Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Πήρα κ δοκίμασα έναν συλλέκτη μητρικού γάλακτος κ μου φάνηκε πολύ χρήσιμος! Είναι σαν το θηλαστρο απλα φτιαγμένο απο σιλικόνη, κ βεντουζαρει στο άλλο στήθος όσο θηλάζουμε για να πιάνει το γάλα που φεύγει.. είναι πανεύκολο κ αν μαζεύετε γάλα για κατάψυξη κτλ πολύ χρήσιμο. Κ 0 κόπος σε σχέση με θηλαστρο. Εγω χθες που το δοκίμασα έβγαλα στο δεκάλεπτο 50 ml.. το πήρα απο το λητω 15€

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Murtw.st said:

Κορίτσια καλησπέρα! Πήρα κ δοκίμασα έναν συλλέκτη μητρικού γάλακτος κ μου φάνηκε πολύ χρήσιμος! Είναι σαν το θηλαστρο απλα φτιαγμένο απο σιλικόνη, κ βεντουζαρει στο άλλο στήθος όσο θηλάζουμε για να πιάνει το γάλα που φεύγει.. είναι πανεύκολο κ αν μαζεύετε γάλα για κατάψυξη κτλ πολύ χρήσιμο. Κ 0 κόπος σε σχέση με θηλαστρο. Εγω χθες που το δοκίμασα έβγαλα στο δεκάλεπτο 50 ml.. το πήρα απο το λητω 15€

Μπορείς να μας βάλεις το σύνδεσμο εδώ ή έστω σε προσωπικό μυνημα; Ευχαριστώ πολύ :)


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Pagotoula είπε:

Εχω αρχισει και πιστευω οτι παιζει ρολο κι η κατασταση μας. Εγω οργανικα ημουν ηδη υπο καταρρευση...οποτε ηρθε και το χειρουργειο και με εριξε πολυ. Δεν νομιζω οτι ειχα τις δυναμεις να ανταπεξελθω σε τετοια επεμβαση.. Γεννησα κι εμεινα 49κιλα με υψος 1,72. Το προσωπο εχει ρεψει, τα χερια κ τα ποδια μειναν μισα...Εχω χλωμιασει... Αφου στο νοσοκομειο ειχα γινει viral,  δεν υπηρχε μαια η γιατρος να μη με ρωτησει αν ημουν οντως εγκυος κι αν το μωρο αυτο βγηκε οντως απο μεσα μου...

Εμένα πάντως μετά το 20λεπτο βλέπω πως και το μωρό καταπίνει υπερβολικά αραιά κι αργά και το στήθος μου μαλακώνει πάρα πολύ κι ακόμα και να το πιέζω, δεεεεν... ίσως προσωπικά δεν έχω πολύ παραγωγή, οπότε για αυτό κι αποδίδει ο τρόπος.

Θα μιλήσω καθαρά εμπειρικά, δ ειμαι γιατρος

Αλλα ετσι οπως το βλέπω εγώ, ειδικα αν δ εχεις μεγάλη παραγωγή είναι καλό να αφήνεις το μωρο να πιπιλαει κ μετα τα 15'

Ακομη κ το πιπιλισμα αυξάνει την παραγωγή. Ειδικα σε τοσο μικρή ηλικια

Κ επειδη κάποια στιγμή αναρωτιόσουν επειδή με τον θηλασμο δ ξερουμε πόσο πινουν, αυτό το ελέγχεις με τις βρεγμένος πανες

Μία χαρα τα κάνεις, είναι δύσκολος ο πρώτος καιρος

Κ φυσικα να προσέχεις τον εαυτό σου. Να τρως καλά, κ να ξεκουράζεται οποτε κοιμαται κ το μωρο. Κ πολλα υγρα

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, έχω καιρό να μπω, δεν έχω διαβάσει τα νέα σας, ελπίζω να είναι όλα καλά.

Τα δικά μας νέα, ο μπέμπης βγήκε από το οξυγόνο, σήμερα ξεκίνησε και μπιμπερό, έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και είναι πολύ ζωηρός, ελπίζω να τον έχουμε σύντομα κοντά μας!

  • Μου αρέσει 5

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Γεια σας κορίτσια, έχω καιρό να μπω, δεν έχω διαβάσει τα νέα σας, ελπίζω να είναι όλα καλά.

Τα δικά μας νέα, ο μπέμπης βγήκε από το οξυγόνο, σήμερα ξεκίνησε και μπιμπερό, έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και είναι πολύ ζωηρός, ελπίζω να τον έχουμε σύντομα κοντά μας!

Συγχαρητηρια στον μπεμπη μας!! Υπεροχα νεα!! Εφοσον δεν ειναι στο οξυγονο, τον παρακολουθουν απλα, οποτε συντομα θα τον εχεις!!!! Με το καλο κοριτσι μου!! Εσυ πως εισαι; Το αλλο σου παιδακι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Pagotoula μου εντελώς εμπειρικά κι εγώ θα συμφωνήσω με @KNecky και @vikib όσον αφορά τον θηλασμό.. όσο πιπιλαει τόσο παράγει ο οργανισμός σου. Από την άλλη εμπιστεύομαι πολύ το ένστικτο της μάνας οπότε εσύ ξέρεις. Αν νιώθεις όμως ότι κάτι δεν γίνεται σωστά μπορείς να απευθυνθείς σε σύμβουλο θηλασμού.. 

Όσο για την τομη εγώ καμία από τις δύο φορές δεν είχα θέμα. Τώρα βέβαια δεν με δυσκολεύει πουθενά. Αν δεν είχα το φόβο του γιατρού να μην σηκώνω βάρη θα είχα ξεχάσει και ότι την έχω κάνει. Φυσικά νιώθω ακόμα το μούδιασμα και η αίσθηση είναι περίεργη αλλά από πόνο ή δυσκολία σε κινήσεις, τίποτα. Πολλά παίζουν ρόλο. Εγώ αλήθεια σας λέω νομίζω πως στην πρώτη καισαρική μου στο ποσο μου πήρε να συνέλθω  οιστευω πως επαιξε ρολο και η ασχημη ψυχολογια μου. Βέβαια να πω τη  αλήθεια προς το παρόν κοιμάμαι. Δηλαδή η μικρή κάνει κάτι 5ωρα ύπνου. Και η παιδίατρος μου είπε να μην την ξυπνάω. Από το μαιευτήριο φύγαμε -90 γρ και μέσα σε 3 μέρες είχε πάρει 155. Τις επόμενες 5 πήρε 250 Οπότε τώρα θα την ξαναηζυγισω στις 7 μέρες. Μου είπε όσο πάει τόσο καλά να την αφήνω να κοιμάται και να κοιμάμαι κι εγώ. Από αύριο που γυρνάει ο άντρας μου στη δουλειά και θα έχω τη μεγάλη που είναι ξύπνια από τις 7 Δεν ξέρω τι θα κάνω.. 

Just now, Sweet_child είπε:

Γεια σας κορίτσια, έχω καιρό να μπω, δεν έχω διαβάσει τα νέα σας, ελπίζω να είναι όλα καλά.

Τα δικά μας νέα, ο μπέμπης βγήκε από το οξυγόνο, σήμερα ξεκίνησε και μπιμπερό, έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και είναι πολύ ζωηρός, ελπίζω να τον έχουμε σύντομα κοντά μας!

ΜΠΡΑΒΟ κοριτσι μου! Και σε σενα και στο αντρακι σου!!! Σου το εύχομαι από καρδιάς!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Πολλυ σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ. Με βοηθάς απίστευτα με όσα γράφεις. Εμείς στις 2 βδομάδες ξεπεράσαμε κατά λίγο το βαρος γεννησης. Εχει πεταξει μια κοιλουμπα τουμπανο, αλλα χερακια ποδαρακια δεν εχουν παχυνει... Σαν γκολουμ ενα πραγμα... ανα 2μιση ωρες θηλαζει..μας παιρνει καμια ωρα, στην οποια το ουσιαστικο ταισμα ειναι κανα 10λεπτο ανα μαστο. Αυτο που λες οτι πρεπει να μαλακωνουν κι οι δυο μαστοι μου το τονισε ο γυναικολογος.. Για το καλο το δικο μας. Αν μεινει εντελως πετρα, ισως σε βοηθησει να τον αποσυμφορεις λιγο με το χερι. Πλεον που εχεις καλη ροη θα ειναι πιο ευκολο...

Κοριτσια εγω εχω το εξης θεμα.. 15μερες μετα κι η τομη με ποναει ακομα σε πολλες κινησεις και ειναι  πρησμενη στο πανω μερος. Στις δυο ακρες νιωθω πονο ακομα και στο εξωτερικο πατημα κι αισθανομαι εσωτερικα να υπαρχει ενα γρομπαλακι σε καθε ακρη. Μιλησα με το γιατρο, μου ειπε οτι ειναι εσωτερικο οιδημα στα ραμματα στα εσωτερικα στρωματα και θα υποχωρησει σταδιακα. Μου ειπε να παω να με δει, αλλα με την ολη κατασταση δεν μου ειναι ευκολο. Έχει καμια παρομοιες ενοχλησεις; Επισης τα λοχεια σας πως ειναι;,Εμενα εχουν γινει μπεζ καφε σαν τελος περιοδου, αλλα εχουν μια εντονη οσμη, καπως ασχημη. Ειναι φυσιολογικο;

Κι εμένα έχουν ένα περίεργο χρώμα στις τελευταίες μέρες , ένα καφέ κόκκινο σκούρο, και μου φαίνεται ότι λιγοστεύουν μερα με την ημέρα. Για μυρωδιά νομίζω ότι είναι νορμάλ να μυρίζει κάπως άσχημα...θα το  κοιτάξω να σου πω.Τωρα για το θέμα της τομής θα έλεγα να το κοιτάξεις είναι περίεργο να ταλαιπωρεισαι ακόμα, έχουν περάσει πολλές μέρες. Δεν μπορώ να μιλήσω εκ πείρας, δεν πόνεσα καθόλου με την τομή (ουτε όσο ήμουν στο μαιευτήριο) και τώρα εχει μείνει μόνο μια λεπτή γραμμή και αισθάνομαι όπως πριν. Σιγουρα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά νομίζω ότι εσύ ταλαιπωρεισαι υπερβολικά με αυτό το θέμα και πρέπει να το ψάξεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Γεια σας κορίτσια, έχω καιρό να μπω, δεν έχω διαβάσει τα νέα σας, ελπίζω να είναι όλα καλά.

Τα δικά μας νέα, ο μπέμπης βγήκε από το οξυγόνο, σήμερα ξεκίνησε και μπιμπερό, έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και είναι πολύ ζωηρός, ελπίζω να τον έχουμε σύντομα κοντά μας!

Με το καλο μα βγει ο μικρούλης να τον χαρειτε σπίτι ολοι μαζι!!! :) Απο βάρος πατε τελεια μπραβο σας!! Θα ανυπομονει κ το μεγαλο σου να τον γνωρισει ε??

Just now, asda said:

@Pagotoula μου εντελώς εμπειρικά κι εγώ θα συμφωνήσω με @KNecky και @vikib όσον αφορά τον θηλασμό.. όσο πιπιλαει τόσο παράγει ο οργανισμός σου. Από την άλλη εμπιστεύομαι πολύ το ένστικτο της μάνας οπότε εσύ ξέρεις. Αν νιώθεις όμως ότι κάτι δεν γίνεται σωστά μπορείς να απευθυνθείς σε σύμβουλο θηλασμού.. 

Όσο για την τομη εγώ καμία από τις δύο φορές δεν είχα θέμα. Τώρα βέβαια δεν με δυσκολεύει πουθενά. Αν δεν είχα το φόβο του γιατρού να μην σηκώνω βάρη θα είχα ξεχάσει και ότι την έχω κάνει. Φυσικά νιώθω ακόμα το μούδιασμα και η αίσθηση είναι περίεργη αλλά από πόνο ή δυσκολία σε κινήσεις, τίποτα. Πολλά παίζουν ρόλο. Εγώ αλήθεια σας λέω νομίζω πως στην πρώτη καισαρική μου στο ποσο μου πήρε να συνέλθω  οιστευω πως επαιξε ρολο και η ασχημη ψυχολογια μου. Βέβαια να πω τη  αλήθεια προς το παρόν κοιμάμαι. Δηλαδή η μικρή κάνει κάτι 5ωρα ύπνου. Και η παιδίατρος μου είπε να μην την ξυπνάω. Από το μαιευτήριο φύγαμε -90 γρ και μέσα σε 3 μέρες είχε πάρει 155. Τις επόμενες 5 πήρε 250 Οπότε τώρα θα την ξαναηζυγισω στις 7 μέρες. Μου είπε όσο πάει τόσο καλά να την αφήνω να κοιμάται και να κοιμάμαι κι εγώ. Από αύριο που γυρνάει ο άντρας μου στη δουλειά και θα έχω τη μεγάλη που είναι ξύπνια από τις 7 Δεν ξέρω τι θα κάνω.. 

ΜΠΡΑΒΟ κοριτσι μου! Και σε σενα και στο αντρακι σου!!! Σου το εύχομαι από καρδιάς!!

Κ.γω αυτο σκεφτομουν τωρα παντως..εμεις μπορει ν λεμε αλλα το ένστικτο μιλα σε καθε μαμα αλλιως κ αλλα δουλευουν σε καθε ανθρωπο. Οποτε Παγωτουλα μου προσπαθησε οσο παιρνει βαρος καλα να χαλαρωσεις κ ν ξεκουράζεσαι κ ολα σωστα τα κανεις καλη μου! Κ γω στο πρωτο ειχα λαλησει με ολες τις συμβουλες π ακουγα γ αυτο στο λεω. Κ σε καθε θεμα ίσχυε κ στον υπνο του μωρου κ στον θηλασμο κ στις κρεμες αργοτερα..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Με το καλο μα βγει ο μικρούλης να τον χαρειτε σπίτι ολοι μαζι!!! :) Απο βάρος πατε τελεια μπραβο σας!! Θα ανυπομονει κ το μεγαλο σου να τον γνωρισει ε??

Κ.γω αυτο σκεφτομουν τωρα παντως..εμεις μπορει ν λεμε αλλα το ένστικτο μιλα σε καθε μαμα αλλιως κ αλλα δουλευουν σε καθε ανθρωπο. Οποτε Παγωτουλα μου προσπαθησε οσο παιρνει βαρος καλα να χαλαρωσεις κ ν ξεκουράζεσαι κ ολα σωστα τα κανεις καλη μου! Κ γω στο πρωτο ειχα λαλησει με ολες τις συμβουλες π ακουγα γ αυτο στο λεω. Κ σε καθε θεμα ίσχυε κ στον υπνο του μωρου κ στον θηλασμο κ στις κρεμες αργοτερα..

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, αφού κακά κάνει πολλές φορές τη μέρα (σχεδόν σε κάθε γεύμα), δεν διαμαρτύρεται (δηλ.εγώ την ξυπνάω 9 στις 10 για να φάει) και αφού και βάρος καλό παίρνει, άρα υποθέτω ότι τρώει, γι αυτό θεωρώ ότι λειτουργεί ο τρόπος που μας πρότεινε ο παιδίατρος κι όπως λες, προσπαθώ να μην αγχώνομαι. Συμφωνώ ότι κάθε μαμά βρίσκει άλλους ρυθμούς με το μωρό της. Ξέρω γυναίκες που ήταν με το ρολόι, ξέρω κι άλλες που είχαν τα μωρά όλη μέρα στο στήθος, και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, παιδάκια που μεγάλωναν μια χαρά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Εχω αρχισει και πιστευω οτι παιζει ρολο κι η κατασταση μας. Εγω οργανικα ημουν ηδη υπο καταρρευση...οποτε ηρθε και το χειρουργειο και με εριξε πολυ. Δεν νομιζω οτι ειχα τις δυναμεις να ανταπεξελθω σε τετοια επεμβαση.. Γεννησα κι εμεινα 49κιλα με υψος 1,72. Το προσωπο εχει ρεψει, τα χερια κ τα ποδια μειναν μισα...Εχω χλωμιασει... Αφου στο νοσοκομειο ειχα γινει viral,  δεν υπηρχε μαια η γιατρος να μη με ρωτησει αν ημουν οντως εγκυος κι αν το μωρο αυτο βγηκε οντως απο μεσα μου...

Εμένα πάντως μετά το 20λεπτο βλέπω πως και το μωρό καταπίνει υπερβολικά αραιά κι αργά και το στήθος μου μαλακώνει πάρα πολύ κι ακόμα και να το πιέζω, δεεεεν... ίσως προσωπικά δεν έχω πολύ παραγωγή, οπότε για αυτό κι αποδίδει ο τρόπος.

Μα στην ουσία πέρα απ τ μωρό τα υγρά κ τν πλακούντα δεν πηρες κ κιλά .τουλαχιστον τωρα τρως κανα γλυκάκι μετα απο τη δίαιτα που έκανες ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pennymav είπε:

Μα στην ουσία πέρα απ τ μωρό τα υγρά κ τν πλακούντα δεν πηρες κ κιλά .τουλαχιστον τωρα τρως κανα γλυκάκι μετα απο τη δίαιτα που έκανες ;

Ναι, πηρα 4 κιλα στην εγκυμοσυνη κι εχασα 6 μεχρι να βγω απο το νοσοκομειο. Τωρα εχω ελευθερη διατροφη ευτυχως.. τρωω οτι μπορεις να φανταστεις ολη μερα...εχω ξεσαλωσει..θελω να παρω κιλα, αλλα ειναι δυσκολο με το θηλασμο και την κουραση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2020 at 4:18 PM, Kathrin17 said:

Με κοιλίτσα είμαι ακόμη εγώ.. Μην αγχώνεσαι,  δν είσαι μόνη.. Χαχα... Δν ξέρω γτ αλλά νιώθω ότι θαρθει σίγουρα μετά την πητ.. Η πρωτη βδομάδα του Απρίλη κάτι μου κανει, ή είναι ένστικτο ή ίσως επειδή δν νιώθω τπτ διαφορετικό.. Βέβαια κ ή αδερφή μου τπτ δν ένιωθε νωρίτερα, το βράδυ πριν γεννήσει ξεκίνησαν όλα.. 

Αχ όλα τα κορίτσια λένε για θηλασμό κ πανες κ μεις ακόμη χοντρουλες!!! 

Καθρινακι γεννησες?? Περιμενουμε νεα σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ginpuam είπε:

Μπορείς να μας βάλεις το σύνδεσμο εδώ ή έστω σε προσωπικό μυνημα; Ευχαριστώ πολύ :)

Εγω που δεν θηλάζω κ βγαζω με θήλαστρο μπορω να το χρησιμοποιήσω ;

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 5:28 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Κορίτσια, γεια σας! Σας διαβάζω σχεδόν καθημερινά και όλο λέω να γράψω, αλλά δεν βρίσκω χρόνο. 

Το μωρό μου έχει ομφαλοκήλη την οποία προκάλεσε η παιδίατρος του μωρού (άνοιξε κυριολεκτικά τον αφαλό κατά την εξέταση και το τί νεύρα έχω μαζί της δεν περιγράφεται). 

Αν έχει και το μωρό σας, πείτε μου τί σας συμβούλευσε η γιατρός γιατί δεν εμπιστεύομαι τη δικιά μου. Μερσί.

Κορίτσι μου μολις πριν λιγο μίλησα με τον παιδίατρο γιατί κ εμενα παρουσίασε ξαφνικά .πεταχτηκε ο αφαλός κ ηταν καπως σαν μελανιασμενος .ελεφρως .μου ειπε ότι μπορει να κανει ομφαλοκηλη και ότι δεν ειναι τηποτα σοβαρό .εγω παρ ολα αυτα εχω αγχωθεί ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...