Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Προσπαθεια Αποθηλασμου...!!!


Recommended Posts

Just now, Dimitra K είπε:

Ναι κοριτσια μ κοιμωμαστε στο ιδιο κρεβατι χωρις το μπαμπα σιγουρα ειναι κ αυτο μεγαλο θεμα δε ξερω ποιο να πρωτολυσω εχω πελαγωσει αλλα κ η @nanoula90 ας με διορθωσει αν κανω λαθος που τον πηγε σε αλλο δωματιο παλι ξυπναει 10 φορες κ τη ταλαιπωρει πιο πολυ...δε θα ειναι πολλες μαζεμενες αλλαγες αν αλλαξω κ δωματιο κ κοψω θηλασμους? Μηπως το ψιλοσοκαρω το παιδι...τις ωρες που τρωει φρουτο κ μεσημεριανο ειμαι ολομοναχη μονο εγω μπορω να το ταισω ισως ξεκινησουμε να προσπαθει ο μπαμπας το μπιμπερο αν κ το προσπαθησαμε κ κλαιει πιο πολυ αποτι με μενα

 

Αν εχεις τηλεφωνο να μου δωσεις σε πμ στειλε μ σε παρακαλω γιατι με μια που μιλησα που με ειχε βοηθησει στην υπερπαραγωγη με ζαλισε μονο με ερωτησεις γιατι να αποθηλασω τοσο νωρις κ ηθελε να με πισει να συνεχισω δε με βοηθησε καθολου κ γω πιεζομαι κ απο χρονο εχω 3 μηνες μεχρι τη δουλεια κ απι ψυχολογια πολυυυυ

Αγαπη τι να πω ελπιζω να ναι μια γλυκια αναμνηση καποτε αναιμακτη κ για μας κ για τα μωρα μας κ να δινουμε συμβουλες σε αλλες κοπελες πως να αποθηλασουν!!Ποτηρακι χθες παρηγγειλα ,το 360 το εχω δει απο την ανηψια μ κ δοκιμασα εγω να ρουφιξω κ μου φανηκε οτι θελει πιεση δηλαδη ενα μωρο 6 μηνων μ φαινεται ακατορθωτο να πιει!

Α για το calmα που λες τι δοκιμασα κ αυτο τζιφος αμ τι εχω χαλασει γυρω στα 100€ για προβες μπιμπερο ...αυτο ευτυχως μου το δωσανε κ εχω να σου πω οτι οντως μοιαζει πολυ με θηλη στηθους αλλα εγω εχω βγαλει το εξης πορισμα οτι αν κατι τους μοιαζει με βυζι αλλα δε βγαζει το γαλα που εχουν συνηθησει ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΝΤΕ !! οποτε θεωρω οτι αν θελεις κ εσυ να πας σε ξενο κ οχι σε αντλησεις πρεπει να το δει ως κατι τελειως καινουριο σαν το κουταλι πχ να μην του θυμιζει ζιζι με τιποτα γιατι παντα θα προτιμαει το αληθινο ζεστι κ ωραιο!Εμενα τωρα ξεκινησε να πινει νερο σε nuk εβαλα γαλα στο ιδιο ουτε να το μοιρισει το σπρωχνει!!

Κ η δικη μ οταν σηκωνοταν ο μπαμπας εκνευριζοταν περισσοτερο!!  

Εγω νομιζω οτι πρεπει να σταματησεις τον κοινο υπνο, στην αρχη οντως θα ξυπναει, κ θα ειναι δυσκολο κ κουραστικο για σενα, αλλα ειναι μωρο ακομα, θα συνηθισει, δωσ της χρονο. 

Οσο ημουν μαζι της, εψαχνε να με βρει, μολις το εκοψα κοιμοταν πιο πολλες ωρες συνεχομενα. 

Βεβαια τοτε ηταν πανω απο 19μηνων. Τοτε αρχισε να ξυπναει. Οτι δεν εκανε βρεφος δηλ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@gmnth03 ελπιζω να μην παρεις στραβα αυτο που θα πω, δ το λεω προσωπικα για εσενα

Ειναι τελειως διαφορετικο να αποθηλαζεις ενα μωρο 6-12μ κ διαφορετικο ενα νηπιο 1,5-2-3χρ

Εμεις αποθηλασαμε 2 κ 2,5χρ παρα πολυ ευκολα, γτ οπως ειπες κ εσυ οταν το μωρο ειναι ετοιμο γινεται πανευκολα

Αυτα ομως που καναμε εμεις δ μπορουν να εφαρμοστουν σε μωρο μικρο γι αυτο δ εχω κ πολλα να προτεινω

Κατα τα αλλα συμφωνω δημητρα οτι οσο κοιμαστε μαζι ειναι λογικο να ξυπναει συχνοτερα

Εμφαση στις στερεες, δοκιμες διαφορα γαλατα, μπουκαλια-ποτηρια, ισως να δοκιμασεις να αναμιξεις δικο σου με ξενο για αρχη. Παρολο που προσωπικα δ χρησιμοποιησα πιπιλα, δ ξερω αν δινεις η αν θα υπηρχε λογος να δωσεις σε αυτην την ηλικια. Κ η εσχατη λυση με κρεμα δημητριακων αντι για γαλα

Εχεις καποια προοδο; ποσες φορες θηλαζετε; 

Επισης εφοσον εσυ εισαι σιγουρη οτι θελεις να αποθηλασεις, δουλεια του συμβουλου ειναι να σε βοηθησει κ σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Ναι κοριτσια μ κοιμωμαστε στο ιδιο κρεβατι χωρις το μπαμπα σιγουρα ειναι κ αυτο μεγαλο θεμα δε ξερω ποιο να πρωτολυσω εχω πελαγωσει αλλα κ η @nanoula90 ας με διορθωσει αν κανω λαθος που τον πηγε σε αλλο δωματιο παλι ξυπναει 10 φορες κ τη ταλαιπωρει πιο πολυ...δε θα ειναι πολλες μαζεμενες αλλαγες αν αλλαξω κ δωματιο κ κοψω θηλασμους? Μηπως το ψιλοσοκαρω το παιδι...τις ωρες που τρωει φρουτο κ μεσημεριανο ειμαι ολομοναχη μονο εγω μπορω να το ταισω ισως ξεκινησουμε να προσπαθει ο μπαμπας το μπιμπερο αν κ το προσπαθησαμε κ κλαιει πιο πολυ αποτι με μενα

 

Αν εχεις τηλεφωνο να μου δωσεις σε πμ στειλε μ σε παρακαλω γιατι με μια που μιλησα που με ειχε βοηθησει στην υπερπαραγωγη με ζαλισε μονο με ερωτησεις γιατι να αποθηλασω τοσο νωρις κ ηθελε να με πισει να συνεχισω δε με βοηθησε καθολου κ γω πιεζομαι κ απο χρονο εχω 3 μηνες μεχρι τη δουλεια κ απι ψυχολογια πολυυυυ

Αγαπη τι να πω ελπιζω να ναι μια γλυκια αναμνηση καποτε αναιμακτη κ για μας κ για τα μωρα μας κ να δινουμε συμβουλες σε αλλες κοπελες πως να αποθηλασουν!!Ποτηρακι χθες παρηγγειλα ,το 360 το εχω δει απο την ανηψια μ κ δοκιμασα εγω να ρουφιξω κ μου φανηκε οτι θελει πιεση δηλαδη ενα μωρο 6 μηνων μ φαινεται ακατορθωτο να πιει!

Α για το calmα που λες τι δοκιμασα κ αυτο τζιφος αμ τι εχω χαλασει γυρω στα 100€ για προβες μπιμπερο ...αυτο ευτυχως μου το δωσανε κ εχω να σου πω οτι οντως μοιαζει πολυ με θηλη στηθους αλλα εγω εχω βγαλει το εξης πορισμα οτι αν κατι τους μοιαζει με βυζι αλλα δε βγαζει το γαλα που εχουν συνηθησει ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΝΤΕ !! οποτε θεωρω οτι αν θελεις κ εσυ να πας σε ξενο κ οχι σε αντλησεις πρεπει να το δει ως κατι τελειως καινουριο σαν το κουταλι πχ να μην του θυμιζει ζιζι με τιποτα γιατι παντα θα προτιμαει το αληθινο ζεστι κ ωραιο!Εμενα τωρα ξεκινησε να πινει νερο σε nuk εβαλα γαλα στο ιδιο ουτε να το μοιρισει το σπρωχνει!!

Ναι,ναι και γω που τον εχω σε δικο του δωματιο ξυπναει το λιγοτερο 3 φορες εως και 6 μη σου πω. Κ καποιες απλα θελει αγκαλιτσα η ψυχη μου. Νομιζω φιλεναδα οτι το θεμα ειναι η αποχη σε σενα. Εγω καιγομαι να μαθει να πινει γαλα με αλλο τροπο περα απο στηθος. Αν πχ μαθει το μπιμπερο η τα εκπαιδευτικα ποτηρακια, πιστευω θα μπορουσα να δινω μητρικο χωρις να πιεζομαι. Τωρα ομως που παιρνει μονο στηθος κ γω θελω να παω δουλεια πως θα γινει??? Κ αγχωνομαι πολυ. Παντως οντως μιλα με αλλη συμβουλο και απλα πες οτι εγω θελω να αποθηλασω. Μπορεις να με βοηθησεις???


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αποθηλασα τον 7 μήνα εντελώς συνειδητά.Οι λόγοι είναι πολλοί κ δε θα επεκταθω...ήμουν τότε σε μια ομάδα στο facebook κ ένιωσα τελείως άβολα όταν άκουγα τι μου έλεγαν.Θα σου πω πρακτικά τι έκανα εγώ...καταρχάς ξεκίνησα στον 7 αλλά γάλα μόνο ξένο από μπουκάλι ήπιε την πρώτη μέρα του ίδιου.Αφου πήρα ο,τι μπιμπερο υπήρχε κ δεν υπήρχε( εμένα δεν είχε πιει ποτέ απο μπουκάλι κ δεν είχε πάρει πιπίλα.) Ένιωσα ότι τα παρατάω .εντελώς τυχαία ο άντρας μου είδε ένα μωβ μπουκάλι στο σούπερ μάρκετ της μαμ που έλεγε 95 % επιτυχία για θηλασμό παράλληλα..λέω τι στο καλό...έκανα μια άντληση 50-60 ml κ βράδυ πριν κοιμηθεί αφού ήταν φίδια δοκίμασα .πρώτη μέρα τίποτα ..δεύτερη 20 μλ τρίτη 50 έτσι σιγά σιγά πέρασα στο μπουκάλι με αντλήσεις...έβγαζα κ έβαζα κ στην κατάψυξη...όταν πια έμαθε 1,5 βδομάδα μετά ξεκίνησα το πρωινό γεύμα με σκόνη...στην αρχή το έφτυσε αλλά σε 2 μέρες ήταν οκ...κ έτσι πέρασα κ στη σκόνη...στον ύπνο εγώ την είχα δίπλα μου σε κούνια...κ στο θηλασμό...οπότε δε χρειάστηκε αλλαγή...τον άντρα μου δεν τον έβγαλα από το κρεβάτι .προσωπικά θα σου έλεγα όχι πολλές αλλαγές μαζί...ανεισαι οκ με τον αποθηλασμο τότε ξεκινά με το κρεβάτι...

Στο μεταξύ αυτό που έλεγα κ με το κενό γάλα ξυπνάνε 100 φορές στο δικό μου παιδί δεν ίσχυε...από τα 20-30 λεπτά που ξύπναγε φτάσαμε στα 2 γάλατα το βράδυ κ από 15 μηνών σερί το βράδυ ..το πρώτο βράδυ που ξύπνησε 2 φορές τιναζομουν από φόβο ότι δεν την ακούω...δεν πίστευα ότι κοιμόμουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, εγώ της είπα ότι δε θελψ άλλο να θηλάζω και μού είπε ότι αυτό δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να με κάνει να νιώθω άσχημα. Από τη στιγμή που δε θέλω, είναι σεβαστό. Με ρώτησε βέβαια αν δε θέλω επειδή δυσκολεύομαι αλλά της ξεκαθάρισα ότι απλά δε θέλω και μού είπε ότι δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να με κάνει να νιώσω άσχημα γιατί πρώτα και πάνω απ όλα προέχει η υγεία της μαμάς. 

Είναι η σύμβουλος του Δήμου Ιλίου, δέχεται κατόπιν ραντεβού. Δεν είχα πληρώσει κάτι, νομίζω δεν πληρώνεις επειδή είναι του Δήμου. 2102639380 αυτό είναι το τηλέφωνο Αικατερίνη ζουμπουρλή λέγεται. Εύχομαι να βοηθηθεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, vikib είπε:

@gmnth03 ελπιζω να μην παρεις στραβα αυτο που θα πω, δ το λεω προσωπικα για εσενα

Ειναι τελειως διαφορετικο να αποθηλαζεις ενα μωρο 6-12μ κ διαφορετικο ενα νηπιο 1,5-2-3χρ

Εμεις αποθηλασαμε 2 κ 2,5χρ παρα πολυ ευκολα, γτ οπως ειπες κ εσυ οταν το μωρο ειναι ετοιμο γινεται πανευκολα

Αυτα ομως που καναμε εμεις δ μπορουν να εφαρμοστουν σε μωρο μικρο γι αυτο δ εχω κ πολλα να προτεινω

Κατα τα αλλα συμφωνω δημητρα οτι οσο κοιμαστε μαζι ειναι λογικο να ξυπναει συχνοτερα

Εμφαση στις στερεες, δοκιμες διαφορα γαλατα, μπουκαλια-ποτηρια, ισως να δοκιμασεις να αναμιξεις δικο σου με ξενο για αρχη. Παρολο που προσωπικα δ χρησιμοποιησα πιπιλα, δ ξερω αν δινεις η αν θα υπηρχε λογος να δωσεις σε αυτην την ηλικια. Κ η εσχατη λυση με κρεμα δημητριακων αντι για γαλα

Εχεις καποια προοδο; ποσες φορες θηλαζετε; 

Επισης εφοσον εσυ εισαι σιγουρη οτι θελεις να αποθηλασεις, δουλεια του συμβουλου ειναι να σε βοηθησει κ σε αυτο

οχι κοριτσι μου γιατι να παρεξηγηθω , δεν ειπες κατι κακο. αλλωστε εγω δεν ειπα τωρα για αποθηλασμο , μονο για να μην ξυπναει ολη την ωρα ,και αρχιζει την πιπιλα .

και απο την δικη μου παντα εμπειρια λεω οτι οταν μαμα και μωρο κοιμουνται μαζι, συμβαινει αυτο. και εγω το ιδιο θεμα ειχα , που καποιες φορες εμαθε να κοιμομαστε μαζι και ηταν και σε μεγαλυτερη ηλικια.

στο μυαλο μου εγω παντα ειχα , οτι ενα βρεφος αποθηλαζει πιο ευκολα οταν ειναι μικρο, παρα οταν ειναι μεγαλο.

γιατι το σκεφτομουνα αυτο , γιατι ο δικος μου ηταν 6.5 μηνων, και ηξερε να πινει και απο μπουκαλι. ( και δεν ξυπνουσε και τη νυχτα ) . ουτε καν ειχα ακουσει ποτε οτι βρεφος που θηλαζει δεν ξερει να πιανει μπιμπερο :blink:

με τη μικρη , μου φαινοταν βουνο, γιατι ηταν μεγαλη, δεν ηξερε να πιανει το μπουκαλι , ( και παρ ολο που ενα μηνα στη μενν της εδιναν μπουκαλι , μετα το ξεχασε και δεν μπορουσε να ξαναπιει) ξυπνουσε τη νυχτα, δεν επινε υποαλλεργικα γαλατα. αρα λεω πως θα την μαθω , και δεν σας κρυβω με ειχαν τρομοκρατησει " γνωστες" . και τι θα κανεις που το παιδι εχει μαθει πως θα ξεμαθει κτλ  τελικα ηταν οτι πιο ευκολο ειχα κανει .

αρα κ εγω , σαν πρωτο βημα προτεινω να μην κοιμαστε μαζι, και συγχρονως και εκπαιδευση  με το ποτηρακι, μη περιμενεις με τη πρωτη να της αρεσει το γαλα ουτε να μαθει να πινει, θελει χρονο, θα το μαθει ομως να εισαι σιγουρη. εμενα το κολπο με το να βαζω μαζι υποαλλεργικο και δικο μου δεν επιασε, μεχρι  και φρεσκο της εδωσα μαζι με το υποαλλεργ. παλι δεν το επινε . ισως να μην επεμεινα πολυ .

η αλλη λυση απλα ειναι θηλαζεις μεχρι να της περασει η αλλεργια :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...