Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, MarakiKakkin είπε:

Καλημέρα κορίτσια, σήμερα ξύπνησα με πονόλαιμο και λίγη καταρροή, έρχεται και ο πονοκέφαλος. Τι μπορώ να πάρω; Απλό ντεπον; Είμαι στην 33η εβδομάδα.

Καλημέρα και περαστικά. Κάνε και το τεστ της γρίπης καλού κακού. Ιδίως αν σηκώσεις πυρετό. Για τα φάρμακα ρώτα το γιατρό σου. Εμένα μου είπε physiomer, ronal στα δύσκολα και depon. Σούπες και ζεστά ροφήματα. Εγώ έπινα ζεστό γάλα με μέλι. 

@Murtw.st μου όλα καλά, μπράβο! Η καισαρική είναι λίγο αγχωτική διαδικασία αλλά μόλις αντικρίζεις το μωράκι, όλα ξεχνιούνται. Να σου ζήσει!!! Να μας λες τα νέα σου!

 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, BabyGirl_A είπε:

Απο οσο ξέρω κι εγώ: 

Όταν το παιδί δεν κατεβαίνει σωστά, όταν μιλάμε για δίδυμα, όταν έχεις αιμορραγία πριν ή κατά την διάρκεια του τοκετού, όταν έχεις διαβήτη, υπέρταση (δεν ξέρω πόσο) ή έρπειτα των γεννητικών οργάνων, όταν πέφτουν οι παλμοί του παιδιού, όταν για πολλές ώρες δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη ότι προχωράει έστω και λίγο ο τοκετός κι αντιθέτως μένει στάσιμος εντελώς. Οταν εχεις πολυ προσφατη προηγουμενη γεννα με καισαρικη (δεν ξερω μετα απο ποσο καιρο μπορεις να κανεις 2η γεννα με φτ. 2-3 χρονια εχω ακουσει αλλα δεν το λεω με καμια σιγουρια). Όταν το παιδί είναι πολύ μικρό για να προκαλέσουν πόνους ενώ ο πλακούντας έχει αρχίσει να απενεργοποιείτε άρα το παιδί πρέπει να βγει. 

Μπορεί να υπάρχουν φυσικά άπειροι ακόμα λόγοι! 

σε ευχαριστώ παααρα πολυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Murtw.st είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας! Συνοπτικά έως τωρα:

γέννησα Ιασώ, καισαρική με επισκληρίδειο.. η επισκληρίδειος είναι μια περίεργη αίσθηση όταν στην κάνουν, αλλα παλευεται. Εγω δυσκολεύτηκα να κατανοήσω πως θα με ανοίξουν κ δεν θα νιώθω τίποτα! Αυτό με φόβισε. Εν τελει ένιωθα μόνο κάποιες πιέσεις σαν να με ζουλανε, είχα κ ελαφριά μέθη όποτε ήμουν χαλαρή. Μετά στην ανάνηψη ποναγα λίγο σαν βαριά περίοδος κ τράβαγαν τα ράμματα, μ έβαλαν παυσίπονο στην αντλία της επισκληριδειου κ 2-3 ώρες μετά ανέβηκα στο δωματιο.. είχα πόνους αλλα εντάξει πέρασε με παυσίπονο.. το βράδυ κατα τις 12 κάναμε τον πρώτο θηλασμό, μετά τον βάλαμε για ύπνο, κ ευτυχώς κοιμήθηκε καλα κ κοιμήθηκα κ εγω... το πρωί τον πήραν κατα τις 8 για γιατρούς μπανιο κτλ κ μου τον έφεραν κατα τις 10 να θηλασω ξανά.. τωρα τον έχω αγκαλίτσα... εμένα μου έχουν βγάλει καθετήρα έχω φάει κιόλας γενικά ειμαι αρκετά καλα..! 

Μυρτώ μου, γιατί από τις 6 που πήγες κατέληξες να μπεις στο χειρουργειο 3μιση; Έτυχε κάτι έκτακτο στο γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζουζουνιαααα2 είπε:

Χαίρομαι που νιώθεις καλά... Αφού έχεις και το αντρακι σου ξεχνάς πόνους και γενικά τα πάντα... 

Μια ερώτηση από της 12 που θηλασες μέχρι της 10 που στον ξανα έφεραν να θηλασεις ηταν μαζί σου; 2 γεύματα εκανε το μωρό;;; ρωτάω γιατί σε ενα σεμινάριο θηλασμού μου είπαν ότι "πρέπει" να το ζητάμε το μωρό κάθε 2 ώρες για να το θηλαζουμε... Εσύ τώρα που το κάνεις στην πράξη για πες μας τι γίνετε... 

Εγω ηθελα rooming in κ στο Ιασώ μου είπαν οτι γενικά σε όλα τα δωμάτια αφήνουν τα μωράκια εκτός αν ζητήσεις να στο πάρουν. Στο ενδιάμεσο δεν έκανε άλλο γεύμα απο το βράδυ όμως δεν ξύπνησε κ καθόλου μέχρι τις 8.,

Just now, Pagotoula είπε:

Μυρτώ μου, γιατί από τις 6 που πήγες κατέληξες να μπεις στο χειρουργειο 3μιση; Έτυχε κάτι έκτακτο στο γιατρό σου;

Ναι ήταν να μπω 7-8 αλλα δεν ήταν έτοιμα τα εργαστηριακά μου, κ 9 που πήγαν να με βάλουν είχε φυσιολογικό τοκετό που προχώρησε πολύ γρήγορα όποτε δεν ήθελε να αγχωθουμε με την ώρα 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

cappuccino κάνει να πιουμε; Δεν έχω πιει ποτέ καφε αλλά τον μύρισε τώρα από τον άντρα μου ( γεύση καραμέλα..) και έχω σκάσει να πιω..

Εγω έπινα κανονικά καφέ μετά τον 3ο.,, 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

cappuccino κάνει να πιουμε; Δεν έχω πιει ποτέ καφε αλλά τον μύρισε τώρα από τον άντρα μου ( γεύση καραμέλα..) και έχω σκάσει να πιω..

Καλέ γιατί να μην πιεις καφέ; Στο απαγόρεψε ο γιατρός για κάποιο λόγο; Θα μας τρελάνεις ρε μπεμπακι...:-P Πιαστον εκεί μια μέρα κι άλλαξέ του τα φώτα στις ερωτήσεις, γιατί όλο σε έχει κι αγχώνεσαι άδικα και έχεις απορίες και φόβους. Γι αυτό τον πληρώνεις στην τελική.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επίσης 2 πράγματα που ήθελα να σας πω που με πιάσαν απροετοίμαστη. Ψαχτείτε για τα βλαστοκύτταρα, γιατι το υπογράφετε μόλις μπείτε τι θέλετε να κάνετε. Εγω δεν είχα ιδέα κ έβαλα αρνητικό. Κ επίσης κάτι που εγω δεν ήξερα κ ήμουν απροετοίμαστη τη δεδομένη στιγμή, οτι συγκεκριμένα εδω γενικά δεν ξέρω, ζητάνε προκαταβολή με την εισαγωγή.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Εγω ηθελα rooming in κ στο Ιασώ μου είπαν οτι γενικά σε όλα τα δωμάτια αφήνουν τα μωράκια εκτός αν ζητήσεις να στο πάρουν. Στο ενδιάμεσο δεν έκανε άλλο γεύμα απο το βράδυ όμως δεν ξύπνησε κ καθόλου μέχρι τις 8.,

Ναι ήταν να μπω 7-8 αλλα δεν ήταν έτοιμα τα εργαστηριακά μου, κ 9 που πήγαν να με βάλουν είχε φυσιολογικό τοκετό που προχώρησε πολύ γρήγορα όποτε δεν ήθελε να αγχωθουμε με την ώρα 

Μα λέω κι εγώ...γιατί συνήθως στο Ιασώ ως τος 10, βαριά 11, τις ξεπετάνε τις καισαρικές. Πόνεσε η επισκληρίδιος Μυρτούλα; Ή παλεύεται; Και για τον καθετήρα να μας πεις όποτε μπορέσεις...που ρωτούσαν πολλά κορίτσια... Ααα κι αν τελικά χρειάζονται μόνο νυχτικά λόγω τομής... Πες μας να προλάβουμε να προμηθευτούμε...χαχαχ 

Επίσης, ένα ερώρημα και προς την Μυρτώ προς όλες. Αν μπορέσουμε και θηλάσουμε, πρέπεινυποχρεωτικά να πάρουμε θήλαστρο για να βγαίνει τυχόν γάλα που μένει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλέ γιατί να μην πιεις καφέ; Στο απαγόρεψε ο γιατρός για κάποιο λόγο; Θα μας τρελάνεις ρε μπεμπακι...:-P Πιαστον εκεί μια μέρα κι άλλαξέ του τα φώτα στις ερωτήσεις, γιατί όλο σε έχει κι αγχώνεσαι άδικα και έχεις απορίες και φόβους. Γι αυτό τον πληρώνεις στην τελική.

Μια μαια μου είχε πει έτσι στα γρήγορα μονο1 ελληνικό .. Δεν ξέρω γιατί.. Δεν ρώτησα τον γιατρο μου γιατί λέω Αφού δεν πίνω δεν με νοιάζει.. έλα όμως που τώρα θέλω... άστα κορίτσι μου εδώ στο δημόσιο είναι χάλια . πρέπει να έχουν κέφια για να σου μιλήσουν. Εγώ ήξερα ότι στομ 8ο έχεις μια πιο στενή παρακολουθήσει (κάθε 15 μέρες νομίζω )αλλά εμένα αυτός με έβαλε παλι σε ένα μήνα να πάω και αγχώνομαι και γι αυτό. Τώρα δεν τον νιώθω συνέχεια όπως άλλες φορές δεν ξερω αν ειναι είτε λόγω  χώρου είτε λόγω ύπνου και εγω τρελαθεί. λέω δεν παίζει να περάσει έτσι ο μήνας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Murtw.st είπε:

Κορίτσια επίσης 2 πράγματα που ήθελα να σας πω που με πιάσαν απροετοίμαστη. Ψαχτείτε για τα βλαστοκύτταρα, γιατι το υπογράφετε μόλις μπείτε τι θέλετε να κάνετε. Εγω δεν είχα ιδέα κ έβαλα αρνητικό. Κ επίσης κάτι που εγω δεν ήξερα κ ήμουν απροετοίμαστη τη δεδομένη στιγμή, οτι συγκεκριμένα εδω γενικά δεν ξέρω, ζητάνε προκαταβολή με την εισαγωγή.. 

Αυτό με την προκαταβολή μου το είχαν πει στο τηλ όταν πήρα να ρωτήσω τιμές. Μου είπαν κιόλας ότι αν πληρώσεις με πιστωτική μπορείς να βάλεις έως 6 άτοκες δόσεις για όποια την ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

cappuccino κάνει να πιουμε; Δεν έχω πιει ποτέ καφε αλλά τον μύρισε τώρα από τον άντρα μου ( γεύση καραμέλα..) και έχω σκάσει να πιω..

Μπεμπακι εγώ όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει αν θέλω να πίνω έναν την ημέρα. 

Όχι ντεκαφεινε! Κανονικό. Απλά καλύτερα αν θέλω να ζητάω με μόνη δόση καφέ για να ναι ελαφρύς. 

Just now, Murtw.st είπε:

Κορίτσια επίσης 2 πράγματα που ήθελα να σας πω που με πιάσαν απροετοίμαστη. Ψαχτείτε για τα βλαστοκύτταρα, γιατι το υπογράφετε μόλις μπείτε τι θέλετε να κάνετε. Εγω δεν είχα ιδέα κ έβαλα αρνητικό. Κ επίσης κάτι που εγω δεν ήξερα κ ήμουν απροετοίμαστη τη δεδομένη στιγμή, οτι συγκεκριμένα εδω γενικά δεν ξέρω, ζητάνε προκαταβολή με την εισαγωγή.. 

Μυρτώ μου και στο ΡΕΑ ζητάνε προκαταβολή και τα υπόλοιπα με το εξιτήριο. 

Για τα βλαστοκύτταρα δεν το είχα σκεφτεί κααααν ! 

  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Μια μαια μου είχε πει έτσι στα γρήγορα μονο1 ελληνικό .. Δεν ξέρω γιατί.. Δεν ρώτησα τον γιατρο μου γιατί λέω Αφού δεν πίνω δεν με νοιάζει.. έλα όμως που τώρα θέλω... άστα κορίτσι μου εδώ στο δημόσιο είναι χάλια . πρέπει να έχουν κέφια για να σου μιλήσουν. Εγώ ήξερα ότι στομ 8ο έχεις μια πιο στενή παρακολουθήσει (κάθε 15 μέρες νομίζω )αλλά εμένα αυτός με έβαλε παλι σε ένα μήνα να πάω και αγχώνομαι και γι αυτό. Τώρα δεν τον νιώθω συνέχεια όπως άλλες φορές δεν ξερω αν ειναι είτε λόγω  χώρου είτε λόγω ύπνου και εγω τρελαθεί. λέω δεν παίζει να περάσει έτσι ο μήνας. 

Ο χωρος είναι μπεμπακι. Μειωνεται πλεον. Δεν ηξερα οτι εισαι σε δημοσιο. Ειμαι σιγουρη οτι τα πραγματα θα ειναι πιο δυσκολα. Και παλι ομως μη δισταζεις να πηγαινεις με ερωτησεις κι αποριες. Ελεος ρε γαμωτο...δώσαν κι ορκο τρομαρα τους!

Ααα οσο για καφε, εμένα μου χει πει εναν τη μερα μετά τον 3ο μήνα.ειτε κανονικο, ειτε ντεκαφεινε.αν εχεις μαθει τον κανονικο ομως, ο ντεκαφεινε σου φαινεται ψεμα...:-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ο χωρος είναι μπεμπακι. Μειωνεται πλεον. Δεν ηξερα οτι εισαι σε δημοσιο. Ειμαι σιγουρη οτι τα πραγματα θα ειναι πιο δυσκολα. Και παλι ομως μη δισταζεις να πηγαινεις με ερωτησεις κι αποριες. Ελεος ρε γαμωτο...δώσαν κι ορκο τρομαρα τους!

Από τώρα όμως; δηλαδή στον 9ο δεν θα νιώθω τίποτα;

άστα ένα μαύρο χαλι

. την ώρα της γέννας ( γέννησε εκεί η κουμπάρα μου προχθές )όλα ήταν άψογα αλλά άμα πας ραντεβού και ρωτήσεις κάτι δεδομένο γι αυτούς τότε μπορεί να σε κάνουν και ρόμπα. Εγώ επειδή από την αρχή Ρωτούσα αρκετά ώστε να είμαι σίγουρη ( έχω πόνους στο εντερο κολικούς εξ αρχής και πήγαινα κάθε φορά γιατί νομίζω πως κάτι πάθαινε το μωρό ) με είχαν βγάλει υστερική.. υπερβολική.. και μια μέρα πάω προγραμματισμένα και μου λέει μια " πάλι εδώ εσυ;τι έπαθες πάλι;"με ύφος.. λες και δεν την πληρώνω έμμεσα.. τι να πω.. γι αυτο κολλάω να ρωτήσω τέτοια ψιλο πράγματα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

cappuccino κάνει να πιουμε; Δεν έχω πιει ποτέ καφε αλλά τον μύρισε τώρα από τον άντρα μου ( γεύση καραμέλα..) και έχω σκάσει να πιω..

καε πιες καφέ σ λεω.. εγώ 2 πινω την ημέρα κανονικά σε όλη μ την εγκυμοσύνη...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...