Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Προσπαθεια Αποθηλασμου...!!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσι μου! Κοιτα το ειχα δοκιμασει...πιστευω ολα τα υποαλλεργικα μυριζουν καπως...Τωρα οσον αφορα το ρεψιμο το μωρακι σου νομιζω ειναι πια μεγαλο...αν κοιμηθει με το μπουκαλι δεν χρειαζεται να το ξυπνησεις για να ρευτει! Εμενα η δικια μου οσον ηταν πιο μωρακι μπορει να κοιμοταν και με το στηθος...με το μπουκαλι δεν μου κοιμηθηκε ποτε...αλλα γενικα ειναι δυσκολη στον υπνο οποτε καταλαβαινεις!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμα δεν αντεχεισ αλλο αποθηλασε..παντωσ δεν συμφωνω πωσ κανεισ περισσοτερο κακο στο μωρο σου επειδη συνεχιζουν τα συμπυωματα..απλα να σου αλλαξει το γαλα η παιδιατροσ..μην κανεισ απο μονη σου δοκιμεσ..να την ενοχλεισ οποτε χρειαζεται να λεσ τα συμπτωματα κ να αποφασιζετε..δουλεια τουσ ειναι..

Α

 ειχα ζητησει απο την παιδογαστρεντερολογο να μου πει πιο γαλα να παρω σε περιπτωση που χα θεμα με το θηλασμο( ειχα παθει 3 μαστιτιτιδεσ) .μου δωσε το αλμιρον πεπτι το στοιχειακο αν θυμαμαι καλα.δεν το ανοιξα ποτε κ το δωσα στο παιδιατρο αργοτερα..

Ευχομαι να πανε ολα καλα ..

Να ξερεισ οσο μεγαλωνει τοσο το καλυτερο για το εντερακι του..

Α κ κατι αλλο σημαντικο..εμαδ μασ ξεκινησε στερρεσ στουσ 5.5 μηνεσ η παιδογαστρεντερολογοσ..ειπε πωσ ετσι θα στρωσει πιο γρηγορα το εντερακι του..συζητα το με την παιδιατρο σου.θα βοηθησεισ κ το μωρο αλλα κ εσενα που θεσ να αποθηλασεισ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Myrtoulita είπε:

Καλημερα κοριτσι μου! Κοιτα το ειχα δοκιμασει...πιστευω ολα τα υποαλλεργικα μυριζουν καπως...Τωρα οσον αφορα το ρεψιμο το μωρακι σου νομιζω ειναι πια μεγαλο...αν κοιμηθει με το μπουκαλι δεν χρειαζεται να το ξυπνησεις για να ρευτει! Εμενα η δικια μου οσον ηταν πιο μωρακι μπορει να κοιμοταν και με το στηθος...με το μπουκαλι δεν μου κοιμηθηκε ποτε...αλλα γενικα ειναι δυσκολη στον υπνο οποτε καταλαβαινεις!

Σ ευχαριστω κ παλι για τις πληροφοριες σημερα πηγα κ πηρα το αλμιρον εκανε 26€ κ μου ειπε ο φαρμακοποιος οτι το ταμειο καλυπτει μονο τα 16€ ισχυει κατι τετοιο εγω ηξερα οτι καλυπτεται πληρως γυρω στο 1€ πληρωνουμε για το καθε κουτι

Επισης εκανες καμια αναμυξη αλμιρον με δικο σ για να το δεχτει η κατευθειαν?


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Σ ευχαριστω κ παλι για τις πληροφοριες σημερα πηγα κ πηρα το αλμιρον εκανε 26€ κ μου ειπε ο φαρμακοποιος οτι το ταμειο καλυπτει μονο τα 16€ ισχυει κατι τετοιο εγω ηξερα οτι καλυπτεται πληρως γυρω στο 1€ πληρωνουμε για το καθε κουτι

Επισης εκανες καμια αναμυξη αλμιρον με δικο σ για να το δεχτει η κατευθειαν?

Κοιτα επειδη μενουμε επαρχια δεν υπαρχει καποιος αλλεργιολογος για να μας τα γραφει οποτε να φανταστεις τα πληρωναμε κανονικα! Οχι δεν εκανα αναμιξη γιατι δεν ειχα καν θηλαστρο απλα μπορει να της εδινα λιγο απο το ξενο πρωτα για να αρχισει να το συνηθιζει και μετα την θηλαζα λιγο η το αναποδο...στην αρχη εκλαιγε δεν ηθελε καθολου το ξενο ωσπου μια μερα αρχισε να το πινει...στην αρχη και για μας δεν ηταν ευκολο αλλα με υπομονη κι επιμονη ολα γινονται...προσπαθησε καθε μερα να της δινεις λιγο και θα το συνηθισει!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzeni82 είπε:

Αμα δεν αντεχεισ αλλο αποθηλασε..παντωσ δεν συμφωνω πωσ κανεισ περισσοτερο κακο στο μωρο σου επειδη συνεχιζουν τα συμπυωματα..απλα να σου αλλαξει το γαλα η παιδιατροσ..μην κανεισ απο μονη σου δοκιμεσ..να την ενοχλεισ οποτε χρειαζεται να λεσ τα συμπτωματα κ να αποφασιζετε..δουλεια τουσ ειναι..

Α

 ειχα ζητησει απο την παιδογαστρεντερολογο να μου πει πιο γαλα να παρω σε περιπτωση που χα θεμα με το θηλασμο( ειχα παθει 3 μαστιτιτιδεσ) .μου δωσε το αλμιρον πεπτι το στοιχειακο αν θυμαμαι καλα.δεν το ανοιξα ποτε κ το δωσα στο παιδιατρο αργοτερα..

Ευχομαι να πανε ολα καλα ..

Να ξερεισ οσο μεγαλωνει τοσο το καλυτερο για το εντερακι του..

Α κ κατι αλλο σημαντικο..εμαδ μασ ξεκινησε στερρεσ στουσ 5.5 μηνεσ η παιδογαστρεντερολογοσ..ειπε πωσ ετσι θα στρωσει πιο γρηγορα το εντερακι του..συζητα το με την παιδιατρο σου.θα βοηθησεισ κ το μωρο αλλα κ εσενα που θεσ να αποθηλασεισ..

Ναι κοριτσι μου εννοειται δε κανω δοκιμες μονη μ η παιδιατρος μου εδωσε μια λιστα με ποια γαλατα υπαρχουν στοιχειακα για την αλλεργια μας κ μου πε οποιο δεχτει το παιδι γι συτο ρωταω γνωμες εδω για τη γευση μη τα αγορασω ολα εχουν κανα 30€ το καθενα!Οσο για τις τροφες σε 10 μερες ξεκιναμε ελπιζω κ γω να παει καλυτερα,ξερεις τι στο θηλασμο κ την αποχη  οσο κ να προσεξεις ολο κ κατι θα σ ξεφυγει  κ το παιδι χανει αιμα δε μπορω να ρισκαρω αλλο την υγεια του επιμενωντας να θηλαζω ντε κ καλα κ πολυ το ρισκαρα τα στοιχεισκα γαλατα δεν εχουν καθολου πρωτεινη γαλακτος οποτε πιστευω οτι δε χειροτερευουν τη κατασταση του εντερου της!!! Πρεπει να επουλωθει!


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Dimitra K είπε:

Ναι κοριτσι μου εννοειται δε κανω δοκιμες μονη μ η παιδιατρος μου εδωσε μια λιστα με ποια γαλατα υπαρχουν στοιχειακα για την αλλεργια μας κ μου πε οποιο δεχτει το παιδι γι συτο ρωταω γνωμες εδω για τη γευση μη τα αγορασω ολα εχουν κανα 30€ το καθενα!Οσο για τις τροφες σε 10 μερες ξεκιναμε ελπιζω κ γω να παει καλυτερα,ξερεις τι στο θηλασμο κ την αποχη  οσο κ να προσεξεις ολο κ κατι θα σ ξεφυγει  κ το παιδι χανει αιμα δε μπορω να ρισκαρω αλλο την υγεια του επιμενωντας να θηλαζω ντε κ καλα κ πολυ το ρισκαρα τα στοιχεισκα γαλατα δεν εχουν καθολου πρωτεινη γαλακτος οποτε πιστευω οτι δε χειροτερευουν τη κατασταση του εντερου της!!! Πρεπει να επουλωθει!

Ρωτησε την γιατρο μηπωσ αρχισεισ απο τωρα στερρεσ..5.5 μηνων αρχισαμε κ εμεισ..θα σσ βοηθησει κ με τον αποθηλασμο κ με την αλλεργια..

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Εμεις το πληρωναμε ουτε 10 ευρω το κουτι με την συμμετοχη.. Κ επισης δικαιουσαι συγκεκριμενο αριθμο κουτιων ανα μηνα... Εμενα ηταν λιγοφαγη οποτε μου εφταναν κ μου περισσευαν κιολας ειδικα οταν μπηκαμε στις στερεες και πηραμε το νουμερο 2..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια τι κανετε? Εγω ακομη εδω παλευω με τα γαλατα!! Καταληξαμε στο almiron pepti 2 το εχει πιει καποιες φορες σε μπιμπερο κ καποιες με κουταλι αλλα δε θελω να τη μαθω με κουταλι γιατι ειναι πολυυυυ χρονοβορο κ ηθελα τη γνωμη σας για εκπαιδευτικο ποτηρακι η καλαμακι αν εχετε να προτεινετε εταιρια η τροπο!!


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για νερο μας ειχε βολεψει με καλαμακι απο 7μ της b box αλλα δ ξερω αν θα γινεται με γαλα σκονη

Γενικα εχει διαφορες μαρκες, απλα το καλαμακι να ειναι σιλικονης, κ να βρισκεις ανταλλακτικα

Το πρωτο ποτηρακι που ειχαμε ηταν με μαλακο στομιο της νουκ, υπαρχουν παρα πολλα παρομοια, εγω προτιμω με δυο χερουλακια, κ να μην ειναι η θηλη σαν μπιμπερο

Κτ αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι καποιο σαν το miracle 360  της munchin που πιεζεις στο χειλος, εχει κ αλλες μαρκες αλλα δ ξερω αν θα μπορει λογω ηλικιας

Εχω ακουσει κ για μωρακια που δ πινανε καθολου γαλα, οποτε πρωι-βραδυ το ειχαν σε γευμα στερεων σαν κρεμα δημητριακων πχ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dimitra K είπε:

Κοριτσια τι κανετε? Εγω ακομη εδω παλευω με τα γαλατα!! Καταληξαμε στο almiron pepti 2 το εχει πιει καποιες φορες σε μπιμπερο κ καποιες με κουταλι αλλα δε θελω να τη μαθω με κουταλι γιατι ειναι πολυυυυ χρονοβορο κ ηθελα τη γνωμη σας για εκπαιδευτικο ποτηρακι η καλαμακι αν εχετε να προτεινετε εταιρια η τροπο!!

Να προσπαθεις να της το δινεις με το μπουκαλι κι αν δεν το πινει μην της δινεις τιποτα...να αναγκαστει να πεινασει και να το πιει...μπορει να ακουγεται καπως αυτο που λεω αλλα καταλαβαινω ποσο ψυχοφθορο ειναι και για σενα γιατι περασα παρομοια! Τωρα αν πινει με καλαμακι συμβουλευσου τον παιδιατρο σου...ισως να ειναι κι αυτο μια λυση...θυμησε μου ποσο μηνων ειναι το μωρακι σου; Παντως μην συνεχισεις αυτο με το κουταλι γιατι ξερω τετοια περιπτωση και πραγματικα θελει παρα πολυ χρονο!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, vikib είπε:

Για νερο μας ειχε βολεψει με καλαμακι απο 7μ της b box αλλα δ ξερω αν θα γινεται με γαλα σκονη

Γενικα εχει διαφορες μαρκες, απλα το καλαμακι να ειναι σιλικονης, κ να βρισκεις ανταλλακτικα

Το πρωτο ποτηρακι που ειχαμε ηταν με μαλακο στομιο της νουκ, υπαρχουν παρα πολλα παρομοια, εγω προτιμω με δυο χερουλακια, κ να μην ειναι η θηλη σαν μπιμπερο

Κτ αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι καποιο σαν το miracle 360  της munchin που πιεζεις στο χειλος, εχει κ αλλες μαρκες αλλα δ ξερω αν θα μπορει λογω ηλικιας

Εχω ακουσει κ για μωρακια που δ πινανε καθολου γαλα, οποτε πρωι-βραδυ το ειχαν σε γευμα στερεων σαν κρεμα δημητριακων πχ

Ναι ναι ειμαστε απο αυτα τα μωρακια γαλα μονο το πρωι μετα απο βραδυνο πολυωρο υπνο κ απλα εχει πεινασει πολυ! Οοληη την υπολοιπη μερα στερεες! Τι να κανεις γερα να ειναι!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dimitra K είπε:

Κοριτσια τι κανετε? Εγω ακομη εδω παλευω με τα γαλατα!! Καταληξαμε στο almiron pepti 2 το εχει πιει καποιες φορες σε μπιμπερο κ καποιες με κουταλι αλλα δε θελω να τη μαθω με κουταλι γιατι ειναι πολυυυυ χρονοβορο κ ηθελα τη γνωμη σας για εκπαιδευτικο ποτηρακι η καλαμακι αν εχετε να προτεινετε εταιρια η τροπο!!

Εμασ την βολεψε τησ nuk με σιλικονι..αυτο με τα 2 χερουλια..

Θα το συνηθισει κ το γαλα..στερρεεσ εδωσεσ? θα στρωσει κ αλλο το εντερακι..

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Dimitra K είπε:

Κοριτσια τι κανετε? Εγω ακομη εδω παλευω με τα γαλατα!! Καταληξαμε στο almiron pepti 2 το εχει πιει καποιες φορες σε μπιμπερο κ καποιες με κουταλι αλλα δε θελω να τη μαθω με κουταλι γιατι ειναι πολυυυυ χρονοβορο κ ηθελα τη γνωμη σας για εκπαιδευτικο ποτηρακι η καλαμακι αν εχετε να προτεινετε εταιρια η τροπο!!

και εγω εκπαιδευτικο ποτηρακι της εδινα, για το νερο ,( αν και επινε ελαχιστο )  γαλα δεν ηπιε ποτε τα υποαλλεργικα ,  και μετα που μεγαλωσε λιγο και εκανα μειξη , με φρεσκο,με το δικο μου , με εβαπορε , ουτε καν να το μυρισει.

2.5 χρονια κρατησε η αλλεργια , σε γαλα αυγο και πορτοκαλι . αναγκαστικα αυτους του μηνες εκανα αποχη και εγω .

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!! Πεταγομαι και εγω γτ και εμενα ο μικρος μου τωρα στους 3 μηνες με αποκλειστικο θηλασμο μου εκανε αλλεργια! Οι εξετασεις βγηκαν ολες καθαρες αλλα η γιατρος μου ειπε να συνεχισω την αποχη την οποια την κανω εδω και 10 μερες...αιμα συνεχιζω και εγω να βλεπω και πραγματικα απελπιζομαι αν και ξερω πως ειναι νωρις ακομα...ομως σε καταλαβαίνω γτ μου ειναι και εμενα πολυ δυσκολο ολο αυτο και περιμενω να δω πως θα παει..ειναι αρχη και μου φαινεται βουνο ...θα περιμενω να κλεισω μηνα απο την αποχη και αν δεν δω βελτιωση στα κακα του σκεφτομαι και εγω να αποθηλασω ! Κανε αυτο που πιστευεις οτι θα ναι καλο για σενα για να ειναι και το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sol_10 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!! Πεταγομαι και εγω γτ και εμενα ο μικρος μου τωρα στους 3 μηνες με αποκλειστικο θηλασμο μου εκανε αλλεργια! Οι εξετασεις βγηκαν ολες καθαρες αλλα η γιατρος μου ειπε να συνεχισω την αποχη την οποια την κανω εδω και 10 μερες...αιμα συνεχιζω και εγω να βλεπω και πραγματικα απελπιζομαι αν και ξερω πως ειναι νωρις ακομα...ομως σε καταλαβαίνω γτ μου ειναι και εμενα πολυ δυσκολο ολο αυτο και περιμενω να δω πως θα παει..ειναι αρχη και μου φαινεται βουνο ...θα περιμενω να κλεισω μηνα απο την αποχη και αν δεν δω βελτιωση στα κακα του σκεφτομαι και εγω να αποθηλασω ! Κανε αυτο που πιστευεις οτι θα ναι καλο για σενα για να ειναι και το μωρακι σου!!

Πω πω βρε κοριτσια..τι γινεται μ αυτεσ τισ αλλεργιεσ...μεχρι να την αποκτησουμε κ εμεισ δεν ειχα ακουσει ποτε τιποτα..οποτε φανταστειτε το σοκ οταν ειχα δει αιμα στα κακα...πολυ αιμα ομωσ..κοντεψα να τρελαθω..

Ειχα παθει ψυχωση με τισ πανεσ..ακομη κ τωρα που φτασαμε 21 μηνων τισ προσεχω..

Με 10 μερεσ αποχησ οπωσ ξερεισ κ εσυ ειναι νωρισ..κανε υπομονη..εμεισ στο μηνα ειδαμε βελτιωση..κ στισ 40 μερεσ εστρωσαν κ οι πανεσ ..

Επισησ προσοχη στο ροταριξ..δεν ξερω αν το κανεσ..αλλα συζητα το με τηβ παιδιατρο γιατι εμασ μασ εκανε πισογυρισμα..εναι βαρυ για το εντερο κ φερνει αιμα..

Οτι απορια εχεισ..ειμαστε εδω να βοηθησουμε..το παθαμε πολλεσσσ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...