Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, BabyGirl_A είπε:

Μπεμπακι κι εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές. Επίσης να βάζω δύναμη και να νιώθω σαν να μαι έτοιμη να λιποθύμησω να μην έχω αναπνοή άλλη νμκαι δύναμη να βάλω. Είναι λογικό μου είπαν γιατρός και μαία. Πιέζει το παιδί τα πάντα εκεί μέσα και μαζί με την δυσκοιλιότητα.. 

Εμένα για να με διευκολύνει μου συνέστησε υποθέτα γλυκερινης και duphalac για να βελτιωθεί η δυσκοιλιότητα. 

αα ναι; νιώθω ακριβώς το ίδιο αλλά εμένα δεν μου λέει κάτι.  Μέχρι τον 5ο μήνα είχα σοβαρό πρόβλημα.. Μπορεί να είχα και μια εβδομάδα να πάω.. Αλλά τώρα και 2 μερες να περάσουν έχω πονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

@KNecky εσυ ασε τις μπερδεμενες φατσουλες...και δωσε μου τα φωτα σου για καροτσι...χαχαχαχ

εμένα μου έδωσαν ένα...να σου πω την αλήθεια ούτε που το δοκίμασα.. ελαφρύ είναι σίγουρα αλλά... 

αγχωθηκα τώρα

 με βλέπω να γυρνάω στο σπίτι με το καρότσι αχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια πήγα για έρευνα καροτσιού σήμερα... Τα 3σε1 δεν με επεισαν.. Πολύ βαριά ρε γαμώτο..Και δεν εβρισκα κανένα κάτω από 12 κιλά, τα οποία μου φαίνονταν παρα πολλά..που να το κουμαντάρω αυτό καλέ;;;; Και αν έχει και μωρό πάνω  πάει μαζί 17 ή 20κιλά;; πάει...το έχασα... Εγώ ούτε μέσα στο μαγαζί δεν μπορούσα να το ορίσω..πήγαινε όπου ήθελε...χαχαχ για να ήμουν εδώ στα πεζοδρόμια του κέντρου που είναι όλα σπασμένα, στενά κι όλο θέλει πάνω κάτω...αν ζούσα εξωτερικό ή επαρχία ίσως την πάλευα.. Αλλά δεν είμαι καθόλου χειροδύναμη...μου φαίνονταν μαρτύριο.  Και το πορτ μπεμπε οι γνωστες μου ελεγαν οτι συμφερει μονο αν το θες αντι για κρεβατι στο δωματιο σου.. γιατι κατα τα αλλα το μωρο μπαινει ως 3,4 μηνων μαξ.. που αν το σκεφτεις ποσες πολλες βολτες θα κανεις...δηλαδη θα μπορουσες να το βαλεις και στο απλο. Για το αυγο δεν εχω αποψη, διοτι εμεις θα παρουμε εξαρχης καθισμα αυτοκινητου0 εως 18κιλα και ενα αυγο για μεταφορα, μου δανεισε η θεια.  Από την άλλη όσα απλά είδα που όμως είναι και για νεογέννητα και ζύγιζαν από 6 μέχρι 8 κιλά, ηταν αααλλο πραγμα στο να τα κουμανταρεις ....πολυ ανετα...πολυ μανιτζεβελα..αλλα πολυ ακριβια ρε κοριτσια....350 με 500 κι είναι απλά.... Πιο πολυ μπερδευτηκα...παρα κατασταλλαξα...

Αχ, κι εγώ πιο πολύ έψαξα το καρότσι πάρα το αυτοκίνητο κάποτε!!! Πήγαινε κι αλλου!! Δες κι Αλλά! Δες τα Όλα!! Αυτό με το πορτ μπεμπέ κι εμένα με δυσκόλεψε!! Της inglesina είναι 79 εκατοστά μήκος! Ειναι το μεγαλύτερο.Οπότε σου φτάνει ως και 5-6 μηνών.Σκεφτηκα ότι την εποχή που θα είναι 2-6 μηνών θα είναι ανοιξη-καλοκαιρι, θα πηγαίνουμε βόλτες, οπότε το πορτ μπεμπέ θα βόλευε! Μετά προτιμήσαμε 1 με τα ίδια λεφτά, από νεογέννητο που έχει ετσι κι Αλλιώς έξτρα στρώμα για νεογέννητα! Ελπίζω να βολέψει.Οσον αφορά στα κιλά σιγουρέψου ότι δε σου λένε μόνο το βάρος σκελετού αλλα και του καθίσματος.  Όταν πήγαμε στο κατάστημα ένα ζευγάρι πήρε το μακλαρεν με 400 ευρώ! Πολυ ελαφρύ, αλλά ήταν σαν παιχνίδι μικρού κοριτσιού, δε θα έβαζα νεογέννητο μεσα! Μου φάνηκε πολύ αδύναμο και ένα με τον δρόμο! Οπότε καταλήγω και πάλι στο τι χρήση θα του κανεις! Ποια μοντέλα ειδες;;

Just now, mpempaki1 είπε:

ααα και εσύ Απρίλη πας ε; 

άντε πλησιάζουμε σιγά σιγά και εμείς

 Ναι ναι άστα αγάπη. χαμος από κολικούς. ειανι το μόνο που θέμα στηβ εγκυμοσύνη. και τώρα πάλι νιώθω ενόχληση λίγο βέβαια. 

Επίσης σήμερα μια γνωστή μου είπε (εγώ δεν το πιστεύω) ότι πρώτη εγκυμοσύνη και ειδικά αγόρι θα γεννήσω μετά την ΠΗΤ. ισχύει κάτι τέτοιο ξέρετε; Δεν είναι λίγο κουφο;

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το φύλο! Πάντως 2 γνωστές μου(οντως με αγορια) γέννησαν 10 μέρες μετά την ΠΗΤ.Οταν δεν υπάρχει ωρίμανση πλακούντα και δυσφορία του μωρου, περιμένουν να γεννηθεί από μόνο του κι έτσι ξεπερνάει την ΠΗΤ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula said:

@KNecky εσυ ασε τις μπερδεμενες φατσουλες...και δωσε μου τα φωτα σου για καροτσι...χαχαχαχ

Χαχαχα μα δεν ξερω εξου κ η μπερδεμενη φατσουλα! Εγω ειχα το 3σε1 πάρει κ ειναι κ hauck που θεωρουνται βαριά κ το χρησιμοποιήσαμε φουλ ως τα 2 ετη. Μετά παπαλα...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Αχ, κι εγώ πιο πολύ έψαξα το καρότσι πάρα το αυτοκίνητο κάποτε!!! Πήγαινε κι αλλου!! Δες κι Αλλά! Δες τα Όλα!! Αυτό με το πορτ μπεμπέ κι εμένα με δυσκόλεψε!! Της inglesina είναι 79 εκατοστά μήκος! Ειναι το μεγαλύτερο.Οπότε σου φτάνει ως και 5-6 μηνών.Σκεφτηκα ότι την εποχή που θα είναι 2-6 μηνών θα είναι ανοιξη-καλοκαιρι, θα πηγαίνουμε βόλτες, οπότε το πορτ μπεμπέ θα βόλευε! Μετά προτιμήσαμε 1 με τα ίδια λεφτά, από νεογέννητο που έχει ετσι κι Αλλιώς έξτρα στρώμα για νεογέννητα! Ελπίζω να βολέψει.Οσον αφορά στα κιλά σιγουρέψου ότι δε σου λένε μόνο το βάρος σκελετού αλλα και του καθίσματος.  Όταν πήγαμε στο κατάστημα ένα ζευγάρι πήρε το μακλαρεν με 400 ευρώ! Πολυ ελαφρύ, αλλά ήταν σαν παιχνίδι μικρού κοριτσιού, δε θα έβαζα νεογέννητο μεσα! Μου φάνηκε πολύ αδύναμο και ένα με τον δρόμο! Οπότε καταλήγω και πάλι στο τι χρήση θα του κανεις! Ποια μοντέλα ειδες;;

Χρειάζομαι κάτι ευκολοκίνητο, Ζω στο κέντρο και θέλω να το κουμαντάρω εύκολα, όχι μόνο το πρώτο 3μηνο αλλά κι όταν μεγαλώσει η μπέμπα..και να μεταφέρεται ευκολα στο αμαξι... όχι να το σκεφτομαι να το πάρω λόγω βάρους και όγκου.. Λοιπόν πήγα Λητώ, Kiddo, Bebejou, Ήρα, κι είδα πολλά και διάφορα μοντελα. Τα βάρη που σου λέω στα απλά, δεν αφορούν μόνο το σκελετό, όλο το καρότσι.. Καταλάβαινες την διαφορά στο βάρος στην κίνηση.. Πολύ μεγάλη διαφορά.. Σε απλά καρότσια τα cybex και hauck φαίνονταν πολύ καλά πάντως, όχι όπως λες σαν παιχνίδι. Αλλά πολύ ακριβά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

αα ναι; νιώθω ακριβώς το ίδιο αλλά εμένα δεν μου λέει κάτι.  Μέχρι τον 5ο μήνα είχα σοβαρό πρόβλημα.. Μπορεί να είχα και μια εβδομάδα να πάω.. Αλλά τώρα και 2 μερες να περάσουν έχω πονο.

Δεν τον Ρωτάς από μόνη σου για υποθέτα γλυκερινης κ duphalac? Να δεις τι θα σου πει .. καλά σε αφήνει μια βδομάδα να ζορίζεται? Γιατί? Είναι κρίμα ! Κι επίσης εμένα δεν μου φαίνεται ότι καλύτερο να πιεζομαστε τοσο. (Καμία φορά λέω με τέτοια πίεση θα βγει το παιδι). 

Λογικό να έχεις πόνο!!!!! Ρώτησε τον αν θέλεις για τα υποθέτα εμένα με έσωσαν. Ένιωθα ότι θα έσκαγα


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια πήγα για έρευνα καροτσιού σήμερα... Τα 3σε1 δεν με επεισαν.. Πολύ βαριά ρε γαμώτο..Και δεν εβρισκα κανένα κάτω από 12 κιλά, τα οποία μου φαίνονταν παρα πολλά..που να το κουμαντάρω αυτό καλέ;;;; Και αν έχει και μωρό πάνω  πάει μαζί 17 ή 20κιλά;; πάει...το έχασα... Εγώ ούτε μέσα στο μαγαζί δεν μπορούσα να το ορίσω..πήγαινε όπου ήθελε...χαχαχ για να ήμουν εδώ στα πεζοδρόμια του κέντρου που είναι όλα σπασμένα, στενά κι όλο θέλει πάνω κάτω...αν ζούσα εξωτερικό ή επαρχία ίσως την πάλευα.. Αλλά δεν είμαι καθόλου χειροδύναμη...μου φαίνονταν μαρτύριο.  Και το πορτ μπεμπε οι γνωστες μου ελεγαν οτι συμφερει μονο αν το θες αντι για κρεβατι στο δωματιο σου.. γιατι κατα τα αλλα το μωρο μπαινει ως 3,4 μηνων μαξ.. που αν το σκεφτεις ποσες πολλες βολτες θα κανεις...δηλαδη θα μπορουσες να το βαλεις και στο απλο. Για το αυγο δεν εχω αποψη, διοτι εμεις θα παρουμε εξαρχης καθισμα αυτοκινητου0 εως 18κιλα και ενα αυγο για μεταφορα, μου δανεισε η θεια.  Από την άλλη όσα απλά είδα που όμως είναι και για νεογέννητα και ζύγιζαν από 6 μέχρι 8 κιλά, ηταν αααλλο πραγμα στο να τα κουμανταρεις ....πολυ ανετα...πολυ μανιτζεβελα..αλλα πολυ ακριβια ρε κοριτσια....350 με 500 κι είναι απλά.... Πιο πολυ μπερδευτηκα...παρα κατασταλλαξα...

Θα κοιτάξεις τι σε βολεύει.. Όπως το άκουω  μάλλον για απλό πας. Ειδικά αν έχεις ήδη κάθισμα αυτοκινήτου και αυγό. Τώρα για μάρκα και τιμή δεν ξέρω να σου πω. Εγώ είχα καταλήξει στο maclaren quest sport αν θυμάμαι καλά που ζύγιζε 5,5 κιλά. Το έκλεινα το έβαζα στον ώμο μου σαν τσαντα και ανέβαινα με το μωρό στο άλλο χέρι μέχρι τον πρώτο όροφο στο τότε σπίτι καθώς δεν είχε ασανσέρ και δεν μπορούσα να τ8 αφήνω στην είσοδο. Οπότε ήθελα κάτι πολύ ελαφρύ. Και η αλήθεια είναι ότι με καταβολεψε. Η τιμή του Βέβαια το '16 ήταν γύρω στα 450 αν θυμάμαι καλά. Νομίζω πως υπάρχουν και πολύ πιο φθηνά αντίστοιχα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

εμένα μου έδωσαν ένα carello m10.. 3 σε1 είναι. 

Εσύ αφού έχεις δώρο, θα βολευτείς με αυτό τώρα...χαχαχ Όσες πρόκειται να πάρουμε όμως...θέλει σκέψη..μην κλαίμε τα λεφτάκια σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Χρειάζομαι κάτι ευκολοκίνητο, Ζω στο κέντρο και θέλω να το κουμαντάρω εύκολα, όχι μόνο το πρώτο 3μηνο αλλά κι όταν μεγαλώσει η μπέμπα..και να μεταφέρεται ευκολα στο αμαξι... όχι να το σκεφτομαι να το πάρω λόγω βάρους και όγκου.. Λοιπόν πήγα Λητώ, Kiddo, Bebejou, Ήρα, κι είδα πολλά και διάφορα μεγέθη. Τα βάρη που σου λέω στα απλά, δεν αφορούν μόνο το σκελετό, όλο το καρότσι.. Καταλάβαινες την διαφορά στο βάρος στην κίνηση.. Πολύ μεγάλη διαφορά.. Σε απλά καρότσια τα cybex και hauck φαίνονταν πολύ καλά πάντως, όχι όπως λες σαν παιχνίδι. Αλλά πολύ ακριβά...

Αυτά τα είχα δει στα bebejou. Φυσικά και ήταν στιβαρά όπως σου γράψε και χθες(δεν ξέρω ποια μοντέλα ειδες) αλλα εμένα μου φάνηκαν πολυ βαριά! Δεν μπορούσα να στρίψω τις ροδες!Και έχουν και πολυ μικρο πορτ μπεμπέ! Γύρω στα 67 εκατ. Πράγματι για τους πρώτους 3 μήνες, οπότε οντως δεν αξίζει.Αλλo ελαφρύ  παντως που γενικα έχει καλές κριτικές είναι της chicco το lite, αλλα δεν έχει αναστρέψιμη θεση

Just now, BabyGirl_A είπε:

Δεν τον Ρωτάς από μόνη σου για υποθέτα γλυκερινης κ duphalac? Να δεις τι θα σου πει .. καλά σε αφήνει μια βδομάδα να ζορίζεται? Γιατί? Είναι κρίμα ! Κι επίσης εμένα δεν μου φαίνεται ότι καλύτερο να πιεζομαστε τοσο. (Καμία φορά λέω με τέτοια πίεση θα βγει το παιδι). 

Λογικό να έχεις πόνο!!!!! Ρώτησε τον αν θέλεις για τα υποθέτα εμένα με έσωσαν. Ένιωθα ότι θα έσκαγα

Κι εμένα μου χε πει για duphalac σε περίπτωση δυσκοιλιότητας γιατι εγώ ειδικά με την περιδεση δεν πρέπει να σφιγγομαι

Just now, Pagotoula είπε:

Εσύ αφού έχεις δώρο, θα βολευτείς με αυτό τώρα...χαχαχ Όσες πρόκειται να πάρουμε όμως...θέλει σκέψη..μην κλαίμε τα λεφτάκια σε λίγο καιρό.

Όντως θέλει πολλή σκέψη και ψάξιμο! Λοιπόν, μπες στο skroutz πατα στο φίλτρο αυτα που θες και δες εναλλακτικές που σου δίνει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Θα κοιτάξεις τι σε βολεύει.. Όπως το άκουω  μάλλον για απλό πας. Ειδικά αν έχεις ήδη κάθισμα αυτοκινήτου και αυγό. Τώρα για μάρκα και τιμή δεν ξέρω να σου πω. Εγώ είχα καταλήξει στο maclaren quest sport αν θυμάμαι καλά που ζύγιζε 5,5 κιλά. Το έκλεινα το έβαζα στον ώμο μου σαν τσαντα και ανέβαινα με το μωρό στο άλλο χέρι μέχρι τον πρώτο όροφο στο τότε σπίτι καθώς δεν είχε ασανσέρ και δεν μπορούσα να τ8 αφήνω στην είσοδο. Οπότε ήθελα κάτι πολύ ελαφρύ. Και η αλήθεια είναι ότι με καταβολεψε. Η τιμή του Βέβαια το '16 ήταν γύρω στα 450 αν θυμάμαι καλά. Νομίζω πως υπάρχουν και πολύ πιο φθηνά αντίστοιχα. 

Κι εγώ έτσι με βλέπω... Μου χει κολλήσει και στο μυαλό που στη δουλειά πχ που ρωτούσα άλλες μαμάδες, μου λέγαν όλες πήραν 3σε1 καλό χρυσό τέλειο για τους πρώτους μήνες, αλλά μετά όλες πήγαν και πήραν μπαστούνι, γιατί δεν την πάλευαν με το 3σε1. Και μου κάνε εντύπωση, που το άκουγα από πολλές διαφορετικές.. Ότι μετά τους πρώτους μήνες, το βάρος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, αλλά δυστυχώς δεν το καταλαβαίνεις από την αρχή. Και λέω, να δώσω 500 με 700 για 3σε1 και σε 6μήνες άλλα 100-150 για μπαστούνι; Κρίμα δεν είναι; Γι αυτο θεωρώ εσείς που είστε ήδη μαμάδες, έχετε δει στην πράξη κι έχετε την εμπειρια αν αξίζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες είστε στην 30-31 η εβδομάδα έχετε πονακια στα ίσια και την ηβικη περιοχή; Δυσκολεύομαι να περπατήσω πονάω λες και έχω πιαστεί από πολλή γυμναστική

Σαν την πάπια περπατάω.. 

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Αυτά τα είχα δει στα bebejou. Φυσικά και ήταν στιβαρά όπως σου γράψε και χθες(δεν ξέρω ποια μοντέλα ειδες) αλλα εμένα μου φάνηκαν πολυ βαριά! Δεν μπορούσα να στρίψω τις ροδες!Και έχουν και πολυ μικρο πορτ μπεμπέ! Γύρω στα 67 εκατ. Πράγματι για τους πρώτους 3 μήνες, οπότε οντως δεν αξίζει.Αλλo ελαφρύ  παντως που γενικα έχει καλές κριτικές είναι της chicco το lite, αλλα δεν έχει αναστρέψιμη θεση

Δεν λέω για 3σε1, αλλα για τα απλα. Ειχαν βαρος απο 6 ως 8 κιλα. Πολυ ελαφρια κι ευχρηστα. Τα 3σε1 απο αυτες τις μαρκες ηταν θηρια...δεν τα παλευα για κανενα λογω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...