Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πήγαμε στο γιατρό χθες (36 κ 2).. ο μπέμπης μου δεν πήρε άλλο βάρος κ κρίναμε οτι εφόσον εχει κανει κ τις κορτιζονες του δεν ωφελεί να τον αφήνουμε άλλο μέσα! Παρασκευή ξημερώματα μπαίνω να γεννήσω!!!!!! Μου φαίνεται σαν ψέματα!!!! Κλαίω απο τη συγκίνηση σαν τη χαζή απο χθες! 

Καλημέρα Μυρτώ μου! Με το καλό το αντράκι σου !!!!!!! Λογικό να είσαι συγκινημένη σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!! Αν επιτρέπεται γιατί δεν έβαζε άλλο βάρος ο μικρούλης? Σου είπε? 

  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πήγαμε στο γιατρό χθες (36 κ 2).. ο μπέμπης μου δεν πήρε άλλο βάρος κ κρίναμε οτι εφόσον εχει κανει κ τις κορτιζονες του δεν ωφελεί να τον αφήνουμε άλλο μέσα! Παρασκευή ξημερώματα μπαίνω να γεννήσω!!!!!! Μου φαίνεται σαν ψέματα!!!! Κλαίω απο τη συγκίνηση σαν τη χαζή απο χθες! 

Σε ζηλεύω που θα γεννήσεις τωρα !!εμενα η μια εβδομάδα μ φαινεται πολυυυ.αλλα καλό ειναι που θα μείνει έστω κ λιγο παραπανω .ποσο ειναι τ μωράκι σου;

1 hour ago, Polly1 είπε:

Τις ξεκινησα από χθες, θα τις συνεχίσω ως την άλλη Πέμπτη που θα παω να με δει, συνολο 10 μερες! Δεν έχω ιδεα γιατι ομως! Κατάλαβα ότι εχει να κάνει με τον πλακούντα!

Κορίτσι μου νομιζω ότι στις έδωσε μηπως και βοηθήσει να πάρει λιγο βαρος .να Άι ματωθεί καλυτερα .ξερω ότι κ σ τέτοιες περιπτώσεις το κάνουν .εμενα Γ αυτο το λόγο μ έδινε το Σαλοσπίρ .δν νομιζω ότι εχει ν κανει με τον πλακούντα 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Με το καλό κορίτσι μου να γνωρίσεις το αντράκι σου!!! Τι βάρος έχει τώρα ο κούκλος;; Υπήρχε κάποιο θέμα και δεν έβαζε βάρος;

 

Κορίτσια από ποια στιγμή ο γιατρός σας παρακολουθεί ανά εβδομάδα ή και συχνότερα; Εμένα μου χει πει αφού μπω στο μήνα μου, αλλά αγχώνομαι λίγο.

Επίσης παρατηρώ κάθε πρωί αφού πάω τουαλέτα ότι μετά από 2-3 λεπτά πάντα βγάζω λίγα υγρά σαν νερό. Λιμνάζουν το βράδυ εκει μέσα και φεύγουν το πρωί;; :-P Δεν ξέρω... Να ανησυχήσω;

Να σαι καλα κορίτσι μου.. συμβαίνει πολλές φορές σε γυναίκες με συγγενείς ανωμαλίες μήτρας μετά απο ένα σημείο να πέφτει η ανάπτυξη... εμάς την προηγούμενη βδομάδα ήταν 2.100, κ αυτή 2,180.. τίποτα δηλαδή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Πηγαμε κ μεις γιατρο 36 εβδ σημερα (για καποιο λογο μετρουσα +1 βδομαδα αυτες τις μερες, μαλλον βιαζομαι χεχε). Η μικρη απο βαρος παει μια χαρα 2800 κ η κύστη του νεφρου δυστυχως εχει αυξηθει αρκετα σε μεγεθος. Παμε nst την αλλη Παρασκευη κ κανονιζουμε απο την παραπανω Δευτερα πως προχωραμε λόγω κύστης. Δεν γινεται να την αφησουμε τελειομηνη γιατι ρισκαρουμε το νεφρο της, αλλα ειμαι θετικη εφοσον περαν αυτου φαινεται να εξελίσσεται καλα.

Ερωτηση: εχει ακουσει καποια σας για πυθμενικο πλακούντα?? Ο γιατρος δεν ειπε κατι σχετικα, ουτε ανησυχος ακουστηκε για αυτο απλα δεν το εχω ξανακουσει κ αναρωτιεμαι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Καλημερα! Κι εγω το εκοψα το σαλοσπιρ πιο νωρις απο σενα, ο γιατρος μου ειπε να το κοψω 32η εβδομαδα και λιγο ανησυχω. Σε 6 μερες εχω ραντεβου και θα δουμε πως παμε. Με τον πλακουντα προς το παρον δεν εχω θεμα, ηταν ακομη grade 0 οταν ημουν 30+1.

Υπαρχει αλλη κοπελα που εκοψε το σαλοσπιρ και σε ποια εβδομαδα;

Πρεπει να ειμαι η τελευταια της παρεας που θα γεννησω...

Σε ποια εβδομάδα εισαι τωρα ;και Σαλοσπίρ γιατί έπαιρνες ;είχες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Murtw.st είπε:

Να σαι καλα κορίτσι μου.. συμβαίνει πολλές φορές σε γυναίκες με συγγενείς ανωμαλίες μήτρας μετά απο ένα σημείο να πέφτει η ανάπτυξη... εμάς την προηγούμενη βδομάδα ήταν 2.100, κ αυτή 2,180.. τίποτα δηλαδή.

Τώρα το μόνο που μετράει είναι πως είναι υγιής και σε λίγες μέρες θα τον συναντήσεις!!! Καλώς να τον δεχτείς!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Κοριτσάκι μου με το Καλό!! Όλα θα πάνε τελεια! Θα μας κανεις και ποδαρικό!! Πόσα κιλά θα είναι δηλαδη; Θα είσαι 37+4 τοτε; Όπως καταλαβαίνεις προετοιμάζομαι κι εγω

Τις αντιπηκτικες γιατι τις κάνουμε; Έχω κάνει 2 ως τωρα αλλα νόμιζα ότι ήταν εξαιτίας του ώριμου πλακούντα! Οχι;;

Ακριβώς, καλά κανεις! Και στα λέω για να τ ακούω κι εγώ, η γκρινιαρα της παρέας! Θα πάνε ολα τελεια για όλες μας!! Και μετά θα συζητάμε μεταμεσονύχτια για πάνες και κλάματα!

Λογικά θα είναι στα 2,200 κ θα είμαι την Παρασκευή 36 κ 5... 

Επίσης κορίτσια παρένθεση, επειδή συζητάγαμε για αρκετά υγρά κτλ... εγω κ το πρώτο τρίμηνο κ τωρα την περασμένη βδομάδα που είχα αρκετά υγρά, στην καλλιέργεια έβγαλε μύκητα candida.. με κανενα απολύτως άλλο σύμπτωμα, ούτε οσμή ούτε ενόχληση.. έβαλα απλα 3 μέρες αλοιφή κ εντάξει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Πηγαμε κ μεις γιατρο 36 εβδ σημερα (για καποιο λογο μετρουσα +1 βδομαδα αυτες τις μερες, μαλλον βιαζομαι χεχε). Η μικρη απο βαρος παει μια χαρα 2800 κ η κύστη του νεφρου δυστυχως εχει αυξηθει αρκετα σε μεγεθος. Παμε nst την αλλη Παρασκευη κ κανονιζουμε απο την παραπανω Δευτερα πως προχωραμε λόγω κύστης. Δεν γινεται να την αφησουμε τελειομηνη γιατι ρισκαρουμε το νεφρο της, αλλα ειμαι θετικη εφοσον περαν αυτου φαινεται να εξελίσσεται καλα.

Ερωτηση: εχει ακουσει καποια σας για πυθμενικο πλακούντα?? Ο γιατρος δεν ειπε κατι σχετικα, ουτε ανησυχος ακουστηκε για αυτο απλα δεν το εχω ξανακουσει κ αναρωτιεμαι...

Κορίτσι μου χαίρομαι για την μπέμπα σου! Το βάρος είναι τέλειο κι ότι κάνετε πλέον, το κάνετε για το καλό της. Αν θυμάμσι καλά, πυθμενικός είναι όταν βρίσκεται ψηλά κοντά στο στομάχι. Ότι καλύτερο είναι, γιατί βγαίνει τελευταίος και δεν δυσχεραίνει τον τοκετό. Μου τον είχε αναφέρει ως το ακριβώς αντίθετο του επιπωματικού μου, αν θυμάμαι. Θα πας με πρόκληση δηλαδή; Είσαι ήδη 36η.. Μια χαρά σε βρίσκω. Ήδη το μωρό σου είναι τελειόμηνο.

Just now, Murtw.st είπε:

Λογικά θα είναι στα 2,200 κ θα είμαι την Παρασκευή 36 κ 5... 

Επίσης κορίτσια παρένθεση, επειδή συζητάγαμε για αρκετά υγρά κτλ... εγω κ το πρώτο τρίμηνο κ τωρα την περασμένη βδομάδα που είχα αρκετά υγρά, στην καλλιέργεια έβγαλε μύκητα candida.. με κανενα απολύτως άλλο σύμπτωμα, ούτε οσμή ούτε ενόχληση.. έβαλα απλα 3 μέρες αλοιφή κ εντάξει 

Έχεις δίκιο. Θα κάνω κι εγώ καλλιέργεια την άλλη βδομ, γιατί έχω πάνω από μήνα κι έχω ανησυχήσει με τις πολλές εκκρίσεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Σε ζηλεύω που θα γεννήσεις τωρα !!εμενα η μια εβδομάδα μ φαινεται πολυυυ.αλλα καλό ειναι που θα μείνει έστω κ λιγο παραπανω .ποσο ειναι τ μωράκι σου;

Κορίτσι μου νομιζω ότι στις έδωσε μηπως και βοηθήσει να πάρει λιγο βαρος .να Άι ματωθεί καλυτερα .ξερω ότι κ σ τέτοιες περιπτώσεις το κάνουν .εμενα Γ αυτο το λόγο μ έδινε το Σαλοσπίρ .δν νομιζω ότι εχει ν κανει με τον πλακούντα 

Τον πήρα τηλ και μου είπε ότι πράγματι τις κάνω για να πάρει βαρος γιατι ο πλακούντας δεν το υποστηρίζει πλέον 100%. Ας ελπίσουμε να έχει αποτέλεσμα!! Έχω πλακώσει στα αυγά και στο μοσχάρι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τον πήρα τηλ και μου είπε ότι πράγματι τις κάνω για να πάρει βαρος γιατι ο πλακούντας δεν το υποστηρίζει πλέον 100%. Ας ελπίσουμε να έχει αποτέλεσμα!! Έχω πλακώσει στα αυγά και στο μοσχάρι!!

Καλα κανεις.θα δεις ότι θα πάρει .ειδες κ εσυ με την περιδεση μια χαρα τα πηγές κ κατάφερες να μπεις στο μήνα σου !! Οποτε ότι κ ν γίνει απο δω κ πέρα ειναι καλυμμένο το μωράκι !!

Just now, Murtw.st είπε:

Λογικά θα είναι στα 2,200 κ θα είμαι την Παρασκευή 36 κ 5... 

Επίσης κορίτσια παρένθεση, επειδή συζητάγαμε για αρκετά υγρά κτλ... εγω κ το πρώτο τρίμηνο κ τωρα την περασμένη βδομάδα που είχα αρκετά υγρά, στην καλλιέργεια έβγαλε μύκητα candida.. με κανενα απολύτως άλλο σύμπτωμα, ούτε οσμή ούτε ενόχληση.. έβαλα απλα 3 μέρες αλοιφή κ εντάξει 

Θα κανεις καισαρικη;;οι υπέρηχοι έχουν κ μια αποκλείση οποτε μπορει να ειναι κ παραπανω ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια κι εγώ με το βάρος έχω θέμα. Δεν πήρε τίποτα σε 1 βδομάδα. Μετά από 2 επαναλληπτικες (nst και doppler) που δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό το πόρισμα ήταν οτι μπορουμε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη βδομάδα που θα ναι 39βδ

Κινήσεις και συσπάσεις έχουμε κανονικά. 

Στα 2800 που είναι δεν με ανησυχεί το βάρος αλλά η στασιμότητα του. 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Κορίτσι μου χαίρομαι για την μπέμπα σου! Το βάρος είναι τέλειο κι ότι κάνετε πλέον, το κάνετε για το καλό της. Αν θυμάμσι καλά, πυθμενικός είναι όταν βρίσκεται ψηλά κοντά στο στομάχι. Ότι καλύτερο είναι, γιατί βγαίνει τελευταίος και δεν δυσχεραίνει τον τοκετό. Μου τον είχε αναφέρει ως το ακριβώς αντίθετο του επιπωματικού μου, αν θυμάμαι. Θα πας με πρόκληση δηλαδή; Είσαι ήδη 36η.. Μια χαρά σε βρίσκω. Ήδη το μωρό σου είναι τελειόμηνο.

Έχεις δίκιο. Θα κάνω κι εγώ καλλιέργεια την άλλη βδομ, γιατί έχω πάνω από μήνα κι έχω ανησυχήσει με τις πολλές εκκρίσεις.

Ευχαριστω καλη μου!! Αα μάλιστα, εμαθα κ κατι για τον πλακουντα, πολυ ενημερωμενη σε βρισκω μπραβο!! :) Θα το παμε οσο γίνεται μήπως ξεκινησει μονος του ο τοκετός, αλλιως με προκληση. Εξαρτάται κ απο το nst φυσικα, θα δειξει. Ο γιατρος εστω μας καθησύχασε πολυ.

Just now, BabyGirl_A said:

Κορίτσια κι εγώ με το βάρος έχω θέμα. Δεν πήρε τίποτα σε 1 βδομάδα. Μετά από 2 επαναλληπτικες (nst και doppler) που δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό το πόρισμα ήταν οτι μπορουμε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη βδομάδα που θα ναι 39βδ

Κινήσεις και συσπάσεις έχουμε κανονικά. 

Στα 2800 που είναι δεν με ανησυχεί το βάρος αλλά η στασιμότητα του. 

Ο πλακουντας πως ειναι κ ο λώρος?? Μερικες φορες αυτα επηρεάζουν κ μπορει ακομα κ να χασει βαρος το μωρο τις τελευταιες εβδομαδες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ο πλακουντας πως ειναι κ ο λώρος?? Μερικες φορες αυτα επηρεάζουν κ μπορει ακομα κ να χασει βαρος το μωρο τις τελευταιες εβδομαδες.

Ο πλακούντας είναι επάνω πίσω. Δεν μου είπαν κάτι περισσότερο για κάτι από τα 2. Απλά στο doppler είπε ο γιατρός "εδω βλεπουμε τον ομφάλιο λώρο, μια χαρά" κι οτι τα αμνιακα ειναι μια χαρα .... εχει υγρα το παιδι κανονικα. και στο ιατρείο που βλέπουμε τράχηλο πλακούντα κλπ μου είπε δεν βλέπω κάτι αλλά θα κάνεις τις εξετάσεις για να δούμε αν υπάρχει λόγος να την βγάλουμε τώρα. 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Καλα κανεις.θα δεις ότι θα πάρει .ειδες κ εσυ με την περιδεση μια χαρα τα πηγές κ κατάφερες να μπεις στο μήνα σου !! Οποτε ότι κ ν γίνει απο δω κ πέρα ειναι καλυμμένο το μωράκι !!

Θα κανεις καισαρικη;;οι υπέρηχοι έχουν κ μια αποκλείση οποτε μπορει να ειναι κ παραπανω ☺️

Ναι κ ο γιατρός αυτό μου είπε οτι μπορεί να εχει μια μικρή αποκλειση γιατι δεν είναι κ ζυγαριά ο υπέρηχος... καισαρική θα πάμε ναι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A said:

Ο πλακούντας είναι επάνω πίσω. Δεν μου είπαν κάτι περισσότερο για κάτι από τα 2. Απλά στο doppler είπε ο γιατρός "εδω βλεπουμε τον ομφάλιο λώρο, μια χαρά" κι οτι τα αμνιακα ειναι μια χαρα .... εχει υγρα το παιδι κανονικα. και στο ιατρείο που βλέπουμε τράχηλο πλακούντα κλπ μου είπε δεν βλέπω κάτι αλλά θα κάνεις τις εξετάσεις για να δούμε αν υπάρχει λόγος να την βγάλουμε τώρα. 

Ναι δεν φαινεται να φταιει κατι απο τα δυο. Αρα είστε σε φαση που θα το ψαξετε?? Παντως αποτι εχω καταλάβει υπάρχουν πραγματα που δεν φαινονται ξεκαθαρα στον υπερηχο χωρις περαιτερω εξετασεις οποτε αυτο θα βοηθισει λογικα. Μερικες φορες μαθαινεις αφού γεννηθεί ποια ειναι η πραγματικη εικονα. Εφοσον ηταν υγειες το μωρακι ως τωρα δεν πιστευω να εχει κατι παντως! Αν πας μα γεννησεις τωρα ειπαν με προκληση ή καισαρική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...