Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Κατάψυξη ωαριων


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Lilika1234 είπε:

Καλησπέρα. Θεωρείτε πιο καλό να κάνει κάποιος κατάψυξη ωαρίων η εμβρύων με δότη μετά τα 35 αν δεν έχει καποιο πρόβλημα? Πήγα σε ένα μεγάλο κέντρο και μου πρότεινε ωάρια ενώ εγώ του είπα για έμβρυα και ότι είναι το ίδιο με τις νέες μεθόδους...εσείς τι πιστεύετε?

Καλημέρα!
Κάποιοι γιατροί μου είπαν ότι είναι καλύτερα να καταψύχεις έμβρυα, κάποιοι άλλοι ότι είναι το ίδιο.
Αλλά η δική μου κατανόηση είναι ότι από μια κατάψυξη 10 ωαρίων π.χ. μπορεί να προκύψουν 1-10 έμβρυα αναλόγως της ποιότητας των ωαρίων και του σπέρματος (προφανώς πολύ αισιόδοξο το 10 έμβρυα και πολύ απαισιόδοξο το 1 έμβρυο). Ενώ αν καταψύξεις έμβρυα θα ξέρεις πόσα έμβρυα θα έχεις.
Η @Σποράκι νομίζω έχει καταψύξει και ωάρια και προσπαθεί και με δότη, μήπως μπορεί να σε βοηθήσει παραπάνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Lilika1234 είπε:

Καλησπέρα. Θεωρείτε πιο καλό να κάνει κάποιος κατάψυξη ωαρίων η εμβρύων με δότη μετά τα 35 αν δεν έχει καποιο πρόβλημα? Πήγα σε ένα μεγάλο κέντρο και μου πρότεινε ωάρια ενώ εγώ του είπα για έμβρυα και ότι είναι το ίδιο με τις νέες μεθόδους...εσείς τι πιστεύετε?

Γενικά γνωρίζω ότι τα έμβρυα έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα στην απόψυξη. Τουλάχιστον αυτό είπε ο γυναικολόγος μου στην αδελφή μου,μιας και είναι μόνο 30 όμως,τα επόμενα 2-3 χρόνια να το σκεφτεί και να το έχει κατά νου. Το ορμονικό της προφίλ δεν είναι ιδιαίτερα καλό κ η μητέρα μας πέρασε εμμηνόπαυση στα 38. Νομίζω μετράει κ πόσο μετά τα 35. Άλλο 36,άλλο 39 και φυσικά το δικό σου ορμονικό προφίλ. Δυστυχώς η ποιότητα των ωαρίων μετά τα 35 πέφτει αρκετά κ οδεύοντας στα 40 ακόμη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 37,5...ήταν άψογο το ορμονιλογικο προφιλ  πριν1,5 χρόνο αλλά πρέπει να τα επαναλάβω.. και γενικά δεν έχω κατι..αυτό του είπα και μου επεμενε ότι δεν έχει νόημα εμβρυα γιατι είναι το ίδιο...λέει αν θέλω να κάνω σπερματεγχυση τωρα...πήγα σε πολύ μεγάλο κεντρο..δεν ξέρω γιατί από τη μια τα ωάρια βολεύουν πολύ μήπως βρω κάποιον από την άλλη δε θέλω να το κάνω για να το κάνω, θέλω να κάτι κάτι που έχει καλές πιθανότητες ..από την άλλη αν ήθελε να μου φάει λεφτά θα μπορούσε και με τα έμβρυα που είναι πιο ακριβά..δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλές πιθανότητες έχουν και τα ωάρια. Μου πε ένα μεγάλο κέντρο ότι στην κατάψυξη ωαρίων θέλουμε να έχουμε 10 ωάρια στην κατάψυξη γιατί από αυτά θα γίνουν 2 έμβρυα, αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ τα 10 ωάρια δίνουν παραπάνω έμβρυα συνήθως.
Αυτός μου χε πει ότι από τα 10 ωάρια που θα καταψυχθούν, μετά την απόψυξη θα μείνουν 9, θα χαθεί ένα δηλαδή. 9/10 πολύ καλές πιθανότητες το λες. Το πόσα θα γονιμοποιηθούν και θα γίνουν έμβρυα είναι άλλο θέμα
Τα έμβρυα αν τα καταψυξεις, 2 θα καταψυξεις, 2 θα πάρεις και στην απόψυξη γι αυτο φαίνεται σαν καλύτερες πιθανότητες. Αλλά για να έχεις 2 έμβρυα μπορεί να έχουν προκύψει από 10 ωάρια, μπορεί να έχουν προκύψει κι από 4 ωάρια.

Αν είχες άψογο ορμονικό προφίλ εγώ θα πρότεινα την κατάψυξη ωαρίων. Αν δεν είχες, τότε θα χρειαζόσουν να κάνεις πάνω από 1 φορά διέγερση ωοθηκών για να έχεις 10 ωάρια στην κατάψυξη όπως λένε και γι αυτό δεν θα το πρότεινα και θα σου έλεγα καλύτερα έμβρυα. Ενώ τώρα πιστεύω θα έχεις 10 ωάρια!

Μια γνωστή μου στην ηλικία σου έκανε κατάψυξη ωαρίων και μετά από 0,5-1 χρόνο έκανε σπερματέγχυση και με την 3η σπερματέγχυση έμεινε έγκυος (με δότη).

Μπορείς να πάρεις και γνώμη κι από άλλους γιατρούς επίσης!
 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lilika1234 είπε:

Είμαι 37,5...ήταν άψογο το ορμονιλογικο προφιλ  πριν1,5 χρόνο αλλά πρέπει να τα επαναλάβω.. και γενικά δεν έχω κατι..αυτό του είπα και μου επεμενε ότι δεν έχει νόημα εμβρυα γιατι είναι το ίδιο...λέει αν θέλω να κάνω σπερματεγχυση τωρα...πήγα σε πολύ μεγάλο κεντρο..δεν ξέρω γιατί από τη μια τα ωάρια βολεύουν πολύ μήπως βρω κάποιον από την άλλη δε θέλω να το κάνω για να το κάνω, θέλω να κάτι κάτι που έχει καλές πιθανότητες ..από την άλλη αν ήθελε να μου φάει λεφτά θα μπορούσε και με τα έμβρυα που είναι πιο ακριβά..δεν ξέρω...

Καλησπέρα! Κάνω και εγώ κατάψυξη ωαρίων εδώ και δυο χρόνια με παρά πολλές ωοληψιες γιατί έχω ΠΩΑ. Αυτο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι αν θες τώρα να κανείς παιδί ή στο μέλλον. Δεν έχει νόημα να διαλέξεις τωρα δοτη για να βάλεις στην κατάψυξη έμβρυα και να τα χρησιμοποιήσεις στο μέλλον. Δεν ξέρεις τι μας φέρνει η ζωή. Αν πάλι θες τωρα να γίνεις μαμά προχωρά κανονικά, δοκίμασε με σπερματέγχυση και πολύ πιθανό να πετύχεις. Εμένα ο γιατρός μου ζήτησε να καταψύξουμε 20 ωαρια ώστε να πάρουμε 10-14 έμβρυα και να έχω πολλές προσπάθειες. Ξεκίνησα με κατάψυξη και κάπου στη μέση αποφάσισα να προχωρήσω με δοτη. Κρατάω όσα ωαρια έχω μαζέψει μήπως τα χρειαστώ στο μέλλον και τωρα θα κάνω έμβρυα, όχι για την κατάψυξη, θα τα χρησιμοποιήσω. Η γνώμη μου είναι ότι έχει δίκιο ο γιατρός σου, η κατάψυξη έχει πλέον πολύ καλά αποτελέσματα. Τώρα ποσα ακριβώς έμβρυα θα πάρεις είναι  άγνωστο, όπως και με τα φρέσκα ωαρια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 μου είπε να κατάψυξω, όχι 10.

.τόσο λέει η βιβλιογραφία μου είπε...και να κάνω και άλλη προσπάθεια αν δε γίνεται με μια... Ναι, μου το είπε και αυτό με τη σπερματεγχυση...σπορακι εύχομαι σύντομα ευχάριστα νέα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια!!

προχθες εκανα 2η ωοληψια μεσα στον ιδιο μηνα

Δηλ βρηκαμε 1 ωαριο επιτελους στη 2η φαση του κυκλου το καταψυξαμε.ωστοσο μου ειπαν η μορφολογια ηταν μετρια αλλα ειχε μια καποια δυναμικη....ξερει καποια τι σιμαινει αυτο????

2η ερωτηση

Οταν κανεις ωαρια στη 2η φαση του κυκλου δηλ κοντα στη περιοδο σιμαινει οτι εισαι πιο κοντα στην εμμηνοπαυση?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kk85 είπε:

2η ερωτηση

Οταν κανεις ωαρια στη 2η φαση του κυκλου δηλ κοντα στη περιοδο σιμαινει οτι εισαι πιο κοντα στην εμμηνοπαυση?

 

1η φορά το ακούω αυτό. Το διάβασες, άκουσες κάπου αυτό; Δεν νομίζω να ισχύει, γιατί να ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marmaki είπε:

1η φορά το ακούω αυτό. Το διάβασες, άκουσες κάπου αυτό; Δεν νομίζω να ισχύει, γιατί να ισχύει;

Κατι νομιζα οτι ειχα δθαβασει πιο παλια εδω στο καφε...για αυτο ρωταω γιατι δε θυμαμαι καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...