Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Κατάψυξη ωαριων


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Ρωταω εκ μερους φιλης... Γνωρίζει καποιο κοριτσι ποια είναι η διαδικασία για καταψυξη ωαριων??? Επισης, γίνεται σε δημοσιο νοσοκομείο ή μόνο σε ιδιωτικό νοσοκομείο??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Artemis20 είπε:

καλησπερα! η φιλη σου για ποιο λογο θελει να καταψυξει ωαρια? και τι ηλικια εχει?

Καλησπέρα!!! Ειναι 41 ετών και εχει χρόνια θεμα με τς ορμονες της... Εμπλεξε με εναν βλακα γυναικολογο ο οποίος της ελεγε πως δεν θα εχει θεμα με τη γονιμοτητα και ξαφνικά πριν ενα μηνα τγς ειπε οτι μπηκε σε εμμηνοπαυση και να ξεχασει το ενδεχόμενο να κανει παιδιά... 

Ενας αλλος γυναικολογος της ειπε οτι μπορεί να προσπαθήσει να κανρι προκληση ωορρηξιας (ή κατι τετοιο) για να κρατήσει ωαρια, αλλα η ίδια φοβάται δεν θα μπορέσει να ανταπεξελθει οικονομικά σε ιδιωτικό... 

Γενικά, δεν έχουμε ιδέα από ολα αυτα ψάχνουμε για να δουμε τι παίζει 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 12:07 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! Ρωταω εκ μερους φιλης... Γνωρίζει καποιο κοριτσι ποια είναι η διαδικασία για καταψυξη ωαριων??? Επισης, γίνεται σε δημοσιο νοσοκομείο ή μόνο σε ιδιωτικό νοσοκομείο??? 

Σε δημόσιο δεν ξέρω αν γίνεται αλλά το κόβω χλωμό...σε ιδιωτικά είναι όπως η πρώτη φάση της εξωσωματικής...παίρνει ορμόνες κ στην με ωοληψια της παίρνουν τα ωάρια κ τα καταψυχουμ.το θέμα είναι βέβαιο τι ιατρικό προφίλ έχει διότι σε αυτές τις ηλικίες έχε υπόψη σου ότι μπορεί να μην ανταποκριθεί στα φάρμακα ( να είναι όπως λέμε φτωχή ανταποκρίτρια ) να δώσει λίγα ψάρια,να χρειαστεί κ άλλη διέγερση η να πρέπει μήνα μήνα να συλλέξει με φυσικούς κύκλους..σε κάθε περίπτωση κ λόγω ηλικίας κ μόνο θα έπρεπε να της χτυπήσουν πολύ νωρίτερα το καμπανάκι...σκέψου ότι εγώ είναι 36 κ χτυπάνε όλα τα καμπανάκια..να ξεκινήσει από ένα σοβαρό γιατρό υπογονιμότητας να δει το ορμονικό της προφίλ κ να της προτείνει αυτός τι και πως! Καλή επιτθχια

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Σε δημόσιο δεν ξέρω αν γίνεται αλλά το κόβω χλωμό...σε ιδιωτικά είναι όπως η πρώτη φάση της εξωσωματικής...παίρνει ορμόνες κ στην με ωοληψια της παίρνουν τα ωάρια κ τα καταψυχουμ.το θέμα είναι βέβαιο τι ιατρικό προφίλ έχει διότι σε αυτές τις ηλικίες έχε υπόψη σου ότι μπορεί να μην ανταποκριθεί στα φάρμακα ( να είναι όπως λέμε φτωχή ανταποκρίτρια ) να δώσει λίγα ψάρια,να χρειαστεί κ άλλη διέγερση η να πρέπει μήνα μήνα να συλλέξει με φυσικούς κύκλους..σε κάθε περίπτωση κ λόγω ηλικίας κ μόνο θα έπρεπε να της χτυπήσουν πολύ νωρίτερα το καμπανάκι...σκέψου ότι εγώ είναι 36 κ χτυπάνε όλα τα καμπανάκια..να ξεκινήσει από ένα σοβαρό γιατρό υπογονιμότητας να δει το ορμονικό της προφίλ κ να της προτείνει αυτός τι και πως! Καλή επιτθχια

Ευχαριστούμε πολύ!!! 

Ασε, βλακεια και δικια της, εγκληματικη αμελεια και της γιατρου.. Εγω τγς το ειχα θίξει τα τελευταία χρόνια, αλλά έχοντας μια γιατρο που της ελεγε πως ολα είναι καλά και όποτε ηθελε θα έκανε παιδι, εθελοτυφλουσε!! Έχεις ιδέα ποσο περίπου κοστίζει ολο αυτό? Στο περίπου εννοείται 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ευχαριστούμε πολύ!!! 

Ασε, βλακεια και δικια της, εγκληματικη αμελεια και της γιατρου.. Εγω τγς το ειχα θίξει τα τελευταία χρόνια, αλλά έχοντας μια γιατρο που της ελεγε πως ολα είναι καλά και όποτε ηθελε θα έκανε παιδι, εθελοτυφλουσε!! Έχεις ιδέα ποσο περίπου κοστίζει ολο αυτό? Στο περίπου εννοείται 

Λογικά 2.000 , αν πεις οτι μέσω όρο μια εξωσωματική φτάνεις στα 3.500

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Λογικά 2.000 , αν πεις οτι μέσω όρο μια εξωσωματική φτάνεις στα 3.500

Αλήθεια???? Μόνο???  Υπολογιζαμε 10000€!!!! Η χρςωση της καταψυξης να υποθέσω είναι ξεχωριστά... Πάει ανα κυτταρο ή χρονικο διάστημα?? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αλήθεια???? Μόνο???  Υπολογιζαμε 10000€!!!! Η χρςωση της καταψυξης να υποθέσω είναι ξεχωριστά... Πάει ανα κυτταρο ή χρονικο διάστημα?? 

Τι 10.000 ρε κοριτσια; Στην Αμερική ζειτε;

 Καθε κέντρο εχει τον δικο του τιμοκατάλογο. Οποτε πρεπει να τηλεφωνήσετε καπου να σας πουν σχετικά. Δεν ξερω ακριβως ποσο στοιχίζει στο γράφω με βάση την λογική και τα τιμολόγια της εξωσωματικής, καθως προκειται  για την μισή διαδικασία. Συνήθως πηγαίνει ανα μήνα ή χρόνο το τιμολόγιο της κατάψυξης και όχι ανα έμβρυο ή ωάριο στην συγκεκριμένη περιπτωση.

 Α και κανένα 1.000 τα φαρμακα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

να υπολογισει οτι τα φαρμακα σε αυτην την περιπτωση δεν γραφονται, διοτι δεν μπορει να περασει επιτροπη, οποτε ειναι περιπου 1000ευρω. δυο φιλες μου που εχουν κανει καταψυξη, εδωσαν 2000 περιπου σε γιατρο και νοσοκομειο για διεγερση κι ωοληψια συν 1000 περιπου τα φαρμακα. η καταψυξη ειναι ενα φιξ ποσο που δινεις ανα χρονο. γυρω στα 300 με 500 ευρω. 

10.000 που το ακουσες? ειναι τελειως σουρεαλ.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 12:07 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! Ρωταω εκ μερους φιλης... Γνωρίζει καποιο κοριτσι ποια είναι η διαδικασία για καταψυξη ωαριων??? Επισης, γίνεται σε δημοσιο νοσοκομείο ή μόνο σε ιδιωτικό νοσοκομείο??? 

ανεμωνη στην ηλικια της φιλης σου δεν συνισταται η καταψηξη ωαριων γιατι για να γινει καταψηξη πρεπει να μαζεψει πανω απο 10 ωαρια κ στην.ηλικια της με μια διεργεση δεν νομιζω οτι θα παρει παραπανω απο 5 αν ειναι σουπερ γονιμη. εκτος αν θελει να κανει δυο τρεις διεργεσεις που αποκλειετε να θελει γιατι υπαρχει κ οικονομικο προβλημα..

ωαρια θελουν πολλα γιατι τα ωαρια ειναι ευαισθητα στην αποψυξη πολυ πιο ευαισθητα απο τα εμβρυα.

αυτο που μου ειχαν πει εμενα ειναι σε μεγαλητερη ηλικια αν θελω να καταψηξω εμβρυα αν υπαρχει συντροφος αλλιως με δοτη. εκει η επιτυχια ειναι πιο σιγουρη για την.ηλικια της φιλης σου

οι τιμες ειναι αυτες που λενε τα κοριτσια 2 χιλιαρικα συν τα φαρμακα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Artemis20 είπε:

να υπολογισει οτι τα φαρμακα σε αυτην την περιπτωση δεν γραφονται, διοτι δεν μπορει να περασει επιτροπη, οποτε ειναι περιπου 1000ευρω. δυο φιλες μου που εχουν κανει καταψυξη, εδωσαν 2000 περιπου σε γιατρο και νοσοκομειο για διεγερση κι ωοληψια συν 1000 περιπου τα φαρμακα. η καταψυξη ειναι ενα φιξ ποσο που δινεις ανα χρονο. γυρω στα 300 με 500 ευρω. 

10.000 που το ακουσες? ειναι τελειως σουρεαλ.

Καλημερα!! Πουθενά δεν το ακουσαμε! Ήταν μια υπόθεση από το μυαλό μας! Χωρίς βαση! 

Ευχαριστούμε πολύ κοριτσια!!! Σίγουρα από δω και πέρα πρέπει να το δει πιο σοβαρά, αλλα σαν 1η ιδέα μας βοηθησατε πολύ!! :)

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλημερα!! Πουθενά δεν το ακουσαμε! Ήταν μια υπόθεση από το μυαλό μας! Χωρίς βαση! 

Ευχαριστούμε πολύ κοριτσια!!! Σίγουρα από δω και πέρα πρέπει να το δει πιο σοβαρά, αλλα σαν 1η ιδέα μας βοηθησατε πολύ!! :)

Έχε υπόψη σου αυτό που σου έγραψε παραπάνω η κοπέλα...ωάρια στα 42 δεν καταψυχες διότι η ποιότητα είναι όπως καταλαβαίνεις κάπως....στην απόψυξη χάνονται κ γενικά στατιστικά επιτυχημένων εξωσωμαικων με ωάρια ειναι μόνον όσες λαυεψυξαν μικρές κ πολλά...

13 ώρες πρίν, linaa είπε:

ανεμωνη στην ηλικια της φιλης σου δεν συνισταται η καταψηξη ωαριων γιατι για να γινει καταψηξη πρεπει να μαζεψει πανω απο 10 ωαρια κ στην.ηλικια της με μια διεργεση δεν νομιζω οτι θα παρει παραπανω απο 5 αν ειναι σουπερ γονιμη. εκτος αν θελει να κανει δυο τρεις διεργεσεις που αποκλειετε να θελει γιατι υπαρχει κ οικονομικο προβλημα..

ωαρια θελουν πολλα γιατι τα ωαρια ειναι ευαισθητα στην αποψυξη πολυ πιο ευαισθητα απο τα εμβρυα.

αυτο που μου ειχαν πει εμενα ειναι σε μεγαλητερη ηλικια αν θελω να καταψηξω εμβρυα αν υπαρχει συντροφος αλλιως με δοτη. εκει η επιτυχια ειναι πιο σιγουρη για την.ηλικια της φιλης σου

οι τιμες ειναι αυτες που λενε τα κοριτσια 2 χιλιαρικα συν τα φαρμακα

Ακριβώς όπως τα λες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Έχε υπόψη σου αυτό που σου έγραψε παραπάνω η κοπέλα...ωάρια στα 42 δεν καταψυχες διότι η ποιότητα είναι όπως καταλαβαίνεις κάπως....στην απόψυξη χάνονται κ γενικά στατιστικά επιτυχημένων εξωσωμαικων με ωάρια ειναι μόνον όσες λαυεψυξαν μικρές κ πολλά...

Ακριβώς όπως τα λες...

Εγω το ξέρω, αλλα το θέμα είναι ότι δεν αφορά εμενα.. Και η συγκεκριμένη κοπελα εθελοτυφλει ακόμα στο συγκεκριμένο θέμα... Δυστυχώς... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγω το ξέρω, αλλα το θέμα είναι ότι δεν αφορά εμενα.. Και η συγκεκριμένη κοπελα εθελοτυφλει ακόμα στο συγκεκριμένο θέμα... Δυστυχώς... 

Δεν μπορείς λοιπόν να κάνεις κάτι από να της πεις πως έχουν οι τιμές,ότι ακόμα κ ο μήνας πια μετράει κ να επισκεφτεί γιατρούς να δει που θα ξεκινήσει..δυστυχώς ως εκεί μπορείς όσο κι αν θες να βοηθησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Θεωρείτε πιο καλό να κάνει κάποιος κατάψυξη ωαρίων η εμβρύων με δότη μετά τα 35 αν δεν έχει καποιο πρόβλημα? Πήγα σε ένα μεγάλο κέντρο και μου πρότεινε ωάρια ενώ εγώ του είπα για έμβρυα και ότι είναι το ίδιο με τις νέες μεθόδους...εσείς τι πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...