν μενω αθηνα

Καλημέρα κορίτσι. Τελικά εγώ θα την κάνω σίγουρα την περιδεση γιατί έχω και ινομυωμα. Ενώ το αφαιρεσα με υστεροσκοπηση τον Σεπτέμβριο μέσα σε ένα μήνα βγήκε και άλλο. Οπότε ο γιατρός μου είπε πως αφού έχω και το ινομυωμα και την ανεπάρκεια τραχήλου θα κάνω περιδεση σίγουρα. Η αλήθεια είναι πως την φοβάμαι λίγο. Έχω ακούσει διάφορα. Φυσικά όμως οι περισσότερες απόψεις είναι θετικές. Από Θεσσαλονίκη είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Ειρήνη τεο είπε:

Καλημέρα κορίτσι. Τελικά εγώ θα την κάνω σίγουρα την περιδεση γιατί έχω και ινομυωμα. Ενώ το αφαιρεσα με υστεροσκοπηση τον Σεπτέμβριο μέσα σε ένα μήνα βγήκε και άλλο. Οπότε ο γιατρός μου είπε πως αφού έχω και το ινομυωμα και την ανεπάρκεια τραχήλου θα κάνω περιδεση σίγουρα. Η αλήθεια είναι πως την φοβάμαι λίγο. Έχω ακούσει διάφορα. Φυσικά όμως οι περισσότερες απόψεις είναι θετικές. Από Θεσσαλονίκη είσαι

Καλημερα ειρηνη απο Καβαλα ειμαι.Να την κανεις την περιδεση κ εγω μονο θετικα εχω ακουσει να σου πω.Εχω κ γω ινομυωματα  αφαιρεσα πριν χρονια καποια κ τωρα ξαναβγηκαν δυο.Σου ευχομαι καλη επιτυχια και με το καλο να ερθει το μωρακι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Παράθεση
On 15/11/2018 at 11:34 ΠΜ, Ειρήνη τεο είπε:
On 15/11/2018 at 11:34 ΠΜ, Ειρήνη τεο είπε:

Ήρθε το μωρακι. Είμαι 4 εβδομάδων. Πιστεύω όλα να πάνε καλά. Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα. Του χρόνου να έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας

Πολυ χαιρομαι ευχομαι να πανε ολα τελεια αυτην την φορα κ να κρατησουμε στο τελος τα μωρακια μας αγκαλια.Απο θεσσαλονικη εισαι?Εχεισ βρει γιατρο για περιδεση?αν ναι θα μπορουσες να μου προτεινεις?

 

On 15/11/2018 at 11:34 ΠΜ, Ειρήνη τεο είπε:

 

On 15/11/2018 at 11:34 ΠΜ, Ειρήνη τεο είπε:

 

 

On 15/11/2018 at 10:24 ΠΜ, Ειρήνη τεο είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι από Ρόδο.εχασα 21 εβδ.το πρώτο μου παιδί πριν 9 χρόνια λόγω ανεπαρκειας.

Αλλαξα γιατρό....τωρα έχω 3 παιδιά έχω κάνει 3 φορές περίδεση τραχήλου γέννησα την πρώτη με καισαρική κ τους άλλους δύο φυσιολογικα.. ποτε δεν κόλλησα μικρόβιο όλα καλά θα πανε

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, palamourti είπε:

Καλησπέρα,είμαι από Ρόδο.εχασα 21 εβδ.το πρώτο μου παιδί πριν 9 χρόνια λόγω ανεπαρκειας.

Αλλαξα γιατρό....τωρα έχω 3 παιδιά έχω κάνει 3 φορές περίδεση τραχήλου γέννησα την πρώτη με καισαρική κ τους άλλους δύο φυσιολογικα.. ποτε δεν κόλλησα μικρόβιο όλα καλά θα πανε

Ευχαριστω πολύ.Χαιρομαι που ακουω τοσο θετικες εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κοριτσια και από μένα!

Ειμαι στις 18 εβδομάδες με ΠΗΤ 3/7.Ευχομαι σε όλες τις μανούλες in progress να έχουν μια εύκολη και ευτυχισμένη εγκυμοσύνη και σε όσες έχουν γεννήσει να χαρούν τα μωράκια τους!

 

Οσον αφορά εμένα,ενώ είχα μια τελεια εγκυμοσύνη μέχρι τωρα,αντιμετωπίζοντας μόνο υπνηλία και λίγη ανακατωσούρα,τις τελευταίες 5 ημέρες έχω δυνατους πόνους χαμηλά στην κοιλιά.Μετα από υπερηχογράφημα που έκανα είδαμε πως ένα από τα ινομυωματα που έχω εχει φτάσει τα 5cm και χτυπάει τον τράχηλο ο οποίος είναι στα 2.8 cm (λίγο κάτω από το όριο δηλαδη).Το ινομυωμα βρίσκεται στον Ισθμό.

Ο γιατρός μου έδωσε buscopan για τον πόνο,τα οποία δεν κάνουν τίποτα με αποτέλεσμα να μη μπορω να ησυχάσω με τίποτα,ειδικά το βράδυ!

Μηπως έχει κάποια κοπέλα κάποιο παρόμοιο θέμα για να το συζητήσουμε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου έχω κ εγώ inomoiwmata αλλά  ο γιατρός δεν ασχολείται  ιδιαίτερα .αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι τα inomoiwmata σταματαν να μεγαλώνουν περίπου στις 20 εβδομάδες.Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη  

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2018 at 4:04 ΜΜ, Ilios είπε:

 Καλησπερα στην παρεα ειμαι νεο μελος κ 7 εβδομαδων εγκυος.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα που να εχει κανει προληπτικα περιδεση τραχηλου στην 13 εβδομαδα κ τι εμπειριες ειχε.Να σας πω λιγο την ιστορία μου εγω εχασα διδυμακια στην 21 εβδομαδα.Σε εκεινη την εγκυμοσυνη περασα παρα πολυ δυσκολα.εκανα δυο φορες περιδεση γιατι η πρωτη ανοιξε με αποτελεσμα να πρεπει να κανω δευτερη οπου κ σκαει ο σακος του ενος μωρου,μενω στο νοσοκομειο για 2 εβδομαδες δεν σηκωνομουν καθολου,ουτε τουαλετα κ αφου ερχομαι σπιτι στιςεξετασεις φανηκε οτι εχω κολλησει κλεψιελα με αποτελεσμα να εχω συσπασεις κ να γεννησω.Κανω υστεροσκοπηση  κ μου λεει ο γιατρος οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου κ συστηνει περιδεση νωρισ για να τον δεσουμε ψηλα.Τωρα παλι εγκυος η χαρα τεραστια αλλα ταυτοχρονα κ μεγαλος φοβος.Την περιδεση θα την κανω αν πανε ολα καλα μεχρι τοτε αλλα φοβαμαι τα μικροβια απο την περιδεση.εκανε καποια κοπελα τοσο νωρις περιδεση δηλ 12-13 εβδομαδα?

Γεια σου γεννησα προωρα 22 εβδομαδων απο ανεπαρκεια τραχηλου που οδηγησε σε χοριαμνιονιτιδα ή το αντιστροφο γιατι ως τωρα κανενας απ τοθς απειρους γιατρους π.πηγα δεν μου ειπε.Η μπεμπα μου ηταν μολυσμενη κι εζησε μονο 10.μερες στη μενν την εβλεπα να ταμιπωρεθται μισο κιλο.ανθρωπακι κ σπαραζα.Δεν τη  αγκαλιασα ποτε.ο τταχηλος ανοιξε ξαφνικα σε χοανη εμειναν 8 χιλιοστα και νοσηλευτηκα 20.μερες  σε.κλινικη.Οσο δεν ειχα.λοιμωξη επρεπε να μου κανουν περιδεση αλλα με παρατησαν και μετα μολυνθηκα γιατι θα επρεπε να εχω παρει αντιβιωση.Μετα χαθηκαν ολα.Ηθελα να σε ρωτησω γιατι ανοιξε η περιδεση??κι εγω θα μπω για υστεροσκοπηση την αλλη βδομαδα.Φαξνεται οντως η ανεπαρκεια?

 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Γεια σου γεννησα προωρα 22 εβδομαδων απο ανεπαρκεια τραχηλου που οδηγησε σε χοριαμνιονιτιδα ή το αντιστροφο γιατι ως τωρα κανενας απ τοθς απειρους γιατρους π.πηγα δεν μου ειπε.Η μπεμπα μου ηταν μολυσμενη κι εζησε μονο 10.μερες στη μενν την εβλεπα να ταμιπωρεθται μισο κιλο.ανθρωπακι κ σπαραζα.Δεν τη  αγκαλιασα ποτε.ο τταχηλος ανοιξε ξαφνικα σε χοανη εμειναν 8 χιλιοστα και νοσηλευτηκα 20.μερες  σε.κλινικη.Οσο δεν ειχα.λοιμωξη επρεπε να μου κανουν περιδεση αλλα με παρατησαν και μετα μολυνθηκα γιατι θα επρεπε να εχω παρει αντιβιωση.Μετα χαθηκαν ολα.Ηθελα να σε ρωτησω γιατι ανοιξε η περιδεση??κι εγω θα μπω για υστεροσκοπηση την αλλη βδομαδα.Φαξνεται οντως η ανεπαρκεια?

 

Γεια σου κοπέλα μου πολύ λυπάμαι Γιαυτο που πέρασες καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις.Η περίδεση άνοιξε γιατί σύμφωνα  με τον γιατρό μου δεν εράψε σωστά  ο άλλος γιατρός στο νοσοκομειο.Είχα δίδυμα κ το ένα μωρο καθότανε  ακριβώς πάνω στην τράχηλο με αποτέλεσμα να είναι μια ακόμα επιβάρυνση.είχα κ συσπάσεις με αποτέλεσμα να μου γδάρει τον τράχηλο.Καλά θα κάνεις να κάνεις υστεροσκοπήση με έναν έμπειρο γιατρό .Εμένα στην αρχή δεν θέλανε  να μου κάνουν περίδεση .Λέγανε ίσως έφταιγε που ήταν δίδυμα κλπ. κ μολις βλέπανε το βιντεάκι της υστεροσκοπήσης είπανε περίδεση οπωσδήποτε.ο τράχηλος ήταν ανοιχτός χωρίς να φαίνεται στον υπέρηχο.Σου εύχομαι από καρδιάς καλή τύχη κ να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...