Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Polly1 είπε:

Ωχ, αληθεια; Μη μου λες τέτοια και χαιρόμουν που δεν έκανα στην εγκυμοσυνη! Έχεις αλοιφή για τις ραγαδες; Έχει μια καλή η frezyderm και για πρόληψη και για θεραπεία. Είχα πάρει για θεραπεία στην εγκυμοσυνη για να βάλω στις ήδη υπάρχουσες Και πράγματι έκανε δουλεια

 

Bio oil χρησιμοποίησα απ τον 6 κ μετά π είχα κοιλιά.. κ ακομα συνεχίζω.. άσε κ μένα μ φάνηκε πολύ περίεργο που έβγαλα τωρα γιατι σκέψου γενικά δεν είχα ξανά βγάλει ραγάδες ούτε εφηβεία ούτε τίποτα... Νταξει γενικά είναι η αλήθεια ειμαι σε μια φάση προσαρμογής με το σώμα μου, δεν εκανα κ καμία ασκηση στην εγκυμοσύνη λόγω κινδύνου, ούτε περπάτημα, τρώω κ αρκετά,   όποτε προσπαθώ πολύ συχνά να θυμίζω στον εαυτό μου οτι αυτό το σώμα έφερε έναν άνθρωπο στη ζωή μετά απο πολύ κόπο κ τωρα συνεχίζει να τον θρέφει.. δεν είναι εύκολο...  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 hours ago, Murtw.st said:

Bio oil χρησιμοποίησα απ τον 6 κ μετά π είχα κοιλιά.. κ ακομα συνεχίζω.. άσε κ μένα μ φάνηκε πολύ περίεργο που έβγαλα τωρα γιατι σκέψου γενικά δεν είχα ξανά βγάλει ραγάδες ούτε εφηβεία ούτε τίποτα... Νταξει γενικά είναι η αλήθεια ειμαι σε μια φάση προσαρμογής με το σώμα μου, δεν εκανα κ καμία ασκηση στην εγκυμοσύνη λόγω κινδύνου, ούτε περπάτημα, τρώω κ αρκετά,   όποτε προσπαθώ πολύ συχνά να θυμίζω στον εαυτό μου οτι αυτό το σώμα έφερε έναν άνθρωπο στη ζωή μετά απο πολύ κόπο κ τωρα συνεχίζει να τον θρέφει.. δεν είναι εύκολο...  

Καλημερα! Κ μενα αυτο συνεβη μετα απο καθε τοκετο. Αυτη τη φορα η κοιλια ηταν μικροτερη κ ξεφουσκωσε πριν βγω απτ μαιευτηριο κ ειδα μονο μια μικρη επεκταση σε 2-3 ραγαδες π ειχα ηδη στην κοιλια ενω τις αλλες 2 φορες βγηκαν νεες. Στο στήθος απο κατω εβγαλα στο πρώτο μωρο κ ηταν μεγαλο σοκ. Ρωτησα δερματολογο κ μου ειπε πως ουσιαστηκα ηταν εκεί οι ραγαδες πριν απο την γεννα αλλα ηταν τεντωμενο τ δερμα κ δεν φαίνονταν κ οτι κ να βαλεις πανω ειναι στο dna αν θα βγαλεις τελικα απλα το βοηθας καπως να περιοριστει. Ειναι δύσκολο οντως να το αποδεχτεις μεσα σου ολο αυτο αλλα δωσε χρονο κ οσο ασχημες κ αν ειναι οι ραγαδες τις βλεπω σαν "παρασημα" που ο οργανισμος μου καταφερε να φερει ενα θαυματακι στον κοσμο! :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Bio oil χρησιμοποίησα απ τον 6 κ μετά π είχα κοιλιά.. κ ακομα συνεχίζω.. άσε κ μένα μ φάνηκε πολύ περίεργο που έβγαλα τωρα γιατι σκέψου γενικά δεν είχα ξανά βγάλει ραγάδες ούτε εφηβεία ούτε τίποτα... Νταξει γενικά είναι η αλήθεια ειμαι σε μια φάση προσαρμογής με το σώμα μου, δεν εκανα κ καμία ασκηση στην εγκυμοσύνη λόγω κινδύνου, ούτε περπάτημα, τρώω κ αρκετά,   όποτε προσπαθώ πολύ συχνά να θυμίζω στον εαυτό μου οτι αυτό το σώμα έφερε έναν άνθρωπο στη ζωή μετά απο πολύ κόπο κ τωρα συνεχίζει να τον θρέφει.. δεν είναι εύκολο...  

Κι εγώ έτσι πρέπει να το δω!! Αλίμονο αν είμαστε όπως πριν!! Ναι με τόσους μήνες ακινησίας παλι Καλά είμαστε!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει @Kathrin17 η μικρουλα σας!!!Μπράβο που είχες κ τοσο γρηγορο τοκετό!!!

Κ γω τσιμπιεμαι συχνά για να συνειδητοποιήσω ότι δε ζω όνειρο αλλα αυτο το θαυματάκι είναι εδω! Και μαλιστα οταν η εγκυμοσυνη δεν ηρθε ευκολα ευγνωμονεις τοσο το Θεο για το δωρο του...

Απο ραγαδες κ γω στον τελευταιο μηνα της εγκυμοσυνης εκανα 2-3 στην κοιλια αλλα στους μηρους ειμαι γεματη απο την εφηβεια που ημουν καχεκτικη κ εβαλα αποτομα κιλα κ ηρθα στα κανονικα μου.  Για να δουμε αν θα βγουν κ αλλες. Στην εγκυμοσυνη εβαλα 15 κιλα, εχασα 4,5 μονο στη γεννα κ με το θηλασμο 2 βδομαδες αλλα 2 παρολο που τρωω πραγματικα παρα πολυ!!!

Το μωρο στις 12 ημερες ανεκτησε το βαρος γεννησης συν 75 γραμμ δηλ πηγε στα 2565 μη φανταστειτε κανα αστρονομικο βαρος χιχι!Κ ο παιδιατρος μας ειπε να μην τον ξυπναμε πλεον τη νυχτα.Αλλα ετσι κ αλλιως με ξυπναει ανα 2-3 ωρες αντι να τον ξυπναω εγω στις 2,5,...οποτε τζαμπα η χαρα! Απο το μαιευτηριο που με ειδε πολυ κουρασμενη μου ειπε το βραδυ να δινω μια φορα ετοιμο γαλα για να κραταει το μωρο 4ωρο χορτατο ωστε να μπορω να ανακτησω δυναμεις με λιγο παραπανω υπνο. Να σας πω την αληθεια διστασα κκ φοβηθηκα μην υπονομευτει ο θηλασμος αλλα 10 μερες που το κανω ολα καλα πανε κ με το θηλασμο κ με το βαρος του μωρου( δινω 60ml). Εσας τι σας λενε οι παιδιατροι κοριτσια; Εχει καμια αναλογη εμπειρια απο θηλασμο με ενα συμπληρω,μα τη μερα;

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, souzanna7 είπε:

Να σου ζησει @Kathrin17 η μικρουλα σας!!!Μπράβο που είχες κ τοσο γρηγορο τοκετό!!!

Κ γω τσιμπιεμαι συχνά για να συνειδητοποιήσω ότι δε ζω όνειρο αλλα αυτο το θαυματάκι είναι εδω! Και μαλιστα οταν η εγκυμοσυνη δεν ηρθε ευκολα ευγνωμονεις τοσο το Θεο για το δωρο του...

Απο ραγαδες κ γω στον τελευταιο μηνα της εγκυμοσυνης εκανα 2-3 στην κοιλια αλλα στους μηρους ειμαι γεματη απο την εφηβεια που ημουν καχεκτικη κ εβαλα αποτομα κιλα κ ηρθα στα κανονικα μου.  Για να δουμε αν θα βγουν κ αλλες. Στην εγκυμοσυνη εβαλα 15 κιλα, εχασα 4,5 μονο στη γεννα κ με το θηλασμο 2 βδομαδες αλλα 2 παρολο που τρωω πραγματικα παρα πολυ!!!

Το μωρο στις 12 ημερες ανεκτησε το βαρος γεννησης συν 75 γραμμ δηλ πηγε στα 2565 μη φανταστειτε κανα αστρονομικο βαρος χιχι!Κ ο παιδιατρος μας ειπε να μην τον ξυπναμε πλεον τη νυχτα.Αλλα ετσι κ αλλιως με ξυπναει ανα 2-3 ωρες αντι να τον ξυπναω εγω στις 2,5,...οποτε τζαμπα η χαρα! Απο το μαιευτηριο που με ειδε πολυ κουρασμενη μου ειπε το βραδυ να δινω μια φορα ετοιμο γαλα για να κραταει το μωρο 4ωρο χορτατο ωστε να μπορω να ανακτησω δυναμεις με λιγο παραπανω υπνο. Να σας πω την αληθεια διστασα κκ φοβηθηκα μην υπονομευτει ο θηλασμος αλλα 10 μερες που το κανω ολα καλα πανε κ με το θηλασμο κ με το βαρος του μωρου( δινω 60ml). Εσας τι σας λενε οι παιδιατροι κοριτσια; Εχει καμια αναλογη εμπειρια απο θηλασμο με ενα συμπληρω,μα τη μερα;

 

Καλημέρα!! Να σου ζήσει το μωρακι!! Μονο εγώ έβαλα κιλά στον θηλασμό; Φαινόμενο είμαι πια!! Κι εγώ τώρα που εφαρμόζω αυτο με το ελεύθερο ωράριο τη νύχτα, δε μου βγαίνει! Με ξυπνάει εκεινη το πολυ στις 3,5-4 ωρες!! Σχετικά με τον θηλασμό που ρώτησες αυτα που σου ειπε ο παιδίατρος γενικα υπονομεύουν να ξέρεις τον θηλασμό! Ακόμη δεν έχει εδραιωθεί καθόλου και θα πρέπει  για να διατηρηθεί η παραγωγή σου να θηλάζεις τουλάχιστον 8 φορές ημερησίως και από τα 2 στήθη. Και σιγά τη διαφορά που σου ειπε 4 ώρες αντί για 3 του θηλασμού! Ισα ισα μέχρι να πας να φτιάξεις γάλα να τσεκάρεις θερμοκρασία κτλ πανω κατω η ιδια ωρα ειναι! Και το ξένο πώς το δίνεις; Με μπιμπερο; Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί σύγχυση θηλων και να μη θέλει ξανά στήθος αλλα μόνο μπουκάλι που του είναι πιο εύκολο! Το βάρος του μωρου είναι τέλειο! Ανακτούν το βάρος γέννησης σε 2-3 βδομάδες.Δεν υπάρχει λόγος να δίνεις ξενο.Γενικα να παίρνει τουλάχιστον 150 γραμ τη βδομαδα για τους 4 πρώτους μήνες και είναι εντάξει. Να μετράς ημερησίως 6 Καλά βρεγμένες πάνες για να δεις αν τρέφεται επαρκώς. Όταν πάρει το βάρος της γέννησης συν 200 γραμ μπορείςνα τον αφήνεις ελεύθερο τη νύχτα να φάει οποτε θέλει και όχι ανα 3 ώρες. 

Δυστυχώς οι γιατροί είτε από άγνοια είτε από συμφέρον(προώθηση συγκεκριμένης εταιρίας γάλακτος) δίνουν αναίτια λανθασμένες συμβουλές Σχετικά με τον θηλασμό! Οπότε αν γενικα επιθυμούμε  να συνεχίσουμε τον θηλασμο θα πρέπει να ακολουθηθουν οι κανόνες του θηλασμού που μπορείς να τους βρεις στην εθελοντική ομάδα θηλασμου Αττικής στο φεισμπουκ. Αυτά που σου είπα για τη σύγχυση θηλων μπορεί να μη σου συμβεί ποτέ, δε συμβαίνει πάντα αλλα σε μεγάλο ποσοστο

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Polly1 said:

Καλημέρα!! Να σου ζήσει το μωρακι!! Μονο εγώ έβαλα κιλά στον θηλασμό; Φαινόμενο είμαι πια!! Κι εγώ τώρα που εφαρμόζω αυτο με το ελεύθερο ωράριο τη νύχτα, δε μου βγαίνει! Με ξυπνάει εκεινη το πολυ στις 3,5-4 ωρες!! Σχετικά με τον θηλασμό που ρώτησες αυτα που σου ειπε ο παιδίατρος γενικα υπονομεύουν να ξέρεις τον θηλασμό! Ακόμη δεν έχει εδραιωθεί καθόλου και θα πρέπει  για να διατηρηθεί η παραγωγή σου να θηλάζεις τουλάχιστον 8 φορές ημερησίως και από τα 2 στήθη. Και σιγά τη διαφορά που σου ειπε 4 ώρες αντί για 3 του θηλασμού! Ισα ισα μέχρι να πας να φτιάξεις γάλα να τσεκάρεις θερμοκρασία κτλ πανω κατω η ιδια ωρα ειναι! Και το ξένο πώς το δίνεις; Με μπιμπερο; Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί σύγχυση θηλων και να μη θέλει ξανά στήθος αλλα μόνο μπουκάλι που του είναι πιο εύκολο! Το βάρος του μωρου είναι τέλειο! Ανακτούν το βάρος γέννησης σε 2-3 βδομάδες.Δεν υπάρχει λόγος να δίνεις ξενο.Γενικα να παίρνει τουλάχιστον 150 γραμ τη βδομαδα για τους 4 πρώτους μήνες και είναι εντάξει. Να μετράς ημερησίως 6 Καλά βρεγμένες πάνες για να δεις αν τρέφεται επαρκώς. Όταν πάρει το βάρος της γέννησης συν 200 γραμ μπορείςνα τον αφήνεις ελεύθερο τη νύχτα να φάει οποτε θέλει και όχι ανα 3 ώρες. 

Δυστυχώς οι γιατροί είτε από άγνοια είτε από συμφέρον(προώθηση συγκεκριμένης εταιρίας γάλακτος) δίνουν αναίτια λανθασμένες συμβουλές Σχετικά με τον θηλασμό! Οπότε αν γενικα επιθυμούμε  να συνεχίσουμε τον θηλασμο θα πρέπει να ακολουθηθουν οι κανόνες του θηλασμού που μπορείς να τους βρεις στην εθελοντική ομάδα θηλασμου Αττικής στο φεισμπουκ. Αυτά που σου είπα για τη σύγχυση θηλων μπορεί να μη σου συμβεί ποτέ, δε συμβαίνει πάντα αλλα σε μεγάλο ποσοστο

Η παιδίατρος εμας μας ειπε σταδιακα να αυξήσουμε την νυχτα την αποσταση μεταξυ θηλασμων γ ν παρακολουθουμε το βαρος πως παει. Παντως οπως λες πανω απο 3 ωρες δυσκολα να κοιμηθει κ μας αλλα δεν το συζητω κ αυτο μια χαρα μου ειναι σε σχεση με τον συνεχομενο θηλασμο ανα ωρα που ειχα στον γιο μου!

Καναμε τα εμβολιακια μας κ το βράδυ σε κάποια φαση εκλαιγε γοερα κ δν δεχοταν το στήθος παρ' ολο π ειχα δείγματα πως πειναει. Τελικα ειχε πριστει πολυ το ποδαρακι της στο σημείο του εμβολίου κ το ακουμπουσα οποτε την εβαζα στο στήθος κ υπέφερε η καημένη! :( Αλλαξαμε στάση κ χαλάρωσε επιτέλους. Σαν φουσκωμένο απο αναβολικα ηταν το καημένο τι μπουτακι  της  αλλα επεσε με λιγες κρύες κομπρεσές.

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!! Να σου ζήσει το μωρακι!! Μονο εγώ έβαλα κιλά στον θηλασμό; Φαινόμενο είμαι πια!! Κι εγώ τώρα που εφαρμόζω αυτο με το ελεύθερο ωράριο τη νύχτα, δε μου βγαίνει! Με ξυπνάει εκεινη το πολυ στις 3,5-4 ωρες!! Σχετικά με τον θηλασμό που ρώτησες αυτα που σου ειπε ο παιδίατρος γενικα υπονομεύουν να ξέρεις τον θηλασμό! Ακόμη δεν έχει εδραιωθεί καθόλου και θα πρέπει  για να διατηρηθεί η παραγωγή σου να θηλάζεις τουλάχιστον 8 φορές ημερησίως και από τα 2 στήθη. Και σιγά τη διαφορά που σου ειπε 4 ώρες αντί για 3 του θηλασμού! Ισα ισα μέχρι να πας να φτιάξεις γάλα να τσεκάρεις θερμοκρασία κτλ πανω κατω η ιδια ωρα ειναι! Και το ξένο πώς το δίνεις; Με μπιμπερο; Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί σύγχυση θηλων και να μη θέλει ξανά στήθος αλλα μόνο μπουκάλι που του είναι πιο εύκολο! Το βάρος του μωρου είναι τέλειο! Ανακτούν το βάρος γέννησης σε 2-3 βδομάδες.Δεν υπάρχει λόγος να δίνεις ξενο.Γενικα να παίρνει τουλάχιστον 150 γραμ τη βδομαδα για τους 4 πρώτους μήνες και είναι εντάξει. Να μετράς ημερησίως 6 Καλά βρεγμένες πάνες για να δεις αν τρέφεται επαρκώς. Όταν πάρει το βάρος της γέννησης συν 200 γραμ μπορείςνα τον αφήνεις ελεύθερο τη νύχτα να φάει οποτε θέλει και όχι ανα 3 ώρες. 

Δυστυχώς οι γιατροί είτε από άγνοια είτε από συμφέρον(προώθηση συγκεκριμένης εταιρίας γάλακτος) δίνουν αναίτια λανθασμένες συμβουλές Σχετικά με τον θηλασμό! Οπότε αν γενικα επιθυμούμε  να συνεχίσουμε τον θηλασμο θα πρέπει να ακολουθηθουν οι κανόνες του θηλασμού που μπορείς να τους βρεις στην εθελοντική ομάδα θηλασμου Αττικής στο φεισμπουκ. Αυτά που σου είπα για τη σύγχυση θηλων μπορεί να μη σου συμβεί ποτέ, δε συμβαίνει πάντα αλλα σε μεγάλο ποσοστο

Τι ωραια που τα λες βρε Πολυ, ευτυχως που χουμε και σενα στην ομαδα. Ηθελα να σου πω το εξης, η δικια μου δεν διαμαρτυρεται σχεδον ποτε για φαι..ειδικα τη νυχτα. Εγω την ξυπναω παντα. Φαινεται πολλες φορες να πειναει κατα το θηλασμο, πιανει με μανια το στηθος, τρωει και πνιγεται κλπ, αλλα δεν κλαιει μονη της να το ζητησει πριν. Εγω την ξυπναω και της το δινω. Ειναι φυσιολογικο; Ειναι θεμα παιδιου; Και μες στη μερα οκ καποιες φορες εχει λιγο γκρινια την ωρα που ειναι να φαει, αλλα γενικα εγω την ξεσηκωνω για φαι. Πιο συχνα κλαιει πχ οταν ειναι ξυπνια κ την αφηνουμε κατω κ δεν ειναι στα χερια, παρα για να φαει. Ειναι λογικο;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Τι ωραια που τα λες βρε Πολυ, ευτυχως που χουμε και σενα στην ομαδα. Ηθελα να σου πω το εξης, η δικια μου δεν διαμαρτυρεται σχεδον ποτε για φαι..ειδικα τη νυχτα. Εγω την ξυπναω παντα. Φαινεται πολλες φορες να πειναει κατα το θηλασμο, πιανει με μανια το στηθος, τρωει και πνιγεται κλπ, αλλα δεν κλαιει μονη της να το ζητησει πριν. Εγω την ξυπναω και της το δινω. Ειναι φυσιολογικο; Ειναι θεμα παιδιου; Και μες στη μερα οκ καποιες φορες εχει λιγο γκρινια την ωρα που ειναι να φαει, αλλα γενικα εγω την ξεσηκωνω για φαι. Πιο συχνα κλαιει πχ οταν ειναι ξυπνια κ την αφηνουμε κατω κ δεν ειναι στα χερια, παρα για να φαει. Ειναι λογικο;;

Παγωτουλα μου ήμουν πανασχετη με τον θηλασμό, έχω κι εγώ γνωστή Που με κατατοπιζει!! Το κλάμα είναι το τελευταίο δείγμα πείνας και το αποφεύγουμε τον πρώτο καιρό. Από χθες δοκιμάζω το ελεύθερο νυχτερινό ωράριο, ξυπνάει ανά 3.5 ωρες ή 4 πεινασμένη κλαίγοντας και είναι νευριασμένη με αποτέλεσμα να ξεσηκωθούμε την πολυκατοικία! Ζω ένα δράμα αυτές τις μερες, κοιμάται ελαφρά τη μέρα, τωρα έκλεψα λίγο χρόνο να φάω. Χθες 4:30 τη θηλασε, 7 κοιμηθήκαμε ξανά. Δεν ξέρω γιατί. Τα πρωιμα δείγματα πείνας είναι να κάνει θηλαστικες κινήσεις με το στόμα, ήχους θηλασμού (σαν φιλακια) να ανοίγει στόμα, να βάζει δάχτυλο στο στομα. Οπότε θεωρώ ότι από τη στιγμή που τρώει και έχεις πάνες κτλ είναι φυσιολογικό, απλά δεν έχεις αφήσει ποτέ να πάει στο στάδιο του κλάματος για να δηλώσει την πεινα της.

Ελπίζω ν αλλάξει η κατάσταση της δικιάς μου. Πολλή γκρίνια! Ξεκίνησε παλι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.. εμένα ο δικός μου είναι μέσα στη γκρίνια 2 μέρες δεν εχει ησυχάσει θέλει συνέχεια στήθος κ κανει σαν μανιακός  αν το αφήσει κ ας τρώει κ μια ώρα.. κ επειδή χθες το βράδυ με ξενύχτησε (πρώτη φορά) κ όλη μερα δεν κοιμάται πήρα τον παιδίατρο. Με ρώτησε αν τα κακά του είναι κανονικά (κίτρινα υδαρη) κ εφόσον είναι μου είπε να προσέξω τη διατροφή μου μήπως τρώω κάτι που τον ενοχλεί όποτε θα τρώω πιο συντηρητικά αυτές τις μέρες για να δω... το λέω μήπως φανεί κ σε κάποια αλλη κοπέλα χρήσιμο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.. εμένα ο δικός μου είναι μέσα στη γκρίνια 2 μέρες δεν εχει ησυχάσει θέλει συνέχεια στήθος κ κανει σαν μανιακός  αν το αφήσει κ ας τρώει κ μια ώρα.. κ επειδή χθες το βράδυ με ξενύχτησε (πρώτη φορά) κ όλη μερα δεν κοιμάται πήρα τον παιδίατρο. Με ρώτησε αν τα κακά του είναι κανονικά (κίτρινα υδαρη) κ εφόσον είναι μου είπε να προσέξω τη διατροφή μου μήπως τρώω κάτι που τον ενοχλεί όποτε θα τρώω πιο συντηρητικά αυτές τις μέρες για να δω... το λέω μήπως φανεί κ σε κάποια αλλη κοπέλα χρήσιμο! 

Κι εμένα τα ίδια Μυρτώ μου. Δεν ησυχάζει πουθενα! Ήρθε η μαμά μου να πάρω μια ανάσα. Εγω δεν εχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου. Εσύ υποψιάζεσαι κατι; Θύμισε μου ποσών εβδομάδων ειστε; Εμείς αυριο κλείνουμε τις  6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , Murtw.st είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.. εμένα ο δικός μου είναι μέσα στη γκρίνια 2 μέρες δεν εχει ησυχάσει θέλει συνέχεια στήθος κ κανει σαν μανιακός  αν το αφήσει κ ας τρώει κ μια ώρα.. κ επειδή χθες το βράδυ με ξενύχτησε (πρώτη φορά) κ όλη μερα δεν κοιμάται πήρα τον παιδίατρο. Με ρώτησε αν τα κακά του είναι κανονικά (κίτρινα υδαρη) κ εφόσον είναι μου είπε να προσέξω τη διατροφή μου μήπως τρώω κάτι που τον ενοχλεί όποτε θα τρώω πιο συντηρητικά αυτές τις μέρες για να δω... το λέω μήπως φανεί κ σε κάποια αλλη κοπέλα χρήσιμο! 

Δεν σου είπε τι θα μπορούσε να τον έχει πειράξει; Έφαγες κάτι διαφορετικό εσύ;; Πολύ γενικό το να προσέξεις την διατροφή...δεν θα ήξερα τι να έχω στο νου μου...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Murtw.st said:

Κορίτσια καλησπέρα.. εμένα ο δικός μου είναι μέσα στη γκρίνια 2 μέρες δεν εχει ησυχάσει θέλει συνέχεια στήθος κ κανει σαν μανιακός  αν το αφήσει κ ας τρώει κ μια ώρα.. κ επειδή χθες το βράδυ με ξενύχτησε (πρώτη φορά) κ όλη μερα δεν κοιμάται πήρα τον παιδίατρο. Με ρώτησε αν τα κακά του είναι κανονικά (κίτρινα υδαρη) κ εφόσον είναι μου είπε να προσέξω τη διατροφή μου μήπως τρώω κάτι που τον ενοχλεί όποτε θα τρώω πιο συντηρητικά αυτές τις μέρες για να δω... το λέω μήπως φανεί κ σε κάποια αλλη κοπέλα χρήσιμο! 

 

Just now, Polly1 said:

Κι εμένα τα ίδια Μυρτώ μου. Δεν ησυχάζει πουθενα! Ήρθε η μαμά μου να πάρω μια ανάσα. Εγω δεν εχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου. Εσύ υποψιάζεσαι κατι; Θύμισε μου ποσών εβδομάδων ειστε; Εμείς αυριο κλείνουμε τις  6

Just now, Pagotoula said:

Δεν σου είπε τι θα μπορούσε να τον έχει πειράξει; Έφαγες κάτι διαφορετικό εσύ;; Πολύ γενικό το να προσέξεις την διατροφή...δεν θα ήξερα τι να έχω στο νου μου...

Γενικα θεωρειται πως τα οσπρια κ γενικα οι διαφορες τροφες που προκαλουν αερια στην μαμα ισως προκαλουν κ στο μωρό κ το ενοχλούν. Επισης χωρις να εχει αποδειχτεί πληρως υπαρχει ο ισχυρισμός πως τα μωρα ενοχλουνται απο κάποιες γευσεις πχ σκορδο, γλυκανισο π ειναι εντονες κ περνούν στο γαλα κ αλλαζουν ελαφρως την γευση τους.

Καποια στιγμη ειχε ρωτησει καποια για το τσαι κ τι ροφηματα ειναι συμβατα  με.θηλασμο, βρηκα ενα σαιτ που εχει με επεξηγηση κ επιστημονικες αναφορές τι ειναι συμβατο με θηλασμο απο φυτά σας κ δεν ξερω αν μπορω ν τ γραψω εδω οποτε αν θελει καποια ας μ πει να στειλω πμ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Polly1 είπε:

Κι εμένα τα ίδια Μυρτώ μου. Δεν ησυχάζει πουθενα! Ήρθε η μαμά μου να πάρω μια ανάσα. Εγω δεν εχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου. Εσύ υποψιάζεσαι κατι; Θύμισε μου ποσών εβδομάδων ειστε; Εμείς αυριο κλείνουμε τις  6

Στις 14 γίνεται 2 μηνών! Κ εγω τρώω τα ίδια απο την πρώτη στιγμή δεν μπορώ να πω οτι έφαγα κάτι διαφορετικό. Να πω την αλήθεια μου χωρίς φυσικά να θελω να υπονομευσω τον γιατρό κ τον κάθε επιστήμονα που μας δίνει συμβουλές, μόνο κ μόνο επειδή έκανα μια αναζήτηση στο google, διάβαζα οτι είναι λίγο αερολογίες για τα φαγητά κ τη σύνδεση με το μητρικό γάλα επειδή το γάλα εχει να κανει με το αίμα, καμία σχέση με το στομάχι κ γενικά οτιδήποτε σχετίζεται με την τροφή της μητέρας. Όποτε δεν ξέρω τι να πιστέψω. Επίσης εμάς όποτε μπαίνει μες το αμάξι ξεχνάει τα παντα κ κοιμάται άνετος κ γελαστός, τότε δεν εχει ενοχλήσεις απο το φαγητό; Αυτά με προβληματίζουν! 

Just now, Pagotoula είπε:

Δεν σου είπε τι θα μπορούσε να τον έχει πειράξει; Έφαγες κάτι διαφορετικό εσύ;; Πολύ γενικό το να προσέξεις την διατροφή...δεν θα ήξερα τι να έχω στο νου μου...

Μου είχαν πει κ στο μαιευτηριο κ αυτά μου επανέλαβε τωρα κ ο γιατρός να προσέχω τα έντονα μπαχαρικά, σκορδα κτλ.. οτι δηλαδή εχει έντονη γεύση.. εμένα η διατροφή μου περιέχει τέτοια, κ όσπρια κτλ, αλλα απ όταν γέννησα τρώω έτσι, τωρα τον πείραξαν, μετά απο 2 μήνες;;

Just now, KNecky είπε:

 

Γενικα θεωρειται πως τα οσπρια κ γενικα οι διαφορες τροφες που προκαλουν αερια στην μαμα ισως προκαλουν κ στο μωρό κ το ενοχλούν. Επισης χωρις να εχει αποδειχτεί πληρως υπαρχει ο ισχυρισμός πως τα μωρα ενοχλουνται απο κάποιες γευσεις πχ σκορδο, γλυκανισο π ειναι εντονες κ περνούν στο γαλα κ αλλαζουν ελαφρως την γευση τους.

Καποια στιγμη ειχε ρωτησει καποια για το τσαι κ τι ροφηματα ειναι συμβατα  με.θηλασμο, βρηκα ενα σαιτ που εχει με επεξηγηση κ επιστημονικες αναφορές τι ειναι συμβατο με θηλασμο απο φυτά σας κ δεν ξερω αν μπορω ν τ γραψω εδω οποτε αν θελει καποια ας μ πει να στειλω πμ!

Εσύ το είχες παρατηρήσει ποτε που έχεις κ πιο μεγάλο παιδάκι, να τον ενοχλεί κάτι που έχεις φάει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Στις 14 γίνεται 2 μηνών! Κ εγω τρώω τα ίδια απο την πρώτη στιγμή δεν μπορώ να πω οτι έφαγα κάτι διαφορετικό. Να πω την αλήθεια μου χωρίς φυσικά να θελω να υπονομευσω τον γιατρό κ τον κάθε επιστήμονα που μας δίνει συμβουλές, μόνο κ μόνο επειδή έκανα μια αναζήτηση στο google, διάβαζα οτι είναι λίγο αερολογίες για τα φαγητά κ τη σύνδεση με το μητρικό γάλα επειδή το γάλα εχει να κανει με το αίμα, καμία σχέση με το στομάχι κ γενικά οτιδήποτε σχετίζεται με την τροφή της μητέρας. Όποτε δεν ξέρω τι να πιστέψω. Επίσης εμάς όποτε μπαίνει μες το αμάξι ξεχνάει τα παντα κ κοιμάται άνετος κ γελαστός, τότε δεν εχει ενοχλήσεις απο το φαγητό; Αυτά με προβληματίζουν! 

Μου είχαν πει κ στο μαιευτηριο κ αυτά μου επανέλαβε τωρα κ ο γιατρός να προσέχω τα έντονα μπαχαρικά, σκορδα κτλ.. οτι δηλαδή εχει έντονη γεύση.. εμένα η διατροφή μου περιέχει τέτοια, κ όσπρια κτλ, αλλα απ όταν γέννησα τρώω έτσι, τωρα τον πείραξαν, μετά απο 2 μήνες;;

Εσύ το είχες παρατηρήσει ποτε που έχεις κ πιο μεγάλο παιδάκι, να τον ενοχλεί κάτι που έχεις φάει;

Κορίτσια μου είμαι από τις μανουλες Οκτωβρίου αλλά σας χαζεύω να μπαίνω στο κλίμα!! Επειδή έχω μια εμπειρία από μωράκια φίλων κ στο σόι δε ξέρω αν έχετε δοκιμάσει όταν γκρινιάζουν τον "λευκό ήχο" "white noise" ο οποίος μπορει να είναι είτε από τον απορροφητήρα σας,από σεσουάρ μαλλιών ή ακόμη καλύτερα στο youtube υπάρχουν πολλά βιντεάκια όπως βέβαια κ ειδικές συσκευές με τον ήχο αυτό στα μαγαζιά με μωρουδιακα.. δε πιάνει σε οοολα τα νινακια αλλά στα περισσότερα κάνει θαύματα!! Για δοκιμάστε το μπας και...κ στο αμάξι αυτό τους αρέσει..το κούνημα από την οδήγηση κ το βουιτο που ακούνε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st said:

Στις 14 γίνεται 2 μηνών! Κ εγω τρώω τα ίδια απο την πρώτη στιγμή δεν μπορώ να πω οτι έφαγα κάτι διαφορετικό. Να πω την αλήθεια μου χωρίς φυσικά να θελω να υπονομευσω τον γιατρό κ τον κάθε επιστήμονα που μας δίνει συμβουλές, μόνο κ μόνο επειδή έκανα μια αναζήτηση στο google, διάβαζα οτι είναι λίγο αερολογίες για τα φαγητά κ τη σύνδεση με το μητρικό γάλα επειδή το γάλα εχει να κανει με το αίμα, καμία σχέση με το στομάχι κ γενικά οτιδήποτε σχετίζεται με την τροφή της μητέρας. Όποτε δεν ξέρω τι να πιστέψω. Επίσης εμάς όποτε μπαίνει μες το αμάξι ξεχνάει τα παντα κ κοιμάται άνετος κ γελαστός, τότε δεν εχει ενοχλήσεις απο το φαγητό; Αυτά με προβληματίζουν! 

Μου είχαν πει κ στο μαιευτηριο κ αυτά μου επανέλαβε τωρα κ ο γιατρός να προσέχω τα έντονα μπαχαρικά, σκορδα κτλ.. οτι δηλαδή εχει έντονη γεύση.. εμένα η διατροφή μου περιέχει τέτοια, κ όσπρια κτλ, αλλα απ όταν γέννησα τρώω έτσι, τωρα τον πείραξαν, μετά απο 2 μήνες;;

Εσύ το είχες παρατηρήσει ποτε που έχεις κ πιο μεγάλο παιδάκι, να τον ενοχλεί κάτι που έχεις φάει;

Ισχύει πως ειναι πιο κοντα στο αιμα αλλα η διατροφη μας παιζει σε διάφορα θεματα ρολο. Δεν επηρεάζονται ολα τα μωράκια φυσικα αλλα η συσταση εχει καποια εξάρτηση απο την διατροφή μας γ αυτο αλλωστε κ δν συνιστάται το αλκοολ ή πολύς καφές, ή διαφορα αφεψηματα μπορούν σε μεγαλες ποσότητες να ειναι τοξικα για ενα μικρο μωρο.

Παντως για να απαντησω σε αυτο π ρωτας, στα 2 πρωτα μωρα που εμφανισαν τροφικες αλλεργίες, η διαπιστωση κ τα συμπτωματα ξεκινησαν γυρω στον 3ο μηνα χωρις να εχω αλλαξει κτ στη διατροφη μου απο οταν γεννήθηκαν κ στο ενα αποκλειστικό θηλασμο στο αλλο μεικτό. Οπότε φυσικα δεν λεω πως εχετε αλλεργία πιστεύω ομως πως ωριμαζοντας σιγα σιγα το πεπτικό τους μπορει να αλλαξει συμπεριφορα. Επισης σπανια στον 2ο μηνα αλλα μπορει να συμβεί η γκρινια να σχετιζεται με δοντακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...